İşçi molasını istediği yerde geçirebilir mi?

İşçi molada istediği yere gidebilir mi?

Mola ya da daha doğru bir deyişle ara dinlenme, İş Kanununun işçilere tanıdığı önemli haklardan biridir. Hem işçinin fiziksel ve ruhen dinlenmesinin hem de veriminin artması için önem arz den ara dinlenmesi hakkında daha önce ayrıntılı bir yazı yazmıştım. Bugün ise bu molanın, nerede kullanılabileceği konusunda sizlere bilgi vermeye çalışacağım.

Ara dinlenmesi nedir?

Önce en temel noktadan başlayalım. Ara dinlenmesi; belirli bir süre çalışan işçiye tanınan ve işçinin bu sürede dinlendiği ve işten uzaklaşabildiği bir zaman dilimini ifade eder. İş Kanununa göre;

– 4 saat ve daha az süren işlerde en az 15 dakika

– 4 saatten fazla ve 7,5 saate kadar işlerde en az 30 dakika

İşyerinde giyinme ve soyunma süreleri

Bu yazıya da göz atmak ister misiniz?

– 7,5 saatten çok süren işlerde en az 60 dakika ara dinlenmesi / mola verilmesi gerekir.

Mola nerede kullanılabilir?

İş Kanunu molalarla ilgili birçok düzenleme yaparken kullanılabileceği yer konusunda net bir açıklamada bulunmamıştır. Örneğin bu ara dinlenmesinin çalışma süresinin ortalama bir saatinde verilmesi ve kesintisiz kullandırılması gerekmektedir. Ancak nerede kullandırılabileceği konusu sınırlandırılmamıştır.

Bu konuda gerekli açıklamayı ise Yargıtay yapmıştır. Buna göre ” İşçi, ara dinlenme zamanında tamamen serbesttir. Bu süreyi iş yeri içinde veya dışında geçirebilir. İş yerinde geçirmesi ve bu zaman içinde çalışmaya devam etmesi halinde ara dinlenmesi verilmemiş sayılır. Ancak işçi iş yerinde kalsa bile, ara dinlenmesi süresini serbestçe kullanabilir, bu süre içerisinde çalışmaya zorlanamaz.” (9 Hukuk, 2012/24147 E.)

SONUÇ

işçi mola süreleri

İşçiye verilecek ara dinlenmesinin kesintisiz olması, çalışma süresinin ortalarına rast gelmesi ve işçinin bu sürede kesinlikle çalıştırılmaması esastır. Bu molayı işçi ister işyerinde isterse de dışarıda her hangi bir yerde geçirebilir. Özel ve geçerli bir nedeni olmadıkça (güvenlik vb.) işveren, işçisini ara dinlenmesini işyerinde geçirmesi için zorlayamaz. İşçi için önemli olan, molanın sonunda ve zamanında işinin başında olmaktan ibarettir.


İşçi Dünyası
Zeynel Abidin Özkale
İşçi Dünyası'nın editörü olan olan yazarın, İş ve Sosyal Güvenlik hukuku üzerine yazdığı diğer yazılarına buradan ulaşabilirsiniz.

12 Yorum

 1. Mola saatinde izinsiz dışarı çıkıp gelmesi durumunda ne gibi şunlar olur tazminatsız işten çıkarılır mı? Cvp bekliyorum iyi günler

  1. Be, tek başına bir fesih nedeni değildir. Ama uyarıya rağmen ısrarla aynı şeyin yapılmaya devam edilmesi durumunda, haklı fesih sebebi olabilir.

 2. Merhabalar mesai saati içerisinde kızımın okuldan alıyorum herhangi bir sıkıntılı durum varmı işden tazminatsız cıkartma gibi teşekkür ederim

  1. Merhaba. İşverenin bundan haber varsa, sıkıntı olmaz. Ama işverenden habersiz ve mesainizi aksatarak yapıyorsanız, elbette bir haklı fesih sebebidir.

 3. Merhaba ücretsiz Dogum iznine ayrıldım işe dönüşünde işden çıkışımı verdiler işsizlik alabilirmiyim ederim cvp için

 4. …’ De Çalışıyorum. Süt içen 18 aylık çocuğum var. Molayı yani 1.5 saati işyerinde yapmam icin zorlamaya başladılar. İşe ilk girdiğimde anlaşmıştık sorun çıkarmıyorlardı.

  1. Merhaba. 1,5 saat ara dinlenmeniz varsa, bunu işyeri dışında geçirmeniz mümkündür. Ancak güvenlik vb. nedenlerle çıkışınıza izin verilmeyebilir. Bunun dışında, siz mesai sürelerine uydukça, işveren ara dinlenmenizde ne yaptığınıza karışmamalıdır.

 5. İş yerinde ara mola saatinde işyerin de uyurken yakalandım ve tutanak tutuldu beni işten atmakla tehdit ettiler, şimdi 3 ay devlet işten çıkarmayı yasak ettikleri için çıkaramadıklarını söyledi yoksa seni atardım dedi ve ücretsiz izine çıkardı 15 gün, şimdi beni işten atarlarsa tazminatimi alabilirmiyim. İşe dönüş istemiyorum

  1. Merhaba, açıkçası işveren size yanlış bilgi vermiş. Şöyle ki;
   – 3 ay işten çıkarmak yasak; ama işveren 25’inci madde kapsamında işçisini işten çıkarabilir. Madem çıkaracaklarmış, uyuduğunuz için sizi çıkarabilirlerdi.
   – Mola saatinde uyumak, işçinin hemen tazminatsız çıkarılmasına sebep olmaz. Şu yazıda bunu açıklamıştık: iscidunyasi.com/isyerinde-uyuyan-iscinin-isten-cikarilmasi
   – Sanırım sizi ücretsiz izne çıkarmak için bu yola başvurulmuş; fakat bu süreçte işveren işçisini zaten ücretsiz izne çıkarma hakkına sahip.

  1. Çok tartışmaya açık bir konudur. Kanunen bakıldığında yasal mola saatiniz, istediğiniz gibi geçirebilirsiniz, çıkıp işinizi halledebilirsiniz. Çünkü o saatte size ücret de ödenmiyor. Ama hayatın içinden baktığınızda bu mümkün değil diyebiliyor işveren, neye dayanarak diyor o bilinmiyor. Yasal olarak buna bir engel yok. (İş sözleşmesi maddelerine de bakılması gerekebilir tabi ki)

Bir yorum yaz

E-posta hesabınız ve şehir bilgileriniz yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.