İşçi kaç ay çalışınca tazminata hak kazanır?

Tazminata kaç ay sonra hak kazanılır?

Ziyaretçilerimizin sık sorduğu sorulardan birisi de budur. Bir işyerinde çalışmaya başlayan işçi, kaç ay geçince tazminat almaya hak kazanır? Aslında bu sorunun cevabı, hangi tazminatın kastedildiğine göre değişir. Kıdem tazminatı, ihbar tazminatı, kötü niyet tazminatı ya da eşit davranmama tazminatlarının hak edilme süresi birbirinin aynısı değildir. O halde bunları tek tek ele alalım.

Kıdem tazminatı kaç ay sonra hak edilebilir?

Kıdem tazminatı almanın iki şartı vardır. Bunlardan birincisi; iş akdinin, kıdem tazminatı almayı hak edecek şekilde sona ermesidir. Bu konuda şu yazımdan bilgi alabilirsiniz. Ancak asıl ve temel kural, işçinin işyerindeki kıdeminin en az 1 yıl olmasıdır. Bir başka deyişle, işyerindeki kıdemi 1 yıldan az olan işçi hiçbir şekilde kıdem tazminatını hak edemez.

İhbar tazminatı ne zaman hak edilir?

Bu sorunun cevabı ise, iş sözleşmesinin deneme süresi içerip içermemesine göre değişir. Bilindiği üzere deneme süreli iş sözleşmelerinde en çok 2 aya kadar – toplu sözleşme varsa 4 aya kadar – deneme süresi belirlenebilir. İşte deneme süresi içerisinde fesih durumunda ihbar tazminatı gündeme gelmez. Ancak iş sözleşmesinde deneme süresi yoksa işçinin 1 günlük kıdemi bile ihbar tazminatını hak etmesini sağlar. İhbar tazminatına hak kazanma şartlarını taşıyan her işçi, bir gün bile kıdemi olsa bu tazminatı alabilecektir.

Kötü niyet tazminatı ne zaman istenebilir?

işçi kaç ay sonra tazminat hak eder

İşyerindeki kıdemi en az 6 ay olan, işyerinde en az 30 işçi çalışan ve belirsiz süreli iş sözleşmesi imzalamış bir işçi işten çıkarılırsa işe iade davası açabilmektedir. İşte kötü niyet tazminatı, yukarıdaki şartları taşımadığı için işe iade davası açamayan işçinin talep edebileceği bir tazminat türüdür. Kötü niyet tazminatı ile ilgili ayrıntılı bilgiye bu yazımdan da ulaşabilirsiniz. Buna göre işyerindeki kıdemi 1 gün bile olan işçi, kötü niyet tazminatı talep edebilecektir.

Eşit davranmama tazminatı

İşverenin temel olarak, işçiler arasında çeşitli nedenlerle ayrım yapmasından kaynaklanan bu tazminatı talep etmek için de işyerinde 1 günlük kıdem bile yeterlidir. Eşit davranmama tazminatını doğuran halleri, yazmış olduğum yazıdan öğrenebilirsiniz.

SONUÇ

Yukarıda örnek olarak verilen tazminatlardan da anlaşılacağı üzere; işçinin işe girdikten kaç ay sonra tazminata hak kazanacağı sorusunun tek bir cevabı yoktur. Örneğin kıdem tazminatı için 1 yılın, ihbar tazminatı için –deneme süresi yoksa- 1 günlük kıdemin, aynı şekilde kötü niyet ve eşit davranmama tazminatları için de 1 günlük kıdemin yeterli olabileceğini söyleyebiliriz. O halde, merak edilen tazminat türüne göre araştırma yapılarak karar verilmesi doğru olacaktır.

Mustafa Baysal
Mustafa Baysal
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığında üç yıldan uzun süre İş Müfettişi olarak görev yapan yazarın, İş Kanunu Sorunları adında bir kitabı bulunmaktadır. İşçi Dünyası'nın kurucusu da olan yazarın, İş ve Sosyal Güvenlik hukuku üzerine yazdığı diğer yazılarına buradan ulaşabilirsiniz.

76 Yorum

 1. benim 2 kızım var yurt dışına işyapan bir tekstil firmasında çalışıyorlar konuşmalarıda ayın 5 şinde maaşlarını alacaklarını söylediler ama şuan 25 şinden önce maaş vermiyorlar 2 ay oldu çalışalı ne yapabilirim sigortaları 2 ay oldu başlayalı tşk…

 2. Merhaba, özel bir hastanede yaklaşık 3 senedir tibbi sekreterlik yapiyorum isimde uzman ve uyumlu bir personelim fakat isveren bana sormadan ve görüşümü almadan radyoloji görüntüleme (mr) bölümüne yerleştirmek istiyor olasi istifa etmem durumunda ne gibi tazminat hakkim olabilir. Tesekkur ederim.

 3. Merhaba ben 1 senedir bir firmada çalışıyorum yasal olarak kıdem almaya hak kazandım.Fakat şirket içerisinde sendika olmadığı için e devlet üzerinden sendikaya kayıt oldum.Ve aradan 1 ay geçtikten sonra sendikam onaylandı.Onaylandığı için ertesi ay maaşımdan 1 gün eksik para yatırıldı sendikaya para yatırıldığı için ve işten kovuldum.İşten çıkış sebebim ise sendikaya üye olmamdı.Fakat yasal olarak adam fazla diye kayıtlara geçirildi.Bunun üzerine bende işten çıkış kağıdına imza atmadım.Ve imza atmazsanız paranızı alamazsınız dediler.Ben içerideki paramı alabilirmiyim.?Ve en önemlisi Sendikal dava açabilirmiyim(maaşımın 16 katına kadar para alabilirmiyim)?Sendikal dava açıkken ek olarakta işe iade davası açabilirmiyim(maaşımın oradanda 16 katını almak için işe çağırıldığımda paraya çeviricem. ? Ve bu işler için bir avukata ihtiyacım olucakmı ?Yoksa direk adliyeye gidip açabiliyormuyum.Cevabınızı acil bekliyorum teşekkürler.

  1. Yusuf bey merhaba. Elbette öncelikle işe iade davası açmalısınız. Bu davayla birlikte sendikal tazminat da talep edebilirsiniz. Eğer sendikal tazminata hükmedilirse ayrıca işe başlatmama tazminatına hükmedilmez. Ama bu arada 4 aya kadar varan ücretiniz tutarında boşta geçen süreler için de tazminat alırsınız. Yani mutlaka dava açmalısınız ama bunu iyi bir avukatla yapmalısınız. Çünkü sonunda alacağınız tazminat miktarları epey yüksek olabilir. Sitemizdeki iletişim formu vasıtasıyla ulaşır ve daha detaylı bilgi verirseniz, size yardımcı olmaya çalışırım.

   1. Mustafa bey cevabınız için öncelikle çok teşekkür ederim.Siteniz üzerinden iletişim formunu doldurdum eğer bana bu işlerimde yardımcı olabilirseniz çok sevinirim.Bende sizin gibi çok yüksek miktarları hesapladım çünkü bizim sigortada gösterilen ücretlerimiz bile çok yüksekten yatmaktaydı 3 ayda bir ikramiyeler vb gibi ve o yüzden böyle bir firmada param kalıcağına avukatada veririm para gene benim olur dedim.Şuan işten çıkalı 4.gün oldu sanırım 26 günüm kaldı başvurmam için.Bir avukat olmadan ona olayı hiza etmeden başvurmak istemedim.İstanbul anadolu yakasında ikamet ediyorum.

    1. Merhaba. İletişim formunuz tarafımıza ulaşmıştır. Verdiğimiz cevabı e-posta yoluyla kontrol edebilirsiniz.

 4. Merhaba, 1 ekim 2016 iş yerindeki sigorta başlangıcım. 1 temmuz 2017-15 eylül 2017 tarihleri arasında işveren isteği ile ücretsiz izne ayrıldım. 18 eylül itibariyle iş başı yaptım. Ancak işveren sebepsiz bir şekilde işten çıkarabileceğini ima etti. Acaba 1 ekim 2017 itibariyle 1 yıllık çalışma süremi doldurup ihbar ve kıdem tazminatı hakkını elde ediyor muyum? Cevap için teşekkürler

 5. Bir pastanede çalişiyordum 11 günlük dü bayramın. 2 ci günü izin liydim bayramın. 3 günü kovdular bunun için herhangi bi dava açabilirmiyim sigortamızda yapmadılar..
  (teşekkürler)

  1. Cumali bey, iş sözleşmenizde deneme süresi yoksa ve işverenin de haklı bir gerekçesi bulunmuyorsa, evet size hem ücretinizin hem de 2 haftalık maaşınız tutarında ihbar tazminatının ödenmesi gerekir. Ödenmezse, dava açabilirsiniz. Ancak, sigortanız hiç yapılmadığı için, bu durumda mahkemeyi, gerçekten de orada çalıştığınıza ikna etmeniz gerekir.

 6. Selamün Aleykum Mustafa bey..ağustos,un 7 de başladım eylül,ün 15 işten çıkartıyorlar iş yok diyor patron ihbar hakkım varmıdır teşekkürler ayrıca sigortada yapmamış

 7. ağustos,un 7 de başladım eylül,ün 15 işten çıkartıyorlar iş yok diyor patron ihbar hakkım varmıdır teşekkürler ayrıca sigortada yapmamış

  1. Merhaba. Deneme süreli iş sözleşmesi imzalamadıysanız, evet 14 günlük ihbar süreniz kullandırılmalıdır.

  1. Sinan bey, yazıda zaten gerekli bilgileri vermiştim. Kıdem tazminatı alamazsınız; ancak işverenin haklı bir nedeni yoksa ve işten çıkarılıyorsanız, ihbar süresi kullandırılması gerekir.

 8. ben 15.12.2003 tarihinde işe başladım sigortalı olarak şuanda da 10 yıla yakın bir işyerinde çalışıyorum. bu işyerinden ayrılmak istiyorum.tazminat alabilirmiyim.4600 günde pirimim var

 9. Merhaba çalıştıgım özel güvenlik kurumundan askerlik nedeni ile ayrılmak zorunda kalıyorum ve bu iş yerinde 11.ayımı doldurduktan sonra çıkıyorum. ihbar ve kıdem tazminatı alabilirmaiyim acaba sülüsümü götürsem iş yerine

 10. 2013 yilindan beri bir is yerinde calismaktayim bu zamam zarfinda bir sefer yillik iznim kullandirildi diger senelerin izin parasini talep ettigim zaman boyle birseyin olmadigin soylediler memnun degilseniz tazminatimi verin cikarin isten dedigimdede sirketin tazminat odeme gibi bir politikasi olmadigini tazminat da odedetmem diye mudur tarafindan hakarete maruz kalip yildirma politikasi izleniyor ornek:musterilerin onunde yuksek sesle rencide etmek veya rotasyona maruz birakmak gibi nasil bir yol izlemeliyim kanuni haklarim nedir luften acil cevap verirseniz sevinirim kendimi cok caresiz hissediyorum(calistigim yer Avm)

  1. Kadriye hanım Merhaba,
   Yıllık izin hakkı çalışanın Anayasal hakkı olup işveren veya patronun cebinden nimetmiş gibi verebileceği bir hak değildir. Tıpkı SSK yapmak gibi..
   – İşçiye yıllık izin kullandırılmaması işçi tarafından haklı fesih (Tazminatlı) sebebidir. Yüksek Yargı’nın da bu konularda emsal kararları mevcuttur.
   – Bu fesih esnasında bir usul hatası yapmamak ve sistematik yol izlemek gerekir.
   Yönetmelik gereği 30 gün önceden işverene ….. tarihlerde izin kullanmak istediğinizi yazılı onlara beyan edin. Bu yazının onlara ulaştığını kanıtlayın.
   Olumsuz cevap gelirse veya hiç cevap gelmezse iş akdinizi noter kanalı ile haklı sebeple feshedin. Bir uzman veya hukukçu yardımıyla hareket etmenizi öneririm.

 11. Mustafa bey ıyi günler
  4 yıldır restorant da çalışıyorum üniversiteyi kazandım işten ayrılmak durumundayım tazminat hakkım var mıdır varsa hangi yolu izlemem lazım?? Şimdiden tşk ederim .

 12. Merhaba Mustafa Baysal ; ben 15.11.2017-29.07.2017 (-8 AY-) dır Türkiyede büyük araba markası olan bir firmada çalışıyordum.1 Haftalık rapor almam gerekti fakat firma raporumun herkezin izne çıktığı için ve benim izin hakkım olmadığı için böyle bir yola başvurduğumu gerçekten hasta olmadığımı raporun her ne kadar internet sayfasında gözüksede raporlanmış olsada bana inanmayıp 7 günlük raporumdan sonra beni işten çıkarttılar.Fakat ben gerçekten hasta olduğum için rapor aldım ve doktora gittim.Firma benim hasta olmadığımı düşünüyor ama astım ve bronşit hastası için bu işin uygun olmadığını söylerek rapor sonucu beni çıkartıyor.Benim haklarım nelerdir?Belirsiz süreli iş sözleşmem bulunmaktadır.6 aylık deneme süresi olan zaman zarfını tamamladım ve kadroya geçtim.Neler yapabilirim?Firma herhangi bir tazminat ödermi bana kıdem ve ihbar ?Nasıl bir yol izlemeliyim hangi davaları açabilirim avukat tutmadan bu işi başarabilirmiyim?Bana yardımcı olmanızı sabırsızlıkla bekliyorum.

  1. Merhaba. Elbette avukat tutmadan dava açabilirsiniz. Öncelikle İŞE İADE davası açma şartlarını taşıyıp taşımadığınızı araştırın. Bu şartlara sahipseniz, öncelikle bu davayı açmalısınız. Kıdem ve ihbar gibi diğer davaları ancak daha sonra açabilirsiniz. İşe iade davası açma hakkına sahipseniz, bu yoruma cevap yazın, sizi yönlendireyim. Ama unutmayın, işe iade davasını, işten ayrıldıktan sonra 1 ay içinde açmanız gerekir.

 13. Merhaba, 9 aydır bır ıs yerınde calısıyorum , 1 ay sonra dugunum var 10. ayım da evlılık tazmınatımı alarak ısten cıkabılır mıyım ? 1 sene dolmadan da evlılık tamzınatı verılıyor mu ? tesekkurler.

 14. MERHABA MUSTAFA BEY;
  Ben evlilik nedeni ile işten ayrıldım 7 ay oldu 7 aydır tazminatımı yatırmadı çalışma bakanlığına verdim evrak sundu işkur karsı tarafı haklı buldu . avukata verdim icra tkibi başlattılar icra takibinden sonra konuştuk ben bir miktar ücret aldım imza attım. şimdi karşı taraf dosya parasını ödemeiyor ödemeyiz diyor . dava açsam kim haklı duruma düşer veya ücreti ben ödemek zorunda kalırmıyım ?
  teşekkürler .

Bir yorum yaz

E-posta hesabınız, telefon ve şehir bilgileriniz yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.