İşçi savunması nasıl yazılır?

Sebebi ne olursa olsun, işçiden savunma istenmesi rastladığımız bir durumdur. Savunma alınmak istendiğine göre, ortada bir fiil ya da davranış olması gerekir. İncelenen konuda işçiden savunma istendiğinde, savunma nasıl yazılır?

İşyerinde savunma istenmesi

Önce çok temel bir bilgi vermek isterim. İş Kanununa göre, işçi işten çıkarılmadan önce kural olarak savunma alınması gerekmez. Bunun tek bir istisnası vardır.

Eğer fesih İş Kanununun 17nci maddesi kapsamında yapılacaksa, yani bildirimli fesih söz konusuysa, işçinin savunmasının alınması gerekir.

Yoksa, işverenin haklı nedenle derhal fesih yapma hakkının olduğu durumlarda savunma alınması şart değildir: https://iscidunyasi.com/hakli-nedenle-fesihte-savunma-alinmasi-gerekir-mi/

Savunma yazısı örneği

Eğer sizden bir konuda savunma istendiyse ve siz bir savunma örneği arıyorsanız, yanlış yolda olduğunuzu söylemeliyim.

Çünkü savunma, ancak belirli bir iddiaya karşı verilir ve her bir olay diğerinden farklı olacaktır. İnternette bulabileceğiniz ve kullanabileceğiniz bir savunma yazısı örneği olmaz.

Bu tür savunma yazısı örneklerine itibar etmemeli ve kendi savunmanızı kendiniz yazmalısınız. Peki ama nasıl?

Savunmada neler yer alır?

En başta da söylediğim gibi; savunma alınıyorsa, işçinin bir fiili ya da davranışı işveren tarafından doğru bulunmamış demektir.

İşçiye yöneltilen iddia neyse, işte savunma metninde de bu iddialara cevap verilmelidir. Örneğin işe gelmeyen işçiden savunma istenmişse, bunun nedeni açıkça savunma metnine yazılmalıdır. Mesela bu devamsızlık sağlık raporu alındığı için olduysa, savunma ekine raporun bir örneği koyulmalıdır.

Ya da işçinin performansı beğenilmiyorsa; işçi nasıl çalıştığını, diğer işçilerle olan performans kıyaslamasını ve aslında performansının iyi olduğunu ortaya koymalıdır.

işçi savunması nasıl yazılır?

Savunma yazısında üslup

İşçiye yöneltilen iddia ne olursa olsun, savunma metnindeki dil sakin ve kibar olmalıdır. İşvereni sinirlendirecek, iftiralar içerecek ya da hakaret içeren savunmalar, işçinin işini daha da zorlaştırabilir. Bu nedenle savunma yazısındaki üslup yapıcı olmalı, tahrik edici ve kavgacı olmamalıdır.

Savunma isteme süresi

İşveren işçiden savunma istediğinde, genelde bunun için bir süre de belirler. Bu süreye uyulmasını öneririm. Özellikle makul kabul edilebilecek sürelerde, işi sürüncemede bırakmadan savunma yazmak önemlidir.

Ama eğer işverenin size savunma vermeniz için tanıdığı süre, gerçekten de imkansız bir süre ise aceleyle bir savunma yazmaktansa hiç yazmamanız yararınıza olacaktır.

Yine de buradaki makul ya da çok kısa süreyi belirlemek o kadar da kolay değildir. Savunma vermeme kararından önce, size gerçekten de yetersiz süre verildiğinden emin olmanız gerekir.

savunma yazmak

SONUÇ

Savunma nasıl yazılır? Bu soruyu sorarken aradığınız cevap, bir savunma örneğiyse ve siz bu örnek savunmayı kullanmayı düşünüyorsanız, bundan hemen vazgeçmelisiniz.

Çünkü herkesin kullanabileceği örnek bir savunma yoktur. Savunma dediğimiz şey, size iletilen iddialara cevap vermenizden ibarettir.

O halde sert ve kırıcı bir üslup tutmadan, tüm iddialara olabildiğince cevap verdiğiniz, varsa belgeler eklediğiniz bir savunma yeterli olacaktır.

Bu savunmanın görsel olarak çekici olması ya da şekilli durması önemli olmadığı gibi, bunlara takılmaktansa, savunmaya odaklanmanız daha doğru olacaktır.

O halde aynı soruyu bir daha soralım: Savunma nasıl yazılır? Savunma; doğru bir üslupla, iddiaların tamamına cevap vermeye çalışarak, verilen süre içinde ve varsa belgeler eklenerek hazırlanır.


İşçi Dünyası
Zeynel Abidin Özkale
İşçi Dünyası'nın editörü olan olan yazarın, İş ve Sosyal Güvenlik hukuku üzerine yazdığı diğer yazılarına buradan ulaşabilirsiniz.

4 Yorum

  1. Selamun Aleyküm 2 hafta önce patronun oğlu ile tartışmıştım onun üzerine savunmam istendi ağır bir laf etmedim tek dediğim senin işin ne sen yaptır bu yüzden bende savunma imzalamadım o olayın içinde oda beni tehtit etti onlar zaten çıkaramazlarda ben tazminatlı çıkış isteyebilirmiyim.

    1. Merhaba. Yukarıda anlattığınız tartışma yüzünden mi? Açıkçası, bahsettiğiniz durumun size haklı fesih hakkı vereceğini düşünmüyorum.

  2. İyi günler iş yerinden savunmam istendi nedeni ise mesai saatinde kahvede oyun oynamak.Sormak istediğim savunma metninde oyun oynandığına dair şahitler var ibaresi.Herhangi bi görsel gösterilmedi ve işveren bu durumda görsel fotoğraf göstermek zorunda değil mi.İkincisi olay günü amirimiz işini bitiren gidebilir dedi bizde işi bitirip kahveye gittik.

    1. Merhaba,
      savunma metninize ” olay günü amirimiz işini bitiren gidebilir dedi bizde işi bitirip kahveye gittik.” şeklinde beyan vermeniz yerinde olur. Şahit konusuna pek takılmayın, fotoğraf şartı olmaksızın işveren her zaman kanıtlayabilir.

Bir yorum yaz

E-posta hesabınız ve şehir bilgileriniz yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.