İşçi ücreti düşürülebilir mi?

İşçi ücreti azaltılabilir mi?

Bir şirkette ister genel müdür olun isterseniz vasıfsız bir işçi, bu durumla siz de karşılaşabilirsiniz. İşvereniniz ya da insan kaynaklarından bir yetkili sizi karşısına alıp sorabilir: Maaşını düşüreceğiz, itirazın var mı?

Reklam

İşçi, ücretinin indirilmesine itiraz edebilir

Yapılan teklife işçinin evet demesi normal şartlar altında pek de mümkün görünmüyor; ancak bazen işçilerin, işlerini kaybetmemek adına böyle bir teklifi kabul ettiklerine rastlanmaktadır. Peki işçi bu teklifi kabul etmezse ne olacak? Bunun cevabı için öncelikle İş Kanununa bakalım.

İş Kanununda ücretin düşürülmesi

İş Kanununun 62 inci maddesine göre; aşağıdaki nedenlerle işçinin ücretinden her ne şekilde ve nedenle olursa olsun eksiltme yapılması mümkün değildir.

 • İşyerinde uygulanan çalışma sürelerinin yasal olarak daha aşağı sınıra indirilmiş olması nedeniyle
 • İşverenin kendine düşen kanuni bir yükümlülüğü yerine getirmesi sebebiyle
 • İş Kanunu hükümlerinden herhangi birisinin uygulandığı gerekçesiyle

Tarafların anlaşmasıyla ücretin indirilmesi

İş Kanununa göre işçi ücretinin düşürülemeyeceğini yukarıda açıkladık. Burada bahsettiğimiz düşürme, işçinin rızası aranmaksızın bir takım gerekçelerle ücretin indirilmesidir. İş Kanunu buna müsaade etmemiştir. İşçinin korunması ilkesinin gereği olarak, kanun koyucu burada işçiyi korumayı tercih etmiştir. Ama bütün bunlara rağmen işverenin teklifine işçi evet cevabını verirse ne olacak?

İşverenin ücretin indirilmesi teklifini işçinin kabul etmesi

Böyle bir durum bazen gönüllü olarak bazen de işçinin bir takım çekincelerinden kaynaklanan zorlayıcı sebeplerden kaynaklanabilir. Ama iki türlü de sonuç değişmeyecektir. İşçi ister işvereniyle gerçekten anlaşarak isterse mecbur kaldığı için olsun; işvereninin bu teklifini yazılı olarak kabul ettiği anda artık kanunen yapacağı bir şey kalmamış demektir.

Bunun temel nedeniyse işçi ile işveren arasındaki ikili ilişkide sözleşme serbestisi ilkesinin geçerli olmasıdır. Kanun koyucunun açıkça yasaklamadığı bir konuda tarafların anlaşması mümkündür. Bu konuda da kanunda açıkça bir yasak bulunmamakta ve kanun sadece işverenin tek taraflı müdahalesini yasaklamaktadır.

iscinin ucretinin dusurulmesi iscidunyasi

İşçinin kabul etmemesine rağmen ücretinin düşürülmesi

Uygulamada en sık rastlanacak durum belki de budur. İşveren, ücretin indirilmesini teklif etmiştir ama işçi bu teklifi reddetmiştir. Böyle bir durumda işverenin geri adım atması ve işçinin kararını kabullenmesi haline bir sorun olmayacaktır.

Ama işveren, işçinin kabul etmemesine rağmen ücretini indirmişse ne olacaktır? Bu sorunun cevabı ise İş Kanununun 24/II-e maddesinde yer almaktadır. Buna göre; işveren, işçinin ücretini kanun hükümlerine ya da sözleşme koşullarına uygun şekilde hesap etmezse veya ödemezse işçi iş sözleşmesini süresinin bitmesinden önce veya bildirim önellerini beklemeden tek taraflı ve haklı olarak feshedebilir.

İşçinin işten ayrılmaması

Ücretinin düşürülmesini kabul etmeyen işçi yukarıda bahsettiğimiz gibi İş Kanununun 24 üncü maddesi gereğince iş akdini tek taraflı olarak feshedebilir ve böyle bir durumda da kıdem tazminatına hak kazanır.

Ama işçi için daha kazanımlı bir yol daha vardır. Bu da işçinin işten ayrılması yerine ücretten indirimi kabul etmeyen işçiyi işverenin işten çıkarmasıdır. Aradaki farkın ne olduğunu sorduğunuzu duyar gibiyim. O halde hemen cevabı vereyim: İşe iade davası.

İşe iade davasını daha önce uzun uzadıya anlatmıştık. O nedenle tekrar ayrıntısına girmeyeceğim. Ama şu kadarını söyleyebilirim ki; işe iade davası açılırsa ve kazanılırsa kıdem tazminatı ek olarak ihbar tazminatı ve işe iade tazminatı da kazanılabilir. Bunun ön şartı ise işçinin o işyerinde en az 6 aylık kıdeminin bulunması ve işverenin o işyerinde çalıştırdığı toplam işçi sayısının en az 30 olmasıdır.

isci ucret indirilmesi iscidunyasi

SONUÇ

İşveren, işçinin maaşını tek taraflı olarak düşüremez. Ancak taraflar anlaşırsa maaşın düşürülmesi mümkündür. Anlaşma olmaması durumunda maaşından indirim yapılmasını kabul etmeyen işçi, işverenin buna rağmen ücretini düşürmesi halinde İş Kanununun 24/II-e maddesine dayanarak iş sözleşmesini tek taraflı ve haklı olarak feshedebilir. Ama benim tavsiyem; böyle bir durumda, işe iade davasını açabilecek şartlara sahipseniz, işverenin sizi işten çıkarmasını beklemeniz ve işe iade davası açmanızdır. Bu şekilde daha büyük kazanımlar elde edebilirsiniz.

Reklam
,
İşçi Dünyası
Zeynel Abidin Özkale
İşçi Dünyası'nın editörü olan olan yazarın, İş ve Sosyal Güvenlik hukuku üzerine yazdığı diğer yazılarına buradan ulaşabilirsiniz.
Reklam

89 Yorum

 1. Merhaba,
  İşveren emekliliğimi doldurduğum için emekli olup Danışman ünvanıyla 2 sene daha çalışmamı önerdi ve şu anki haklarını almaya devam edeceksin dedi. Ben de kabul edip emekli oldum. Fakat şubat ayında yeni zamlar açıklandığında eski maaşımdan % 20 eksik ödeme yapıldığını gördüm. Şu ana kadar da herhangi bir belge de imzalamadım. İK ile görüşmemde bu rakamı CEO’nun kendilerine söylediğini ve bir kaç gün içinde imzaya çağıracaklarını söylediler. Bu durumda ne yapmam gerek karar veremedim. Normal şartlarda işçinin rızası olmadan ücretin düşürülemeyeceği kanunen var olmasına rağmen işveren seni farklı görevde kullandığımız için buna hakkımız var diyebilir mi? Ne yapayım? Rıza gösterip çalışmaya devam edeyim mi?

  1. Recep bey, çalışmaya devam edip etmemek kararını ancak siz bilebilirsiniz. Ancak bu ücret düşüklüğünü kabul etmezseniz, haklı fesih yapabilirsiniz.

   1. Zeynel Bey,

    Cevabınızdan anladığım haklı fesih yapıp mahkemeye gitmem gerektiği yönünde. Doğru mu anlıyorum? Mahkemeye gitsem sonuç benim lehime mi olur?

    1. Evet, doğru anlamışsınız. Ancak mahkeme sonucu hakkında fikir beyan edersem, sizi yanıltabilirim. Kararı sizin vermeniz gerek.

 2. merhaba, 2016 yılında başladığım isyerinde asgari ücret ile başladım 2017 yılında maaşım 1550 lira oldu 2018 yılında yapılan zamda maaşım yine asgari ücrete çekildi işverenin böyle bir şey yapması mümkün mü asgari ücretten fazla alırken maaşı asgari ücrete çekebilmesi mümkün mü ? Maaşım düşmüş olmuyor mu ? Yardımcı olursanız sevinirim. Şikayet edebilir miyim böyle bir durumda

 3. merhaba mustafa bey kamuda taşeron olarak çalışıyorum asgari ücretin %99.6 alırken asgari ücretin 1400 tl olması ile ihale yapılmadan ve sözleşme imzalamadan asgari ücretin %56 sına çekilde ve aynı kurumda farklı görevlerde çalışmakta olduğumuz arkadaşlarla brüt ücretimiz aynı gösterilip net ücretlerimiz farklı yatmaktadır şirketin çalıstığımız kuruma kestiği fatura da brüt ücretler üzerindendir bu durumda bizim arada ödenmemiş olan maaşlarımız ne olacak nasıl bir yol izlemeliyim çok teşekkürler saolun

   1. 13 personel 2885 tl brüt ücretle faturalandırılıyor.Ama bunların içinde 2 personel 2885tl üzerinden maaş alıyorlar.Diğer 11 personel düşük maaş alıyor.Bunlar için ne yapabiliriz.Bilgi almak istiyoruz.

