İşçi kaç ay çalışınca tazminata hak kazanır?

Tazminata kaç ay sonra hak kazanılır?

Ziyaretçilerimizin sık sorduğu sorulardan birisi de budur. Bir işyerinde çalışmaya başlayan işçi, kaç ay geçince tazminat almaya hak kazanır? Aslında bu sorunun cevabı, hangi tazminatın kastedildiğine göre değişir. Kıdem tazminatı, ihbar tazminatı, kötü niyet tazminatı ya da eşit davranmama tazminatlarının hak edilme süresi birbirinin aynısı değildir. O halde bunları tek tek ele alalım.

Kıdem tazminatı kaç ay sonra hak edilebilir?

Kıdem tazminatı almanın iki şartı vardır. Bunlardan birincisi; iş akdinin, kıdem tazminatı almayı hak edecek şekilde sona ermesidir. Bu konuda şu yazımdan bilgi alabilirsiniz. Ancak asıl ve temel kural, işçinin işyerindeki kıdeminin en az 1 yıl olmasıdır. Bir başka deyişle, işyerindeki kıdemi 1 yıldan az olan işçi hiçbir şekilde kıdem tazminatını hak edemez.

İhbar tazminatı ne zaman hak edilir?

Bu sorunun cevabı ise, iş sözleşmesinin deneme süresi içerip içermemesine göre değişir. Bilindiği üzere deneme süreli iş sözleşmelerinde en çok 2 aya kadar – toplu sözleşme varsa 4 aya kadar – deneme süresi belirlenebilir. İşte deneme süresi içerisinde fesih durumunda ihbar tazminatı gündeme gelmez. Ancak iş sözleşmesinde deneme süresi yoksa işçinin 1 günlük kıdemi bile ihbar tazminatını hak etmesini sağlar. İhbar tazminatına hak kazanma şartlarını taşıyan her işçi, bir gün bile kıdemi olsa bu tazminatı alabilecektir.

Kötü niyet tazminatı ne zaman istenebilir?

işçi kaç ay sonra tazminat hak eder

İşyerindeki kıdemi en az 6 ay olan, işyerinde en az 30 işçi çalışan ve belirsiz süreli iş sözleşmesi imzalamış bir işçi işten çıkarılırsa işe iade davası açabilmektedir. İşte kötü niyet tazminatı, yukarıdaki şartları taşımadığı için işe iade davası açamayan işçinin talep edebileceği bir tazminat türüdür. Kötü niyet tazminatı ile ilgili ayrıntılı bilgiye bu yazımdan da ulaşabilirsiniz. Buna göre işyerindeki kıdemi 1 gün bile olan işçi, kötü niyet tazminatı talep edebilecektir.

Eşit davranmama tazminatı

İşverenin temel olarak, işçiler arasında çeşitli nedenlerle ayrım yapmasından kaynaklanan bu tazminatı talep etmek için de işyerinde 1 günlük kıdem bile yeterlidir. Eşit davranmama tazminatını doğuran halleri, yazmış olduğum yazıdan öğrenebilirsiniz.

SONUÇ

Yukarıda örnek olarak verilen tazminatlardan da anlaşılacağı üzere; işçinin işe girdikten kaç ay sonra tazminata hak kazanacağı sorusunun tek bir cevabı yoktur. Örneğin kıdem tazminatı için 1 yılın, ihbar tazminatı için –deneme süresi yoksa- 1 günlük kıdemin, aynı şekilde kötü niyet ve eşit davranmama tazminatları için de 1 günlük kıdemin yeterli olabileceğini söyleyebiliriz. O halde, merak edilen tazminat türüne göre araştırma yapılarak karar verilmesi doğru olacaktır.


İşçi Dünyası
Zeynel Abidin Özkale
İşçi Dünyası'nın editörü olan olan yazarın, İş ve Sosyal Güvenlik hukuku üzerine yazdığı diğer yazılarına buradan ulaşabilirsiniz.

302 Yorum

 1. Bir işçi çalıştığı iş yerinden arka arkaya sağlık raporu alıp başka bir iş yerinde çalışıyorsa tespiti nasıl yapılır.

  1. Böyle bir tespiti kolluk kuvvetleri vasıtasıyla yaptıramazsınız. Ancak gizli kamera olmamak şartıyla, görüntü alarak ya da şahitler vasıtasıyla kanıtlamanız mümkündür.

   1. Hocam bi işyerinden önce tazminatsız 25.2maddesine göre çkarıldım sonra beni çağırıp bana tazminatını verecez dediler tazminatımı aldim bi kagıt imzaldm kğtta maaşımın azlığından dolayı ayrılıyorum diye şimdi aradan 8 ay geçtı kötü niyet davası açabilirmiyim.teşekkürler

 2. Merhaba. Ayrıca, bu ispatı yaptıktan sonra rapor veren hekimi de hem SGK’ya hem de Sağlık Bakanlığına şikayette edebilirsiniz. Sonuçta SGK bütçesi açık vermekte ve hepimizin cebinden çıkmaktadır. Hipokrat yemininin hilafında bir hareket oluşmaktadır.

 3. Ben bir yıldır çalısıyorum ve iş yerim beni sebepsiz çikardi bana istifani yaz dediler bnde yazmadim mudürümüz ozaman cıkışını vermiyorum dedi ve bana tutanak yazdı bu durumda ne yapabilirim yardımcı olurmusunuz bana lütfen kısa zamanda donüş yapmanızı beklıyorum.

   1. Merhaba mustafa bey ben bir buçuk seneye yakın fabrikamda calisanim düzen diye birşey yok kesintiler çok kısacası düzensiz bir yer kendim çıkış verirsem veya başka bir yere girit sen ordan tazminat alabilirmiyim veya nakadar tazminat hakim olur

 4. Merhaba,1 yıl doldurmama 13 gun kala işyerınden çıkısım verildi herhangi bir tazminat için hak kazanabilirmiyim

   1. Merhaba 7 aydır kurumsal bir firmada çalışıyorum mağazada boynerde hedef yapamadığım için işten çıkardılar herhangi bir tazminat alabiliyormuyum

 5. 08.10.2016 da girdiğim iş yerinde iş yeri içerisinde araçla kaza yaptım fakat hiçbir tutanak falan istenmedi savunma falan istenmedi 13.12.2016 tarihinde beni işten çıkardılar 14 gün ihbar süresi dediler 26.12.2016 da son iş günüm yaklaşık 2 ay geçen sürede benden savunma isteyebilirler mi maaşımı yatırmaya bilirlermi

  1. Maaşınızın her halde ve şartta yatırılması gerekir. Ancak kazanın niteliğine göre, kıdem ve ihbar tazminatınız ödenerek işten çıkarılmanız mümkün olabilir.

 6. Merhaba.. 2 ay deneme suresi sözleşmede yazıyor.. mesela ise başladıktan 10 gun sonra isveren cikartti.. 10 gunluk maasi mi verir.. 1aylik maas i mi verir

 7. Merhaba 23 ocak 2016 işe giriş tarihim taşeronda çalışıyorum çalıştıgım mağaza taşeronla sözleşmesini fesetti 31 12 2016 biz başka taşeronla aynı mağazada çalışmaya devam edicez tazminat hakkım varmı dır ?

  1. Aynı mağazada devam edecekseniz, ileride işten ayrıldığınızda tüm taşeron süreleriniz birleştirilerek haklarınız hesaplanacaktır. Şu an için bir şey yapmanıza gerek yok.

 8. Mrb 10aydir tosaron la calisiyorum bi firmada firmanin 2 ortagi vardi ortaklardan biri ayrikldi ve bizi aniden cikartti istenn 15 gun bosta kaldim ve ortaklardan biri ayni iste devam etik sadece tasaron firma ismi degisti tazminat haki kazanmis olurmuyuz bu durumda

 9. merhaba 18.05.2016 tarihinde işe başladım. 17.01.2017 tarihinde işten çıkartıldım. çıkışımı vermiyorlar. ne yapmam gerekiyor yardımcı olabilirmisiniz

 10. Merhaba, ben 04.03.2016 yılında işe başladım ve 03.01.2017 tarihinde işten çıkartıldım. İhbar tazminatını hak ettiğimi biliyorum yalnız gün olarak 1 yılı doldurmuş oluyor muyum? şimdi ne tazminat ne maaş nede ihbar tazminatını yatırmadılar. acaba kıdem tazminatını hak etmiş oluyor muyum? Bu konuda yardımcı olursanız sevinirim. şimdiden teşekkürler.

  1. Merhaba, çıkış tarihinizi yanlış yazmadıysanız zaten 1 yılınızın dolmasına daha 3 ay var demektir. Bu durumda kıdem tazminatı hakkınız olmayacaktır.

 11. selamlar ben bir sitede 10 aydır güvenlik danışmanı olarak çalışıyorum güvenlik kimliği için sınava girdim sonucunu bekliyorum site yöneticisi beni siteye bağlamak için sana kimliği aldığın zaman iş sözleşmesi yapıcam dedi işten çıkarsan hiç bir hak talep etmiyeceğimi söyledi bu yaptığı iş sözlesmesi yasalmıdır yardımcı olursanız sevinirim

  1. Site yöneticisini dikkate almayın. İş sözleşmesi imzalayın; bu sözleşmede İş Kanununa aykırı bir hüküm varsa bile, ileride dava açtığınızda bunlar dikkate alınmayacaktır. İşçiye kanunla verilen haklar, iş sözleşmesiyle kesinlikle geri alınamaz.

 12. dokuz aydır aynı yerde çalışıyorum beni işten çıkardılar Muhasebeciye sordum benim Tazminat hakkım varmı diye yok dedi .
  Sana Bir ay süre verdik dedi.
  Ne yapmam gerekir

  1. Kıdeminiz 1 yılın altında olduğu için kıdem tazminatı hakkınız olmaz. Eğer size 4 hafta önceden bildirim de yapılmışsa ihbar tazminatı da ödenmesi gerekmez.

 13. 13 ocak 22 mart arasında çaılştım.Gerekçe göstermeden çıkardılar.İhbar alabilirmiyim.

  1. Çıkış nedenini nasıl tebliğ ettiler? 25/II. Maddeden ise alamazsınız. Deneme süreli çıkışsa alabilirsiniz.

 14. selam 97 yılından sigortam çalıştığım firmada 9. yıla girdim sağlıksız bi ortam yaşamaya başladım son 1 yıldır toplamda 3974 gün sigortam buna nazaran tazminat almaya hak kazanıyormuyum 3600 gün olayı beni kapsamaktamı acaba 98 yılından önce sigortam olduğu için iyi çalışmalar

  1. Evet Kazım bey, sizi kapsar. Rahat bir şekilde SGK’dan yazınızı alıp işverene vererek kıdem tazminatınızı talep edebilirsiniz.

 15. Merhaba ben 12.01.2017 de işe başladım nikah çıkışı yapmayı dusunuyorum 6 ayı doldursam tazminat hak edebilir miyim?

  1. Merhaba. Kıdem tazminatı alabilmeniz için, işyerinde 1 yılı doldurmuş olmanız şarttır, 1 yıl dolmadan ayrılırsanız alamazsınız.

 16. selamun aleyküm ben beton mikser operatörü olarak bir iş yerinde 9 ay çalıçtım çalışma saatlerimiz( 12)( 15)saati buluyordu
  kendi istegimin dışında işten çıkartıldım bana hiç bir hakımı vermediler maaşım dan hariç hakımı nasıl alabilirim

  1. Aleykum selam. Bu durumda ya İşkur’a şikayette bulunmalısınız ya da dava açmalısınız. Ben bir an önce dava açmanızı öneririm. Böylece, ispatlamanız şartıyla, diğer haklarınızı da alabilirsiniz.

 17. Merhaba ,
  BEN 26.10.2015 TARİHİNDE İŞE GİRDİM 7 AY SONRA 11.05.2016 TARİHİNDE SİGORTAM BAŞLADI . YAKLAŞIK BİR BUÇUK SENE SONRA GEÇEN NİSAN AYINDA MAAŞIMA ZAM YAPILDI. HAFTALIK OLARAK ALIYORUM VE SİGORTAM ASGARİDEN YATIYOR. PATRONUN OĞLU İLE ANLAŞAMADIĞIMIZDAN DOLAYI İŞTEN ÇIKMAK İSTEDİĞİMİ DEFALARCA SÖYLEMEME RAĞMEN BİR GİRİŞİM OLMADI. DAHA SONRA PATRONUN OĞLU TARAFINDAN HAKARETE UĞRADIM VE DARP EDİLDİM. İŞTEN ÇIKTIM AKŞAMINA GELİP VİCDANINI RAHATLAMAK İSTEDİĞİ İÇİN KONUŞTUK. 2 GÜN SONRA İŞE DÖNDÜM İŞ YERİNE BİR MİKTAR BORCUM OLDUĞUNDAN DOLAYI . BORCUM BİTİNCE ÇIKICAM. KENDİ İSTEĞİMLE ÇIKIYORUM AMA SEBEPLERİM VAR BU DURUMDA TAZMİNAT ALABİLİR MİYİM?

  1. Büşra hanım, sebebiniz darp edilmekse, elbette bu en doğal hakkınızdır. Ama darp fiilinin gerçekleştiği günden itibaren 6 iş günü içinde fesih işlemini yapmak zorundasınız. Aksi takdirde, bu gerekçeye dayanarak işten ayrılıp kıdem tazminatı alamazsınız. Ama başkaca sebepler varsa, bunlara dayanarak yine ayrılmanız tabi ki mümkündür. Geçmiş olsun.

 18. iyi günler ben kamu kurumunda mevsimlik işçiyim yılda 6 ay çalışıyorum kalan diğer 6 ayı ise bir iş yerinde tamamlıyorum bu iş yerinde her yıl 5/6 ay çalışmaktayım 11 yıldır aynı iş yerinde çalışma sürem var bu iş yerinden ayrıldığım zaman hak ve alacaklarım neler olabilir

  1. Mert bey, önce şunu söyleyeyim, yıllık izin hakkınız bulunmaz. Ama toplam çalışma süreniz 1 yılı geçerse, işten ayrılırken, diğer şartların da varlığı halinde kıdem tazminatı alabilirsiniz.

   1. hocam bu iş yerinde her yıl en az 150 gün ile 175 gün arasında çalışıyorum bu iş yerinde 10 yıldır toplam 1500-1600 günü buldu buda toplam 4,5 yıla tekabul ediyor şu anda ayrılmış olsam yasal şartlarla ne kadar kıdem tazminatı ve diğer haklardan yararlanabilirim

    1. Sitemizdeki hesaplama aracını kullanabilirsiniz. Burada 4,5 yıllık bir zaman dilimi seçerseniz, yaklaşık kıdem tazminatı miktarınızı da görmüş olursunuz. Ama bunun ön şartı, kıdem tazminatına hak kazanacak şekilde işten ayrılmış olmaktır. Şu yazıdan, bu konuda bilgi edinebilirsiniz.

 19. merhaba, ben bir iş yerinde part time olarak çalışıyorum ve askerlik nedeni ile toplamda 4.5 aya yakın çalıştıktan sonra çıkmak zorundayım, tazminat alabilir miyim 1 yıllık çalışma koşulu kalktı mı, nasıl talep edebilirim veya nerden tam olarak bilgi alabirim yardımcı olur musun rica etsem?

 20. MERHABA MUSTAFA BEY;
  Ben evlilik nedeni ile işten ayrıldım 7 ay oldu 7 aydır tazminatımı yatırmadı çalışma bakanlığına verdim evrak sundu işkur karsı tarafı haklı buldu . avukata verdim icra tkibi başlattılar icra takibinden sonra konuştuk ben bir miktar ücret aldım imza attım. şimdi karşı taraf dosya parasını ödemeiyor ödemeyiz diyor . dava açsam kim haklı duruma düşer veya ücreti ben ödemek zorunda kalırmıyım ?
  teşekkürler .

 21. Merhaba, 9 aydır bır ıs yerınde calısıyorum , 1 ay sonra dugunum var 10. ayım da evlılık tazmınatımı alarak ısten cıkabılır mıyım ? 1 sene dolmadan da evlılık tamzınatı verılıyor mu ? tesekkurler.

 22. Merhaba Mustafa Baysal ; ben 15.11.2017-29.07.2017 (-8 AY-) dır Türkiyede büyük araba markası olan bir firmada çalışıyordum.1 Haftalık rapor almam gerekti fakat firma raporumun herkezin izne çıktığı için ve benim izin hakkım olmadığı için böyle bir yola başvurduğumu gerçekten hasta olmadığımı raporun her ne kadar internet sayfasında gözüksede raporlanmış olsada bana inanmayıp 7 günlük raporumdan sonra beni işten çıkarttılar.Fakat ben gerçekten hasta olduğum için rapor aldım ve doktora gittim.Firma benim hasta olmadığımı düşünüyor ama astım ve bronşit hastası için bu işin uygun olmadığını söylerek rapor sonucu beni çıkartıyor.Benim haklarım nelerdir?Belirsiz süreli iş sözleşmem bulunmaktadır.6 aylık deneme süresi olan zaman zarfını tamamladım ve kadroya geçtim.Neler yapabilirim?Firma herhangi bir tazminat ödermi bana kıdem ve ihbar ?Nasıl bir yol izlemeliyim hangi davaları açabilirim avukat tutmadan bu işi başarabilirmiyim?Bana yardımcı olmanızı sabırsızlıkla bekliyorum.

  1. Merhaba. Elbette avukat tutmadan dava açabilirsiniz. Öncelikle İŞE İADE davası açma şartlarını taşıyıp taşımadığınızı araştırın. Bu şartlara sahipseniz, öncelikle bu davayı açmalısınız. Kıdem ve ihbar gibi diğer davaları ancak daha sonra açabilirsiniz. İşe iade davası açma hakkına sahipseniz, bu yoruma cevap yazın, sizi yönlendireyim. Ama unutmayın, işe iade davasını, işten ayrıldıktan sonra 1 ay içinde açmanız gerekir.

 23. İşçinin İşe İade Hükümlerinden Yaralanabilmesi İçin Gerekli Şartlar;
  *İşyerinde en az 30 işçi çalıştırılıyor olmalıdır.(ÇALIŞIYOR 1200 KİŞİ)
  *İşçi bu işyerinde en az 6 aydır çalışıyor olmalıdır.(8 AYDIR ÇALIŞIYORUM)
  *İşçi ile işveren arasında belirsiz süreli bir iş sözleşmesi bulunmalıdır.(6 AY BELİRLİ SÜRELİ SÖZLEŞME İLE ÇALIŞTIM[DENEME SÜRESİ],2 AYDIRDA BELİRSİZ SÜRELİ BİR İŞ SÖZLEŞMEM BULUNMAKTADIR.
  *İşe İade Davası Açabilmek İçin Feshin Geçerli Bir Sebebe Dayanmaması Gerekir.(1 Haftalık raporun gerçek bi hasta olmadığımı iddaa etmeleri ve rapor sonrasında bu hastalığı sebeb göstererek işten çıkartılmam)Astım ve bronşit o kadar büyük bi hastalık değil yani çalışamamak için bi zararı yok + bu hastalığa inanmayıp raporda mırın kırın edenler bunu sonra işten çıkış sebebi olarak gösteriyorlar.
  olay bu şekildededir Mustafa bey.

 24. Mustafa bey ıyi günler
  4 yıldır restorant da çalışıyorum üniversiteyi kazandım işten ayrılmak durumundayım tazminat hakkım var mıdır varsa hangi yolu izlemem lazım?? Şimdiden tşk ederim .

 25. 2013 yilindan beri bir is yerinde calismaktayim bu zamam zarfinda bir sefer yillik iznim kullandirildi diger senelerin izin parasini talep ettigim zaman boyle birseyin olmadigin soylediler memnun degilseniz tazminatimi verin cikarin isten dedigimdede sirketin tazminat odeme gibi bir politikasi olmadigini tazminat da odedetmem diye mudur tarafindan hakarete maruz kalip yildirma politikasi izleniyor ornek:musterilerin onunde yuksek sesle rencide etmek veya rotasyona maruz birakmak gibi nasil bir yol izlemeliyim kanuni haklarim nedir luften acil cevap verirseniz sevinirim kendimi cok caresiz hissediyorum(calistigim yer Avm)

  1. Kadriye hanım Merhaba,
   Yıllık izin hakkı çalışanın Anayasal hakkı olup işveren veya patronun cebinden nimetmiş gibi verebileceği bir hak değildir. Tıpkı SSK yapmak gibi..
   – İşçiye yıllık izin kullandırılmaması işçi tarafından haklı fesih (Tazminatlı) sebebidir. Yüksek Yargı’nın da bu konularda emsal kararları mevcuttur.
   – Bu fesih esnasında bir usul hatası yapmamak ve sistematik yol izlemek gerekir.
   Yönetmelik gereği 30 gün önceden işverene ….. tarihlerde izin kullanmak istediğinizi yazılı onlara beyan edin. Bu yazının onlara ulaştığını kanıtlayın.
   Olumsuz cevap gelirse veya hiç cevap gelmezse iş akdinizi noter kanalı ile haklı sebeple feshedin. Bir uzman veya hukukçu yardımıyla hareket etmenizi öneririm.

 26. Merhaba çalıştıgım özel güvenlik kurumundan askerlik nedeni ile ayrılmak zorunda kalıyorum ve bu iş yerinde 11.ayımı doldurduktan sonra çıkıyorum. ihbar ve kıdem tazminatı alabilirmaiyim acaba sülüsümü götürsem iş yerine

 27. ben 15.12.2003 tarihinde işe başladım sigortalı olarak şuanda da 10 yıla yakın bir işyerinde çalışıyorum. bu işyerinden ayrılmak istiyorum.tazminat alabilirmiyim.4600 günde pirimim var

  1. Sinan bey, yazıda zaten gerekli bilgileri vermiştim. Kıdem tazminatı alamazsınız; ancak işverenin haklı bir nedeni yoksa ve işten çıkarılıyorsanız, ihbar süresi kullandırılması gerekir.

 28. ağustos,un 7 de başladım eylül,ün 15 işten çıkartıyorlar iş yok diyor patron ihbar hakkım varmıdır teşekkürler ayrıca sigortada yapmamış

  1. Merhaba. Deneme süreli iş sözleşmesi imzalamadıysanız, evet 14 günlük ihbar süreniz kullandırılmalıdır.

 29. Selamün Aleykum Mustafa bey..ağustos,un 7 de başladım eylül,ün 15 işten çıkartıyorlar iş yok diyor patron ihbar hakkım varmıdır teşekkürler ayrıca sigortada yapmamış

 30. Bir pastanede çalişiyordum 11 günlük dü bayramın. 2 ci günü izin liydim bayramın. 3 günü kovdular bunun için herhangi bi dava açabilirmiyim sigortamızda yapmadılar..
  (teşekkürler)

  1. Cumali bey, iş sözleşmenizde deneme süresi yoksa ve işverenin de haklı bir gerekçesi bulunmuyorsa, evet size hem ücretinizin hem de 2 haftalık maaşınız tutarında ihbar tazminatının ödenmesi gerekir. Ödenmezse, dava açabilirsiniz. Ancak, sigortanız hiç yapılmadığı için, bu durumda mahkemeyi, gerçekten de orada çalıştığınıza ikna etmeniz gerekir.

   1. Ben işten ayrılmak ıstıyorum herhangi bır tazmınat hakkım varmı alabılırmıyım 2005 yılından beri aynı işyerinde calısıyorum cıkmak ıstıyorum ama tazmınatımıda bırakmak ısyemıyorum cunku tazmınat bana gore ıscının guvencesidir

 31. Merhaba, 1 ekim 2016 iş yerindeki sigorta başlangıcım. 1 temmuz 2017-15 eylül 2017 tarihleri arasında işveren isteği ile ücretsiz izne ayrıldım. 18 eylül itibariyle iş başı yaptım. Ancak işveren sebepsiz bir şekilde işten çıkarabileceğini ima etti. Acaba 1 ekim 2017 itibariyle 1 yıllık çalışma süremi doldurup ihbar ve kıdem tazminatı hakkını elde ediyor muyum? Cevap için teşekkürler

 32. Merhaba ben 1 senedir bir firmada çalışıyorum yasal olarak kıdem almaya hak kazandım.Fakat şirket içerisinde sendika olmadığı için e devlet üzerinden sendikaya kayıt oldum.Ve aradan 1 ay geçtikten sonra sendikam onaylandı.Onaylandığı için ertesi ay maaşımdan 1 gün eksik para yatırıldı sendikaya para yatırıldığı için ve işten kovuldum.İşten çıkış sebebim ise sendikaya üye olmamdı.Fakat yasal olarak adam fazla diye kayıtlara geçirildi.Bunun üzerine bende işten çıkış kağıdına imza atmadım.Ve imza atmazsanız paranızı alamazsınız dediler.Ben içerideki paramı alabilirmiyim.?Ve en önemlisi Sendikal dava açabilirmiyim(maaşımın 16 katına kadar para alabilirmiyim)?Sendikal dava açıkken ek olarakta işe iade davası açabilirmiyim(maaşımın oradanda 16 katını almak için işe çağırıldığımda paraya çeviricem. ? Ve bu işler için bir avukata ihtiyacım olucakmı ?Yoksa direk adliyeye gidip açabiliyormuyum.Cevabınızı acil bekliyorum teşekkürler.

  1. Yusuf bey merhaba. Elbette öncelikle işe iade davası açmalısınız. Bu davayla birlikte sendikal tazminat da talep edebilirsiniz. Eğer sendikal tazminata hükmedilirse ayrıca işe başlatmama tazminatına hükmedilmez. Ama bu arada 4 aya kadar varan ücretiniz tutarında boşta geçen süreler için de tazminat alırsınız. Yani mutlaka dava açmalısınız ama bunu iyi bir avukatla yapmalısınız. Çünkü sonunda alacağınız tazminat miktarları epey yüksek olabilir. Sitemizdeki iletişim formu vasıtasıyla ulaşır ve daha detaylı bilgi verirseniz, size yardımcı olmaya çalışırım.

   1. Mustafa bey cevabınız için öncelikle çok teşekkür ederim.Siteniz üzerinden iletişim formunu doldurdum eğer bana bu işlerimde yardımcı olabilirseniz çok sevinirim.Bende sizin gibi çok yüksek miktarları hesapladım çünkü bizim sigortada gösterilen ücretlerimiz bile çok yüksekten yatmaktaydı 3 ayda bir ikramiyeler vb gibi ve o yüzden böyle bir firmada param kalıcağına avukatada veririm para gene benim olur dedim.Şuan işten çıkalı 4.gün oldu sanırım 26 günüm kaldı başvurmam için.Bir avukat olmadan ona olayı hiza etmeden başvurmak istemedim.İstanbul anadolu yakasında ikamet ediyorum.

    1. Merhaba. İletişim formunuz tarafımıza ulaşmıştır. Verdiğimiz cevabı e-posta yoluyla kontrol edebilirsiniz.

 33. Merhaba, özel bir hastanede yaklaşık 3 senedir tibbi sekreterlik yapiyorum isimde uzman ve uyumlu bir personelim fakat isveren bana sormadan ve görüşümü almadan radyoloji görüntüleme (mr) bölümüne yerleştirmek istiyor olasi istifa etmem durumunda ne gibi tazminat hakkim olabilir. Tesekkur ederim.

