İşçi şehir dışında geçici görevlendirilebilir mi?

İşçinin şehir dışında görevlendirilmesi mümkün mü?

İşçinin şehir dışında görevlendirilmesi, çalışma hayatında rastlanabilen durumlardandır. Bazen işçinin görevinin niteliği gereği şehir dışına geçici olarak çıkması mümkünken, bazen de sabit bir işi olan işçiye şehir dışı görevi verilebilir. Peki işçi her halde ve şartta şehir dışında görevlendirilebilir mi?

İş Kanunu ne diyor?

Bu konuda İş Kanununun ortaya koyduğu net bir hüküm bulunmamaktadır. İşçinin şehir dışında görevlendirilemeyeceği ya da böyle bir görevlendirmeyi işçinin her halde kabul etmesi gerektiğine dair bir hükme İş Kanununda rastlayamayız. O halde genel hükümler çerçevesinde bir sonuca varmamız gerekir. İşçinin temel görevi, kendisine iş sözleşmesiyle verilen görevleri yerine getirmekten ibarettir. İşveren de bunun karşılığında ona ücret ödemek zorundadır. Bu durumda bakılması gereken yer, iş sözleşmesidir.

İş sözleşmesinde hangi hükümler var?

Bir iş sözleşmesinde bulunması gereken en temel husus, işçinin görevi ve unvanıdır. O halde ilk olarak işçinin görevine bakılması gerekir. Bu görev, niteliği gereği zaten il dışı seyahatleri gerektiren bir görevse, işçi elbette şehir dışı görevlendirmeyi kabul etmek zorundadır. Örneğin bir ilaç mümessili ya da pazarlamacının şehir dışında görevlendirilmesini normal kabul etmek gerekir.

Gelelim diğer çalışanlara. Bu ister bir market çalışanı olsun, isterse bir fabrikada üretim işçisi; bakılması gereken yer, iş sözleşmesinde işçinin görev yerine ilişkin hükümlerin olduğu bölümdür. Burada eğer işçinin, işverenin gösterdiği her hangi bir yerde ya da şubede görev yapmayı kabul ettiğine veya işveren tarafından yapılacak her türlü geçici görevlendirmeyi peşinen kabul ettiğine dair hükümler varsa, işçi geçici görevlendirmeyi kabul etmek zorundadır.

SONUÇ

işçi başka şehirde görev

İşverenin yönetim hakkının kapsamı, işçilerin çalışma yerlerinin değiştirilmesini de kapsar. İş sözleşmesinde; işçinin geçici görevlendirmeyi ya da görev/yer değişikliğini peşinen kabul ettiğine dair bir hüküm bulunması halinde, işçi geçici görevlendirmeyi reddedemez. İster aynı şehirde olsun, isterse başka bir şehirde; işçi bu tip bir geçici görevlendirmeyi kabul etmek zorundadır.

Ancak iş sözleşmesinde böyle bir hüküm yoksa ve işçinin görev tanımı da doğal olarak böyle bir görevlendirmeyi kapsamıyorsa, işçinin geçici görevle başka bir şubede ya da şehirde görevlendirilmesi mümkün değildir. Bu ancak, işçinin ayrıca onayının alınmasıyla mümkün olur.

 


İşçi Dünyası
Zeynel Abidin Özkale
İşçi Dünyası'nın editörü olan olan yazarın, İş ve Sosyal Güvenlik hukuku üzerine yazdığı diğer yazılarına buradan ulaşabilirsiniz.

13 Yorum

 1. İyi günler ben gayrimenkul sektöründe ofis asistanı olarak çalışıyorum .işverenle ilk anlaşmamızda sadece tek proje gösterilip burda çalışacaksın dendi fakat eleman eksigi yüzünden sürekli farklı projelere yönlendiriliyorum bir gün orda birgün başka biryerde artık çok yoruldum
  Benim merak ettiğim böyle çalışmaya itiraz etme hakkım varmı
  NOT:Hiçbir sözleşme imzalamadım

  1. Fatoş hanım merhaba. Bir iş sözleşmesi olmadığına göre, sürekli yer değiştirmeniz kabul edilir olmayabilir. Yine de kesin bir şey söyleyemiyorum. Çünkü yaptığınız işin niteliğine, sektöre ya da projelere göre bile sonuç değişecektir. Ama en azından, iş sözleşmesiyle peşinen böyle bir değişikliğe onay vermediğiniz için bir adım önde olduğunuzu söyleyebilirim.

 2. 3.5 yildir calistigim geri donusum fabrikasinda islerin bitmesiyle bana tüm hakkimi verip cikarmak yerine beni kendisine ait olan farli bir ilde gecici bir sureligine calistirmak icin gonderiliyum ve bnde gitmeyi istemiyorum is verenin baskisi olursa ne yapmam gerekiyor is sozlesmemde gecici gorev diye birsey yazdigini hatirlamiyorum. Tüm haklarimi almam icin neler yapmam lazim

  1. Merhaba. İş sözleşmenizi dikkatli incelemelisiniz. Burada, gerçekten de, işveren tarafından gösterilecek başka bir şubede vs. çalışmanızı gerektirecek bir onayınız alınmamışsa, bunu kabul etmek zorunda değilsiniz.

 3. İsyerim başka şehire taşınacak bir çok tasfiye de oldu 25 kişi ,10 kişi şimdi ise cuma günü ücretsiz izin olacak miş 17 gün ücretli izin hakkım var olduğu halde maaştan kesecek lermiş beni ücret siz izin kullandırma hakkı varmı senelik izinim den değil maaştan kesme hakkı varmı ayrıca ikramiye lerimiz sgk ya bildirilmiyor elden veriliyor

 4. Özel sektörde işveren farklı bir ilde işçiyi kaç gün çalıştırmak zorundadır

 5. Merhabalar,

  Bir konuda yardımlarınıza ihtiyacım olacak;

  Şuan Fransız bir firmada 5 seneye yakın bir süredir onarım teknisyeni olarak çalışmaktayım. Ancak yaklaşık 1 yada 2 aya yakın bir süre önce genel müdürümüz vasıtası ile İzmir’de açılan bir pozisyon için (şuan ki title’ımdan sonraki üst title) sözlü teklif iletildi. Ben de “Tabi ki şartların uygun olması durumunda neden olmasın?” tarzında bir cevap verdim. Sonrasında şuan bulunduğum pozisyon için geçen haftalarda yeni birisi işe başladı. Ancak yeni pozisyon hakkında hiç bir bilgi verilmemesi, buna ek olarak yeni pozisyon için maaş teklifi iletmediler. Bu olaylardan yola çıkarak iki soru kafamda oluşuyor;

  1.Şartların olumlu olması ve benim İzmir’e gitmem halinde hak ettiğim haklarım var mı? Kira yardımı, nakliye yardımı v.s.

  2.Şartların olumsuz olması ve beni tatmin etmemesi durumunda sözleşmemi feshetme hakkım doğar mı? Ayrıca maddi ve manevi tazminat yoluna gitme hakkım doğar mı ?

  Umarım okur ve kısa sürede cevap verirsiniz.

  İlginiz için şimdiden teşekkür ederim.

  1. Merhaba. İki sorunuzun cevabı da iş sözleşmenizdeki hükümlere ve varsa işyeri iç yönetmeliklerine göre değişir. Ezbere cevap vermek yanlış olacaktır.

 6. Merhaba Ben Ugur
  Sorumu yanıtlarsaniz sevinirim.
  Şehir dışı yapılan çalısmalarda mesai ucreti vermeleri gerekirmi. Yol ya da seyahatten bahsetmiyorum. Sadece yapılan calismalara mesai ucreti odenirmi bunu ogrenmek istiyorum
  Tesekkur ederim

 7. Merhaba ben 30 yildir deniz de inşaat sektöründe çalışıyorum firmaya ilk geldiğimde ayda dört gün ücretli izin vardı su andaki yönetim aylık izinleri yıllık izinden düşmek istiyor biz hakkımızı nasıl arayacağız teşekkürler uğur Uzunali

Bir yorum yaz

E-posta hesabınız, telefon ve şehir bilgileriniz yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.

Bu yazımızı, alttaki sosyal medyada hesaplarının birinden paylaşan ziyaretçilerimizin yorumları ÖNCELİKLE cevaplanmaktadır. Yorum yaptığınız kullanıcı adıyla Sosyal Medya kullanıcı adınızın aynı olması yeterlidir.