İşçi savunması nasıl yazılır?

Sebebi ne olursa olsun, işçiden savunma istenmesi rastladığımız bir durumdur. Savunma alınmak istendiğine göre, ortada bir fiil ya da davranış olması gerekir. İncelenen konuda işçiden savunma istendiğinde, savunma nasıl yazılır?

İşyerinde savunma istenmesi

Önce çok temel bir bilgi vermek isterim. İş Kanununa göre, işçi işten çıkarılmadan önce kural olarak savunma alınması gerekmez. Bunun tek bir istisnası vardır.

Eğer fesih İş Kanununun 17nci maddesi kapsamında yapılacaksa, yani bildirimli fesih söz konusuysa, işçinin savunmasının alınması gerekir.

Yoksa, işverenin haklı nedenle derhal fesih yapma hakkının olduğu durumlarda savunma alınması şart değildir: https://iscidunyasi.com/hakli-nedenle-fesihte-savunma-alinmasi-gerekir-mi/

Savunma yazısı örneği

Eğer sizden bir konuda savunma istendiyse ve siz bir savunma örneği arıyorsanız, yanlış yolda olduğunuzu söylemeliyim.

Çünkü savunma, ancak belirli bir iddiaya karşı verilir ve her bir olay diğerinden farklı olacaktır. İnternette bulabileceğiniz ve kullanabileceğiniz bir savunma yazısı örneği olmaz.

Bu tür savunma yazısı örneklerine itibar etmemeli ve kendi savunmanızı kendiniz yazmalısınız. Peki ama nasıl?

Savunmada neler yer alır?

En başta da söylediğim gibi; savunma alınıyorsa, işçinin bir fiili ya da davranışı işveren tarafından doğru bulunmamış demektir.

İşçiye yöneltilen iddia neyse, işte savunma metninde de bu iddialara cevap verilmelidir. Örneğin işe gelmeyen işçiden savunma istenmişse, bunun nedeni açıkça savunma metnine yazılmalıdır. Mesela bu devamsızlık sağlık raporu alındığı için olduysa, savunma ekine raporun bir örneği koyulmalıdır.

Ya da işçinin performansı beğenilmiyorsa; işçi nasıl çalıştığını, diğer işçilerle olan performans kıyaslamasını ve aslında performansının iyi olduğunu ortaya koymalıdır.

işçi savunması nasıl yazılır?

Savunma yazısında üslup

İşçiye yöneltilen iddia ne olursa olsun, savunma metnindeki dil sakin ve kibar olmalıdır. İşvereni sinirlendirecek, iftiralar içerecek ya da hakaret içeren savunmalar, işçinin işini daha da zorlaştırabilir. Bu nedenle savunma yazısındaki üslup yapıcı olmalı, tahrik edici ve kavgacı olmamalıdır.

Savunma isteme süresi

İşveren işçiden savunma istediğinde, genelde bunun için bir süre de belirler. Bu süreye uyulmasını öneririm. Özellikle makul kabul edilebilecek sürelerde, işi sürüncemede bırakmadan savunma yazmak önemlidir.

Ama eğer işverenin size savunma vermeniz için tanıdığı süre, gerçekten de imkansız bir süre ise aceleyle bir savunma yazmaktansa hiç yazmamanız yararınıza olacaktır.

Yine de buradaki makul ya da çok kısa süreyi belirlemek o kadar da kolay değildir. Savunma vermeme kararından önce, size gerçekten de yetersiz süre verildiğinden emin olmanız gerekir.

savunma yazmak

SONUÇ

Savunma nasıl yazılır? Bu soruyu sorarken aradığınız cevap, bir savunma örneğiyse ve siz bu örnek savunmayı kullanmayı düşünüyorsanız, bundan hemen vazgeçmelisiniz.

Çünkü herkesin kullanabileceği örnek bir savunma yoktur. Savunma dediğimiz şey, size iletilen iddialara cevap vermenizden ibarettir.

O halde sert ve kırıcı bir üslup tutmadan, tüm iddialara olabildiğince cevap verdiğiniz, varsa belgeler eklediğiniz bir savunma yeterli olacaktır.

Bu savunmanın görsel olarak çekici olması ya da şekilli durması önemli olmadığı gibi, bunlara takılmaktansa, savunmaya odaklanmanız daha doğru olacaktır.

O halde aynı soruyu bir daha soralım: Savunma nasıl yazılır? Savunma; doğru bir üslupla, iddiaların tamamına cevap vermeye çalışarak, verilen süre içinde ve varsa belgeler eklenerek hazırlanır.


İşçi Dünyası
Zeynel Abidin Özkale
İşçi Dünyası'nın editörü olan olan yazarın, İş ve Sosyal Güvenlik hukuku üzerine yazdığı diğer yazılarına buradan ulaşabilirsiniz.

23 Yorum

 1. Selamun Aleyküm 2 hafta önce patronun oğlu ile tartışmıştım onun üzerine savunmam istendi ağır bir laf etmedim tek dediğim senin işin ne sen yaptır bu yüzden bende savunma imzalamadım o olayın içinde oda beni tehtit etti onlar zaten çıkaramazlarda ben tazminatlı çıkış isteyebilirmiyim.

  1. Merhaba. Yukarıda anlattığınız tartışma yüzünden mi? Açıkçası, bahsettiğiniz durumun size haklı fesih hakkı vereceğini düşünmüyorum.

 2. İyi günler iş yerinden savunmam istendi nedeni ise mesai saatinde kahvede oyun oynamak.Sormak istediğim savunma metninde oyun oynandığına dair şahitler var ibaresi.Herhangi bi görsel gösterilmedi ve işveren bu durumda görsel fotoğraf göstermek zorunda değil mi.İkincisi olay günü amirimiz işini bitiren gidebilir dedi bizde işi bitirip kahveye gittik.

  1. Merhaba,
   savunma metninize ” olay günü amirimiz işini bitiren gidebilir dedi bizde işi bitirip kahveye gittik.” şeklinde beyan vermeniz yerinde olur. Şahit konusuna pek takılmayın, fotoğraf şartı olmaksızın işveren her zaman kanıtlayabilir.

 3. Mrb ben çelik hasır fabrıkasında operatörüm 1.5 yıldır bu fabrikada çalişiyorum. İlk iş görüşmemde servıs işini sordum var dedı. Böburlenerek servıs,yeme,içme hepsi bize ait dedi. Yaklaşık 1 yıl servıs gelmedi kalktığı durak 3.5 klm uzagımda kalkıyordu. Neyse o 1 yıl içinde sürekli yürüdüm otostop çektım. Taki bu hastalık çıkana kadar. Virüs olduğu için kimse beni arabasına almıyodu. Bunu bıldırdım işyerıne servısı biraz daha yakına gönderdiler. Öyle 4.ila 5 ay beni alıyordu servis sonra tekrar iptal etıler bende işe gıdemıyom 2 gundur evdeyım niye gelmedın işe dıyorlar ney le gelim diyorum kapatıyor teli bugun ise hakımda tutanak tutmuşlar. Dıye duydum.zaten önceden ne zaman servısı sorsam halederız. Sabret gibi cümleler kuruyorlardı şimdi ben işimi bıraksam tazmınat alırmıyım alırsamda ne kadar alıcam bıde benden savunma isteyebılırler ne yazayım daha böyle üsluplu bı dille.
  Yardımcı olursanız sevınırım saygılar.

  1. Merhaba, savunma için yukarıda yazıdıklarınıza benzer şeyler yazmanız kafidir. Açıkçası virüs döneminde servis konusu ayrı bir sorun oldu ve ne yazık ki kimin haklı olduğuna ileride mahkemeler karar verecek. Şu aşamada fikirlerimiz tahminde öteye gitmez ve sizleri yanıltabilir.

 4. merhaba ben is yerinde bir bayanla tartıştım o beni tehdit etti bende bagardim onun tehdit ettiğini kimse duymadi benim bagardigim duyuldu o yüzden tutanak imzattirdilar ama itiraz etmek savunma vermek istiyorum nasıl yazılır savunma acilen yardımcı olur musunuz .?

  1. Merhaba, ne yaşanmışsa onu yazmanız yeterlidir. Savunma yazmanın özel bir yöntemi olduğu söylenemez.

 5. Amirimiz öncülüğünde sabah toplantısı yapıldı. Üretim bölümümüzde hatalar olmaya başlamış. Onun sebepleri ve neyden kaynaklanabileceği ile ilgili toplantıydı. Biz Bu hataların bilerek veya isteyerek yapılmadığını dikkat dağınıklığı, moral bozukluğu, kafamızdaki soru işaretleri neden oluyor dedik. Sebeplerini servisin almaması, çay molasında çayın olmaması, 3 haftadır aynı yemeklerin gelmesi veya gece vardiyesindeki sabahtan kalan yemeklerin ısıtılıp önümüze koyulması vs dedik. Bunlar mazeret olamaz. Çalışmayacaksanız s. Ktirin gidin dedi. Bende nasıl böyle konuşabilirsin haddini aşma sana bu yetkiyi kim verdi diyerek sesimi yükselttim ve odadan ayrıldım. Bununla alakalı insan kaynaklarına dilekçe yazmak istiyorum nasıl yazabilirim

  1. Merhaba, Akın bey yapmanız gereken burada yazdıklarınızı daha detaylı olarak açıklamaktan ibarettir. Bunun için özel bir dilekçeye vs. ihtiyacınız yok.

