İşçi, kaçıncı ihtardan sonra işten çıkarılır?

İşçi hakkında tutulan kaç tutanak fesih sebebidir?

Çalışma hayatında sık karşılaşılan inanışlardan birisi de, işçi hakkında tutulan tutanak sayısının belli bir rakamı aşması halinde işçinin işten çıkarılabileceği yönündedir. Öyle ki; kimisi 3 tutanağın yeterli olduğunu söylerken, kimisi 4 ve hatta 5 tutanak gerektiğini iddia eder. Peki hangisi doğrudur?

Tutanak ne işe yarar?

İlk olarak bu konudan başlamamızda fayda var. Temel olarak tutanak, işçinin işyeri kurallarına ya da İş Kanunu hükümlerine aykırı bir fiilinin varlığı halinde tutulur. Bu tutanakta hem işçiye ait bilgiler hem olayın nasıl gerçekleştiği hem de yeri ve zamanı yer alırken, varsa tanıkların da imzaları alınır. Tutanaklar mutlaka ya işçiye imzalatılmalı ya da tebliğ edilmelidir. Özellikle işçinin gıyabında düzenlenen tutanak işçiye tebliğ edilmemişse, yok kabul edilmesi gerekir.

Kaç ihtarda işten çıkarılır?

Bu sorunu cevabını ilk olarak iş mevzuatında aramamız gerekir. Çünkü İş Kanununda ya da alt mevzuatında bu hususta bir hüküm bulunması halinde, bu hükmün esas alınması gerekir. Mevzuatı alt üst etsek bile, buna dair bir hükme rastlamadığımızı görürüz. O halde bir de Yargıtay kararlarını tetkik etmemiz gerekir. Yargıtay’ın da kaç tutanaktan sonra işçinin işten çıkarılabileceğine dair her hangi bir içtihadı bulunmamaktadır.

3 tutanakla işten çıkarma mümkün mü?

Çok açık ve net olarak söylemeliyim ki, böyle bir kural yoktur. İşçinin fiilinin ağırlığına göre tek bir tutanakla bile çıkarılması mümkünken bazen 3 tutanak da yeterli olmayabilir. Hatta bazı durumlarda işçi, tutanak tutulmasına gerek bile kalmadan işten çıkarılabilir. İşçinin ya da işverenin bilmesi gereken temel husus, işçinin işten çıkarılmasının tutanak sayısına bağlanamayacağı ve işçinin tutanağa bağlanan fiilinin iyi değerlendirilerek karara verilmesi gerektiğidir.

Tutanak tutulursa ne olur?

kaçıncı ihtardan sonra işçi çıkarılır

O halde tutanak ne anlama gelir? Bunu size bir örnekle açıklamak istiyorum. Bu örneğimizde üç ayrı olayı birlikte irdeleyelim.

İlk olarak işyerinde hırsızlık yapan bir işçinin suçüstü yakalandığını ve polis çağırılarak teslim edildiğini varsayalım. Bu içi hakkında tutanak da tutulmamış olsun. Yine de bu işçi işten tazminatsız olarak 25inci madde kapsamında çıkarılabilecektir.

İkinci örneğimizde hafta içi salı günü ve çarşamba günü işe mazeretsiz olarak gelmeyen işçi hakkında 2 tutanak tutulmuş olsun. Bu işçi de üst üste 2 gün devamsızlık yaptığı için 25inci madde kapsamında tazminatsız olarak işten çıkarılabilecektir.

Üçüncü örneğimizde işçinin işini eksik yaptığı ya da doğru yapmadığına dair 4 tutanak tutulmuş olsun. Bu tutanaklara dayanılarak işçi kıdem tazminatı ödenerek 18inci madde kapsamında işten çıkarılabilecektir.

SONUÇ

İşyerinde tutulan kaçıncı tutanaktan sonra işçinin işten çıkarılabileceğine dair genel bir kural yoktur. İşçinin fiiline göre hiç tutanak bile tutulmadan işçi çıkarılabileceği gibi bazen 3 tutanakla bile çıkarılamayabilir. Bu tip sayılara takılmadan, işçinin fiilinin İş Kanununun 18 ve 25inci maddeleri kapsamında değerlendirilmesi ve ona göre karar verilmesi gerekir.

