İşçi kaç ay çalışınca tazminata hak kazanır?

Tazminata kaç ay sonra hak kazanılır?

Ziyaretçilerimizin sık sorduğu sorulardan birisi de budur. Bir işyerinde çalışmaya başlayan işçi, kaç ay geçince tazminat almaya hak kazanır? Aslında bu sorunun cevabı, hangi tazminatın kastedildiğine göre değişir. Kıdem tazminatı, ihbar tazminatı, kötü niyet tazminatı ya da eşit davranmama tazminatlarının hak edilme süresi birbirinin aynısı değildir. O halde bunları tek tek ele alalım.

Kıdem tazminatı kaç ay sonra hak edilebilir?

Kıdem tazminatı almanın iki şartı vardır. Bunlardan birincisi; iş akdinin, kıdem tazminatı almayı hak edecek şekilde sona ermesidir. Bu konuda şu yazımdan bilgi alabilirsiniz. Ancak asıl ve temel kural, işçinin işyerindeki kıdeminin en az 1 yıl olmasıdır. Bir başka deyişle, işyerindeki kıdemi 1 yıldan az olan işçi hiçbir şekilde kıdem tazminatını hak edemez.

İhbar tazminatı ne zaman hak edilir?

Bu sorunun cevabı ise, iş sözleşmesinin deneme süresi içerip içermemesine göre değişir. Bilindiği üzere deneme süreli iş sözleşmelerinde en çok 2 aya kadar – toplu sözleşme varsa 4 aya kadar – deneme süresi belirlenebilir. İşte deneme süresi içerisinde fesih durumunda ihbar tazminatı gündeme gelmez. Ancak iş sözleşmesinde deneme süresi yoksa işçinin 1 günlük kıdemi bile ihbar tazminatını hak etmesini sağlar. İhbar tazminatına hak kazanma şartlarını taşıyan her işçi, bir gün bile kıdemi olsa bu tazminatı alabilecektir.

Kötü niyet tazminatı ne zaman istenebilir?

işçi kaç ay sonra tazminat hak eder

İşyerindeki kıdemi en az 6 ay olan, işyerinde en az 30 işçi çalışan ve belirsiz süreli iş sözleşmesi imzalamış bir işçi işten çıkarılırsa işe iade davası açabilmektedir. İşte kötü niyet tazminatı, yukarıdaki şartları taşımadığı için işe iade davası açamayan işçinin talep edebileceği bir tazminat türüdür. Kötü niyet tazminatı ile ilgili ayrıntılı bilgiye bu yazımdan da ulaşabilirsiniz. Buna göre işyerindeki kıdemi 1 gün bile olan işçi, kötü niyet tazminatı talep edebilecektir.

Eşit davranmama tazminatı

İşverenin temel olarak, işçiler arasında çeşitli nedenlerle ayrım yapmasından kaynaklanan bu tazminatı talep etmek için de işyerinde 1 günlük kıdem bile yeterlidir. Eşit davranmama tazminatını doğuran halleri, yazmış olduğum yazıdan öğrenebilirsiniz.

SONUÇ

Yukarıda örnek olarak verilen tazminatlardan da anlaşılacağı üzere; işçinin işe girdikten kaç ay sonra tazminata hak kazanacağı sorusunun tek bir cevabı yoktur. Örneğin kıdem tazminatı için 1 yılın, ihbar tazminatı için –deneme süresi yoksa- 1 günlük kıdemin, aynı şekilde kötü niyet ve eşit davranmama tazminatları için de 1 günlük kıdemin yeterli olabileceğini söyleyebiliriz. O halde, merak edilen tazminat türüne göre araştırma yapılarak karar verilmesi doğru olacaktır.


İşçi Dünyası
Zeynel Abidin Özkale
İşçi Dünyası'nın editörü olan olan yazarın, İş ve Sosyal Güvenlik hukuku üzerine yazdığı diğer yazılarına buradan ulaşabilirsiniz.

545 Yorum

 1. Bir işçi çalıştığı iş yerinden arka arkaya sağlık raporu alıp başka bir iş yerinde çalışıyorsa tespiti nasıl yapılır.

  1. Böyle bir tespiti kolluk kuvvetleri vasıtasıyla yaptıramazsınız. Ancak gizli kamera olmamak şartıyla, görüntü alarak ya da şahitler vasıtasıyla kanıtlamanız mümkündür.

   1. Hocam bi işyerinden önce tazminatsız 25.2maddesine göre çkarıldım sonra beni çağırıp bana tazminatını verecez dediler tazminatımı aldim bi kagıt imzaldm kğtta maaşımın azlığından dolayı ayrılıyorum diye şimdi aradan 8 ay geçtı kötü niyet davası açabilirmiyim.teşekkürler

 2. Merhaba. Ayrıca, bu ispatı yaptıktan sonra rapor veren hekimi de hem SGK’ya hem de Sağlık Bakanlığına şikayette edebilirsiniz. Sonuçta SGK bütçesi açık vermekte ve hepimizin cebinden çıkmaktadır. Hipokrat yemininin hilafında bir hareket oluşmaktadır.

 3. Ben bir yıldır çalısıyorum ve iş yerim beni sebepsiz çikardi bana istifani yaz dediler bnde yazmadim mudürümüz ozaman cıkışını vermiyorum dedi ve bana tutanak yazdı bu durumda ne yapabilirim yardımcı olurmusunuz bana lütfen kısa zamanda donüş yapmanızı beklıyorum.

   1. Merhaba mustafa bey ben bir buçuk seneye yakın fabrikamda calisanim düzen diye birşey yok kesintiler çok kısacası düzensiz bir yer kendim çıkış verirsem veya başka bir yere girit sen ordan tazminat alabilirmiyim veya nakadar tazminat hakim olur

     1. Mustafa bey iş sözleşmesinde 8 saat çalışmakta görüdüğüm yerde haftanın 2 günü 12 saat çalışıyorum ve mesai almıyorum işi bırakmak istiyorum çalışmaya başlayalı 8 ay geçti nasıl tazminat alabilirim yemek parası olarak iş yerim 250 tl veriyor

     2. Merhaba. Kıdeminiz 1 yılın altındaysa, işten ayrılıp tazminat almanız mümkün olmaz. Ama ödenmeyen fazla mesaileriniz varsa, bunlar için hukuki yollara başvurabilirsiniz.

   2. ben bir inşaat söktöründe 3 yildır çalışmaktayım ve durmadan bizden habersiz ririş çıkış yapıyorlar ve sigortamızıda yarım yamalak yatırıyoorlar ne yapmamız lazım acaba çıkışımızı alsak tazmınat hakkımız varmı acaba saygılar

   3. Mustafa bey 20 ay çalıştığım iş yerinde 8 ay sözleşmesiz 12 ay 3 er aylık sözleşmeli çalîstim 31.12.2018 tarihinde işin bitmesi sebebiyle çıkışım verildi izin ve kıdem tazminatımı alabileceğim ama ihbar tazminatı alamayacağım söylendi.bende fesih evrakını imzalamadîm çıkışım verildi ihbar alabilirmiyim ne yapmam gerekli teşekkürler

 4. Merhaba,1 yıl doldurmama 13 gun kala işyerınden çıkısım verildi herhangi bir tazminat için hak kazanabilirmiyim

   1. Merhaba 7 aydır kurumsal bir firmada çalışıyorum mağazada boynerde hedef yapamadığım için işten çıkardılar herhangi bir tazminat alabiliyormuyum

     1. Ben 9 aydır bir iş yerinde çalışıyorum evlilik nedeniyle işi bırakmak zorunda kaldım iş yerinden alabilecegim bı hakkım varmıdır rica etsem cvp yazarmisiniz

 5. 08.10.2016 da girdiğim iş yerinde iş yeri içerisinde araçla kaza yaptım fakat hiçbir tutanak falan istenmedi savunma falan istenmedi 13.12.2016 tarihinde beni işten çıkardılar 14 gün ihbar süresi dediler 26.12.2016 da son iş günüm yaklaşık 2 ay geçen sürede benden savunma isteyebilirler mi maaşımı yatırmaya bilirlermi

  1. Maaşınızın her halde ve şartta yatırılması gerekir. Ancak kazanın niteliğine göre, kıdem ve ihbar tazminatınız ödenerek işten çıkarılmanız mümkün olabilir.

 6. Merhaba.. 2 ay deneme suresi sözleşmede yazıyor.. mesela ise başladıktan 10 gun sonra isveren cikartti.. 10 gunluk maasi mi verir.. 1aylik maas i mi verir

 7. Merhaba 23 ocak 2016 işe giriş tarihim taşeronda çalışıyorum çalıştıgım mağaza taşeronla sözleşmesini fesetti 31 12 2016 biz başka taşeronla aynı mağazada çalışmaya devam edicez tazminat hakkım varmı dır ?

  1. Aynı mağazada devam edecekseniz, ileride işten ayrıldığınızda tüm taşeron süreleriniz birleştirilerek haklarınız hesaplanacaktır. Şu an için bir şey yapmanıza gerek yok.

 8. Mrb 10aydir tosaron la calisiyorum bi firmada firmanin 2 ortagi vardi ortaklardan biri ayrikldi ve bizi aniden cikartti istenn 15 gun bosta kaldim ve ortaklardan biri ayni iste devam etik sadece tasaron firma ismi degisti tazminat haki kazanmis olurmuyuz bu durumda

 9. merhaba 18.05.2016 tarihinde işe başladım. 17.01.2017 tarihinde işten çıkartıldım. çıkışımı vermiyorlar. ne yapmam gerekiyor yardımcı olabilirmisiniz

 10. Merhaba, ben 04.03.2016 yılında işe başladım ve 03.01.2017 tarihinde işten çıkartıldım. İhbar tazminatını hak ettiğimi biliyorum yalnız gün olarak 1 yılı doldurmuş oluyor muyum? şimdi ne tazminat ne maaş nede ihbar tazminatını yatırmadılar. acaba kıdem tazminatını hak etmiş oluyor muyum? Bu konuda yardımcı olursanız sevinirim. şimdiden teşekkürler.

  1. Merhaba, çıkış tarihinizi yanlış yazmadıysanız zaten 1 yılınızın dolmasına daha 3 ay var demektir. Bu durumda kıdem tazminatı hakkınız olmayacaktır.

 11. selamlar ben bir sitede 10 aydır güvenlik danışmanı olarak çalışıyorum güvenlik kimliği için sınava girdim sonucunu bekliyorum site yöneticisi beni siteye bağlamak için sana kimliği aldığın zaman iş sözleşmesi yapıcam dedi işten çıkarsan hiç bir hak talep etmiyeceğimi söyledi bu yaptığı iş sözlesmesi yasalmıdır yardımcı olursanız sevinirim

  1. Site yöneticisini dikkate almayın. İş sözleşmesi imzalayın; bu sözleşmede İş Kanununa aykırı bir hüküm varsa bile, ileride dava açtığınızda bunlar dikkate alınmayacaktır. İşçiye kanunla verilen haklar, iş sözleşmesiyle kesinlikle geri alınamaz.

 12. dokuz aydır aynı yerde çalışıyorum beni işten çıkardılar Muhasebeciye sordum benim Tazminat hakkım varmı diye yok dedi .
  Sana Bir ay süre verdik dedi.
  Ne yapmam gerekir

  1. Kıdeminiz 1 yılın altında olduğu için kıdem tazminatı hakkınız olmaz. Eğer size 4 hafta önceden bildirim de yapılmışsa ihbar tazminatı da ödenmesi gerekmez.

 13. 13 ocak 22 mart arasında çaılştım.Gerekçe göstermeden çıkardılar.İhbar alabilirmiyim.

  1. Çıkış nedenini nasıl tebliğ ettiler? 25/II. Maddeden ise alamazsınız. Deneme süreli çıkışsa alabilirsiniz.

 14. selam 97 yılından sigortam çalıştığım firmada 9. yıla girdim sağlıksız bi ortam yaşamaya başladım son 1 yıldır toplamda 3974 gün sigortam buna nazaran tazminat almaya hak kazanıyormuyum 3600 gün olayı beni kapsamaktamı acaba 98 yılından önce sigortam olduğu için iyi çalışmalar

  1. Evet Kazım bey, sizi kapsar. Rahat bir şekilde SGK’dan yazınızı alıp işverene vererek kıdem tazminatınızı talep edebilirsiniz.

 15. Merhaba ben 12.01.2017 de işe başladım nikah çıkışı yapmayı dusunuyorum 6 ayı doldursam tazminat hak edebilir miyim?

  1. Merhaba. Kıdem tazminatı alabilmeniz için, işyerinde 1 yılı doldurmuş olmanız şarttır, 1 yıl dolmadan ayrılırsanız alamazsınız.

 16. selamun aleyküm ben beton mikser operatörü olarak bir iş yerinde 9 ay çalıçtım çalışma saatlerimiz( 12)( 15)saati buluyordu
  kendi istegimin dışında işten çıkartıldım bana hiç bir hakımı vermediler maaşım dan hariç hakımı nasıl alabilirim

  1. Aleykum selam. Bu durumda ya İşkur’a şikayette bulunmalısınız ya da dava açmalısınız. Ben bir an önce dava açmanızı öneririm. Böylece, ispatlamanız şartıyla, diğer haklarınızı da alabilirsiniz.

 17. Merhaba ,
  BEN 26.10.2015 TARİHİNDE İŞE GİRDİM 7 AY SONRA 11.05.2016 TARİHİNDE SİGORTAM BAŞLADI . YAKLAŞIK BİR BUÇUK SENE SONRA GEÇEN NİSAN AYINDA MAAŞIMA ZAM YAPILDI. HAFTALIK OLARAK ALIYORUM VE SİGORTAM ASGARİDEN YATIYOR. PATRONUN OĞLU İLE ANLAŞAMADIĞIMIZDAN DOLAYI İŞTEN ÇIKMAK İSTEDİĞİMİ DEFALARCA SÖYLEMEME RAĞMEN BİR GİRİŞİM OLMADI. DAHA SONRA PATRONUN OĞLU TARAFINDAN HAKARETE UĞRADIM VE DARP EDİLDİM. İŞTEN ÇIKTIM AKŞAMINA GELİP VİCDANINI RAHATLAMAK İSTEDİĞİ İÇİN KONUŞTUK. 2 GÜN SONRA İŞE DÖNDÜM İŞ YERİNE BİR MİKTAR BORCUM OLDUĞUNDAN DOLAYI . BORCUM BİTİNCE ÇIKICAM. KENDİ İSTEĞİMLE ÇIKIYORUM AMA SEBEPLERİM VAR BU DURUMDA TAZMİNAT ALABİLİR MİYİM?

  1. Büşra hanım, sebebiniz darp edilmekse, elbette bu en doğal hakkınızdır. Ama darp fiilinin gerçekleştiği günden itibaren 6 iş günü içinde fesih işlemini yapmak zorundasınız. Aksi takdirde, bu gerekçeye dayanarak işten ayrılıp kıdem tazminatı alamazsınız. Ama başkaca sebepler varsa, bunlara dayanarak yine ayrılmanız tabi ki mümkündür. Geçmiş olsun.

 18. iyi günler ben kamu kurumunda mevsimlik işçiyim yılda 6 ay çalışıyorum kalan diğer 6 ayı ise bir iş yerinde tamamlıyorum bu iş yerinde her yıl 5/6 ay çalışmaktayım 11 yıldır aynı iş yerinde çalışma sürem var bu iş yerinden ayrıldığım zaman hak ve alacaklarım neler olabilir

  1. Mert bey, önce şunu söyleyeyim, yıllık izin hakkınız bulunmaz. Ama toplam çalışma süreniz 1 yılı geçerse, işten ayrılırken, diğer şartların da varlığı halinde kıdem tazminatı alabilirsiniz.

   1. hocam bu iş yerinde her yıl en az 150 gün ile 175 gün arasında çalışıyorum bu iş yerinde 10 yıldır toplam 1500-1600 günü buldu buda toplam 4,5 yıla tekabul ediyor şu anda ayrılmış olsam yasal şartlarla ne kadar kıdem tazminatı ve diğer haklardan yararlanabilirim

    1. Sitemizdeki hesaplama aracını kullanabilirsiniz. Burada 4,5 yıllık bir zaman dilimi seçerseniz, yaklaşık kıdem tazminatı miktarınızı da görmüş olursunuz. Ama bunun ön şartı, kıdem tazminatına hak kazanacak şekilde işten ayrılmış olmaktır. Şu yazıdan, bu konuda bilgi edinebilirsiniz.

 19. merhaba, ben bir iş yerinde part time olarak çalışıyorum ve askerlik nedeni ile toplamda 4.5 aya yakın çalıştıktan sonra çıkmak zorundayım, tazminat alabilir miyim 1 yıllık çalışma koşulu kalktı mı, nasıl talep edebilirim veya nerden tam olarak bilgi alabirim yardımcı olur musun rica etsem?

 20. MERHABA MUSTAFA BEY;
  Ben evlilik nedeni ile işten ayrıldım 7 ay oldu 7 aydır tazminatımı yatırmadı çalışma bakanlığına verdim evrak sundu işkur karsı tarafı haklı buldu . avukata verdim icra tkibi başlattılar icra takibinden sonra konuştuk ben bir miktar ücret aldım imza attım. şimdi karşı taraf dosya parasını ödemeiyor ödemeyiz diyor . dava açsam kim haklı duruma düşer veya ücreti ben ödemek zorunda kalırmıyım ?
  teşekkürler .

 21. Merhaba, 9 aydır bır ıs yerınde calısıyorum , 1 ay sonra dugunum var 10. ayım da evlılık tazmınatımı alarak ısten cıkabılır mıyım ? 1 sene dolmadan da evlılık tamzınatı verılıyor mu ? tesekkurler.

 22. Merhaba Mustafa Baysal ; ben 15.11.2017-29.07.2017 (-8 AY-) dır Türkiyede büyük araba markası olan bir firmada çalışıyordum.1 Haftalık rapor almam gerekti fakat firma raporumun herkezin izne çıktığı için ve benim izin hakkım olmadığı için böyle bir yola başvurduğumu gerçekten hasta olmadığımı raporun her ne kadar internet sayfasında gözüksede raporlanmış olsada bana inanmayıp 7 günlük raporumdan sonra beni işten çıkarttılar.Fakat ben gerçekten hasta olduğum için rapor aldım ve doktora gittim.Firma benim hasta olmadığımı düşünüyor ama astım ve bronşit hastası için bu işin uygun olmadığını söylerek rapor sonucu beni çıkartıyor.Benim haklarım nelerdir?Belirsiz süreli iş sözleşmem bulunmaktadır.6 aylık deneme süresi olan zaman zarfını tamamladım ve kadroya geçtim.Neler yapabilirim?Firma herhangi bir tazminat ödermi bana kıdem ve ihbar ?Nasıl bir yol izlemeliyim hangi davaları açabilirim avukat tutmadan bu işi başarabilirmiyim?Bana yardımcı olmanızı sabırsızlıkla bekliyorum.

  1. Merhaba. Elbette avukat tutmadan dava açabilirsiniz. Öncelikle İŞE İADE davası açma şartlarını taşıyıp taşımadığınızı araştırın. Bu şartlara sahipseniz, öncelikle bu davayı açmalısınız. Kıdem ve ihbar gibi diğer davaları ancak daha sonra açabilirsiniz. İşe iade davası açma hakkına sahipseniz, bu yoruma cevap yazın, sizi yönlendireyim. Ama unutmayın, işe iade davasını, işten ayrıldıktan sonra 1 ay içinde açmanız gerekir.

 23. İşçinin İşe İade Hükümlerinden Yaralanabilmesi İçin Gerekli Şartlar;
  *İşyerinde en az 30 işçi çalıştırılıyor olmalıdır.(ÇALIŞIYOR 1200 KİŞİ)
  *İşçi bu işyerinde en az 6 aydır çalışıyor olmalıdır.(8 AYDIR ÇALIŞIYORUM)
  *İşçi ile işveren arasında belirsiz süreli bir iş sözleşmesi bulunmalıdır.(6 AY BELİRLİ SÜRELİ SÖZLEŞME İLE ÇALIŞTIM[DENEME SÜRESİ],2 AYDIRDA BELİRSİZ SÜRELİ BİR İŞ SÖZLEŞMEM BULUNMAKTADIR.
  *İşe İade Davası Açabilmek İçin Feshin Geçerli Bir Sebebe Dayanmaması Gerekir.(1 Haftalık raporun gerçek bi hasta olmadığımı iddaa etmeleri ve rapor sonrasında bu hastalığı sebeb göstererek işten çıkartılmam)Astım ve bronşit o kadar büyük bi hastalık değil yani çalışamamak için bi zararı yok + bu hastalığa inanmayıp raporda mırın kırın edenler bunu sonra işten çıkış sebebi olarak gösteriyorlar.
  olay bu şekildededir Mustafa bey.

 24. Mustafa bey ıyi günler
  4 yıldır restorant da çalışıyorum üniversiteyi kazandım işten ayrılmak durumundayım tazminat hakkım var mıdır varsa hangi yolu izlemem lazım?? Şimdiden tşk ederim .

 25. 2013 yilindan beri bir is yerinde calismaktayim bu zamam zarfinda bir sefer yillik iznim kullandirildi diger senelerin izin parasini talep ettigim zaman boyle birseyin olmadigin soylediler memnun degilseniz tazminatimi verin cikarin isten dedigimdede sirketin tazminat odeme gibi bir politikasi olmadigini tazminat da odedetmem diye mudur tarafindan hakarete maruz kalip yildirma politikasi izleniyor ornek:musterilerin onunde yuksek sesle rencide etmek veya rotasyona maruz birakmak gibi nasil bir yol izlemeliyim kanuni haklarim nedir luften acil cevap verirseniz sevinirim kendimi cok caresiz hissediyorum(calistigim yer Avm)

  1. Kadriye hanım Merhaba,
   Yıllık izin hakkı çalışanın Anayasal hakkı olup işveren veya patronun cebinden nimetmiş gibi verebileceği bir hak değildir. Tıpkı SSK yapmak gibi..
   – İşçiye yıllık izin kullandırılmaması işçi tarafından haklı fesih (Tazminatlı) sebebidir. Yüksek Yargı’nın da bu konularda emsal kararları mevcuttur.
   – Bu fesih esnasında bir usul hatası yapmamak ve sistematik yol izlemek gerekir.
   Yönetmelik gereği 30 gün önceden işverene ….. tarihlerde izin kullanmak istediğinizi yazılı onlara beyan edin. Bu yazının onlara ulaştığını kanıtlayın.
   Olumsuz cevap gelirse veya hiç cevap gelmezse iş akdinizi noter kanalı ile haklı sebeple feshedin. Bir uzman veya hukukçu yardımıyla hareket etmenizi öneririm.

 26. Merhaba çalıştıgım özel güvenlik kurumundan askerlik nedeni ile ayrılmak zorunda kalıyorum ve bu iş yerinde 11.ayımı doldurduktan sonra çıkıyorum. ihbar ve kıdem tazminatı alabilirmaiyim acaba sülüsümü götürsem iş yerine

 27. ben 15.12.2003 tarihinde işe başladım sigortalı olarak şuanda da 10 yıla yakın bir işyerinde çalışıyorum. bu işyerinden ayrılmak istiyorum.tazminat alabilirmiyim.4600 günde pirimim var

  1. Sinan bey, yazıda zaten gerekli bilgileri vermiştim. Kıdem tazminatı alamazsınız; ancak işverenin haklı bir nedeni yoksa ve işten çıkarılıyorsanız, ihbar süresi kullandırılması gerekir.

 28. ağustos,un 7 de başladım eylül,ün 15 işten çıkartıyorlar iş yok diyor patron ihbar hakkım varmıdır teşekkürler ayrıca sigortada yapmamış

  1. Merhaba. Deneme süreli iş sözleşmesi imzalamadıysanız, evet 14 günlük ihbar süreniz kullandırılmalıdır.

 29. Selamün Aleykum Mustafa bey..ağustos,un 7 de başladım eylül,ün 15 işten çıkartıyorlar iş yok diyor patron ihbar hakkım varmıdır teşekkürler ayrıca sigortada yapmamış

 30. Bir pastanede çalişiyordum 11 günlük dü bayramın. 2 ci günü izin liydim bayramın. 3 günü kovdular bunun için herhangi bi dava açabilirmiyim sigortamızda yapmadılar..
  (teşekkürler)

  1. Cumali bey, iş sözleşmenizde deneme süresi yoksa ve işverenin de haklı bir gerekçesi bulunmuyorsa, evet size hem ücretinizin hem de 2 haftalık maaşınız tutarında ihbar tazminatının ödenmesi gerekir. Ödenmezse, dava açabilirsiniz. Ancak, sigortanız hiç yapılmadığı için, bu durumda mahkemeyi, gerçekten de orada çalıştığınıza ikna etmeniz gerekir.

   1. Ben işten ayrılmak ıstıyorum herhangi bır tazmınat hakkım varmı alabılırmıyım 2005 yılından beri aynı işyerinde calısıyorum cıkmak ıstıyorum ama tazmınatımıda bırakmak ısyemıyorum cunku tazmınat bana gore ıscının guvencesidir

 31. Merhaba, 1 ekim 2016 iş yerindeki sigorta başlangıcım. 1 temmuz 2017-15 eylül 2017 tarihleri arasında işveren isteği ile ücretsiz izne ayrıldım. 18 eylül itibariyle iş başı yaptım. Ancak işveren sebepsiz bir şekilde işten çıkarabileceğini ima etti. Acaba 1 ekim 2017 itibariyle 1 yıllık çalışma süremi doldurup ihbar ve kıdem tazminatı hakkını elde ediyor muyum? Cevap için teşekkürler

 32. Merhaba ben 1 senedir bir firmada çalışıyorum yasal olarak kıdem almaya hak kazandım.Fakat şirket içerisinde sendika olmadığı için e devlet üzerinden sendikaya kayıt oldum.Ve aradan 1 ay geçtikten sonra sendikam onaylandı.Onaylandığı için ertesi ay maaşımdan 1 gün eksik para yatırıldı sendikaya para yatırıldığı için ve işten kovuldum.İşten çıkış sebebim ise sendikaya üye olmamdı.Fakat yasal olarak adam fazla diye kayıtlara geçirildi.Bunun üzerine bende işten çıkış kağıdına imza atmadım.Ve imza atmazsanız paranızı alamazsınız dediler.Ben içerideki paramı alabilirmiyim.?Ve en önemlisi Sendikal dava açabilirmiyim(maaşımın 16 katına kadar para alabilirmiyim)?Sendikal dava açıkken ek olarakta işe iade davası açabilirmiyim(maaşımın oradanda 16 katını almak için işe çağırıldığımda paraya çeviricem. ? Ve bu işler için bir avukata ihtiyacım olucakmı ?Yoksa direk adliyeye gidip açabiliyormuyum.Cevabınızı acil bekliyorum teşekkürler.

  1. Yusuf bey merhaba. Elbette öncelikle işe iade davası açmalısınız. Bu davayla birlikte sendikal tazminat da talep edebilirsiniz. Eğer sendikal tazminata hükmedilirse ayrıca işe başlatmama tazminatına hükmedilmez. Ama bu arada 4 aya kadar varan ücretiniz tutarında boşta geçen süreler için de tazminat alırsınız. Yani mutlaka dava açmalısınız ama bunu iyi bir avukatla yapmalısınız. Çünkü sonunda alacağınız tazminat miktarları epey yüksek olabilir. Sitemizdeki iletişim formu vasıtasıyla ulaşır ve daha detaylı bilgi verirseniz, size yardımcı olmaya çalışırım.

   1. Mustafa bey cevabınız için öncelikle çok teşekkür ederim.Siteniz üzerinden iletişim formunu doldurdum eğer bana bu işlerimde yardımcı olabilirseniz çok sevinirim.Bende sizin gibi çok yüksek miktarları hesapladım çünkü bizim sigortada gösterilen ücretlerimiz bile çok yüksekten yatmaktaydı 3 ayda bir ikramiyeler vb gibi ve o yüzden böyle bir firmada param kalıcağına avukatada veririm para gene benim olur dedim.Şuan işten çıkalı 4.gün oldu sanırım 26 günüm kaldı başvurmam için.Bir avukat olmadan ona olayı hiza etmeden başvurmak istemedim.İstanbul anadolu yakasında ikamet ediyorum.

    1. Merhaba. İletişim formunuz tarafımıza ulaşmıştır. Verdiğimiz cevabı e-posta yoluyla kontrol edebilirsiniz.

 33. Merhaba, özel bir hastanede yaklaşık 3 senedir tibbi sekreterlik yapiyorum isimde uzman ve uyumlu bir personelim fakat isveren bana sormadan ve görüşümü almadan radyoloji görüntüleme (mr) bölümüne yerleştirmek istiyor olasi istifa etmem durumunda ne gibi tazminat hakkim olabilir. Tesekkur ederim.

 34. benim 2 kızım var yurt dışına işyapan bir tekstil firmasında çalışıyorlar konuşmalarıda ayın 5 şinde maaşlarını alacaklarını söylediler ama şuan 25 şinden önce maaş vermiyorlar 2 ay oldu çalışalı ne yapabilirim sigortaları 2 ay oldu başlayalı tşk…

 35. 07/01/ 1979. Sigorta girişim var toplam pirim gün sayım 2650 son 22 aydır sigortalı calisiyurm ve ayırca 2008 den 2013 kadar bagkurum var fakat bağkur hiç yatırmadım acaba geriye dunuk borçlanma yapa bilirmiyim bu konuda yardımcı olsanız çok sevinirim sagilar

 36. 10 ay çalısmaktayim ama başka şehire tasinmam gerektiği için işten çıkmam lazım çıkış parası alabilirmiyim.?

 37. merhaba işkur tyçp kapsamında bir kamu kurumunda asgari ücretle 7 aya yakındır çalışmaktayım 12.01.2018 tarihi itibariyle program sona erecek ve işten ayrılacağım toplamda 8 ay 22 gün çalışmış olacağım bu durumda tazminat hakkım var mı?

 38. ben 7 ay bır lokantada calıstım sıgortamı yapmadılar sonrada işten cıkardılar tazmınat falanda vermedıler nasıl bır ıslem yapmam lazım

  1. Orhan bey sigortanız hiç yapılmadıysa, dava açarak hem hizmet tespiti istemenizi hem de alacaklarınızı talep etmenizi öneririm.

 39. BEN İŞ YERİNDE 2010 DA GİRİŞ YAPTIM VE 2016 SON AYINDA ÇIKTIM VE İŞ VEREN BANA HAKKIMI VERECEGİNİ SÖYLEDİ VE İMZA ATTIM İŞTEN AYRILDIKTAN 2 AY İÇİNDE 3000 TL HESABIMA BARA YATIRDI VE DAHA FAZLA VERMEDİ ŞİMDİ NE YAPMAM LAZIM YARDIMCI OLURSANIZ..

 40. merhaba ismim erecan ben 2013 yılnda sigotalı çalışmaya başaladım 2017 işten ayrılacam dedim tazminatımı almadım ve beni tekrar işe çagrıdım tazminatı alam için neypmamlazım

  1. Ercan bey, işten ayrılmış mıydınız? Öyleyse, daha önceki ayrılışınızda kıdem tazminatınızı hak etmediyseniz, şimdi de alamazsınız.

 41. Selamın aleyküm bir yemek şirketinde 45 gün çalıştım maasım 1000 tlydi 45 gün içerisinde 20 gün sigortamı yaptilar araçla radara girdin diye 450 tl paramı vermediler ogunde izinliydim. Bende araca gelen radar cezasını istedim vermediler 45 gunde 800 tl para verdiler dava açsam kazana bilirmiyim

  1. Mustafa bey, hem ceza parasını hem de asgari ücretin altında ödenen ücretlerinizi alabilirsiniz. Bir avukatla görüşmenizi öneririm.

   1. 5 yil calistim ozel sektorde sgortam vardi ve hakaret etti ciktim ama bir ay sonra tekrar calistik geri cardi 6 ay calistim yine ayni sekilde hakaret edince tekrar ciktim 1 ayi gecti tazminat alabilimiyim

    1. Ayşegül hanım, alabilirsiniz ama bunun için dava açmanız ve ilk işten çıkışınızda haklı sebebinizin olduğunu kanıtlamanız gerekir.

 42. ben askere gidecem 7 aydır aynı yerde çalışıyorum 1 ay sigortasız çalıştırdılar askere 1 ay kala cıkacam ben tazminat hakkım oluyormu

  1. Dilaver bey kıdem tazminatı alamazsınız. İşten siz ayrılacağınız için ihbar tazminatı da gündeme gelmez.

 43. Iyi günler ben bir taşeron firmasinda calisiyorum is yerine 03.02.2017 de giris yaptim. Ama simdi yeni bir ihale oldu 01.01.2018 tarihinden itibaren yeni sirket gelecek bu yeni gelecek sirkette calismaya devam edecegim ben 11 aylik tazminatimi alabilirmiyim ? Cevabiniz icin simdiden tesekkur ederim.

 44. 6 AY CALİŞTİM İZİN İSTEDİM İŞTEN CİKARILDIM SİGORTAYI SORDUM BENİ SİGORTAYA GECMEMİŞLER BU DURUMDA TAZMINAT HAKKIM VARMI TEŞEKKÜRLER

  1. Engin bey, elbette vardır. Ama sigortanız olmadığına göre, dava açmalı ve işyerinde çalıştığınızı tanık vb. yollarla ispat etmelisiniz.

 45. 22.05.2017 tarıhınde çalısmaya başladığım işyerini devrettiler ve bu ayın sonu yani 31.12.2017 tarıhınde işime son verecekler her Hangi bir tazminat hakkım var mı şimdiden teşekkürler

 46. Merhaba sözleşmeli olarak 8 aylık bu çalışmam var lakin ne taşeron firması nede çalıştığım fabrika hakkımin olmadığı söyledi hak talep edebilirmiyim

   1. Slm iş yerinde 7 ay çalıştım işten çıkardılar işlerin düzeni bozuyon diye yazmış tazminat alabilirmiyim

 47. Efendim Merhabalar, Kurumsal bir firmada çalışıyorum 06.12.2017 tarihinde bu ay’ın 6sında işe başladım 5 ay sonra askere gideceğimi belirttim onlarda gel askere gidene kadar çalış dediler. 06.04.2018’de çıkmayı düşünüyorum çünkü 02.05.2018’de askerim gitmeden 1 ay önce çıkacağım yani sevk belgemi ve sülüsümü götürsem kıdem tazminatı alabilirmiyim? yani sorum şu 4 ay net sigortalı çalışıcam askerlik sebebiyle işten ayrılıcam tazminat alabilirmiyim ?

  1. Yılmaz bey, kıdem tazminatı için ön şart, o işyerinde en az 1 yıldır çalışıyor olmaktır. Dolayısıyla, 1 yıldan önce askere giderseniz kıdem tazminatı alamazsınız.

 48. ben işte 10 ay calıştım iş arama izni verdiler 7 gün acaba ihbar tazminatı ala bilirmiyim…

 49. Mrb. Ben3 ay iş yerinde sigortalı çalıştım iş ortamını bozduğundan dolayı çıkartıl dim ihbar tazminatı alabilirmiyim.

  1. Merhaba. ihbar süresi kullandırılmadıysa, evet ihbar tazminatı alabilirsiniz.

 50. 3.ayin 13.ü 2017 de ise girdim subat 2018 de mecburiyetten askere gitmek zorundayım bu sure içerisinde herhangi bir tazminat hakkına sahip olabilmismiyim

 51. Merhabalar ben özel bir grup şirketinde örnek (A) iş yerinde 07.01.2017 tarihinde işe başladım aynı ay içerisinde 26.01.2017 tarihinde çıkış 27.01.2017 tarihinde tekrardan giriş olarak gösterilmiş. 07.01.2018 tarihinde örnek (B) şirketinde işe başladım ama çıktı ve girdi olarak tekrardan sigortaya bildirim yaptılar bu durumda benim bir hak kaybım oluyor mu A şirketinden B şirketine haklarım devir mi olur yoksa haklarımı kaybetmiş mi olurum haklarımı kaybettiysem tazminat alma hakkım var mı ?

 52. Ben insaat sektorunde 1 aydir sigortali calisiyorum isime son verildi tazminat alma hakkim varmi tesekkurler calistigim yer bodrum

 53. Merhabalar,
  Eylül 2013 tarihinden buyana (*** Güvenlik Hizmetleri) adı altında Ö.Güvenlik Görevlisi olarak halihazırda çalışmaktayım.

  Bu süreç içinde primleri eksik yatırmak,
  âkıbiyetinde maaştan kesmek,
  işe girdiğimin ilk 1,5 yılı agi yansıtmamak ve son zamanlarda
  maaşları düzensiz tarihlerde ve geç almak hususları dolayısıyla işi bırakıp kendime yeni bir iş bakmak istiyorum ancak 4,5 senelik vermiş olduğum hizmette tazminatımı yakmak istemiyorum.

  Bu konuyla alakalı olarak bana yardımcı olabilirseniz çok sevinirim.

  çalışma şekli : 2 gündüz – 2 gece – 2 off > 12’şer saat

  1. Ersin bey, belirttiğiniz hususları içeren bir ihtarname hazırlayarak işverene göndermeli ve bu şekilde haklı fesih yapmalısınız.

 54. Merhaba 01.08.2016 tarıhınden ıtıbaren bır tekstıl fabrıkasında çalısıyorum yaklasık 4 ay once zam ıstegımı belırttım ve bu sure ıcerısınde zam almadıgım takdırde ısı bırakacagımı belırttım oyalama cevaplar dısında tarafıma net bır bılgı verılmedı yapmıs oldugum ısın sorumluluguyla aldıgım maasın uygun olmadıgını dusunuyorum ve karsı tarafada bunu ılettım.Bu sebepten oturu ıs bırakırsam tazmınat hakkım varmıdır ?

  Yardımlarınız ıcın sımdıden tesekkurler.

 55. Merhaba 27.05.2009 tarihinden itibaren bir kamu kuruluşunda taşeron işçi olarak çalışıyorum.Yeni çıkarılan yasa ile kamu kuruluşuna sürekli işçi olarak alınacağız.Geçmişe dönük 9 yıllık tazminatımı eski bağlı olarak çalıştığım şirketten alabilirmiyim.Teşekkürler

 56. Merhabalar 8 aydır bir şirkette çalştim kendi isteğimle işten çıktım tazminat haklarım var mı?

  1. Ömer bey, haklı bir gerekçeniz yokken istifa ettiyseniz, tazminat hakkınız yoktur.

 57. Merhaba ben bi fabrikada 7 ay caliştim pazar gunu tatil oldugu halde ise çagirdilar ama ben gitmedim sabah ise geldigimdede isten cikardilar burdaki haklarim neler tesekur ederiz

   1. Peki bu 7 ayliktan ne kadar tazminat alirim tahminiz net asgari ucretle calismaktayim birde pazar gunleri işe gelmek şartmi

    1. Önceki 6 iş günü çalışan işçi, pazar işe gelmeye zorlanamaz. İhbar tazminatınız ise 4 haftalık ücretiniz kadar olur.

     1. Ahmet bey, işverenin haklı bir gerekçesi yoksa ve ihbar süresi kullandırılmasıysa ihbar tazminat alabilirsiniz. Bir de şu yazımıza göz atmanızı öneririm. iscidunyasi.com/bir-yili-dolmadan-ayrilan-isci-izin-parasi-hak-eder-mi

 58. 1 yil 9 ay çalıştım maasimla birlikte yatacak dediler sonra da nisan sonrada uc dort ayi bulur dediler sizce islemleri başlatip sikayet etmeli miyim cvp bekliyorum bni oyaliuorlar mi acaba

  1. Seher hanım, bu tamamen işverenle sizin aranızdaki güven ilişkisine göre değişecektir.

 59. Ben özel bir şirkette asci yardimcisi olarak calisiyordum 12.01.2018 tarihinde ise başladım hiçbir neden göstermeden 29 03 2018de beni isten cikardilar benim yasal olarak hakkim nedir dimdiddn tesekkur ederim

  1. Bu durumda ihbar süresi kullandırılmadıysa, ihbar tazminatı talep edebilirsiniz.

 60. 6 yıllık çalıştığım iş yerinden çıkacağım yapmam gereken iş haricinde işler yaptırmak istedikleri için tazminatımı alabilirmiyim tazminat hakkım varmı

 61. 7 ay 15 gündür iş yerinde çalışmaktayım. Evlilik nedeniyle işten ayrılmak zorundayım. Bir hak talep edebilir miyim. Başka iş yerlerinde nikah yapan kişiye bir ücret talebi sunuluyor . Bu iş yerine husus olan birşey midir ?

 62. Merhaba ben bir firmasa 6 ay bıyunca yonlendırme olarak calıstım 2 nısan ıtıbarıyle herhangır bır acıklama yapmadan gorevımızı degıstırdıler ıssız kalma korkusuylada kabul ettık yonlendrmeden tasımaya gecerken bıze bır kagıt ımzalattılar görev degısıklıgı sebebıyle işten cıksam tazmınat hakkım olur mu

  1. Merhaba. Bunu ne yazık ki bilemeyiz. İş sözleşmesi hükümleri ve imzaladığınız evraka göre sonuç değişir.

 63. merhaba eşim bir üniversitede 4 kez işe girerek toplamda 364 gün primi yattı.acaba kıdem tazminatı veya ihbar tazminatı alabilir mi?

 64. 19 Kasım 2017 de sigortam başlatılmış. Aynı zaman diliminde ‘bu kadından nasıl kurtulucaz’ dediklerini işittim. Görülen oki burda uzun zaman çalışamayacağım. 2018 de ise sadece 2 aylık sigortam yatmış. Bu durumda (4aylik) çalışmakla yasal haklarim nedir.

  Birde sigortam çalıştığım ayın iki ay gerisinden gözüküyor bu normalmi ?

  1. Şerife hanım, sigortanızı bir ay gecikmeli görmeniz gerekir. Örneğin bu ayki sigorta primlerinizi, gelecek ayın 23’ündne sonra E-devletten görmelisiniz.

 65. Merhaba 5 aydir bir firmada muhendis olarak calismaktayim.size bir kac soru sormak istiyorum.ise giriste anlasmis oldugum maas uzerinden sigortam yatmiyor.yapilan is dolayisiyla haftanin 4 gunu 24 saat calistiriliyorum.ise giris ve isten cikis saatlerimiz belli degil ve duzensiz.ayrica ise girerken is sozlesmesi imzalamadim.ve fazla mesai ucretlerimi dahi vermediler.haftanin her gunu calisiyoruz ve tazminat veya fazla calisma ucretlerini almam icin ne kadar sure calismak zorundayim. Ve is sozlesmesi imzalamamin isveren acisindan bir yaptirimi varmidir?

  1. Orkun bey şu anda işten ayrılırsanız tazminat haklarınız gündeme gelmez. Ama fazla mesai ücretlerinizi elbette mahkeme ile talep edebilirsiniz.

 66. MERHABA 8 AYDIR BİR İŞ YERİNDE ÇALİŞİYORUM EVLİLİK DOLAYISIYLA İŞTEN AYRILMAM GEREKİYOR.ACABA EVLİLİK TAZMİNATI ALABİLİR MİYİM.

 67. 2017 18 mayis gunu girisim oldu ve 2018 nisanin 20 sinde birden cikisim verildi ne haklardan yararlanabilirim acaba

 68. Merhaba ben bi işyeride 6 ay kadar calıştım ve şimdi şehir degişikligi yapıcam evimi taşıyıcam kendi istegimle işi bırakıyorum ve tazminat gibi bişey alabilirmiyim

 69. İş yerinde 12 ay çalıştım 11 ay sigortam gösterildi 1 ay sigortasız çalıştım şimdi işi bırakırsam yıllık izin ücretimi alabilirmiyim

  1. Ali bey, fiilen ne kadar süre çalışmışsanız, haklarınızın o süre üzerinden hesap edilmesi gerekir.

 70. Merhaba , 7 Aydın bi firmada çalışmaktayım , bu ayın 24 ü itibariyle tam 6 aylık sigortam olmuş olacak , işveren memnun olmadığını 1 hafta sonra işten çıkaracağını söyledi , bu süre zarfında kendime iş bakacağımı söyledim , ihbar tazminatı hakkına erişmiş oluyor muyum ? Bu hakkımı elimden alırlarsa nasıl bir yol izlemeliyim ?

  1. Yasemin hanım, size en az 2 hafta ihbar süresi kullandırılması gerekir. Eksik kullandırılırsa, 2 haftanın tamamının ihbar tazminatını talep edebilirsiniz.

 71. Merhaba kurumsal olan … da ağustos 11 2017 den bugüne yani 23 nisan 2018 kadar çalışmaktayım halen çalışıyorum 6 aylık sigorta girişim var üstelik ABİ denilen devlet ödemesini de vermiyorlar patronlar her şeye karışıyor 3şef 1müdür olmasina ragmen 10 saat calisiyoruz personel yemekleri berbat ekstra çalıştığımız sure içinde mesai olarak verilmiyor saat olarak geri veriliyor tazminat davası açmaya hakkımız varsa eğer kazanma oranı nedir

  1. Turgut bey, 6 aylık kıdeminiz olduğuna göre, tazminat hakkınız da henüz bulunmamaktadır.

 72. Merhabalar ben 4 ay iki gun calıştığim işyerinden farkli bir dedikodu sebebiyle hem dayak yedim hem işten atıldım ama olayda ismigecen diyer 3 kisi patronun tanıdığı olduğu için işlerine devam ediyorlar olay 6 gün önce oldu ben hakkımı aramak istiyorum neyapmam gerekir teşekkur ederim

  1. Yunus bey, yasal olarak önce arabulucuya başvurmanız gerek. Uzlaşma olmazsa, bu kez de iş mahkemesine başvurmalısınız.

 73. Zeynel by 9 ay calistm isten cikarildim ve 1 hafta sonra tekrar ayni ise basladim ama cikis yapildi ve bu 9 aylik cikisimi alabilirmiyim

  1. Merhaba. 9 aylık çıkıştan kastınız nedir? Çalışmaya devam ettiğinize göre, toplam kıdeminizin en az bir yıl olması gerekir ki, bazı haklarınız gündeme gelebilsin.

 74. Merhabalar 9 ay bir firmada çalıştım ve huzursuz olduğum için istifa ettim. İstifa Dilekçemi verdim ve ben işe gelmiyorum dedim. Şimdi bana icra dosyası açmışlar ihbar süresi tazmimatı talep ediyorlar benden ben ne yapabilirim

  1. Selçuk bey, ihbar süresine uymadığınız için ne yazık ki ihbar tazminatı ödemeniz gerecektir. Yine de bir avukata danışabilirsiniz.

 75. Merhaba mustafa bey ben11 aydır bir şirkette çalışıyorum bir sistem değişikliği nedeniyle işten çıkış olacak herhalde nasıl bir yol izlemeliyim hangi tazminata hak kazanabilirim taşeronlaştırmak istiyorlar galiba çalışanları

 76. merhaba , ben bi fabrika da 4 aydir çalışıyorum beni işten çıkarırlarsa tazminat hakkim oluyo mu acaba? teşekkürler

 77. 18.10.2017 ise başlama tarihim özel sektorde calisiyorum market zincilerinde tazminat alabiliyormuyum isden çıkarılırsam cevap verirseniz sevinirm

 78. Merhabalar beim eski çalıştığım işyerinde yedi yıl 2009/girdim/2016/çıkardılar/çalıştım işyerinde bir bayana yanlışlıkla gereksiz mesaj attım kayda değer kadın beni mahkemeye verdi mahkeme 2800 para cezası ödedim işyeri beni işden çıkardı bayan bu işyerinde devam edir Tanzimat alabilir miyim

  1. Hasan bey, buna net cevap vermemiz zor. Ama anlattıklarınıza bakılırsa, çok zor görünüyor.

 79. 05.12.2016 yılında başladım işe fakat Nisan 2017 de sigortamı başlattılar. Günde 12 saat çalışıyorum, haftada 1 gün izin, ayrımcılık, ırkçılık, eşitsizlik diz boyu. Fazla mesai ücreti almıyorum. Özel günlerde arefe günlerinde çalışıyorum. Çok huzursuzum mecbur oldugum icin çalışıyorum. Ve son olarak benimle konusma ihtiyacı duymadan izin günümü degiştirmişler. İşten çıkmak istiyorum. Nasıl bir yol izlemeliyim? Tazminat hakkım varmıdır kendim çıkınca?

  1. Yelda hanım, işten çıkacaksanız bunu ihtarname çekerek yapın ve bu ihtarnamede haklı fesih sebeplerinizi sıralayın.

 80. ucz markette 5 yıldır çalışıyorum.bulunduğum yerdeki markat kapanıyor.beni başka bir yerdeki markete göndermek istiyorlar.ama gitmak istemiyorum.tazminatmı alabilirmiyim.

  1. Mustafa bey, iş sözleşmenize bakılması gerekir. Böyle bir onayı peşinen vermişseniz, gitmeniz gerekir.

 81. Ben işe giriş 15.09 2017 cikis 12 04 2918
  Kapiciydim 15.09 2017 de 01.12 2017 binada sahiplerinden biri yöneticiydi
  Ondan sonra 01.12.2017 den 12.04 2018 e kadar da sineler yönetimi şirket devraldı ve çıkış verildi sonra
  Benim tazminat nasıl olur acaba bilgi verirseniz sevinirim teşekkürler

  1. Halil bey, kıdeminiz 1 yılın altında ise, sadece ihbar tazminatı alma hakkınız olur. Size ihbar bildirimi yapılmadıysa, arabulucuya başvurarak hakkınızı arayabilirsiniz.

 82. Merhabalar ben bı ıstasyon marketınde calısıyorum 10.07.2017 de başladım 11 aydır devam edıyorum.geçen ay rütin sayım yaptık ve 10 bın lıra açık çıktı sayımdan 1 ay once 2 arkadasımız işten ayrıldı ve 2 yenı arkadas işe alındı.Bu 10 bınlıra acık bızden 500 tl olarak gecen ay kesıldı ve bu şekilde kesılecegı soylenıyor.ben hem paramın kesılmesını ıstemıyorum bunun hukuken bı dayanagı varmıdır.tazmınatımı da alıp ayrılmak ıstıyorum kesılen param ıle nasıl bır yol ızlemelıyım?

 83. Merhabalar 08 04 2015 ise girisim var patronun isteği ile 04 10 2016 girdi çıktı yaptık tazminat almadim ama aldim diiye imza attim çalışmaya devam ettim 18 10 2016 tarihinde ise is kazası gecirdim bu tarihte sigortam yoktu ama çıkışı iptal ederek geriye dönük sigorta yapıldı ben ne tazminat alamadim sonuçta simdi alabilirmiyim

  1. Mustafa bey almanız mümkündür ama bunun için önce arabulucuya başvurmanız ve hakkınızı yasal yollarla aramanız gerekir.

 84. Merhabalar ben iki ay calistigim is yerinden gece calisma arkadasimin is yeri sorumlusu oldugundan bana calisamicagiz diye haberim olmadan yarin gelme niyetinde mesaj atti usullere uygun olmayan bir durum sozlesmem yok girdim basladim belli bi sure sonrada sigortami yaptilar haberim yokken boyle bi karar alip bana sadece mesaj attilar fazla calisiyor mesai almiyordum hesabimi henuz kesmedim gitmedim ihbar tazminati alabilirmiyim ne yapmaliyim

  1. Serkan bey, bahsettiğinize göre evet ihbar tazminatı almanız gerekir. Arabulucuya başvurarak hakkınızı arayabilirsiniz.

 85. Mhb ben 5 yildir bi fabrikada calismaktayim calismakta oldugum isyerini sikayet ettim maasimin bir kismini elden veriyordu sikayetlerimin sonucinda isyerine yuklu miktarda ceza geldi ve isyeri sayibi kendince usulsuz yaptirimlar sergiliyor ornegin mesaimizi 225 vermiyor ve ise gelmedigim zaman pazar gunu mesaimi normal gunmus gibi kesiyor bu konuda haksizliga ugradigimi dusunuyorum mahkeme versem bi sonuc alabilirmiyim

 86. ben 4.5 ay bir fabrikada çalıştım çalıştığım günün akşamında cikarildigimi öğrendim ihbar tazminatı olarak iki haftalık ödediler bunun formatı bu şekilde midir?

 87. Merhaba bn bir sitede temizlik görevlisiyim 30 katlı bir binada normalde 3 temizlikci olması lazımkn bni tek verdiler böyle oluncada bina sakinlerindn sikayet gelmis bina temiz olmuyor diye bu sebeple bni haksız yere isten cikardilar 6 ay calıstm bn tazminat alabilirmiyim ve nereye basvurubilirim

 88. Ben 11 ay bir firmada calistim mahkemem vardı gidersen bidaha gelme diler beni işten çıkarttılar ben tazminat alabilirmiyim maasida elden veriyorlardi

 89. İnşaat sektöründe 7 ay digortalı çalıştım işveren tarafından iş akdi fesh edildi tazminat alabilir miyim

 90. merhaba ben 8aydir sigortali calisiyorum bugun kendim ayrildim 18 senedir sigortaliyim bi hak talep edebilirmiyim izinde kullanmadim

  1. Kıdeminiz 1 yılın altındaysa zaten izin ücreti alamazsınız. Başkaca da bir hakkınız bulunmamaktadır.

 91. 10 senedir aynı isyerinde çalışmaktayım kendi isteğimle çıkmak istiyorum tazminat hakkım var mı nasıl alabilirim

 92. Ben 4 ay önce iş kazası gećirdim 6 dişim gitti iş kazasi raporum var hiç bir masrafimi karşılamadilar 2 ay dişsiz kaldım günlerce yemek yiyemedim daha yaşım 26 ve dişleri kndi imkanlarimla en ucuzunu yaptim istediklerim implant diş hem maddi hem manevi tazminat davasi açacam kazanma sansim ne kadar efendim ne tavsiye edersiniz

  1. Şehmus bey elbette hakkınızı arayabilirsiniz. Ama öncelikle bir avukatla yüz yüze görüşmenizi öneririm.

 93. Merhabalar ben 31.07.2017 tarihinde işe başladım. Proje bitiş nedeni ile 22.05.2018 tarihinde sözlü olarak çıkışım verildiği söylendi. Bir ay ihbar sürem olduğu ve kendime iş bulmamı söylediler ben bu bir aydan sonra ayrıca tazminat hakkım var mı

 94. Selam ben 3 aydır sigortalı çalışıyorum ve işime son verildi mahkemeye verip tazminat ala bilirmiyim

 95. Merhaba ben 2014 yilinda bir spor salonunda ise girdim 2017 eylulunde cikmak zorunda kaldim zaten asgari ucret vermiyolardi agimide oyle oatronlarimin babasida surekli beni sozlu cinsel icerikli taciz ediyordu patronuma soyledim bunu kimse duymasin kocan bile duymasin dedi ben isten cikmak istedim psikolojim alt ust oldu surekli konusmalari kafamda adamin isten ciktim ama ben bunlari dava edebilirmiyim

 96. Merhaba ben 2014 te spor salonunda ise basladim hizmetliydim maasim asgari ucret hic olmadi agi de alamadim bankaya yatmiyodu maasim elden aliyodum isten cikmamim nedeni babalarinin sozlu cinsel tacizleri ben patronuma soyledim ve kimse duymasin ortbas edildi kocan bile duymasin dediler psikolojim bozuldu ciktim istifa oldu kagit imzalattilar bunlara ne gibi dava acarim

  1. Merhaba. Üzüldüm ve açıkçası yapabileceğiniz şey arabulucuya başvurarak alacaklarınızı talep etmekten ibarettir. İmkanınız varsa bu başvuruyu avukat aracılığıyla yapmanızı öneririm.

 97. Merhaba ben 22’.01.2018 işe girdim bir restoran da ve sigortam yapılmayı unutulmuş 2 ay7 gün sonra sigortam yapıldı bunun parasını el üzerinden aldım 01.06.2018 tarihinde ise istifamı verdikten 4 gün sonra ihbar süremi doldururken işten sözlü olarak atıldım nasıl bir hak talep edebilirim
  Teşekkürler

  1. Can bey ihbar tazminatı talep edebilirsiniz. Bu da 2 haftalık ücretiniz kadar olacaktır.

  1. Hakan bey, paralı askerlikten kastınız nedir? Profesyonel asker olacaksanız, hayır tazminat alma hakkınız yoktur.

 98. Merhaba ben antalya da bir fabrikada. 8 aydir calisiyorum ve 4 ay sonra 1 senem oluyo subatta askere gidicem ama tazminat vermiyeceklerini soylediler
  Ne yapmam lazim

  1. Furkan bey bir şey yapmanıza gerek yok. Kıdem tazminatınız ödenmezse, yasal yollara başvurur ve tazminatınızı faiziyle alırsınız.

 99. Merhaba 11 aydir çalıştığım firma 1 ay sonra isten çıkarılacağımi bildir di tazminat hakkım nedir teşekkürler..

 100. Merhaba ben 5 buçuk senedir bir firmada özel güvenlik olarak çalışıyorum brüt maaşım 2900 3000 arasında ihbar ve tazminatım ne kadar olur teşekkür ederim

 101. Merhaba,
  Özel bir okulda öğretmen olarak çalışıyorum. İşe girişim Şubat ayı fakat atanma tarihim 19 Mart.
  Bugün gelecek dönem devam etmek istemediklerini ve istifa dilekçesi vermem konusunda zorlandım. İstifa dilekçesi vermeyeceğimi, eğer devam etmiyorsanız işten çıkarmalarını söyledim. Haklarım nelerdir? Yol göstermenize ihtiyacım var.

  1. Yasemin hanım, bu durumda istifa dilekçesi vermeyin. İşten çıkarılırsanız da, sözleşmeniz gereği kalan ayların ücretini talep ederek dava açabilirsiniz.

 102. Merhaba hocam ben 9aydır çalışıyorum patronun karısıyla haklı yönlerde ağız tartışması yaptık sert knuştum ama kötü sözle knuşmadım bu sebeple işten çıkarıldım nasıl bi hak talep edebilirim? Bana tazminatımdan filanda bahsetmediler çeketimi aldım çıktım tazminat verip vermeyeceklerinide bilmiyorum. Sizce ne yapacaklar ? Ben Nasıl bi yol izlemeliyim…?

 103. Merhaba şuan çalıştığım kurumda 8.ayım doldu Ağustos ayında askere gidicem tazminat alma hakkım varmı ve tazminat için ne yapmam gerekir.

 104. Merhabalar ben bir lokantada 3.5 yıldır çalışıyorum ve iş değişikliği yapmak istiyorum patron tazminat ödeyemem diyor sizce bu durumda ne yapmam gerekiyor. Teşekkür ederim.

 105. 11.09 2018 de iş başı yaptım kendi isteğimle işten ayrılmayı düşünüyorum 3600 tabiyim kıdem tazminatı hak ediyormuyum teşekkürler

 106. S.a benim net maaşım 2500 agi 182 TL alıyorum 1 Ay rapor aldım maaşımı asgari. Ücretten hesapladı verdi benim sigortam da asgari ücret yatıyor ne yapmalıyım

 107. Şişecam firmasında özel güvenlik görevlisi olarak çalışmaktayım fakat 11 ay 3 gün oldu işe gireli.fabrika il değişikliği yapıp taşınıyor.bu durumda tazminat alabilir miyim.yoksa 27 gün ile tazminat hakkım kayboluyor mu?

 108. Ben inşaat sektöründe çalışıyorum iş yerim ortak 2 firma her 6 ayda bir sigortalarımız iki firma arasında transfer ediliyor tazminat haklarımızı kaybedermiyiz teşekkürler

 109. Hocam 8.5 ay sonra iş kazası geçirdim raporum 10 unda söndü 11 inde işbaşıydım çıkışım verildi ve daha önce 19 ay çalışıp tazminat almıştım peki şimdi alabilirmiyim

 110. Merhaba ben 07.11.2017 de işe girdim askerlik nedeniyle 01.07.2018 de isten cikicam tazminat alabilirmiyim yardimci olabilirmisiniz.teşekkür ederim

 111. 11 aydır bı yerde çalışıyorum zorunlu hiet askerligim olduğu için işten ayrilicagim kimisi 6 ayı doldurduğum için alabilirsin diyor kimisi yılını doldurmadım diye alamazsın diyor bana bu konuda bilgi verirseniz teşekkür ederim.

  1. Serkan bey o halde size net cevap vereyim. Kıdeminiz 1 yılın altındaysa her hangi bir hakkınız bulunmamaktadır.

 112. Daha is yerinde ilk ayim ve Mayis 3 girişim yapıldi Mayıs 31 i tekrar çıkış verilmiş yalnız ben hala bugüne kadar calismaya devam ediyorum bana da herhangi bir bilgi vermediler çıkış giriş yaptılar muhtemelen çünkü çalıştığım şantiye ortamı ssk olmadan çalıştırmamakta bu durumda ne yapmalıyım acil cevap yarın bu konuyu konusacagim

  1. Anıl bey, evrakları görmeden yorum yaparsak sizi yanlış yönlendirmiş oluruz? Arada boşluk var mı? Halen mi sigortasız çalışıyorsunuz? Başka bir firmaya mı aktarıldınız?

 113. Merhaba ben vedat bi şirketde 4 aydır calışıyorum 14 qün ihbar süresi verdiler izin haric yasal bi hakkım varmı tazminat gibi işi kendi isteğimle bırakıyorum bi yerde iş kazası gecirmişdim bundan 5 sene önce parmagım kopmusdu ameliyatla takıldı dava acmadım doktor bişiy hakedemessin demişdi dogrumu son bişiy daha bi iş yerinde 11 ay calışmışdım ve müdürle tartıştık sonra işi bıraktım tazminat alabilirmiydim müdür kötü söz sölemişdi olay 2 sene önce olmuşdu sadece yıllık ikramiyenin ücde birini verdiler

  1. Vedat bey, bir işyerinde 1 yılınızı doldurmadan kıdem tazminatı alamazsınız. İş kazası konusunu ise bir avukatla görüşmenizi öneririm. Halen dava açmanız mümkündür.

 114. İşten çıkarılalı 16 ay oldu.işyerinde 3.5 yıl çalıştım.işkurdan işsizlik maaşı aldım.kıdem ve ihbar tazminatı almadım.mahkemeye versem kıdem ve ihbar tazminatı alabilirmiyim.geçen süre sorun olurmu.

  1. Uğur bey, 5 yıllık zamanaşımı süresi var. Dolayısıyla halen dava açmanız mümkündür.

 115. Ben 6 ay boyunca bi şirkette çalıştım bu çalışma süresinde maaş üzerinden primler yatırılıyordu fakat 6. Ayın maaşı askari ücrete düşürülüp primlerde askari ücrete düşürüldü. Bu nedenden dolayı ben bunu öğrendiğim gün işten çıktım. Tazminat hakkım varmı?

  1. Mehmet bey bahsettiğinize göre var. Ama işten ayrılınca ihtarname göndererek haklı fesih yaptınız mı?

 116. 5yıldır calistigim otelde genel mudur yardimcisi tarafindan sebepsiz yere tarp ve sozlu hakarete ugradim.elimde emniyete şikayetim ve darp raporu mevcuttur. Otele ihbar cektim haklarimin tarafima ödenmesi ve iş akdimin sonlandirilmasi icin. 5yil boyunca yıliik izin kullanmadim ve fazla mesai ucretlerim vardir.Fakat darp eden kisinin sadece iş veren vekili oldugu ve hic bir hak temin edemiyecegimi soyluyorlar. Bu konudaki dusuncenizi alabilirmiyim.

  1. Merhaba. Öyle şey mi olur? İşveren vekili sizi darp etmişse, merak etmeyin mahkeme ile bütün haklarınızı alabilirsiniz. Arabulucuya başvurarak yasal süreci başlatabilirsiniz.

 117. 8 Aralık 2017 ise girişim 3temmuz2018 iş ten cikarilisim özel bir hastanede temizlik personeli calisaniyim ilk girişte sözleşme yapmadık bir anda işten cikarildim hangi tazminatları hak edebilirim

 118. Çalıştığım iş yerinde toplamda 5 kişi çalışıyoruz.6 ayımın dolmasına 6 gün kala personel eksilte kapsaminda iş sözleşmem 1 ay önceden bildirilerek fesh edildi ama çıkışım verildigi tarihten 1 gün sonra tekrar ise başlayarak diğer çalışan personellerin yıllık izin değiştiricisi olarak 3 ay daha çalışabileceğimi söylediler kabul etmedim madem adama ihtiyaç vardi neden çıkışım verildi diye şimdi de orda çalışan diğer personeller fazla mesai yapıyorlar yıllık izne gidenin yerine çalışarak dava açsam tazminat alabilir miyim peki bu konu ile ilgili kıdem yada kötü niyet için

 119. Meraba ben 1sene 11ay çalıştım ve işten çıkıyorum askerlik sebebi dolayısıyla slüsle birlikte fakat boduroda 2.100 lira gözüküyor ve ben 1.600tl alıyorum merak ettiğim cevap neyden hesaplanacağı değil benim alacağım tazminat miktarı yardımcı olurmusunuz ?

 120. 4 aydır çalıştığım iş yeri beni işden çıkardı. Hiç bir uyarı slmadan ihbarname çekmeden işime son verildi.bununla ilgili neyapabilirim

 121. merhabalar 03.10.2016 tarihınde inşaat sektorunde bir fırma ile işe başladım hıc bır sıkıntısız işin şonuna yaklaştık ancak 26.06.2018 tarıhınde inşaatın ruhsatı alınması için mutahit fırmanın sıgorta kapanışı yapılması gerekıyormus ve bız bu işyerınde çalışmaya devam edıyoruz bızı baska bir ilde başka bir şantıye uzerıne nakıl ettıler ve gecici gorev tutanağı imzalattılar yarın bır gun iş veren hadı o ile gıdeceksınız dedıgı zaman gıtmek ıstemedıgımız zaman cıkış verdıklerı zaman bu durum onumüze engel olarak cıkartılabılırmı bu konu cevaplarınız beklıyorum kolay gelsin iyi gunler dilerim

 122. Suan da 4 aydir bi isyerinde calisiyorum ve devam ediyorum tecilimi bozdum tecilim bozdugumu haber vermedim ve dun aciklandi 27 sinde askere gitcem bugun haber vericem askere gitcegimi tazminat alma hakkim varmi ?

 123. Suan da bir isyerinde 4 aydir calisiyorum ve askerligim tecilliydi tecilimi bozup haber vermedim bugun aciklandi bugun.haber vericem bu ayin 27 sinde teslim olucam 17 gun var ve 20 sinde cikmayi dusunuyorum tazminat hakkim varmi alabilirmiyim

 124. mrb suan 7 aydir bir ozel fabrikada calusiyorum son bir ay icerisinde 3 kere gec kaldim ise ve bana birdaha gec kalmamda isten cukartilacagimi solediler kendim biraksam isi herhangi bi tazminat hak edermiyim

 125. Merhaba 14 aylık bi süre içerisinde kurumsal olmayan vergi levhası olup iş yerinde tek sigortalı çalışan bi vatandaş olarak işten ayrıldım kösem tazminatı alabilecekmiyim

  1. Tarık bey istifa ederek ayrıldıysanız, alamazsınız. Ama haklı bir gerekçeniz varsa almanız mümkündür.

 126. Ben 11 aydir bi is yerinde calisiyorum ve isten cikmayi dusunuyorum bi tazminat hak edermiyim.??
  Bide son bisey gunluk 4 saat mesai yapiyorum ve mesai ucretimi alamiyorum

  1. Merhaba. Kıdeminiz 1 yolun altında olduğu için her hangi bir tazminat elde edemezsiniz. Ama 1 yıl dolduktan sonra fazla mesaileriniz ödenmediği için haklı fesih yaparsanız, hem kıdem tazminatı hem de yıllık izin ücreti almanız mümkün olabilir.

 127. 6ay boyunca bir şirkette çalıştım nedensiz çıkarıldım ,tekrar geri çağırıldım işe başladım.Buradaki 6 aylık çalışma sonundaki haklarım nelerdir verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim

 128. İs degisim formunu bilmeden ve okumadan imzalamisim 3 senedir calisiyorum garsonluktan alip temizlige atildim ne yapmam gerekiyor Teşekkürler

 129. Merhaba iyi günler ben 7 Aydır çalışıyorum hafta sonu normalde izinli fakat ben Cumartesi çalışmadım die benı işten çıkarmak istiyor kovuldum yanı iş kazası gecırdım kolum yandı iz kaldı kavga oldu ben arada ayırırken yaralandım şirket de diğer kolumdan da iz kaldı bu konuda tazminat alma hakkım varmıdır maaşım asgarı ücret gösteriliyor oysa elden veriyorlar diğer kalanı

  1. İrfan bey hafta sonundan kastınız bir gün mü yoksa cumartesi/pazar olarak iki gün mü?

 130. Merhaba ben tuğrul VAROL tokat 8 yıl calıştığım bir işyerinden ayrılma sebebim önce sigortayı durdular sonra maaşa zam yapmadılar bu sebepten dolayı işten ayrıldım 1 yıl oldu
  Kıdem tazminatı alabilirmiyim
  iyi çalışmalar dilerim

  1. Tuğrul bey bunu düşünmektense arabulucu başvurusu yaparak yasal süreci başlatabilirsiniz. Çünkü ayrıntıları bilmeden size cevap vermemiz mümkün değil.

 131. Ben 2 aydır elâzığ entegre hastanesinde çalışıyorum ve beni çıkardılar tazminat talep hakkım varmı

 132. Merhbalar,
  03.01.2008 tarihinde sigortam başladı şuanki çalıştım iş yerinde ise 7. yılın içinde çalışmaktayım
  Yaşım 29 kendi isteğim ile işten ayrılirsam tazminat alabiliyormuyum

  TEŞEKKÜRLER.

 133. Zeynel bey. Batman’da 2 ay önce açılan bir markette 2 aydır çalışıyorum. Devlet teşviği alacaz sigortanız yatırılacak denildi. Ama halen sigortamız yatırılmadı. Bekleyin teşvik gelsin deniliyor. İş sözleşmesi yok. Maaşlar elden veriliyor. Hakkımızı almak için nasıl bir yol izlemeliyiz. Şimdiden teşekkürler.

  1. Mehmet bey resmi olarak ortada olmadığınıza göre, öncelikle Alo 170’i arayarak işyerinde müfettişlerce tespit yapılmasını ve sigortasız çalıştığınızın belgelenmesini istemelisiniz.

 134. Ben ocak 19 2018 tarihinde ise girdim 2018 temmuz 11 inde ameliyat oldum ağutos birinde rapor bitio 2 si işbaşı ama doktor raporumu uzatıyor 10 gün fakat işyerinden 2 sinde çıkartilacahım söyleniyor ihbar tazminatı nekadar alabilirim ve işsizlikten yararlanabilirmiyim

 135. Ben 15 ay bi şirkette çalıştım ve 1 ağustosta çikişim verilmiş ama ben çıkışı vermedin onlar benim adıma çıkış vermiş bi hak talebim olurmu sagulun

  1. Eyüp bey işverenin bir haklı fesih gerekçesi yoksa ve size ihbar süresi kullandırılmadıysa 2 haftalık ücretiniz tutarında ihbar tazminatı alabilirsiniz.

 136. Bir şirketten 5 ay boyunca çalıştım personel ile tartıştım tutanak tutuldu ve yüzde 90 çıkaracağız dediler işten cikarirsam 5 ayın tazminatını alabilirmiyum

  1. Faruk bey kıdem tazminatı için en az bir yol kıdem gerekir. İşverenin haklı bir nedeni yoksa ve ihbar süresi kullandırılmazsa belki ihbar tazminatı alabilirsiniz.

 137. Meraba ocak ayından beri aynı yerde çalışıyorum kasımda askere gitcem 10 ay fln bi süre zarfı oluyor bana tazminat verirlermi ¿

  1. Okan bey kıdem tazminatı almanın ilk şartı, o işyerinde en az 1 yıllık kıdeme sahip olmaktır. Dolayısıyla tazminat alma hakkınız yoktur.

 138. Merhaba ben bir işyerine girdim.2 aylık deneme süresi var dediler bu sürede ister sen çıkarsın istersek biz çıkarırım dediler 15 gun calistim ve çıkardılar bu durumda tazminat alabiliyormuyuz?

 139. Merhaba ben 10 ay bir iş yerinde çalıştım iş yeri ihaleyi kazanamadı tasoron firma işten cikardilar tazminatimi varmi acaba

  1. Ali bey kıdem tazminatı hakkınız yoktur. Sözleşmeniz belirli süreli ise ihbar tazminatı hakkınız da yoktur.

 140. Kolay gelsin Ben 10 ay bi şirkette calistim Ekonomi dokaysiyla cikrdilr ve bu is yerinde en az 200 kisi daha calismaya devam ediyor Birden cikartldik bayrama 5 gun kala senenin dolmasina 2 ay kala cikardilr ne yapmamiz gerekiyor bu durumda tesekur ederim

 141. Hayırlı akşamlar ben güvenlik görevlisiyim 20 yaşındayım 7 aydır aynı firmadayım zorunlu askerlik nedeniyle çıkmak zorundayım toplam çalışma sürem 8 ay tazminatı alabilir miyim

 142. Tam bir sene oldu ise başlayalı ama 3 ay iskurdan sigortam vardi onun icin 9 ay goruyonu ama normalde 12 aydir ayni yerde çalışiyorum evlendiyim icin cikdim nasil vir hak idda edebilirm

 143. Merhaba ben 5 ay dir calisiyorum iş yerinde ama ailem geldi yarim saat konuştuk mağaza içinde sonra ailenizle mağaza içinde konuşmak yazak diye bağırdı çağırdı bölge müdürünün numarasını istetim orayı aradıktan sonra burda çalışabilecekmişim dedi ve ben işten çıkıyorum demedim mesaime vardı bende çantamı aldım çıktım ve mesaj at mis yarın gel çıkışını al diye

 144. 11 aydır çalışıyorum iş çiler arasında patron haksız yaklaşım var. İlk iş girişte maaş belli fiyatta çalışmam istendi Ocak itibariyle zam verilerek o az aldıgım maaş düzeltilecekti ve yapılmadı buna istinaden zam farklıysa verilmedi,bana vadedilen yarım maaş ikramiye 11,5 ay oldugum için oda verilmedi ve bunu sorduğumda patronum tlf bana bağırma ve bunları planlı vermediğini söylüyor ne yapmalıyım.eylül iş başı yaptım ve senem dolmasına 1ay var.saygılar

  1. Hakan bey bahsettiğiniz ücret artış vaatleri sözlü mü oldu yoksa yazılı olarak mı verildi?

 145. Merhaba Mustafa bey,

  özel bir firmada yönetici olarak çalışıyorum ve çalışmakta olduğum işletmeye 01.11.2012 tarihinde girişim yapılmıştır. 6 yıla aşkın bir süredir çalışmaktayım ve ilk sigorta başlangıcım başka bir firmada 2015 yılı ve 3090 gün ssk gününü doldurmuş gözükmekteyim. Kendi işimi yapacak olmam nedeniyle iş yerimden ayrılmak istiyorum ve bana mahkemesiz tazminat hakkı doğar mı yoksa mahkeme yoluyla mı almaya çalışmam lazım. konu hakkında bilgilendirmenizi rica ederim.

  Teşekkürler

 146. 10 aydır aynı iş yerinde çalışıyorum iş bitimi verip bizi işten çıkaracaklar herhangi bir para hakkım var mı?$

 147. Merhaba Yurtdışında toplam 21 ay çalıştım ve 1 kere yıllık izin kullandım ve iş bitti ayrılıyorum izin hakkım varmıdır başka içerde ücretini talep etmeliyim mi?

 148. Merhaba bn hastanede calısıyorum saglıkcıyım 1 yılımın dolmasına 10 gün kaldı yarın tecilimi bozdurcam tazminat alıp öyle gitmek istiyorum kasımda gitcem tazminat alabilirmiyim

 149. Iyi gunler 5 aydir karayollarinin budama islerini yapiyoruz mutahitle taseron olarak calisiyorum ise girerken iki senelik olarak sozlesme imzaladik ama simdi ise elaman cok deyip 14 isci sayisini 5 duruceklermis isten cikarilirsam issizlik maasi veya tazminat almaya hak kazanabiliyormuyum

 150. Merhaba ben bir şirkette orta düzeyde yönetici olarak 11 ay 20 gün çalıştım. Ancak maaşları sürekli olarak gecikmeli ödemelerinden dolayı ( 2 ay) haklı fesih hakkımı kullanarak işten yıldım. İşi burakmam nedeniyle 3 aylık zam farkımı ve tazminat vermediler. Bu konuda ne yapabiliriz beni aydınlatırsanız sevinirim.

  1. Selim bey, arabuluya başvurarak süreci başlatmaktan başka yapabileceğiniz bir şey yok.

 151. merhaba ben 26 ocak 2018 ten beri bir şirkette çalışıyorum ama şirket 10 ocak 2019 da işletmeyi başka şirkete devredecek acaba tazminat hakkım oluyormu

 152. Merhaba ben Ekim 2017 tarihinden itibaren özel bir sektörde satış danismaniyim. İş veren yıllık izninin 7 gün olduğunu 14 gün izin vermeyeceğini söylüyor. 14 gün kullanabilmek için ne yapmalıyım.

  1. Seda hanım siz haklısınız; ama ne yapabilirsiniz? Ya bu şekilde çalışmaya devam edersiniz ya da işyerinde kıdeminiz 2 yılı geçtiğinde halen izinlerinizi tam kullanamamışsanız haklı fesih yapabilirsiniz. Ne yazık ki başka bir yol yok.

 153. Ben dönerci usatası olarak zonguldağ ta 8 ay çalıştım işler çok iydi okulların kapaması yla işler düştü bana ben istemediğim halde izin verildi zor durumda kaldım ve işten ayrıldım kıdem tazminatı alabilirmiyi

  1. Mehmet bey, kıdem tazminatı almanın ilk şartı, o işyerinde en az 1 yıllık kıdeme sahip olmaktır. Ne yazık ki alamazsınız.

 154. Merhaba Selim bey bn iş yerinde 11 ay çalıştım iş akdimi tek taraflı fesh ettilerişe ise davasını kazandım kıdem tazmınatını hakedermiyim

  1. Merhaba. İşveren sizi işe başlatmazsa hak edersiniz. Ama başlatırsa, kıdem tazminatı alamazsınız.

 155. Merhaba 56 günlük çalışma sonrası iş yerinden maddi olarak cikartiliyorum ve daha önce bana garanti veriyorsanız burda calısıcam yoksa başka bir iş var orayı tercih edicem diye konuşma yaptım ve bana burda çalış dendi ama 56 günün sonunda 9 sonra işten cikartilacagim söyleniyor mağdur ettiler beni tazminat hakkım varmı varsa nasıl bir yol izlemeliyim

  1. Birgül hanım, işverenin size verdiği taahhüde dair yazılı bir evrak yoksa, sadece ihbar tazminatı talep edebilirsiniz. 2 haftalık ihbar süresi kullandırılırsa ya da iş sözleşmenizde deneme süresi varsa, onu da alamazsınız.

   1. 5 günlük deneme süresi vardı ama herhangi bir sözleşme yapılmadı cikartilacagim 15 gün değilde 9 gün önceden soylendi

 156. Merhaba ben fabrikada çalışıyorum 3 vardiye 7 ay oldu fakat farika 2 vardiye olacak 12 saat ben 12 saat çalışmak istemiyorum tazminat alabilir miyim ?

  1. Fırat bey şimdiden bir şey yapamazsınız. Ama 12/12 şeklinde çalışma haftanın 6 günü olacaksa ve fazla mesai ücreti ödenmezse, o zaman haklı fesih yapabilirsiniz.

 157. Eşim 11 ay 3 gündür bir iş yerinde çalışan biz adres değişikliği yaptık şimdiki adresimize servis çıkarmıyor işten çıkarırsa tazminat hakkı mız varmı?

 158. 7 aydır özel şirkette çalışıyorum çıkartsalar tazminat alırmıyım aynı yerde arkadaşım çalışıp 7.ayda çıkartılmış 1 maaaş aldığını söyledi

  1. Ahmet bey kıdem tazminatı alamazsınız. Ama ihbar süresi kullandırılmadan ve haklı bir neden yokken çıkarılırsanız, 4 haftalık ücretiniz tutarında ihbar tazminatı alabilirsiniz.

 159. Merhaba bir is yerinde 12 ay çalıştım dövüz den dolayı işten cıkarıldım . iş yeri bana sadece ihbar tazminatı verdi ve yıllık iznimi kullanamama rağmen yillik izin ucretide almadım ve bana is yeri kıdem tazminatı almanız için 13 ay çalışmanız gerekiyordu dedi , 1 yıl olmasına rağmen nasıl alamıyorum ve bu doğru mu

  1. İbrahim bey, kıdeminiz en az 1 yıl ve 1 gün ise, hem yıllık izin ücretinin hem de kıdem tazminatının ödenmesi gerekir.

 160. Merhaba 02.010.2017 de ozel bir firmada ise basladim.. haziran ve temmuz ayinda rahatsizlihimdan dolayi 2 kez bobrekten ameliyat aldum. 3 kez rapor aldim.. 3. rapor 4.07.2018 de bitti. Bir gun sonra 5 temmuza ise gideceğim derken beni aradilar artık geleme dediler. 170 i aradim sordum 5 temmuzda cikisim verilmiş. Simdide muhasebeci beni ariyor 2 aydir istifa dilekceni bekliyoruz diyor. Bende vermiyorum. 248 gün calisma surem var. Herhangi bir tazminat alama hakkim varmidir. Bilgi icin simdiden tesekkurler

 161. Merhaba.. ben 1 senedir çalıstıgım iş yerinden nedensiz bir şekilde işten cıkarıldım ve bana hem tazminatımı gende ihbarımı kullandığıma dair imza attım sonradan öğrendim ki benim ihbar hakkımı vermemişler bu konu için ne yapabilirim?

  1. Nur hanım, banka hesabınıza yatan ihbar tazminatı yoksa, arabulucu başvurusu yapabilir ve ödenmeyen ihbar tazminatınızı talep edebilirsiniz.

 162. Merhaba ben kurumsal firmada calısiyorum çalışalı 6 ay oldu 2 ay denemesi süresi oldu 4 ayı da bu şekilde çalıştım ardından kadroya alındım askere gideceğim için tazminat alabiliyormuyum

 163. Merhaba ben taperli kamyon şöförüyüm çalıştığım işyeri 2 ay deneme süresi var ben 3 aydır çalışıyorum kış geldiği için işten bizi çıkaracaklar tazminat alma şanşsım varmı nasıl alabilirim. Ne yapmam lazım maaşım 2.350 tl ne kadar alırım şimdiden teşekkürler

  1. Erdal bey bu durumda, işveren size ihbar süresi kullandırmazsa, 2 haftalık ücretiniz tutarında ihbar tazminatı alabilirsiniz.

 164. Ben 11 aydır çalışıyorum üç kişi bana saldırdı 2 gün rapor aldım ve haklı,mağdur olmama rağmen benimde çıkışım verildi ne yapmalıyım.
  TEŞEKURLER

 165. Özel sektörde çalışıyorum. Öğrenciyim ve sezonluk işe girdim Eylül ayının sonunda işten kendi isteğim ile ayrılacaktım fakat şu an arayıp sezon bitti cıkartmak mecburiyetindeyiz dediler ve işten cıkartıldım. 4 ay çalışmıştım her hangi bir yasal hakkım bulunuyor mu ? (Tazminat vs.)

  1. Hayır Kübra hanım, ihbar süresi kullandırılırsa yoktur. Ama ihbar süresi kullandırılmazsa, 2 haftalık ücretiniz tutarında ihbar tazminatı talep edebilirsiniz.

 166. Merhaba ben bir yıldır gece temizlik personeli olarak çalışıyorum akşam 9 30 is başı sabah 6 paydos toplamda 5 gece çalışıyorum 2 gece evdeyim ama sorumlumuz çalışma gün ve saatlerini arttırdı şu an 6 gece çalışıyoruz bu durum ben dahil diğer arkadaslarimida rahatsız ediyor bu konuda nasıl hakkımı araya bilirim bize işe alimda 5 gece denildi bu normalmi gerçekten çok zor bir durumdayız lütfen yorumunuzu bekliyorum tesekurler

 167. Mrb ben subatta ise basladim ve 7 ci aydan benim sigorta sadece birgun yatirilmis cikis gozukmuyor ve o aydan gelmedigim gunde yok ve patron bunu duzeltmiyor buna dava acsam kazanma sansim varmi delilim var sitede calisiyorum bahcivan olarak ve kdem tazminati ala bilirmiyim subatta sozlesme sona eriyor ne yapmam gerekiyor saygilarimla

  1. Sezai bey, eksik günler için sigorta hizmet tespit davası açabilirsiniz. Sözleşmeniz belirli süreli ise ve iş de gerçekten bu nitelikte bir iş ise, kıdem tazminatı alma hakkınız olmaz.

 168. Merhaba 6 aydir kurumsal bir sirkette calisiyorum. Sezonluk olarak girdim. Sezon bitiminde devam edecegim soylendi. Fakat hic bir haber verilmeme kaydi ile bugun isten cikarilcagimi ogrendim herhangi bi hakkim olup olmadigini ogrenmek istiyorum bu durumda ben ne yapabilirim acil cevap verebilirsenz memnun olurum. Simdiden tesekkur ederim.

  1. Merve hanım ne kadar süre çalıştınız ve sözleşmenizde deneme süresi var mıydı? Ayrıca iş sözleşmeniz belirli süreli miydi?

 169. İyi akşamlar ben 8 aydır çalışıyorum işten çıkarılırsam herhangi bir hak talep edebiliyor muyum teşekkürler.

 170. Emekli olup aynı işyerinden çalışmaya devam ediyorum. Kıdem hesaplaması ilk işe giriş tarihimi yoksa emekli olduğum tarihli olur

  1. Hasan bey, emekli olduğunuzda kıdem tazminatı almadıysanız, tüm sürelerin hesaba dahil edilmesi gerekir.

 171. Selam adım Ömer şişman ben 21/10/1969 doğumluyum şu an çalıştığım iş yerine 1/11/2017 de girdim benim 10 ayda doğum tarihine göre emeklilik hakkım doğuyor çalıştığım iş yerinde bir seneyi doldurmaya 10 gün süre kalıyor emekliligimi verirsen bir yıllık tazminat alabilirmiyim hak kazaniyormuyum

  1. Merhaba. Hayır, bu durumda alamazsınız. Ama, emeklilik için 10 gün daha bekleyerek, hem kıdem tazminatınızı hem de yıllık izin ücretini alabileceğinizi unutmayın.

 172. Merhaba ben ise Nisan 7 de başladım Ekim 1 de işten çıkarıldım 2018 yılı içerisinde acaba tazminat hakkım varmı saygilar

 173. Özel bir şirkette tam olarak 335 gün çalıştım ve cıkarilıyorum 1 yıllık kıdem tazminatına hak kazanıyorsunuz.

 174. Merhaba ben gaziantep nizipte kapicilik yapdum 2 ay sure calistim sigorta girisimde var kendileri cikarttilar tazminat alabilirmiyim

  1. Ömer bey, deneme süresi yok ise ve size ihbar bildirimi yapılmamışsa, ihbar tazminatı talep edebilirsiniz.

   1. Selamlar Zeynel Bey, 2 yıl 8 aydır bir işyerinde çalışmaktayım sadece dolan yılların tazminatını mı alıyorum yoksa geri de kalan 8 ayın da alabilir miyim?

 175. Merhaba benn bir yerden çalıştım tam 10 ay tazminatı a hakim varmı onlar beni işten çıkardılar hiç bir sosyal haki almadım

 176. Merhaba ben 02 04 2017 tarihinden beri bir nakliye firmasında yur içi ve yurt dışı tır şöförlüğü yapıyorum 25 09 2018 tarihinde işten çıkarıldım herhangi bir ihtar almadım ayrıca bu sürezarfında bazı özel nedenlerden dolayı bir aylık izne ayrılmıştım ama şirket hem maaşımı hemde sigortamı kesti ayrıca 2400 tl maaş ve yurt dışına her giriş çıkışta 50 dolar alıyordum ama sigorta pirimlerim asgari ücret üzerinden yatırılıyor ve son olarak işimiz ağır iş olarak geçiyor ve çalışma sürelerimiz çok yüksek iznimizde yok ne yapmalıyım

 177. Merhaba Zeynel bey , ben 11 aydır özel sektöre bağlı olarak bir şirkette çalışıyordum 5 ekimde beni kovdular sadece ihbar tazminatımı ödeyeceklerini söylediler işe iade davası diye bir dava varmış açarsam kazanır mıyım ? İşten çıkarırken gerekçeleri personel azalttıkları kadroyu darattıkları oldu fakat 100 sen fazla çalışan var ve o gün çıkarılan tek personel bendim ? Cevabınızı merakla bekliyorum

 178. Merhaba benim amca calistigi yerde sigara icerken yakalanmis tazminatsiz isyerinden cikarirlarmi calistigi sure 11yil sigorta gun sayisi 4200.tazmitasiz cikis verseler bile arabulucu yada mahkeme karari ile hak edilenilebilinirmi. Tek seferde cikarma haklari varmi uyarma olmadan

 179. Merhaba özel bi şirkette çalışıyorum 19.05.2018 de işe girdim ve 30 ekimde şirket durdurulacak ve çıkışlar verilecek ne gibi haklara sahip olabilirim çalışma saatlerimizde resmiyete uymuyor sabah 7.30 akşam 6 bitiş resmiyette görünen sabah 8 akşam 5 ne yapmalıyım teşekkür ederim

  1. Merhaba. Kıdeminiz 6 ayın altında olacağı için tazminat vb. bir hak elde edemezsiniz. Ama fazla mesai yaptığınız halde ücreti ödenmediyse, işten ayrıldıktan sonra arabulucu başvurusu yaparak hukuki süreci başlatıp bunları talep edebilirsiniz.

 180. İyi günler. Ben 14 nisan 2018 de otele giriş yaptım. 6 aralıkta askere gideceğim ve silüs ile çıkış yaparsam herhangi bir hakka sahip olur muyum ?

  1. Merhaba. Kıdeminiz 1 yılın altında olduğu için hakkınız yoktur Hasan bey.

 181. Selamn aleyküm 20.04.2018 de işe başladığım yerden 22.10.2018 tarihinde işten çıkarıldım haklarım nelerdir ve ne kadar tazminat alırım bilgi verirseniz çok sevinirim

 182. Merhaba Zeynel bey benim babam 10 yıldır özel sektörde çalışıyor . Dün patronu ve işyeri muhasebe cisiyle birlikte babamla bankaya gitmişler . Ona 6 ayda bir ikibin TL tazminat vereceklerini diyip imza atirmislar . Biz bunun ne olduğunu bilemedik . Bize detayını açıklaemisınız.

  1. Şehmus bey merhaba. Keşke yardımcı olabilsem; ama içeriğini ve şeklini bilemediğim bir belge hakkında yorum yapamam.

 183. merhaba zeynel bey ben 2015 te 7 ay calistip 2016 da 100 gün çalıştım askere gittim 2018 de 200 gün çalıştım tazminat hakkım olurmu

 184. SLM ben 02/01 /2018 yılında işe başladım iş yeri cocordiyon ilan etti ve hiç kimse ne olduğunu bilmiyor araştırmama göre komiser ataniyormus komiser bizim üç aylık maaslarimizi fondan ödeniyor .peki bu ödemeden sonra ne yapmalıyız komiser tekrardan bizimle iş sözleşmesini imzalattiracak ve bize teminatmi vermesi gerekiyor bu teminat ne gibi bir teminattir açıklayan bilirseniz sevinirim benim gibi 1000 kişi var avukatmi tutmalıyız? Teşekkürler

  1. Merhaba. Konkordato konusunda ne yazık ki bilgim yok. Süreçle ilgili, bir avukattan bilgi alırsanız daha sağlıklı olur.

 185. Bu ayın beşinde beş Aydın işe başlamış olacağım ve ayın beşi için iş feshim verildi . Sebep ise eleman fazlalığı bu durumda herhangi bi hak iddia edebilir miyim ?

 186. Belirli iş sözleşmesi yapılıp ve sözleşme tarihi uzadığı takdirde ihbar tazminatı alabiliyorsunuz? Bir diğer sorumda iş yerinden 1 yıl dolmadan ayrıldın ve bi kaç ay boşluk verdikten sonra tekrar aynı İş yerine başladın ve tekrar 1 yıl dolmadan ayrıldığın takdirde iki dönemi birleştirip kıdem tazminatı alabiliyorsak yıllık izin hakkımızda doğuyormu?

 187. Merhaba 22 nisan 2018 özel güvenlik işine girdim ve şubat 2019 da askere gitmeye karar verdim yani bu süreçte 10 aylık bir süreçte çalışmış oluyorum ve benim askere gidecegim için haklarımı bilmiyorum veye hakkım varmı bana ne gibi haklarım var rica edirum yardımcı olurmusunuz

  1. Ali bey, kıdeminiz 1 yılın altında olduğu için, hiçbir ekstra hakkınız yoktur.

 188. Şimdi işe başladım ve ssk girişim yapıldı hiçbirşey ye imza filan atmadım sözleşmede yapmadım muhasebeci ye TC verildi başlandı Kasım’ın 12 sinde girişim 7 günlük girişim var şimdi sormak istediğim duyduğuma göre 2019 da yeni yasa çıkıyor muç 1 gün bile çalışırsan sana tazminat veriyorlar diye şimdi ben haberim olmadan muhasebeci kendi kendine sözleşmeli yada ne bilim anlaşmalı gibi evrak düzenleyip tazminatımı iptal edebilir mi lütfen yardımcı olun bilgi almam gerek

 189. Hocam 3600 gün kıdem tazminat hakkım var fakat yeni girdiğim iş yerinde 8 aydır çalışıyorum aynı dilekçe ile tazminat alabilirmiyimyoksa 1 yılın dolmasımı gerekli

 190. Hocam öncelikle iyi calismalar benim ise giris tarihim 06.05.2017 ve cikis tarihim 28.11.2018 isten cikisim verildi anlasmali cikis yani ben siteden hesapladigimda baya bir mebla cikiyor ama kendileri hesapladiginda 1 maas alirsin diyor yani 1 sene 5 ay 22 gün yapiyor bu benim 5 ay 22 günümü saymiyor vermiyor vermemesi normalmi yoksa uyanikliligami kaciyorlar alabilmem icin hepsini seneyi doldurmam gerekiyormus yardimci olursaniz sevinirim.

  1. Merhaba. Kıdem tazminatından bahsediyorsanız, sadece tam yılları değil, ay ve günleri de elbette almanız gerekir. Sadece 1 yılın ödenmesi yasal olmayacaktır.

   1. Hocam öncelikle dönüş yaptiginiz icin cok tesekkur ederim birsey daha sormak istiyorum anlattigim olayin sadece 1 senesini veriyor digerini vermem diyor yani 1 maasimi nasil bir yol izlemem gerekiyor yardimci olursaniz sevinirim.

    1. Yapabileceğiniz şey, işverenin verdiği kadarını almak ve sonrası için hukuki hak arama sürecini başlatmaktır. Ya da hiç kabul etmeyebilirsiniz. Burada sizin bir tercih yapmanız gerekir.

 191. Merhabalar şu an çalıştığım işyerimde daha önce 6ay calşip ailevi sorunlardan dolayı istifamı verip 6 ay ara verdim 6 aydır calişiyorm aynı işyeride her hangi bir olumsuzlukta 2 donemi birleştirme şansım varmı tesekurler

 192. Merhaba.22.06.2018 de işe başladım bu ayın sonunda taşeron firma değişecek…
  Yani sözleşme bittiğinde 6 ay 8 gün çalışmış olacagım,herhangi bir tazminat hakkim var mı?Cevaplarsanız sevinirim..Saygılar…

  1. Merhaba. Asıl işveren bünyesinde çalışmaya devam edecekseniz, tazminat gündeme gelmeyecektir.

    1. Dediğim gibi, taşeron değişse de çalışmaya devam ettiğinize göre, henüz kıdem tazminatı alma hakkınız olmadığını söylemem gerek.

 193. Merhaba Mustafa bey ben 01/06/2018 Tarihinde bir tekstil firmasına iş başı yaptım şuan çalışıyorum ama patron kalite kontrol çalışanıyla bi kaç arkadaşı ben de dahil olmak üzere bizleri karalama amacınla bizleri işten çıkarmak istiyor bizim haklarımız nedir şimdiden teşekkür ederim.

 194. Değerli Hocam. 9aydır Cafe sektöründe çalışmaktayım. Fakat çalışanlar arasında haksızlığa uğruyorum ayrılmak istiyorum. Tazminat hakkım varmı. Ne yapmalıyım.? Var ise hangi tazminat? Değerli yorumunuz a göre hareket edeceğim. Saygılarımla..

 195. Merhabalar. Benim sorum 1 yıl 1 ay kadar oldu özel sektörde çalışıyorum. İlk işe başladığımda 3 ay işkur süreciyle başlatıldım daha sonra kadroya geçirildim şuan işten çıkarılma durumunda tazminat hak edebilirmiyim? İşkur süreci olarak geçen 3 ay dahil edilirmi çalıştığım sürece. Taşekkürler.

  1. Sizden de Ergin bey. Bu durumda ne yazık ki alamazsınız. Çünkü alt işverenler değişse de asıl işveren değişmemektedir.

 196. Merhaba zeynel bey ben yaklaşık 6 aydır inşaat sektöründe çalışıyorum ama bizim tasaron firma AGI vermiyor budurumda ne yapmalıyız ayrıca 6 ay için tazminat alabiliyormuyuz tşk şimdiden

  1. Merhaba. Kıdemi 1 yılın altında olan işçi kıdem tazminatı alamaz. Maaş bordronuzu kontrol ettiniz mi? AGİ kısmında yazan rakam doğru değil mi?

 197. Hayırlı akşamlar şuan 7 aydır aktif bir mağazada çalışmaktayım işveren bugün ayın 15 de 3 kişi ile yollarımızı ayiracagiz dedi isim söylemedi büyük bir ihtimalle bende varım çünkü diğerleri en az 4-5 senelik elemanlar ben tazminat ve işsizlik maaşı alabilir miyim bundan 2-2.5sene önceden işyeri çıkardığı için işsizlik maaşı almıştım teşekkür ederim

 198. Merhaba şimdi ben ıs yerinde 10 ay oluyo çalışıyorum ve şubatta askere gideceğim şimdi ben sülüs kağıdımı verdiğim zaman tazminat alma hakkım oluyormu 11 ay oluyo sonuçta?

 199. Merhaba ben 7 aydir guvenlik gorevlisi olarak calisiyorum yerime torpille bir bayan geliyor 31 aralikta beni cikartiyorlar nasil bir yol izlemeliyim

 200. Deneme süresi varsa ve deneme süresi bitince 1 gün daha çalışsa, bu 1 gün çalışması karşılığı ihbar tazminatı hakeder mi?

  1. Evet, deneme süresi örneğin 2 ay ise, bunu takip eden ilk gün yapılacak fesih sonucunda 2 haftalık ihbar tazminatı gündeme gelecektir.

 201. Merhaba Ağustos 4 de işe başladım yaklaşık 3 gün önce işten çıkarıldığını söylediler 12gun önceden sadece sözlü olarak bildirim yaptılar ve işten çıkarılma sebebim geçersiz bana herhangi bir tazminat hakkı doğuyor mü yaklaşık 5 buçuk aydır çalışıyorum

 202. 18 aydır çalışıyorum.2000 tl maaş alıyorum şu an kendim işten ayrılsam haklarım nelerdir ne kadar ücret alabilirim yada bilgilendirme yaparsanız çok sevinirim çok önemli

  1. Merhaba. Haklı bir neden olmaksızın işten ayrılır yani istifa ederseniz, hiçbir hak elde edemezsiniz Mehmet bey.

 203. Merhaba òzel bir sektòrde çalisiyorum iše girmek icin 1 ay egitim aldim sonra iše girdim 6 aydir calisiyorum işten cikarim olursa tazminat alabiliyor muyum

 204. Zeynel bey 19 aydır ağır sanayide çalışıyorum.doktor kararı ile bu fabrikada çalışamaz raporu alırsam eğer hangi haklardan yararlanabiliyorum.teşekkürler

 205. Merhaba ben temmuz 24 te işe başladım 2 ay deneme süreli belirsiz iş sözleşmesi imzaladim 8 çalışan bulunmakta ve şuan işten çıkarılabilecegim söylendi haklarımı öğrenebilir miyim

 206. Merhaba 09/07/2018 de ise başladım 28/12/2018 tarihinde işten çıkarıldım sözleşme yada deneme süresi hakkında hiç bir bilgim yok ihbar tazminati alabilir miyim acaba

  1. İşverenin sizi çıkarırken haklı fesih gerekçesi yoksa ve ihbar süresi kullandırılmadıysa, evet 2 haftalık ihbar tazminatı alma hakkınız var demektir.

 207. Merhaba özel bir şirkette şoför olarak dört sene çalıştım 2018 eylülde emekli oldum kıdem tazminatı olarak yedi bin TL verdiler fakat ihbar tazminatı vermediler ilk iki sene mesai parasıda vermediler ve bu iş yerinde Aralık 31-2018e kadar sigorta yapılmadan çalıştım ve 31aralık 2018de çıkardılar benim tazminat hakkım var mı?

  1. Merhaba. Bu sorunun cevabı birçok hususa göre değişir. Bir avukatla yüz yüze görüşmenizi ve bu şekilde ilerlemenizi tavsiye ederim Sadık bey.

 208. Merhabalar mayıs 2018 de tekstil atolyesinde işe başladım. 1 ay sonra sigorta girişim yapılmış. Asgari ucretin üstü maaş aldığım halde sigorta primlerim asgari ücret üzerinden yatiriliyormus. Işe Başladığım günden beri zam yapılmadı ve zam istediğim için işten cikarmak istiyorlar beni. Son 2 haftadır çok yoğun mobbing uygulanıyor bana. Işten attıkları zaman herhangi bir tazminat hakkım var mı ?

  1. Merhaba. Bu, işten hangi gerekçeyle çıkarıldığınıza göre değişir. Böyle bir şey olursa ve tekrar yazarsanız yol göstermeye çalışırız.

 209. Merhabalar! Otellde çalışıyorum alışma sürem 7 ayı geçti ve askere gidwceğim sülüs kağıdımı otee versem tazminat alabilir miyim? Teşekkürler

 210. Merhaba kolay gelsin. Bn 20.09.2018 işe girdim fakat bnım sigortam 13.11.2018 başladı ve 10.04.2019 tarihinde askere gideceğim tazminat alma hakkım varımdır. Cevaplarsanız sevinirim iyi gunler dilerim.

 211. 15 5 2018 tarihinde işe girdim 20 1 2019 tarihinde ameliyat oldum diye rapor aldım işten çıkarıldım ne yapabilirim

 212. 2018 de şubatta işe başladım iş olmadığından dolayı işten çıkarıldım 10 aylık sigortam var tazminat alabilir miyim

 213. Merhaba ben 20 nisan 2018 de özel sektörde işe başladım 5mayıs 2018 de sigorta girişi yapıldı beni 18 ocak 2019 da özürdilemedim diye beni çıkardıkar kıdem almam biliyorum ama ihbar tazminatı alır mıyım?

 214. … de personelim 27.10.2018 de işe girdim 2 ay deneme süresi vardı 01.02.2019 tarihinde başka eleman alınması durumunda cıkarılacagım tazminat alabiliyor muyum

  1. Meryem hanım, 2 ay geçtikten sonra çıkarılacaksanız ve işverenin haklı bir gerekçesi yoksa size 2 hafta önceden bildirim yapılması gerekir. Bu bildirim yapılmazsa 2 haftalık ücretiniz tutarında ihbar tazminatı alabilirsiniz.

 215. 4 aydır bi şirkette calisiyorum maasimi asgari ücretten gosteriyorlar ama maaşım asgari ücretten yüksek bununla ilgili napmam lazım bana bilgi veririsiniz şimdiden teşekkür ederim.

 216. Isyerimde 2010 başladım iki yil sigortasız calistim sonra ayda 16 gun çalışmama rağmen 9 gün sigorta yaptilar son iki yildirda on altı gun sigorta yapıyorlardı ama 2019 yili ocak ayında ayda 8 gününe düşürüldü haftada 4 gun çalışıyordum simdi iki güne düşürdüler bu durumda isden ayrılmak istiyorum ama tazminat alabilirmiyim kendim çıkarsam işten

  1. Merhaba. Sigortanız eksik bildiriliyorsa, bu elbette bir haklı fesih sebebidir. Önemli olan, olası bir dava aşamasında, hak ettiğiniz sigortadan daha az yatırıldığına mahkemeyi ikna edebilmenizdir. Bir avukatla görüşürseniz, sizi daha rahat yönlendirecektir.

   1. Yok sigortam eksik degil önce haftada dört gün çalışıyordum şimdi haftada iki gun yaptılar bu durumda çalışmak istiyorum tek taraflı olarak iş hakkımı fes edebilirmiyim tazminat alabilirmiyim bana yardımcı olursanız sevinirim

    1. Haftada 4 gün olan çalışmanızın 2 güne düşürülmesi bir esalı değişiklik halidir ve bunun için sizin rızanızın alınması gerekir. Tabi, iş sözleşmesi imzalamışsanız ve burada zaten buna dair onay verdiyseniz, bilemem. Ancak bunun haricinde, böyle bir değişikliğe rızanız yoksa ve buna rağmen 2 güne indiriliyorsa, bu sizin için bir haklı fesih sebebidir.

 217. Merhaba, yaklaşık 8 aydır özel sektörde çalışmaktayım. Evlilik nedeniyle çıkış yapacağım
  Tazminat alabiliyormuyum

  1. Merhaba. İşyerinde 1 yılınız dolmadığı müddetçe alamazsınız Aysel hanım.

 218. Merhabalar is yerime 19.04.2018 de başladım bir yilim dolmadigi halde senelik izin verdiler 4 şubat tarihinde ise bana ayın 15 de son olduğunu söylediler sordum senelik iznimi kullandığım gün süresi boyunca çalışacakmisim şirket bana ihbar tazminatı verir mi

 219. Bir şirkette 3 aydır çalışmaktayım.Haksız yere keyfi olarak çıkarılmak isteniyorum ne gibi haklara sahibim.Bundan dolayı yasal olarak eşitsizlik davası açma şansım varmı..

 220. Merhabalar havalandırma ve mekanik isinde ise basladım 1 sene sonra ciktim kendi istegimle sonra yeniden isyerine geri girdim ve suanda girdi cikti yaptiktan sonra 9 ay daha sigortaliyim tahminen 1.5 ay sonra askerlik nedeni ile isten ayrılmam gerekiyor benim alabilecegim haklar varmi?tesekkurler.

 221. Merhaba 30.08.2018 tarihinde bailadığım işe elden para ödendiği ve mesai ücretlerini talep ettiğim için 22.02.2019 tarihinde işten çıkarıldım ne gibi haklara sahibim herhangibir tazminat hakkım varmı.iyi çalışmalar…

 222. Ben işe gireli 11ay10gün oldu askerlik nedeniyle işten çıkacağım herhangi bir tazminat alma hakkım varımdır acaba

  1. Merhaba. 1 yılınız yılınız dolmadıkça, herhangi bir hak elde edemezsiniz Hakan bey.

 223. Merhaba
  13.08.2018 tarihinden itibaren ihale usulü sözleşmeli olarak çalışmaktayım. 31.04.2019 tarihinde ihale başka firmaya geçtiği için bu tarihte sözleşmemiz bitiyor. Herhangi bir alacak hakkım doğuyor mu?

  1. Merhaba. Belirli süreli iş sözleşmesi söz konusuysa ve süre de sona eriyorsa, ayrıca bir hakkınız olmadığını söylemem gerekir.

 224. Merhaba kurumsal bir sirketin magaza kisminda caliyorum. Ancak magaza calisma kosullari nedeniyle once bronsit simdi de bel fitigina yakalandim. Yedi aydir calismaktayim. İsten cikmam halinde tazminat alabilir miyim?

 225. 5 aydır bir firmada calısıyordum yaka paca benı ısten cıkardılar hıcbır sebep yokken ve bu zman zarfında sıgortamda yapılmamıs. Benım haklarımı almam ıcın ne yapmam lazım yardımcı olurmusunuz. Tesekkurler

  1. Merhaba. Hiç sigortanız olmadıysa, hizmet tespit davası açarak öncelikle sigortanızı tespit ettirmenizi öneririm. Ardından ya da aynı anda dava açarak hakkınızı arayabilirsiniz.