 6. Merhaba geçen gün mağazanın önünde ki korkulukta oturup sigara içmişim farkında olmadan bunu yönetici kamera kayıtlarını izlerken görmüş ve benden savunma yazmami istiyor sizce ne yazmalıyım

  1. Merhaba, bu tür durumlarda ne yaşanmışsa onun yazılması en doğru yöntemdir. Haricinde bir şey yazmanızın bir faydası olmayacaktır.

 7. Mrb ben bir firmada vardiya amiriyim gece vardiyasında depodan iplik almaya gittim portifle ben depodayken makinanın biri arıza vermiş bir gün sonra ise geldim hakkımda tutanak tutuldu iş yerine zarar verdi diye işinin başında durmadı diye savunmam istendi bende portifle depoya gittim kameradan bakın dedim muhasebeci bana savunma portif kullandığını yazma portif ehliyetin yok sen zarar edersin dedi portif kullanmayın ca işveren kullanacaksınız diyor savunma ma portif kullandigimi yazayimmi saygilar

  1. Merhaba, böyle durumlarda ne yapıyorsanız ve yaşanmışsa onu yazmalısınız. Ehliyetliniz olmadığı halde forklift kullanmanız sizin değil işverenin sorunu olacaktır.

 8. Temizlik görevlisiyim.Fakat bana bulaşıkçılık yaptırıyorlar.Yapmak istemeyince her işi yapmak zorundaymışız. Bel fıtığım var fakat raporum yok. Yapmak istemiyorum. Tutanak tutacaklarını işten atacaklarını söylüyorlar.Savunma isterlermi ne yapabilirim.

  1. Merhaba Ayşe hanım,
   gerçekten ne biliyorsanız ve ne yaşadıysanız uygun bir üslupla onu yazmanız yeterlidir. Nerede ve nasıl kaybettiğinizi (İhtimalleri) hatırlıyorsanız özellikle belirtin.

 9. Merhaba gıda sektöründe çalışmaktayım sorumlu olduğum yer iş yerinin ortak kullanım alanı mesaim bittiği zaman aydınlatmaları kapatmadığım gerekçesiyle savunmamı istediler bu durumda nasıl bir cevap vermeliyim. Ortak alan olduğu için kapatmadım farklı bir düşüncem yoktu yardımcı olursanız sevinirim saygılar

  1. Merhaba, İsmail bey neden olayı olduğu gibi anlatmayı denemiyorsunuz? Başka bir şey söylemenize gerek yok.

 10. Bugün sefim bana savunma istiycegini soyledi gerekçesi yarışma fotosunu telefondan sirket telefona çekmiş olmam nedenidenormalde 7 gün olan yarışma fotosunu bana 1 ay boyunca çektirmiş normalde son hafta sadece 1 kere telefondan telefona cektim çünkü mağazada istemediler şimdi ben savunmayı nasıl yazicam ilk kez başıma geliyorda

 11. İşyerinde kasada sterlin takmadığım için savunmam tutuldu ama mağazada bulunan müdür ve yardımcısı sterlin takmadığı hâlde savunma tutulmadı sizce savunmayı yazmalımıyım yazacaksam ne yazmalıyım

  1. Müdür ve müdür yrd. makamları üstlerine karşı sorumluluk taşır, bu şekilde referans göstermeniz bir anlam taşımaz. Elbette ki personele örnek ve rol model olmalılar ama maalesef hesap sorma makamı üstleri/raporlama yaptıkları kişidir.
   İş güvenliği kapsamında değerlendirileceğinden siperlik mutlaka takmalısınız. Savunma konusunda ise bir şey diyemeyeceğim maalesef, söz artık sizde.

 12. Merhabalar ay sonu yaklaşıyordu fazla measimi yazmam gerekiyordu şefimiz izinde olduğu için bana fazla mesai formları dolabımın içinde anahtar da şurada diyerek telefonda formları alıp doldurmam gerektiğini söyledi formları aradım dediği dolapta bulamadım sonra kendisini tekrar aradım oda her yere bak orada bi yerde dedi bende dolaplara bakarken kapalı bi zarf görüp içine baktım belki ordadır diye zarfın içinde bordro lar vardı çalıştığımız yerde herkes aynı statüde ve herkes aynı işi yapıyor (elektrik teknisyeniyim) ama bordroda yüksek maaş alan bi kaç kişi gördüm bu konuyu kendime yakın hissettiğim bi diğer çalışan arkadaşımla paylaştım oda gidip tüm personellere anlatmış şimdi bu konu ile ilgili benden savunma isteniyor ne yazmam gerekiyor savunma ma

Bir yorum yaz

E-posta hesabınız ve şehir bilgileriniz yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.