İşçi nasıl hem kovulur hem de tazminat alabilir?

İşten kovulmak için yapılması gerekenler

Bu makaleyi yazmaktaki amacım, art niyetli işçilere yol göstermek değil. Ama günümüz çalışma hayatında, işverenlerin bazen her şeyi kılıfına uydurduklarını da biliyorum. Çalışma koşulları yasal çerçevede olmayan işçi, işten ayrılmak istese bile, işyerindeki resmi uygulamalar hukuka uygun göründüğünden, işten ayrıldığında bazı haklarını yitirebilmektedir. Peki ama tazminat alarak işten kovulmak için ne yapılabilir?

Reklam

Tazminat alarak işten çıkarılma

Bu hususta daha önce bir yazı yazmıştım. O makalemde de göreceğiniz üzere, hem işten ayılıp hem de kıdem tazminatı alabilmenin ön şartı, haklı bir nedene dayanarak işten ayrılmaktır. Ama bu neden, her zaman bulunamayabilir. Kadın işçi evlendikten sonraki bir yıl içinde işten ayrılırsa, erkek işçi askerlik görevi için işten ayrılırsa ya da 15 yıl ve 3600 gün şartını sağlayan işçi işi bıraktığında da kıdem tazminatı alınabilmektedir. Ama yazımızın konusu işçinin tazminat alarak işten ayrılması değil, hem işveren tarafından işten çıkarılması hem de kıdem tazminatı alabilmesidir. O halde, birlikte bakalım.

İşçi neden kovulmak ister?

Önce bu sebepleri yazmak istiyorum ki, böyle bir yazıyı neden yazdığım daha iyi anlaşılsın:

İşten nasıl istifa edilir?

Bu yazı da ilginizi çekebilir

 • İşçiye mobbing uygulanıyordur. Kanıtlanması çok zor olan mobbing, işçi için işyerini çekilmez bir hale getirmiş olabilir.
 • İşçiye fazla mesai ücreti ödenmediği halde, bordrolarda ödenmiş gibi gösteriliyor olabilir.
 • İşçiye işe girerken bazı sözler verilmiş ama sözlü olarak verilen bu sözler tutulmamış olabilir.
 • İşçi, işverenler anlaşamıyor olabilir.
 • İşçinin her türlü kanuni hakkının kullandırılması konusunda, işçiye zorluk çıkarılıyor olabilir.

Yukarıda belirttiğim bu hususlar, işçiye yasal olarak fesih hakkı vermemektedir. Bu ve buna benzer durumların temel özelliği, işçinin işten ayrılmakta haklı olması ama bunu yasal bir zemine oturtamamasıdır.

İşten çıkarılmak için ne yapılmalı?

Her işçi için geçerli olmamak üzere, işten çıkarılmak istenen işçi aşağıdaki yöntemlere başvurabilir. Bunlar içinde özellikle yeni doğum yapmış kadınlar için çok önemli imkanlar vardır. Önce, doğum yapmış kadın işçiler için bazı örnekler verelim.

 • Doğumdan önce ve sonra toplam 16 hafta olan analık izninden sonra, işçinin 6 ay ücretsiz izin alma hakkı vardır. Bu iznin istenmesi, işverenleri genelde tedirgin etse de verilmesi zorunludur.
 • Kadın işçilere ilk doğumlarında 60, ikinci doğumlarında 120 ve üçüncü doğumlarında 180 güne kadar yarı zamanlı çalışma hakkı verilmiştir.
 • Bütün bunların ardından, doğum yapan kadın işçi isterse, çocuğu ilkokul çağına gelene kadar da kısmi süreli çalışabilir.

Bütün bunların anlamı nedir? Türkiye şartlarında, yukarıdaki bütün hakların kullanılmak istenmesi, işverenler tarafından hoş karşılanmayacaktır. Dolayısıyla, işten ayrılmak isteyen ama kıdem tazminatını da yitirmek istemeyen kadın işçi, yukarıdaki temel haklarını kullanarak kovulmasını sağlayabilir.

Rapor alarak işten çıkarılma

kovularak tazminat almak

Birçok işçinin bilmediği bir başka husus da sağlık raporlarıyla ilgilidir. İş Kanununa göre, işçinin ihbar süresinden 6 hafta fazla raporu bir sene içinde kullanması halinde işverenin fesih hakkı vardır. Ancak bu fesih, haklı nedenle bir fesih de olsa işçiye kıdem tazminatının ödenmesi gerekir.

Örnek vermem gerekirse; işyerindeki kıdemi üç yılın üstünde olan bir işçi 8 haftalık ihbar süresine tabidir. O halde, bu işçi 8+6 yani 14 hafta kadar raporu bir sene içinde alırsa, işveren işçiyi işten çıkarabilir ve ihbar tazminatı ödemesi gerekmese de kıdem tazminatını öder. Bu durumla ilgili şunu hatırlatmalıyım ki; işverenin fesih yapma zorunluluğu yoktur. Yani sahte raporlar alarak bu süreyi doldurmak hem etik değildir hem de bir işe yaramayabilir. Ama gerçekten de sağlık sorunları olan bir işçi, bu şekilde kendisini işten çıkartabilir.

Dava açarak ya da şikayette bulunarak kovulma

İşyerindeki kanunsuz uygulamaları şikayet etmek işçinin en doğal ve hatta anayasal hakkı olsa da, ülkemizde bu durum hoş karşılanmamaktadır. Hele çalışırken işveren aleyhine dava açmak daha da büyük sorunlara yol açabilmektedir.

İşçi iyi niyetle bile işvereni şikayet etmiş olsa, işverenler bunu kabul etmemekte ve işçiyi işten çıkarma yoluna gidebilmektedir. Bu durum ise, işçiyi yüzde yüz haklı duruma getirmektedir. İşten kovulmak isteyen işçi de Alo 170’i arayarak işyeri hakkında açıkça şikayette bulunabilir ya da ödenmediğini düşündüğü bir hakkı varsa, bunun için işverene dava açabilir.

SONUÇ

Yukarıdaki örnekler çoğaltılabilir ama fazlasının, iyi niyetli olmayan kişiler tarafından suistimal edilebileceğini biliyorum. Önemli olan, hak etmediği bir parayı almaya çalışmamak ya da hak edilen bir parayı ödemekten imtina etmemektir.

Buna rağmen işçinin eli kolu bağlanıyorsa, işçi hakkını alamadığı halde almış gibi gösteriliyorsa, işçinin yukarıdaki örnekleri dikkatle incelemesini tavsiye ederim. Yazdığım bu makalenin, kanuna karşı bir hile olarak değil de, kanun çerçevesinde eli kolu bağlanmış işçiye bir yardım olduğunun anlaşılmasını da temenni ediyorum.

Reklam
,
İşçi Dünyası
Zeynel Abidin Özkale
İşçi Dünyası'nın editörü olan olan yazarın, İş ve Sosyal Güvenlik hukuku üzerine yazdığı diğer yazılarına buradan ulaşabilirsiniz.

40 Yorum

 1. Merhaba ben bir mobilya atolyesinde calismaktayim 2011 senesinden beri.isyeri yasindi ve servis konuldu,ama bu servisi bana kullandiriyorlar hocbir ucret odemeden.gunde 2 saat arac kullaniyorum.resmi tatillerin bazilari calistiriliyoruz. hafta ici 8:30_19:00 cumartesi 8:30_13:00 calisiyoruz.gunde 1 saat yemek molasi,15 er dakikadan yarim saat cay molamiz var.maasimiz asgari ucretten gosteriloyor,elden haftalik nakit te veriliyor.ayrica makine operatoruyum maasim cok az.ne yapabilirim.haklarimi nasil alabilirim.

 2. Öncelikle iyi günler ve öneriler için teşekkürler

  Aşağıdaki soruma yardımcı olabilirseniz sevinirim.

  5 seneyi aşkın süredir bir şirkette çalışıyorum. her sene performansım “high valued” olarak değerlendirilse de ne yazıkki yıllardır yapılan zamlar çok küçük, ve maaşımda da bir düzeltmeye gidilmiyor ve terfi de alamıyorum. hakettiklerimin verilmediğine inanıyorum. işçi düşmanı hr nedeniyle de anlaşarak ayrılmam gibi bir durum mümkün görünmüyor. istifa et ozaman diyeceğinden eminim. ama istifa edersem de 5 kuruşsuz kalıyorum.. işin içinden nasıl çıkacağımı bilemiyorum. yöneticilerden birine ilanı aşk falan mı etsem 🙂

  ne gibi bir öneriniz olabilir?

  Zamanınız için teşekkürler

  1. Merhaba. Açıkçası, bu durumda mutlaka bir haklı fesih nedeni bulmalısınız. Peki bu ne olabilir? Ezbere bir şey söylemek mümkün değil. Site genelindeki yazıları okuyarak bir haklı fesih sebebi aramanızı öneririm. Ya da isterseniz, haklı fesih gerekçesi bulma hizmetimiz vardır. Canlı destek hattından bize ulaşabilirsiniz.

