İşçi işe geç kalma tutanağı

İşe geç kalma tutanağı

İşe geç gelen işçi için bu eyleminin bir takım sonuçlarının olması doğaldır.

Daha önce yazdığım bir yazıda, işe geç kalan işçinin hangi şartlar altında ve hangi usulle işten çıkarılabileceğini açıklamıştım. O yazıdan da anlaşılabileceği üzere her geç kalma bir fesih sebebi değildir.

İşçinin geç gelmelerinin artması, işini etkilemesi ve benzeri nedenlerin varlığı halinde işçinin işten çıkarılması mümkün olacaktır. Böyle durumlarda yapılacak en iyi şey ise, işçinin geç kalmasını tutanak altına almaktır. Aşağıda örneği bulunan iş geç gelme tutanağını indirebilir ve düzenleyebilirsiniz. Bu tutanağa işçinin imzasının alınması önemli olup aynı zamanda birkaç şahit imzasının alınması da faydalı olacaktır.

İndirmek için tıklayın.

İşyeri çalışan memnuniyeti anketi

Bu yazı da ilginizi çekebilir

Mustafa Baysal
Mustafa Baysal
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığında üç yıldan uzun süre İş Müfettişi olarak görev yapan yazarın, İş Kanunu Sorunları adında bir kitabı bulunmaktadır. İşçi Dünyası'nın kurucusu da olan yazarın, İş ve Sosyal Güvenlik hukuku üzerine yazdığı diğer yazılarına buradan ulaşabilirsiniz.

15 Yorum

 1. Merhaba Mustafa bey işçim 1 ayda nerden baksanız 8 9 kere geç kalıyor tutanak tutmak istiyorum imzalamıyor evine ihbar göndersem tazminatsız çıkarma sansım olurum sahıtlerımde var ve bu işçi evresindeki insanlarda kışkırtıyor ve arkasından surukluyor duzenı bozuyor dedikodu yapıyor

  1. Merhaba Emre bey,
   tutanak imzalamazsa pek önemi de yok aslında. İmzadan imtina ettiğini 3 şahitle belirtin yeter. Önemli olan tutanak içeriği doğru ve hakkaniyetli olsun.
   Salt işe geç kalmak işçi için tazminatsız işten atmayı doğurmuyor maalesef, diğer konularla birlikte değerlendirilmek ve disiplin işlemi yapmak üzere tecrübeli bir İK uzmanına danışın derim.

 2. İşçinin işe geç kaldığı takdirde süreli feshi yapan işveren den alabileceği haklar hükümler ve sonuçlar nelerdir Mustafa Bey ?

  1. Esra hanım işveren süreli fesih yapmışsa, hem ihbar tazminatını hem de kıdem tazminatını ödemek zorundadır. Bunun dışında varsa, yıllık izin ücretini ve diğer ücret alacaklarını ödemelidir.

 3. MERHABA KAPICIMIZ SÜREKLİ İŞE GEÇ BAŞLIYOR BEN TUTANAK TUTMADIM.ANCAK ARTIK KAPICI BİZİM İYİ NİYETİMİZİ KULLANDIĞINDAN EMİNİM, KAMERA GÖRÜNTÜLERİ VAR İŞE KAÇTA BAŞLADIĞININ BU GÖRÜNTÜLERİ ALARAK İŞTEN TAZMİNATSIZ ÇIKARABİLİRMİYİM. BU SIKINTIMIZA YARDIMINIZI BEKLİYORUM. TEŞEKKÜRLER.

  1. Mehmet bey işe geç kalan bir işçinin öncelikle bu konuda uyarılması gerekir. Tutanak tutarak işçiyi uyarmalı ve devam ederse ardından çıkış yapmalısınız. Böyle bir durumda, kamera kayırları olası bir mahkeme aşamasında lehinize delil teşkil edecektir. Tutanak tutmadan doğrudan çıkarmanızı önermem.

 4. Merhabalar benimde bir sorum olacaktı cevabınız için şimdiden teşekkürler.

  İş yerine 1 saat 11 dakika geç gittim bunun sebebi de sabah alarmını yorgunluktan duymamam, savunmamı istediler ben de doğruyu yazdım ve teslim ettim, önüme bir kağıt daha getirdiler ve şu ibareler mevcuttu;

  Savunmanız geçersiz bulunmuştur, aynı durumun tekrar etmesi halinde tazminat talep hakkınız olmadan iş akdiniz fesih edilebilir,

  Ben de çok uzatmadım imzaladım, benim için nasıl bir olumsuz sonuç doğurabilir?

  1. Ahmet bey bu soruya net bir cevap vermem mümkün olmaz. Çünkü bu, daha önceki çalışmalarınıza ya da işyerinin bu konudaki genel uygulamalarına göre değişecektir. Bundan böyle daha dikkatli olmanız gerekir.

 5. 8 senedir özel sektordeyim ve pazartesi 1 saat sali yarim saat gec kaldim ve tutanak tutulmus bana imzalamam soylendi ama imzalamadim
  Bu bana nasil bir zarar verir

  1. Merhaba. Gerçekten de geç kaldıysanız, tutanağı imzalasanız da imzalamasanız da sonuç değişmeyecektir. Ama geç kalmaların süreklilik arz etmemesi halinde, bu tür geç kalmalar işten çıkarılmanıza neden olmaz. Önemli olan bundan sonra daha dikkatli olmanızdır.

 6. merhabalar mazeretimi bildirdigim halde telefonda işe geç kalıcamı soyledim iş veren tarafından mazeretsiz habersiz tutanak tutuldu ve imzaladım ne gibi bi sorun olur benim acımdan. tesekkurler

  1. Bu tutanak aleyhinize kullanılabilir ama tek başına bir anlam da ifade etmez. Ancak buna benzer tutanak sayısı artarsa o zaman sıkıntı olacaktır.

 7. Merhaba özel sektörde 3. Yildan fazla bi süredir calismaktayim malum yaz saati uygulamasinin devam etmesinden dolayi sabahlari son iki ayda. 2 dk. 3 dk. Ise gec girislerim oldu ama bana hic bir sekilde bir uyari yapilmadi ve ben de bi sorun cikmaz diye tutanak tutturmadim. Bundan dolayi bi sorun olurmuu tesekkur ederim.

 8. mrhlar özel sektörde çalışmaktayım 3 yıldır karyağışı ve hava şartlarından dolayı işe 1.5 gün gidemedim işyerine bildirdiğim halde bana tutanak tutulmuş dosyama konulmuş bu tutanağa geç kalma sebebim yazılmadı benim tarafımdan imzalanmadı ilerde benim açımdan ne gibi bişr sorun doğar.

  1. Bunlar elbette olumsuz durumlardır; ancak şu an için çık dert etmenize gerek yok. Yine de sayısının artması ileride işverene gerekçeli fesih hakkı verebilir, dikkatli olmanız gerekir.

Bir yorum yaz

E-posta hesabınız, telefon ve şehir bilgileriniz yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.