     1. 11 personelin ki çoçuk ve evli olma durumuna göre 2100 ve 2170 tl arası oynuyor ama diğer 2 personelin 2400 tl ve üstü evli çoçuk durumuna göre

     2. Bu durumda hesabınıza yatan miktar normal görünüyor. Buna göre, size ödenmeyen bir ücret yok gibi. Açıkçası, bu hususları lütfen kamu kurumunun ilgili departmanına doğrudan sormalısınız. Böylece kesin bilgiyi alabilirsiniz.

 4. Mustafa bey merhaba. Devlet kurumunda taşeron olarak çalışmaktayım. asgari ücretin %240 olan maaşım, yeni ihale ile %140 düşürüldü. Bu oranı maaşımı aldığımda öğrendim. Ne bir imza ne de bir sözlü olarak bildirim aldım. Şirket ile sözleşmede imzalamadım. 3 aydır maaşımı böyle almaktayım. Herhangi bir mahkeme yolu açık mıdır? Geçtiğimiz hafta okumuş olduğum bir yargıtay kararında taşeronun maaşının düşürülemiyeceğinden bahsediyordu. Şimdiden teşekkür ederim

  1. Gökhan bey, maaş düşürülemez ama ne yapabilirsiniz? Ya bu durumu gerekçe göstererek haklı fesih yapmalısınız ya da böyle çalışmaya devam etmelisiniz. Ne yazık ki başka bir yok yok.

   1. Zeynel bey cevabınız için teşekkür ederim. Bir üst makamdan konu ile ilgili emsal yargıtay kararları bulmam istendi. Hukuk dairesinden alınacak görüş ile maaşımın düzeltilebileceğini söylediler. Bütün gün boyu emsal kararlar aradım. Bir kaç tane buldum. Kısacası Teknik şartname de maaş düşürülmüş olsa da işçi herhangi bir sözleşme imzalamamış ise maaş da veya diğer haklarda bir düşüşe gidemiyorlar.

    1. Buna sevindim. Yargıtay kararının tarih ve numarasını paylaşırsanız, bizler de faydalanmış oluruz.

 5. Mrb Mustafa Bey, 2012 yılında başladığım is yerimde maaşlar hep asgari ücret olarak ödenmektedir. Geri kalan ucretler elden verilmektedir. Her sene asgari ücret arttığından zam almış görünmekteyiz ancak zam alamıyoruz. Bu sene maaslarda düşüş yapılacağı söylendi % 40 oranında. Ve elimize gecen toplam para azaldi… Ancak sigortaya yatan maaşlarda kesinti yapamadığı gibi arttırdı… Özetle 2012 yılı 1500 resmi maas 3000 elden toplam 4500 olan maas 2017 de 2000 resmi 1000 elden olarak 3000 lira oldu… Gerekce olarak elinde bulunan cogu cv de 2500 e çalışacak eleman var istemiyorsanız güle güle demesi… Su an kredi ödüyorum cogu arkadas borçlu… Patron bize söz vermisti is yerimde kesinlikle maas dusemez diye bizde ona gore hareket etmistik. Hem zam yapmadi bu sure icinde hem de düşürdü. Ne yapacağız? Elimizde sadece elden aldığımız paraların her ay duzenli olarak bankaya yattığı belgeler var. Tesekkurler

  1. Hacı bey merhaba. Aslında cevabı siz kendiniz vermişsiniz. Evet, bu bir haklı fesih sebebidir Ancak kağıt üstünde maaş düşüşü bir yana, zam almış görünüyorsunuz. O halde, maaş düşürüldüğü için fesih yapıp dava açsanız bile, bu fiili durumu mahkemede ispat etmeniz gerekecek. Kararınızı buna göre vermelisiniz.

Bir yorum yaz

E-posta hesabınız, telefon ve şehir bilgileriniz yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.