İşçi, kaçıncı ihtardan sonra işten çıkarılır?

İşçi hakkında tutulan kaç tutanak fesih sebebidir?

Çalışma hayatında sık karşılaşılan inanışlardan birisi de, işçi hakkında tutulan tutanak sayısının belli bir rakamı aşması halinde işçinin işten çıkarılabileceği yönündedir. Öyle ki; kimisi 3 tutanağın yeterli olduğunu söylerken, kimisi 4 ve hatta 5 tutanak gerektiğini iddia eder. Peki hangisi doğrudur?

Tutanak ne işe yarar?

İlk olarak bu konudan başlamamızda fayda var. Temel olarak tutanak, işçinin işyeri kurallarına ya da İş Kanunu hükümlerine aykırı bir fiilinin varlığı halinde tutulur. Bu tutanakta hem işçiye ait bilgiler hem olayın nasıl gerçekleştiği hem de yeri ve zamanı yer alırken, varsa tanıkların da imzaları alınır. Tutanaklar mutlaka ya işçiye imzalatılmalı ya da tebliğ edilmelidir. Özellikle işçinin gıyabında düzenlenen tutanak işçiye tebliğ edilmemişse, yok kabul edilmesi gerekir.

Kaç ihtarda işten çıkarılır?

Bu sorunu cevabını ilk olarak iş mevzuatında aramamız gerekir. Çünkü İş Kanununda ya da alt mevzuatında bu hususta bir hüküm bulunması halinde, bu hükmün esas alınması gerekir. Mevzuatı alt üst etsek bile, buna dair bir hükme rastlamadığımızı görürüz. O halde bir de Yargıtay kararlarını tetkik etmemiz gerekir. Yargıtay’ın da kaç tutanaktan sonra işçinin işten çıkarılabileceğine dair her hangi bir içtihadı bulunmamaktadır.

İşçilerin hakları neler?

Bu yazı da ilginizi çekebilir

3 tutanakla işten çıkarma mümkün mü?

Çok açık ve net olarak söylemeliyim ki, böyle bir kural yoktur. İşçinin fiilinin ağırlığına göre tek bir tutanakla bile çıkarılması mümkünken bazen 3 tutanak da yeterli olmayabilir. Hatta bazı durumlarda işçi, tutanak tutulmasına gerek bile kalmadan işten çıkarılabilir. İşçinin ya da işverenin bilmesi gereken temel husus, işçinin işten çıkarılmasının tutanak sayısına bağlanamayacağı ve işçinin tutanağa bağlanan fiilinin iyi değerlendirilerek karara verilmesi gerektiğidir.

Tutanak tutulursa ne olur?

kaçıncı ihtardan sonra işçi çıkarılır

O halde tutanak ne anlama gelir? Bunu size bir örnekle açıklamak istiyorum. Bu örneğimizde üç ayrı olayı birlikte irdeleyelim.

İlk olarak işyerinde hırsızlık yapan bir işçinin suçüstü yakalandığını ve polis çağırılarak teslim edildiğini varsayalım. Bu içi hakkında tutanak da tutulmamış olsun. Yine de bu işçi işten tazminatsız olarak 25inci madde kapsamında çıkarılabilecektir.

İkinci örneğimizde hafta içi salı günü ve çarşamba günü işe mazeretsiz olarak gelmeyen işçi hakkında 2 tutanak tutulmuş olsun. Bu işçi de üst üste 2 gün devamsızlık yaptığı için 25inci madde kapsamında tazminatsız olarak işten çıkarılabilecektir.

Üçüncü örneğimizde işçinin işini eksik yaptığı ya da doğru yapmadığına dair 4 tutanak tutulmuş olsun. Bu tutanaklara dayanılarak işçi kıdem tazminatı ödenerek 18inci madde kapsamında işten çıkarılabilecektir.

SONUÇ

İşyerinde tutulan kaçıncı tutanaktan sonra işçinin işten çıkarılabileceğine dair genel bir kural yoktur. İşçinin fiiline göre hiç tutanak bile tutulmadan işçi çıkarılabileceği gibi bazen 3 tutanakla bile çıkarılamayabilir. Bu tip sayılara takılmadan, işçinin fiilinin İş Kanununun 18 ve 25inci maddeleri kapsamında değerlendirilmesi ve ona göre karar verilmesi gerekir.

Tutanak sayısı elbette önemlidir; ancak tek başına böyle bir ölçütü esas almak doğru olmayacaktır. İş Kanununa ait uygulamaların tamamında olduğu gibi, her somut olayın kendi içinde değerlendirilmesi ve mevzuat kapsamında yorumlanması gerekmektedir.

Mustafa Baysal
Mustafa Baysal
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığında üç yıldan uzun süre İş Müfettişi olarak görev yapan yazarın, İş Kanunu Sorunları adında bir kitabı bulunmaktadır. İşçi Dünyası'nın kurucusu da olan yazarın, İş ve Sosyal Güvenlik hukuku üzerine yazdığı diğer yazılarına buradan ulaşabilirsiniz.

88 Yorum

 1. Merhaba Mustafa bey 1.5 senedir bir iş yerinde çalışmaktayım ve çalıştığım iş yeri farklı sebeplerden 3 kere tutanak tutuldu bu tutanakların tutulmasından 1.5 ay sonrada işten çıkarıldım iş yerim ihbar süresi vermeden çıkışımı verdi bu durumda ihbar tazminatı hakkım var mı

  1. Bora bey, işçinin bir fiili nedeniyle tazminatsız çıkışı verilecekse, bunun o fiilin gerçekleşmesinden itibaren 6 iş günü içinde yapılması gerekir. Dolayısıyla, durumunuz net bilmemekle birlikte, hem ihbar hem de kıdem tazminatı hakkınız olabileceğini düşünüyorum. Dilerseniz, sitemizdeki “bize sorun” bölümünden daha ayrıntılı bilgi verebilirsiniz, böylece yardımcı olabilirim. İletişim formunda, bu yorumunuzdan bahsetmeyi unutmayın.

  2. iyi günler Mustafa bey iş yerinde tutanak tuttular bende savunmamı yaparken kabul etmediğimi ve sebebini yazdım TUTANAK YİNE DE GEÇERLİMİ

 2. Merhaba Mustafa Bey,

  Bugün hakkında işe geç kaldığım için tutanak tutuldu.Bu tutanağa istaneden haklarımı vermeden işten çıkarılabilir miyim ? çıkarılmazsam bu şekilde kaç kere hakkında tutanak tutulursa işten çıkarabilir ler ?

  1. Merhaba,
   1 kez geç kaldınız diye o tutanakla sizi işten çıkartma hakları bulunmamakla birlikte, sizinde geç kalmaları alışkanlık haline getirmemeniz gerekmektedir. Tutanak sayısı önemli olmayıp içeriği ve işlevi önemlidir.

 3. Merhaba mustafa bey on yıldır özel bir firmada çalışmaktayım son yöneticim ve performansım konusunu anlaşamıyorum kendisi işe başladığı gün hakkımda bazı tutanaklar olduğunu söyledi ama bu tutanaklar çok uzun zaman önce tutulmuş bir tanesinin içeriğini ulaşabildim beni uyurken yakalamışlar ancak hiçbirinden hiçbir şekilde haberim yok benim odadan hakları bahane ederek İşten çıkarmak istiyor tazminatını ödemeyeceğini söylüyor ne yapmalıyım nasıl hareket etmeliyim yardımcı olur musunuz şimdiden çok çok teşekkür ederim

 4. Mustafa bey merhabalar.Çalıştıgım özel işletmede barmenlik yapıyorum.daha önceleri 2 tutanagım vardı fakat ben bu tutanakları ne gördüm nede imzaladım.dün akşam 3.tutanagı tuttular ve işime son verdiler.Ne yapmam gerek acaba tazminat alabilirmiyim ve haklarım nelerdir.Şimdiden teşekkür ederim.

  1. Yasin bey, önemli olan kaç tutanak tutulduğu değil, tutanağın içeriğidir. Gerçekten de işverenin haklı bir nedeni olmadığı kanaatindeyseniz, bir an önce ihtarname çekmeli ve ardından kıdem tazminatınız ödenmezse dava açmalısınız.

 5. Mustafa Bey ben iş yerimden maaşımı eksik yatırdıkları için mesai saatinde kimseye söylemeden işten çıkıp gittim tutanak tutulmuş ve beni aradılar yarın gel konuşalım tutanağı dert etme hallederiz dediler ne yapmalıyım

  1. Merhaba, keşke öyle çekip gitmeseydiniz.
   3 gün ard arda işe gitmediğinizden tutanak tutmuşlardır. Devamsızlıktan çıkışınızı verebilme şansı tanımışsınız. Ama gidin ve konuşun, ”tutanağı dert etmiyorum, ne için gelmediğimi siz benden çok daha iyi biliyorsunuz ve sizi dinliyorum, buyrun!” deyin… Bir hatadan dönerler umarım mesajı alıp

 6. Mustafa bey peki tutanak tutulduğunda kaç gün içinde bu tutanakları bahane edip tazminatsız çıkarabilirler

  1. Bir işçi doğrudan bir tutanağa bağlı olarak çıkarılacaksa, bu tutunağın üzerinden 6 iş günü geçtikten sonra, artık tazminatsız çıkarılması mümkün değildir.

 7. 14 yıldır aybı firmadan çalışıyorum.2 yıl önce tutanak tutuldu.4 kişiye 32 milyar zarar edildi diye savunmamı verip imzaladım.2 ay öncede takibi sorumluluğunuzdadır.diye ayrı bir tutanak tutuldu.1 seneye kasar işyerim taşınacak.plaka değişikliği olacağından gitmeyi düşünmüyorum.tazminatımı alır mıyım.bu 2 tutanağı öne sirüp vermemezli yaparla mı ?

  1. Merhaba. İşyerinin taşınması ile tutanakların alakası olmaz. Eğer iş sözleşmenize göre yeni işyerine gitmeniz gerekiyorsa ve gitmezseniz kıdem tazminatı alamazsınız. Bu kadar eski tutanaklar, işçinin tazminatsız çıkarılmasına gerekçe olamaz.

 8. slm mustafa bey ben 5yıldır tokide çalışmaktayım iş yerim bana 1 tane tutanak tutdu işyerim ve 4kişide şahitlik yapıp imza attık ve bana savunmammı yazdırdı imza attırdı ve beni cıkartmak istiyorlar ben tazminatım varmı veya nasıl alabilirm yardımcı olursanız sevinirm iş yerim tazminat alamazsın diyor SAYGILARIMLA..

  1. Fatih bey, tutanağın içeriğine ve fiile göre sonuç değişir. Eğer bu gerekçeyle işten çıkarılırsanız, tekrar yazın o zaman değerlendirelim.

 9. Merhaba Mustafa Bey, ben bir markette çalışmaktayım. Çalıştığım iş yerinde hakkımda işimi yetiştiremediğim için 1 defa tutanak tutuldu. Bir kezde müşteriye kötü ürün gönderdiğim için tutanak tutuldu. Özellikle ikinci savunma bence haksızdı ve iş yoğunluğu o gün fazlaydı. bu savunmaların yaptırımı sizce ne olur. Yardımcı olursanız sevinirim.

  1. Aydın bey, bu tüt tutanaklar tek başına anlam ifade etmese de, çoğaldığında sizin kıdem tazminatı ödenerek işten çıkarılmanıza neden olabilir. Şu an için sadece bekleyip görebilirsiniz.

   1. Peki işten çıkartılma durumunda mahkemeye başvurarak ihbar tazminatı talep edilebilir mi?
    Sorumu cevapladığınız için teşekkürler.

    1. İhbar süresi kullandırılmazsa ihbar tazminatı talep edebilirsiniz. Mahkeme sizi haklı bulursa, hem ihbar hem de kıdem tazminatınızı ödetecektir.

 10. merheba mustafa bey size bir sorum olacaktı bir fabrikada kendi bünyesınde çalışıyorum günlük maaş vardiye listelerini dolduruyoruz aynı nöbet vardiyasında üç vardiya olarak çalışıyoruz her ayınsonunda amirin bulunduğu nöet yerine veriyoruz vermi unuttuk ama aynı variya arkadaşlarımızdan bana tutanak yazıyorlar ufacık bişey oldumu tutanak yazıyorlar bunlar geçerlimi bize yol gösterirmisin

  1. Hasan bey, nasıl bir tutanak tutuluyor? İçeriği nedir? Biraz daha bilgi verirseniz yorumlamaya çalışırım.

 11. Mustafa bey iyi günler öncelikle insanlara verdiğiniz bilgiler için çok tsekkur ederim
  Benim de size bir sorum olacak ben özel güvenlik görevlisi olarak çalışıyorum devriye görevimde haksız olarak bir iş yapıp devriye kontrol noktasını söküp yanıma aldım bu durumu da vardiya amiri anladı bu durumda hakkımda nasıl bir işlem yapılır drekt çıkış verilirmi tazminatı kaybetme durumum olurmu saygılarımla

  1. Merhaba. Bu biraz teknik bir konu. Yaptığınız fiilin olası sonucu çok ağırsa, evet haklı fesih yapılabilir. Açıkçası, yorum yapmam çok zor. Bir gelişme olursa ve buradan yazarsanız, yardımcı olmaya çalışırım.

   1. MRb mustafa bey benim size küçük bi sorum olacak makineler vardiya bitimine 10 dakika kala kapanır bu süre içerisinde istem dolu oturduğumuz yerde uyursak ve bölümde diğer çalışanlar bölümü o dakika içerisinde terk etmiş ise işten çıkarılma sebebi ola bilir mi daha önce bir veya iki tutamağım var bu konuda yani diğer tüm çalışanlarla beraber işi bırakmış olmamız soyunma odasına gitmiş olmaları Benin hala bölümü terk etmeyip oturduğum yerde uyuya uyuyor olmam yatmadan veya başını bir yere yaslamadan bu iş veren için tazminatsiz işten çıkarılma sebebi mi

    1. Tahsin bey, böyle somut bir soruya cevap vermem çok zor. Çünkü, bu durum işyerinin niteliğine ya da işyeri uygulamalarına ve kurallarına göre değişir. Yine de, eğer bir olumsuz durum yaşarsanız, yazmanız durumunda yol göstermeye çalışırım.

  2. Merhaba Fatih bey, konuya müdahil olmak istedim, sektörün de içinden biri olarak.
   Vardiya Amiri konu ile ilgili bir tutanak, rapor vb. tuttu mu? Ne görüştünüz kendisi ile?
   Normal şartlarda ispatlanırsa yaptığınız maalesef ki 25/2 dediğimiz iyi niyet ve ahlak kurallarına aykırı hareketten direkt çıkış verilebilir. Önce bir savunmanızın alınması lazım.
   Gelişmeleri lütfen yazınız.

 12. Mustafa Bey Merhaba,

  Öncelikle insanlara verdiğiniz açıklayıcı cevaplar için teşekkür ederim.
  Benim sorunum şu ben turizim sektöründeyim 8 yıldır çalışıyorum normalde 1 bölüme bakarken 2 farklı bölümü kapatıp onun işinide bize yüklediler. Bizde yıllarca diğer bölümlerin işini sorunsuzca yaptık ama son zamanlarda diğer bölümlerin işi yaptırılmak istenince bana ait ve branşım dışı olduğu için yapmicağımı söylüyorum. Burda bana muhtemelen tutanak veya tutanaklar tutulacak bu tutanaklara dayanarak iş yeri beni tazminatsız göndere bilirmi?
  İkinci sorum ise aynı bölümde aynı işi yaptığımız arkadaşlar benden fazla maaş alıyor. Bölümde en eski olan benim. Tazminatsız çıkarılırsam bu maaş durumu mahkemede bana yardımcı olurmu.?

  1. Mehmet bey, işveren sizi çıkarırsa, zaten haklı bir gerekçeye dayanmak zorunda kalacaktır. Haklı gerekçenin aksini mahkemede iddia ederek kıdem tazminatınızı alabilirsiniz. Size farklı iş yaptırılması ya da daha az maaş ödenmesi hususunda ise, bunları gerekçe göstererek siz haklı fesih yapabilir ve tazminatınızı talep edebilirsiniz. Bunlar, işveren tarafından işten çıkarıldığınızda, olası bir davayı etkilemeyecektir.

   1. Merhabalar benim ufak bi sorunum var Mustafa bey cevaplarsaniz çok sevinirim.
    Şimdi 10/07/2017 de iş yerinden öğlen gelicem diye izin aldım amirimden sonra ise giderken öğlen amirim beni arayıp seni işten çıkardık yarın gelip muhasabeden hesabını kes dedi. Ertesi gün gittiğimde muhasebeye muhasebeci bana senin çıkışın verildi ama tazminat ihbar hesaplanmadan devamsızlık dan çıkışını verdiler dedi git patronla konuş dedi. Bende patrona beni işten cikarmissin dedim oda evet doğru dedi tazminat vermiyor muhasebe dedim doğru vermiyoruz dedi git nereye şikayet edersen et dedi. Bende iskura gittim 10/07/2017 tarihinde dilekçe verdim işkur dakika memurun bana sigortan kesilmemiş dedi. Büyük ihtimal seni tazminatsız çıkarmak için yapmışlar dedi aradan 17 gün geçti ve 27/07/2017 de bana tutanak tutmaya başlamışlar ben imza atmadım haberinde yok ve noterden ihtar çekmişler ise gelmiyor diye. Bu işyeri bariz bir şekilde bana tazminat vermemek için uğraşıyor bu durumda benim tazminat almama şansım varmıdır.

    1. Ömer bey merhaba. Elbette ki haklarınızı alabilirsiniz. Ama keşke İşkur’a gittiğiniz gün işyerine bir ihtarname çekseydiniz ve durumunuzu kayıt altına almış olsaydınız. Ama eğer İşkur’a verdiğiniz dilekçe işleme girdiyse, bu da sizin durumunuzu kayıt altına alacaktır. Bu saatten sonra daha fazla beklememenizi ve arabulucuya başvurmanızı öneririm. Ya da dilerseniz doğrudan iş mahkemesine dava açmanızı öneririm.

Bir yorum yaz

E-posta hesabınız, telefon ve şehir bilgileriniz yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.