 34. benim 2 kızım var yurt dışına işyapan bir tekstil firmasında çalışıyorlar konuşmalarıda ayın 5 şinde maaşlarını alacaklarını söylediler ama şuan 25 şinden önce maaş vermiyorlar 2 ay oldu çalışalı ne yapabilirim sigortaları 2 ay oldu başlayalı tşk…

 35. 07/01/ 1979. Sigorta girişim var toplam pirim gün sayım 2650 son 22 aydır sigortalı calisiyurm ve ayırca 2008 den 2013 kadar bagkurum var fakat bağkur hiç yatırmadım acaba geriye dunuk borçlanma yapa bilirmiyim bu konuda yardımcı olsanız çok sevinirim sagilar

 36. 10 ay çalısmaktayim ama başka şehire tasinmam gerektiği için işten çıkmam lazım çıkış parası alabilirmiyim.?

 37. merhaba işkur tyçp kapsamında bir kamu kurumunda asgari ücretle 7 aya yakındır çalışmaktayım 12.01.2018 tarihi itibariyle program sona erecek ve işten ayrılacağım toplamda 8 ay 22 gün çalışmış olacağım bu durumda tazminat hakkım var mı?

 38. ben 7 ay bır lokantada calıstım sıgortamı yapmadılar sonrada işten cıkardılar tazmınat falanda vermedıler nasıl bır ıslem yapmam lazım

  1. Orhan bey sigortanız hiç yapılmadıysa, dava açarak hem hizmet tespiti istemenizi hem de alacaklarınızı talep etmenizi öneririm.

 39. BEN İŞ YERİNDE 2010 DA GİRİŞ YAPTIM VE 2016 SON AYINDA ÇIKTIM VE İŞ VEREN BANA HAKKIMI VERECEGİNİ SÖYLEDİ VE İMZA ATTIM İŞTEN AYRILDIKTAN 2 AY İÇİNDE 3000 TL HESABIMA BARA YATIRDI VE DAHA FAZLA VERMEDİ ŞİMDİ NE YAPMAM LAZIM YARDIMCI OLURSANIZ..

 40. merhaba ismim erecan ben 2013 yılnda sigotalı çalışmaya başaladım 2017 işten ayrılacam dedim tazminatımı almadım ve beni tekrar işe çagrıdım tazminatı alam için neypmamlazım

  1. Ercan bey, işten ayrılmış mıydınız? Öyleyse, daha önceki ayrılışınızda kıdem tazminatınızı hak etmediyseniz, şimdi de alamazsınız.

 41. Selamın aleyküm bir yemek şirketinde 45 gün çalıştım maasım 1000 tlydi 45 gün içerisinde 20 gün sigortamı yaptilar araçla radara girdin diye 450 tl paramı vermediler ogunde izinliydim. Bende araca gelen radar cezasını istedim vermediler 45 gunde 800 tl para verdiler dava açsam kazana bilirmiyim

  1. Mustafa bey, hem ceza parasını hem de asgari ücretin altında ödenen ücretlerinizi alabilirsiniz. Bir avukatla görüşmenizi öneririm.

   1. 5 yil calistim ozel sektorde sgortam vardi ve hakaret etti ciktim ama bir ay sonra tekrar calistik geri cardi 6 ay calistim yine ayni sekilde hakaret edince tekrar ciktim 1 ayi gecti tazminat alabilimiyim

    1. Ayşegül hanım, alabilirsiniz ama bunun için dava açmanız ve ilk işten çıkışınızda haklı sebebinizin olduğunu kanıtlamanız gerekir.

 42. ben askere gidecem 7 aydır aynı yerde çalışıyorum 1 ay sigortasız çalıştırdılar askere 1 ay kala cıkacam ben tazminat hakkım oluyormu

  1. Dilaver bey kıdem tazminatı alamazsınız. İşten siz ayrılacağınız için ihbar tazminatı da gündeme gelmez.

 43. Iyi günler ben bir taşeron firmasinda calisiyorum is yerine 03.02.2017 de giris yaptim. Ama simdi yeni bir ihale oldu 01.01.2018 tarihinden itibaren yeni sirket gelecek bu yeni gelecek sirkette calismaya devam edecegim ben 11 aylik tazminatimi alabilirmiyim ? Cevabiniz icin simdiden tesekkur ederim.

 44. 6 AY CALİŞTİM İZİN İSTEDİM İŞTEN CİKARILDIM SİGORTAYI SORDUM BENİ SİGORTAYA GECMEMİŞLER BU DURUMDA TAZMINAT HAKKIM VARMI TEŞEKKÜRLER

  1. Engin bey, elbette vardır. Ama sigortanız olmadığına göre, dava açmalı ve işyerinde çalıştığınızı tanık vb. yollarla ispat etmelisiniz.

 45. 22.05.2017 tarıhınde çalısmaya başladığım işyerini devrettiler ve bu ayın sonu yani 31.12.2017 tarıhınde işime son verecekler her Hangi bir tazminat hakkım var mı şimdiden teşekkürler

 46. Merhaba sözleşmeli olarak 8 aylık bu çalışmam var lakin ne taşeron firması nede çalıştığım fabrika hakkımin olmadığı söyledi hak talep edebilirmiyim

   1. Slm iş yerinde 7 ay çalıştım işten çıkardılar işlerin düzeni bozuyon diye yazmış tazminat alabilirmiyim

 47. Efendim Merhabalar, Kurumsal bir firmada çalışıyorum 06.12.2017 tarihinde bu ay’ın 6sında işe başladım 5 ay sonra askere gideceğimi belirttim onlarda gel askere gidene kadar çalış dediler. 06.04.2018’de çıkmayı düşünüyorum çünkü 02.05.2018’de askerim gitmeden 1 ay önce çıkacağım yani sevk belgemi ve sülüsümü götürsem kıdem tazminatı alabilirmiyim? yani sorum şu 4 ay net sigortalı çalışıcam askerlik sebebiyle işten ayrılıcam tazminat alabilirmiyim ?

  1. Yılmaz bey, kıdem tazminatı için ön şart, o işyerinde en az 1 yıldır çalışıyor olmaktır. Dolayısıyla, 1 yıldan önce askere giderseniz kıdem tazminatı alamazsınız.

 48. ben işte 10 ay calıştım iş arama izni verdiler 7 gün acaba ihbar tazminatı ala bilirmiyim…

 49. Mrb. Ben3 ay iş yerinde sigortalı çalıştım iş ortamını bozduğundan dolayı çıkartıl dim ihbar tazminatı alabilirmiyim.

  1. Merhaba. ihbar süresi kullandırılmadıysa, evet ihbar tazminatı alabilirsiniz.

 50. 3.ayin 13.ü 2017 de ise girdim subat 2018 de mecburiyetten askere gitmek zorundayım bu sure içerisinde herhangi bir tazminat hakkına sahip olabilmismiyim

 51. Merhabalar ben özel bir grup şirketinde örnek (A) iş yerinde 07.01.2017 tarihinde işe başladım aynı ay içerisinde 26.01.2017 tarihinde çıkış 27.01.2017 tarihinde tekrardan giriş olarak gösterilmiş. 07.01.2018 tarihinde örnek (B) şirketinde işe başladım ama çıktı ve girdi olarak tekrardan sigortaya bildirim yaptılar bu durumda benim bir hak kaybım oluyor mu A şirketinden B şirketine haklarım devir mi olur yoksa haklarımı kaybetmiş mi olurum haklarımı kaybettiysem tazminat alma hakkım var mı ?

 52. Ben insaat sektorunde 1 aydir sigortali calisiyorum isime son verildi tazminat alma hakkim varmi tesekkurler calistigim yer bodrum

 53. Merhabalar,
  Eylül 2013 tarihinden buyana (*** Güvenlik Hizmetleri) adı altında Ö.Güvenlik Görevlisi olarak halihazırda çalışmaktayım.

  Bu süreç içinde primleri eksik yatırmak,
  âkıbiyetinde maaştan kesmek,
  işe girdiğimin ilk 1,5 yılı agi yansıtmamak ve son zamanlarda
  maaşları düzensiz tarihlerde ve geç almak hususları dolayısıyla işi bırakıp kendime yeni bir iş bakmak istiyorum ancak 4,5 senelik vermiş olduğum hizmette tazminatımı yakmak istemiyorum.

  Bu konuyla alakalı olarak bana yardımcı olabilirseniz çok sevinirim.

  çalışma şekli : 2 gündüz – 2 gece – 2 off > 12’şer saat

  1. Ersin bey, belirttiğiniz hususları içeren bir ihtarname hazırlayarak işverene göndermeli ve bu şekilde haklı fesih yapmalısınız.

 54. Merhaba 01.08.2016 tarıhınden ıtıbaren bır tekstıl fabrıkasında çalısıyorum yaklasık 4 ay once zam ıstegımı belırttım ve bu sure ıcerısınde zam almadıgım takdırde ısı bırakacagımı belırttım oyalama cevaplar dısında tarafıma net bır bılgı verılmedı yapmıs oldugum ısın sorumluluguyla aldıgım maasın uygun olmadıgını dusunuyorum ve karsı tarafada bunu ılettım.Bu sebepten oturu ıs bırakırsam tazmınat hakkım varmıdır ?

  Yardımlarınız ıcın sımdıden tesekkurler.

 55. Merhaba 27.05.2009 tarihinden itibaren bir kamu kuruluşunda taşeron işçi olarak çalışıyorum.Yeni çıkarılan yasa ile kamu kuruluşuna sürekli işçi olarak alınacağız.Geçmişe dönük 9 yıllık tazminatımı eski bağlı olarak çalıştığım şirketten alabilirmiyim.Teşekkürler

 56. Merhabalar 8 aydır bir şirkette çalştim kendi isteğimle işten çıktım tazminat haklarım var mı?

  1. Ömer bey, haklı bir gerekçeniz yokken istifa ettiyseniz, tazminat hakkınız yoktur.

 57. Merhaba ben bi fabrikada 7 ay caliştim pazar gunu tatil oldugu halde ise çagirdilar ama ben gitmedim sabah ise geldigimdede isten cikardilar burdaki haklarim neler tesekur ederiz

   1. Peki bu 7 ayliktan ne kadar tazminat alirim tahminiz net asgari ucretle calismaktayim birde pazar gunleri işe gelmek şartmi

    1. Önceki 6 iş günü çalışan işçi, pazar işe gelmeye zorlanamaz. İhbar tazminatınız ise 4 haftalık ücretiniz kadar olur.

     1. Ahmet bey, işverenin haklı bir gerekçesi yoksa ve ihbar süresi kullandırılmasıysa ihbar tazminat alabilirsiniz. Bir de şu yazımıza göz atmanızı öneririm. iscidunyasi.com/bir-yili-dolmadan-ayrilan-isci-izin-parasi-hak-eder-mi

 58. 1 yil 9 ay çalıştım maasimla birlikte yatacak dediler sonra da nisan sonrada uc dort ayi bulur dediler sizce islemleri başlatip sikayet etmeli miyim cvp bekliyorum bni oyaliuorlar mi acaba

  1. Seher hanım, bu tamamen işverenle sizin aranızdaki güven ilişkisine göre değişecektir.

 59. Ben özel bir şirkette asci yardimcisi olarak calisiyordum 12.01.2018 tarihinde ise başladım hiçbir neden göstermeden 29 03 2018de beni isten cikardilar benim yasal olarak hakkim nedir dimdiddn tesekkur ederim

  1. Bu durumda ihbar süresi kullandırılmadıysa, ihbar tazminatı talep edebilirsiniz.

 60. 6 yıllık çalıştığım iş yerinden çıkacağım yapmam gereken iş haricinde işler yaptırmak istedikleri için tazminatımı alabilirmiyim tazminat hakkım varmı

 61. 7 ay 15 gündür iş yerinde çalışmaktayım. Evlilik nedeniyle işten ayrılmak zorundayım. Bir hak talep edebilir miyim. Başka iş yerlerinde nikah yapan kişiye bir ücret talebi sunuluyor . Bu iş yerine husus olan birşey midir ?

 62. Merhaba ben bir firmasa 6 ay bıyunca yonlendırme olarak calıstım 2 nısan ıtıbarıyle herhangır bır acıklama yapmadan gorevımızı degıstırdıler ıssız kalma korkusuylada kabul ettık yonlendrmeden tasımaya gecerken bıze bır kagıt ımzalattılar görev degısıklıgı sebebıyle işten cıksam tazmınat hakkım olur mu

  1. Merhaba. Bunu ne yazık ki bilemeyiz. İş sözleşmesi hükümleri ve imzaladığınız evraka göre sonuç değişir.

 63. merhaba eşim bir üniversitede 4 kez işe girerek toplamda 364 gün primi yattı.acaba kıdem tazminatı veya ihbar tazminatı alabilir mi?

 64. 19 Kasım 2017 de sigortam başlatılmış. Aynı zaman diliminde ‘bu kadından nasıl kurtulucaz’ dediklerini işittim. Görülen oki burda uzun zaman çalışamayacağım. 2018 de ise sadece 2 aylık sigortam yatmış. Bu durumda (4aylik) çalışmakla yasal haklarim nedir.

  Birde sigortam çalıştığım ayın iki ay gerisinden gözüküyor bu normalmi ?

  1. Şerife hanım, sigortanızı bir ay gecikmeli görmeniz gerekir. Örneğin bu ayki sigorta primlerinizi, gelecek ayın 23’ündne sonra E-devletten görmelisiniz.

 65. Merhaba 5 aydir bir firmada muhendis olarak calismaktayim.size bir kac soru sormak istiyorum.ise giriste anlasmis oldugum maas uzerinden sigortam yatmiyor.yapilan is dolayisiyla haftanin 4 gunu 24 saat calistiriliyorum.ise giris ve isten cikis saatlerimiz belli degil ve duzensiz.ayrica ise girerken is sozlesmesi imzalamadim.ve fazla mesai ucretlerimi dahi vermediler.haftanin her gunu calisiyoruz ve tazminat veya fazla calisma ucretlerini almam icin ne kadar sure calismak zorundayim. Ve is sozlesmesi imzalamamin isveren acisindan bir yaptirimi varmidir?

  1. Orkun bey şu anda işten ayrılırsanız tazminat haklarınız gündeme gelmez. Ama fazla mesai ücretlerinizi elbette mahkeme ile talep edebilirsiniz.

 66. MERHABA 8 AYDIR BİR İŞ YERİNDE ÇALİŞİYORUM EVLİLİK DOLAYISIYLA İŞTEN AYRILMAM GEREKİYOR.ACABA EVLİLİK TAZMİNATI ALABİLİR MİYİM.

 67. 2017 18 mayis gunu girisim oldu ve 2018 nisanin 20 sinde birden cikisim verildi ne haklardan yararlanabilirim acaba

 68. Merhaba ben bi işyeride 6 ay kadar calıştım ve şimdi şehir degişikligi yapıcam evimi taşıyıcam kendi istegimle işi bırakıyorum ve tazminat gibi bişey alabilirmiyim

 69. İş yerinde 12 ay çalıştım 11 ay sigortam gösterildi 1 ay sigortasız çalıştım şimdi işi bırakırsam yıllık izin ücretimi alabilirmiyim

  1. Ali bey, fiilen ne kadar süre çalışmışsanız, haklarınızın o süre üzerinden hesap edilmesi gerekir.

 70. Merhaba , 7 Aydın bi firmada çalışmaktayım , bu ayın 24 ü itibariyle tam 6 aylık sigortam olmuş olacak , işveren memnun olmadığını 1 hafta sonra işten çıkaracağını söyledi , bu süre zarfında kendime iş bakacağımı söyledim , ihbar tazminatı hakkına erişmiş oluyor muyum ? Bu hakkımı elimden alırlarsa nasıl bir yol izlemeliyim ?

  1. Yasemin hanım, size en az 2 hafta ihbar süresi kullandırılması gerekir. Eksik kullandırılırsa, 2 haftanın tamamının ihbar tazminatını talep edebilirsiniz.

 71. Merhaba kurumsal olan … da ağustos 11 2017 den bugüne yani 23 nisan 2018 kadar çalışmaktayım halen çalışıyorum 6 aylık sigorta girişim var üstelik ABİ denilen devlet ödemesini de vermiyorlar patronlar her şeye karışıyor 3şef 1müdür olmasina ragmen 10 saat calisiyoruz personel yemekleri berbat ekstra çalıştığımız sure içinde mesai olarak verilmiyor saat olarak geri veriliyor tazminat davası açmaya hakkımız varsa eğer kazanma oranı nedir

  1. Turgut bey, 6 aylık kıdeminiz olduğuna göre, tazminat hakkınız da henüz bulunmamaktadır.

 72. Merhabalar ben 4 ay iki gun calıştığim işyerinden farkli bir dedikodu sebebiyle hem dayak yedim hem işten atıldım ama olayda ismigecen diyer 3 kisi patronun tanıdığı olduğu için işlerine devam ediyorlar olay 6 gün önce oldu ben hakkımı aramak istiyorum neyapmam gerekir teşekkur ederim

  1. Yunus bey, yasal olarak önce arabulucuya başvurmanız gerek. Uzlaşma olmazsa, bu kez de iş mahkemesine başvurmalısınız.

 73. Zeynel by 9 ay calistm isten cikarildim ve 1 hafta sonra tekrar ayni ise basladim ama cikis yapildi ve bu 9 aylik cikisimi alabilirmiyim

  1. Merhaba. 9 aylık çıkıştan kastınız nedir? Çalışmaya devam ettiğinize göre, toplam kıdeminizin en az bir yıl olması gerekir ki, bazı haklarınız gündeme gelebilsin.

 74. Merhabalar 9 ay bir firmada çalıştım ve huzursuz olduğum için istifa ettim. İstifa Dilekçemi verdim ve ben işe gelmiyorum dedim. Şimdi bana icra dosyası açmışlar ihbar süresi tazmimatı talep ediyorlar benden ben ne yapabilirim

  1. Selçuk bey, ihbar süresine uymadığınız için ne yazık ki ihbar tazminatı ödemeniz gerecektir. Yine de bir avukata danışabilirsiniz.

