İşçi kaç ay çalışınca tazminata hak kazanır?

Tazminata kaç ay sonra hak kazanılır?

Ziyaretçilerimizin sık sorduğu sorulardan birisi de budur. Bir işyerinde çalışmaya başlayan işçi, kaç ay geçince tazminat almaya hak kazanır? Aslında bu sorunun cevabı, hangi tazminatın kastedildiğine göre değişir. Kıdem tazminatı, ihbar tazminatı, kötü niyet tazminatı ya da eşit davranmama tazminatlarının hak edilme süresi birbirinin aynısı değildir. O halde bunları tek tek ele alalım.

Kıdem tazminatı kaç ay sonra hak edilebilir?

Kıdem tazminatı almanın iki şartı vardır. Bunlardan birincisi; iş akdinin, kıdem tazminatı almayı hak edecek şekilde sona ermesidir. Bu konuda şu yazımdan bilgi alabilirsiniz. Ancak asıl ve temel kural, işçinin işyerindeki kıdeminin en az 1 yıl olmasıdır. Bir başka deyişle, işyerindeki kıdemi 1 yıldan az olan işçi hiçbir şekilde kıdem tazminatını hak edemez.

İhbar tazminatı ne zaman hak edilir?

Bu sorunun cevabı ise, iş sözleşmesinin deneme süresi içerip içermemesine göre değişir. Bilindiği üzere deneme süreli iş sözleşmelerinde en çok 2 aya kadar – toplu sözleşme varsa 4 aya kadar – deneme süresi belirlenebilir. İşte deneme süresi içerisinde fesih durumunda ihbar tazminatı gündeme gelmez. Ancak iş sözleşmesinde deneme süresi yoksa işçinin 1 günlük kıdemi bile ihbar tazminatını hak etmesini sağlar. İhbar tazminatına hak kazanma şartlarını taşıyan her işçi, bir gün bile kıdemi olsa bu tazminatı alabilecektir.

Kötü niyet tazminatı ne zaman istenebilir?

işçi kaç ay sonra tazminat hak eder

İşyerindeki kıdemi en az 6 ay olan, işyerinde en az 30 işçi çalışan ve belirsiz süreli iş sözleşmesi imzalamış bir işçi işten çıkarılırsa işe iade davası açabilmektedir. İşte kötü niyet tazminatı, yukarıdaki şartları taşımadığı için işe iade davası açamayan işçinin talep edebileceği bir tazminat türüdür. Kötü niyet tazminatı ile ilgili ayrıntılı bilgiye bu yazımdan da ulaşabilirsiniz. Buna göre işyerindeki kıdemi 1 gün bile olan işçi, kötü niyet tazminatı talep edebilecektir.

Eşit davranmama tazminatı

İşverenin temel olarak, işçiler arasında çeşitli nedenlerle ayrım yapmasından kaynaklanan bu tazminatı talep etmek için de işyerinde 1 günlük kıdem bile yeterlidir. Eşit davranmama tazminatını doğuran halleri, yazmış olduğum yazıdan öğrenebilirsiniz.

SONUÇ

Yukarıda örnek olarak verilen tazminatlardan da anlaşılacağı üzere; işçinin işe girdikten kaç ay sonra tazminata hak kazanacağı sorusunun tek bir cevabı yoktur. Örneğin kıdem tazminatı için 1 yılın, ihbar tazminatı için –deneme süresi yoksa- 1 günlük kıdemin, aynı şekilde kötü niyet ve eşit davranmama tazminatları için de 1 günlük kıdemin yeterli olabileceğini söyleyebiliriz. O halde, merak edilen tazminat türüne göre araştırma yapılarak karar verilmesi doğru olacaktır.

Mustafa Baysal
Mustafa Baysal
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığında üç yıldan uzun süre İş Müfettişi olarak görev yapan yazarın, İş Kanunu Sorunları adında bir kitabı bulunmaktadır. İşçi Dünyası'nın kurucusu da olan yazarın, İş ve Sosyal Güvenlik hukuku üzerine yazdığı diğer yazılarına buradan ulaşabilirsiniz.

101 Yorum

 1. Merhaba sözleşmeli olarak 8 aylık bu çalışmam var lakin ne taşeron firması nede çalıştığım fabrika hakkımin olmadığı söyledi hak talep edebilirmiyim

 2. 22.05.2017 tarıhınde çalısmaya başladığım işyerini devrettiler ve bu ayın sonu yani 31.12.2017 tarıhınde işime son verecekler her Hangi bir tazminat hakkım var mı şimdiden teşekkürler

 3. 6 AY CALİŞTİM İZİN İSTEDİM İŞTEN CİKARILDIM SİGORTAYI SORDUM BENİ SİGORTAYA GECMEMİŞLER BU DURUMDA TAZMINAT HAKKIM VARMI TEŞEKKÜRLER

  1. Engin bey, elbette vardır. Ama sigortanız olmadığına göre, dava açmalı ve işyerinde çalıştığınızı tanık vb. yollarla ispat etmelisiniz.

 4. Iyi günler ben bir taşeron firmasinda calisiyorum is yerine 03.02.2017 de giris yaptim. Ama simdi yeni bir ihale oldu 01.01.2018 tarihinden itibaren yeni sirket gelecek bu yeni gelecek sirkette calismaya devam edecegim ben 11 aylik tazminatimi alabilirmiyim ? Cevabiniz icin simdiden tesekkur ederim.

 5. ben askere gidecem 7 aydır aynı yerde çalışıyorum 1 ay sigortasız çalıştırdılar askere 1 ay kala cıkacam ben tazminat hakkım oluyormu

  1. Dilaver bey kıdem tazminatı alamazsınız. İşten siz ayrılacağınız için ihbar tazminatı da gündeme gelmez.

 6. Selamın aleyküm bir yemek şirketinde 45 gün çalıştım maasım 1000 tlydi 45 gün içerisinde 20 gün sigortamı yaptilar araçla radara girdin diye 450 tl paramı vermediler ogunde izinliydim. Bende araca gelen radar cezasını istedim vermediler 45 gunde 800 tl para verdiler dava açsam kazana bilirmiyim

  1. Mustafa bey, hem ceza parasını hem de asgari ücretin altında ödenen ücretlerinizi alabilirsiniz. Bir avukatla görüşmenizi öneririm.

   1. 5 yil calistim ozel sektorde sgortam vardi ve hakaret etti ciktim ama bir ay sonra tekrar calistik geri cardi 6 ay calistim yine ayni sekilde hakaret edince tekrar ciktim 1 ayi gecti tazminat alabilimiyim

    1. Ayşegül hanım, alabilirsiniz ama bunun için dava açmanız ve ilk işten çıkışınızda haklı sebebinizin olduğunu kanıtlamanız gerekir.

Bir yorum yaz

E-posta hesabınız, telefon ve şehir bilgileriniz yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.