İşçi işe geç kalma tutanağı

İşe geç kalma tutanağı

İşe geç gelen işçi için bu eyleminin bir takım sonuçlarının olması doğaldır.

Daha önce yazdığım bir yazıda, işe geç kalan işçinin hangi şartlar altında ve hangi usulle işten çıkarılabileceğini açıklamıştım. O yazıdan da anlaşılabileceği üzere her geç kalma bir fesih sebebi değildir.

İşçinin geç gelmelerinin artması, işini etkilemesi ve benzeri nedenlerin varlığı halinde işçinin işten çıkarılması mümkün olacaktır. Böyle durumlarda yapılacak en iyi şey ise, işçinin geç kalmasını tutanak altına almaktır. Aşağıda örneği bulunan iş geç gelme tutanağını indirebilir ve düzenleyebilirsiniz. Bu tutanağa işçinin imzasının alınması önemli olup aynı zamanda birkaç şahit imzasının alınması da faydalı olacaktır.

İndirmek için tıklayın.

İşçi ücretsiz izin dilekçesi örneği

Bu yazıya da göz atmak ister misiniz?


İşçi Dünyası
Zeynel Abidin Özkale
İşçi Dünyası'nın editörü olan olan yazarın, İş ve Sosyal Güvenlik hukuku üzerine yazdığı diğer yazılarına buradan ulaşabilirsiniz.

24 Yorum

 1. mrhlar özel sektörde çalışmaktayım 3 yıldır karyağışı ve hava şartlarından dolayı işe 1.5 gün gidemedim işyerine bildirdiğim halde bana tutanak tutulmuş dosyama konulmuş bu tutanağa geç kalma sebebim yazılmadı benim tarafımdan imzalanmadı ilerde benim açımdan ne gibi bişr sorun doğar.

  1. Bunlar elbette olumsuz durumlardır; ancak şu an için çık dert etmenize gerek yok. Yine de sayısının artması ileride işverene gerekçeli fesih hakkı verebilir, dikkatli olmanız gerekir.

   1. İyi günler Mustafa bey ben 17 yıldır aynı şirkette özel sektör de çalışmaktayım ama çok uzun süredir mağuşımı gecikmeli ve 200 – 300 -500 gibi ödeme şekilleri ile 20 -25 gün gibi maaş gününden sonra aldım hep Buda beni çok zor duruma düşürüyor işgünü saat mesaimizde 13 – 15 saati buluyor ama mesai ücreti de ödemiyorlar resmi tatil günleri iznimizi kullandırmıyorlar bu yüzden kıdem tazminatımı alabilirmiyim saygılar

    1. Erhan bey elbette alabilirsiniz. İhtarname çekerek haklı fesih yapabilirsiniz. İşveren tazminatınızı ödemezse dava açmanız gerekir.

 2. Merhaba özel sektörde 3. Yildan fazla bi süredir calismaktayim malum yaz saati uygulamasinin devam etmesinden dolayi sabahlari son iki ayda. 2 dk. 3 dk. Ise gec girislerim oldu ama bana hic bir sekilde bir uyari yapilmadi ve ben de bi sorun cikmaz diye tutanak tutturmadim. Bundan dolayi bi sorun olurmuu tesekkur ederim.

 3. merhabalar mazeretimi bildirdigim halde telefonda işe geç kalıcamı soyledim iş veren tarafından mazeretsiz habersiz tutanak tutuldu ve imzaladım ne gibi bi sorun olur benim acımdan. tesekkurler

  1. Bu tutanak aleyhinize kullanılabilir ama tek başına bir anlam da ifade etmez. Ancak buna benzer tutanak sayısı artarsa o zaman sıkıntı olacaktır.

 4. 8 senedir özel sektordeyim ve pazartesi 1 saat sali yarim saat gec kaldim ve tutanak tutulmus bana imzalamam soylendi ama imzalamadim
  Bu bana nasil bir zarar verir

  1. Merhaba. Gerçekten de geç kaldıysanız, tutanağı imzalasanız da imzalamasanız da sonuç değişmeyecektir. Ama geç kalmaların süreklilik arz etmemesi halinde, bu tür geç kalmalar işten çıkarılmanıza neden olmaz. Önemli olan bundan sonra daha dikkatli olmanızdır.

 5. Merhabalar benimde bir sorum olacaktı cevabınız için şimdiden teşekkürler.

  İş yerine 1 saat 11 dakika geç gittim bunun sebebi de sabah alarmını yorgunluktan duymamam, savunmamı istediler ben de doğruyu yazdım ve teslim ettim, önüme bir kağıt daha getirdiler ve şu ibareler mevcuttu;

  Savunmanız geçersiz bulunmuştur, aynı durumun tekrar etmesi halinde tazminat talep hakkınız olmadan iş akdiniz fesih edilebilir,

  Ben de çok uzatmadım imzaladım, benim için nasıl bir olumsuz sonuç doğurabilir?

