İşçi şikayeti nereye yapılır?

İşçi nereye şikayette bulunabilir?

4857 sayılı İş Kanununa tabi olarak çalışan bir işçi, işyeriyle sorun yaşayabilir. Bu sorunu işyerinde fiilen çalışırken yaşayabileceği gibi işten ayrıldıktan sonra da yaşayabilir. O halde durumu öncelikle ikiye ayırmak gerekir. Ama bundan önce, işçinin şikayet kanallarını başlıklar halinde aşağıda sıralayalım.

Alo 170

En kolay ve etkili şikayet kanalıdır. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığına bağlı olarak faaliyet gösteren bu hattı arayan işçinin ilettiği şikayet kayıt altına alınır. Bilgi edinme kanunu ve ilgili mevzuatlarda belirlenen asgari şartları taşıyan talepler incelenir. ALO 170 internet başvurusu

BİMER

Başbakanlık iletişim merkezi çok etkili çalışan bir kuruluştur. Buraya yapılan şikayetler muhakkak ilgili kurumlara iletilir ve bu kurumlardan yapılan işlemlerle ilgili cevap istenir.

İşçilerin hakları neler?

Bu yazı da ilginizi çekebilir

BİMER internet başvurusu

İŞKUR il müdürlükleri

Eski adı bölge çalışma müdürlüğü olan Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlükleri bünyesindeki işçi şikayet masalarına şikayet konularıyla ilgili dilekçeler bırakılabilir.

İş Teftiş Kurulu Başkanlığı

İş Teftiş Kurulu Müfettişleri devlet adına çalışma hayatının denetimin yapmaya yetkili olup işçilerce yapılan her türlü şikayetin nihai inceleme mercii de çoğu zaman müfettişler olmaktadır. O nedenle gerekli hallerde İş Teftiş Kuruluna ya fa İş Teftiş Kurulu grup başkanlıklarına da yazılı olarak başvurulabilir.

Başvurularda hangi bilgiler yer almalı?

 • İşçinin adı soyadı bilgisinin yer alması gerekir. Aksi takdirde somut iddialar içermeyen başvurular dikkate alınmayabilir. Bu noktada, başvuran işçi isminin gizlenmesini isteyebilir ve isterse ismi gizli tutulur.
 • Şikayet konusu hususlar açıkça belirtilmelidir.
 • Varsa yazılı deliller eklenmeli, ifadesine başvurulabilecek işçilerin isimleri yazılmalıdır.
 • Cevap verilebilmesi amacıyla adres ve bağlantı kurulması için telefon numarası yer almalıdır.
 • Çalışılan işyerinin açık unvanı ve adresi mutlaka dilekçede bulunmalıdır.

Çalışırken yapılan şikayet

İşçi hâlen çalışmaktayken şikayette bulunuyorsa yukarıdaki şikayet kanallarından dilediğine başvurabilir.

İşten ayrıldıktan sonra yapılan şikayet

İş sözleşmesi sona erdikten sonra işçinin kendi kişisel durumuyla ilgili yaptığı şikayetlerin Alo 170, BİMER ya da İş Teftiş Kuruluna yapılmasının çok da anlamı yoktur. Çünkü bu şikayetler sonucunda yapılan tespitler, o esnada o işyerinde çalışan işçiler için olacaktır.

İşten ayrılan işçiler şikayetlerini doğrudan Çalışma ve İş Kurumu (İŞKUR) il müdürlüklerine yapmalıdırlar. Buradaki işçi şikayeti masalarında işçi ve işveren bir araya getirilerek mahkeme aşamasından önce taraflar anlaştırılmaya çalışılacaktır. Anlaşılamaması halinde bile buradan çıkan kararları işçinin mahkeme aşamasında lehine kullanması mümkündür.

Sonuç

Çalışmakta olan işçiler çalıştıkları işyeriyle ilgili şikayetlerini Alo 170, BİMER, İŞKUR ve İş Teftiş Kurulu aracılığıyla yapabilir. İşten ayrılan işçilerin ise şikayetlerini doğrudan İŞKUR il müdürlüğündeki işçi şikayetleri servislerine yapmalarında fayda vardır.

İşçi için şikayet dilekçesi örneğini buradan indirebilirsiniz.

, ,
Mustafa Baysal
Mustafa Baysal
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığında üç yıldan uzun süre İş Müfettişi olarak görev yapan yazarın, İş Kanunu Sorunları adında bir kitabı bulunmaktadır. İşçi Dünyası'nın kurucusu da olan yazarın, İş ve Sosyal Güvenlik hukuku üzerine yazdığı diğer yazılarına buradan ulaşabilirsiniz.

414 Yorum

 1. Merhabalar hocam.. işyerinden çıktım evlilik nedeniyle.bayanım. içerde kalan maaşımı ve 1 yıllık tazminatımı ödemediler. alo 170 şikayet ettim işkurdan cvp 2 ay sonra geldi. haklı bulunmuşum fakat bu aşamadan sonra ne yapmam gerekiyor. mahkeme mi işverene mi başvurmalıyım. saygılar sunarım

  1. İşveren bir ihtarname çekerek alacaklarınızı talep edebilirsiniz. Ödemezlerse mecburen dava açacaksınız. Davada, İşkur kararı lehinize delil olacaktır.

 2. Iyi gunler ben
  Ise giris tarihim 03:09:2013
  Istencikis tarihim 01:11:2016

  25:10:2016 tarihinde Senelik izindeyken patronum beni arayip islerin iyi gitmedigini ve benii isten cikarmak zorunda oldugunu ve is bulana kadar calisabilecegimi soyledi
  Iznimi bitirip ise dondukten sonra ayin birinde cikisimi yapti suan halen calismaktayim ve 5100 kusur kidem tazminatini verecegim dedi
  buna gore ihbar tazminati alma hakkim varmi

  1. Size ihbar süresi ayrıca kullandırılmazsa, haftalık ücretiniz tutarında ihbar tazminatınızın da ayrıca ödenmesi gerekir.

 3. Selam ben antalya belekte luxs bir otelde cankurtaranim.
  Ise giris tarihim. 06.04.2016
  28.11.2016 isten cikmam. Isteniyor. Ise. Baslayali. 7.ay 20 gun. Olcak. 6 ayi gectigi icin sozlesme geregi kadroya kalmisim. Ayin bugun. 12 si .bana hangi tarih te cikcagim. 16 gun once soylendi ihbar dan. Dolayi onceden bildirilmis. Arkadaslardan ogrendigim kadariyla
  Size sormak istedigim 28 de bana istifa yaz. Denildiginde yazmayim. Tazminatimi. Talep edebilirmiyim. Birde 15 gun once soyledikleri icin ihbar gunumu 3 gun alarak isteyebiliyormuyum. Dogrumu bunlar. Efendim saygilar kolay .gelsin

  1. Kıdeminiz 1 yılın altında olduğundan kıdem tazminatı hakkınız yoktur. İhbar süreniz ise kıdeminize göre 4 haftadır. Buna göre değerlendirmeniz gerekir.

 4. Ben 02.12.2011 tarihinde alanya bölgesinde bir otelde çalışmaya başladım. 2014 ve 2015 yıllarında tüm çalışanları ikişer ay askıya aldılar. süre çok uzun olmadığı için bunu çoğumuz kabul ettik. Fakat bu sene 24.10.2016 tarihi itibari ile otel tesisi kapatıp, çalışanları öncelikle belek bölgesinde ikinci oteline götürmeyi sözlü olarak teklif ediyor (yaklaşık 80km mesafede ve inşaat sürecinde) otel açık durumda değil. 2017 nisan ayına bitecek. Bu teklife olumlu cevap vermememiz durumunda ise alanyadaki otel için 2017 nisan ayına kadar askıya alınmayı öneriyorlar. bu sürede evli çocuklu olduğum için uzun bir zaman. Bunu da kabul etmediğimiz takdirde istifanızı yazıp çıkış yapabilirsiniz dendi. (tazminatımızdan vazgeçerek)
  Beni belekteki otele gönderebilir mi ? 6 ay askıya alabilir mi? Haklarımı alıp işten ayrılabilir miyim ? Nasıl bir yol izlemem gerekiyor. Teşekkür ederim.

  1. Bahsettiğiniz kadarıyla, bu teklifi kabul etmek zorunda değilsiniz. 6 ay sözleşmenin askıya alınması, hayatın akışına aykırıdır. Bu gerekçeyle işten ayrılabilirsiniz. Ama tavsiyem acele etmemenizdir. Önce sözleşmeniz askıya alınsın, maaş ödenmediğini ya da sgk primi yatırılmadığını vb. mahkemede kanıtlayabilecek duruma gelin, ardından ayrılın. Yine de erken ayrılmak isterseniz bu da olabilir, ancak bu duruma fiili durumu mahkemede tanık vb. yöntemlerle ispatlamanız gerekir.

 5. Merhaba Konya da özel sektörde çalışmaktayım firma petek plastik 200 kişi çalışıyor 3vardiya her yıl yıllık izinlerimizi kulanamıyoruz parça Pinçik vermiyorlar ne yapmamız gerekiyor bu sorun normalmi yoksa anormalmi????

  1. Her hangi bir kuruma şikayette bulunursanız ve işyerinde teftiş yapılırsa, işveren sizlere geriye dönük yıllık izin kayıtlarını imzalatmak istemeyebilir. Benim bu durumdaki işçilere tavsiyem, mümkün olduğunca sorunu diyalogla çözmeleri yönündedir. Çözülmezse de unutmayın ki, yıllık izin ücretlerinizin tamamını işten ayrıldığınızda geriye dönük alma hakkınız her zaman vardır.

 6. Ben eşime ait bir reklam firmasında yaklaşık 3.5 senedir çalışıyorum eşimle anlaşamadık ve bana uzaklaştırma verdirdi ben mecburen işten ayrıldım bu sure zarfında hem maaşını hemde sigortamı yatırmadığı için ne yapabilirim.

  1. İsterseniz önce İşkur’a dilekçe vererek sonucunu bekleyebilirsiniz. Ya da direkt olarak iş mahkemesine dava açabilirsiniz.

 7. Abim 6 yıldır calışıyor.ve abimi saatinde çok çalıştırıyor.maışını düzgün yatırmıyorlar son altı ay maışlarnı vermediler.mesai parasını vermiyor.çalıştığı yer çok pis yer.abim çıkmak istiyor.tazminat alabilirmi verilmeyen maışlarını alabilrimi çıktıktan sonra işsizlik parası alırmı

  1. Bahsettiğiniz hususlar elbette haklı nedenle fesih gerekçesidir. Ancak işveren kıdem tazminatını ödemek istemezse mecburen haklarınızı mahkeme aracılığıyla almanız gerekecek.

 8. hocam bızım sırket 30 gun oldu daha yatırmadı ıflas edıcek dıyorlar pekı bn ıthar name cektrısem taazmınat alabılırmıyım 3 senedır calsıyorum 2 maas geldı nerdeyse ama sıgortamzı odemısler e devleten baktıgımda

  1. İhtarname sonucunda işverenin nasıl bir tavır alacağını bilmem mümkün değil. Ama yine de alacaklarınız ödenmezse, işten ayrılabilir ve hakkınızı mahkeme kanalıyla arayabilirsiniz.

 9. Merhaba , öncelikle iyi günler dilerim . Ekim 21 de son iş yerimdeki 1 yılım doldu ancak bu 1 yıl süre içerisinde birkaç defa işe gitmediğim günler oldu rahatsızlıktan dolayı çoğunlukta tek günler olduğu için rapor almadım . Cumartesi günleri yarım gün çalışıyoruz ve birkaç cumartesi günü gelmediğim zamanlar oldu , bu gelmediğim cumartesi günlerini yıllık iznimden yarım gün olarak düşmüşler , ek olarak işe geç kaldığım birkaç zaman oldu bunmlarda genelde örneğin 08:30 da işe başlıyoruz benim saat 10 da işe gelmem gibi , bu geç kaldığım günler de yıllık iznimden düşülmüş , sormak istediğim iş yerinin 2 saatlik bir gecikme için yarım gün yıllık iznimden düşme hakkı var mıdır ? Ayrıca sadece 3.30 saat calıştığımız cumartesi günleri gelmediğimiz takdirde bu gelinmeyen günleri de yıllık iznimizden düşme hakları var mıdır ? ( ki işe 2 saat geç geldiğim için yıllık izinimden düşmeleri hakkında bana hiç bilgi vermediler ) yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim

  1. Merhaba. Normalde, bu günleri yıllık izinden düşmek yerine ücretinizden kesmeleri gerekirdi. Hatta işe gelmediğiniz bir cumartesi için 2 yevmiyeniz dahi kesilebilirdi. Buna göre değerlendirmenizi öneririm.

 10. Örnek veriyorum görev dağılımı okulun atıyorum 3 katı ve buraya 3 kişi bakıyor her katında yani bir kişi bakıyor bunun dışında buna bir bağlı bina ama ora biz bakmıyoruz diyorum dediler gerekirse oraya da bakılacak,mesela çok ağır eşya taşıttırdı size,elektrikle ilgili sakındığımız sakıncası olan bir iş verdi bunun gibi buna benzer iş kazası oldu diyelim örnek veriyorum.Bir de bir şey soracam örneğin biz işkur elemanıyız bizim hafta sonu ücretli tatilimiz zorunlu bir iş çıktı diyelim okulda mesela veli toplantısı ama işkur elemanın çalışması yasak bizim pazar günü çalışmamız gerekiyor mu?

  1. Tekrar söylemem gerekirse, bütün sorularınızın cevabı iş sözleşmenize göre değişir. Sizi anlıyorum; fakat bilgi sahibi olmadan yorum yapmak istemiyorum.

    1. Merhaba, bilgi verirken yanıltmamaya ve yanlış bilgi vermemeye dikkat ediyorum. O nedenle, her zaman kesin ve net bilgi verebileceğim diye bir şey yok. Sorunuzun kesin cevabı ne yazık ki bende yok.

 11. Merhaba ben deniz Mersinde Tyçp kapsamında okulda işkurun göndermiş okulda işçi olarak çalışmaktayım.Yaşadığım sıkıntı şu bize görev dağılımı veriliyor onun dışında alakası olmayan işlere yönlendiriliyoruz.İzinleri çok istemediğimiz takdirde mazaretli izin aldığımda yarım gün öğlene kadar bunun bize ne gibi etkisi olur.Görev müdür yönlendirip müdryardımcısı yapmaktadır.Aksi takdirde bize fazla mesai yaptırmalarında bir sakınca var mıdır.Çalışmış olduğum okul iki binadan oluşmaktayım ama bizim çalıştığımız okul binası bize dediler ki gerekirse işkur elemanları ikinci bina pansiyon öğrencilerin yatılı kaldığı yer orda çalışma olacaktır, diyor müdür.Benim demek istediğim şu ayrıca bize taşıma işi olduğundan ağırlığından fazla ağır eşya taşıttırmaları yasakmıdır.Teşekkürler.

  1. Merhaba. Açıkçası görev tanımınızın neleri kapsadığını bilemiyorum. Sözleşmenizde hangi şartların olduğunu bilmeden de yorum yaparsam sizi yanıltabilirim. O nedenle bir şey söyleyemiyorum.

 12. S.a ben 5 aydır restoranta calışıyorum ve dahada calısıyorum sigortasız ve alacagımı alamıyorum patron telefona bile cevap vermiyor ne yapmam gerekli yardımcı olursanız sevinirim

  1. İbrahim bey, çalışmaya devam ediyorsanız ALO 170’i arayarak işyerinde teftiş isteyin. Belki sorununuza çözüm olabilir.

   1. Merhaba Mustafa bey, ben 1 bucuk aydır organizasyon şirketinde çalışıyorum sigortam geç başlatıldı ama paramı alamıyorum, bu durumda ne yapmalıyım. Lütfen bana yardımcı olur musunuz?

    1. ALO 170’i arayarak şikayette bulunmalısınız. Ya da bu gerekçeyle işten ayrılıp hakkınızı mahkemede arayabilirsiniz.

 13. Merhaba ben evden internet üzeri bi iş buldum home ofis olarak çağrı aldım eylül 5 te başladım ekim 19 da işten çıktım herhangi bi sözleşme yapılmadı şimdide maaşını yatirmiyorum diyor nasıl alabilirim maaşımı

  1. İşverenin yasal adresini ve unvanını biliyorsanız, İŞKUR’a giderek dilekçe doldurun ve delillerinizin çıktısını alarak dilekçeye ekleyin. Sorununuz İŞKUR’da çözülmezse iş mahkemesinde hakkınızı aramanız gerekecektir.

 14. Hocam iyi günler ben 4 aydır bir mobilya sirketinde çalıştım 3 ayda 2015te çalıştım aynı şirkette sabah 8:00akşam 23:00- 02:00 saatleri arasında 1 saat mola
  14-17 saat arası sigortasız çalıştım ve bi mesai ücreti almadım ayrıca ben ve diğer 3 personelin sigortası yok ve bu yer şirket olarak gözükdüğü halde hiçbir bankadan maaş yatırmayıp maaş ı elden bize veriyor ve bugün ordan ayrıldım hangi haklarımın çıkarı için nereye dava edebilirim

  1. Kemal bey her şeyden önce en kısa sürede bir ihtarname göndererek haklarınızı talep edin. Sonrasında işveren ödeme yapmazsa mecburen dava açacaksınız.

 15. Meraba ben üç ekim de ise başladım üç hafta doldu hala sigortami yapmadilar ve benim gibi orda sigortasiz çalışan beş kişi daha var . Maaşı 1300 dediler ama izin gunlerimizi kesip 26 günden hesapliyolar ve asgariden duauyolar bugün öyle dendi. Böyle bi saçmalık olabilir mi . Şikayet etsem benim herhangi bi kazancim olurmu

  1. Bence Alo 170’e farklı bir isim vererek şikayette bulunun ve inceleme talep edin. Sonucun ne olacağını bilemem ama faydası olabilir.

 16. S.aleykum ben bi is yerinde 4 sene çalıştım askerlik içind e işten ayrılmam gerekti tazminatimi falan hesaplatirdim 6.800 tuttu beni 3 hafta sonra çağırdı bende gidip daha paramı almadan imza attım sonra bana dediler şimdi para yok diye ve 2 3 sefer şeklinde vercez sana bi kısmını haftaya vercez dedi bende iyi tamam dedim ama 4 hafta geçti daha vermediler bana oyalıyor bence bunun için dava açma hakkim var mı

  1. Elbette dava açma hakkınız vardır. Ancak imkanınız varsa önce ihtarname gönderin. Sonrasında dava açın. İsterseniz İŞKUR’a da şikayette bulunabilirsiniz. Tercih size aittir.

 17. Hocam meraba Kasım 2014 ten beri bir şirkette çalışmaktayım Şubat 2016 ya kadar her ay düzenli olarak 1 ile 5 i arasında düzenli olarak maaşimizi alabiliyorDuk ama bundan sonraki aylarda 18 ila 19 günlük gecikmeler oluyor bugün yarın 21.gun nasıl bir yol izlemem gerekli
  Ve is yerinde bu sebebleri en dolayi çalışmakta istemiyorum

  1. İşinizin garanti olması için 20 gün beklemenizde fayda var. Bundan sonra eğer işten ayrılacaksanız muhakkak noterden ihtarname çekerek ayrılmanızı öneririm.

 18. Merhaba bir pastanede 3 aydir sabah 06.30 aksam 15.30 saatleri arasi calisiyordum elemanin biri isi biraktigi icin calisma saatim 06.30 oglen 12.00 16.00 arasi dinlenme sonrasinda saat 24.00 e kadar calisiyorum toplamda gunluk14 saat ve 35 gundur bu sekilde calisiyorum mesai vermeye is yeri yanasmiyor ne yapmaliyim ise basladigim donemde denetlemede yapildi 2 hafta sigortasi calismistim denetlemeden sonra sigortam basladi maas olarak da 1300 tl aliyorum

  1. Alo 170’i arayarak şikayette bulunabilirsiniz ya da bu şekilde çalışmaya devam edecekseniz de işten ayrıldığınızda dava açarak hakkınızı alma imkanınız fa her zaman bulunmaktadır.

 19. merhaba 1 yıldır ben dahil tüm herkes maaş larımızı 1 ay geç alıyoruz her ay 20 sinde ufak bir parayı hesaba yatırıyor sanırım 20 ni geçerse kimse dava açmasın diyemiş.Ancak tamamı yatmıyor %59 engelliyim ilaçlarımı paramı alamadığım için kullanamadım sağlığım dahada kötüye gitti mobing yapıyorlardı artık dayanamadım çıktım parada alamıyordum ancak hala içerde param var vermiyorlar işten resmi çıkış tarihim 6 ekim 2016 170 aradım şikayet ettim pazartesi ihtarname çekicem.Sorum ise raporumu gösterip haklı nedenlerimi belirtim bu davayı açsam kazanırmıyım ve kazanırsam dava süresince geçen zaman faiz alırmıyım son olarakda manevi tazminat davası açabilirmiyim 1 yıl boyunca geç maaş aldım ve günde 10 saat çalışıyordum oysaki haftada 45 saat olması lazım fazladan olan bu saatleri 1 yıllık talep edebilirmiyim avukata gerek varmı çok teşekkürler

  1. Bahsettiğiniz gerekçeler sizin içi mahkemede lehinize delil olacaktır. İhtarname çekerek doğru yapmışsınız. Kazanırsanız faiziyle alacaksınızdır. Elbette fazla çalışma ücretlerinizi de talep etmelisiniz. Avukata gelince, böyle bir zorunluluk kesinlikle yok; ancak hata yapmamak adına mümkünse bir avukatla görüşmenizi tavsiye ederim.

 20. Merhabalar hocam; 2 eylül 2016 tarihi ile iş yerinden ihbarname verilmeden 1 gün içerisinde işime son verildi hiç bir kağıdı imzalamadım çıkışımı sistemden yaptılar fakat tazminatımı yatıracaklarını söyledikleri halde hala yatırmadılar. Diğer arkadaşların şikayetine dediğiniz gibi ihtarname çekeceğim fakat bu şirketim 2014/2015 yılları arası sgk primi eksik yatırarak diğer ücreti elden veriyordu bunu banka hesaplarımla kanıtlayabilirim peki nereye müracaat edebilirim? Bana bu konuda yardımcı olursanız sevinirim…

  1. Merhaba. Bir yere başvurmanıza gerek yok. Bir an önce ihtarname çekin ve haklarınız ödenmezse, tüm taleplerinizi içeren bir dava açın. Boş yere vakit kaybetmenizin bir anlamı olmadığını düşünüyorum.

   1. Merhabe ben 3,5 yildan fazla simdiki sirkette calisiyorum bize fazla makina eklediler yaptigim is agir ve mesai 4 sattten fazla kaliyoruz yani 8 saat calistiktan sonra 8 sat daha devam ediryoruz benim kollarimda iltihaplar olustu calisamiyorum isten ayrilmak istyorum tazminatimi nasil alabilrm

    1. Merhaba, eğer fazla çalışma ücreti ödenmiyorsa bu tek başına bir çıkış gerekçesidir. İşyerindeki diğer hukuksuz uygulamaları da gerekçe göstererek ve ihtarname çekere ayrılın. Böylece elinizi güçlendirmiş olursunuz.

   2. Merhaba isyerimi sikayet ettim sikayet bavurum sonuç landi aradigim zaman 170 i incelenmek uzere işkur a gittigini soyledler ama 1ay olmasina ragmen ses seda yok .evime tebligatgeleceginidei soylemislerdi bu tebligat gelince yapmam gereken nedir

Bir yorum yaz

E-posta hesabınız, telefon ve şehir bilgileriniz yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.