 226. 17.02.2018 işe başlama tarihim ve bu nisan sonundada Ağustos’ta askerliğe gideceğim için sözleşmemi feshediceğim.
  Yıllık iznimi kullanmadım
  Net maaşım 2.200
  Ne kadar tazminat alırım bilgilendirir iseniz sevinirim…

 227. 5 yıldır aynı iş yerinde çalışıyorum iş agır oldugu için bırakmak istiyorum tazminat alabilirmiyim

 228. Merhaba, işbaşı egitimi olarak iskur uzerinde 3 ay boyunca egitim aldim calistigim yer … adi altinda … cagri merkezi ve sonrasinda bunyeye aldilar 2 ay bunyede calistim ve haksiz yere 3 defa yazili uyari aldim 3sunde yazili uyari vermeden hemen is fesih verdiler bu durumda ben tazminat veya ise geri donme gibi bir hakkim varmidir mahkeme yoluyla geri donebilirmiyim yada alabilirmiyim bu konuda beni aydinlatirsaniz sevinirim simdiden tsk ederim.

 229. İyi günler iş yerinde beni çıkarmayı düşünüyorlar 1 sene dolmama 16 gün var tazminatı alabilirmiyim

 230. Ben 7 aylık işçiyim çalıştığım yerin 6 aylık işçi deneme süresi var ve ben bu ay askere gideceğim tazminat alabilirmiyim

 231. Ben 9 aydır bir iş yerinde çalışıyorum ve Haziran’da 10 ayim olucak temmuzda düğünün var ve evlilik nedeniyle çıkmak zorundayım bı hakkım olurmu.
  İhbar hakkım varmı yada heran gibi bir hakkım varmıdır

 232. Merhaba ben 8 yıldır aynı iş yerinde çalışıyorum ama sezonluk yılda 6 ay çalışıyorum herhangi bir tazminat hakkım varmıdır teşekkürler.

 233. Merhaba ben 170.günlük sigortalayın işten çıkarıldıgım zaman ne kadar ve nasıl tazmınat ala bilirim 3.ayda sigortasız çalıştım

 234. Ben 6 yildir ayni isyerinde calisiyorum ama cikmak istiyorum tazminat alabilirmiyim daha onceden sigortam var

 235. Merhaba ben 11 ay calistim ama calistigim is yerimden kidem tazminati vermemek icin 1 yildan erken cikardilar ve patronumuz istifa dilekçesini bana yazdirdi ve imzalatti kendim istifa etmis gibi gosterdi ben ne yapmaliyim hakkimi arayabilirmiyim bu durumda

 236. Merhaba! Ben 2 Yıldız çalışıyorum ama sigortam 9 aylık işten çıkarılma olasılığım var sizce beni işten çıkarsalar bu 9 Aydan itibaren olan sigortamdan dolayı tazminat alma hakkım var mı

  1. Merhaba. Fiilen ne kadar süre çalıştıysanız, elbette tazminatın da o süre üzerinden hesaplanması gerekir. Ama işveren böyle yapmazsa ne olur? Önce sigorta hizmet tespit davası açmanız ve kazanırsanız da ayrıca kıdem tazminatı davası açmanız gerekir. Başka türlü sıralama da mevcuttur; ama şu aşamada, dava açmadan bu sürelerin tazminatını almanızın çok zor olacağını bilmeniz yeterli olur.

 237. Merhaba ben işe girerken 11 aylık sözleşme imzaladılar bana. Şuan sözleşmem bitti ama çalışmaya devam ediyorum. Herhangi bir tazminat alabilir miyim işten çıkınca. Tşk ederim

  1. Merhaba. Sorunuzun cevabı sözleşmenizin türüne, nasıl çıkarıldığınıza ve birçok duruma göre değişir. Çıkarılırsanız ve o zaman yazarsanız, yardımcı olabiliriz.

 238. Merhaba ben iki yıldır bir isyerindeyim işe ilk girdiğimde sekiz ay oniki saat çalıştım sonra sekiz saat çalıştırmaya başladılar ve resmî ve dini bayramlardada çalıştırıp mesaimi vermediler işten ayrılmayı düşünüyorum kıdem tazminatı alabilirmiyim

  1. Merhaba. Resmi tatillerde çalışıyor ama genel tatil ücreti alamıyorsanız, bu sizin için bir haklı fesih sebebidir.

 239. İşyerinde altı ayimi doldurdum yedinci aya girdim şimdide beni işten cikardilar o iş yerinde hamileydim çocuğumu düşürdüm beni işten cikarmasainlar diye sesimi bile cikarmadim orda çalışan bir adamın tacizine uğradım sorumluya söyledim ama yine bişey yapmadılar ben yine sustum gece kimse gece vardiyesine gelmiyoken ben geldim yeri geldi mesaimi vermediler resmi tatiller de çalıştırdılar yine bişey demedim sonra muhasebeyi arıyorum neden çıkardınız beni diye bir olup farklı farklı nedenler söylüyorlar ben ne yapmalıyım üstelik muhasebe bana bağırıp cagriyo diyorum mağdur olan benim ama siz bana bağırıp cagiriyosunuz uyuyamıyorum yemek yiyemiyorum piskolojim bozuldu sürekli ağlıyorum ben ne yapmalıyım yardimci olun bana

  1. Merhaba,
   işyerinizde yaşananları somut olarak tam anlamıyla bilemeden net bir yorum yapmak yanlış olur. İşyeri hangi sebepler, hangi koddan çıkardı, işyerinde çalışan sayısı kaç vb. bu önemli bilgileri bilemiyoruz ama işe iade davası yada kötü niyet tazminatı için başvurabilmek adına derhal bir arabulucuya gitmenizi tavsiye ederim. En azından yüzyüze bir şekilde sağlıklı yönlendirme yapabilir durumunuzla ilgili.

 240. Merhaba 19 aydın özel sektör de çalışıyorum 16 kişi çalışıyor işten ćıkarılırsam hakkımı alabilir miyim işsizlik alabilirmiyim

  1. 1 yılı kesintisiz tamamladı iseniz kıdem tazminatına hak kazanmışsınız. İş veren kendisi çıkarırsa elbette işsizlik maaşı alırsınız. 30 kişiden az çalışanı olduğu için iş yerinin, işe iade davası açamazsınız, bunun yerine kötü niyet tazminatı adı altında bir dava açabilirsiniz. (Not: İstifa yazarsanız tüm bunların hiç birini yapamayabilirsiniz)

 241. S.a İşyerinde 19 aydir Çalışıyorum Tazminat almam İçin Onlar mı Çıkarması lazım Adaletsiz Bir Yer

 242. Merhaba ben işyerinde 8 yıl çalıştım işyerinden tazminat almak için çıkış verip tekrar devam ettim ama bana 17 bin tl tazminatın var dediler bende çıkışımı imzalamıştım çok az bence geri kalan 5 bin twlwyi istediğimiz zaman veririz dediler ve zam istediğim için beni işten çıkartıyorlar 3 yıl zam yapmadılar şimdi 9 ay oldu onlar çikariyo nekadar almam gerek ve kalan paramı onlar istediği zaman mı vercek hakk nedir tesekkurler

 243. Tedaşda taşeron şirkette endeks okuma olarak 10 ay calıstım ve yoklamam geldi askerlık nedeni ile çıkmam gerekti askerlik şubesinde sevkimi aldım çıkış yaptım bana muhasebe 2.011 TL tazminat alacagımı soyledıler ve sımdıde oyle bı hakkın yok 1 yılı doldurmadıgın için hıc bisey alamazsın dediler askerlik olsun veya olmasın 1 yıl olmadığı ıcın alamazsın dediler benım ne yapmam gerekiyor. Tesekkur ederim.

  1. Merhaba. İşveren bu konuda haklı; 1 yıl dolmadan hiçbir gerekçeyle kıdem tazminatı alınamaz.

 244. Ben 7 aydır çalıştıgım firmadan proje bitmesinden dolayı işten çıkarıldım ve istifam istendi bnde vermedim dava açsam tazmınat alabilirmiyim

  1. İŞ sözleşmeniz belirli süreli mi belirsiz sürelimiydi? Kıdem tazminatı alacağınız bulunmamakla birlikte işe geri dönüş veya ihbar tazminatınız için arabulucuya başvurabilirsiniz. Bu şekil işe son verme hatalı.

 245. Yurtdışında bir firmada 7 ay çalıştım. Aylık çalışmamiz 258saat, ramazan ve kurban bayramı full çalıştık. Hiç bir şekilde fazlalık mesai verilmedi. 6,5 aylık olduğumuzda çalıştığımız firma x firması iken hicbir haberimiz olmadan bı alt taşeron firma olan bizi y firmasına kaydirmislar. 7 ayı doldurdugumda işi bıraktım bir sürü evrak imzalayıp alacaklarımi aldigima dair zorla imza attirdilar atmasam son aylığını ve oradaki alacaklarimi vermeyeceklerdi. Bunlara imzanı at aylığın yatacaginda haklarini alacaksın denildi. Ben bu haklarımı şuan alabilirmiyim. Teşekkürler

 246. Merhaba

  Ben bir firmada ilk olarak 6 ay sözleşmeli çalıştım sözleşmem bitince çıkardılar ondan 3 hafta sonra tekrar aynı yere geri çağıtmaları üzere iş başı yaptım benim tazminat hesaplarken hangi tarih geçerli olacak ilk işe giriş tarihim mi ikinci ile giriş tarihim mi

  1. Ahmet bey ilk çalışmanız süreli çalışma olduğu için o tarih baz alınmaz.Yeni girişinizi dikkate almalısınız. (Bunun da belirli süreli olup olmadığına mutlaka bakın.)

 247. Merhaba, İşkur işbaşı eğitimi kapsamında nisan ayında işe başladım. İlk 3 ay sigortam yatmadı. İşe başladıktan 6 ay sonra işten çıkarıldım. İhbar sürem 3 aya göre hesaplandı. Haklarım nelerdir?

 248. Merhaba, İşkur işbaşı eğitimi kapsamında nisan ayında işe başladım. İlk 3 ay sigortam yatmadı. İşe başladıktan 6 ay sonra işten çıkarıldım. İhbar sürem 3 aya göre hesaplandı. Haklarım nelerdir?

  1. Mehmet bey ilk yapmanız gereken hemen işkur il müdürlüğüne gidip iş ve meslek danışmanınıza konuyu anlatmanız ve mağduriyetiniz hususunda yardım istemenizdir. Muhatap işkurdur ilk olarak.

 249. Merhaba ben 14,06,2019 taşören firma aracılığıyla ise girdim 31,10,2019 isten çıkışımi baskıyla zorla imzalattılar performans yetersizliği öne sürdüler bu süreçte raporuydum raporum ayın 01,11,2019 bittiği için şimdi tekrar şirket çağırıp 01,10,2019 tarihli isten çıkış imzalamam gerektiğini söylüyor na yapabilirim hangi haklarım doğar herhangi tazminat alabilirmiyim nerelere başvurmalıyım ise iade davası açabilirmiyim acil bilgi verirmisiniz lütfen

  1. Merhaba Betül hanım,
   herhangi bir kıdem tazminatı, yıllık izin alacağı, işe iade davası açma şansınız bulunmuyor hukuken, çalışma süreniz dikkate alındığında (4 ay civarı)

   Eğer uzun süreli rapor almadı iseniz (4 hafta, 5 hafta vb.);
   İlgili insan kaynakları çalışanı sanırım raporunuzu dikkatli incelememiş olacak ki işbaşı tarihinize dikkat etmemiş. Anlayabildiğim kadarıyla raporlu tarihlerinizde de Sgk çıkışı yapamadığından ilk iş günü olarak düzelttirmek istemişler. Çünkü bunun idari para cezası var. Ayrıca istifa zorla alınacak bir olgu değildir, bir irade beyanıdır, siz isterseniz istifa edebilirsiniz. Bu işin zorlaması olmaz, ayrıca da suçtur. İşveren sizi çıkarmak istiyorsa çıkarabilir performansınızdan memnun değilse. O zamanda size 2 hafta önceden bildirmeli yada 2 haftalık ücretinizi peşinen ödeyip derhal çıkarabilmeli. (Deneme süreniz bitmiş çünkü)
   Sonuç olarak; karar sizin. İş vereninizle görüşüp durumu müzakere etmelisiniz.

   Ayrıca genel bir bilgi için şu yazımızı da okumanızı tavsiye ederim: https://iscidunyasi.com/isci-raporluyken-isten-cikarilabilir-mi/

 250. 3600 sigorta primim var 6 yıldır aynı iş yerinde çalışıyorum kendi isteğim ile ayrılsam tazminat alabilirmiyim.

  1. Sorunuzun yanıtı aslında yazımızda mevcut. ”….Asıl ve temel kural, işçinin işyerindeki kıdeminin en az 1 yıl olmasıdır.”

 251. Merhaba hocam 15.05.2019 tarihinde bir taşeron firmada ofis personeli olarak işe girdim.07.01.2020 tarihinde işten çıktım. İşten ayrılma sebebim bulunduğumuz projenin bitmiş olmasıydı. Benim bu durumdan herhangi bir tazminat talep etme hakkım mevcut mudur? Teşekkür ederim

  1. Merhaba,
   İş sözleşmeniz Belirli Süreli miydi, Belirsiz Süreli miydi ? Bu gibi unsurları bilmek gerek sağlıklı cevap verebilmek için. Ama eğer belirsiz süreli ise bir ihbar öneliniz ve buna binayen de ihbar tazminatınızın ödenmesi söz konusu olabilir.

 252. Merhaba Askerlik nedeniyle işten çıkıyorum 14 buçuk ay felan çalıştım 3 ayı İŞKUR bu sebepten dolayı tazminat hakkım var mıdır

 253. Ben 14.01.2020 tarihinde burger king’in te ise başladım mutfak ekibi olarak ve sürek li mesai durumum oldu ve bir gün hastalandım ve rapor aldım 1 günlük bana geçerli olmadığını söylediler 2 hafta sonra yani bu gün 05.03.2020 ve çıkışımı verildi ve gelin çıkış için imza atın dendi benim ne yapmam gerekiyor haksız yere işten çıkartırıldım tazminat alma gibi şansım var mi 2 ayımı doldurmaya 1 hafta kadar kalmıştı

  1. Sanırım deneme süreniz içinde işveren tarafından çıkış verilmiş. İmzaattığınız çıkış evrağını okumanızı tavsiye ederim, tam olarak ne denilmiş sebep olarak? Kıdeminiz yetersiz olduğundan hrhangi bir tazminat hakkınız yok. (Rapor almak çıkarılmaya sebep değil ama deneme sürecinde işveren sebebp göstermeksizin de olsa çıkış verebilir, aynı hakla da işçi de derhal çıkabilir…)

 254. Bir otelde geçen sezon 3 ay çalıştım sezon sonunda Otel kapanacagi için 30 ekimde istifa ettim. Ertesi sezon beni gene cagirdilar sezon başından sonuna kadar 7 ay çalıştım yine sezon sonu nedeniyle onlar beni işten çıkardı ama askıya aldı. Şu anda 9 aydır çalışıyorum pandemi nedeniyle Otel de cagirmadi. Ama otelin bir tanesi açılmış ama belirli kişileri cagirmislar. 9 aydır askidayim napmam lazım ne tazminat alabilirim teşekkür ederim

  1. Merhaba, oteldeki çalışma süreniz toplamda 1 senenin altında olduğu için herhangi bir tazminat hakkınız söz konusu olmaz.

Bir yorum yaz

E-posta hesabınız ve şehir bilgileriniz yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.