İşçi raporluyken işten çıkarılabilir mi?

Raporlu işçi çıkarılabilir mi?

Sık sık rapor alan işçinin nasıl işten çıkarılabileceğini daha önce yazmıştım. Aynı şekilde sağlık nedeniyle işten ayrılmak isteyen işçinin ne yapması gerektiğini de açıklamıştım. İşçilerden ve işverenlerden gelen bir başka soru da, işçinin raporluyken işten çıkarılıp çıkarılamayacağıyla ilgilidir. Peki raporlu işçi işten çıkarılabilir mi?

Raporlu işçinin çıkarılması

Bu konuda gelen sorulardan anladığım kadarıyla, şu iki husus birbirine karıştırılıyor. Bunlardan birincisi, işçinin rapor süresinin bildirim sürelerini 6 hafta geçmesi nedeniyle iş akdinin feshi; ikincisi ise işçinin raporluyken her hangi bir nedenle işten çıkarılmasıdır.

Genel inanış, raporlu işçinin işten hiçbir şekilde çıkarılamayacağı yönündedir. İşçi hırsızlık da yapsa, işyerinde kavgaya da karışsa, bir ay içinde üç iş günü işe gelmese de raporluyken çıkarılamaz mı? Birçok insan kaynakları profesyonelinin de aynı hataya düştüğünü görüyorum.

Bunun nedeni, işçinin sırf raporlu olduğu için işten çıkarılamaması ile işçinin raporluyken haklı nedenle işten çıkarılmasının birbirine karıştırılmasıdır. Evet; işçinin aldığı raporun süresi, işçinin bildirim sürelerinin 6 hafta fazlasını aştığında, işçi kıdem tazminatı ödenerek ancak ihbar tazminatı ödenmeksiniz işten çıkarılabilir.

Raporlu bir işçinin, aldığı rapor sayısı arttı diye işten çıkarılması mümkün değildir. Burada, işçinin kıdemi devreye girecek ve örneğin 3 yıldan çok kıdemi olan bir işçi 8+6 yani 14 hafta rapor alması durumunda 25inci madde kapsamında işten çıkarılabilecektir.

İşçi raporluyken çıkarılabilir

raporlu işçi çıkarılabilir mi

İşçinin raporluyken hiçbir şekilde işten çıkarılamayacağını söylemek mümkün değildir. İş Kanununun 25/II maddesinde sayılı ahlak ve iyi niyet kurallarına aykırı hareket eden işçi, raporlu bile olsa işten çıkarılabilir. İşçinin raporlu olması, işten çıkarılmasına engel olmaz.

Öyle ki; işçinin raporluyken işten çıkarılamayacağını iddia etmek, işverene hakaret eden, kavga çıkaran ya da işyerine sarhoş gelen bir işçinin rapor alarak işten çıkarılmaktan kurtulabileceği anlamına gelir. Bu ise mümkün değildir.

SONUÇ

İşçinin raporluyken işten çıkarılması konusunu ikiye ayırmak gerekir. İşçi, sırf rapor aldığı için işten çıkarılacaksa bu her durumda mümkün değildir. İşçinin rapor süresinin, kıdemine göre belirlenen bildirim sürelerini 6 hafta aşmasıyla işçi ancak işten çıkarılabilir.

Bunun dışında, işçinin raporlu olduğunda çıkarılamayacağına dair genel inanış yanlıştır. Raporlu bir işçinin de çıkışı verilebilir. Önemli olan İş Kanununa uygun bir şekilde işçiyi işten çıkarmaktır. Bu nedenle, işçinin raporluyken işten çıkarılamayacağı iddiasının kesinlikle temelsiz olduğunu, gerekli koşullar oluşmuşsa raporlu işçinin de işten çıkarılabileceğini belirtmek isterim.

Sık rapor alan işçinin işten çıkarılması konusunu okumak için tıklayınız.

İşçinin sağlık nedeniyle işten ayrılması konusunu okumak için tıklayınız.


İşçi Dünyası
Zeynel Abidin Özkale
İşçi Dünyası'nın editörü olan olan yazarın, İş ve Sosyal Güvenlik hukuku üzerine yazdığı diğer yazılarına buradan ulaşabilirsiniz.

9 Yorum

 1. Merhaba ben veli ben yıllık izinde kaza geçirdim bilem kırıldı izin içinde 7 gün rapor aldım o bitti iş başı yapacağım gün kolumu alçıya alındı 1ay rapor verdiler ayın 1rinde bitiyor site yönetimi bu ARA değişti rapor bitti de kendi iş bu dediler ben apartman Görevlisi olarak çalışıyorum beni mağdur ettiği için dava a açarsam nasılsın olur teşekkür

 2. Merhabalar. 25 Aralık ta raporum var . İş veren beni 27 Aralık’ta SGK ya çıkışımı 23 Aralık’ı Pazar günü göstermiş 19 yıldır aynı işyerindeyim . Benim ne yapmam lazım çıkışımı verebilirimi

  1. Merhaba. 10 gün geriye kadar çıkış verilmesi mümkündür. Burada önemli olan işverenin çıkış gerekçesinin ne olduğu ve sizin hangi haklara sahip olduğunuzdur. Bir avukatla bir an önce görüşmenizi öneririm.

 3. Merhaba benım bu ayın 25şinde güvenlik kartımın günü doluyor yenilemeye başvurdum evraklarını teslim ettim ama 5veya 10gun gec kalabilir dediler rapor alsam beni işten çıkarabilirler mi ?

  1. Merhaba. İşçi rapor aldığı için işten çıkarılamaz. Ama başka gerekçe olursa, bu ayrı bir durumdur.

 4. Merhabalar şahsım; 28-03-2019 işe giriş yaptım müdürümüz”ünde bu bilgiden haberi olmakla beraber 30-04-2019 tarihinde çıkışları verdiren yeni gelen şantiye şefi ben kendime ekip kurucam sizin çıkışınızı verdim diyerek kapı dışarı etti ve hiçbir şekilde bize şu tarihte çıkışlar yapılacak denilmedi sonrasında şantiyede ekip sorumlusu olduğum için teklifte bulunmak için şahsım Raporluyken beni Kocaeli’den İstanbul’a ise çağırdı konuşmaya benimle çalışır mısın diyen yeni şantiye şefi benim aldığım maaşın yarısını teklifte bulundu bende kabul etmedim ve raporlu olduğumu da soyledigim halde beni Kocaeli’den İstanbul’a görüşmeye çağırdı 2 gun geçtikten sonra arabulucu geldi hemen gelmen lazım dedi raporlu olduğumu söyledim bir şekilde gel dedi bende sağlık problemim iş kazı olduğu halde arkadaşımın üstüne araç kiralayarak yeniden iş yerine gittim arabulucu ya raporluyum bunda buraya izleyin dediğimde hiç bir cevap alamadım ve imzalamadim ödemeler yapılmadı 15 günlük ihbar tazminatı verilmedi ve benimle beraber çalışan arkadaşların sigortaları asgariden yatıyordu bunuda kendilerine ilettim Maaslarimiz asgarı ücretten çok fazla olduğu için zarar etmemek adına işveren kendi çıkarları doğrultusunda askariden gösterip asıl yövmiyemiz yazmaktadır bunların düzenlenmesini de istedim ancak hiç bir şekilde uygulamadilar.
  Bu konuyla ilgili ne yapmam gerekiyor bilgi ve önerileriniz için teşekkürler.

  1. Merhaba. Arabulucu kısmını anlamadım. Arabulucuyla işyerinde mi buluştunuz? Bu çok mantıksız. Başka biriyle görüşmüş olabilir misiniz?

Bir yorum yaz

E-posta hesabınız ve şehir bilgileriniz yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.