İşçi, kaçıncı ihtardan sonra işten çıkarılır?

İşçi hakkında tutulan kaç tutanak fesih sebebidir?

Çalışma hayatında sık karşılaşılan inanışlardan birisi de, işçi hakkında tutulan tutanak sayısının belli bir rakamı aşması halinde işçinin işten çıkarılabileceği yönündedir. Öyle ki; kimisi 3 tutanağın yeterli olduğunu söylerken, kimisi 4 ve hatta 5 tutanak gerektiğini iddia eder. Peki hangisi doğrudur?

Tutanak ne işe yarar?

İlk olarak bu konudan başlamamızda fayda var. Temel olarak tutanak, işçinin işyeri kurallarına ya da İş Kanunu hükümlerine aykırı bir fiilinin varlığı halinde tutulur. Bu tutanakta hem işçiye ait bilgiler hem olayın nasıl gerçekleştiği hem de yeri ve zamanı yer alırken, varsa tanıkların da imzaları alınır. Tutanaklar mutlaka ya işçiye imzalatılmalı ya da tebliğ edilmelidir. Özellikle işçinin gıyabında düzenlenen tutanak işçiye tebliğ edilmemişse, yok kabul edilmesi gerekir.

Kaç ihtarda işten çıkarılır?

Bu sorunu cevabını ilk olarak iş mevzuatında aramamız gerekir. Çünkü İş Kanununda ya da alt mevzuatında bu hususta bir hüküm bulunması halinde, bu hükmün esas alınması gerekir. Mevzuatı alt üst etsek bile, buna dair bir hükme rastlamadığımızı görürüz. O halde bir de Yargıtay kararlarını tetkik etmemiz gerekir. Yargıtay’ın da kaç tutanaktan sonra işçinin işten çıkarılabileceğine dair her hangi bir içtihadı bulunmamaktadır.

3 tutanakla işten çıkarma mümkün mü?

Çok açık ve net olarak söylemeliyim ki, böyle bir kural yoktur. İşçinin fiilinin ağırlığına göre tek bir tutanakla bile çıkarılması mümkünken bazen 3 tutanak da yeterli olmayabilir. Hatta bazı durumlarda işçi, tutanak tutulmasına gerek bile kalmadan işten çıkarılabilir. İşçinin ya da işverenin bilmesi gereken temel husus, işçinin işten çıkarılmasının tutanak sayısına bağlanamayacağı ve işçinin tutanağa bağlanan fiilinin iyi değerlendirilerek karara verilmesi gerektiğidir.

Tutanak tutulursa ne olur?

kaçıncı ihtardan sonra işçi çıkarılır

O halde tutanak ne anlama gelir? Bunu size bir örnekle açıklamak istiyorum. Bu örneğimizde üç ayrı olayı birlikte irdeleyelim.

İlk olarak işyerinde hırsızlık yapan bir işçinin suçüstü yakalandığını ve polis çağırılarak teslim edildiğini varsayalım. Bu içi hakkında tutanak da tutulmamış olsun. Yine de bu işçi işten tazminatsız olarak 25inci madde kapsamında çıkarılabilecektir.

İkinci örneğimizde hafta içi salı günü ve çarşamba günü işe mazeretsiz olarak gelmeyen işçi hakkında 2 tutanak tutulmuş olsun. Bu işçi de üst üste 2 gün devamsızlık yaptığı için 25inci madde kapsamında tazminatsız olarak işten çıkarılabilecektir.

Üçüncü örneğimizde işçinin işini eksik yaptığı ya da doğru yapmadığına dair 4 tutanak tutulmuş olsun. Bu tutanaklara dayanılarak işçi kıdem tazminatı ödenerek 18inci madde kapsamında işten çıkarılabilecektir.

SONUÇ

İşyerinde tutulan kaçıncı tutanaktan sonra işçinin işten çıkarılabileceğine dair genel bir kural yoktur. İşçinin fiiline göre hiç tutanak bile tutulmadan işçi çıkarılabileceği gibi bazen 3 tutanakla bile çıkarılamayabilir. Bu tip sayılara takılmadan, işçinin fiilinin İş Kanununun 18 ve 25inci maddeleri kapsamında değerlendirilmesi ve ona göre karar verilmesi gerekir.

Tutanak sayısı elbette önemlidir; ancak tek başına böyle bir ölçütü esas almak doğru olmayacaktır. İş Kanununa ait uygulamaların tamamında olduğu gibi, her somut olayın kendi içinde değerlendirilmesi ve mevzuat kapsamında yorumlanması gerekmektedir.


İşçi Dünyası
Zeynel Abidin Özkale
İşçi Dünyası'nın editörü olan olan yazarın, İş ve Sosyal Güvenlik hukuku üzerine yazdığı diğer yazılarına buradan ulaşabilirsiniz.

199 Yorum

 1. slm hocam ben bir kurumsal şirkette 16 aydır çalışıyorum kurye olarak pizza şirketinde bir ağız kavgası yüzünden işyerinden başka uzak bir şubeye gönderdiler 2 ay sonra başka şube tam 5 şube değiştirdiler benim bilgim dışında.ve işten soğuttular en son olarak 2 gün devmsızlığım oldu 1 hafta arayla diğer şubebede 1 gün gitmemiştim ve beni işten tazminatsız atacaklarını söylediler yarın gidicam sadece ihbar tazminatım verilceğini söylediler ve yıllık iznimde kullandırmadılar sakal traşı ve kask takmadığım içinde tutanak tuttular fakat hiç birini imzalamadım.ve benim 2 ay maaşım 200 300 tl civarında 2 kere eksik yatırdılar şikayet ettiğim zaman paramı geri yatırdılar lütfen yardımcı olun teşekkürler ……

  1. Bu durumda işten çıkarmaları halinde öncelikle İşkura başvurarak şikayet dilekçesi doldurabilirsiniz. Orası, haklı görmesi durumunda, alacaklarınızı ödetebilir.

 2. Ben yaklasik 10 aydir bir firmada calisiyorum bugun beni isten cikardiklarini solediler gerekce olarakta ise 3 gun gelmedigimi beyan ettiler bu konu ile alakali tutanak tutulmus bana hic bir bilgi verilmedi savunmam alinmadi ve ben ise gidemedigimde firma yetkililerine haber verdim tamam dediler is yerinden 15-20 kisi isten cikarildi tazminat vermemek icin de bu yolu kullaniliyor benim bu durumda ne yapmam gerekiyor yardimci olursaniz sevinirim simdiden tesekkur ederim

  1. Öyle ya da böyle dava açmanız ve izinli olarak gelmediğinizi kanıtlamanız gerekir. Aksi takdirde yapabileceğiniz bir şey bulunmamaktadır.

 3. Merhaba ben bisey sormak istiyorum is yerinde baska bi subede clisan arkdsim benm magzama gelip is arkadslrimizla trtismislr ve konuda benm adimi gecirmis isin asli soleki ben yokken olay gerceklesiyo fkat 4 ksi bnm hakkimda tutanak tuttrcaklarmis ben bu durumda isten cikartilirsam tazminatimi alabilirmiyim

  1. Merhaba. Böyle bir şey olursa dava açarak haklarınızı talep edebilirsiniz. Mahkemede, tutanağın niteliği araştırılacaktır.

 4. Merhaba bir arkadaşlarımla işe başlamadan konuşurken kendi aramızda küfürleştik bunu ne müdür nede bir başkası oldu fakat başka bir arkadaşımın müdahil olup hakaret etti arkadaşımda onu şikayet etti sonucunda hakareti söyleyen kişi işinden oldu ama bana da tutanak tutuldu adli bir şekilde hakkımı savunabilirmiyim

  1. Adli olarak bilemem ama işten çıkarılmadığınıza göre iş davası bakımından şu an yapılabilecek bir şey yoktur.

 5. merhaba 10 günde 2 tutanak yediim bu tutanaklar yılbaşında silinirmi veya da 2 sene sonra bir tutanak daha yedimn 2 sene önce yediklerim değerli olurmu…

  1. Kazım bey, tutanaklar sene başında sıfırlanmaz. Dolayısıyla her zaman karşınıza çıkabilir.

 6. slm hocam ben kapıcıyı benım calıstıgım yerde birinin pompası kaybolmus ve yonetım ıse kendını kurtarmak ıcın sucu benım ustume attılar ve bana zorla kagıt ımzalattılar ne yapmam gerekır ve bu 1 sene once oldu bunun suresı nekardır yardımcı olursanız cok sevınırım hocam

 7. iyi görevler.. Ben 8 yıldır taşeron işcisiyim çöp işinde.
  Şefimle kişisel anlaşmazlık yüzünden bana tutanak tuttu bölgeyi süpürmediğime dair.
  bende kanıt olarak süpürdüğüm sokağın sakinlerine sorulmasını istedim şikayet bi yana tam tersine beyeni almışımdır.
  Lakin diğer bölge şefide başımdaki şefin lafıyla yağmurluğumu başkasına verdiğim için tutanak tuttu.
  Ama başkası dediğide yine aynı firmada çalışan personel oda bölgesine giderken yağmur başladığı bende ıslanmasın nasılsa paydos saatim diye geçici olarak verdim ve ertesi gün zaten geri aldım. ama iki gün sonra tutanak tutuldu.
  3. tutanağımda çalışırken eldiven mecburiyeti var bende mecburi olmasa bile eldiven kullanıyorum lakin bi gün eldivenlerim eskidi bende almaya depoya gidemediğim için eldivensiz çalışdım.
  Ogün denetleyici resmimi çekmiş ve tutanak tutmuş ertesi gün tutanak gelmeden bile eldivenim vardı olaydan bi gün önceside.
  Ona savunmamada sağlığımı düşündüğünüz için teşekkür eder bir daha daha dikketli olacağımı belirtmek isterim diye yazdım.
  Şimdi sorum ise şu olaki ben bu iş yerinden ayrılmak istesem tazminatımı almak için baş vurduğumda bu savunmalar bahane edilerek tazminatıma el konulurmu?
  Şimdiden teşekkürler

  1. Cenk bey, siz işten ayrılacak olsanız, haklı bir nedeniniz yoksa zaten hiçbir zaman tazminat alamazsınız. Hakkınızda tutulan tutanakların sizi açınızdan zararı ise şudur: İleride işveren bu tutanakları gerekçe göstererek geçerli nedenle sizi işten çıkarabilir ve size kıdem tazminatı ödemeyebilir. Bu nedenle daha dikkatli olmanızda fayda var.