 75. Merhaba mustafa bey ben11 aydır bir şirkette çalışıyorum bir sistem değişikliği nedeniyle işten çıkış olacak herhalde nasıl bir yol izlemeliyim hangi tazminata hak kazanabilirim taşeronlaştırmak istiyorlar galiba çalışanları

 76. merhaba , ben bi fabrika da 4 aydir çalışıyorum beni işten çıkarırlarsa tazminat hakkim oluyo mu acaba? teşekkürler

 77. 18.10.2017 ise başlama tarihim özel sektorde calisiyorum market zincilerinde tazminat alabiliyormuyum isden çıkarılırsam cevap verirseniz sevinirm

 78. Merhabalar beim eski çalıştığım işyerinde yedi yıl 2009/girdim/2016/çıkardılar/çalıştım işyerinde bir bayana yanlışlıkla gereksiz mesaj attım kayda değer kadın beni mahkemeye verdi mahkeme 2800 para cezası ödedim işyeri beni işden çıkardı bayan bu işyerinde devam edir Tanzimat alabilir miyim

  1. Hasan bey, buna net cevap vermemiz zor. Ama anlattıklarınıza bakılırsa, çok zor görünüyor.

 79. 05.12.2016 yılında başladım işe fakat Nisan 2017 de sigortamı başlattılar. Günde 12 saat çalışıyorum, haftada 1 gün izin, ayrımcılık, ırkçılık, eşitsizlik diz boyu. Fazla mesai ücreti almıyorum. Özel günlerde arefe günlerinde çalışıyorum. Çok huzursuzum mecbur oldugum icin çalışıyorum. Ve son olarak benimle konusma ihtiyacı duymadan izin günümü degiştirmişler. İşten çıkmak istiyorum. Nasıl bir yol izlemeliyim? Tazminat hakkım varmıdır kendim çıkınca?

  1. Yelda hanım, işten çıkacaksanız bunu ihtarname çekerek yapın ve bu ihtarnamede haklı fesih sebeplerinizi sıralayın.

 80. ucz markette 5 yıldır çalışıyorum.bulunduğum yerdeki markat kapanıyor.beni başka bir yerdeki markete göndermek istiyorlar.ama gitmak istemiyorum.tazminatmı alabilirmiyim.

  1. Mustafa bey, iş sözleşmenize bakılması gerekir. Böyle bir onayı peşinen vermişseniz, gitmeniz gerekir.

 81. Ben işe giriş 15.09 2017 cikis 12 04 2918
  Kapiciydim 15.09 2017 de 01.12 2017 binada sahiplerinden biri yöneticiydi
  Ondan sonra 01.12.2017 den 12.04 2018 e kadar da sineler yönetimi şirket devraldı ve çıkış verildi sonra
  Benim tazminat nasıl olur acaba bilgi verirseniz sevinirim teşekkürler

  1. Halil bey, kıdeminiz 1 yılın altında ise, sadece ihbar tazminatı alma hakkınız olur. Size ihbar bildirimi yapılmadıysa, arabulucuya başvurarak hakkınızı arayabilirsiniz.

 82. Merhabalar ben bı ıstasyon marketınde calısıyorum 10.07.2017 de başladım 11 aydır devam edıyorum.geçen ay rütin sayım yaptık ve 10 bın lıra açık çıktı sayımdan 1 ay once 2 arkadasımız işten ayrıldı ve 2 yenı arkadas işe alındı.Bu 10 bınlıra acık bızden 500 tl olarak gecen ay kesıldı ve bu şekilde kesılecegı soylenıyor.ben hem paramın kesılmesını ıstemıyorum bunun hukuken bı dayanagı varmıdır.tazmınatımı da alıp ayrılmak ıstıyorum kesılen param ıle nasıl bır yol ızlemelıyım?

 83. Merhabalar 08 04 2015 ise girisim var patronun isteği ile 04 10 2016 girdi çıktı yaptık tazminat almadim ama aldim diiye imza attim çalışmaya devam ettim 18 10 2016 tarihinde ise is kazası gecirdim bu tarihte sigortam yoktu ama çıkışı iptal ederek geriye dönük sigorta yapıldı ben ne tazminat alamadim sonuçta simdi alabilirmiyim

  1. Mustafa bey almanız mümkündür ama bunun için önce arabulucuya başvurmanız ve hakkınızı yasal yollarla aramanız gerekir.

 84. Merhabalar ben iki ay calistigim is yerinden gece calisma arkadasimin is yeri sorumlusu oldugundan bana calisamicagiz diye haberim olmadan yarin gelme niyetinde mesaj atti usullere uygun olmayan bir durum sozlesmem yok girdim basladim belli bi sure sonrada sigortami yaptilar haberim yokken boyle bi karar alip bana sadece mesaj attilar fazla calisiyor mesai almiyordum hesabimi henuz kesmedim gitmedim ihbar tazminati alabilirmiyim ne yapmaliyim

  1. Serkan bey, bahsettiğinize göre evet ihbar tazminatı almanız gerekir. Arabulucuya başvurarak hakkınızı arayabilirsiniz.

 85. Mhb ben 5 yildir bi fabrikada calismaktayim calismakta oldugum isyerini sikayet ettim maasimin bir kismini elden veriyordu sikayetlerimin sonucinda isyerine yuklu miktarda ceza geldi ve isyeri sayibi kendince usulsuz yaptirimlar sergiliyor ornegin mesaimizi 225 vermiyor ve ise gelmedigim zaman pazar gunu mesaimi normal gunmus gibi kesiyor bu konuda haksizliga ugradigimi dusunuyorum mahkeme versem bi sonuc alabilirmiyim

 86. ben 4.5 ay bir fabrikada çalıştım çalıştığım günün akşamında cikarildigimi öğrendim ihbar tazminatı olarak iki haftalık ödediler bunun formatı bu şekilde midir?

 87. Merhaba bn bir sitede temizlik görevlisiyim 30 katlı bir binada normalde 3 temizlikci olması lazımkn bni tek verdiler böyle oluncada bina sakinlerindn sikayet gelmis bina temiz olmuyor diye bu sebeple bni haksız yere isten cikardilar 6 ay calıstm bn tazminat alabilirmiyim ve nereye basvurubilirim

 88. Ben 11 ay bir firmada calistim mahkemem vardı gidersen bidaha gelme diler beni işten çıkarttılar ben tazminat alabilirmiyim maasida elden veriyorlardi

 89. İnşaat sektöründe 7 ay digortalı çalıştım işveren tarafından iş akdi fesh edildi tazminat alabilir miyim

 90. merhaba ben 8aydir sigortali calisiyorum bugun kendim ayrildim 18 senedir sigortaliyim bi hak talep edebilirmiyim izinde kullanmadim

  1. Kıdeminiz 1 yılın altındaysa zaten izin ücreti alamazsınız. Başkaca da bir hakkınız bulunmamaktadır.

 91. 10 senedir aynı isyerinde çalışmaktayım kendi isteğimle çıkmak istiyorum tazminat hakkım var mı nasıl alabilirim

 92. Ben 4 ay önce iş kazası gećirdim 6 dişim gitti iş kazasi raporum var hiç bir masrafimi karşılamadilar 2 ay dişsiz kaldım günlerce yemek yiyemedim daha yaşım 26 ve dişleri kndi imkanlarimla en ucuzunu yaptim istediklerim implant diş hem maddi hem manevi tazminat davasi açacam kazanma sansim ne kadar efendim ne tavsiye edersiniz

  1. Şehmus bey elbette hakkınızı arayabilirsiniz. Ama öncelikle bir avukatla yüz yüze görüşmenizi öneririm.

 93. Merhabalar ben 31.07.2017 tarihinde işe başladım. Proje bitiş nedeni ile 22.05.2018 tarihinde sözlü olarak çıkışım verildiği söylendi. Bir ay ihbar sürem olduğu ve kendime iş bulmamı söylediler ben bu bir aydan sonra ayrıca tazminat hakkım var mı

 94. Selam ben 3 aydır sigortalı çalışıyorum ve işime son verildi mahkemeye verip tazminat ala bilirmiyim

 95. Merhaba ben 2014 yilinda bir spor salonunda ise girdim 2017 eylulunde cikmak zorunda kaldim zaten asgari ucret vermiyolardi agimide oyle oatronlarimin babasida surekli beni sozlu cinsel icerikli taciz ediyordu patronuma soyledim bunu kimse duymasin kocan bile duymasin dedi ben isten cikmak istedim psikolojim alt ust oldu surekli konusmalari kafamda adamin isten ciktim ama ben bunlari dava edebilirmiyim

 96. Merhaba ben 2014 te spor salonunda ise basladim hizmetliydim maasim asgari ucret hic olmadi agi de alamadim bankaya yatmiyodu maasim elden aliyodum isten cikmamim nedeni babalarinin sozlu cinsel tacizleri ben patronuma soyledim ve kimse duymasin ortbas edildi kocan bile duymasin dediler psikolojim bozuldu ciktim istifa oldu kagit imzalattilar bunlara ne gibi dava acarim

  1. Merhaba. Üzüldüm ve açıkçası yapabileceğiniz şey arabulucuya başvurarak alacaklarınızı talep etmekten ibarettir. İmkanınız varsa bu başvuruyu avukat aracılığıyla yapmanızı öneririm.

 97. Merhaba ben 22’.01.2018 işe girdim bir restoran da ve sigortam yapılmayı unutulmuş 2 ay7 gün sonra sigortam yapıldı bunun parasını el üzerinden aldım 01.06.2018 tarihinde ise istifamı verdikten 4 gün sonra ihbar süremi doldururken işten sözlü olarak atıldım nasıl bir hak talep edebilirim
  Teşekkürler

  1. Can bey ihbar tazminatı talep edebilirsiniz. Bu da 2 haftalık ücretiniz kadar olacaktır.

  1. Hakan bey, paralı askerlikten kastınız nedir? Profesyonel asker olacaksanız, hayır tazminat alma hakkınız yoktur.

 98. Merhaba ben antalya da bir fabrikada. 8 aydir calisiyorum ve 4 ay sonra 1 senem oluyo subatta askere gidicem ama tazminat vermiyeceklerini soylediler
  Ne yapmam lazim

  1. Furkan bey bir şey yapmanıza gerek yok. Kıdem tazminatınız ödenmezse, yasal yollara başvurur ve tazminatınızı faiziyle alırsınız.

 99. Merhaba 11 aydir çalıştığım firma 1 ay sonra isten çıkarılacağımi bildir di tazminat hakkım nedir teşekkürler..

 100. Merhaba ben 5 buçuk senedir bir firmada özel güvenlik olarak çalışıyorum brüt maaşım 2900 3000 arasında ihbar ve tazminatım ne kadar olur teşekkür ederim

 101. Merhaba,
  Özel bir okulda öğretmen olarak çalışıyorum. İşe girişim Şubat ayı fakat atanma tarihim 19 Mart.
  Bugün gelecek dönem devam etmek istemediklerini ve istifa dilekçesi vermem konusunda zorlandım. İstifa dilekçesi vermeyeceğimi, eğer devam etmiyorsanız işten çıkarmalarını söyledim. Haklarım nelerdir? Yol göstermenize ihtiyacım var.

  1. Yasemin hanım, bu durumda istifa dilekçesi vermeyin. İşten çıkarılırsanız da, sözleşmeniz gereği kalan ayların ücretini talep ederek dava açabilirsiniz.

 102. Merhaba hocam ben 9aydır çalışıyorum patronun karısıyla haklı yönlerde ağız tartışması yaptık sert knuştum ama kötü sözle knuşmadım bu sebeple işten çıkarıldım nasıl bi hak talep edebilirim? Bana tazminatımdan filanda bahsetmediler çeketimi aldım çıktım tazminat verip vermeyeceklerinide bilmiyorum. Sizce ne yapacaklar ? Ben Nasıl bi yol izlemeliyim…?

 103. Merhaba şuan çalıştığım kurumda 8.ayım doldu Ağustos ayında askere gidicem tazminat alma hakkım varmı ve tazminat için ne yapmam gerekir.

 104. Merhabalar ben bir lokantada 3.5 yıldır çalışıyorum ve iş değişikliği yapmak istiyorum patron tazminat ödeyemem diyor sizce bu durumda ne yapmam gerekiyor. Teşekkür ederim.

 105. 11.09 2018 de iş başı yaptım kendi isteğimle işten ayrılmayı düşünüyorum 3600 tabiyim kıdem tazminatı hak ediyormuyum teşekkürler

 106. S.a benim net maaşım 2500 agi 182 TL alıyorum 1 Ay rapor aldım maaşımı asgari. Ücretten hesapladı verdi benim sigortam da asgari ücret yatıyor ne yapmalıyım

 107. Şişecam firmasında özel güvenlik görevlisi olarak çalışmaktayım fakat 11 ay 3 gün oldu işe gireli.fabrika il değişikliği yapıp taşınıyor.bu durumda tazminat alabilir miyim.yoksa 27 gün ile tazminat hakkım kayboluyor mu?

 108. Ben inşaat sektöründe çalışıyorum iş yerim ortak 2 firma her 6 ayda bir sigortalarımız iki firma arasında transfer ediliyor tazminat haklarımızı kaybedermiyiz teşekkürler

 109. Hocam 8.5 ay sonra iş kazası geçirdim raporum 10 unda söndü 11 inde işbaşıydım çıkışım verildi ve daha önce 19 ay çalışıp tazminat almıştım peki şimdi alabilirmiyim

 110. Merhaba ben 07.11.2017 de işe girdim askerlik nedeniyle 01.07.2018 de isten cikicam tazminat alabilirmiyim yardimci olabilirmisiniz.teşekkür ederim

 111. 11 aydır bı yerde çalışıyorum zorunlu hiet askerligim olduğu için işten ayrilicagim kimisi 6 ayı doldurduğum için alabilirsin diyor kimisi yılını doldurmadım diye alamazsın diyor bana bu konuda bilgi verirseniz teşekkür ederim.

  1. Serkan bey o halde size net cevap vereyim. Kıdeminiz 1 yılın altındaysa her hangi bir hakkınız bulunmamaktadır.

 112. Daha is yerinde ilk ayim ve Mayis 3 girişim yapıldi Mayıs 31 i tekrar çıkış verilmiş yalnız ben hala bugüne kadar calismaya devam ediyorum bana da herhangi bir bilgi vermediler çıkış giriş yaptılar muhtemelen çünkü çalıştığım şantiye ortamı ssk olmadan çalıştırmamakta bu durumda ne yapmalıyım acil cevap yarın bu konuyu konusacagim

  1. Anıl bey, evrakları görmeden yorum yaparsak sizi yanlış yönlendirmiş oluruz? Arada boşluk var mı? Halen mi sigortasız çalışıyorsunuz? Başka bir firmaya mı aktarıldınız?

 113. Merhaba ben vedat bi şirketde 4 aydır calışıyorum 14 qün ihbar süresi verdiler izin haric yasal bi hakkım varmı tazminat gibi işi kendi isteğimle bırakıyorum bi yerde iş kazası gecirmişdim bundan 5 sene önce parmagım kopmusdu ameliyatla takıldı dava acmadım doktor bişiy hakedemessin demişdi dogrumu son bişiy daha bi iş yerinde 11 ay calışmışdım ve müdürle tartıştık sonra işi bıraktım tazminat alabilirmiydim müdür kötü söz sölemişdi olay 2 sene önce olmuşdu sadece yıllık ikramiyenin ücde birini verdiler

  1. Vedat bey, bir işyerinde 1 yılınızı doldurmadan kıdem tazminatı alamazsınız. İş kazası konusunu ise bir avukatla görüşmenizi öneririm. Halen dava açmanız mümkündür.

 114. İşten çıkarılalı 16 ay oldu.işyerinde 3.5 yıl çalıştım.işkurdan işsizlik maaşı aldım.kıdem ve ihbar tazminatı almadım.mahkemeye versem kıdem ve ihbar tazminatı alabilirmiyim.geçen süre sorun olurmu.

  1. Uğur bey, 5 yıllık zamanaşımı süresi var. Dolayısıyla halen dava açmanız mümkündür.

 115. Ben 6 ay boyunca bi şirkette çalıştım bu çalışma süresinde maaş üzerinden primler yatırılıyordu fakat 6. Ayın maaşı askari ücrete düşürülüp primlerde askari ücrete düşürüldü. Bu nedenden dolayı ben bunu öğrendiğim gün işten çıktım. Tazminat hakkım varmı?

  1. Mehmet bey bahsettiğinize göre var. Ama işten ayrılınca ihtarname göndererek haklı fesih yaptınız mı?

 116. 5yıldır calistigim otelde genel mudur yardimcisi tarafindan sebepsiz yere tarp ve sozlu hakarete ugradim.elimde emniyete şikayetim ve darp raporu mevcuttur. Otele ihbar cektim haklarimin tarafima ödenmesi ve iş akdimin sonlandirilmasi icin. 5yil boyunca yıliik izin kullanmadim ve fazla mesai ucretlerim vardir.Fakat darp eden kisinin sadece iş veren vekili oldugu ve hic bir hak temin edemiyecegimi soyluyorlar. Bu konudaki dusuncenizi alabilirmiyim.

  1. Merhaba. Öyle şey mi olur? İşveren vekili sizi darp etmişse, merak etmeyin mahkeme ile bütün haklarınızı alabilirsiniz. Arabulucuya başvurarak yasal süreci başlatabilirsiniz.

 117. 8 Aralık 2017 ise girişim 3temmuz2018 iş ten cikarilisim özel bir hastanede temizlik personeli calisaniyim ilk girişte sözleşme yapmadık bir anda işten cikarildim hangi tazminatları hak edebilirim

 118. Çalıştığım iş yerinde toplamda 5 kişi çalışıyoruz.6 ayımın dolmasına 6 gün kala personel eksilte kapsaminda iş sözleşmem 1 ay önceden bildirilerek fesh edildi ama çıkışım verildigi tarihten 1 gün sonra tekrar ise başlayarak diğer çalışan personellerin yıllık izin değiştiricisi olarak 3 ay daha çalışabileceğimi söylediler kabul etmedim madem adama ihtiyaç vardi neden çıkışım verildi diye şimdi de orda çalışan diğer personeller fazla mesai yapıyorlar yıllık izne gidenin yerine çalışarak dava açsam tazminat alabilir miyim peki bu konu ile ilgili kıdem yada kötü niyet için

 119. Meraba ben 1sene 11ay çalıştım ve işten çıkıyorum askerlik sebebi dolayısıyla slüsle birlikte fakat boduroda 2.100 lira gözüküyor ve ben 1.600tl alıyorum merak ettiğim cevap neyden hesaplanacağı değil benim alacağım tazminat miktarı yardımcı olurmusunuz ?

 120. 4 aydır çalıştığım iş yeri beni işden çıkardı. Hiç bir uyarı slmadan ihbarname çekmeden işime son verildi.bununla ilgili neyapabilirim

 121. merhabalar 03.10.2016 tarihınde inşaat sektorunde bir fırma ile işe başladım hıc bır sıkıntısız işin şonuna yaklaştık ancak 26.06.2018 tarıhınde inşaatın ruhsatı alınması için mutahit fırmanın sıgorta kapanışı yapılması gerekıyormus ve bız bu işyerınde çalışmaya devam edıyoruz bızı baska bir ilde başka bir şantıye uzerıne nakıl ettıler ve gecici gorev tutanağı imzalattılar yarın bır gun iş veren hadı o ile gıdeceksınız dedıgı zaman gıtmek ıstemedıgımız zaman cıkış verdıklerı zaman bu durum onumüze engel olarak cıkartılabılırmı bu konu cevaplarınız beklıyorum kolay gelsin iyi gunler dilerim

 122. Suan da 4 aydir bi isyerinde calisiyorum ve devam ediyorum tecilimi bozdum tecilim bozdugumu haber vermedim ve dun aciklandi 27 sinde askere gitcem bugun haber vericem askere gitcegimi tazminat alma hakkim varmi ?

 123. Suan da bir isyerinde 4 aydir calisiyorum ve askerligim tecilliydi tecilimi bozup haber vermedim bugun aciklandi bugun.haber vericem bu ayin 27 sinde teslim olucam 17 gun var ve 20 sinde cikmayi dusunuyorum tazminat hakkim varmi alabilirmiyim

 124. mrb suan 7 aydir bir ozel fabrikada calusiyorum son bir ay icerisinde 3 kere gec kaldim ise ve bana birdaha gec kalmamda isten cukartilacagimi solediler kendim biraksam isi herhangi bi tazminat hak edermiyim

 125. Merhaba 14 aylık bi süre içerisinde kurumsal olmayan vergi levhası olup iş yerinde tek sigortalı çalışan bi vatandaş olarak işten ayrıldım kösem tazminatı alabilecekmiyim

  1. Tarık bey istifa ederek ayrıldıysanız, alamazsınız. Ama haklı bir gerekçeniz varsa almanız mümkündür.

 126. Ben 11 aydir bi is yerinde calisiyorum ve isten cikmayi dusunuyorum bi tazminat hak edermiyim.??
  Bide son bisey gunluk 4 saat mesai yapiyorum ve mesai ucretimi alamiyorum

  1. Merhaba. Kıdeminiz 1 yolun altında olduğu için her hangi bir tazminat elde edemezsiniz. Ama 1 yıl dolduktan sonra fazla mesaileriniz ödenmediği için haklı fesih yaparsanız, hem kıdem tazminatı hem de yıllık izin ücreti almanız mümkün olabilir.

 127. 6ay boyunca bir şirkette çalıştım nedensiz çıkarıldım ,tekrar geri çağırıldım işe başladım.Buradaki 6 aylık çalışma sonundaki haklarım nelerdir verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim

 128. İs degisim formunu bilmeden ve okumadan imzalamisim 3 senedir calisiyorum garsonluktan alip temizlige atildim ne yapmam gerekiyor Teşekkürler

 129. Merhaba iyi günler ben 7 Aydır çalışıyorum hafta sonu normalde izinli fakat ben Cumartesi çalışmadım die benı işten çıkarmak istiyor kovuldum yanı iş kazası gecırdım kolum yandı iz kaldı kavga oldu ben arada ayırırken yaralandım şirket de diğer kolumdan da iz kaldı bu konuda tazminat alma hakkım varmıdır maaşım asgarı ücret gösteriliyor oysa elden veriyorlar diğer kalanı

  1. İrfan bey hafta sonundan kastınız bir gün mü yoksa cumartesi/pazar olarak iki gün mü?

 130. Merhaba ben tuğrul VAROL tokat 8 yıl calıştığım bir işyerinden ayrılma sebebim önce sigortayı durdular sonra maaşa zam yapmadılar bu sebepten dolayı işten ayrıldım 1 yıl oldu
  Kıdem tazminatı alabilirmiyim
  iyi çalışmalar dilerim

  1. Tuğrul bey bunu düşünmektense arabulucu başvurusu yaparak yasal süreci başlatabilirsiniz. Çünkü ayrıntıları bilmeden size cevap vermemiz mümkün değil.

 131. Ben 2 aydır elâzığ entegre hastanesinde çalışıyorum ve beni çıkardılar tazminat talep hakkım varmı

 132. Merhbalar,
  03.01.2008 tarihinde sigortam başladı şuanki çalıştım iş yerinde ise 7. yılın içinde çalışmaktayım
  Yaşım 29 kendi isteğim ile işten ayrılirsam tazminat alabiliyormuyum

  TEŞEKKÜRLER.

 133. Zeynel bey. Batman’da 2 ay önce açılan bir markette 2 aydır çalışıyorum. Devlet teşviği alacaz sigortanız yatırılacak denildi. Ama halen sigortamız yatırılmadı. Bekleyin teşvik gelsin deniliyor. İş sözleşmesi yok. Maaşlar elden veriliyor. Hakkımızı almak için nasıl bir yol izlemeliyiz. Şimdiden teşekkürler.

  1. Mehmet bey resmi olarak ortada olmadığınıza göre, öncelikle Alo 170’i arayarak işyerinde müfettişlerce tespit yapılmasını ve sigortasız çalıştığınızın belgelenmesini istemelisiniz.

 134. Ben ocak 19 2018 tarihinde ise girdim 2018 temmuz 11 inde ameliyat oldum ağutos birinde rapor bitio 2 si işbaşı ama doktor raporumu uzatıyor 10 gün fakat işyerinden 2 sinde çıkartilacahım söyleniyor ihbar tazminatı nekadar alabilirim ve işsizlikten yararlanabilirmiyim

 135. Ben 15 ay bi şirkette çalıştım ve 1 ağustosta çikişim verilmiş ama ben çıkışı vermedin onlar benim adıma çıkış vermiş bi hak talebim olurmu sagulun

  1. Eyüp bey işverenin bir haklı fesih gerekçesi yoksa ve size ihbar süresi kullandırılmadıysa 2 haftalık ücretiniz tutarında ihbar tazminatı alabilirsiniz.

 136. Bir şirketten 5 ay boyunca çalıştım personel ile tartıştım tutanak tutuldu ve yüzde 90 çıkaracağız dediler işten cikarirsam 5 ayın tazminatını alabilirmiyum

  1. Faruk bey kıdem tazminatı için en az bir yol kıdem gerekir. İşverenin haklı bir nedeni yoksa ve ihbar süresi kullandırılmazsa belki ihbar tazminatı alabilirsiniz.

 137. Meraba ocak ayından beri aynı yerde çalışıyorum kasımda askere gitcem 10 ay fln bi süre zarfı oluyor bana tazminat verirlermi ¿

  1. Okan bey kıdem tazminatı almanın ilk şartı, o işyerinde en az 1 yıllık kıdeme sahip olmaktır. Dolayısıyla tazminat alma hakkınız yoktur.

 138. Merhaba ben bir işyerine girdim.2 aylık deneme süresi var dediler bu sürede ister sen çıkarsın istersek biz çıkarırım dediler 15 gun calistim ve çıkardılar bu durumda tazminat alabiliyormuyuz?

 139. Merhaba ben 10 ay bir iş yerinde çalıştım iş yeri ihaleyi kazanamadı tasoron firma işten cikardilar tazminatimi varmi acaba

  1. Ali bey kıdem tazminatı hakkınız yoktur. Sözleşmeniz belirli süreli ise ihbar tazminatı hakkınız da yoktur.

 140. Kolay gelsin Ben 10 ay bi şirkette calistim Ekonomi dokaysiyla cikrdilr ve bu is yerinde en az 200 kisi daha calismaya devam ediyor Birden cikartldik bayrama 5 gun kala senenin dolmasina 2 ay kala cikardilr ne yapmamiz gerekiyor bu durumda tesekur ederim

 141. Hayırlı akşamlar ben güvenlik görevlisiyim 20 yaşındayım 7 aydır aynı firmadayım zorunlu askerlik nedeniyle çıkmak zorundayım toplam çalışma sürem 8 ay tazminatı alabilir miyim

 142. Merhaba ben 5 ay dir calisiyorum iş yerinde ama ailem geldi yarim saat konuştuk mağaza içinde sonra ailenizle mağaza içinde konuşmak yazak diye bağırdı çağırdı bölge müdürünün numarasını istetim orayı aradıktan sonra burda çalışabilecekmişim dedi ve ben işten çıkıyorum demedim mesaime vardı bende çantamı aldım çıktım ve mesaj at mis yarın gel çıkışını al diye

Bir yorum yaz

E-posta hesabınız, telefon ve şehir bilgileriniz yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.

YouTube kanalımıza üye olan ziyaretçilerimizin yorumları öncelikle cevaplanmaktadır. Yorum yaptığınız kullanıcı adıyla YouTube kullanıcı adınızın aynı olması yeterlidir.