İşçi şehir dışında geçici görevlendirilebilir mi?

İşçinin şehir dışında görevlendirilmesi mümkün mü?

İşçinin şehir dışında görevlendirilmesi, çalışma hayatında rastlanabilen durumlardandır. Bazen işçinin görevinin niteliği gereği şehir dışına geçici olarak çıkması mümkünken, bazen de sabit bir işi olan işçiye şehir dışı görevi verilebilir. Peki işçi her halde ve şartta şehir dışında görevlendirilebilir mi?

İş Kanunu ne diyor?

Bu konuda İş Kanununun ortaya koyduğu net bir hüküm bulunmamaktadır. İşçinin şehir dışında görevlendirilemeyeceği ya da böyle bir görevlendirmeyi işçinin her halde kabul etmesi gerektiğine dair bir hükme İş Kanununda rastlayamayız. O halde genel hükümler çerçevesinde bir sonuca varmamız gerekir. İşçinin temel görevi, kendisine iş sözleşmesiyle verilen görevleri yerine getirmekten ibarettir. İşveren de bunun karşılığında ona ücret ödemek zorundadır. Bu durumda bakılması gereken yer, iş sözleşmesidir.

İş sözleşmesinde hangi hükümler var?

Bir iş sözleşmesinde bulunması gereken en temel husus, işçinin görevi ve unvanıdır. O halde ilk olarak işçinin görevine bakılması gerekir. Bu görev, niteliği gereği zaten il dışı seyahatleri gerektiren bir görevse, işçi elbette şehir dışı görevlendirmeyi kabul etmek zorundadır. Örneğin bir ilaç mümessili ya da pazarlamacının şehir dışında görevlendirilmesini normal kabul etmek gerekir.

Gelelim diğer çalışanlara. Bu ister bir market çalışanı olsun, isterse bir fabrikada üretim işçisi; bakılması gereken yer, iş sözleşmesinde işçinin görev yerine ilişkin hükümlerin olduğu bölümdür. Burada eğer işçinin, işverenin gösterdiği her hangi bir yerde ya da şubede görev yapmayı kabul ettiğine veya işveren tarafından yapılacak her türlü geçici görevlendirmeyi peşinen kabul ettiğine dair hükümler varsa, işçi geçici görevlendirmeyi kabul etmek zorundadır.

SONUÇ

işçi başka şehirde görev

İşverenin yönetim hakkının kapsamı, işçilerin çalışma yerlerinin değiştirilmesini de kapsar. İş sözleşmesinde; işçinin geçici görevlendirmeyi ya da görev/yer değişikliğini peşinen kabul ettiğine dair bir hüküm bulunması halinde, işçi geçici görevlendirmeyi reddedemez. İster aynı şehirde olsun, isterse başka bir şehirde; işçi bu tip bir geçici görevlendirmeyi kabul etmek zorundadır.

Ancak iş sözleşmesinde böyle bir hüküm yoksa ve işçinin görev tanımı da doğal olarak böyle bir görevlendirmeyi kapsamıyorsa, işçinin geçici görevle başka bir şubede ya da şehirde görevlendirilmesi mümkün değildir. Bu ancak, işçinin ayrıca onayının alınmasıyla mümkün olur.

 


İşçi Dünyası
Zeynel Abidin Özkale
İşçi Dünyası'nın editörü olan olan yazarın, İş ve Sosyal Güvenlik hukuku üzerine yazdığı diğer yazılarına buradan ulaşabilirsiniz.

25 Yorum

 1. İyi günler ben gayrimenkul sektöründe ofis asistanı olarak çalışıyorum .işverenle ilk anlaşmamızda sadece tek proje gösterilip burda çalışacaksın dendi fakat eleman eksigi yüzünden sürekli farklı projelere yönlendiriliyorum bir gün orda birgün başka biryerde artık çok yoruldum
  Benim merak ettiğim böyle çalışmaya itiraz etme hakkım varmı
  NOT:Hiçbir sözleşme imzalamadım

  1. Fatoş hanım merhaba. Bir iş sözleşmesi olmadığına göre, sürekli yer değiştirmeniz kabul edilir olmayabilir. Yine de kesin bir şey söyleyemiyorum. Çünkü yaptığınız işin niteliğine, sektöre ya da projelere göre bile sonuç değişecektir. Ama en azından, iş sözleşmesiyle peşinen böyle bir değişikliğe onay vermediğiniz için bir adım önde olduğunuzu söyleyebilirim.

 2. 3.5 yildir calistigim geri donusum fabrikasinda islerin bitmesiyle bana tüm hakkimi verip cikarmak yerine beni kendisine ait olan farli bir ilde gecici bir sureligine calistirmak icin gonderiliyum ve bnde gitmeyi istemiyorum is verenin baskisi olursa ne yapmam gerekiyor is sozlesmemde gecici gorev diye birsey yazdigini hatirlamiyorum. Tüm haklarimi almam icin neler yapmam lazim

  1. Merhaba. İş sözleşmenizi dikkatli incelemelisiniz. Burada, gerçekten de, işveren tarafından gösterilecek başka bir şubede vs. çalışmanızı gerektirecek bir onayınız alınmamışsa, bunu kabul etmek zorunda değilsiniz.

 3. İsyerim başka şehire taşınacak bir çok tasfiye de oldu 25 kişi ,10 kişi şimdi ise cuma günü ücretsiz izin olacak miş 17 gün ücretli izin hakkım var olduğu halde maaştan kesecek lermiş beni ücret siz izin kullandırma hakkı varmı senelik izinim den değil maaştan kesme hakkı varmı ayrıca ikramiye lerimiz sgk ya bildirilmiyor elden veriliyor

 4. Özel sektörde işveren farklı bir ilde işçiyi kaç gün çalıştırmak zorundadır

 5. Merhabalar,

  Bir konuda yardımlarınıza ihtiyacım olacak;

  Şuan Fransız bir firmada 5 seneye yakın bir süredir onarım teknisyeni olarak çalışmaktayım. Ancak yaklaşık 1 yada 2 aya yakın bir süre önce genel müdürümüz vasıtası ile İzmir’de açılan bir pozisyon için (şuan ki title’ımdan sonraki üst title) sözlü teklif iletildi. Ben de “Tabi ki şartların uygun olması durumunda neden olmasın?” tarzında bir cevap verdim. Sonrasında şuan bulunduğum pozisyon için geçen haftalarda yeni birisi işe başladı. Ancak yeni pozisyon hakkında hiç bir bilgi verilmemesi, buna ek olarak yeni pozisyon için maaş teklifi iletmediler. Bu olaylardan yola çıkarak iki soru kafamda oluşuyor;

  1.Şartların olumlu olması ve benim İzmir’e gitmem halinde hak ettiğim haklarım var mı? Kira yardımı, nakliye yardımı v.s.

  2.Şartların olumsuz olması ve beni tatmin etmemesi durumunda sözleşmemi feshetme hakkım doğar mı? Ayrıca maddi ve manevi tazminat yoluna gitme hakkım doğar mı ?

  Umarım okur ve kısa sürede cevap verirsiniz.

  İlginiz için şimdiden teşekkür ederim.

  1. Merhaba. İki sorunuzun cevabı da iş sözleşmenizdeki hükümlere ve varsa işyeri iç yönetmeliklerine göre değişir. Ezbere cevap vermek yanlış olacaktır.

 6. Merhaba Ben Ugur
  Sorumu yanıtlarsaniz sevinirim.
  Şehir dışı yapılan çalısmalarda mesai ucreti vermeleri gerekirmi. Yol ya da seyahatten bahsetmiyorum. Sadece yapılan calismalara mesai ucreti odenirmi bunu ogrenmek istiyorum
  Tesekkur ederim

 7. Merhaba ben 30 yildir deniz de inşaat sektöründe çalışıyorum firmaya ilk geldiğimde ayda dört gün ücretli izin vardı su andaki yönetim aylık izinleri yıllık izinden düşmek istiyor biz hakkımızı nasıl arayacağız teşekkürler uğur Uzunali

 8. Merhaba.
  7 yıldır İstanbul da bir inşaat şirketinde çalışmaktayım. 7 yıldır şehir içinde şantiyelerde şantiye şefi/ teknik uygulama sorumlusu olarak görev alıyorum. İşverenim yeni iş sözleşmesi imzalattırmak istiyor. iki sözleşmedeki belirgin farklılıkları yazacağım. işçi açısından değerlendirirseniz sevinirim.

  Eski sözleşme:
  *Çalışılacak iş yeri Adresi: İş verenin değişik iş yerlerinde, iş veren veya vekilinin göstereceği yerler.
  * İşçi, iş verenin istemesi halinde fazla çalışmayı kabul eder.

  Yeni sözleşme:
  * İşçi, iş verenin ………….. adresinde veya gerektiğinde işverenin alacağı bir kararla iş verene bağlı ve çalışılan il sınırları içerisinde veya dışında bir başka iş yerinde işçinin muvafakati aranmaksızın, bu sözleşmede belirtilen şartlarda çalışacaktır.
  * Çalışma Süreleri: İşçi işin niteliği gereği veya üretimin arttırılması gibi sebeplerle iş veren talep ettiğinde iş sözleşme sekizinci maddesi (Telafi çalışması) ile çalışanın aylık ücretine dahil olduğu kararlaştırılan fazla çalışma yapmayı ve bu doğrultuda hafta tatili, ulusal bayram ve genel tatil günlerinde de çalışmayı kabul eder.

  1. Caner bey, bu konuyu buradan yüz üstü değerlendirmek doğru olmayacaktır. Çünkü ayrıntılı bir konu. Ama özetle işveren elini güçlendirmekte ve işçinin bazı konularda peşinen onayı alınmaktadır.

 9. merhaba
  otomotiv sektöründe plazada satış danışmanı olarak çalışıyorum iş veren iş sözleşmesinde çalışanı, geçici ya da tamamen şehir dışında görevlendirme yapabileceğini belirtmiş. şehir değişikliklerinde, konaklamayı da plazanın misafirhanesinde kalmayı zorunlu kılıyor. iş veren bu sözleşmeyi kullanarak tazminatsız işten çıkarma yöntemi olarak kullanıyor. ben sözleşmeyi imzaladığımda yeni evliydim şimdi küçük bir çocuğum var, şartlar değişti gene de sözleşmeye istinaden görev değişikliğini kabul etmezsem tazminatsız çıkartılır mıyım.
  teşekkür ederim

  1. Merhaba. İş sözleşmesindeki hüküm sizi bağlar ve aradan zaman geçmesi bu durumu değiştirmez. Bu hükme uymazsanız, işveren haklı nedenle fesih yapma hakkına sahip olacaktır.

 10. Mrb 4d 696 KHK ile kadroya geçen kurum işcisiyim.
  Hastalık yada diğer sebeplerden dolayı çalıştığım il şubesinden başka bir il şubesine görevlendirme talep edebilir miyim? Ve bu görevlendirme en fazla kaç ay olur? Nasıl bir yol izlemem gerekir? Tşk ederim

  1. Merhaba. Bunun için elbette işverene yazılı dilekçe vermeniz gerekir. Sorunuzun cevabı ise tam olarak yoktur. Daha doğrusu, varsa kurum iç mevzuatına ve burada hüküm yoksa da işverenin takdirine bağlı bir durum olduğunu söylemeliyim.

 11. Merhaba yaklaşık bir yıldır çalıştığım yerden cikarildim bana sadece kıdem tazminatı alabilir sin dediler benim izin param ne olacak

 12. merhaba;
  ben tekirdağ merkez de bir elektronik firmasında tanıtım elemanı olarak çalışmaktayım.mağazamın müdürü ajansımı arayarak benimle çalışmak istemediğini belirtmiştir.ajans süpervisorum da beni çerkezköy mağazasına kalıcı olarak vermek istemektedir.yaklaşık 2 saat gidiş ve 2 saat dönüş yolu olduğu,ayrıca 2100 tl yol parası vermek zorunluluğum ortaya çıkmaktadır.
  iş sözleşmem de aynı şehir sınırları içinde dilediği mağazaya verir diye bir ibare olsa bile,çok büyük bir maddi ve zaman kaybı yaşayacağım.
  konu hakkında işverenimin gönderdiği mağazaya gitmeyi kabul etmediğim takdirde,iş akdimi tazminatsız mı feshedecektir?

 13. Mrh. 7 yıldır enerji sektöründe özel firmada çalışmaktayım. Şirket eleman bulamadığı için beni başka bir şehirdeki sahaya göndermek istiyor. Bu bana göre işin kılıfı da neyse merkezdeki yetkili diyor ki bana %60 emribaki %40 gönüllü eleman istiyor diyor. Şuan ki kaldığım şehirdeki ben 600 lira kira veriyorum. Gideceğim şehirde en az 1000 liradan aşağı kira yok. Yanı burda maddi olarak sıkıntıya gircem. Onu geçtim bunu müdüre diyorum ki bunu kabul etmediği m taktirde şirket benim bütün haklarimla beraber çıkışımı mı? Vercek diyorum. Orasi şirketin bileceği iş diyerek basından sağıyor beni. Bense çalışmak, gitmek istemedigim bir yere gitmektense bütün haklarimi alıp çıkış istemeyi düşünüyorumm. Yanı bu durumda ben kıdem tazminatımı alabilir miyim? Sonuc olarak mağdur oluyorum. Şuan tamamen iş yerinden çıkıp tazminat almaya odaklıyım. Allah büyük bir iş buluruz zaar. Cevapladınız için teşekkür ederim.

  1. Merhaba. Aradığınız sorunun cevabı aslında yazımızda var. Öncelikle varsa iş sözleşmenize bakılması ve buna göre karar verilmesi gerekir. Ezbere bir şey söylemek doğru olmaz.

 14. Merhabalar,
  Ben yaklasik 3 senedir bir giyim firmasinin görsel departman sorumlusu olarak çalismaktayim. Fakat iş verenim çalisma kodumu satiş elamani olarak bordromda bildiriyor ve ayrica 3 senedir imzaladigim 1 puantaj dahi yok! Bu 1.
  2ncisi şehir dıslari malumunuz bu işin olmazsa olmazi uzun saatler uzun yollar vs… yaklasik otel konaklamasi 5/6 saatle sınırlı! sürekli haraketlilik, tabi bu 6 ayda 1 ayı kapsıyor. Bu arada da üst yö etimin kronik iş veren kafasıyla işi beğenmemezlik yapiyor! İş ten çıkarılırsam haklarım neler olur?

Bir yorum yaz

E-posta hesabınız ve şehir bilgileriniz yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.