İşçi şikayeti nereye yapılır?

İşçi nereye şikayette bulunabilir?

4857 sayılı İş Kanununa tabi olarak çalışan bir işçi, işyeriyle sorun yaşayabilir. Bu sorunu işyerinde fiilen çalışırken yaşayabileceği gibi işten ayrıldıktan sonra da yaşayabilir. O halde durumu öncelikle ikiye ayırmak gerekir. Ama bundan önce, işçinin şikayet kanallarını başlıklar halinde aşağıda sıralayalım.

Alo 170

En kolay ve etkili şikayet kanalıdır. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığına bağlı olarak faaliyet gösteren bu hattı arayan işçinin ilettiği şikayet kayıt altına alınır. Bilgi edinme kanunu ve ilgili mevzuatlarda belirlenen asgari şartları taşıyan talepler incelenir. ALO 170 internet başvurusu

BİMER

Başbakanlık iletişim merkezi çok etkili çalışan bir kuruluştur. Buraya yapılan şikayetler muhakkak ilgili kurumlara iletilir ve bu kurumlardan yapılan işlemlerle ilgili cevap istenir.

BİMER internet başvurusu

İŞKUR il müdürlükleri

Eski adı bölge çalışma müdürlüğü olan Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlükleri bünyesindeki işçi şikayet masalarına şikayet konularıyla ilgili dilekçeler bırakılabilir.

İş Teftiş Kurulu Başkanlığı

İş Teftiş Kurulu Müfettişleri devlet adına çalışma hayatının denetimin yapmaya yetkili olup işçilerce yapılan her türlü şikayetin nihai inceleme mercii de çoğu zaman müfettişler olmaktadır. O nedenle gerekli hallerde İş Teftiş Kuruluna ya fa İş Teftiş Kurulu grup başkanlıklarına da yazılı olarak başvurulabilir.

Başvurularda hangi bilgiler yer almalı?

 • İşçinin adı soyadı bilgisinin yer alması gerekir. Aksi takdirde somut iddialar içermeyen başvurular dikkate alınmayabilir. Bu noktada, başvuran işçi isminin gizlenmesini isteyebilir ve isterse ismi gizli tutulur.
 • Şikayet konusu hususlar açıkça belirtilmelidir.
 • Varsa yazılı deliller eklenmeli, ifadesine başvurulabilecek işçilerin isimleri yazılmalıdır.
 • Cevap verilebilmesi amacıyla adres ve bağlantı kurulması için telefon numarası yer almalıdır.
 • Çalışılan işyerinin açık unvanı ve adresi mutlaka dilekçede bulunmalıdır.

Çalışırken yapılan şikayet

İşçi hâlen çalışmaktayken şikayette bulunuyorsa yukarıdaki şikayet kanallarından dilediğine başvurabilir.

İşten ayrıldıktan sonra yapılan şikayet

İş sözleşmesi sona erdikten sonra işçinin kendi kişisel durumuyla ilgili yaptığı şikayetlerin Alo 170, BİMER ya da İş Teftiş Kuruluna yapılmasının çok da anlamı yoktur. Çünkü bu şikayetler sonucunda yapılan tespitler, o esnada o işyerinde çalışan işçiler için olacaktır.

İşten ayrılan işçiler şikayetlerini doğrudan Çalışma ve İş Kurumu (İŞKUR) il müdürlüklerine yapmalıdırlar. Buradaki işçi şikayeti masalarında işçi ve işveren bir araya getirilerek mahkeme aşamasından önce taraflar anlaştırılmaya çalışılacaktır. Anlaşılamaması halinde bile buradan çıkan kararları işçinin mahkeme aşamasında lehine kullanması mümkündür.

Sonuç

Çalışmakta olan işçiler çalıştıkları işyeriyle ilgili şikayetlerini Alo 170, BİMER, İŞKUR ve İş Teftiş Kurulu aracılığıyla yapabilir. İşten ayrılan işçilerin ise şikayetlerini doğrudan İŞKUR il müdürlüğündeki işçi şikayetleri servislerine yapmalarında fayda vardır.

İşçi için şikayet dilekçesi örneğini buradan indirebilirsiniz.

330 Yorum

 1. konya sgk dan emekli oldum sonra emekli maaşım kesildi bana bir borç geldi ben yapılandırdım ödüyorum yalnız benim hesabımdan 7228 tl paramı geri aldılar borçtan düşmediler bu konuda yaptığım itirazlardan bir sonuç alamadım bu sorunu çözerseniz çok memnun olurum gereğinin yapılmasını saygılarımla arz ederim bu yazıyı Bimer e gönderdim Bimer de Çalışma Bakanlığına göndermiş bize henüz bir cevap gelmedi bu konuda ne yapmam gerekiyor

 2. Merhaba Mustafa Bey.
  7senedir çalışmakta olduğum şirkette son 3senedir bir çalışan sözlü taciz ve tahrik ederek işten ayrılmak için çabalıyor. Son 1senede yanında çalıştığı başka bir arkadaşını da kışkırtarak 2kisi tahrik ve sözlü tacizlerde bulunarak ruh sagligimi bozdular. Patronuma bu konuyu acikladim ve 2-2bucuk senedir çözüm bulmasını bekleyerek çalışmaya devam ettim. Fakat geldiğim bu noktada tacizler dahada arttı ve çalışamaz hale geldim ve gectigimiz cuma ayrılmak istediğimi söyledim. Başka hiç bir sorunum olmadığı şirketten sadece bu iki adam yüzünden ayrılıyorum. Benim size sorum şu : 3senedir yaşadıklarimin bir yaptırımı olmalı. Bu adamları nereye nasıl şikayet edebilirim ? Bu yaptıkları yanlarına kalmamali

 3. Ben 6aydir kar zinciri üreten bi fabrikada çalışıyorum ve iki aylık alacağım var içerde ama odemiyolar ve bugün çıkışım verilmiş ne yapmalıyım bu durumda

 4. BEN ŞANLI URFA SİVEREKTE ALT YAPIDA KALAZASİYON BORUSUNDA CALIŞTIM
  NEDEN İNSANLIRIN HAKINI ARAMİYORSUNU ŞİRKETİN ADI …
  4 AY 10 GUN ASKERİ UCRETİMİ ALMADIM
  … COK MAĞDUR DURUMUNDAYİM VE BAŞBAKANA SESLENİYORUM
  NEDEN HAKIMIZI SORMİYOR

 5. BEN … CALIŞTIĞIM YERDE 4 AY 10 GÜN ASKERİ UCRETİMİ ALMADIM
  OSĞUSTOS EKİM KASIM ARALI OCAK 170 ARADIM SONUÇ ALMADIM
  DAVACİYİM

   1. Mehmet bey, burada benim yapabileceğim bir şey yok. Öncelikle İşkur’a şikayet dilekçesi verebilirsiniz. Ya da doğrudan dava açabilirsiniz. Hakkınızı siz aramalısınız, bunun için de dediğim yollardan birisine başvurmanız gerekir.

 6. hayırlı akşamlar ben iş yerinde üç vardiyalı olarak çalışıyorum benim sorunum aynı bölümde ki arkadaşlarım gece vardiyasına gelmiyorlar beni de iki haftadır iki gün 07-15 vardiyasına ya da 15-23 vardiyasına getiriyorlar pazertesi günleri izin onun haricinde 4 gün 23-07 vardiyasına getiriyorlar bende insanca gittim bu şartlarda çalışamayacağımı belirttim bu iş yerinde yaklaşık 10,5 yıl çalışıyorum bende (adını ve adresini vermiş oldugum işyerinde vardiya usulune göre çalışmaktayım. ancak işveren tarafından ben sürekli hafta içi 2 gün gündüz geri kalan süre gece vardiyası olarak çalıştırılacagım. konu hakkında itirazda bulunmama ragmen işveren tarafından herhangi bir işlem yapılmadı. konu hakkında gerekli işlemin yapılmasını talep ederim. şikayetçiyim) bu şekilde 170 çalışma bakanlığına şikayet ettim artı adliyeye gittim arabulucu varmış ona durumu anlattım henüz dönmediler kaç günde sonuçlanır ya da ne yapmamı tavsiye edersiniz

  1. Ali bey Alo 170 şikayetinin sonucunu bekleyebilirsiniz. Ama ne kadar süreceğini bilmemiz mümkün değil. Önemli olan sizin tam olarak ne yapmak istediğinizdir.

   1. Mustafa Bey ben sadece 170 çalışma bakanlığından gelecek olan müfettişin eğer benim dediğim gibi çıkarsa ben sadece tazminatımı alıp gitmek istiyorum birde bu mobbing mi oluyor

    1. Açıkçası bahsettiğiniz hususlar pek mobbinge benzemiyor. Müfettiş gelirse ve sizi destekler mahiyette rapor yazarsa bu elbette lehinize bir sonuç ortaya çıkaracaktır.

 7. Merhaba ben bir tekstil fabrikasında 3 ay çalıştım ve maaşları zamanında ödemedikleri için işten ayrıldım 2 aylık maaş artı 3 aylık mesai alacağım var şirket ben işten ayrıldıktan sonra diğer çalışanların parasını ödediği halde benim alacaklarımı ödemedi ancak sigortamı yatırdı.ne yapmam uygun olur

 8. Selam Mustafa Bey!Özel bir şirkette çalışıyirum ve şefimizin davir ve söylemlerinden memnun değilim.Baskıci ve hakaret edici konuşmaları var.Bu konuda şikayet etme hakkımız var mı?

 9. Merhaba ben güvenlik görevlisi olarak çalışmaktayım bu yıl 17 martta 2 yılımı dolduracagım çalıştğım dönem boynca 2 kez istifa ederk işten ayrıldım farklı şirketler ile görüştüm 2 şirket işe giriş göstermiş ancak iş başı yapmaktan vazgeçtiğim için ertesi gün çıkış vermişler eski şirketime (27.09.2016’da) geri döndüğümde çalışmadığım günleri ücretsiz iznin olarak göstereceklerine dair form doldurdular ve bende tarihleri yazarak imzaladım ancak e-devlet sorgulaması yaptığımda iş başı yaptığımın akabinde olan 72 günlük sgkmı yatırmadıklarını gördüm ve 12. aydan yeni giriş yaptıklarını gördüm.Firmamı şikayet etsem tazminatımı alabilirmiyim acil yardım edermisinizAyrıca iş yerim 3 vardıya sisteminden 2li vardıyaya yani 12 saat sistemine geçti ancak bizim bodrolarımızda hala 8 saat üzerinden maaşımız görünüyor kendilerine sorduğumuzda üzerini mesai olarak yatırdıklarını söylüyorlar.

  1. Zaten 8 saat olarak görünür, önemli olan fazla mesailerin yatırılmasıdır. İşten ayrılırsanız kıdem tazminatı alabilmek için işyerinde en az 1 yıllık kıdeme sahip olmanız gerekir. Bu konuda şu yazımı okuyabilirsiniz.

 10. MRB mustafa bey fabrika işcisiyim şuandada çalışıyorum ve mesaiyi kaldırdılar ve şuan işveren işçi arkadasları baya zorlayıp duruyorlar şu konuda normalde hafta sonları 2 gün 12 saat çalıştıryorlardı şimdi 8 saat çalışıyoruz ve mesai işveren istedigi zaman çalıştırıp çalıştırdıgı mesailerdede kaç saat çalıştırdıysa ona görede izne yolucak çogu işçiler kabul etmiyor bunun la ilgili bir bilgi vere bilirmisiniz

  1. Normalde işverenin yapmak istediği doğrudur. Mesailerin karşılığında da ücret yerine serbest zaman kullandırılabilir. Ancak bunun için işçinin onayının alınması gerekir.

 11. merhaba ben şirkette calısıyordum sigortalı şirket zor durumdaydı ona yardım ettım vede şirketi yapılandırma yapmışlar iflas gostermemek icin şirkette 2 arac var vede en 6 . alacaklıyıım mahkeme yoluyla bende şirket kaselı sened var ama alacagımı alamıyorum sigorta dan veya baska turlu nasıl alırım

 12. Merhaba ben 01.01.2016 tarihinde Esenyurt … güvenlik hizmetleri bünyesinde danışma yönlendirme olarak ise başladım. 31.12.2016 tarihinde sirket bilgisini dahilinde ücretsiz izin aldım 1gunluk 01.01.2017 haftalık izin ime denk geldi ve 02.01.2017 tarihinde işime başladım ve ertesi günü şirkete cagirildim işveren tarafından işten çıkarıldığmi beyan ettiler hiçbir kağıt vs imzalatmadlar ve iş başı da verilmedi bununla ilgili olarak şirkete içerde kalan haklarım tazminat ihbar yıllık izin ücreti Aralık maaşım ve ilk etapta içeride tuttukları 15 günlük çalışma ucretlerimin tarafıma ödenmesi için ama 3hafta geçmesine rağmen tarafıma hâlen dönüş yapılmadı ve şirkete ihtarname çektiğim için Aralık massiminda verilmeyeceğini söyleyip operasyon müdürü tarafından sözlü tacize uğradım. SSK da ise 30.12.2016 tarih itibariyle çıkış gostermisler. 4 numarali kod ile.Bimer beyaz masayada şikayet TE bulundum ne yapmam gerekir

  1. Zaten yapmanız gerekenleri doğru şekilde yapmışsınız. Ödemeyeceklerini de beyan ettiklerine göre bir an önce dava açmalı ve hakkınızı mahkeme yoluyla aramalısınız.

 13. Merhaba bir firmada 5 senedir pazarlamacı olarak çalışıyorum müdürümüz olan kişi iş yerinde sürekli küfürlü ifadeler kullanıyor direk bize olmasa da küfür ile konuşuyor hatta bir keresinde bana da küfretti fakat buna şahit olan benden başka kimse olmadı bu işyerinde tazminatımı alarak ayrılmak istiyorum iş arkadaşlarımdan şirkette daha önce çalışıp ayrılmış birde Hale’n çalışan şahitlik yapabilecek arkadaşlarım var nasıl bir yol izlemeliyim.

 14. Eşim belediyede taşeron işçisi her sene sene sonunda çıkışı yapılıyor sonra tekrar giriş yapılıyor ve maaşından vergi adı altında 115 tl kesiliyor yaklaşık on beş gün geç yatırılıyormaaşlarımız. Asıl sorun şu şuanda kız öğrenci yurdanda bekçilik yapıyor tabi hala belediyede temizlik işçisi görünüyor resmiyette ve sabah sekiz akşam sekiz nöbet tutuyor.mesela pazartesi akşamdan salı akşama kadar nöbet tuttu vardiya değişiceği gün çarşamba sabah tekrar nöbete gitti ve hiç izin yok bunu nereye nasıl şikayet edeceğim ve eşim işten çıkartırlar diye hiçbirşey yapmıyor ne yapabilirim hakkımızı aramak için yardımcı olursanız sevinirim.

  1. Açıkçası bu durumlarda şikayetler genelde sonuçsuz kalmakta. Tavsiyem ise, çalışmaya devam edilmesi mümkünse çalışılması ve bir gün işten ayrıldığında geçmişe dönük hakları mahkeme yoluyla alma yönündedir.

 15. Manisa somadan yazıyorum soma kömürlerinde a ş de çalışıyorum bize bu ay normalde üçbin TL alıyorduk bu ay ikibin TL verdiler gerekçe üretim az

  1. Merhaba. Ücret düşüşü neden kaynaklanıyor? Bordronuza hakim olmadan buna cevap vermek çok zor. Prim-İkramiye alacağınızdan mı kesilmiş? Ücret bordronuzu bir Mali Müşavire göstererek de net bilgi alabilirsiniz.
   Soma’ya selam ve saygılar…

 16. Merhaba, Ben kurumsal bir yerde çalışıyorum. Sabah 8 ila akşam 23.30 arası açık ve vardıyalı olarak toplamda 3 kişi ( 11 saat mesai) çalışıyoruz. 2 bayan ve müdürümüz. Gece o saatlere kadar bir bayanın mahalle arası bir işletmede tek başına bırakılmasından hiç hoşnut değilim. İşe girdiğim günden beri bunu dile getirdim fakat kimse önemsemedi. Heleki böyle güvenliksiz bir zamanda sokaklar serseri sapıklardan geçilmez iken mecbur canımız cebimizde gece yarısına kadar çalışmak durumunda kaldık. Fakat dediğim gibi bu konunun bir an evvel çözümlenmesini istiyorum ve ne yapabilirim

  1. Merhaba. Sizi çok iyi anlıyorum. Ama mevcut yasalarımızla bunun düzeltilmesi mümkün görünmemektedir.

 17. Bir şirkette bir yıl çalıştım. İş olmadığı gerekçesiyle işten çıkartıldım. 4 ay maaşım yatmadı. Mühendis olduğum halde asgari ücret olarak yatırıldı sigortam ve maaşım. Fazla mesai ücreti de verilmedi hiç bir şekilde. Bu durumda ne yapmam gerekiyor. Kime şikayette bulunmam gerekiyor. Çalışma bölge müdürlüğüne şikayet işe yarar mı

  1. Bu kadar kapsamlı bir alacağınız olduğuna göre bence en doğrusu dava açarak hakkınızı aramanızdır.

Bir yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir