İşçi, kaçıncı ihtardan sonra işten çıkarılır?

İşçi hakkında tutulan kaç tutanak fesih sebebidir?

Çalışma hayatında sık karşılaşılan inanışlardan birisi de, işçi hakkında tutulan tutanak sayısının belli bir rakamı aşması halinde işçinin işten çıkarılabileceği yönündedir. Öyle ki; kimisi 3 tutanağın yeterli olduğunu söylerken, kimisi 4 ve hatta 5 tutanak gerektiğini iddia eder. Peki hangisi doğrudur?

Tutanak ne işe yarar?

İlk olarak bu konudan başlamamızda fayda var. Temel olarak tutanak, işçinin işyeri kurallarına ya da İş Kanunu hükümlerine aykırı bir fiilinin varlığı halinde tutulur. Bu tutanakta hem işçiye ait bilgiler hem olayın nasıl gerçekleştiği hem de yeri ve zamanı yer alırken, varsa tanıkların da imzaları alınır. Tutanaklar mutlaka ya işçiye imzalatılmalı ya da tebliğ edilmelidir. Özellikle işçinin gıyabında düzenlenen tutanak işçiye tebliğ edilmemişse, yok kabul edilmesi gerekir.

Kaç ihtarda işten çıkarılır?

Bu sorunu cevabını ilk olarak iş mevzuatında aramamız gerekir. Çünkü İş Kanununda ya da alt mevzuatında bu hususta bir hüküm bulunması halinde, bu hükmün esas alınması gerekir. Mevzuatı alt üst etsek bile, buna dair bir hükme rastlamadığımızı görürüz. O halde bir de Yargıtay kararlarını tetkik etmemiz gerekir. Yargıtay’ın da kaç tutanaktan sonra işçinin işten çıkarılabileceğine dair her hangi bir içtihadı bulunmamaktadır.

3 tutanakla işten çıkarma mümkün mü?

Çok açık ve net olarak söylemeliyim ki, böyle bir kural yoktur. İşçinin fiilinin ağırlığına göre tek bir tutanakla bile çıkarılması mümkünken bazen 3 tutanak da yeterli olmayabilir. Hatta bazı durumlarda işçi, tutanak tutulmasına gerek bile kalmadan işten çıkarılabilir. İşçinin ya da işverenin bilmesi gereken temel husus, işçinin işten çıkarılmasının tutanak sayısına bağlanamayacağı ve işçinin tutanağa bağlanan fiilinin iyi değerlendirilerek karara verilmesi gerektiğidir.

Tutanak tutulursa ne olur?

kaçıncı ihtardan sonra işçi çıkarılır

O halde tutanak ne anlama gelir? Bunu size bir örnekle açıklamak istiyorum. Bu örneğimizde üç ayrı olayı birlikte irdeleyelim.

İlk olarak işyerinde hırsızlık yapan bir işçinin suçüstü yakalandığını ve polis çağırılarak teslim edildiğini varsayalım. Bu içi hakkında tutanak da tutulmamış olsun. Yine de bu işçi işten tazminatsız olarak 25inci madde kapsamında çıkarılabilecektir.

İkinci örneğimizde hafta içi salı günü ve çarşamba günü işe mazeretsiz olarak gelmeyen işçi hakkında 2 tutanak tutulmuş olsun. Bu işçi de üst üste 2 gün devamsızlık yaptığı için 25inci madde kapsamında tazminatsız olarak işten çıkarılabilecektir.

Üçüncü örneğimizde işçinin işini eksik yaptığı ya da doğru yapmadığına dair 4 tutanak tutulmuş olsun. Bu tutanaklara dayanılarak işçi kıdem tazminatı ödenerek 18inci madde kapsamında işten çıkarılabilecektir.

SONUÇ

İşyerinde tutulan kaçıncı tutanaktan sonra işçinin işten çıkarılabileceğine dair genel bir kural yoktur. İşçinin fiiline göre hiç tutanak bile tutulmadan işçi çıkarılabileceği gibi bazen 3 tutanakla bile çıkarılamayabilir. Bu tip sayılara takılmadan, işçinin fiilinin İş Kanununun 18 ve 25inci maddeleri kapsamında değerlendirilmesi ve ona göre karar verilmesi gerekir.

Tutanak sayısı elbette önemlidir; ancak tek başına böyle bir ölçütü esas almak doğru olmayacaktır. İş Kanununa ait uygulamaların tamamında olduğu gibi, her somut olayın kendi içinde değerlendirilmesi ve mevzuat kapsamında yorumlanması gerekmektedir.

31 Yorum

 1. merhabalar…çalıştığım firma haberim olmaksızın 03.04.2017 tarihinde çıkışımı vermiş.ben ise 20.05.2017 tsrihinde e-devlet sitesinden öğrendim çıkışım verildiğini ve iki güne bir nerdeyse e-devlet ten sigorta dökümanım vs bakarım……bana neden çıkarıldığıma dair hiçbir açıklama yapılmadı…çalıştığım firmanın merkezi ankarada lakin ben ise taşrön olarak aldıkları izmir şantiyelerinde çalışmaktayım…çıkışım verildiği tarihten günümüze kadar firmam adına çalıştığım şantiyeleri 8 ay boyunca temsil ettim şahitlerim de var.
  .patronu ve yetkili kişileri aradım cevap vermediler….ne yapmam lazım lütfen yardımcı olur musunuz

  1. Haydar bey bu durumda bir ihtarname göndererek haklarınızı talep etmelisiniz. Ödeme yapılmazsa dava açmanız gerekir. Şahit ifadeleri davada lehinize olacaktır. Ayrıca varsa özellikle yazılı deliller işinizi kolaylaştırır.

 2. merhaba efendim.Ben 3 ayda bir işe saat 11-11,30 geldim. 3 edet tutanak tutmuşlar.Bana bildirmeden ve imza attırmadan.Bu durumda iş yeri daha sonra bu tutanakları karşıma çıkarıp tazminat vermeden çıkarabilirmi? Vereceğiniz cevaptan dolayı şimdiden teşekkür ederim.

  1. Taner bey, fesih işleminin geç kaldığınız günden itibaren 6 iş günü içinde yapılması gerekirdi. Ama bir daha tekrarlarsanız ve bunun üzerine 6 iş günü içinde fesih yoluna giderlerse, sıkıntı yaşarsınız.

 3. merhaba ben bir sitede gorevliyim site yonetici sitede olup bitenleri kendise iletmedigim vede dostu dusmanini bilemedigi icin beni isten cikartti benim ne yapmam gerekiyo

  1. Ziya bey, böyle bir işten çıkarma gerekçesi olamaz. Haklarınız ödenmediyse, bir an önce dava açarak talep etmelisiniz.

 4. merhaba işverenle anlaştım çıkış almak için fakat tutanak tutmamız gerekli dedi aynı gün 5 tutanak tuttular fakat tarihleri farklıydı bu durum da hakları mı alabilir miyim

   1. merhaba tutanakların hepsi farklı içerikte birinde
    1: kişisel hijyene dikkat etmedi
    2:işe traş olmadan geldi
    3:zeytin dolu tepsiyi devirdi
    bu tarz şeyler toplam 5 tutanak dedigim gibi hepsini aynı gün imzaladım fakat tarihleri farklı yazıldı

    1. İşten çıkmak için neden tutanak imzaladınız ki? Bunların aleyhinizde kullanılabileceğini bilmiyor muydunuz? Yine de işveren haklarınızı ödeyecek mi?

     1. bana ödeyecegini soyledi bu tutanaklar dan sonra ödememe gibi bir durum olabilir mi

     2. Ödemeyebilirler ama size de bu durumda dava açarak hakkınızı alabilirsiniz.

 5. Selam ben işten çıkmak için işverenle görüştüm sana bi kaç tutanak tutu caz dediler ve aynı gün 5 tutanak tuttular fakat tutanakların tarihlerini farklı yazmışlardı bu durum da hakları mı alabilir miyim

 6. Mustafa bey merhaba

  6 yildir ozel bir sektorde yonetici olarak calismaktayim.gecenlerde herhangi bir mazeret belirtmeksizin mesai saatimin dolmasina 3 saat kala bolge mudurune haber vermeden cikis yaptim.daha sonra incelenen kamera kayitlarin da mesai saatimi doldurmadan cikis yaptigim bolge mudurum tarafindan tespit edilip tutanak altina alinmistir
  boyle bir durumda tazminatsiz bir sekilde isten cikarilmam yasal midir.

  Simdiden tesekkurler

  1. Mustafa bey yaptığınız doğru olmasa da, tek başına bir fesih sebebi olamaz. Ama bu davranışın öncesi ya da benzer tutanaklar varsa iş değişir.

 7. İYİ GÜNLER EŞİME TUTANAK TUTULMUŞ AMA BİRŞEY İMZALATILMAMIŞ VE TUTANAK NOTER TARAFINDAN EVİNİZE POSTAYLA GELECEK DENİLDİ.BİZ TEKRAR İŞVERENLE ANLAŞTIK VE EŞİM İŞİNE DEVAM EDECEK AMA NOTERİN GÖNDERECEĞİ TUTANAĞI NASIL İPTAL EDERİZ.YANİ GERİ İŞE BAŞLAMASINA ENGEL OLURMU

 8. iyi görevler.. Ben 8 yıldır taşeron işcisiyim çöp işinde.
  Şefimle kişisel anlaşmazlık yüzünden bana tutanak tuttu bölgeyi süpürmediğime dair.
  bende kanıt olarak süpürdüğüm sokağın sakinlerine sorulmasını istedim şikayet bi yana tam tersine beyeni almışımdır.
  Lakin diğer bölge şefide başımdaki şefin lafıyla yağmurluğumu başkasına verdiğim için tutanak tuttu.
  Ama başkası dediğide yine aynı firmada çalışan personel oda bölgesine giderken yağmur başladığı bende ıslanmasın nasılsa paydos saatim diye geçici olarak verdim ve ertesi gün zaten geri aldım. ama iki gün sonra tutanak tutuldu.
  3. tutanağımda çalışırken eldiven mecburiyeti var bende mecburi olmasa bile eldiven kullanıyorum lakin bi gün eldivenlerim eskidi bende almaya depoya gidemediğim için eldivensiz çalışdım.
  Ogün denetleyici resmimi çekmiş ve tutanak tutmuş ertesi gün tutanak gelmeden bile eldivenim vardı olaydan bi gün önceside.
  Ona savunmamada sağlığımı düşündüğünüz için teşekkür eder bir daha daha dikketli olacağımı belirtmek isterim diye yazdım.
  Şimdi sorum ise şu olaki ben bu iş yerinden ayrılmak istesem tazminatımı almak için baş vurduğumda bu savunmalar bahane edilerek tazminatıma el konulurmu?
  Şimdiden teşekkürler

  1. Cenk bey, siz işten ayrılacak olsanız, haklı bir nedeniniz yoksa zaten hiçbir zaman tazminat alamazsınız. Hakkınızda tutulan tutanakların sizi açınızdan zararı ise şudur: İleride işveren bu tutanakları gerekçe göstererek geçerli nedenle sizi işten çıkarabilir ve size kıdem tazminatı ödemeyebilir. Bu nedenle daha dikkatli olmanızda fayda var.

 9. slm hocam ben kapıcıyı benım calıstıgım yerde birinin pompası kaybolmus ve yonetım ıse kendını kurtarmak ıcın sucu benım ustume attılar ve bana zorla kagıt ımzalattılar ne yapmam gerekır ve bu 1 sene once oldu bunun suresı nekardır yardımcı olursanız cok sevınırım hocam

 10. merhaba 10 günde 2 tutanak yediim bu tutanaklar yılbaşında silinirmi veya da 2 sene sonra bir tutanak daha yedimn 2 sene önce yediklerim değerli olurmu…

  1. Kazım bey, tutanaklar sene başında sıfırlanmaz. Dolayısıyla her zaman karşınıza çıkabilir.

 11. Merhaba bir arkadaşlarımla işe başlamadan konuşurken kendi aramızda küfürleştik bunu ne müdür nede bir başkası oldu fakat başka bir arkadaşımın müdahil olup hakaret etti arkadaşımda onu şikayet etti sonucunda hakareti söyleyen kişi işinden oldu ama bana da tutanak tutuldu adli bir şekilde hakkımı savunabilirmiyim

  1. Adli olarak bilemem ama işten çıkarılmadığınıza göre iş davası bakımından şu an yapılabilecek bir şey yoktur.

 12. Merhaba ben bisey sormak istiyorum is yerinde baska bi subede clisan arkdsim benm magzama gelip is arkadslrimizla trtismislr ve konuda benm adimi gecirmis isin asli soleki ben yokken olay gerceklesiyo fkat 4 ksi bnm hakkimda tutanak tuttrcaklarmis ben bu durumda isten cikartilirsam tazminatimi alabilirmiyim

  1. Merhaba. Böyle bir şey olursa dava açarak haklarınızı talep edebilirsiniz. Mahkemede, tutanağın niteliği araştırılacaktır.

 13. Ben yaklasik 10 aydir bir firmada calisiyorum bugun beni isten cikardiklarini solediler gerekce olarakta ise 3 gun gelmedigimi beyan ettiler bu konu ile alakali tutanak tutulmus bana hic bir bilgi verilmedi savunmam alinmadi ve ben ise gidemedigimde firma yetkililerine haber verdim tamam dediler is yerinden 15-20 kisi isten cikarildi tazminat vermemek icin de bu yolu kullaniliyor benim bu durumda ne yapmam gerekiyor yardimci olursaniz sevinirim simdiden tesekkur ederim

  1. Öyle ya da böyle dava açmanız ve izinli olarak gelmediğinizi kanıtlamanız gerekir. Aksi takdirde yapabileceğiniz bir şey bulunmamaktadır.

 14. slm hocam ben bir kurumsal şirkette 16 aydır çalışıyorum kurye olarak pizza şirketinde bir ağız kavgası yüzünden işyerinden başka uzak bir şubeye gönderdiler 2 ay sonra başka şube tam 5 şube değiştirdiler benim bilgim dışında.ve işten soğuttular en son olarak 2 gün devmsızlığım oldu 1 hafta arayla diğer şubebede 1 gün gitmemiştim ve beni işten tazminatsız atacaklarını söylediler yarın gidicam sadece ihbar tazminatım verilceğini söylediler ve yıllık iznimde kullandırmadılar sakal traşı ve kask takmadığım içinde tutanak tuttular fakat hiç birini imzalamadım.ve benim 2 ay maaşım 200 300 tl civarında 2 kere eksik yatırdılar şikayet ettiğim zaman paramı geri yatırdılar lütfen yardımcı olun teşekkürler ……

  1. Bu durumda işten çıkarmaları halinde öncelikle İşkura başvurarak şikayet dilekçesi doldurabilirsiniz. Orası, haklı görmesi durumunda, alacaklarınızı ödetebilir.

Bir yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir