İşçi şikayeti nereye yapılır?

İşçi nereye şikayette bulunabilir?

4857 sayılı İş Kanununa tabi olarak çalışan bir işçi, işyeriyle sorun yaşayabilir. Bu sorunu işyerinde fiilen çalışırken yaşayabileceği gibi işten ayrıldıktan sonra da yaşayabilir. O halde durumu öncelikle ikiye ayırmak gerekir. Ama bundan önce, işçinin şikayet kanallarını başlıklar halinde aşağıda sıralayalım.

Alo 170

En kolay ve etkili şikayet kanalıdır. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığına bağlı olarak faaliyet gösteren bu hattı arayan işçinin ilettiği şikayet kayıt altına alınır. Bilgi edinme kanunu ve ilgili mevzuatlarda belirlenen asgari şartları taşıyan talepler incelenir. ALO 170 internet başvurusu

BİMER

Başbakanlık iletişim merkezi çok etkili çalışan bir kuruluştur. Buraya yapılan şikayetler muhakkak ilgili kurumlara iletilir ve bu kurumlardan yapılan işlemlerle ilgili cevap istenir.

İşçilerin hakları neler?

Bu yazı da ilginizi çekebilir

BİMER internet başvurusu

İŞKUR il müdürlükleri

Eski adı bölge çalışma müdürlüğü olan Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlükleri bünyesindeki işçi şikayet masalarına şikayet konularıyla ilgili dilekçeler bırakılabilir.

İş Teftiş Kurulu Başkanlığı

İş Teftiş Kurulu Müfettişleri devlet adına çalışma hayatının denetimin yapmaya yetkili olup işçilerce yapılan her türlü şikayetin nihai inceleme mercii de çoğu zaman müfettişler olmaktadır. O nedenle gerekli hallerde İş Teftiş Kuruluna ya fa İş Teftiş Kurulu grup başkanlıklarına da yazılı olarak başvurulabilir.

Başvurularda hangi bilgiler yer almalı?

 • İşçinin adı soyadı bilgisinin yer alması gerekir. Aksi takdirde somut iddialar içermeyen başvurular dikkate alınmayabilir. Bu noktada, başvuran işçi isminin gizlenmesini isteyebilir ve isterse ismi gizli tutulur.
 • Şikayet konusu hususlar açıkça belirtilmelidir.
 • Varsa yazılı deliller eklenmeli, ifadesine başvurulabilecek işçilerin isimleri yazılmalıdır.
 • Cevap verilebilmesi amacıyla adres ve bağlantı kurulması için telefon numarası yer almalıdır.
 • Çalışılan işyerinin açık unvanı ve adresi mutlaka dilekçede bulunmalıdır.

Çalışırken yapılan şikayet

İşçi hâlen çalışmaktayken şikayette bulunuyorsa yukarıdaki şikayet kanallarından dilediğine başvurabilir.

İşten ayrıldıktan sonra yapılan şikayet

İş sözleşmesi sona erdikten sonra işçinin kendi kişisel durumuyla ilgili yaptığı şikayetlerin Alo 170, BİMER ya da İş Teftiş Kuruluna yapılmasının çok da anlamı yoktur. Çünkü bu şikayetler sonucunda yapılan tespitler, o esnada o işyerinde çalışan işçiler için olacaktır.

İşten ayrılan işçiler şikayetlerini doğrudan Çalışma ve İş Kurumu (İŞKUR) il müdürlüklerine yapmalıdırlar. Buradaki işçi şikayeti masalarında işçi ve işveren bir araya getirilerek mahkeme aşamasından önce taraflar anlaştırılmaya çalışılacaktır. Anlaşılamaması halinde bile buradan çıkan kararları işçinin mahkeme aşamasında lehine kullanması mümkündür.

Sonuç

Çalışmakta olan işçiler çalıştıkları işyeriyle ilgili şikayetlerini Alo 170, BİMER, İŞKUR ve İş Teftiş Kurulu aracılığıyla yapabilir. İşten ayrılan işçilerin ise şikayetlerini doğrudan İŞKUR il müdürlüğündeki işçi şikayetleri servislerine yapmalarında fayda vardır.

İşçi için şikayet dilekçesi örneğini buradan indirebilirsiniz.

, ,
Mustafa Baysal
Mustafa Baysal
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığında üç yıldan uzun süre İş Müfettişi olarak görev yapan yazarın, İş Kanunu Sorunları adında bir kitabı bulunmaktadır. İşçi Dünyası'nın kurucusu da olan yazarın, İş ve Sosyal Güvenlik hukuku üzerine yazdığı diğer yazılarına buradan ulaşabilirsiniz.

414 Yorum

 1. Mustafa Bey Merhabalar,

  Çalıştığım iş yerinde Mayıs ayından itibaren maaşlarımız yarım maaş, çeyrek maaş şeklinde yatmaktadır. Buna ek olarak Haziran maaşımızın “yarısı” ve diğer yarısının “çeyreği” Temmuz ayı içerisinde yatmış olup kalan “son çeyrek” maaş ise Ağustos ayının ortasında yatmıştır. Temmuz ayının ve Ağustos ayının maaşı ise şu an içinde bulunduğumuz “21.09.2017” Tarihine kadar hala daha yatmamıştır. Sadece kurban bayramından önce elden 400 TL tarafıma verilmiştir. Ödemeyle ilgili herhangi bir açıklama hiç bir şekilde yapılmamaktadır. Sürekli olarak haftaya yatacak denip uzun süredir maaşların ertelenmesi söz konusudur. Alo 170 hattını aradığımda şikayetimin sadece bireysel olursa değerlendirileceği söylenmiştir. Buna istinaden BİMER online sitesi üzerinden yazılı olarak şikayette bulundum. Sonuç olarak bana geri dönüş bu yazı olmuştur. (İZMİR İŞ TEF.GRP.BŞK.İNCELEME YAPILABİLMESİ İÇİN KAYIDA ALINMIŞ OLUP, SONUÇLANDIĞINDA İLGİLİNİN TEBLİGAT ADRESİNE “PTT” İLE BİLDİRİMDE BULUNULACAKTIR.)
  Bu geri dönüşü almamın üstünden 15 gün geçmiştir. Sonuçlandığında bana herhangi bir bildirimde bulunulacak mı ? Sonucun ne olduğunu nasıl öğrenebilirim ? Bundan sonra nasıl bir yol izleyeceğimi sizlere sormak istedim. Önemli görüş ve önerilerinizi merakla beklemekteyim. İyi günler dilerim.

 2. Merhaba Mustafa bey iyi çalışmalar dilerim. 26.06.2016 yılında çalıştığım okulun feto-pyd örgütüne ait olduğu kanıtlanmış olup çalışma iznim ve diğer haklarımın hepsi askıya alınmıştı soruşturma dahilinde suçsuz olduğum ve bu örgütle hiçbir bağımın olmadığı anlaşılmıştır ve Milli Eğitim Bakanlığımızca ve Mit teşkilatı kararı ile çalışma iznim ve diğer haklarımın tümü bana iade edilmiştir. Okulda yıllık sözleşme ile çalıştığım için maaşım dahilindeki 8400 lira tarafıma ödenmemiştir. Bu miktarı alabilirmiyim ? 04.08.2017 yılında çamlıca final okuluyla yıllık bir sözleşme imzalayıp yeniden öğretmen olarak işime dönme heycanını yaşarken milli eğitim için atamaların yapılabilmesi için okul tarafından hizmet çizelgem istenmiştir. Fakat hizmet çizelgemdeki son okulun kapatıldığı dile getirilerek atamamın yapılmayacağı ve işime son verileceği söylenmiştir müdür tarafından. Ve zorunlu olarak istifa dilekçem istenmektedir benden. Müdürün sergilediği tavır bir seneme mal olmuştur haklarım nelerdir? Nasıl bir yol izlemeliyim ? İyi çalışmalar dilerim.

  1. Merhaba. Açıkçası özellikle ikinci sorunuz benim uzmanlık alanımın dışında. Bu nedenle size bir avukatla görüşmenizi öneririm.

 3. Merhaba Mustafa Bey, ben …… Okullarında 2016-2017 eğitim öğretim dönemi için 12 ay sözleşmeli yazılı anlaşma yapan Fen Bilimleri Öğretmeniyim. 22.08.2016 tarihinde 8.sınıf TEOG hızlandırmaları için başlamış olmama rağmen, sgk girişim 01.09.2016 yapılmaya başlanmıştır. Kurumum karnelerin verildiği gün 16.06.2017 Cuma günü , tarafım ile anlaşılmayacağına dair öncesinde hiçbir bildiri yapmadan yasal araçlar kullanarak iş kanunu gereği çalışanı olarak 2017-2018 eğitim-öğretim dönemi için anlaşma yapmayacaklarına dair beni bu konuda bilgilendirmemiştir. 31.08.2017 tarihinde sözleşmem bitmesi ve kurumum tarafından anlaşma yapılmak istenmemesi durumu olmasına rağmen benim istifa ettiğimi göstererek SGK çıkışımı 3 kodu girişi yapmışlar.Haksız olarak tarafıma iş kanuna aykırı yapılan bu müdahile sonucu hakkım olan işsizlik ödeneğine başvurusunu yapamadım, …Okulları Yönetiminden hem 170 arayarak hemde bimerden şikayetçi oldum ama dönüş olmadı ne yapmalıyım yardımcı olursanız sevinirim

  1. Merhaba. İşverenle yeni yıl için sözleşme imzalamış mıydınız? Hayırsa, açıkçası işinizin zor olduğunu söylemem gerek. Çünkü belirli süreli iş sözleşmesinin sonunda işveren tekrar iş sözleşmesi imzalamayabilir. Ama çıkışınızı yanlış bildirmişler. Belirli süreli iş sözleşmesinin feshi şeklinde bildirmeleri gerekirdi. Bu durumda ne yapılabileceğini ise daha önce yazmıştım.

 4. Özel bir şirkette çalışıyorum şirket bize sormadan sabit ücrete zam geldiğini öne sürerek bize verdiği primlerin oranını düşürdü bu normalmi yapabilirmi .teşekkür ederim

 5. selamlar mustafa bey .. benim sorunum şu şekil.. ikiyıl önce forklift operatörü olarak bir şirkette iş başı yaptım şu an hala çalışmaktayım benim anlamadığım operatörü forklifin dışında her işde çalıştırma hakları varmı inanın içeride süpürge …vinç paket yapma işleri..gibi hertürlü işte çalıştırılıyorum tam anlamıyla piskolojik baskı yaşıyorum sinirlerim çok bozuluyor ama hiç ses çıkartmıyorum işten ayrılsam tazminatımı alabilirmiyim bu durum çok ağırıma gidiyor sizden ricam bana bir çıkış yolu gösterin saygılar

 6. Merhabalar
  sozlesmeli olarak kamu kurulusunda calisiyorum her ay maaslarimiz gec yatmakta kamu kurumu sirkete maasin son gunu parayi yatirmakta sirket 1 veya 2 gun parayi kullanip maas gunu gectikten sonra maasi yatiriyo sikayette bulunsam nereye bulunabilirim sonucu ne olur

  1. Selman bey, sözleşmeli çalıştığınızı söyleseniz de tahminimce taşeron işçisi olarak çalışıyorsunuz. Bu durumda, kurumunuzun zaten maaşlarınızın zamanında ödenip ödenmediğini kontrol etmesi gerekir. Bu konudaki şikayetinizi yine kuruma yapmanız gerekir.

   1. Tesekkurler. Evet taseron isciyim kurumumuza sikayeti bildirdik daha oncesinde kurumda bu konunun uzerine dusmedi bize cvp vermediler defalarca soylememize ragmen kurumu nereye sikayet edebiliriz

    1. Bu durumda şikayetin yine kurum içinde ve resmi olarak yapılması gerekir. Ya da dilerseniz ALO 170’i arayabilirsiniz. Uzun sürebilir ama en azından sorunu çözmeleri ihtimali vardır.

 7. Merhaba benim sorunum 2015 in 10 nunc ayında işe başlama 31 temmuz 2017 çıkışı işveren ihbar ve kıdem tazminatları hala ödemesi 6 hafta olan ihbar tazminatînı bankaya 2000 tl olarak yaptırmış sorduğumda da bayram üzeri elinizde para olsun diye 2 haftalık yatırdı diyor bu konuda ne yapmam lazım hem ihbar hemde kıdem tazminatı işverenin insiyatifinde istediği zaman istediği şekilde öder bankaya bu şekilde yatırıp eksik ödeyebilirmi

 8. İşveren maaşımın tamamını bankaya yatırmıyor, bi kısmını elden veriyor. Halen çalışmaktayım ne yapmalıyım??

  1. Merhaba. Ya bu durumu kabul ederek çalışacak ya da haklı nedenle fesih yapacaksanız. Ancak bu durumda bile, elden para aldığınızı ispat etmeniz gerekeceğini unutmayın.

 9. Merhaba bende is yerinde hamilelik dolayisi ile beni işten cikarmak istedi 30.haftada. Senin tazminatını vereyim cik dedi.Bana fazla söz de kalmamıştı. Bende ibraname alacağım tazminat yazısı ve maaş bordrosu nu imzaladım maaş ile birlikte alacağım miktar yazıyordu. Ama 15 günlük maaşım yatmış tazminat yatmamış aradan 2 hafta gecti.Ne kadar süre beklemem lazım.?Işsizlik maaşı için başvurdum.Kidem tazminatının muhasebeci tarafından bildirildiği yada benim takip edebileceğim bir yer var mi?

 10. Merhba bn 11.28.2015 tarihind bi yemk sirketine ise grdm ve 06.02.2017 tarihine kdr hic aralikszclstm sadece subat ayinda tatil oldu bir ay 15 gun yillk iznmdn saydlr diger 15 gun odemmemis sigorta kesmisler mayis aynda isten cikrldk ve tazminti bze vrcksnz dye tehdt ettilr bnd imza atmycgmi syldm atmsnda atsanda ztn alamycksn dedi bna istifa etti gstrrim dedi snra isszlk maasi aliyim d tazminti onlri vrym dye karslgnda bir ay bni calisyo gostererk sigortmi odedi hesabima maas ytrdi fakt bu maasi bndn aldi ve kndi cebimden sigorta parami da aldi bndn toplm 2 bin lira para verdm ytrdklri maasla beraber simdide tazminat ortda yok bnm bu knyla ilgili ne ypmm gerekiyo bna bi fikir verebilirmsnz yrdmci olursaniz cok sevnirim

  1. Türkçe yazım ve imla kurallarına biraz daha özen gösterebilirseniz sizi daha iyi anlayabiliriz.
   Yazınızdan ve paragrafınızdan pek birşey anlaşılamıyor…
   Üzgünüm.

 11. Merhaba Mustafa Bey ,öncelikle zaman ayırıp bu değerli bilgileri verdiğiniz için çok teşekkürler.Ben 2004 ve 2006 yıllarında iş kazası geçirdim,kati rapor almadım,zamanaşımı süresi dolunca da işten mobig den dolayı istifa ettim,ancak iş kazalarının yıllar sonraki etkilerinden dolayı rahatsızlıklarım var ve kati rapor alabilirmiyim,hastane ve adli kayıtların tamamına ulaşamadım,dava yoluyla tespit yapılabilirmi,şimdiden teşekkür ederim,iyi çalışmalar.

  1. Bülent bey iş kazası dolayısıyla sürekli bir rahatsızlığınız varsa elbette rapor alabilirsiniz; ancak bunun kararını verecek olan hastane olacaktır. Ama zaten tazminat davaları bakımından iş kazalarının üzerinden 10 yıl geçtiği için, haklarınız zamanaşımına uğramıştır.

 12. Merhaba. özel bir hastanede temizlik görevlisi olarak çalıştım ve beni işkur üzerinden alıp uç ay işkur elamanı bir ay kadrolu olarak çalıştım ve bana her eziyeti hakareti yaptılar en son da namus meselesinde iftira atıp çıkmama sebep oldular bunun için ne yapmalıyım lütfen yardımcı olur musunuz saygılar

  1. Merhaba. Hakkınızı aramak için dava açmanız gerek. Hangi haklarınız ödenmesiyse, bunları talep edebilirsiniz.

 13. Öncelikle bu değerli bilgileri bizlere sunduğunuz için teşekkür ederim.
  Bir benzinlikte çalışmaktayım araçlara yakıt verme,markete bakma temizlik kısacası her işi yapıyoruz. Orda sorun yok fakat gel gelelim çalışma saatlerimiz çok fazla vardiyalı olarak 24 saat çalışıyoruz bir gün dinleniyoruz bir sonraki gün 12 saat ondan sonraki gün yine 24 saat çalışıyoruz daha doğrusu çalıştırılıyoruz mecburiyetten hep, buda haftada (hafta sonu günleride dahil) 90 küsür saat yapıyor gerekli yerlere dilekçe göndericem fakat ismimin ortaya çıkmasından korkuyorum. Dilekçemde belirsem kesin olarak gizli tutulur muyum acaba bu konuda bana fikir katarsanız çok minnettar olurum.

  1. Rica ederin Süleyman bey. Şikayet dilekçesinde isim belirtmeniz halinde isminizin yüzde yüz gizli kalacağını kimse söyleyemez. Bunun nedenini şu videoda açıklamıştım. Size tavsiyem, yine de farklı isimlerle şikayette bulunun ama bir şey değişmezse de, unutmayın ki bir gün işten ayrıldığınızda dava açabilir ve en azından son 5 yıla ait fazla mesai ücretlerinizi dava yoluyla alabilirsiniz.

 14. 2012.2015 yillari arasinda calismis oldugum bi isyerinde,muhabese den alacagim yokdur diye kendim istifa ettim,2 yil sonra 170 i arayarak sikayyette bulundum,yillik izin fazla mesai haklarimi talep ettim,iskur arasdrma sonunda 42 gunluk yillik izin hakkimi kazandigimi solediler,isveren bu parayi ne zamana kadar yatirmali,isci mahkemesine dava acip,fazla mesai haklarimi tazminatimi talep edecegim,sonucta devletin bana vermis oldugu yillik izin hakkimi odemedigi tescillendi,kazanma ihtimalim nedir,varmidir.

  1. Mehmet bey, İşkur’dan gelen yazı lehinize ise, bu sizin için çok önemli bir delildir. Bir an önce dava açmanızı öneririm.

 15. Merhabalar, Ben işe girerken hiç bir şekilde sözleşme imzalamadım. İşverenin telefonumu kurcalaması sebebiyle işten ayrıldım. (Çalışma akdim 2 buçuk aydır) Işten ayrılacağımı 1-2 hafta önceden bildirmediğim için işveren maaşımı yatırmayacağını söylüyor. Ben dava açsam işverenin benden ihbar tazminatı isteme gibi bir hakkı varmıdır ? Telefonumu kurcaladığına dair şahitim vardır.  Beni aydınlatırsanız çok sevinirim maaşımı alabilmek için ne yapabilirim ? SSK ya şikayette bulundum. Benim suçlu çıkma gibi bir durumum varmıdır ? Ayrıca işveren çıkışımı geriye dönük 1 hafta önceden verdi, böyle bir hakkı varmıdır ? Cevap bekliyorum, teşekkürlerimi sunuyorum.

  1. Merhaba. Kübra hanım, maaşınızı almak için iş mahkemesine dava açabilirsiniz. Bu durumda, mahkeme işverenin telefonunuzu karıştırdığına kanaat getirirse ödenmeyen maaşınızı alırsınız. Mahkeme buna kanaat getirmese bile yine de maaşınızın ödenmesini sağlar. Peki aradaki fark ne olur? Mahkeme sizin haksız olduğunuza kanaat getirirse, bu kez işveren dava açarak sizden ihbar tazminatı isteme hakkına sahip olur. Ama öyle ya da böyle, ihbar tazminatı ile maaş; elma ve armut gibidir ve birbirine karıştırılmamalıdır.

 16. Merhaba,
  Bir spor kulübünde çalışıyordum maaş konusunda yatıracağız yatıcak diye sürekli oyalıyorlardı, asgari ücretin 1300 tl olduğunu söylüyorlardı ki birde prim sistemi ve diğer gün ça40 gün gibi bir süre çalıştım sigorta yapmadılar okul dönemim olduğu için burs alıyordum o yüzden çok üzerinde durmadım ilerleyen sürede sorduğumda geçiştirdiler işten ayrılalı neredeyse 3 ay oluyor ve maaşımı hala vermeyip oyalıyorlar belge olarak bir kanıtım Yok ilk ay olduğu için bütün işlemleri onların hesaplarından yapıyorduk ama şahitlik yapacak üyeler var. Nasıl bir yol izlemeliyim ilk kez böyle bir şey başıma geliyor ne yapmalı etmeli bilmiyorum şimdiden teşekkür ederim

  1. Damla hanım sigortanız olmadığına göre, tek çareniz dava açmaktır. Mahkemeyi o işyerinde çalıştığınıza ikna edebilirseniz hem ödenmeyen maaşlarınızı alabilirsiniz hem de geriye dönük sigortanızı işletebilirsiniz. Ama bunu tanıkla ya da başkaca yazılı ve görsel delillerle ortaya koymanız gerekir. Hakkınızı aramanızı öneririm. Özellikle elinizde her hangi bir yazılı evrak/belge varsa kesinlikle davanızı açmalısınız.

 17. 9 yıldır kamu kurumunda özel güvenlik görevlisiyim ve yılık izin hiç kulanmadım. bu yıl müdür zoraki bir şekilde kulanacak sınız diyor. kulanmayan da kendi siteğimle kulanmadım diye bi kağıda imza atmamızı istiyor.kulanmamızın nedeni ylık izne çıkan kişinin yerine de nöbet tutaçağımız için .yani kendi nöbetimiz yetmiyormuş gibi izne çıkanın yerinede nöbet tutaçağım.bu yılık izin sayılırmı,oda yetmiyormuş gibi ilçelerdeki yılık izne çıkaçak arkadaşlarında yerine gitmemiz isteniyor. ayda kaç saat nöbet tutaçağımı hesap bile edemiyorum. müdürleri bir yere şikayet etiğim taktirde işten atılacağım da kesin. açıkcası ne yapaçağımı bilmiyorum. nasıl bir psikolojiyle çalıştığımızı varın siz düşünün bizi insan yaerine koydukları yok tşklr.

  1. Mehmet bey çalışma koşullarınızın zorluğunu anlayabilsem de sorunuzun cevabı aslında net. Evet, birikmiş izniniz varsa; işveren sizi zorla yıllık izne gönderebilir. Hatta göndermeli ve bir an önce bu izinleri sıfırlamalıdır.

Bir yorum yaz

E-posta hesabınız, telefon ve şehir bilgileriniz yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.