İşçi şikayeti nereye yapılır?

İşçi nereye şikayette bulunabilir?

4857 sayılı İş Kanununa tabi olarak çalışan bir işçi, işyeriyle sorun yaşayabilir. Bu sorunu işyerinde fiilen çalışırken yaşayabileceği gibi işten ayrıldıktan sonra da yaşayabilir. O halde durumu öncelikle ikiye ayırmak gerekir. Ama bundan önce, işçinin şikayet kanallarını başlıklar halinde aşağıda sıralayalım.

Reklam

Alo 170

En kolay ve etkili şikayet kanalıdır. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığına bağlı olarak faaliyet gösteren bu hattı arayan işçinin ilettiği şikayet kayıt altına alınır. Bilgi edinme kanunu ve ilgili mevzuatlarda belirlenen asgari şartları taşıyan talepler incelenir. ALO 170 internet başvurusu

BİMER

Başbakanlık iletişim merkezi çok etkili çalışan bir kuruluştur. Buraya yapılan şikayetler muhakkak ilgili kurumlara iletilir ve bu kurumlardan yapılan işlemlerle ilgili cevap istenir.

İşçinin şikayetinden vazgeçmesi

Bu yazı da ilginizi çekebilir

BİMER internet başvurusu

İŞKUR il müdürlükleri

Eski adı bölge çalışma müdürlüğü olan Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlükleri bünyesindeki işçi şikayet masalarına şikayet konularıyla ilgili dilekçeler bırakılabilir.

İş Teftiş Kurulu Başkanlığı

İş Teftiş Kurulu Müfettişleri devlet adına çalışma hayatının denetimin yapmaya yetkili olup işçilerce yapılan her türlü şikayetin nihai inceleme mercii de çoğu zaman müfettişler olmaktadır. O nedenle gerekli hallerde İş Teftiş Kuruluna ya fa İş Teftiş Kurulu grup başkanlıklarına da yazılı olarak başvurulabilir.

Başvurularda hangi bilgiler yer almalı?

 • İşçinin adı soyadı bilgisinin yer alması gerekir. Aksi takdirde somut iddialar içermeyen başvurular dikkate alınmayabilir. Bu noktada, başvuran işçi isminin gizlenmesini isteyebilir ve isterse ismi gizli tutulur.
 • Şikayet konusu hususlar açıkça belirtilmelidir.
 • Varsa yazılı deliller eklenmeli, ifadesine başvurulabilecek işçilerin isimleri yazılmalıdır.
 • Cevap verilebilmesi amacıyla adres ve bağlantı kurulması için telefon numarası yer almalıdır.
 • Çalışılan işyerinin açık unvanı ve adresi mutlaka dilekçede bulunmalıdır.

Çalışırken yapılan şikayet

İşçi hâlen çalışmaktayken şikayette bulunuyorsa yukarıdaki şikayet kanallarından dilediğine başvurabilir.

İşten ayrıldıktan sonra yapılan şikayet

İş sözleşmesi sona erdikten sonra işçinin kendi kişisel durumuyla ilgili yaptığı şikayetlerin Alo 170, BİMER ya da İş Teftiş Kuruluna yapılmasının çok da anlamı yoktur. Çünkü bu şikayetler sonucunda yapılan tespitler, o esnada o işyerinde çalışan işçiler için olacaktır.

İşten ayrılan işçiler şikayetlerini doğrudan Çalışma ve İş Kurumu (İŞKUR) il müdürlüklerine yapmalıdırlar. Buradaki işçi şikayeti masalarında işçi ve işveren bir araya getirilerek mahkeme aşamasından önce taraflar anlaştırılmaya çalışılacaktır. Anlaşılamaması halinde bile buradan çıkan kararları işçinin mahkeme aşamasında lehine kullanması mümkündür.

Sonuç

Çalışmakta olan işçiler çalıştıkları işyeriyle ilgili şikayetlerini Alo 170, BİMER, İŞKUR ve İş Teftiş Kurulu aracılığıyla yapabilir. İşten ayrılan işçilerin ise şikayetlerini doğrudan İŞKUR il müdürlüğündeki işçi şikayetleri servislerine yapmalarında fayda vardır.

İşçi için şikayet dilekçesi örneğini buradan indirebilirsiniz.

Reklam
, ,
İşçi Dünyası
Zeynel Abidin Özkale
İşçi Dünyası'nın editörü olan olan yazarın, İş ve Sosyal Güvenlik hukuku üzerine yazdığı diğer yazılarına buradan ulaşabilirsiniz.

448 Yorum

 1. Merhaba 02.12.2016 tarihinde bir osgb de büro elemanı olarak işe başladım. Elimde sözleşmem mevcut. İşverenım bugun yarın dıyerek sgk girişimi yapmadı. Haziran ayında işkurun işbaşı eğitim programından faydalanmam için baskı yaptılar. 3 aylık süre boyunca işkurdan maaş aldım. Süre bittiğinde işverenim 15.09.2017 de sigorta girişimi yaptı. Ancak o tarihten itibaren maaş alamadım. 26.01.2018de işten ayrıldım ancak işveren çıkışımı hala vermemiş. Şimdi sorularım sunlar maaşımı alma sansım var mıdır bır de nasıl ispat etmelıyız hesabıma para yatırılmamıa olması yeterlı mıdır bir de sigortasız calıstıgım onceki dönem için sıkayette bulunabılır miyim. Tesekkur ederım.

  1. Merhaba. Elbette sigortasız çalıştırıldığınız dönem için dava açabilirsiniz. Ödenmeyen maaşlarınızı da talep edebilirsiniz. Banka hesabınıza para yatmadıysa ve elden de alıp imza atmadıysanız, bunun ispatı sizin açınızdan kolay olacaktır.

 2. bir İtalyan fabrikasında işe başladım bir yılın dolmasına bir hafta kalmıştı seni isden çıkarıyoruz dediler sebeb sordum sebebi yok dediler zaten seni isden çıkarmak için bir sebep bahane bulamıyorum dedi muhasebeci ozaman neden çıkarıyorsunuz diye sordum hep aynı cevabı aldım 15gun süre verdiler ama süreçte hep tehdit altında çalıştım eşimden ayrı ve üç çocuk bakıyorum durumumu biliyorlardı yalvardım ama nafile beni Zoraki bir şekilde ve tehditle bana kağıtları imzalattılar ve bir işçi tarafından da cinsel tacizine ugadim bunu bildirmeme rağmen ilgilenmediler.iki kişi kavga etti kavga eden kişi benim bu kavgayı gormedigimi ve kavga olmadi diye yalan söylememi istedi .bende müdür bana gelir bişey sorarsa doğruyu söylerim dedim.ve beni kişi isden çıkardılar ben ve üç çocuk gum çok perişan olduk kıdem tazminatı vericez deyip kandirildim ama vermediler iki sene oldu mahkemeye basvursam alabirmiyim ben şua çok zor durumdayım nasıl bir yol izlemem gerekiyor yardımcı olursanız sevinirim şimdiden çok teşekkür ederim.

 3. kusura bakmayın ama eşşekgibi çalış maaş alcam die maaşı vermesinler sigorta yatırmasınlar oh ne güzel gidip dövsen suçlu yine sensin böyle adalet olmaz iş veren ailesiyle gezsin tozsun işçinin parasını vermesin bizim çocumuz yok evkiramız yok ihtiyaclarımız yok yokluktan kıredi cek maaş alama haczlik ol ve iş veren desinki benmi dedim kiredi cek die adalet karşısına cıksa işveren haklı olur …. ve soruyorum sizlere BEN ŞİMDİ NE YAPMALIYIM SİZCE…..

 4. bir insaat sirketinde calisiyorum istanbul gunesli de buyuk sirket maaslar ayin 20sinden once yatmiyor sigorta girdi cikti yapiyor her ay arti maaslarimizi 1180 olarak yatiriyor arti agi 135 tl olarak biz simdi sikayet etsek bizi sirket isten atacak boyle kanun olmaz boyle adaletsizlik olmaz yaziklar olsun bu islere goz yuman yetkililere kira gunu gecti ev sahibi evdwn cikaracak bizi dusunun devlet adalet nerde hani devlet

 5. Sayın çalışma Bakanım tek derdim iş ama ak partide tanıdığım olmadığı için işe giremiyorum.Ben sizin kadar şanslı değilim arayabileceğim iş anca temizlik üzerine olabilir çünkü okutulmadım ve 40 yaşındayım kızlarımı okutabilmek içinde çalışmak zorundayım hastane gibi 8 ,5 çalışabilecek iş istiyorum

 6. Sn Yetkililer 7 senedir büyükşehir bünyesinde olan BUSMEK’te şoför olarak çalışıyorum.
  Bizim birim hariç tüm personel kadroya geçerken, bizler Üvey evlat gibi hiç ciddiye alınmıyoruz.
  Taşerona devam deniliyor. bizim LAPİS denen taşeron firmaya ait İstanbuldaki İsmek ve İnegöldeki İNESMEK Personelleri kadroya geçerken, BUSMEK elemanları niye kadroya alınmıyor?
  Büyükşehirde Siyasi Dolaplar Dönüyor ama, Lütfen sizler büyüğümüz olarak bir el atsanız sevinirim.

  Bizlerde herkes gibi Yeni yıla YENİ umutlarla girmek istiyoruz….

  Bursa Büyükşehir BUSMEK Personeli (Şoför)
  Teşekkür ederim.

 7. tazminatımı maşımı alamıyorum şsden çıkarıldım diyorum iş mahkemesine git diyor alo 170 ne işe yarıyor ozman ben bilmiyormuyum mahkemeye gitmeyi mahkeler 3yıl 5 yıl sürüyor olan işçiye oluyor kadeşim kapatın alo 170 şi ozman

 8. bu ülkenin ekmegini yiyen firmalara iş veriyosunuz mesela sakarya elektirik bu firma elemenlerını işten çıkarıyorlar çalışma bakanlığı böyle firmalara iş vermesin vede müdahale etmesini bekliyoruz bu ne ya

Bir yorum yaz

E-posta hesabınız, telefon ve şehir bilgileriniz yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.