Tutanak sayısı elbette önemlidir; ancak tek başına böyle bir ölçütü esas almak doğru olmayacaktır. İş Kanununa ait uygulamaların tamamında olduğu gibi, her somut olayın kendi içinde değerlendirilmesi ve mevzuat kapsamında yorumlanması gerekmektedir.

Mustafa Baysal
Mustafa Baysal
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığında üç yıldan uzun süre İş Müfettişi olarak görev yapan yazarın, İş Kanunu Sorunları adında bir kitabı bulunmaktadır. İşçi Dünyası'nın kurucusu da olan yazarın, İş ve Sosyal Güvenlik hukuku üzerine yazdığı diğer yazılarına buradan ulaşabilirsiniz.

48 Yorum

 1. mustafa bey merhaba 2 seneye yakin buyuk bi kurumsal firmada calisiyorum restoran zinciri. burada yonetici pozisyonundayim. ve ustlermzden gerek gece calismasi ile ilgili gerekse gunduzde fazla calismamizi istiyorlar ancak hic bir ek mesai verilmiyor. 8 saat calismam gerekirken en az 9 10 saat calismaktayim. uzerime bu yuzden geliniyor 1 2 tutanak tutuldu acik acik istifani istiyoruz diye bana bir yol haritasi gosterirmisniz ? birde yonetici kadrosundan herhangi bi sekilde maasindan kesinti yapilabilir. ( sebep olarak sevkiyatta eksik urun gelmesi bunun farkedilmemesi ) tskler hocam simdiden.

  1. İşçinin ücretinden kesinti yapılması ile ilgili bir yazı yazmıştım. Şuradan okuyabilirsiniz. Diğer hususta ise önünüzde iki seçenek var. Ya bu durumu kabullenip çalışacak ve ileride işten ayrılırsanız dava açarak geriye dönük haklarınızı talep edeceksiniz ya da fazla mesaileriniz ödenmediği için haklı fesih yaparak işten ayrılacaksınız.

 2. Merhabalar Mustafa bey oncelıkle ınsanları aydınlatıgıınız ıcın cok teşekur ederım ….İnsanlık ölmemiş… Mustafa bey ben 3 seneden beri market sektöründe calısıyorum … ve iş yerınde sureklı ustume gelıyorlar … bende kendım cıkmak yerıne onların cıkarmalarını ıstıyorum 3 sene az bır sure degıl …. Ve rapor aldım bir kac defa … sözde gereksız yere rapor aldıgım ıcın bana tatanak tutmuslar …. benım haberım olmadan … iş yerıne gec gelme soylenenı yapmama vesayre gıbı tutanaklar tutmuslar 4-5 tane … tutanakları gecmıse yonelık tutmustur hıc bırınde benım ımzam veya…savunmam yok …. tutanak tutuldugundan dogrusu haberım yok … Beni işten bu şekılde …tazminatsız cıkarma hakları var mı ?? rapor alıyorum die veya yalan …. tutanaklar ıle …Ve son olarak … ben sebeibsiz yere tutanak tuttukları ıcın onlara dava acabılırmıyım ?? Sürekli üstüme geliyorlar …

  1. Merhaba, teşekkür ederim Çağatay bey. Sondan başlayayım, hakkınızda tutanak tutuldu diye dava açmanızın mantığı da gereği de yok. Bu tüt tutanaklar sebep gösterilerek elbette işçi işten çıkarılabilir. Ama mahkemede, siz bu tutanaklarda imzanızın olmadığını, savunma alınmadığını iddia edebilirsiniz. Hakkınızda gerçek dışı tutulan tutanaklardan dolayı endişe etmemelisiniz. Önemli olan tutanak tutulması değil, sizin gerçekten de tazminatsız çıkarılmayı gerektirecek bir fiili işleyip işlemediğinizdir. Gerçek olmadığını düşündüğünüz tutanakları ciddiye almayın.

   1. Mustafa bey ben çıkısımı nasıl alabılırım ??? Rapor almam ılerıde bır sıkıntı yaratabılır mı kısı sureklı rapor alıyor dıe ??

