İşçi süt izni dilekçesi örneği

Süt izni dilekçesi

İş Kanununun 74 üncü maddesine göre, doğum yapan kadın işçinin, bebeği bir yaşına gelene kadar günde bir buçuk saat süt izni alma hakkı vardır.

Bu süreyi hangi saatler arasında kullanacağını ya da kaça böleceğini işçinin kendisi belirler.

İşte bu süt izninin kullanılmasına dair süt izni dilekçesini aşağıdan indirebilirsiniz. Bu dilekçeyi alan işverenin, dilekçede talep edilen saatleri kabul etmesi gerekir. Kanunen bu hak işçiye verilmiştir ve işverenlerin, bu hususta takdir yetkileri olmadığını unutmamaları gerekir.

İndirmek için tıklayın.

Tutanak sicile işler mi?

Bu yazıya da göz atmak ister misiniz?


İşçi Dünyası
Zeynel Abidin Özkale
İşçi Dünyası'nın editörü olan olan yazarın, İş ve Sosyal Güvenlik hukuku üzerine yazdığı diğer yazılarına buradan ulaşabilirsiniz.

4 Yorum

 1. süt izni dilekçesini indirince içinden istifa dilekçesi örneği çıkıyor. bu süt izninden yarım gün görev yapan okul öncesi öğretmeni de faydalabiliyor mu acaba?

  1. Sultan hanım uyarınız için teşekkür ederim. Yanlış bağlantı verilmiş, doğru dilekçe örneğini ekledim. Yarım gün çalışmadan kastınız, işçiye, doğum sayısına göre ve çalışma süresinin yarısına kadar olan ücretsiz izin ise, ne yazık ki ayrıca süt izni verilmesi gerekmez.

   1. Rica ederim. Doğru dilekçe örneğini yüklediğiniz için teşekkür ederim.
    Köy okulunda anasınıfı öğretmenim. sabah gidiyorum 13.00 de dersim bitiyor. öğleden sonra için eğitim öğrenim yok. ben anasınıfı olarak süt izninden faydalanabilir miyim.

    1. Sultan hanım, anladığım kadarıyla 657 sayılı Devlet Memurları Kanununa tabi çalışıyorsunuz. Verdiğimiz bilgiler ve dilekçe İş Kanununa tabi çalışanlar içindir. En doğru bilgiyi yine kurumunuzdan alabilirsiniz.

Bir yorum yaz

E-posta hesabınız, telefon ve şehir bilgileriniz yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.