  1. Ahmet bey bu soruya net bir cevap vermem mümkün olmaz. Çünkü bu, daha önceki çalışmalarınıza ya da işyerinin bu konudaki genel uygulamalarına göre değişecektir. Bundan böyle daha dikkatli olmanız gerekir.

 6. MERHABA KAPICIMIZ SÜREKLİ İŞE GEÇ BAŞLIYOR BEN TUTANAK TUTMADIM.ANCAK ARTIK KAPICI BİZİM İYİ NİYETİMİZİ KULLANDIĞINDAN EMİNİM, KAMERA GÖRÜNTÜLERİ VAR İŞE KAÇTA BAŞLADIĞININ BU GÖRÜNTÜLERİ ALARAK İŞTEN TAZMİNATSIZ ÇIKARABİLİRMİYİM. BU SIKINTIMIZA YARDIMINIZI BEKLİYORUM. TEŞEKKÜRLER.

  1. Mehmet bey işe geç kalan bir işçinin öncelikle bu konuda uyarılması gerekir. Tutanak tutarak işçiyi uyarmalı ve devam ederse ardından çıkış yapmalısınız. Böyle bir durumda, kamera kayırları olası bir mahkeme aşamasında lehinize delil teşkil edecektir. Tutanak tutmadan doğrudan çıkarmanızı önermem.

 7. İşçinin işe geç kaldığı takdirde süreli feshi yapan işveren den alabileceği haklar hükümler ve sonuçlar nelerdir Mustafa Bey ?

  1. Esra hanım işveren süreli fesih yapmışsa, hem ihbar tazminatını hem de kıdem tazminatını ödemek zorundadır. Bunun dışında varsa, yıllık izin ücretini ve diğer ücret alacaklarını ödemelidir.

 8. Merhaba Mustafa bey işçim 1 ayda nerden baksanız 8 9 kere geç kalıyor tutanak tutmak istiyorum imzalamıyor evine ihbar göndersem tazminatsız çıkarma sansım olurum sahıtlerımde var ve bu işçi evresindeki insanlarda kışkırtıyor ve arkasından surukluyor duzenı bozuyor dedikodu yapıyor

  1. Merhaba Emre bey,
   tutanak imzalamazsa pek önemi de yok aslında. İmzadan imtina ettiğini 3 şahitle belirtin yeter. Önemli olan tutanak içeriği doğru ve hakkaniyetli olsun.
   Salt işe geç kalmak işçi için tazminatsız işten atmayı doğurmuyor maalesef, diğer konularla birlikte değerlendirilmek ve disiplin işlemi yapmak üzere tecrübeli bir İK uzmanına danışın derim.

 9. iyi günler kolay gelsin benden geç geldim diye savunma istendi ben 657 ‘e tabi devlet memuruyum ama memurluğum daha tastik olmadı savunma dilekçesi örneği varmı nasıl yazacam bilmiyorum ilk defa yazacam.

  1. Hayrettin bey bunun için özel bir dilekçeye ihtiyaç yok. Durumu açıklayan bir şeyler yazmanız yeterli olacaktır.

 10. Merhaba bende ise geç kaldıqim için işten kovuldum hiç tutanak yazdirmadilar kendisi kovdular kâğıtta kendi isteğimle isime son veriyorum die yazmışlar imzaladım doğru mu acaba tazminat almadım

 11. Her gün geç kalıyorum ama çalışanlar da her gün geç kalıyor patron kovmadı onları beni kovdu servis yok minibüs bekleme yüzünden geç kalıyorum ise ve ise gittim bu gun kovdular sigortalı çalışıyorum tutanak kağıdı fln yok çalıştığım yerde kovdular kağıda ise kalemle söyle yazdılar kendi isteğimle ayrılıyorum işten die yazmışlar aynısı yaz imza fln at dediler bende imzaladım kendi çıkartılar kağıda kendi isteğimle yazmışlar tazminat almadan çıkardılar doğru mu

  1. Emrah bey, istifa eden işçi kıdem tazminatı alamaz. Ama bunun aksini mahkemede ispat edebilirseniz, kıdem tazminatınızı yine de alabilirsiniz. Yani açıkçası şansınızı denemeniz gerekecek.

 12. Merhaba mesaiye 1 dk geç gelenler için tutanak tutulmasi emredilmis. Boyle bir uygulama mumkun mu? Belli bir gec kalma suresi gibi bir sey var midir? Firma ofis, uretim yok.

 13. sabah otobüslerin gec gelmesi ve trafik olması gec kaldığımda bana su sebepten gec kaldığımı yaz diyor ben yazıyorum imzalıyorum imzalamasan maasından keserim diyorlar. 1 saatlik yok İETT otobüs gidiyor o tarafa böyle hak mı olur ya

Bir yorum yaz

E-posta hesabınız ve şehir bilgileriniz yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.