 3. merhaba mustafa bey ben bi özel sirkette 5 yılımı doldurdum ve haksız yere benden sonra gelen arkadaşa kidemini yüksettiler ve maaşı arttı ben bu hakkımı nasıl arayabilirim ve işten nasıl çıkartabilirim tazminat alarak

 4. Merhaba
  Özel sektörde 3,5 yıldır çalışıyorum. iş yerinin günden güne değişen işçiye bakış açısından dolayı ve daha iyi şartlarda başka bir işte çalışma isteğimden dolayı işten ayrılmak istiyorum. Fakat tazminatımıda onlara bırakmak istemiyorum. Şu anda çalıştığım is yerinde yoğun ve zorunlu mesai var. Günde 16 saat çalışıyoruz ve mola saatlerimiz bu 16 saatlik çalışma içersinde toplam 2 saat. Bu durum tazminatımı alıp işten ayrılmam için haklı sebep teşkil edermi?

  1. Uğur bey, işçinin çalışma süresi hiçbir şekilde 11 saati aşamaz. Bu durum, tek başına bir haklı fesih nedenidir.

 5. Merhaba ben ozel sektorde 11/11/13 tarihinde girmis oldugum isyerinden 01/12/17 tarihi ile ayrildim sebep olarak mesai paralarmin odenmemsini gosterdim ama isveren hakli gerekceyle ayrilmama ragmen kidem tazminatini odemiyor, sizce ne yapmaliyim? İsyerinden suan istifa nedeni ile ayrildim diye gozukmekte. İsverene noterden ihtar gondersem kidem tazminatimi ve fazla mesailerimi alabilir miyim? Tesekkurler

  1. Merve hanım ihtarname göndermeniz, haklı fesih yaptığınızı kayıt altına alır ve önemlidir. Bunun ardından ise işveren ödeme yapmazsa, arabulucuya başvurmanızı öneririm.

   1. İsten ayrilirken kendi yazdigim istifa dilekcesini sundum, dilekcemde fazla mesailerin yatirilmamasini gerekce gosterdim, ihbar suremi calisarak 1aralikta is yerinden ayrildim. Bu sure zarfinda ihtar cekmedim, ihtari simdi cekebilir miyim? istifa dilekcemde hakli fesih nedenleri ileri surdum ve is kanununa gore alacaklarimin tarafima iade edilmesini soyledim, boyle bir dilekce sunmam mahkeme asamasinda bana yarari olur mu

    1. Bu dilekçe elbette iş görür; ama dilekçeyi verirken evrak kayıt numarası aldınız mı? İşveren, böyle bir dilekçe olmadığını söylerse, aksini nasıl ispat edeceksiniz?

 6. İMerhabalar Mustafa bey
  Ben bir kamu kurumunda 5.5 yıldır çalışıyorum öncelikle personel işleriyle konuşup tazminatımı isteyeceğim eğer vermezlerse bizde şöyle bir durum var bu kurumda 3.3 yıl taşeron bir şirkette çalıştım sonra kadroya alındık bize bütün haklarınızla alındınız dediler tazminat vermediler fakat kıdemimizide 0’dan başlattılar yani 3 yıllık kıdemim maaşıma yansımıyor oda aylık 180 TL yapıyor. Ama yıllık iznine gelince şirketle kadrolu çalıştığım yılı toplayıp 6 yıl olunca 21 gün izin yüklüyorlar ozmn. 6 yıllık görüyorlar maaşta yok birde biz günlük göreve çıktığımızda görev harcırahı alıyoruz ayda yaklaşık 350TL’ye imza atıyoruz bu para bordromuzda görünmediği halde vergi adı altında kesinti yapılıyor 260 fln yatıyor kasım, Aralık ayında bu 200TL’ye düşüyor. Ben işi hemen bırakmak istiyorum size sorum bu durumda tazminatımı alabilirmiyim ne yapmam gerekiyor yardımcı olursanız sevinirim emekleriniz için çok Teşekkür ederim
  Saygılarımla.

  1. Abdulkadir bey ayrıntıları bilmeden yorum yapamam. Ama haklarınız ödenmezse, işten ayrılırken ya da ayrıldıktan sonra ihtarname çekmenizi öneririm.

Bir yorum yaz

E-posta hesabınız, telefon ve şehir bilgileriniz yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.