İşçi, kaçıncı ihtardan sonra işten çıkarılır?

İşçi hakkında tutulan kaç tutanak fesih sebebidir?

Çalışma hayatında sık karşılaşılan inanışlardan birisi de, işçi hakkında tutulan tutanak sayısının belli bir rakamı aşması halinde işçinin işten çıkarılabileceği yönündedir. Öyle ki; kimisi 3 tutanağın yeterli olduğunu söylerken, kimisi 4 ve hatta 5 tutanak gerektiğini iddia eder. Peki hangisi doğrudur?

Reklam

Tutanak ne işe yarar?

İlk olarak bu konudan başlamamızda fayda var. Temel olarak tutanak, işçinin işyeri kurallarına ya da İş Kanunu hükümlerine aykırı bir fiilinin varlığı halinde tutulur. Bu tutanakta hem işçiye ait bilgiler hem olayın nasıl gerçekleştiği hem de yeri ve zamanı yer alırken, varsa tanıkların da imzaları alınır. Tutanaklar mutlaka ya işçiye imzalatılmalı ya da tebliğ edilmelidir. Özellikle işçinin gıyabında düzenlenen tutanak işçiye tebliğ edilmemişse, yok kabul edilmesi gerekir.

Kaç ihtarda işten çıkarılır?

Bu sorunu cevabını ilk olarak iş mevzuatında aramamız gerekir. Çünkü İş Kanununda ya da alt mevzuatında bu hususta bir hüküm bulunması halinde, bu hükmün esas alınması gerekir. Mevzuatı alt üst etsek bile, buna dair bir hükme rastlamadığımızı görürüz. O halde bir de Yargıtay kararlarını tetkik etmemiz gerekir. Yargıtay’ın da kaç tutanaktan sonra işçinin işten çıkarılabileceğine dair her hangi bir içtihadı bulunmamaktadır.

İşçinin şikayetinden vazgeçmesi

Bu yazı da ilginizi çekebilir

3 tutanakla işten çıkarma mümkün mü?

Çok açık ve net olarak söylemeliyim ki, böyle bir kural yoktur. İşçinin fiilinin ağırlığına göre tek bir tutanakla bile çıkarılması mümkünken bazen 3 tutanak da yeterli olmayabilir. Hatta bazı durumlarda işçi, tutanak tutulmasına gerek bile kalmadan işten çıkarılabilir. İşçinin ya da işverenin bilmesi gereken temel husus, işçinin işten çıkarılmasının tutanak sayısına bağlanamayacağı ve işçinin tutanağa bağlanan fiilinin iyi değerlendirilerek karara verilmesi gerektiğidir.

Tutanak tutulursa ne olur?

kaçıncı ihtardan sonra işçi çıkarılır

O halde tutanak ne anlama gelir? Bunu size bir örnekle açıklamak istiyorum. Bu örneğimizde üç ayrı olayı birlikte irdeleyelim.

İlk olarak işyerinde hırsızlık yapan bir işçinin suçüstü yakalandığını ve polis çağırılarak teslim edildiğini varsayalım. Bu içi hakkında tutanak da tutulmamış olsun. Yine de bu işçi işten tazminatsız olarak 25inci madde kapsamında çıkarılabilecektir.

İkinci örneğimizde hafta içi salı günü ve çarşamba günü işe mazeretsiz olarak gelmeyen işçi hakkında 2 tutanak tutulmuş olsun. Bu işçi de üst üste 2 gün devamsızlık yaptığı için 25inci madde kapsamında tazminatsız olarak işten çıkarılabilecektir.

Üçüncü örneğimizde işçinin işini eksik yaptığı ya da doğru yapmadığına dair 4 tutanak tutulmuş olsun. Bu tutanaklara dayanılarak işçi kıdem tazminatı ödenerek 18inci madde kapsamında işten çıkarılabilecektir.

SONUÇ

İşyerinde tutulan kaçıncı tutanaktan sonra işçinin işten çıkarılabileceğine dair genel bir kural yoktur. İşçinin fiiline göre hiç tutanak bile tutulmadan işçi çıkarılabileceği gibi bazen 3 tutanakla bile çıkarılamayabilir. Bu tip sayılara takılmadan, işçinin fiilinin İş Kanununun 18 ve 25inci maddeleri kapsamında değerlendirilmesi ve ona göre karar verilmesi gerekir.

Tutanak sayısı elbette önemlidir; ancak tek başına böyle bir ölçütü esas almak doğru olmayacaktır. İş Kanununa ait uygulamaların tamamında olduğu gibi, her somut olayın kendi içinde değerlendirilmesi ve mevzuat kapsamında yorumlanması gerekmektedir.

Reklam
İşçi Dünyası
Zeynel Abidin Özkale
İşçi Dünyası'nın editörü olan olan yazarın, İş ve Sosyal Güvenlik hukuku üzerine yazdığı diğer yazılarına buradan ulaşabilirsiniz.
Reklam

121 Yorum

 1. Merhaba surekli kayde deger olmayan konular üzerinde veya isimi ufak bir eksik yaptığım vakit tarfimca ihtar veriliyor bu beni ilerde tazminatsız olarak çıkarmalarına neden olabilirmi

  1. Merhaba. bu soruya kesin bir cevap veremem. Önemli olan tutanakların içeriği, gerçekliği ve sıklığıdır.

 2. merhaba ben özel bir şirkette çalışıyorum ve 2 tane tutanaktan ihtar aldım 3. üncü tutanağımı yazdılar ama hepsi ayrı sebeplerden eğer 3. ihtar verilirse beni işten tazminatsız çıkarabilirler mi bireysel sendikalıyım iş yerinde sendika yok bu konu hakkında bilgi alabilir miyim teşekkürler.

 3. Selam hocam ben özel bi şirkette otobüs yıkamasında çalışıyorum 17 ay oldu ilk başta 6 kişiydik 5 e düşürdüler şimdi ise 4 e sebepsiz yere bizden hala 6 kişilik işi yapmamızı söyliyolar aksi takdirde tutanak tutucaz diyolar bizde yetersiz kalıyoruz bu durumda ben tazminat alabilirmiyim ?

  1. Ahmet bey, kaç kişi çalıştığını önemi yoktur. Önemli olan sizin çalışma saatlerinizin yasal şartlara uygun olup olmadığıdır.

 4. Merhaba ben bir mağazada çalışıyorum mağaza müdürü x bir çalışanı herhangi bir art niyet olmadan ırkına ait nefret söylemlerinde bulundu fakat bunu tamamen şaka/takılma olarak söyledi yani söylediklerinin arkasında herhangi bir nefret bulunmuyordu bununla ilgili bir tutanak tutuldu ırkçılık ceza kanununda bile yer alan bir suç bu durumun sonucu ne olur işten çıkarmak için tek tutanak yeterlimidir yoksa sadece ihtar mı alır 5 tane çocuğu olan evli bir adam işinden olamasi biraz üzücü.

  1. Ahmet bey, yazıda da belirtildiği gibi, kaç tutanak olduğunun bir önemi yok. Sabit görülmesi durumunda, ırkçı bir söylemin, işçinin tazminatsız çıkarılması için yeterli olacağı kanaatindeyim.

 5. Merhaba
  10 yıldır özel sektörde çalışıyorum vardiye amiriyim elemanim işle alakali 2 tane basit hata yaptığı için bana iki tane bilgim dışında teplig etmeden tutanak tutulmuş ve sahitlere imzalattirilmis tutanaklar gecerlimi dir benim imzam ve savunmam yoktur tutanaklarda

  1. Önemli olan tutanakların gerçeği yansıtıp yansıtmadığıdır. Birden fazla kişinin imzasının olması da kayıt altına alınması için yeterlidir.

 6. merhabalar efendim mobing dediyimiz yani çalışana baskı doğrumu anladım benim sormak istediyim konuda budur örnek vermek istersek bir çalışana gerevini yapmıyor veya savsaklıyor diye ihtar yazılırmı yazılırsada bu bir mobing deyilmidir eyer mobingse bir çalışan bu baskılar yüzünden işten ayrılmışsa tazminat hakkı doğarmı yani haksızlığa uğrama diyebilirmiyiz saygılar sunarım efendim

Bir yorum yaz

E-posta hesabınız, telefon ve şehir bilgileriniz yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.