 8. İYİ GÜNLER EŞİME TUTANAK TUTULMUŞ AMA BİRŞEY İMZALATILMAMIŞ VE TUTANAK NOTER TARAFINDAN EVİNİZE POSTAYLA GELECEK DENİLDİ.BİZ TEKRAR İŞVERENLE ANLAŞTIK VE EŞİM İŞİNE DEVAM EDECEK AMA NOTERİN GÖNDERECEĞİ TUTANAĞI NASIL İPTAL EDERİZ.YANİ GERİ İŞE BAŞLAMASINA ENGEL OLURMU

 9. Mustafa bey merhaba

  6 yildir ozel bir sektorde yonetici olarak calismaktayim.gecenlerde herhangi bir mazeret belirtmeksizin mesai saatimin dolmasina 3 saat kala bolge mudurune haber vermeden cikis yaptim.daha sonra incelenen kamera kayitlarin da mesai saatimi doldurmadan cikis yaptigim bolge mudurum tarafindan tespit edilip tutanak altina alinmistir
  boyle bir durumda tazminatsiz bir sekilde isten cikarilmam yasal midir.

  Simdiden tesekkurler

  1. Mustafa bey yaptığınız doğru olmasa da, tek başına bir fesih sebebi olamaz. Ama bu davranışın öncesi ya da benzer tutanaklar varsa iş değişir.

 10. Selam ben işten çıkmak için işverenle görüştüm sana bi kaç tutanak tutu caz dediler ve aynı gün 5 tutanak tuttular fakat tutanakların tarihlerini farklı yazmışlardı bu durum da hakları mı alabilir miyim

 11. merhaba işverenle anlaştım çıkış almak için fakat tutanak tutmamız gerekli dedi aynı gün 5 tutanak tuttular fakat tarihleri farklıydı bu durum da hakları mı alabilir miyim

   1. merhaba tutanakların hepsi farklı içerikte birinde
    1: kişisel hijyene dikkat etmedi
    2:işe traş olmadan geldi
    3:zeytin dolu tepsiyi devirdi
    bu tarz şeyler toplam 5 tutanak dedigim gibi hepsini aynı gün imzaladım fakat tarihleri farklı yazıldı

    1. İşten çıkmak için neden tutanak imzaladınız ki? Bunların aleyhinizde kullanılabileceğini bilmiyor muydunuz? Yine de işveren haklarınızı ödeyecek mi?

     1. bana ödeyecegini soyledi bu tutanaklar dan sonra ödememe gibi bir durum olabilir mi

     2. Ödemeyebilirler ama size de bu durumda dava açarak hakkınızı alabilirsiniz.

 12. merhaba ben bir sitede gorevliyim site yonetici sitede olup bitenleri kendise iletmedigim vede dostu dusmanini bilemedigi icin beni isten cikartti benim ne yapmam gerekiyo

  1. Ziya bey, böyle bir işten çıkarma gerekçesi olamaz. Haklarınız ödenmediyse, bir an önce dava açarak talep etmelisiniz.

 13. merhaba efendim.Ben 3 ayda bir işe saat 11-11,30 geldim. 3 edet tutanak tutmuşlar.Bana bildirmeden ve imza attırmadan.Bu durumda iş yeri daha sonra bu tutanakları karşıma çıkarıp tazminat vermeden çıkarabilirmi? Vereceğiniz cevaptan dolayı şimdiden teşekkür ederim.

  1. Taner bey, fesih işleminin geç kaldığınız günden itibaren 6 iş günü içinde yapılması gerekirdi. Ama bir daha tekrarlarsanız ve bunun üzerine 6 iş günü içinde fesih yoluna giderlerse, sıkıntı yaşarsınız.

 14. merhabalar…çalıştığım firma haberim olmaksızın 03.04.2017 tarihinde çıkışımı vermiş.ben ise 20.05.2017 tsrihinde e-devlet sitesinden öğrendim çıkışım verildiğini ve iki güne bir nerdeyse e-devlet ten sigorta dökümanım vs bakarım……bana neden çıkarıldığıma dair hiçbir açıklama yapılmadı…çalıştığım firmanın merkezi ankarada lakin ben ise taşrön olarak aldıkları izmir şantiyelerinde çalışmaktayım…çıkışım verildiği tarihten günümüze kadar firmam adına çalıştığım şantiyeleri 8 ay boyunca temsil ettim şahitlerim de var.
  .patronu ve yetkili kişileri aradım cevap vermediler….ne yapmam lazım lütfen yardımcı olur musunuz

  1. Haydar bey bu durumda bir ihtarname göndererek haklarınızı talep etmelisiniz. Ödeme yapılmazsa dava açmanız gerekir. Şahit ifadeleri davada lehinize olacaktır. Ayrıca varsa özellikle yazılı deliller işinizi kolaylaştırır.

 15. Merhaba efendim iş yerinde önlük giymedim diye beni üslupsuz la suçladılar ve tahattüt hazırlamışlar. Orda tüm uyarılara uymadım karşı ters cevap verdimi yazmışlar beni sinirlendirdiler savunma yazmadan imza atma mı istediler bende o sinirle imzalamışım bi hafta oldu ne yapmam gerek ve yedi yıldır orda çalışıyorum ilk defa tahattüt imzaladım

  1. Burcu hanım tahhütten kastınız tutanak mıdır? Halen çalıyorsanız, zaten yapacak bir şey yok. Artık imzalamışsanız ve ileride olumsuz bir durum olursa yazarsanız, değerlendirmeye çalışırım.

   1. Merhaba Mustafa bey evet işime devam ediyorm tutanak imzaladım haklı iken haksız duruma düşürüldüm beni tahrik ettiler haksızlığa uğradım için biraz tartışdık imzalamam bunu dedim sonra ne olduysa bi anda imzalamışım o sinirle neyse olay şöyle oldu iş yerinin hem önlüğü hem tişört ü var ben iki gün tşört giydim beni uyar Dı önlük giy diye dedim çok sıçak çalışamıyorum dedim sonra uyaran arkadaşa biraz emir vakili konuşuyo mesaj attım bi daha benimle emir vakili konuşmaaaaa her kendi işine baksın. Bi daha uyarmam bilmiş ol. Dedim hepsi bu o da bana hatdini bil kim olduğunu unutma dedi neyse insanlık bende kalsın küçük şeyleri apartma ya gerek yok dedim kendimce yanıma geldi terbiyesizlik yapma dedi gittim şefin yanına aksilik o gün bulamıyorum şefi akşam oldu elime bi kağıt verdiler. Güya ben üslupsuz davranmışım karşı gelmişim tüm uyarılara uymamışım gibi bi yazı var çok sinirliyim sinir küpü oldum gittim tekrar içeriye ben ne yaptım dedim ne üslupsuzu dedim küfür mü etmişim ne yapmışım dedim elimi masa ya vurdum madem öyle çıkar dedim istesem çıkartırım dedi o zaman kaç tutanak hakkım varsa hepsini getir imzalim çıkım gidim dedim vs. Beni Allem etti gullem etti. Haksız duruma düşürdü hslla diğer elamanı savunmakla meşgul. En son ne istiyorsun imza dedim imzayı atıp kağıt fırlatıp çıktım ağlayarak şimdi de uyuyamıyorum düşünmek den yedi yıldır aynı yerdeyim tazminatıma bişey olurmu gibi düşünceye kapıldım beni rahatsız ediyor bu düşünce aklıma geliyor sürekli. Bide haksızlık var tabi olay çok büyük bi mevzu da değil orta da olay da yok tabi ama onların apartması teşekkür ederim Mustafa bey dinlediniz için yardımınız için

    1. Merak etmeyin. Tek bir tutanakla işçi kıdem tazminatını kaybetmez. Hatta iki ya da üç de olsa kaybetmez. Önemli olan, işçinin ahlak ve iyi niyet kurallarına aykırı bir fiilinin olmamasıdır. Böyle bir davranış olursa, tutanağa bile gerek olmadan işçi çıkarılabilir. Bu tutanağı kafaya takmayın, ama bir daha da olmaması için gayret gösterin. Bir de unutmayın, size bir tutanak tutulmuş ve bu tutanaktaki davranışınız nedeniyle çıkarılacaksanız, tutanağın tutulduğu günden itibaren 6 iş günü içinde çıkarılmanız gerekir. Aksi takdirde işveren hakkını kaybedecektir.

     1. Teşekkür ederim Mustafa bey on gün oldu yani şu saatten sonra çıkarma şansı yok demi tazminat alabilirim çıkarsalar bile bide konumuz dışı bişey sormak istiyorum mümkünse tazminatlarımızı artık kendimiz çıksak da alabilirmişiz yada emekli oldumuzda tabi iki üç aya yürürlüğe girer diyorlar bu sistem den biz eski çalışan lar da yararlanabiliyor muyuz yoksa 2017 den sonra sı için mi bu sistem

     2. Burcu hanım yeni kıdem tazminatı fonu kanunu henüz çıkmadı. Yıl sonuna kadar çıkması bekleniyor. Ayrıntıları belli olur olmaz, burada bir yazı paylaşacağım.

