İşçi, kıdem tazminatını kendisi de hesaplayabilir!

Kıdem tazminatınızı siz de hesaplayabilirsiniz

Kıdem tazminatı üzerine bu sitede yazdığım onlarca yazı bulunmaktadır. Kıdem tazminatı alma şartlarının neler olduğunu, bu tazminatın nasıl hesaplandığını, hangi kesintilere tabi tutulduğunu şimdiye kadar yazdım. Eminim sizler de kıdem tazminatı hesaplamak için çeşitli siteleri kullanıyorsunuzdur. Bu sitede de buna benzer bir hesaplama aracı var. Ancak bu sitelere girilen ve hesaplamaya esas alınan veriler yine sizler tarafından doldurulmaktadır. Aslında bu tür hesaplama araçlarına ihtiyacınız yok. Gelin, bu hesabı birlikte yapalım. Ne kadar kolay olduğunu sizler de göreceksiniz.

İhtiyaç listesi

Kıdem tazminatınızı hesaplamak istiyorsanız, bu işe başlamadan önce elinizde bulunması gereken şeyler var. Hesap yapmaya başlamadan önce aşağıda yazılı olanların elinizin altında bulunduğuna emin olun.

  • Maaş bordosu
  • SGK hizmet dökümü (İşe giriş ve çıkış tarihlerinizi biliyorsanız gerek yok)
  • Hesap makinesi

Gördüğünüz gibi listemiz oldukça kısa ve hesaplamamız da zor olmayacak. Sizden ilk isteğim ücret bordronuzu elinize almanız. Şimdiden söyleyeyim, bütün hesaplamalar brüt rakamlar üzerinden yapılacak. O yüzden sigorta/vergi vb. kesintiler yapılmış son ödeme kısmını değil; ham ve kesintisiz olan brüt rakamları bulun.

Ücret bordosu

İlk bakmanız gereken yer, ücret bordronuzdaki aylık ücret kısmıdır. Burada sizin aylık maaşınız yer alır. Ay içinde yaptığınız fazla mesailerden ya da varsa genel tatil çalışmalarından bağımsız olarak, her ay aldığınız ücretiniz; bir başka deyişle eşiniz dostunuz “Maaşın kaç lira?” diye sorduğunda verdiğiniz cevaptan bahsediyorum. Bu rakamı bulduysanız bir kenara yazın.

Şimdi geriye yaslanın ve son bir yılınızı düşünün. Fazla çalışma ücreti, genel tatil (bayram ve ulusal tatil günü çalışmaları) ücreti, hafta tatili ücreti dışında; son bir yılda hangi ödemeleri aldınız? Bu rakamlara kesin olarak ulaşsaydınız alacağınız kıdem tazminatını küsuratına kadar öğrenebilecektiniz. Ama ben birçoğunuzun bu rakamlara yani son 12 ayın bordrosuna ulaşamayacağını tahmin ediyorum. O nedenle hesabımıza ortalama rakamlar üzerinden devam edeceğiz. Şimdi sorumuza geri dönelim.

Evet, maaşınız dışında size ödenen ve süreklilik arz eden yemek yardımı, yol yardımı, alışveriş çekleri, yakacak yardımı, ikramiyeler, tazminatlar ve benzeri ödemeleri hatırlayın. Bunların bir kısmını her ay, bir kısmını örneğin altı ayda bir almış olabilirsiniz. O halde yıl içinde yapılan bütün bu ödemeleri toplamalı ve 365’ye bölerek önce günlük miktarı ve çıkan rakamı 30 ile çarparak bir aylık ortalamasını bulmalısınız.  Bulduğunuz bir aylık ortalama rakamı, daha önce bulduğunuz aylık ücretin altına ekleyin.

Bir daha hatırlatmak istiyorum; rakamlar net değil brüt olacak ve fazla çalışma / genel tatil / hafta tatili ücretleri dikkate alınmayacak.

Asgari geçim indirimi

Asgari geçim indirimi bir ücret değildir. Aslında devletin, alması gereken gelir vergisini işçiden daha az almasından ibarettir. Öyleyse daha önce başka bir yazımda da anlattığım üzere bu rakamı yukarıdaki rakamlardan düşeceğiz. Yapmanız gereken şey, yukarıdaki aylık maaşımızın içinde asgari geçim indirimi de yanlışlıkla yer alıyorsa, bu miktarı indirmektir. Böylece kıdem tazminatına esas son brüt ücretimizi elde etmiş olacağız.

SGK hizmet dökümü

kıdem tazminatı hesap

Söylediğim gibi buna illa ki ihtiyacınız yok. İşe giriş ve işten çıkış tarihiniz belliyse ve arada boşluğunuz yoksa bu tarih aralığını otomatik olarak dikkate alabilirsiniz. Arada ücretsiz izin döneminiz varsa ( askerlik, ücretsiz doğum izni, ücretsiz mazeret izni gibi) bu süreleri, kıdeminizden düşeceksiniz.

Peki burada nasıl bir rakam elde edeceğiz. Kıdeminizi hesaplarken, her bir tam kıdem yılı için 1 rakamını kullanacağız. Örneğin işçinin kıdemi tam olarak 4 yıl ise katsayımız 4 olacak. Peki küsuratı varsa ne olacak? Bu durumda küsurat günü 365’e böleceksiniz. Şöyle ki; 4 yıl ve 68 gün kıdeminiz varsa; 68/365 bölme işlemini yaparak 0,19 rakamını bulacaksınız ve bunu 4’ün üzerine ekleyeceksiniz. Bu da demektir ki kıdeminiz tam olarak 4,19 yıl olacak.

Hesap makinesi

Şimdi hesap makinenizi elinize alabilirsiniz. Elinizde üç rakam vardı. Aylık maaşımız, maaş dışındaki süreklilik arz eden ödemelerin bir aylık ortalaması ve asgari geçim indirimi tutarınız. Maaşınızı ve diğer ödemeleri toplayın, asgari geçim indiriminin maaşın içinde olmadığına emin olun.

Artık elinizde son giydirilmiş ücretiniz var. Bu rakamı da, yukarıda bahsettiğim şekilde hesapladığınız kıdem yılınızla çarpın. İşte kıdem tazminatı tutarınızı hesapladınız.

Kesintiler

Ancak hâlâ bitmedi. Size yapılacak bu ödemeden devlet gelir vergisi almayacak; ama damga vergisini isteyecek. Neyse ki damga vergisi oranı yüzde birin bile altında. 2016 yılı için bu rakam binde 7,59. O halde son olarak, yukarıda bulduğunuz kıdem tazminatı hak ediş tutarınızı 0,00759 ile çarpacaksınız. İşte hesabınıza yatması gereken net kıdem tazminatı miktarınız budur.

Bir örnek yapalım

Örneğimizdeki işçimiz Ali olsun. Ali markette çalışmaktadır ve aylık maaşı, asgari geçim indirimi düşüldükten sonra brüt 1.985,00 TL’dir. Ali’ye ayrıca her ay 180,00 TL yemek kuponu verilmekte ve Ali işe servisle gidip gelmektedir. İşveren tarafından Ali için servise ödenen aylık miktar yaklaşık olarak 110,00 TL’dir. Ali’ye ayrıca altı ayda bir tam maaş ikramiye ödenmektedir.

Ali işe 01.01.2011 tarihinde girmiş ve işten 30.01.2016 tarihinde ayrılmıştır.

Şimdi Ali’nin diğer ödemelerinin bir aylık ortalamasını bulalım. Yemek bedeli on iki ay ödendiği için 180,00 × 12 =2.160,00 TL, servis her ay sağlandığı için 110,00 × 12 = 1.320,00 TL, ikramiye yılda iki defa bir maaş kadar ödendiği için 1.985,00 × 2 : 3.970,00 TL’dir. Bu üç rakamın toplamı ise 2.160,00 + 1.320,00 + 3.970,00 = 7.450,00 TL’dir.

Bulduğumuz bu rakamın bir aylık karşılığını bulmak için önce 365’e bölüyor ve sonra 30 ile çarpıyoruz. 7.450,00 / 365 = 20,41 × 30 = 612,33 TL.

Böylece elimizde artık 2 rakam var. Ali’nin aylık maaşı 1.985,00 TL ile aylık ortalama diğer ödemeleri 612,33 TL. O halde kıdem tazminatına esas ücret toplamı  da 1.985,00 + 612,33 = 2.597,33 TL olmaktadır.

Ali’nin kıdemi ise görüldüğü üzere 5 yıl 29 gündür. 29’u 365’e bölelim ve 0,08 rakamını bulalım. O halde Ali’nin kıdemi 5,08 olarak belirlenecektir.

Ali’nin toplam kıdem tazminatı tutarı da 5,08 × 2.597,33 = 13.194,44 TL olacaktır. Damga vergisi kesintisinden sonra da, Ali’nin banka hesabına yatması gereken tutar tam olarak 13.194,44 × 0,00759 = 13.094,30 TL olmalıdır.

SONUÇ

Karmaşık görünen kıdem tazminatı hesaplamasını size en basit haliyle izah etmeye çalıştım. Bu yazıdan faydalanarak, sizlere ödenen ya da ödenecek olan kıdem tazminatı miktarınızı sorgulayabilir ve hataların düzeltilmesini sağlayabilirsiniz.

Unutmayın, kıdem tazminatı hesabı zor değildir. Biraz dikkat göstererek ve yeterli veriyle siz de kıdem tazminatı miktarınızı kolayca hesaplayabilirsiniz.


İşçi Dünyası
Zeynel Abidin Özkale
İşçi Dünyası'nın editörü olan olan yazarın, İş ve Sosyal Güvenlik hukuku üzerine yazdığı diğer yazılarına buradan ulaşabilirsiniz.

12 Yorum

    1. Kastettiğiniz şey; yıl içinde alınan satış vb. karşılığı primler ise, evet bunların da dahil edilmesi gerekir.

  1. selamın aleykum mustafa bey ben surekllı gece calıstım 5 yıl ıse gırıs tarıhım 19/08/2011/ cıkıs tarıhım 31/10/ 2016/maas bodrosunda burut 1.640 yazıyo benım aldıgım kıdem tazmınat11.070.6 ayreten gece calısma farkı varmı sureklı gece vardıye yapılmadı bızde saygılar tekkurler kolay gelsın cvplarsanız sevınırım

    1. Şu hesaplama aracıyla kıdem tazminatınızı tam olarak hesaplayabilirsiniz. Gece çalışmasi ise ne iş yaptığınıza göre değişir.

  2. Ben 4 yıldır bir şirkette çalışıyorum ve taşınmadan dolayı çıkarıcaklar asgari ücretli çalışıyorum ne kadar tazminat alırım

  3. Asgari ücretin brutunden 3600 gün ile 660 gündür çalıştığım iş yerinden tazminatım la ayrılmak istiyorum 01.09.1998 ssk başlangıç tarihim son çalıştığım iş yeri ise 15.04.2015 ve 03.02.2017 arası tazminatım ne kadar olur?

Bir yorum yaz

E-posta hesabınız ve şehir bilgileriniz yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.