İşçi kaç ay çalışınca tazminata hak kazanır?

Tazminata kaç ay sonra hak kazanılır?

Ziyaretçilerimizin sık sorduğu sorulardan birisi de budur. Bir işyerinde çalışmaya başlayan işçi, kaç ay geçince tazminat almaya hak kazanır? Aslında bu sorunun cevabı, hangi tazminatın kastedildiğine göre değişir. Kıdem tazminatı, ihbar tazminatı, kötü niyet tazminatı ya da eşit davranmama tazminatlarının hak edilme süresi birbirinin aynısı değildir. O halde bunları tek tek ele alalım.

Kıdem tazminatı kaç ay sonra hak edilebilir?

Kıdem tazminatı almanın iki şartı vardır. Bunlardan birincisi; iş akdinin, kıdem tazminatı almayı hak edecek şekilde sona ermesidir. Bu konuda şu yazımdan bilgi alabilirsiniz. Ancak asıl ve temel kural, işçinin işyerindeki kıdeminin en az 1 yıl olmasıdır. Bir başka deyişle, işyerindeki kıdemi 1 yıldan az olan işçi hiçbir şekilde kıdem tazminatını hak edemez.

İhbar tazminatı ne zaman hak edilir?

Bu sorunun cevabı ise, iş sözleşmesinin deneme süresi içerip içermemesine göre değişir. Bilindiği üzere deneme süreli iş sözleşmelerinde en çok 2 aya kadar – toplu sözleşme varsa 4 aya kadar – deneme süresi belirlenebilir. İşte deneme süresi içerisinde fesih durumunda ihbar tazminatı gündeme gelmez. Ancak iş sözleşmesinde deneme süresi yoksa işçinin 1 günlük kıdemi bile ihbar tazminatını hak etmesini sağlar. İhbar tazminatına hak kazanma şartlarını taşıyan her işçi, bir gün bile kıdemi olsa bu tazminatı alabilecektir.

Kötü niyet tazminatı ne zaman istenebilir?

işçi kaç ay sonra tazminat hak eder

İşyerindeki kıdemi en az 6 ay olan, işyerinde en az 30 işçi çalışan ve belirsiz süreli iş sözleşmesi imzalamış bir işçi işten çıkarılırsa işe iade davası açabilmektedir. İşte kötü niyet tazminatı, yukarıdaki şartları taşımadığı için işe iade davası açamayan işçinin talep edebileceği bir tazminat türüdür. Kötü niyet tazminatı ile ilgili ayrıntılı bilgiye bu yazımdan da ulaşabilirsiniz. Buna göre işyerindeki kıdemi 1 gün bile olan işçi, kötü niyet tazminatı talep edebilecektir.

Eşit davranmama tazminatı

İşverenin temel olarak, işçiler arasında çeşitli nedenlerle ayrım yapmasından kaynaklanan bu tazminatı talep etmek için de işyerinde 1 günlük kıdem bile yeterlidir. Eşit davranmama tazminatını doğuran halleri, yazmış olduğum yazıdan öğrenebilirsiniz.

SONUÇ

Yukarıda örnek olarak verilen tazminatlardan da anlaşılacağı üzere; işçinin işe girdikten kaç ay sonra tazminata hak kazanacağı sorusunun tek bir cevabı yoktur. Örneğin kıdem tazminatı için 1 yılın, ihbar tazminatı için –deneme süresi yoksa- 1 günlük kıdemin, aynı şekilde kötü niyet ve eşit davranmama tazminatları için de 1 günlük kıdemin yeterli olabileceğini söyleyebiliriz. O halde, merak edilen tazminat türüne göre araştırma yapılarak karar verilmesi doğru olacaktır.

31 Yorum

 1. selamun aleyküm ben beton mikser operatörü olarak bir iş yerinde 9 ay çalıçtım çalışma saatlerimiz( 12)( 15)saati buluyordu
  kendi istegimin dışında işten çıkartıldım bana hiç bir hakımı vermediler maaşım dan hariç hakımı nasıl alabilirim

  1. Aleykum selam. Bu durumda ya İşkur’a şikayette bulunmalısınız ya da dava açmalısınız. Ben bir an önce dava açmanızı öneririm. Böylece, ispatlamanız şartıyla, diğer haklarınızı da alabilirsiniz.

 2. Merhaba ben 12.01.2017 de işe başladım nikah çıkışı yapmayı dusunuyorum 6 ayı doldursam tazminat hak edebilir miyim?

  1. Merhaba. Kıdem tazminatı alabilmeniz için, işyerinde 1 yılı doldurmuş olmanız şarttır, 1 yıl dolmadan ayrılırsanız alamazsınız.

 3. selam 97 yılından sigortam çalıştığım firmada 9. yıla girdim sağlıksız bi ortam yaşamaya başladım son 1 yıldır toplamda 3974 gün sigortam buna nazaran tazminat almaya hak kazanıyormuyum 3600 gün olayı beni kapsamaktamı acaba 98 yılından önce sigortam olduğu için iyi çalışmalar

  1. Evet Kazım bey, sizi kapsar. Rahat bir şekilde SGK’dan yazınızı alıp işverene vererek kıdem tazminatınızı talep edebilirsiniz.

 4. 13 ocak 22 mart arasında çaılştım.Gerekçe göstermeden çıkardılar.İhbar alabilirmiyim.

  1. Çıkış nedenini nasıl tebliğ ettiler? 25/II. Maddeden ise alamazsınız. Deneme süreli çıkışsa alabilirsiniz.

 5. dokuz aydır aynı yerde çalışıyorum beni işten çıkardılar Muhasebeciye sordum benim Tazminat hakkım varmı diye yok dedi .
  Sana Bir ay süre verdik dedi.
  Ne yapmam gerekir

  1. Kıdeminiz 1 yılın altında olduğu için kıdem tazminatı hakkınız olmaz. Eğer size 4 hafta önceden bildirim de yapılmışsa ihbar tazminatı da ödenmesi gerekmez.

 6. selamlar ben bir sitede 10 aydır güvenlik danışmanı olarak çalışıyorum güvenlik kimliği için sınava girdim sonucunu bekliyorum site yöneticisi beni siteye bağlamak için sana kimliği aldığın zaman iş sözleşmesi yapıcam dedi işten çıkarsan hiç bir hak talep etmiyeceğimi söyledi bu yaptığı iş sözlesmesi yasalmıdır yardımcı olursanız sevinirim

  1. Site yöneticisini dikkate almayın. İş sözleşmesi imzalayın; bu sözleşmede İş Kanununa aykırı bir hüküm varsa bile, ileride dava açtığınızda bunlar dikkate alınmayacaktır. İşçiye kanunla verilen haklar, iş sözleşmesiyle kesinlikle geri alınamaz.

 7. Merhaba, ben 04.03.2016 yılında işe başladım ve 03.01.2017 tarihinde işten çıkartıldım. İhbar tazminatını hak ettiğimi biliyorum yalnız gün olarak 1 yılı doldurmuş oluyor muyum? şimdi ne tazminat ne maaş nede ihbar tazminatını yatırmadılar. acaba kıdem tazminatını hak etmiş oluyor muyum? Bu konuda yardımcı olursanız sevinirim. şimdiden teşekkürler.

  1. Merhaba, çıkış tarihinizi yanlış yazmadıysanız zaten 1 yılınızın dolmasına daha 3 ay var demektir. Bu durumda kıdem tazminatı hakkınız olmayacaktır.

 8. merhaba 18.05.2016 tarihinde işe başladım. 17.01.2017 tarihinde işten çıkartıldım. çıkışımı vermiyorlar. ne yapmam gerekiyor yardımcı olabilirmisiniz

 9. Mrb 10aydir tosaron la calisiyorum bi firmada firmanin 2 ortagi vardi ortaklardan biri ayrikldi ve bizi aniden cikartti istenn 15 gun bosta kaldim ve ortaklardan biri ayni iste devam etik sadece tasaron firma ismi degisti tazminat haki kazanmis olurmuyuz bu durumda

 10. Merhaba 23 ocak 2016 işe giriş tarihim taşeronda çalışıyorum çalıştıgım mağaza taşeronla sözleşmesini fesetti 31 12 2016 biz başka taşeronla aynı mağazada çalışmaya devam edicez tazminat hakkım varmı dır ?

  1. Aynı mağazada devam edecekseniz, ileride işten ayrıldığınızda tüm taşeron süreleriniz birleştirilerek haklarınız hesaplanacaktır. Şu an için bir şey yapmanıza gerek yok.

 11. Merhaba.. 2 ay deneme suresi sözleşmede yazıyor.. mesela ise başladıktan 10 gun sonra isveren cikartti.. 10 gunluk maasi mi verir.. 1aylik maas i mi verir

 12. 08.10.2016 da girdiğim iş yerinde iş yeri içerisinde araçla kaza yaptım fakat hiçbir tutanak falan istenmedi savunma falan istenmedi 13.12.2016 tarihinde beni işten çıkardılar 14 gün ihbar süresi dediler 26.12.2016 da son iş günüm yaklaşık 2 ay geçen sürede benden savunma isteyebilirler mi maaşımı yatırmaya bilirlermi

  1. Maaşınızın her halde ve şartta yatırılması gerekir. Ancak kazanın niteliğine göre, kıdem ve ihbar tazminatınız ödenerek işten çıkarılmanız mümkün olabilir.

 13. Merhaba,1 yıl doldurmama 13 gun kala işyerınden çıkısım verildi herhangi bir tazminat için hak kazanabilirmiyim

 14. Ben bir yıldır çalısıyorum ve iş yerim beni sebepsiz çikardi bana istifani yaz dediler bnde yazmadim mudürümüz ozaman cıkışını vermiyorum dedi ve bana tutanak yazdı bu durumda ne yapabilirim yardımcı olurmusunuz bana lütfen kısa zamanda donüş yapmanızı beklıyorum.

 15. Merhaba. Ayrıca, bu ispatı yaptıktan sonra rapor veren hekimi de hem SGK’ya hem de Sağlık Bakanlığına şikayette edebilirsiniz. Sonuçta SGK bütçesi açık vermekte ve hepimizin cebinden çıkmaktadır. Hipokrat yemininin hilafında bir hareket oluşmaktadır.

 16. Bir işçi çalıştığı iş yerinden arka arkaya sağlık raporu alıp başka bir iş yerinde çalışıyorsa tespiti nasıl yapılır.

  1. Böyle bir tespiti kolluk kuvvetleri vasıtasıyla yaptıramazsınız. Ancak gizli kamera olmamak şartıyla, görüntü alarak ya da şahitler vasıtasıyla kanıtlamanız mümkündür.

Bir yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir