İşçi şikayeti nereye yapılır?

İşçi nereye şikayette bulunabilir?

4857 sayılı İş Kanununa tabi olarak çalışan bir işçi, işyeriyle sorun yaşayabilir. Bu sorunu işyerinde fiilen çalışırken yaşayabileceği gibi işten ayrıldıktan sonra da yaşayabilir. O halde durumu öncelikle ikiye ayırmak gerekir. Ama bundan önce, işçinin şikayet kanallarını başlıklar halinde aşağıda sıralayalım.

Alo 170

En kolay ve etkili şikayet kanalıdır. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığına bağlı olarak faaliyet gösteren bu hattı arayan işçinin ilettiği şikayet kayıt altına alınır. Bilgi edinme kanunu ve ilgili mevzuatlarda belirlenen asgari şartları taşıyan talepler incelenir. ALO 170 internet başvurusu

BİMER

Başbakanlık iletişim merkezi çok etkili çalışan bir kuruluştur. Buraya yapılan şikayetler muhakkak ilgili kurumlara iletilir ve bu kurumlardan yapılan işlemlerle ilgili cevap istenir.

BİMER internet başvurusu

İŞKUR il müdürlükleri

Eski adı bölge çalışma müdürlüğü olan Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlükleri bünyesindeki işçi şikayet masalarına şikayet konularıyla ilgili dilekçeler bırakılabilir.

İş Teftiş Kurulu Başkanlığı

İş Teftiş Kurulu Müfettişleri devlet adına çalışma hayatının denetimin yapmaya yetkili olup işçilerce yapılan her türlü şikayetin nihai inceleme mercii de çoğu zaman müfettişler olmaktadır. O nedenle gerekli hallerde İş Teftiş Kuruluna ya fa İş Teftiş Kurulu grup başkanlıklarına da yazılı olarak başvurulabilir.

Başvurularda hangi bilgiler yer almalı?

 • İşçinin adı soyadı bilgisinin yer alması gerekir. Aksi takdirde somut iddialar içermeyen başvurular dikkate alınmayabilir. Bu noktada, başvuran işçi isminin gizlenmesini isteyebilir ve isterse ismi gizli tutulur.
 • Şikayet konusu hususlar açıkça belirtilmelidir.
 • Varsa yazılı deliller eklenmeli, ifadesine başvurulabilecek işçilerin isimleri yazılmalıdır.
 • Cevap verilebilmesi amacıyla adres ve bağlantı kurulması için telefon numarası yer almalıdır.
 • Çalışılan işyerinin açık unvanı ve adresi mutlaka dilekçede bulunmalıdır.

Çalışırken yapılan şikayet

İşçi hâlen çalışmaktayken şikayette bulunuyorsa yukarıdaki şikayet kanallarından dilediğine başvurabilir.

İşten ayrıldıktan sonra yapılan şikayet

İş sözleşmesi sona erdikten sonra işçinin kendi kişisel durumuyla ilgili yaptığı şikayetlerin Alo 170, BİMER ya da İş Teftiş Kuruluna yapılmasının çok da anlamı yoktur. Çünkü bu şikayetler sonucunda yapılan tespitler, o esnada o işyerinde çalışan işçiler için olacaktır.

İşten ayrılan işçiler şikayetlerini doğrudan Çalışma ve İş Kurumu (İŞKUR) il müdürlüklerine yapmalıdırlar. Buradaki işçi şikayeti masalarında işçi ve işveren bir araya getirilerek mahkeme aşamasından önce taraflar anlaştırılmaya çalışılacaktır. Anlaşılamaması halinde bile buradan çıkan kararları işçinin mahkeme aşamasında lehine kullanması mümkündür.

Sonuç

Çalışmakta olan işçiler çalıştıkları işyeriyle ilgili şikayetlerini Alo 170, BİMER, İŞKUR ve İş Teftiş Kurulu aracılığıyla yapabilir. İşten ayrılan işçilerin ise şikayetlerini doğrudan İŞKUR il müdürlüğündeki işçi şikayetleri servislerine yapmalarında fayda vardır.

İşçi için şikayet dilekçesi örneğini buradan indirebilirsiniz.

347 Yorum

 1. Merhabalar nisan ortası gibi işten çıkarıldım.İçerde 2 aylık maaşım var.Mayısın 10nunda tüm maaşların kesin ödenecek dendi.Ama paramı yatırmadı.Şimdi ne yapmam gerekiyor.Sigortam yatmaya devam ediyor bu arada işten çıkarıldığıma dair birşey imzalamadım.Girerkende imzalamamıştım.

  1. Ali bey işverene ihtarname göndererek hem çıkışınızın yapılmasını hem de maaşınızın ödenmesini isteyebilirsiniz. Olmazsa, SGK’ya da bir dilekçe vererek durumu belirtirsiniz. Son aşamada dava açmanız gerekebilir.

 2. Selam mustafa bey biz günde 13saat çalışıyoruz aynı paraya
  Birde maaşım 1800 ama sigortam asgariden yatıyor
  Birde asgari geçim parası vermiyorlar
  Diğer bir hususta ben beş yıl önce is kazası geçirdim beni kaldırdılar is kazası değil dedirdiler bundan bir hak kazana bilirmiyim şu an aktif çalışıyorum aynı is yerinde
  Aydinlatirsaniz memnun olurum selamlar

  1. Ekrem bey, önemli olan ne yapmak istediğinizdir. İşten ayrılmak istiyorsanız farklı haklara sahip olursunuz, ama çalışmaya devam edecekseniz cevabım farklı olacaktır.

 3. Merhabalar, yaklaşık 800 çalışanlı çok teklikeli sınıfında bir döküm fabrikasında çalısmaktayım, yıllık fazla mesai kalma kağıtına imza atmadığım ve fazla mesai’ye gönüllü kalmak istemediğim için işyerinin teşvik priminden muaf tutuldum herkezin 2000 küsür maaş aldığı yerde şuan maaşım 1600 tl saat ücretim 9,50 krşdan hesaplanıyor, fazla mesai’ye kalmadığım için beni yıldırmak istiyorlar, hem 3 vardiyalı çalısıyoruz hem çok teklikeli sınıfında bir fabrikadayız hemde 1,600 lira maaş alıyoruz bu konu hakkında hakkımı nasıl arıyabilirim.

  1. Volkan bey, burada önemli olan teşvik priminin hangi koşullarda verildiğidir. Eğer bu prim, fazla mesaiye bağlanmışsa, evet kesilebilir. Ama böyle bir şart yoksa, objektif ölçüde değerlendirilmesi ve ona göre karar verilmesi gerekir.

 4. Mustafa bey meraba iyi çalışmalar bursada otomativ sektöründe çalışıyorum yaklaşık 4 senedir ve son bir senedir sağlık sorunları yaşıyorum belimde 3 fitik olustu fizik tedavi oldum ve rahatsızlığım devam ediyor gittiğim doktor rapor yazdı ağır şartlar da vs çalışamaz tedavi süresince diye falan iş yeri hekimi bişi olmaz çalışacaksın diyor doktorla gorusuruyom fabrikaya bağlı üretim değerlerim hep yüzde yüz iken artık ister istemez performans kaybı yaşıyorum ve rapor getirmeme rağmen hala aynı tezgaha veriyorlar guc geçtikçe sağlık problemlerim artmaya başladı ağrılarım oluyor 170 hattına şikayet etmek istiyorum fakat bana geri dönüşü ne olur ne kazanırım nw kaybederim yada olumlu sonuç çıkarmi nolur yardım edin

  1. Ercan bey istediğiniz nedir? İşten ayrılmak mı yoksa aynı işyerinde farklı bir pozisyona geçmek mi? Buna göre size cevap verirsem daha doğru olacaktır.

 5. Meraba iti çalışmalar bursa buyuk bir firmada çalışıyorum yaklaşık 4 senedir üretim dahil hersey %100 performans veriyorum fakat yaklaşık 1 seneye yakın zamandır bel fıtığı 3 adet olmak üzere tedavi gruryorum doktordan belge ve rapor getirmeme rağmen hala aynı tezgaha veriyorlar ve gittikçe sağlık durumum kötüye gidiyor üstüne birde üretim i tam %100 yapamadığım için laf söylüyorlar iş yerini şikayet etmek istiyorum fakat nasıl bir yol izlerim bilmiyorum ülkemizde adalet kavramı fazla yok peki bu konuda hakkımı nasıl ararım Allah rızası içi yardım edin

Bir yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir