İşçi kaç ay çalışınca tazminata hak kazanır?

Tazminata kaç ay sonra hak kazanılır?

Ziyaretçilerimizin sık sorduğu sorulardan birisi de budur. Bir işyerinde çalışmaya başlayan işçi, kaç ay geçince tazminat almaya hak kazanır? Aslında bu sorunun cevabı, hangi tazminatın kastedildiğine göre değişir. Kıdem tazminatı, ihbar tazminatı, kötü niyet tazminatı ya da eşit davranmama tazminatlarının hak edilme süresi birbirinin aynısı değildir. O halde bunları tek tek ele alalım.

Reklam

Kıdem tazminatı kaç ay sonra hak edilebilir?

Kıdem tazminatı almanın iki şartı vardır. Bunlardan birincisi; iş akdinin, kıdem tazminatı almayı hak edecek şekilde sona ermesidir. Bu konuda şu yazımdan bilgi alabilirsiniz. Ancak asıl ve temel kural, işçinin işyerindeki kıdeminin en az 1 yıl olmasıdır. Bir başka deyişle, işyerindeki kıdemi 1 yıldan az olan işçi hiçbir şekilde kıdem tazminatını hak edemez.

İhbar tazminatı ne zaman hak edilir?

Bu sorunun cevabı ise, iş sözleşmesinin deneme süresi içerip içermemesine göre değişir. Bilindiği üzere deneme süreli iş sözleşmelerinde en çok 2 aya kadar – toplu sözleşme varsa 4 aya kadar – deneme süresi belirlenebilir. İşte deneme süresi içerisinde fesih durumunda ihbar tazminatı gündeme gelmez. Ancak iş sözleşmesinde deneme süresi yoksa işçinin 1 günlük kıdemi bile ihbar tazminatını hak etmesini sağlar. İhbar tazminatına hak kazanma şartlarını taşıyan her işçi, bir gün bile kıdemi olsa bu tazminatı alabilecektir.

Kötü niyet tazminatı ne zaman istenebilir?

işçi kaç ay sonra tazminat hak eder

İşyerindeki kıdemi en az 6 ay olan, işyerinde en az 30 işçi çalışan ve belirsiz süreli iş sözleşmesi imzalamış bir işçi işten çıkarılırsa işe iade davası açabilmektedir. İşte kötü niyet tazminatı, yukarıdaki şartları taşımadığı için işe iade davası açamayan işçinin talep edebileceği bir tazminat türüdür. Kötü niyet tazminatı ile ilgili ayrıntılı bilgiye bu yazımdan da ulaşabilirsiniz. Buna göre işyerindeki kıdemi 1 gün bile olan işçi, kötü niyet tazminatı talep edebilecektir.

Eşit davranmama tazminatı

İşverenin temel olarak, işçiler arasında çeşitli nedenlerle ayrım yapmasından kaynaklanan bu tazminatı talep etmek için de işyerinde 1 günlük kıdem bile yeterlidir. Eşit davranmama tazminatını doğuran halleri, yazmış olduğum yazıdan öğrenebilirsiniz.

SONUÇ

Yukarıda örnek olarak verilen tazminatlardan da anlaşılacağı üzere; işçinin işe girdikten kaç ay sonra tazminata hak kazanacağı sorusunun tek bir cevabı yoktur. Örneğin kıdem tazminatı için 1 yılın, ihbar tazminatı için –deneme süresi yoksa- 1 günlük kıdemin, aynı şekilde kötü niyet ve eşit davranmama tazminatları için de 1 günlük kıdemin yeterli olabileceğini söyleyebiliriz. O halde, merak edilen tazminat türüne göre araştırma yapılarak karar verilmesi doğru olacaktır.

Reklam
İşçi Dünyası
Zeynel Abidin Özkale
İşçi Dünyası'nın editörü olan olan yazarın, İş ve Sosyal Güvenlik hukuku üzerine yazdığı diğer yazılarına buradan ulaşabilirsiniz.

123 Yorum

 1. Merhaba 27.05.2009 tarihinden itibaren bir kamu kuruluşunda taşeron işçi olarak çalışıyorum.Yeni çıkarılan yasa ile kamu kuruluşuna sürekli işçi olarak alınacağız.Geçmişe dönük 9 yıllık tazminatımı eski bağlı olarak çalıştığım şirketten alabilirmiyim.Teşekkürler

 2. Merhaba 01.08.2016 tarıhınden ıtıbaren bır tekstıl fabrıkasında çalısıyorum yaklasık 4 ay once zam ıstegımı belırttım ve bu sure ıcerısınde zam almadıgım takdırde ısı bırakacagımı belırttım oyalama cevaplar dısında tarafıma net bır bılgı verılmedı yapmıs oldugum ısın sorumluluguyla aldıgım maasın uygun olmadıgını dusunuyorum ve karsı tarafada bunu ılettım.Bu sebepten oturu ıs bırakırsam tazmınat hakkım varmıdır ?

  Yardımlarınız ıcın sımdıden tesekkurler.

 3. Merhabalar,
  Eylül 2013 tarihinden buyana (*** Güvenlik Hizmetleri) adı altında Ö.Güvenlik Görevlisi olarak halihazırda çalışmaktayım.

  Bu süreç içinde primleri eksik yatırmak,
  âkıbiyetinde maaştan kesmek,
  işe girdiğimin ilk 1,5 yılı agi yansıtmamak ve son zamanlarda
  maaşları düzensiz tarihlerde ve geç almak hususları dolayısıyla işi bırakıp kendime yeni bir iş bakmak istiyorum ancak 4,5 senelik vermiş olduğum hizmette tazminatımı yakmak istemiyorum.

  Bu konuyla alakalı olarak bana yardımcı olabilirseniz çok sevinirim.

  çalışma şekli : 2 gündüz – 2 gece – 2 off > 12’şer saat

  1. Ersin bey, belirttiğiniz hususları içeren bir ihtarname hazırlayarak işverene göndermeli ve bu şekilde haklı fesih yapmalısınız.

 4. Ben insaat sektorunde 1 aydir sigortali calisiyorum isime son verildi tazminat alma hakkim varmi tesekkurler calistigim yer bodrum

 5. Merhabalar ben özel bir grup şirketinde örnek (A) iş yerinde 07.01.2017 tarihinde işe başladım aynı ay içerisinde 26.01.2017 tarihinde çıkış 27.01.2017 tarihinde tekrardan giriş olarak gösterilmiş. 07.01.2018 tarihinde örnek (B) şirketinde işe başladım ama çıktı ve girdi olarak tekrardan sigortaya bildirim yaptılar bu durumda benim bir hak kaybım oluyor mu A şirketinden B şirketine haklarım devir mi olur yoksa haklarımı kaybetmiş mi olurum haklarımı kaybettiysem tazminat alma hakkım var mı ?

 6. 3.ayin 13.ü 2017 de ise girdim subat 2018 de mecburiyetten askere gitmek zorundayım bu sure içerisinde herhangi bir tazminat hakkına sahip olabilmismiyim

 7. Mrb. Ben3 ay iş yerinde sigortalı çalıştım iş ortamını bozduğundan dolayı çıkartıl dim ihbar tazminatı alabilirmiyim.

  1. Merhaba. ihbar süresi kullandırılmadıysa, evet ihbar tazminatı alabilirsiniz.

Bir yorum yaz

E-posta hesabınız, telefon ve şehir bilgileriniz yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.