 16. Slm hocam kamuda taşeron işçi olarak 1 yıldan beri çalışıyorum bu süre zarfında 2 defa hakkımda tutanak tutuldu dün İtibariyle çalıştığım taşeron firma işime 29 maddeyle işime son verdi ne yapmam gerekiyor şimdiden teşekkür ederim

   1. Teşekkür ederim mustafa bey ibraname de yazan aynen şöyle.işten ayrılış şekli. 29-işveren tarafından işçinin ahlak ve iyiniyet kurallarına aykırı davranışı nedeni ile fesih. Efendim şöförümdüm kurumda ilk tutanak trafik kurallarına riayet etmemem ve nezaket ve hoşgörüsüz davranmam.. 2.tutanak ise aracın lastigini patlatmam kasti ve bilinçli patlatmadıgımı savunmada belirttim.bugün işkura müracaat ettim işsizlik maaşı için 29 maddeden çıkarıdığım için ödeme yapılmayacagını ancak yargı yoluyla davayı kazanırsam geriye dönük ödeme yapılabileceğini söylediler.hocam avukat tutsam davayı kazana bilme şansım varmıdır teşekkür ederim iyi çalışmalar.

    1. Mustafa hocam trafik kurallarına riayet etmedim diye tutanak yapıyorlar izmir gibi metropol bi şehirde araç kullanıyorum çalışmış oldugum kurum ege bölgesine komple bakıyor yani uzun yolada gidiyorum bu 1 yıl zarfında en ufacık trafik kazam nede trafik cezam var resmen beni işten çıkarsınlar diye ugraştılar taşeron firmada Tanzimat ödemesin diye 29 maddeyle işime son verdi yardımcı olursanız sevinirim hocam.

    2. Mücahit bey açıkçası sorunuzun net bir cevabı yok. Dava açmanız ve mahkemenin bunu değerlendirmesi gerekir. Trafik kurallarına uymamak bazen haklı fesih gerekçesi olurken bazen de geçerli neden olur. Dolayısıyla önemli olan tutanağa neden olan fiilin ağırlığıdır. Bunu ben değerlendirirsem, sizi yanlış yönlendirebilirim. Size tavsiyem, dava açmanız yönündedir. Avukat tutmasanız bile, kendiniz de bir dilekçe hazırlayarak dava açabilirsiniz.

 17. Merhabalar Mustafa bey oncelıkle ınsanları aydınlatıgıınız ıcın cok teşekur ederım ….İnsanlık ölmemiş… Mustafa bey ben 3 seneden beri market sektöründe calısıyorum … ve iş yerınde sureklı ustume gelıyorlar … bende kendım cıkmak yerıne onların cıkarmalarını ıstıyorum 3 sene az bır sure degıl …. Ve rapor aldım bir kac defa … sözde gereksız yere rapor aldıgım ıcın bana tatanak tutmuslar …. benım haberım olmadan … iş yerıne gec gelme soylenenı yapmama vesayre gıbı tutanaklar tutmuslar 4-5 tane … tutanakları gecmıse yonelık tutmustur hıc bırınde benım ımzam veya…savunmam yok …. tutanak tutuldugundan dogrusu haberım yok … Beni işten bu şekılde …tazminatsız cıkarma hakları var mı ?? rapor alıyorum die veya yalan …. tutanaklar ıle …Ve son olarak … ben sebeibsiz yere tutanak tuttukları ıcın onlara dava acabılırmıyım ?? Sürekli üstüme geliyorlar …

  1. Merhaba, teşekkür ederim Çağatay bey. Sondan başlayayım, hakkınızda tutanak tutuldu diye dava açmanızın mantığı da gereği de yok. Bu tüt tutanaklar sebep gösterilerek elbette işçi işten çıkarılabilir. Ama mahkemede, siz bu tutanaklarda imzanızın olmadığını, savunma alınmadığını iddia edebilirsiniz. Hakkınızda gerçek dışı tutulan tutanaklardan dolayı endişe etmemelisiniz. Önemli olan tutanak tutulması değil, sizin gerçekten de tazminatsız çıkarılmayı gerektirecek bir fiili işleyip işlemediğinizdir. Gerçek olmadığını düşündüğünüz tutanakları ciddiye almayın.

   1. Mustafa bey ben çıkısımı nasıl alabılırım ??? Rapor almam ılerıde bır sıkıntı yaratabılır mı kısı sureklı rapor alıyor dıe ??

 18. mustafa bey merhaba 2 seneye yakin buyuk bi kurumsal firmada calisiyorum restoran zinciri. burada yonetici pozisyonundayim. ve ustlermzden gerek gece calismasi ile ilgili gerekse gunduzde fazla calismamizi istiyorlar ancak hic bir ek mesai verilmiyor. 8 saat calismam gerekirken en az 9 10 saat calismaktayim. uzerime bu yuzden geliniyor 1 2 tutanak tutuldu acik acik istifani istiyoruz diye bana bir yol haritasi gosterirmisniz ? birde yonetici kadrosundan herhangi bi sekilde maasindan kesinti yapilabilir. ( sebep olarak sevkiyatta eksik urun gelmesi bunun farkedilmemesi ) tskler hocam simdiden.

  1. İşçinin ücretinden kesinti yapılması ile ilgili bir yazı yazmıştım. Şuradan okuyabilirsiniz. Diğer hususta ise önünüzde iki seçenek var. Ya bu durumu kabullenip çalışacak ve ileride işten ayrılırsanız dava açarak geriye dönük haklarınızı talep edeceksiniz ya da fazla mesaileriniz ödenmediği için haklı fesih yaparak işten ayrılacaksınız.

 19. Mustafa bey
  gecen gunlerde sirketimiz kapatilacak diye bi söylenti duydum ve sirkette bir arkadasimla bunu paylastim oda baska arkadasa soyleyip müdür e söylemiş .
  Müdür bana ters cikti ve bu olayi anlatan arkadaşla kisa sureli tartıştık ve mudur bana işten gitmemi söyledi. .
  Isten beni cikarma hakki varmidir ben bur sirketde 7.bucuk seneden beri calisiyorum tazminatsiz cikarma haklari varmidir yada tutanak tutmalari lazimmidir tutanak da tutmadilar .
  ne yapmam lazim anliyamadim

  1. Ferdi bey böyle bir haklı fesih nedeni olmaz. İşten ayrılmamanızı öneririm. Eğer zorla çıkarılırsanız da derhal notere gidin ve durumu anlatır bir ihtarname çekerek tüm haklarınızı talep edin.

 20. Merhaba,

  Kurumsal bir şirketin vekalet ile resmi hukiki süreçlerini yönetiyorum..Yönetici pozisyonda çalişiyorum.
  2016 yılında üstlerime danıştığım halde aksi bir olay için danışmadan hareket ettiğim düşünülerek yazılı savunma uyarı verildi.Aradan 1 yıldan fazla geçti ben işime devam ediyorum herşey yolunda..
  Öğrenmek istediğim 1 defa yazılı uyarı aldım diye,beni tazminatsız işten çıkarma şansları varmı.7 yıldır çaliştiğim bir firma.

  teşekkürler.

  1. Hakan bey, işçi yapmış olduğu bir fiil gerekçesiyle işten tazminatsız olarak çıkarılacaksa, bunun en geç 6 iş günü içinde yapılması gerekir. Bu, bir tür hak düşürücü süredir. Dolayısıyla, hakkınızda tutulan tutanağın ardından 6 iş günü geçtikten sonra, artık bu fiiliniz nedeniyle 25inci madde kapsamında işten çıkarılamazsınız.

 21. Mustafa Bey Merhaba,

  Öncelikle insanlara verdiğiniz açıklayıcı cevaplar için teşekkür ederim.
  Benim sorunum şu ben turizim sektöründeyim 8 yıldır çalışıyorum normalde 1 bölüme bakarken 2 farklı bölümü kapatıp onun işinide bize yüklediler. Bizde yıllarca diğer bölümlerin işini sorunsuzca yaptık ama son zamanlarda diğer bölümlerin işi yaptırılmak istenince bana ait ve branşım dışı olduğu için yapmicağımı söylüyorum. Burda bana muhtemelen tutanak veya tutanaklar tutulacak bu tutanaklara dayanarak iş yeri beni tazminatsız göndere bilirmi?
  İkinci sorum ise aynı bölümde aynı işi yaptığımız arkadaşlar benden fazla maaş alıyor. Bölümde en eski olan benim. Tazminatsız çıkarılırsam bu maaş durumu mahkemede bana yardımcı olurmu.?

  1. Mehmet bey, işveren sizi çıkarırsa, zaten haklı bir gerekçeye dayanmak zorunda kalacaktır. Haklı gerekçenin aksini mahkemede iddia ederek kıdem tazminatınızı alabilirsiniz. Size farklı iş yaptırılması ya da daha az maaş ödenmesi hususunda ise, bunları gerekçe göstererek siz haklı fesih yapabilir ve tazminatınızı talep edebilirsiniz. Bunlar, işveren tarafından işten çıkarıldığınızda, olası bir davayı etkilemeyecektir.

   1. Merhabalar benim ufak bi sorunum var Mustafa bey cevaplarsaniz çok sevinirim.
    Şimdi 10/07/2017 de iş yerinden öğlen gelicem diye izin aldım amirimden sonra ise giderken öğlen amirim beni arayıp seni işten çıkardık yarın gelip muhasabeden hesabını kes dedi. Ertesi gün gittiğimde muhasebeye muhasebeci bana senin çıkışın verildi ama tazminat ihbar hesaplanmadan devamsızlık dan çıkışını verdiler dedi git patronla konuş dedi. Bende patrona beni işten cikarmissin dedim oda evet doğru dedi tazminat vermiyor muhasebe dedim doğru vermiyoruz dedi git nereye şikayet edersen et dedi. Bende iskura gittim 10/07/2017 tarihinde dilekçe verdim işkur dakika memurun bana sigortan kesilmemiş dedi. Büyük ihtimal seni tazminatsız çıkarmak için yapmışlar dedi aradan 17 gün geçti ve 27/07/2017 de bana tutanak tutmaya başlamışlar ben imza atmadım haberinde yok ve noterden ihtar çekmişler ise gelmiyor diye. Bu işyeri bariz bir şekilde bana tazminat vermemek için uğraşıyor bu durumda benim tazminat almama şansım varmıdır.

    1. Ömer bey merhaba. Elbette ki haklarınızı alabilirsiniz. Ama keşke İşkur’a gittiğiniz gün işyerine bir ihtarname çekseydiniz ve durumunuzu kayıt altına almış olsaydınız. Ama eğer İşkur’a verdiğiniz dilekçe işleme girdiyse, bu da sizin durumunuzu kayıt altına alacaktır. Bu saatten sonra daha fazla beklememenizi ve arabulucuya başvurmanızı öneririm. Ya da dilerseniz doğrudan iş mahkemesine dava açmanızı öneririm.

 22. Mustafa bey iyi günler öncelikle insanlara verdiğiniz bilgiler için çok tsekkur ederim
  Benim de size bir sorum olacak ben özel güvenlik görevlisi olarak çalışıyorum devriye görevimde haksız olarak bir iş yapıp devriye kontrol noktasını söküp yanıma aldım bu durumu da vardiya amiri anladı bu durumda hakkımda nasıl bir işlem yapılır drekt çıkış verilirmi tazminatı kaybetme durumum olurmu saygılarımla

  1. Merhaba. Bu biraz teknik bir konu. Yaptığınız fiilin olası sonucu çok ağırsa, evet haklı fesih yapılabilir. Açıkçası, yorum yapmam çok zor. Bir gelişme olursa ve buradan yazarsanız, yardımcı olmaya çalışırım.

   1. MRb mustafa bey benim size küçük bi sorum olacak makineler vardiya bitimine 10 dakika kala kapanır bu süre içerisinde istem dolu oturduğumuz yerde uyursak ve bölümde diğer çalışanlar bölümü o dakika içerisinde terk etmiş ise işten çıkarılma sebebi ola bilir mi daha önce bir veya iki tutamağım var bu konuda yani diğer tüm çalışanlarla beraber işi bırakmış olmamız soyunma odasına gitmiş olmaları Benin hala bölümü terk etmeyip oturduğum yerde uyuya uyuyor olmam yatmadan veya başını bir yere yaslamadan bu iş veren için tazminatsiz işten çıkarılma sebebi mi

    1. Tahsin bey, böyle somut bir soruya cevap vermem çok zor. Çünkü, bu durum işyerinin niteliğine ya da işyeri uygulamalarına ve kurallarına göre değişir. Yine de, eğer bir olumsuz durum yaşarsanız, yazmanız durumunda yol göstermeye çalışırım.

  2. Merhaba Fatih bey, konuya müdahil olmak istedim, sektörün de içinden biri olarak.
   Vardiya Amiri konu ile ilgili bir tutanak, rapor vb. tuttu mu? Ne görüştünüz kendisi ile?
   Normal şartlarda ispatlanırsa yaptığınız maalesef ki 25/2 dediğimiz iyi niyet ve ahlak kurallarına aykırı hareketten direkt çıkış verilebilir. Önce bir savunmanızın alınması lazım.
   Gelişmeleri lütfen yazınız.

 23. merheba mustafa bey size bir sorum olacaktı bir fabrikada kendi bünyesınde çalışıyorum günlük maaş vardiye listelerini dolduruyoruz aynı nöbet vardiyasında üç vardiya olarak çalışıyoruz her ayınsonunda amirin bulunduğu nöet yerine veriyoruz vermi unuttuk ama aynı variya arkadaşlarımızdan bana tutanak yazıyorlar ufacık bişey oldumu tutanak yazıyorlar bunlar geçerlimi bize yol gösterirmisin

  1. Hasan bey, nasıl bir tutanak tutuluyor? İçeriği nedir? Biraz daha bilgi verirseniz yorumlamaya çalışırım.

 24. Merhaba Mustafa Bey, ben bir markette çalışmaktayım. Çalıştığım iş yerinde hakkımda işimi yetiştiremediğim için 1 defa tutanak tutuldu. Bir kezde müşteriye kötü ürün gönderdiğim için tutanak tutuldu. Özellikle ikinci savunma bence haksızdı ve iş yoğunluğu o gün fazlaydı. bu savunmaların yaptırımı sizce ne olur. Yardımcı olursanız sevinirim.

  1. Aydın bey, bu tüt tutanaklar tek başına anlam ifade etmese de, çoğaldığında sizin kıdem tazminatı ödenerek işten çıkarılmanıza neden olabilir. Şu an için sadece bekleyip görebilirsiniz.

   1. Peki işten çıkartılma durumunda mahkemeye başvurarak ihbar tazminatı talep edilebilir mi?
    Sorumu cevapladığınız için teşekkürler.

    1. İhbar süresi kullandırılmazsa ihbar tazminatı talep edebilirsiniz. Mahkeme sizi haklı bulursa, hem ihbar hem de kıdem tazminatınızı ödetecektir.

 25. slm mustafa bey ben 5yıldır tokide çalışmaktayım iş yerim bana 1 tane tutanak tutdu işyerim ve 4kişide şahitlik yapıp imza attık ve bana savunmammı yazdırdı imza attırdı ve beni cıkartmak istiyorlar ben tazminatım varmı veya nasıl alabilirm yardımcı olursanız sevinirm iş yerim tazminat alamazsın diyor SAYGILARIMLA..

  1. Fatih bey, tutanağın içeriğine ve fiile göre sonuç değişir. Eğer bu gerekçeyle işten çıkarılırsanız, tekrar yazın o zaman değerlendirelim.

 26. 14 yıldır aybı firmadan çalışıyorum.2 yıl önce tutanak tutuldu.4 kişiye 32 milyar zarar edildi diye savunmamı verip imzaladım.2 ay öncede takibi sorumluluğunuzdadır.diye ayrı bir tutanak tutuldu.1 seneye kasar işyerim taşınacak.plaka değişikliği olacağından gitmeyi düşünmüyorum.tazminatımı alır mıyım.bu 2 tutanağı öne sirüp vermemezli yaparla mı ?

  1. Merhaba. İşyerinin taşınması ile tutanakların alakası olmaz. Eğer iş sözleşmenize göre yeni işyerine gitmeniz gerekiyorsa ve gitmezseniz kıdem tazminatı alamazsınız. Bu kadar eski tutanaklar, işçinin tazminatsız çıkarılmasına gerekçe olamaz.

  1. Bir işçi doğrudan bir tutanağa bağlı olarak çıkarılacaksa, bu tutunağın üzerinden 6 iş günü geçtikten sonra, artık tazminatsız çıkarılması mümkün değildir.

 27. Mustafa Bey ben iş yerimden maaşımı eksik yatırdıkları için mesai saatinde kimseye söylemeden işten çıkıp gittim tutanak tutulmuş ve beni aradılar yarın gel konuşalım tutanağı dert etme hallederiz dediler ne yapmalıyım

  1. Merhaba, keşke öyle çekip gitmeseydiniz.
   3 gün ard arda işe gitmediğinizden tutanak tutmuşlardır. Devamsızlıktan çıkışınızı verebilme şansı tanımışsınız. Ama gidin ve konuşun, ”tutanağı dert etmiyorum, ne için gelmediğimi siz benden çok daha iyi biliyorsunuz ve sizi dinliyorum, buyrun!” deyin… Bir hatadan dönerler umarım mesajı alıp

 28. Mustafa bey merhabalar.Çalıştıgım özel işletmede barmenlik yapıyorum.daha önceleri 2 tutanagım vardı fakat ben bu tutanakları ne gördüm nede imzaladım.dün akşam 3.tutanagı tuttular ve işime son verdiler.Ne yapmam gerek acaba tazminat alabilirmiyim ve haklarım nelerdir.Şimdiden teşekkür ederim.

  1. Yasin bey, önemli olan kaç tutanak tutulduğu değil, tutanağın içeriğidir. Gerçekten de işverenin haklı bir nedeni olmadığı kanaatindeyseniz, bir an önce ihtarname çekmeli ve ardından kıdem tazminatınız ödenmezse dava açmalısınız.

 29. Merhaba mustafa bey on yıldır özel bir firmada çalışmaktayım son yöneticim ve performansım konusunu anlaşamıyorum kendisi işe başladığı gün hakkımda bazı tutanaklar olduğunu söyledi ama bu tutanaklar çok uzun zaman önce tutulmuş bir tanesinin içeriğini ulaşabildim beni uyurken yakalamışlar ancak hiçbirinden hiçbir şekilde haberim yok benim odadan hakları bahane ederek İşten çıkarmak istiyor tazminatını ödemeyeceğini söylüyor ne yapmalıyım nasıl hareket etmeliyim yardımcı olur musunuz şimdiden çok çok teşekkür ederim

 30. Merhaba Mustafa Bey,

  Bugün hakkında işe geç kaldığım için tutanak tutuldu.Bu tutanağa istaneden haklarımı vermeden işten çıkarılabilir miyim ? çıkarılmazsam bu şekilde kaç kere hakkında tutanak tutulursa işten çıkarabilir ler ?

  1. Merhaba,
   1 kez geç kaldınız diye o tutanakla sizi işten çıkartma hakları bulunmamakla birlikte, sizinde geç kalmaları alışkanlık haline getirmemeniz gerekmektedir. Tutanak sayısı önemli olmayıp içeriği ve işlevi önemlidir.

 31. Merhaba Mustafa bey 1.5 senedir bir iş yerinde çalışmaktayım ve çalıştığım iş yeri farklı sebeplerden 3 kere tutanak tutuldu bu tutanakların tutulmasından 1.5 ay sonrada işten çıkarıldım iş yerim ihbar süresi vermeden çıkışımı verdi bu durumda ihbar tazminatı hakkım var mı

  1. Bora bey, işçinin bir fiili nedeniyle tazminatsız çıkışı verilecekse, bunun o fiilin gerçekleşmesinden itibaren 6 iş günü içinde yapılması gerekir. Dolayısıyla, durumunuz net bilmemekle birlikte, hem ihbar hem de kıdem tazminatı hakkınız olabileceğini düşünüyorum. Dilerseniz, sitemizdeki “bize sorun” bölümünden daha ayrıntılı bilgi verebilirsiniz, böylece yardımcı olabilirim. İletişim formunda, bu yorumunuzdan bahsetmeyi unutmayın.

  2. iyi günler Mustafa bey iş yerinde tutanak tuttular bende savunmamı yaparken kabul etmediğimi ve sebebini yazdım TUTANAK YİNE DE GEÇERLİMİ

   1. İŞYERİNDE HATALI ÜRETİM YAPMAKTAN 3TANE TUTANAK TUTULDU 2TANESİNİ İMZALADIM 1 TANESİNİN SAVUNMASINI İMZALADIM NE YAPABİLİRİM TAZMİNATSIZ ÇIKIŞ OLABİLİRMİ

    1. Murat bey, bu sorunun kesin bir cevabı yoktur. Tutanağın içeriğine, zararın boyutuna vs. bağlı olarak değişir. Doğru cevabı yine yukarıdaki yazıdan bulabilirsiniz.

 32. Mustafa bey müdüre hanımla aramda bi olay geçti ve bu olaydan 8 gün sonra tutanak yazdı hatta ben iş yerine girdiğimde kurumdan cıkmış olan kişi şahit gösterildi sonuç işten cıkartıldım

   1. bu olayın içinde okadar farklı şeyler varki avukatlar bile davaya bakmıyor işyerinde bulunan bietakım şeyleri gördüm ben gizli kamera kayıtlarını izleyen müdüre hanımın eşi kurumla alakası olmadığı halde gizli bie kurumdan bahsediyorum elbetteki psikolog un 17 yaşındaki kız çocuğuyla yakın teması ve akp yönetimi tarafından kapatılan gerçekler bana şuan en gerekli şey kendindem emin bir avukat elimde fotoğrafları bile var gizli kamera kayıtlarını izleyen şahsın ben kadın sığınma evinde çalışıyordum ama tazm,natımı dahil vermeden tutanaklar gerekce gösterilip işten çıkartıldım

 33. Merhaba is yerimde 9.10 dan sonra hergun tutanak imzalatiyorlar yaklasik 9 tane imzaladim 2 sinde 5 dk 1 indede yarim saat gec kaldim diye ki bu durum is yerinde herkesde gecerli 9.10 dahil 9.10 9.12 vs den sonra sirayla servisin cogunluguna tutanak imzalatiyolar uzun suredir calisan bir isci bile 10 tane tutanak imzalamistir ne yapmaliyim ya da bunu yapmalarinda ki sebep nedir acaba

  1. Nur hanım, şu anda yapabileceğiniz bir şey yok. Ancak işveren bunları ileride kullanarak haklı fesih yapmak isteyebilir. Yine de yorumlarımız tahminden öteye geçmez. Bu hususta bir eylem olursa ve tekrar yazarsanız yardımcı olmaya çalışırım.

  2. Imzâ atmasanız gerekir imza açtığınız taktirde herşeyi kabul etmiş sayılırsınız imza atmasanız size kimse zorla imza artıramaz hukuk avukatlatinâ tanisin bence

 34. Merhaba Mustafa Bey.Ben özel sektörde 2 yıldır çalışıyorum iş yerinde 3 ay önce 20 tane kural yazdırıp zorunlu bir şekilde herkeze imzalattılar.bu kurallardan 1 tanesi telefonların dolabımızda kalmasıydı beni müdür 1 kere telefonla yakaladı ve savunmamı yazdırdı imzalattı yaklaşık 1 ay sonra önemli bir sebebim varken yine telefonla gördü ve hiç dinlemeden seni işten çıkarıyorum deyip odasına götürdü benim askerliğime 3 ay var ve bende hiç birşey imzalamadım müdürde sana imzalatmasını bilirim dedi bende odasından çıktım sinirden 1 kaç olay yaşandı işte kapıya vurmak gibi.neyse ertesi gün gelmemi ve işlemleri yapacağını söyledi.ertesi gün geldim içeri almadılar dışarda yaklaşık 5 saat bekledim sonrada haftaya gelmemi söledi halbuki hala çalışıyo gözüküyorum eğer haftaya kadar gelmesem 2 gün üst üste gelmediğim için tazminatsız çıkaracaklar.bide 2. İhbarı ben imzalamadığım için zorla 2 görgü şahidine imzalatmışlar şimdi telefon yüzünden 1 savunmam var ve 2 şahidli bir tutanak ile beni tazminatsız çıkarabilirler mi dediğim gibi askere gitmeme 3 ay var ve sütüme çok oynadı müdür.Teşekkür ederim.

 35. Merhaba Mustafa bey ben özel bir şirket te işçi olarak çalışıyorum 7 yaşında bir kızım var( epilepsi) hastası kriz geçiriyor çoğu zaman sabah oluyor bazen her gün bazende 2 günde bir oluyor . bu durumu bildiği halde amirim bana 3tane tutanak tuttu.budurumda tazminatsız işten cikarilirmiyim.yardimci olur musunuz.

  1. Öncelikle geçmiş olsun, inşallah tez zamanda şifasını verir Rabbim. İşiniz zor, tahmin edebiliyorum…
   Lâkin işçi-işveren ilişkilerinde duygusallık maalesef ki 2 belkide 3. planda kalabiliyor, kalmalıdır da.
   [İşçi; beden gücünü veya fikir gücünü belirli bir bedel karşısında ve belirli sürelerde işverene satar, kiralar/işveren; bu takas pozisyonundan bedeli ve yasal ödemeleri yapar]
   Literatürdeki benzer tanımdan dola çıkarsak; iş saatinde sizden istenen işin yapılmasını istemek işverenin en doğal da hakkı olabiliyor. Tabiki insaniyet namına pozitif bir ayrım göstereblir ama, bu onun takdiridir.
   Tutanak sayınızı çoğaltmayın derim…

 36. Merhaba özel bi sektörde 4 yıldır çalışmaktayım bugün biraz rahatsız olduğum için mola saatimde depo diye tabir edilen yerde biraz oturmak istedim müdürüm geldi ve beni gördü tutanakta yatar pozisyonda olduğumu yazmış bu tutanakla beni tazminatsız bi şekilde çıkarma hakkı var mı

  1. Merhaba,
   söz konusu olay direkt ve derhal tazminatsız çıkarılma için yeterli değildir. (Dava esnasında cılız kalır)
   Önemli olan biraz daha dikkatli olmak ve bu tutanakları dosyada çoğaltmamaktır.

 37. Merhaba. Ben devlete bağlı bir kurumda özel güvenlik olarak çalışıyorum. 09.10.2017 tarihinde gece vardiyasından çıkıp evime istirahatimi etmeye gittim. Aynı gün saat 15.00 da çalıştığım kurumun müdürü çalışan personel ile toplantı düzenledi. Ben ise hem yol masrafını ödemedik leri için hem mesai vermedikleri için hem de aynı günün gecesi tekrar gece vardiyasında işe geleceğim için toplantıya katılmadım. Hakkımda toplantıya gelemediğim için tutanak tutulmuş ve iki çalışma arkadaşıma şahit olarak imzalattırılmış. Ben henüz ilgili memur tarafından çağrılmadım. Savunmam istenmedi. Sözlü yada yazılı tebliğ de edilmedi. Bu tutanağın tek taraflı geçerliliği olur mu? Yada çalışan olarak yapmam(yada yazmam) gereken birşey var mı? Şimdiden çok teşekkür ederim.

  1. Ahmet bey şu an için yapabileceğiniz bir şey yok. Tutanak tutulmuşsa, bunun geri alınmasını sağlayamazsınız. Ama bu tutanağa istinaden bir işlem yapılırsa,, tekrar yazın, yardımcı olmaya çalışayım.

   1. Beyefendi bilmek istediğim, tek taraflı tutanağın bir geçerliliği olup olmadığı. Şansımdan istenen bir savunma yada imzala mam istenen bir tutanak yok. Sadece şahit olarak çalışma arkadaşlarımdan duyduklarım var. Prosedürü bilmek istiyorum. Tutanak dediğimiz resmi evrak olay günü tutulur öyle değil mi? Şahitler olsa bile adı geçen kişiden savunma istenir öyle değil mi? Yoksa zaruri değil midir savunma? Rica etsem bunlarla ilgili bilgilendirir mısınız beni. Teşekkür ederim.

 38. Merhabalar 5senedir bir firmada çalışıyorum daha önce mazereti olarak bir kere geç kaldım ve tutanak tutuldu bugün ise farklı bir konudan daha tutanak yedim tutanağın içeriği ise yetkisiz bir personeli kasaya geçirdigim için tutuldu birbirinden farklı 2 tutanak var muhtemelen 3. Bir tutanakta işten çıkarılacam fakat merak ettiggim 2 soru var bu birbirinden alakasız tutanaklarin üzerine başka bi konudan veya aynı konulardan bir tutanak daha yersem haklı fesih hakkı doğar mı işyerine 2. Sorum ise ben kasiyerim kasaya giren personelle aynı birimde çalışıyoruz görevlerimiz farklı aynı mağazada aynı şubede doğal olarak kasa dahil mağazanın her köşesi personelin çalışma alanı bu personeli kasaya girdi diye bana veya personele tutulan tutanak geçersiz olmaz mı çünkü aynı mağazada çalışıyoruz ve kasa da bu mağazanın içinde personel de bu mağazada çalıştığına göre her yere girip cikabilir diye düşünüyorum

  1. Emrah bey, kesin bir şey söylememiz mümkün değil. Yazıda da açıkladığımız üzere, önemli olan kaç tutanak tutulduğu değil; gerçekten de bunların içeriğinin ne olduğudur.

 39. İyi gunler ben karton fabrikasında 3 yıldır çalışıyordum fabrikada sigara icme alanı ve yemekhane yok bu yuzden yemek saatlerimizde yemeğimizi ve sigaramizi makina yaninda oturup yiyoruz 3 yildir hic bir tutanak tutulmadan bu olay yuzunden işten çıkarıldım ihbar verilmeden ve diger mesai arkadaşlarım sadece uyari aldilar ve bana işten cikarken tutulan tutanak 25.ci maddeden tuttuklari icin tazminat ve ihbar vermicez dediler bu durumda nasil bi yol izlemeliyim

  1. Erkan bey, merak etmeyin; hakkınız aramanız durumunda eğer haklıysanız alacaklarınızı tahsil edebilirsiniz. Avukat tutarak ya da bizzat dava açabilirsiniz. Bizzat dava açmak isterseniz, iletişim formu ile bize ulaşın, size yol gösterelim.

 40. merhabalar efendim mobing dediyimiz yani çalışana baskı doğrumu anladım benim sormak istediyim konuda budur örnek vermek istersek bir çalışana gerevini yapmıyor veya savsaklıyor diye ihtar yazılırmı yazılırsada bu bir mobing deyilmidir eyer mobingse bir çalışan bu baskılar yüzünden işten ayrılmışsa tazminat hakkı doğarmı yani haksızlığa uğrama diyebilirmiyiz saygılar sunarım efendim

 41. Merhaba
  10 yıldır özel sektörde çalışıyorum vardiye amiriyim elemanim işle alakali 2 tane basit hata yaptığı için bana iki tane bilgim dışında teplig etmeden tutanak tutulmuş ve sahitlere imzalattirilmis tutanaklar gecerlimi dir benim imzam ve savunmam yoktur tutanaklarda

  1. Önemli olan tutanakların gerçeği yansıtıp yansıtmadığıdır. Birden fazla kişinin imzasının olması da kayıt altına alınması için yeterlidir.

 42. Merhaba ben bir mağazada çalışıyorum mağaza müdürü x bir çalışanı herhangi bir art niyet olmadan ırkına ait nefret söylemlerinde bulundu fakat bunu tamamen şaka/takılma olarak söyledi yani söylediklerinin arkasında herhangi bir nefret bulunmuyordu bununla ilgili bir tutanak tutuldu ırkçılık ceza kanununda bile yer alan bir suç bu durumun sonucu ne olur işten çıkarmak için tek tutanak yeterlimidir yoksa sadece ihtar mı alır 5 tane çocuğu olan evli bir adam işinden olamasi biraz üzücü.

  1. Ahmet bey, yazıda da belirtildiği gibi, kaç tutanak olduğunun bir önemi yok. Sabit görülmesi durumunda, ırkçı bir söylemin, işçinin tazminatsız çıkarılması için yeterli olacağı kanaatindeyim.

 43. Selam hocam ben özel bi şirkette otobüs yıkamasında çalışıyorum 17 ay oldu ilk başta 6 kişiydik 5 e düşürdüler şimdi ise 4 e sebepsiz yere bizden hala 6 kişilik işi yapmamızı söyliyolar aksi takdirde tutanak tutucaz diyolar bizde yetersiz kalıyoruz bu durumda ben tazminat alabilirmiyim ?

  1. Ahmet bey, kaç kişi çalıştığını önemi yoktur. Önemli olan sizin çalışma saatlerinizin yasal şartlara uygun olup olmadığıdır.

 44. merhaba ben özel bir şirkette çalışıyorum ve 2 tane tutanaktan ihtar aldım 3. üncü tutanağımı yazdılar ama hepsi ayrı sebeplerden eğer 3. ihtar verilirse beni işten tazminatsız çıkarabilirler mi bireysel sendikalıyım iş yerinde sendika yok bu konu hakkında bilgi alabilir miyim teşekkürler.

 45. Merhaba surekli kayde deger olmayan konular üzerinde veya isimi ufak bir eksik yaptığım vakit tarfimca ihtar veriliyor bu beni ilerde tazminatsız olarak çıkarmalarına neden olabilirmi

  1. Merhaba. bu soruya kesin bir cevap veremem. Önemli olan tutanakların içeriği, gerçekliği ve sıklığıdır.

 46. Merhaba 2 tane ihtar aldim bunlar yuz kizartici deyiller 3.ihtari alirsam tazminatsiz gonderme sanslari varmi 3 ihtar olunca tazminatsizmi isten cikartiyolar

 47. Merhaba, Hemşireyim ve mesai saatleri dışında yapılan toplantıya katıldım. Okula gitmem gerekliydi ve devamsızlık hakkımda yoktu. Bana tutanak tuttular o toplantıya katılmadım için. İşten çıkıp tazmınat alabilir miyim? Haklılar mı

  1. Elmas hanım, toplantıya katılmadığınız için hakkınızda tutulan tutanak nedeniyle haklı fesih mi yapmak istiyorsunuz? Bu çok zorlama bir neden olacaktır.

 48. Merhaba 6 buçuk yıldır bir şirkette çalışıyorum son zamanlarda çeşitli sebeplerden dolayı savunma ve ihtar yazdim.yazılan savunma ve ihtarlarda yüz kızartıcı bi durum bulunmaktadir tamamen işyerinin işleyişi ile ilgili.belirli zamanlarda normal çalışma saatinin çok daha fazlasını işyerinde diger personel arkadaslarla beraber çalışarak geçirdik.arkadaslarda bu fazla calisma saatlerine sahitlik yapabileceklerini söylediler ihtar çekip sozlesmemi tek taraflı fes etsem kidem tazminati alabilirmiyim saygilar

  1. Esra hanım, bunu bilmemiz mümkün olmaz. Ama olası bir dava aşamasında tanığınızın olması size elbette avantaj sağlayacaktır.

 49. Merhaba
  Çalıştığım iş yerinde eleman yetersizliğinden dolayı düzgün temizlik yapılamamaktadır.Yıllık izne çıkmadan önce bu konuyu müdürümle konuşup bilgilendirdim.yıllık izin dönüşü tarım ve köy işyerinden denetleme geldi ve ceza kestiler buna istinaden bizlere tutanak tutacağız diye haber verdiler daha tutanak tutulmadı bu tutanağa çalışanlar olarak toplam 6 kişi imza atmazsak ne olur

  1. Emre bey, imza atsanız da atmasanız da sonuç değişmeyecektir. Neticede sizin imzalamamanız, yapılan tespiti ortadan kaldırmaz.

 50. meraba 50 yaşındayım 4 buçuk yıldır özel bakım merkezinde çalışıyorum patronumuz bulunduğumuz ilçede kurs açıp ordaki personelleri işe almak istiyor amacı servisten kar etmek bunun içinde bizleri tuttukları tutanakla işten çıkarmaya çalışıyor hastaya kötü davrandın diye iki sahte şahitle işimize son verecek ne yapmamız gerekiyor

  1. Merhaba. Yapabileceğiniz bir şey yok. İsterse çıkarabilir. Ama siz de hakkınızı arayabilir ve yüklü miktarda tazminatlar alabilirsiniz. Hakkınızda tutanak tutuldu diye haksız duruma düşeceksiniz şeklinde bir kural yoktur.

 51. Merhabalar çalıştığım fabrikada insan kaynaklarına ilk kez savunma verdim tutanağımda amirimle aramda geçen sert diyolog bir kere işe gelicem diyip aldığım izni 4 saatten tam güne çıkartıp gidemedim bunun üstüne yalancısın sen diyerek tartışmamız büyüdü ve bana yazdığı tutanakta tehtit içerikli tutanağa savunmamı verdim işten tazminatsız çıkartabilirlermi verdiğim savunmada bana hitap edilmesini istemediğim davranışla yaklaştığı için tartışma oldu aramızda dedim .

 52. Merhabalar ben 2,5-3 yıldır özel bi şirkette temizlik personeli olarak çalışıyorum fakat hemen hemen 1 senedir sürekli ağır taşıma işi yapıyorum ve 3,4 kez işe geciktiğimden dolayı Tutanak yedim fakat bunca emek çaba serf edip 5kuruş tazminatsız işten atılmak insanın zoruna gider verin tazminatımı gidiyim dedim fakat bana bu şekilde tazminat alamıyacağımı söyledi (İdari işler) ne yapabilirim yardımcı olun lütfen teşekkürler…

 53. Kolay gelsin ben bir işyerinde taşeron olarak çalışırken kadroya girdim. Benim iş kodum temizlik görevlisi olduğu halde bana hem temizlik hem de büro işleri yaptırıyorlar. Birde burada işgüzar memurlar işverenim veya işveren vekilim olmadığı halde kendi kendine tutanak tutup iş verene sunuyor iş yerinde işçi olduğum için eşitlik ilkesi uygulanmadığını düşünüyorum.ben şuanda ne yapmalıyım bu yüzden psikolojim alt üst oldu bana cevap verirseniz sevinirim

 54. İyi geceler efendim …size bir sorum olucak…ben tekstil fabrikasinda 2yil 3aydir çalışmaktayım…lakin çok tutanagim var mesela on taneden aşağı değildir…ancak tutulan tutanaklar öyle sacmaki misal lavaboya gidiyorsunuz 8:30is başından mola saati olan10.30 a kadar bir kere lavaboya gitmişsin iz bunu basinizdaki amir çok sık lavaboya gidip işi bilerek yavaşlatmak diye yazıyor…diğeri izin alıyorsunuz hastaneye gideceksiniz izin kagidinizi istiyorsunuz geldiğinde duzenleriz diye mahsus verilmiyor haliyle hastane işi uzun surup gidemediginizde de ..ertesi günü tutulan tutanak kimseden izin almadan ise gelmedi yazılıyor…tabi bunlara savunmada cevabı veriyoruz..bu savunmalarin faydasını gorurmuyuz….birde bu aralar aşırı üzerime oynayıp ordan oraya sürükleyip duruyorlar kendim bırakıp gitmek için…bu fazla tutanaklarimdan ötürü hiçbir yüz kızartıcı kusurum yokken …işten cikarilsam tazminat almaya hakkım varmı sayın hocam…teşekkürler

  1. Ferdi bey, yazımızda da belirttiğimiz üzere, tutanaklar tek başına haklarınızı kaybetmenize sebep olmaz. Önemli olan bunların içeriğidir.