 3. Slm hocam kamuda taşeron işçi olarak 1 yıldan beri çalışıyorum bu süre zarfında 2 defa hakkımda tutanak tutuldu dün İtibariyle çalıştığım taşeron firma işime 29 maddeyle işime son verdi ne yapmam gerekiyor şimdiden teşekkür ederim

   1. Teşekkür ederim mustafa bey ibraname de yazan aynen şöyle.işten ayrılış şekli. 29-işveren tarafından işçinin ahlak ve iyiniyet kurallarına aykırı davranışı nedeni ile fesih. Efendim şöförümdüm kurumda ilk tutanak trafik kurallarına riayet etmemem ve nezaket ve hoşgörüsüz davranmam.. 2.tutanak ise aracın lastigini patlatmam kasti ve bilinçli patlatmadıgımı savunmada belirttim.bugün işkura müracaat ettim işsizlik maaşı için 29 maddeden çıkarıdığım için ödeme yapılmayacagını ancak yargı yoluyla davayı kazanırsam geriye dönük ödeme yapılabileceğini söylediler.hocam avukat tutsam davayı kazana bilme şansım varmıdır teşekkür ederim iyi çalışmalar.

    1. Mustafa hocam trafik kurallarına riayet etmedim diye tutanak yapıyorlar izmir gibi metropol bi şehirde araç kullanıyorum çalışmış oldugum kurum ege bölgesine komple bakıyor yani uzun yolada gidiyorum bu 1 yıl zarfında en ufacık trafik kazam nede trafik cezam var resmen beni işten çıkarsınlar diye ugraştılar taşeron firmada Tanzimat ödemesin diye 29 maddeyle işime son verdi yardımcı olursanız sevinirim hocam.

    2. Mücahit bey açıkçası sorunuzun net bir cevabı yok. Dava açmanız ve mahkemenin bunu değerlendirmesi gerekir. Trafik kurallarına uymamak bazen haklı fesih gerekçesi olurken bazen de geçerli neden olur. Dolayısıyla önemli olan tutanağa neden olan fiilin ağırlığıdır. Bunu ben değerlendirirsem, sizi yanlış yönlendirebilirim. Size tavsiyem, dava açmanız yönündedir. Avukat tutmasanız bile, kendiniz de bir dilekçe hazırlayarak dava açabilirsiniz.

 4. Merhaba efendim iş yerinde önlük giymedim diye beni üslupsuz la suçladılar ve tahattüt hazırlamışlar. Orda tüm uyarılara uymadım karşı ters cevap verdimi yazmışlar beni sinirlendirdiler savunma yazmadan imza atma mı istediler bende o sinirle imzalamışım bi hafta oldu ne yapmam gerek ve yedi yıldır orda çalışıyorum ilk defa tahattüt imzaladım

  1. Burcu hanım tahhütten kastınız tutanak mıdır? Halen çalıyorsanız, zaten yapacak bir şey yok. Artık imzalamışsanız ve ileride olumsuz bir durum olursa yazarsanız, değerlendirmeye çalışırım.

   1. Merhaba Mustafa bey evet işime devam ediyorm tutanak imzaladım haklı iken haksız duruma düşürüldüm beni tahrik ettiler haksızlığa uğradım için biraz tartışdık imzalamam bunu dedim sonra ne olduysa bi anda imzalamışım o sinirle neyse olay şöyle oldu iş yerinin hem önlüğü hem tişört ü var ben iki gün tşört giydim beni uyar Dı önlük giy diye dedim çok sıçak çalışamıyorum dedim sonra uyaran arkadaşa biraz emir vakili konuşuyo mesaj attım bi daha benimle emir vakili konuşmaaaaa her kendi işine baksın. Bi daha uyarmam bilmiş ol. Dedim hepsi bu o da bana hatdini bil kim olduğunu unutma dedi neyse insanlık bende kalsın küçük şeyleri apartma ya gerek yok dedim kendimce yanıma geldi terbiyesizlik yapma dedi gittim şefin yanına aksilik o gün bulamıyorum şefi akşam oldu elime bi kağıt verdiler. Güya ben üslupsuz davranmışım karşı gelmişim tüm uyarılara uymamışım gibi bi yazı var çok sinirliyim sinir küpü oldum gittim tekrar içeriye ben ne yaptım dedim ne üslupsuzu dedim küfür mü etmişim ne yapmışım dedim elimi masa ya vurdum madem öyle çıkar dedim istesem çıkartırım dedi o zaman kaç tutanak hakkım varsa hepsini getir imzalim çıkım gidim dedim vs. Beni Allem etti gullem etti. Haksız duruma düşürdü hslla diğer elamanı savunmakla meşgul. En son ne istiyorsun imza dedim imzayı atıp kağıt fırlatıp çıktım ağlayarak şimdi de uyuyamıyorum düşünmek den yedi yıldır aynı yerdeyim tazminatıma bişey olurmu gibi düşünceye kapıldım beni rahatsız ediyor bu düşünce aklıma geliyor sürekli. Bide haksızlık var tabi olay çok büyük bi mevzu da değil orta da olay da yok tabi ama onların apartması teşekkür ederim Mustafa bey dinlediniz için yardımınız için

    1. Merak etmeyin. Tek bir tutanakla işçi kıdem tazminatını kaybetmez. Hatta iki ya da üç de olsa kaybetmez. Önemli olan, işçinin ahlak ve iyi niyet kurallarına aykırı bir fiilinin olmamasıdır. Böyle bir davranış olursa, tutanağa bile gerek olmadan işçi çıkarılabilir. Bu tutanağı kafaya takmayın, ama bir daha da olmaması için gayret gösterin. Bir de unutmayın, size bir tutanak tutulmuş ve bu tutanaktaki davranışınız nedeniyle çıkarılacaksanız, tutanağın tutulduğu günden itibaren 6 iş günü içinde çıkarılmanız gerekir. Aksi takdirde işveren hakkını kaybedecektir.

     1. Teşekkür ederim Mustafa bey on gün oldu yani şu saatten sonra çıkarma şansı yok demi tazminat alabilirim çıkarsalar bile bide konumuz dışı bişey sormak istiyorum mümkünse tazminatlarımızı artık kendimiz çıksak da alabilirmişiz yada emekli oldumuzda tabi iki üç aya yürürlüğe girer diyorlar bu sistem den biz eski çalışan lar da yararlanabiliyor muyuz yoksa 2017 den sonra sı için mi bu sistem

     2. Burcu hanım yeni kıdem tazminatı fonu kanunu henüz çıkmadı. Yıl sonuna kadar çıkması bekleniyor. Ayrıntıları belli olur olmaz, burada bir yazı paylaşacağım.

 5. merhabalar…çalıştığım firma haberim olmaksızın 03.04.2017 tarihinde çıkışımı vermiş.ben ise 20.05.2017 tsrihinde e-devlet sitesinden öğrendim çıkışım verildiğini ve iki güne bir nerdeyse e-devlet ten sigorta dökümanım vs bakarım……bana neden çıkarıldığıma dair hiçbir açıklama yapılmadı…çalıştığım firmanın merkezi ankarada lakin ben ise taşrön olarak aldıkları izmir şantiyelerinde çalışmaktayım…çıkışım verildiği tarihten günümüze kadar firmam adına çalıştığım şantiyeleri 8 ay boyunca temsil ettim şahitlerim de var.
  .patronu ve yetkili kişileri aradım cevap vermediler….ne yapmam lazım lütfen yardımcı olur musunuz

  1. Haydar bey bu durumda bir ihtarname göndererek haklarınızı talep etmelisiniz. Ödeme yapılmazsa dava açmanız gerekir. Şahit ifadeleri davada lehinize olacaktır. Ayrıca varsa özellikle yazılı deliller işinizi kolaylaştırır.

 6. merhaba efendim.Ben 3 ayda bir işe saat 11-11,30 geldim. 3 edet tutanak tutmuşlar.Bana bildirmeden ve imza attırmadan.Bu durumda iş yeri daha sonra bu tutanakları karşıma çıkarıp tazminat vermeden çıkarabilirmi? Vereceğiniz cevaptan dolayı şimdiden teşekkür ederim.

  1. Taner bey, fesih işleminin geç kaldığınız günden itibaren 6 iş günü içinde yapılması gerekirdi. Ama bir daha tekrarlarsanız ve bunun üzerine 6 iş günü içinde fesih yoluna giderlerse, sıkıntı yaşarsınız.

 7. merhaba ben bir sitede gorevliyim site yonetici sitede olup bitenleri kendise iletmedigim vede dostu dusmanini bilemedigi icin beni isten cikartti benim ne yapmam gerekiyo

  1. Ziya bey, böyle bir işten çıkarma gerekçesi olamaz. Haklarınız ödenmediyse, bir an önce dava açarak talep etmelisiniz.

 8. merhaba işverenle anlaştım çıkış almak için fakat tutanak tutmamız gerekli dedi aynı gün 5 tutanak tuttular fakat tarihleri farklıydı bu durum da hakları mı alabilir miyim

   1. merhaba tutanakların hepsi farklı içerikte birinde
    1: kişisel hijyene dikkat etmedi
    2:işe traş olmadan geldi
    3:zeytin dolu tepsiyi devirdi
    bu tarz şeyler toplam 5 tutanak dedigim gibi hepsini aynı gün imzaladım fakat tarihleri farklı yazıldı

    1. İşten çıkmak için neden tutanak imzaladınız ki? Bunların aleyhinizde kullanılabileceğini bilmiyor muydunuz? Yine de işveren haklarınızı ödeyecek mi?

     1. bana ödeyecegini soyledi bu tutanaklar dan sonra ödememe gibi bir durum olabilir mi

     2. Ödemeyebilirler ama size de bu durumda dava açarak hakkınızı alabilirsiniz.

 9. Selam ben işten çıkmak için işverenle görüştüm sana bi kaç tutanak tutu caz dediler ve aynı gün 5 tutanak tuttular fakat tutanakların tarihlerini farklı yazmışlardı bu durum da hakları mı alabilir miyim

 10. Mustafa bey merhaba

  6 yildir ozel bir sektorde yonetici olarak calismaktayim.gecenlerde herhangi bir mazeret belirtmeksizin mesai saatimin dolmasina 3 saat kala bolge mudurune haber vermeden cikis yaptim.daha sonra incelenen kamera kayitlarin da mesai saatimi doldurmadan cikis yaptigim bolge mudurum tarafindan tespit edilip tutanak altina alinmistir
  boyle bir durumda tazminatsiz bir sekilde isten cikarilmam yasal midir.

  Simdiden tesekkurler

  1. Mustafa bey yaptığınız doğru olmasa da, tek başına bir fesih sebebi olamaz. Ama bu davranışın öncesi ya da benzer tutanaklar varsa iş değişir.

 11. İYİ GÜNLER EŞİME TUTANAK TUTULMUŞ AMA BİRŞEY İMZALATILMAMIŞ VE TUTANAK NOTER TARAFINDAN EVİNİZE POSTAYLA GELECEK DENİLDİ.BİZ TEKRAR İŞVERENLE ANLAŞTIK VE EŞİM İŞİNE DEVAM EDECEK AMA NOTERİN GÖNDERECEĞİ TUTANAĞI NASIL İPTAL EDERİZ.YANİ GERİ İŞE BAŞLAMASINA ENGEL OLURMU

 12. iyi görevler.. Ben 8 yıldır taşeron işcisiyim çöp işinde.
  Şefimle kişisel anlaşmazlık yüzünden bana tutanak tuttu bölgeyi süpürmediğime dair.
  bende kanıt olarak süpürdüğüm sokağın sakinlerine sorulmasını istedim şikayet bi yana tam tersine beyeni almışımdır.
  Lakin diğer bölge şefide başımdaki şefin lafıyla yağmurluğumu başkasına verdiğim için tutanak tuttu.
  Ama başkası dediğide yine aynı firmada çalışan personel oda bölgesine giderken yağmur başladığı bende ıslanmasın nasılsa paydos saatim diye geçici olarak verdim ve ertesi gün zaten geri aldım. ama iki gün sonra tutanak tutuldu.
  3. tutanağımda çalışırken eldiven mecburiyeti var bende mecburi olmasa bile eldiven kullanıyorum lakin bi gün eldivenlerim eskidi bende almaya depoya gidemediğim için eldivensiz çalışdım.
  Ogün denetleyici resmimi çekmiş ve tutanak tutmuş ertesi gün tutanak gelmeden bile eldivenim vardı olaydan bi gün önceside.
  Ona savunmamada sağlığımı düşündüğünüz için teşekkür eder bir daha daha dikketli olacağımı belirtmek isterim diye yazdım.
  Şimdi sorum ise şu olaki ben bu iş yerinden ayrılmak istesem tazminatımı almak için baş vurduğumda bu savunmalar bahane edilerek tazminatıma el konulurmu?
  Şimdiden teşekkürler

  1. Cenk bey, siz işten ayrılacak olsanız, haklı bir nedeniniz yoksa zaten hiçbir zaman tazminat alamazsınız. Hakkınızda tutulan tutanakların sizi açınızdan zararı ise şudur: İleride işveren bu tutanakları gerekçe göstererek geçerli nedenle sizi işten çıkarabilir ve size kıdem tazminatı ödemeyebilir. Bu nedenle daha dikkatli olmanızda fayda var.

 13. slm hocam ben kapıcıyı benım calıstıgım yerde birinin pompası kaybolmus ve yonetım ıse kendını kurtarmak ıcın sucu benım ustume attılar ve bana zorla kagıt ımzalattılar ne yapmam gerekır ve bu 1 sene once oldu bunun suresı nekardır yardımcı olursanız cok sevınırım hocam

 14. merhaba 10 günde 2 tutanak yediim bu tutanaklar yılbaşında silinirmi veya da 2 sene sonra bir tutanak daha yedimn 2 sene önce yediklerim değerli olurmu…

  1. Kazım bey, tutanaklar sene başında sıfırlanmaz. Dolayısıyla her zaman karşınıza çıkabilir.

 15. Merhaba bir arkadaşlarımla işe başlamadan konuşurken kendi aramızda küfürleştik bunu ne müdür nede bir başkası oldu fakat başka bir arkadaşımın müdahil olup hakaret etti arkadaşımda onu şikayet etti sonucunda hakareti söyleyen kişi işinden oldu ama bana da tutanak tutuldu adli bir şekilde hakkımı savunabilirmiyim

  1. Adli olarak bilemem ama işten çıkarılmadığınıza göre iş davası bakımından şu an yapılabilecek bir şey yoktur.

 16. Merhaba ben bisey sormak istiyorum is yerinde baska bi subede clisan arkdsim benm magzama gelip is arkadslrimizla trtismislr ve konuda benm adimi gecirmis isin asli soleki ben yokken olay gerceklesiyo fkat 4 ksi bnm hakkimda tutanak tuttrcaklarmis ben bu durumda isten cikartilirsam tazminatimi alabilirmiyim

  1. Merhaba. Böyle bir şey olursa dava açarak haklarınızı talep edebilirsiniz. Mahkemede, tutanağın niteliği araştırılacaktır.

 17. Ben yaklasik 10 aydir bir firmada calisiyorum bugun beni isten cikardiklarini solediler gerekce olarakta ise 3 gun gelmedigimi beyan ettiler bu konu ile alakali tutanak tutulmus bana hic bir bilgi verilmedi savunmam alinmadi ve ben ise gidemedigimde firma yetkililerine haber verdim tamam dediler is yerinden 15-20 kisi isten cikarildi tazminat vermemek icin de bu yolu kullaniliyor benim bu durumda ne yapmam gerekiyor yardimci olursaniz sevinirim simdiden tesekkur ederim

  1. Öyle ya da böyle dava açmanız ve izinli olarak gelmediğinizi kanıtlamanız gerekir. Aksi takdirde yapabileceğiniz bir şey bulunmamaktadır.

 18. slm hocam ben bir kurumsal şirkette 16 aydır çalışıyorum kurye olarak pizza şirketinde bir ağız kavgası yüzünden işyerinden başka uzak bir şubeye gönderdiler 2 ay sonra başka şube tam 5 şube değiştirdiler benim bilgim dışında.ve işten soğuttular en son olarak 2 gün devmsızlığım oldu 1 hafta arayla diğer şubebede 1 gün gitmemiştim ve beni işten tazminatsız atacaklarını söylediler yarın gidicam sadece ihbar tazminatım verilceğini söylediler ve yıllık iznimde kullandırmadılar sakal traşı ve kask takmadığım içinde tutanak tuttular fakat hiç birini imzalamadım.ve benim 2 ay maaşım 200 300 tl civarında 2 kere eksik yatırdılar şikayet ettiğim zaman paramı geri yatırdılar lütfen yardımcı olun teşekkürler ……

  1. Bu durumda işten çıkarmaları halinde öncelikle İşkura başvurarak şikayet dilekçesi doldurabilirsiniz. Orası, haklı görmesi durumunda, alacaklarınızı ödetebilir.

Bir yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir