İşçi istifa ederse, işsizlik maaşı alabilir mi?

İstifa eden işçi işsizlik maaşı alabilir mi?

Ortada haklı bir nedeni yokken işten ayrılan işçi, istifa etmiş sayılır. İstifanın ise önemli sonuçları vardır. İşçi bazı haklarını yitirdiği gibi işveren tazminat ödemek zorunda bile kalabilir. O halde, istifa ederek işten ayrılan bir işçi işsizlik maaşı alabilir mi?

İstifanın sonuçları

Öncelikle kısaca, istifanın sonuçlarından bahsetmem gerekir. Burada istifadan kastedilen, İş Kanununda belirtilen ve 24üncü maddede yer alan haklı nedenlerden birine sahip olmadan işten ayrılmış olunmasıdır. Bunun ilk sonucu, kıdem tazminatı hakkının yitirilmesidir. Bu işçi ihbar tazminatı hakkını da kaybedeceği gibi; ihbar sürelerine uymazsa ihbar tazminatı ödemek zorunda da kalabilir. Yine aynı işçi işe iade davası da açamaz.

İşsizlik maaşı alma şartları

İşsiz kalan işçiyi belli bir süre desteklemeyi amaçlayan işsizlik ödeneği sistemi, ne yazık ki, her durumda devreye girmemektedir. Suistimâlin önlenmesi amacıyla, işsizlik maaşı alınması bazı şartlara bağlanmıştır. Bu konuda daha önce yazdığım bir yazından geniş bilgi edinebilirsiniz. Ama kısaca;

İşsizlik maaşı nedeniyle tazminat davası

Bu yazıya da göz atmak ister misiniz?

 • İşten işveren tarafından ve bir kusuru yokken çıkarılan
 • Haklı bir nedene dayanarak işten ayrılan
 • İşten ayrıldığı günden geriye doğru 120 gündür bir işyerinde çalışıyor olan
 • İşten ayrıldığı günden geriye doğru son 3 yılda en az 600 günlük sigortası olan

İşçi işsizlik maaşı alabilmektedir. Görüleceği üzere işsizlik maaşının ağır şartları vardır. Bu şartları taşıyan işçiye işsizlik maaşı bağlanmaktadır.

İstifa eden işçinin işsizlik maaşı

işçi istifa işsizlik maaşı

Bu konudaki mevzuat hükmü çok açıktır. Ortada haklı bir nedeni yokken istifa eden işçiye işsizlik maaşı bağlanmamaktadır. İşçi âdeta işten isteyerek ayrıldığı için cezalandırılmakta ve bu destekten mahrum bırakılmaktadır. İşkur işsizlik maaşı başvurusunu değerlendirirken, işverenin SGK’ya bildirildiği çıkış kodunu esas almakta ve eğer buradaki kod, işçinin istifa ettiğine ilişkinse ona maaş bağlamamaktadır.

SONUÇ

İstifa eden işçi işsizlik maaşı alamaz. Ancak buradaki istifanın, haklı bir nedene dayanarak işten ayrılmaktan farklı olduğunu söylemem gerekir. İşçinin İş Kanununun 24üncü maddesinde sayılan sebeplerle ve haklı bir nedenle istifa etmesi halinde işsizlik maaşı alma hakkı vardır.

Haklı bir neden dayanmayan, âdeta “durup dururken” işten ayrılan bir işçinin bu ayrılışı istifa olarak kabul edilecek ve işçi yukarıda da belirttiğim gibi başka birçok haktan da mahrum olacaktır.


İşçi Dünyası
Zeynel Abidin Özkale
İşçi Dünyası'nın editörü olan olan yazarın, İş ve Sosyal Güvenlik hukuku üzerine yazdığı diğer yazılarına buradan ulaşabilirsiniz.

15 Yorum

 1. merhaba
  iş verenim,ben samsunda çalışırken beni istanbuldaki ofisine tayin etti.bunu avukat üzerinden tebliğ etti.bende aynı sekilde avukatımla beraber bunun yasal olmadığını devlet memuru eşim ve 1.bucuk yasında cocugum oldugunu dolayısı ile benim onayım olmadan bunu yapamayacaklarını söyledim.avukatım bana normal samsundaki iş yerime gitmeye devam etmemi eğer iş yerine almazlarsa şahitlere imzalatarak tutanak altına al dediler ve bende aynen yaptım. fakat firma bildiğini okudu benim çalışma yerimi istanbul olarak sgk ya bildirdiler çalışma yerim istanbul olarak gözüküyor. ve ben işe gitmediğim için 3 gün sonra haklı nedenle işten cıkaracaklarmış.bunun sonucu olarak mahkemelik olacağız.
  ve ben işsizlik maaşına basvurabilirmiyim?

  1. Faik bey merhaba. İşsizlik maaşında İşkur, işverenin sizin için bildirdiği çıkış kodunu esas alır. Yani işveren, SGK’ya sizi istediği kodla bildirebilir ve siz işsizlik maaşı alamayabilirsiniz. Ama dava açıp, kıdem tazminatınızı vs. aldığınızda, geriye dönük olarak bu işsizlik maaşlarını alma hakkınız vardır.

 2. Merhaba ben sigortalı calısmaktayım ama cocuguma bakacak kimse olmadığı için isten ayrılmak zorundayım yanı istifa edıcem issizlik maası alabılırmıyım

 3. Merhaba,
  Bir bankada çalışıyorum ve müdürümle devamlı tartışıyoruz o beni işten atmak istemiyor bende istifa etmek istemiyorum. Hedef gerçekleştirmem ve karlılığım çok yüksek olduğu için verimsiz personel olarak değerlendiremiyor fakat ben istifa edip başka bir iş yapmak istiyorum işsizlik maaşından nasıl yararlanabilirim ?

  1. Semih bey, işsizlik maaşı bağlanması, işverenin SGK’ya bildireceği çıkış konuda göredir. Bu nedenle şimdiden bir şey söylemek mümkün olmaz.

 4. 4.5 yıldır istanbul büyük şehir de sözleşmeli olarak çalışıyorum.Ancak memlekette babamın vefatından dolayı annen yanlız kaldi .87 yasinda annemin bakima muhtac oldugu icin işten ayrılıp memlekete taşınacağım. Bu nedenden işten istifa edeceğim,Tazminat,ihbar , en önemlisi işsizlik maaşı alabilirmiyim. Oyu çalışmalar.

  1. Yunus bey, 4857 sayılı İş Kanununa tabi olarak çalışıyorsanız, hem kıdem tazminatı hem de işsizlik maaşı alamazsınız.

   1. Semih bey ben 4A 5510 iş kanununa göre çalışıyorum. İstifa edeceğim.tazminat ihbar işsizlik maaşı alabilirmiyim.tsk edrim.

     1. Ben markette 8 aydır çalışıyordum ailem Uşak ya kalıyordu ailevi nedenlerden dolayı Uşak a dönmem gerekti iş yerini arayıp ben işe dönmeyeceğim dedim onlarda çıkış yapmamız gerek dedi bende gelemem Uşak a gidiyorum dedim tamam biz hallederiz dediler 3 gün işe gelmediğim için tutanak tutmuşlar sonra beni arayıp istifa etmemi söylüyorlar yoksa başka işte çalışamayacağımı çalışan olacak görülüp sigorta ve maaşımın yatmayacağını söylüyorlar ne yapmalıyım yardımcı olursanız sevinirim iyi günler

 5. Merhaba ben özel bi hastanede çalışıyorum normalde çalışma saatimiz 52 saat ancak ben her hafta 62 66 saat çalışıyorum fazla mesai ücretlerimi almıyorum nöbetten çıkıyorum 14 saat Nöbett tutuyorum 10 saat istirahatle tekrar nöbete gidiyorum istifa etmek istiyorum işsizlik maaşından yararlanabilir miyim

  1. Cansu hanım, işveren sizin çıkışınızı hangi kodla bildirirse, ona göre işsizlik maaşı bağlanır ya da bağlanmaz. Ama bu durumda siz haklı fesih yapabilir ve haklarınızı talep edebilirsiniz.

Bir yorum yaz

E-posta hesabınız ve şehir bilgileriniz yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.