 55. Merhaba beni işten çıkarmak istiyorlar ama tazminatsız olarak 3 yıldır bir şirkette çalışmaktayım bana bir ihbar verdiler imzaladım iki ihbar daha verdiler saygısızlık iddea ettiler şahit göstererek ama ben son iki tane verdikleri imzalamadım beni tazminatsız olarak bu şekilde göndereceklerini söylüyorlar.Ben sizin bi yazınız da okudum kıdem veriyorlar diye ben hem kıdem hem de normal tazminatımı alamam mı

 56. Merhaba ben belediyenin taşoran temizlik şirketinde 3 yıl çalıştım yanımdaki şöför çavuşlara bebden için genel müdüre küfür etti iftirası atıldı aynı gün 4 tutanak tutmuşlar bende savunmamı yazdım ve beni 10 sonra işten çıkardılır tazminat haklarımı nasıl alabilirim cevabınız bekliyorum saygılar

  1. Mustafa bey bu durumda bir avukata danışmanızı öneririm. Buradan yorum yaparsam size eksik bilgi verebilirim.

 57. Merhabalar. Ben 1 yıl 9 aydır özel bi şirkette çalışıyorum. Benim 2 tutanağım var ikisinde de araç çarpmadan şimdi yine aynı olay oldu ve benden dün yani 11 Mayıs istifa etmemi istediler bende yazmam dedim tamam dediler. Bugün ise benden tekrar tutanak yazmamı istediler ve bu 3. Tutanağım olacaktı bende yazmam dedim. Çünkü belli bir miktar benden çıkacaktı ve işime devam etmemi istediler. Biz seni tazminatsız da çıkarırız diye söyleyip duruyorlar neden çıkarmıyorsunuz onu diyorum işsiz kalma diye diyorlar. Sizce böyle birşey mümkün mü 2 tutanağım var tazminatsız çıkarabilirler mi? Çıkarabilser neden çıkarmıyorlar da tutanak yazmamı istiyorlar. Bende sordum şirketten bir kaç arkadaşa 3. Tutanaktan sonra çıkarabiliyorlar tazminatsız dediler ve bende yazmadım o yüzden. Birde tazminat olayı 1 yıl 9 ay benim suan o 9 ay’ın da tazminatı var mı yoksa sadece yıl üzerlerinden mi hesaplanıyor

  1. Gökhan bey diğer sorunuzun cevabı yazıda var. Kıdem tazminatı ise sadece 1 yıl için değil, kısmi olarak 9 ay için de hesaplanır.

 58. Merhaba sigaradan dolayı 2 kez tutanak yazıldı.sigara molamız yok fabrikada sigara kullananların hepsi içiyorsaat 8 den 4 e kadar molamız yok sadece 12 de yemek molası var 30 dk .işten çıkarırlarsa kendimi nasıl savunabilirim. Teşekkürler

 59. Merhaba ben bir şirkette mola hak edişi ile ilerliyorum mola hak edişim 10 ayda 1 defa çok fazla olmak üzere aşıp 2 defa tutanak yedım.Bunun ile ilgili beni ihbar tazmınatı vermeden çıkarabılırlermı?

 60. Merhaba öğretmen olarak bir kurumda çalismaktayim .2 tutanagım var biri çocuğun ayağını acımasıni müdüre hemen bildirmedigim için digeride çocuğu yuksek sesle uyardigim icin1.5 yildir çalışıyorum beni çıkarırlarsa tazminant alabilirmiyim.

  1. Pelin hanım net bir şey söylemem zor da olsa, bu söylediğiniz gerekçeler kıdem tazminatınızı almanıza engel olmayabilir. Yine de bu tür tutanakların artmaması yararınıza olacaktır.

 61. Vardiya arkadaşima Yazili tehtit ve haraket içeren mesaj yazilmasi durumunda işten tazminatsiz kovulmasi durumu varmidir.

 62. İŞYERİNDE SIK SIK İŞ YERİNİN GÖRÜNMEYEN YERLERİNDE UYUYAN İŞÇİ İÇİN KAÇ TUTANAK YETERLİ OLUR

 63. Merhaba çalıştığım iş yerinden 30/12 tarihinde çıkarıldım işten çıkarıldıktan 3 ay sonra tazminat alacak davası açtım işyeri ben dava açtıktan sonra geriye dönük kendi aralarında. tutanak tutup beni işe gelmedigim için işten çıkardıkları iddia ediyorlar bu belgelerin sahteligini nasıl açıklarım lütfen yardım edin

 64. Merhaba 30/12 tarihinde işimden çıkartıldım ve yaklaşık 4 ay sonra tazminat davası açtım davayı açtıktan sonra ellerinde çok saglam deliller oldugunu ve davadan vazgeçmemi söylediler bir miktarda para teklif ettiler kabul etmedim dava açıldıktan sonra geçmiş tarihli tutanak tutmuşlar işe gelmedi diyerek bu tutanakların hükmü nedir geçmiş tarihli tutanak olurmu teşekkür ederim

  1. Mehmet bey, bunlar işvereni kurtarmaz. Merak etmeyin, tek başına bu tutanaklar dava sonucunu değiştirmeyecektir.

 65. Selam bir iş yerin de engelli olarak çalışıyorum ve performas düşüklüğün den tutanak yedim yanlız imza atmadım beni işten çıkarabilirmi 1 yıl 6 ay çalışıyorum çift tasminat alabilirmiyim

 66. Kolay gelsin öncelikle ben bi özel hastanede hemşireyim kardeşim yesilkartlı olduğu için benim adıma giriş yaptırıp Dirsek Mr çektireçektik ama sıkıntı yaptılar tutanak tuttular ama işleme koymayacağız dediler daha önce hiç tutanak tutulmadı bana
  1)Tutanağı Kaç Gün içinde işleme koyma hakları var (Veya 3-5 ay sonra önüme sunabilirlermi )
  2)Tutanağı Görmedim tam olarak ne yazıyor ama kimlerin imzası var bilmiyorum bana imza da attirmadilar benim imzamın olmaması tutanakta lehime olur mu ?
  Teşekkür ederim.

 67. Merhabalar; ben yazılanların aksine hizmet sektöründe bir işverenim, kimseyi küçük görmeyiz haşa asagilamayiz 30-40 kadar çalışanımız var, fakat bazen personeller çok art niyetli davranıyorlar, bazı personellerin 5-6 tutanakları var, 3-4 ü mesai saatinde musteriye bakmayıp telefonla oynamak gibi, amirleri is yerinde yokken masaya oturup telefon oynamak gibi. Adam bizden izin istiyor babam umreye gidecek diye vermiyoruz ertesi gün 15 gün raporu dayıyor bu bahsettiğim konu aynı kişi mesela, tazminatımı verin gönderin diyor, sırıta sirita, Allah rızası için söyleyin bizim hakkımızı kim savunacak ben şimdi bu adami tazminatsız çıkaramayacak miyim?

 68. Herkese mrblar.benim bir sorum olacak arkadaşlar.Özel sektör çalışıyorum işyerinde imza topladık arkadaşlarla bayram ikramiyesi için 2senedir bayram ikramiyesini sabitlediler 2sene öncesine kadar tam maaş veriyorlardı şimdi azalttılar bende imza topladık fabrikada bunun düzeltilmesi için imza toplamak yasak midir beni tazminatsız çıkarabilirler mi acil yardım

  1. Tahir bey, imza toplamak neden yasak olsun? Önemli olan işleri yavaşlatma gibi eylemlere girişmemektir.

 69. Türkiye çapında büyük bir markette çalışıyorum
  Herşeye savunma slip ardından o savunma ile ilgili tutanak tutuyorlar 11 ayda 5 savymunma 3 tutanak oldu 20 yıldır çalışıyorum ilk savunma ve ihtarı burda yedim çıkış sebebi olabilirmi
  Örneğin saat 9 da açılıyoruz sivil gelip gidiyorum iş yerinde giyiniyorum 30 dk geç giyindim diye savunma ve ihtar yazdılar fakat geç kalma sebebim iş yerinin sorunlarından dolayı ne gibi bir yaptırım yaparlar

 70. Acill lütfen dönüş yapın.
  Merhaba,mesaim saat 1 de bitiyor daha önce gerginlik yaşadığım çalışma arkadaşım saat 3 te kendisi mesaiye devam ediyor ancak ben etmiyorum. Ayağıma takılıp sendeliyor ve çelme taktığımı iddia ederek tutanak tutup benden şikayetçi olmuş kamera kayıtları var ancak onu görmüyorum arkam dönük bir adım geriye attığım için ayağıma takılıyor amirimde benden savunma istiyor.
  Mesai saati dışı olduğu için benim savunma yazman gerekli midir. Yoksa mesai dışı olduğunu söyleyip savunma yazmayı reddedileceğimi ve bu konunun kurumu ilgilendirmediğini mesai dışı yaşandığı için kişisel bir sorun olduğunu belirtebilir miyim.
  Yalnız tekrar söyleyeyim arkadaşım mesaiye devam ediyor ancak benim mesaim bitti ve sivilim.

  1. Merhaba. Savunma yazmanızı öneririm. Çünkü siz mesai saatlerinde olmasanız da, arkadaşınız çalışmaya devam ediyor ve olay işyerini de haliyle ilgilendirir.

 71. merhaba iyi günler ben çalıştığım yerde mobing görüyorum ve bu süregelen iş başlangıç itibarı ile devam eden bir durum yakın zaman da ise 7 gün pes peşe çalıştırıldım 8. gün izin yaptım ancak bunu herhangi bir yere bildirmedim bayram sürecinde ise haftada 3 gün izin yapar iken 2 ye düşürüldü bu gibi durumlarda işten tazminat alıp çıkma durumu ve şikayet süreci olarak yapmam gereken nedir öğrenebilir miyim

 72. Merhabalar. Ben bir mağazada çalışıyordum bazı olumsuz durumlar oldu ben çıkacağımı söyledim ve bazı durumlardan dolayı gelemeyeceğimi söyledim. Onlarda istifamın yazıldığını gelip imzalaman gerektiğini söylediler. O ara gidip imzalayamadım ve işten çıkmadan 12 gün çalıştım yani 12 gün maaş hakkım vardı. Fakat bana 3 tutanak tutuldu ve işten çıkarıldın denildi maaşım yatmadı. 12 günlük paramı almadım. Fakat şöyle bir durum var sigortamın bitiş tarihi benim işten çıkmamdan 2 hafta sonra çıkışı verildi. Bu durumda benim o 12 günlük paramı alma şansım var mı ? Yani onların böyle bir hakkı var mı? Cevaplarsanız sevinirim. Teşekkürler.

 73. Mrb acil cevap verirseniz sevinirim… Konuya gelelim ben Taşören fabrikada çalışan 5 senelik bir isciyim bizim çalışma duzenimiz hedeflere göre ve hedef verilmediği zaman bize disiplin tutanağı tutuyorlar tutanakta da hedef verilememe seçeneği var bu tutanağı hergun yiyorz bizi tazminatsız işten çıkarma gbi bir durumu olur mu ve ne gbi önlemler alabilirim lütfen bana yardım edin tutanak tutmayada bu hafta başladılar

  1. Ebru hanım işveren dilediği kadar tutanak tutabilir. Önemli olan tutanakların sayısı değil gerçekten de gerekip gerekmediğidir. Tutanakların gereksiz olduğunu düşünüyorsanız, endişelenmenize de gerek yok.

 74. Mrb resmi bir kurumda calisiyorum sabah yüzü gozum daldığı icin tutanak yedim 3 tutanakta iş fesfi var bu ilk tutanağın 13 yıldır aynı yerde calisiyorum bu tutulan tutanak kac yil geçerli ne zman silinir tsk

  1. İbrahim bey neden 3 tutanakta fesih olsun ki? Buna dair bir mevzuat mı var? Sorunuzun cevabı ise aslında yazımızda var.

 75. Merhabalar ben güvenlik şirketine baglı bir kurumda resepsiyon görevlisi olarak çalışıyorum güvenlik degilim 6 cı senem bitti, bulundugum projede denetleme olarak gelip dalgın halde yakalayıp fotograflarımızı çekiyorlar fotograf cekeni farketmedigim için tutanak tuttular bende imzaladım ben bunda kasıt görüyorum niye baskalarına olmuyorda özellikle bana oluyor diye düşünmüyorumda degilim hakkımızı savunamıyoruz hemen kamera kayıtlarına başvuruyorlar 6 sene içinde 2 ci tutanagım bundan sonra bu tür olaylarla karsılasırsam tutanagı imzalamasam ne olur?

  1. Merhaba tutanağı imzalasanız da imzalamasınız da sonuç değişmez. Çünkü ortada bir tespit vardır ve önemli olan tespitin doğruluğudur. Bence tutanak sayısına takılmayın.

 76. Merhabalar ben bundan bir ay once 7 gun ise gidemedim tutanak tutulup isten cikisim verilmis acaba tekrar ayni yerde calisabilirmiyim yoksa bu tutanak sorun olurmu?

  1. Neslihan hanım, tekrar aynı işyerinde elbette çalışabilirsiniz. Ama bu durumda önceki dönemler için kıdem tazminatı vb. haklarınızı yitirmişsiniz demektir.

 77. Selam. Ben matbaada makine ustası olarak görev yapmaktayım. Bölümüm haricinde iş yapmam söz konusu olur mu. Bunun için zora kosulup yapmamama halinde tutanak yazma ihtimalleri varmıdır. Varsa neye dayanarak ve nasıl bir yol izlenir.

 78. İş yerimin tuttugu tutanak sonucu 4857 iş kanunu 25 maddesindeki hususları ihlal edecek her türlüdavranışta bulunmaktanmak nedeniyle karar elime tutuşturulup işten çıkarıldım bu yasalmı kanunen neyle tam olarak suclandm

  1. Hande hanım, hangi gerekçeyle işten ayrıldığınızın size somut olarak bu yazıda bildirilmesi gerekirdi. Öyle olmadıysa ve haklı olduğunuzu düşünüyorsanız, yasal yollarla hakkınızı aramalısınız.

 79. merhabalar ben özel kurum sal bi şirkete çalışıyom ve tutanak yesin bu tutanak süresi nezamana kadar sörüyor sörwsi varmı

 80. merhabalar ben dogancan bayır 240 dakika işe gec kaldıgım icin tutanak tutuldu bugun bana gelen idar kagdını okudum ve imzaladım 3 yılık calıştıgım bi firma ve tazminat hak ede biliyormuyum. cıkartilirsam eyer bu konu hakında bilginizi arz ederim teşekurlerimi sunar iyi gunler dilerim

  1. Doğan bey sadece bu gerekçeyle tazminatsız işten çıkarılamazsınız. Ama bu tür olayların tekrarlanmamasına dikkat etmeniz gerekir.

 81. Merhablar. Kurumsal bir sirkette calrirken tazminatsz bi sekilde i7ten ckarildm .5. senem bu isyerinde 10 dan fazla ihtarim war bu yuzdn bunu grekce göstererb ckisimi yaptlar. Yazili bir tebkg almadm cikis ewraklarmi adresime gndrecklerni syledlr. Ben hc br sekilde imza atmadm ciks islemleri icn.aldgm ihtarlar tazminat alamami ne sekilde etkilr.

  1. Cemal bey ihtarların içeriğini bilmeden bir şey diyemeyiz. Haklı olduğunuzu düşünüyorsanız yasal süreci başlatın ve bu ihtarların ve feshin gerekçesini işveren mahkemede ortaya koymak zorunda kalsın.

 82. İyi günler efendim ben özel sektör de kimya teknikeri olarak 6 yıldır çalışıyorum yaptığım ürünlerin 2 tanesinde bozulma oldu verdiğim degerlden dolayı fakat bunun böyle olmasının nedeni ürünler deki asitin degişmesi ve vardiya amirinin üzerime kurduğu psikolojik baskı bu sebeple bana savunma yazdırdılar bu sebeple beni tazminatsız işten çıkara bilirlermi

  1. Can bey sorunuzun yanıtı hatanın nedenine, önemine ve iş tanımınıza göre değişir. Bu nedenle size ezbere cevap vermemiz yanlış olacaktır.

 83. Merhaba ben 6 yıldır bir firmada çalışıyorum 3 uyarı aldım işten çıkarıldığım zaman tazminat alabilir miyim

  1. Merve hanım kaç uyarı aldığınızın önemi yoktur. Önemli olan bu ihtarlara gerekçe olan fiillerin durumudur. İhtar sayısına takılmayın.

 84. İyi günler bn …’te 1,5 sene çalıştım benim tutanaklarım oldu ve beni tazminatsız işten çıkardılar tazminat almam mümkünmü?

 85. Ben 6yildir bir firmada calisiyorum. Market market geziyorum ve elimizdeki tablet ile market verilerini giriyoruz yogunluktan zaman zaman tablet kullanmayi unuttugum gerekcesi ile savunmani alacagim dediler tazminatsiz isten cikarma durumu soz konusu olabilirmi

 86. Merhabalar ben belediyede temizlik islerinde calisiyorum facebookda bir olay ile yaptigim yorumdan dolayi belediye baskanyardimcisi beni telefonla arayip ifade aldi sonra makamina cagirdi ve beni istifaya zorladi bende kabul etmedim 2 gun izin vediler bana 2 gun sonra karar aciklanacakmis benim sorum şu belediye baskani yardimcisi yuzkizartici bir sucum olmaksizin beni işden atabilirmi.
  Dava acmam gerekirse ne yapmaliyim ben kadroya geceli 4 ay oldu bana yardimci olurmusunuz tesekkürler mumkunse telefondan bilgi alabilirmiyim tesekkurler

   1. Oncelikle çok tesekkurler sorumu tam anlamiyla cevplamissiniz ben facebookda hicbir devlet buyugune kaldiki belediyedeki yoneticilere karsi bi hakaretim olmamisdir.benim sorunum baska bir paylasima yaptigim bi yorum ve kendi telefonumdan yapilmisdir galiba ben belediye ile mahkemelik olucam yada direk.arabulucu mahkemesine benmi gitmemlazim.ve nerde bu arabulucular tesekkurler

 87. Merhaba,

  Ben iş yerimde 4 yıldır çalışıyorum savunma aldım ve sonra ihtar çekmişler . İlkez ihtar aldım 2 ihtar sonrası tazminat alabiliyormuyum. Teşekkürler

 88. merhabalar ben beldiyede temizlik islerinde söfor olarak calisiyorum baskan yardimcisi ile girmis oldugum bir polemk yuzunden bana ceza olarak baska is vericeklermis mesela süpurge temizlik vb gibi bu durumda ben ne yapmaliyim tesekkurler

Bir yorum yaz

E-posta hesabınız, telefon ve şehir bilgileriniz yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.

YouTube kanalımıza üye olan ziyaretçilerimizin yorumları öncelikle cevaplanmaktadır. Yorum yaptığınız kullanıcı adıyla YouTube kullanıcı adınızın aynı olması yeterlidir.