İşçi ücreti düşürülebilir mi?

İşçi ücreti azaltılabilir mi?

Bir şirkette ister genel müdür olun isterseniz vasıfsız bir işçi, bu durumla siz de karşılaşabilirsiniz. İşvereniniz ya da insan kaynaklarından bir yetkili sizi karşısına alıp sorabilir: Maaşını düşüreceğiz, itirazın var mı?

İşçi, ücretinin indirilmesine itiraz edebilir

Yapılan teklife işçinin evet demesi normal şartlar altında pek de mümkün görünmüyor; ancak bazen işçilerin, işlerini kaybetmemek adına böyle bir teklifi kabul ettiklerine rastlanmaktadır. Peki işçi bu teklifi kabul etmezse ne olacak? Bunun cevabı için öncelikle İş Kanununa bakalım.

İş Kanununda ücretin düşürülmesi

İş Kanununun 62 inci maddesine göre; aşağıdaki nedenlerle işçinin ücretinden her ne şekilde ve nedenle olursa olsun eksiltme yapılması mümkün değildir.

 • İşyerinde uygulanan çalışma sürelerinin yasal olarak daha aşağı sınıra indirilmiş olması nedeniyle
 • İşverenin kendine düşen kanuni bir yükümlülüğü yerine getirmesi sebebiyle
 • İş Kanunu hükümlerinden herhangi birisinin uygulandığı gerekçesiyle

Tarafların anlaşmasıyla ücretin indirilmesi

İş Kanununa göre işçi ücretinin düşürülemeyeceğini yukarıda açıkladık. Burada bahsettiğimiz düşürme, işçinin rızası aranmaksızın bir takım gerekçelerle ücretin indirilmesidir. İş Kanunu buna müsaade etmemiştir. İşçinin korunması ilkesinin gereği olarak, kanun koyucu burada işçiyi korumayı tercih etmiştir. Ama bütün bunlara rağmen işverenin teklifine işçi evet cevabını verirse ne olacak?

İşverenin ücretin indirilmesi teklifini işçinin kabul etmesi

Böyle bir durum bazen gönüllü olarak bazen de işçinin bir takım çekincelerinden kaynaklanan zorlayıcı sebeplerden kaynaklanabilir. Ama iki türlü de sonuç değişmeyecektir. İşçi ister işvereniyle gerçekten anlaşarak isterse mecbur kaldığı için olsun; işvereninin bu teklifini yazılı olarak kabul ettiği anda artık kanunen yapacağı bir şey kalmamış demektir.

Bunun temel nedeniyse işçi ile işveren arasındaki ikili ilişkide sözleşme serbestisi ilkesinin geçerli olmasıdır. Kanun koyucunun açıkça yasaklamadığı bir konuda tarafların anlaşması mümkündür. Bu konuda da kanunda açıkça bir yasak bulunmamakta ve kanun sadece işverenin tek taraflı müdahalesini yasaklamaktadır.

iscinin ucretinin dusurulmesi iscidunyasi

İşçinin kabul etmemesine rağmen ücretinin düşürülmesi

Uygulamada en sık rastlanacak durum belki de budur. İşveren, ücretin indirilmesini teklif etmiştir ama işçi bu teklifi reddetmiştir. Böyle bir durumda işverenin geri adım atması ve işçinin kararını kabullenmesi haline bir sorun olmayacaktır.

Ama işveren, işçinin kabul etmemesine rağmen ücretini indirmişse ne olacaktır? Bu sorunun cevabı ise İş Kanununun 24/II-e maddesinde yer almaktadır. Buna göre; işveren, işçinin ücretini kanun hükümlerine ya da sözleşme koşullarına uygun şekilde hesap etmezse veya ödemezse işçi iş sözleşmesini süresinin bitmesinden önce veya bildirim önellerini beklemeden tek taraflı ve haklı olarak feshedebilir.

İşçinin işten ayrılmaması

Ücretinin düşürülmesini kabul etmeyen işçi yukarıda bahsettiğimiz gibi İş Kanununun 24 üncü maddesi gereğince iş akdini tek taraflı olarak feshedebilir ve böyle bir durumda da kıdem tazminatına hak kazanır.

Ama işçi için daha kazanımlı bir yol daha vardır. Bu da işçinin işten ayrılması yerine ücretten indirimi kabul etmeyen işçiyi işverenin işten çıkarmasıdır. Aradaki farkın ne olduğunu sorduğunuzu duyar gibiyim. O halde hemen cevabı vereyim: İşe iade davası.

İşe iade davasını daha önce uzun uzadıya anlatmıştık. O nedenle tekrar ayrıntısına girmeyeceğim. Ama şu kadarını söyleyebilirim ki; işe iade davası açılırsa ve kazanılırsa kıdem tazminatı ek olarak ihbar tazminatı ve işe iade tazminatı da kazanılabilir. Bunun ön şartı ise işçinin o işyerinde en az 6 aylık kıdeminin bulunması ve işverenin o işyerinde çalıştırdığı toplam işçi sayısının en az 30 olmasıdır.

isci ucret indirilmesi iscidunyasi

SONUÇ

İşveren, işçinin maaşını tek taraflı olarak düşüremez. Ancak taraflar anlaşırsa maaşın düşürülmesi mümkündür. Anlaşma olmaması durumunda maaşından indirim yapılmasını kabul etmeyen işçi, işverenin buna rağmen ücretini düşürmesi halinde İş Kanununun 24/II-e maddesine dayanarak iş sözleşmesini tek taraflı ve haklı olarak feshedebilir. Ama benim tavsiyem; böyle bir durumda, işe iade davasını açabilecek şartlara sahipseniz, işverenin sizi işten çıkarmasını beklemeniz ve işe iade davası açmanızdır. Bu şekilde daha büyük kazanımlar elde edebilirsiniz.


İşçi Dünyası
Zeynel Abidin Özkale
İşçi Dünyası'nın editörü olan olan yazarın, İş ve Sosyal Güvenlik hukuku üzerine yazdığı diğer yazılarına buradan ulaşabilirsiniz.

130 Yorum

 1. Merhaba bizde şimdi aynı durum var 2000 tl net maaşımızı asgari ücrete düşürmek istiyorlar ve senemizin dolmasına 1 hafta var ne yapmalıyım seneyi beklemelimiyim yoksa şuanda da (ay başında) çıkabilit miyim

  1. Bana kalırsa maaşınızın düşmesini bekleyin. Resmiyette daha az maaş yattığında elinizde somut bir delil olmuş olur ve bu gerekçeyle işten ayrılabilirsiniz. Gerisi, dava açmanız durumunda iş mahkemesinin takdirindedir.

 2. Mustafa bey bıbay yani 1.10 de alacağımıznmaaş daha 2000 tl ama 1.11 de yatacak olan asgari ücret peki 1 ay beklediğimiz için sıkıntı olmasın, mahkeme demez mi 1 ayda aklın neredeydi diye

  1. Size maaşınızın asgari ücrete indirileceği tebliğ edilmişse olabilir. Ama diğer türlü işvereniniz maaşın asgari ücrete düşürülmediğini iddia edebilir. Ayrıca işçi maaşları çalıştıktan sonra ödenir. Dolayısıyla bir sonraki maaş günü hesabınıza yatacak parayı görmenizde yarar vardır.

   1. Sağolun mustaa bey sanırım sizin dediğinizi yapscağım ve 2 ekimde yıllım dolacağı için 14 iş günü izin alacağım en iyisi bu sanırım ardından 1.11 de istifa edip süreci başlatacağım (bu arada bugün toplantı yapıkdı şikayeylere ve oluşabilecek cezaya istinaden ay başında sgk girişi çıkışı yapacaklarmış) birde söylüyorlar tedbir için gerekli diye

 3. Merhaba Mustafa bey,
  Çalışmış olduğum şirkette 4 yıl 1 ay 22 gün çalışma sürem bulunmakta.
  Önceki pozisyonumda 2500 TL Net Maaş, 185 TL Yol parası ve 200 TL sabit prim almaktaydım.
  Terfi aldığım halde zam alamadım aksine yol ve primim kesildi. 1 seneden uzun süredir de zam alamıyorum.

  Not: Herhangi bir iş sözleşmem bulunmamakta.
  Not: Maaşların bir kısmı elden ödeniyor.

  Bu pozisyonda ne tür haklarım olabilir konu hakkında yardımcı olabilir misiniz?

  1. İşten ayrılma konusunda soruyorsanız; maaşın bir kısmının elden ödenmesi haklı bir gerekçedir ancak kanıtlanması çok zordur. Yol ücreti uzu süredir veriliyorsa ancak kesilmişse bu da bir haklı fesih gerekçesidir. Ama yol ücreti kesileli uzun zaman olduysa ve siz bunu zımnen kabul etmişseniz, bu da başınızı ağrıtabilir.

 4. Mustafabey ben 2000tl net maas aliyorum isverenim. Bana isi birak git dedi gitmezsen maasini dusurucem dedi ve maasimizin bir kismini elden aliyoruz ama elden aldigimiz maasi ben videoya kaydettim elden aldigimiz maasimizinda fislerini topluyorum bende ver benim ihpar ve kdem tazminatimi ve issizlik maasi alabilmem icin isten cikarttigin belgeyi ver dedim bana dedi ohal var ben isten cikartamiyorum dedi bende sen beni kandiramazsin onlar sehir efsanalari dedim kizdi bana agir kufurler etti neyse diraetk isci mahkemesine gidebilirmiyim ve ayrica 3 sahidimde var onlarda mahkemeye verdi

  1. OHAL’de işçi çıkarılması mümkündür. Bunu dışında şunu bilmelisiniz ki işten kendiniz çıkarsanız ihbar tazminatı alamazsınız. Ancak işveren sizi çıkarırsa ve siz haklıysanız hem ihbar hem de kıdem tazminatı talep edebilirsiniz. Elden maaş aldığınızı mahkemede kanıtlamanız zor da olsa mümkündür. Ücretiniz ise anladığım kadarıyla henüz resmi olarak düşürülmemiş. Resmiyette düşürülürse bu bir haklı çıkış gerekçesi olacaktır.

 5. 1914/11/01tarihinde e devlete SSK dökümü de1985tl yazarken 1994/12/01 de 1130tl olarak gözüktü ne yapmalıyım iş yeri kapanıyor

  1. Cevdet bey 1914 ve 1994’ten kastınızın ne olduğunu anlayamadım. Biraz daha açarsanız cevap vermeye çalışırım.

 6. merhaba mustafa bey işçinin rızası dışında ücretin düşülmesi halinde işçi tek taraflı iş akdini fes edebilir ve tazminata hak kazanabilir diye yazmışsınız.. böyle yaptığımızı farz edelim peki işsizlik maaşı alabiliyormuyuz böyle bir durumda sonuç olarak işten çıkarılma belgesi ile işsizlik maaşına başvuruluyor diye biliyorum bu konuda aydınlatırsanız sevinirim şiddiden tşk ederim..

  1. Elbette alabilirsiniz. Ancak işvereniniz, sizin çıkışınızı farklı bir koddan yaparsa ne yazık ki bunun için de dava açmanız gerekecektir.

 7. Mustafa bey çalıştığım firmanın şubelerinden bir tanesine temmuz ayında müdür olarak atandım ve 4 ay sonra tekrar müşteri temsilciliğine düşürüldüm. Müdür olunca maaşım,yemek param artmıştı ancak şuan müşteri temsilcisi yaptılar maaşla ilgili ne insan kaynakları ne bölge müdürü kimse birşey demedi. Sizce ne yapmalıyım ? Veya önüme maaşı düşürcez diye geldiklerinde be yapmalıyım ?

  1. Eğer somut bir gerekçe ortaya koymadan, yeniden görev değişikliği yapmışlarsa bu gerekçeyle işten ayrılabileceğiniz kanaatindeyim. Ancak çalışmaya devam edecekseniz, yapabileceğiniz fazla bir şey bulunmamaktadır.

 8. Mustafa bey merhaba ben bi kamu kurumunda 12 yıldır Özel Güvenlik Koordinatörü olarak çalışmaktayım 2017 yılı için ihale şartnamesinde bu ünvan gösterilmemiş. Bu Şartnameye göre normal güvenlik personeli olarak gözüküyorum maaşımda hemen hemen yarı yarıya düşüş olacak ne yapmam gerekiyor yardımcı olursanız sevinirim saygılar.

  1. Bu durumda yapabileceğiniz tek şey, bunu gerekçe göstererek işten ayrılmak olabilir. Bunun dışında yapılacak bir şey olduğunu sanmıyorum.

 9. merhabalar mustafa bey 8 yıldır istanbul da devlet kurumunda taşeron işci olarak calışiyorum. Bu 8 yılda genellikle sözleşmelerimiz ve ihalelerimiz askari ücretin 100/35 gibi bir rakamla yapılıyordu. Bu yıl ihale şart namesinin 100/10 a düşürüleceği söyleniyor bu mümkünmüdür. bilgi verdiğiniz için teşekkür ederim

  1. Açıkçası buna yapabileceğiniz bir şey olmayabilir. Normalde işçinin ücretinin, rızası dışında düşürülmesi mümkün olmasa da ihale makamı tarafından şartnameye ilişkin yapılan değişikliklerde bu kadar kesin konuşmam mümkün olmaz.

 10. Mrb çalışmış olduğum kurumda sözleşmeli personeliz.2100tl alıyoruz. (taşeron )3 yıllık sözleşme sene sonunda bitiyor. Yeni yapılacak ihale şartnamesinde maaşımızı1650 TL düşürülecekmiş bu mümkünmü.(ihaleyi önceki kurum yapmıyor farklı bir kuruma devrediyor )

  1. Önemli olan bu ücret düşüklüğünün nedenidir. Genelge ve benzeri çalışmalarla ilgili kurumlarca ücretlerin düşürülmesini Yargıtay normal karşılamaktadır.

 11. Hayırlı günler Mustafa bey
  Ben kurumum da birim değişikliği yaptım.
  Sadece birim değişikliği gösteren ve yeni birimimde ki sorumluluklarım ın anlatıldığı bir kağıt imzaladım
  Fakat maaşımın düşürülmesi söz konusu olduğu sözlü olarak iletildi…maaşla alakalı resmi hiç bir belge yok
  Ne yapmalıyım size zahmet yardımcı olur musunuz??

  1. Bir şeyler yapmak için henüz erken. Ancak bir sonraki maaşınız düşük yatarsa bu durumda haklı nedenle fesih yapabilirsiniz.

 12. Merhabalar ben özel güvenlik olarak site bünyesinde çalışıyorum 4 aydır aldigim maaş 1900 tl yönetim bu ayki maaşımı 1515 tl ye düşürmus gerekçe olarak lojmanda otuyorum diye kanunen düşüre bilirmi haber vermeden tşk ler

  1. Yazı içeriğinden de görebileceğiniz üzere, böyle bir ücret azaltma için onayınızın alınması gerekir.

  1. Bunun bir süresi yoktur. Ancak, ilerideki dava aşamasında; mahkemenin “ücretin sessiz kalınarak zımnen kabul edildiği” yorumu yapmaması açısından, düşük yatan ilk maaştan sonra ve ikinci maaştan önce ihtarname çekilmesinin doğru olacağını düşünüyorum.

 13. Merhaba ben özel bir sağlık kurumunda çalışıyorum, kızımın okuldaki durumu yüzünden işyerini acilen izinsiz terk ettim ve aradan 20 dk sonra geri öndüm. Bana tutanak tuttular. İşverenimin benim maaşımı azaltması veya maaşımın yarısını kesmesi gibi bir hakkı varmıdır?

  1. Merhaba. Böyle bir gerekçeyle maaş azaltılamaz. Ücret kesme cezası verilmesi için de, işyerinde uygulanmakta olan bir ceza yönetmeliğinin varlığı gerekir.

 14. Merhaba mustafa bey 11 yıldır aynı işyerinde çalışıyorum işveren maaş larımızda düşürme yapılacağını söylüyor bu durumda ne yap malıyız işyérim süre görevim bahcivan

  1. Merhaba. Böyle bir durumda iki seçeneğiniz vardır. Ya kabul ederek çalışmaya devam edersiniz ya da bu durumu kabul etmeyerek haklı nedenle iş sözleşmenizi feshedebilirsiniz.

 15. Merhaba ben 3 yıldır bi firmada çalışıyorum son 6 aydır sosyal medya ekibine geçtim fakat şuan daralma oldu eskiden 1600’yüz alıyordum sosyal medya ya geçtim 2123 lira oldu ama bu artış maaşımda prim olarak gösterildi şuan eski departmanıma gönderdiler maaşı düşürebilirler mi ?

  1. Bahsettiğiniz duruma göre maaşınızda bir artış olmamış, primleriniz arttığı için aldığınız ücret yükselmiş. Bu halde, bu gerekçeyle işten ayrılmayı düşünürseniz sıkıntı yaşayabilirsiniz.

 16. Merhaba ben isyerinde sendika uyeliginden istifa ettim ama isverenim sendika aidatini bana odemeyerek maasimdan kesti böyle bir hakkı varmi işten ayrilsam tazminat alabilirmiyim

  1. Sendika aidatınızın kesilmesi gerekiyorsa kesilebilir ama sendikaya gönderilmiş olması lazım. Önemli olan ne için kesildiğidir.

   1. Üyelikten istifa ettiğim için 60 lira olan aidatı bana geri odemeyip saat ucretimi düşürmüş yani aidat işverene kaliyor

    1. Eğer aidatınız size ödenmeliyken işveren bunu kendisi almışsa haklısınız. Ama rakam küçük olduğu için, iyiniyet göstergesi olarak önce yazılı olarak geri istemeniz, ödenmezse ayrılmanızda fayda vardır.

 17. Merhaba mağazada satış danışmanıyım şirket işçiler arasında maaş paylaşımı yapılmasını istemiyor sözleşme maddesine de koymuş bu durumu iş kanununda böyle bir hakları var mı yardımcı olursanız sevinirim

 18. sayın mustafa bey benim sorum şu fazla çalışmayla ilgili evrakı imzalamadığım için mesai olarak gösterdikleri ücretimi kesmişler fakat ben yine aynı şartlarda ve sürede çalışıyorum ne yapmalıyım işyerimizde mesaili çalışma sistemi yok müfettiş geldiği halde bir sonuç alamadım

 19. aralık 2016 net maaşım 1225 iken asgari ücretin neti 1177tl idi. işveren 2017 zammıyla 1270 tl ye çıkarmış maaşımı yani asgari ücretle eşitlemiş 13 yıldır çalıştığım bu işverene karşı nasıl bir talepte bulunabilirim tşk.

  1. Maaşınız bu durumda artmış olmuyor mu? Asgari ücretin üzerinde maaş beklentiniz varsa, işverenin kanunen böyle bir zorunluluğu yoktur Mehmet Ali bey.

 20. Merhaba;
  Güvenlik görevlisi olarak çalışıyorum günde 12 saat çalışarak aylık sabit bir süre fazla mesai yapıyorum,Sorum şu;işveren 2014 öncesine kadar bordroda fazla mesai ücretine yer vermiyordu,2014 sonrası o ana kadar aldığim net maaş tan bilgim ve onayım olmadan yaklaşık 100 TL düşerek bunu bordoro da fazla mesai gösterip ücretime eklemiş.Aklınca 2014 öncesi yaklaşık 5 yıllık çalışmam süresince yaptığım fazla çalışmaların ücretinin maaşıma dahil olduğunu göstermek.Böyle bir durum yasal mı öğrenmek istiyorum.Bilgi verirseniz çok memnun olurum..

  1. Bilal bey, işçinin maaşı düşürülemez. Eğer düşürülürse işçi iş sözleşmesini haklı nedenle feshedebilir. Ama siz bu durumu kabul edip uzun süre çalıştıysanız, artık bu maaş düşüklüğüne rıza göstermiş kabul edilirsiniz. Önemli olan, yaptığınız fazla mesailerin karşılığının tam olarak ödenip ödenmediğidir. Ödenmiyorsa, bu gerekçeyle haklı fesih yapabilirsiniz.

   1. Merhabalar 66 aydır bir üniversite hastanesinde sağlık teknikeri olarak çalışmaktayım.aralık 2016 ya kadar herhangi bir sorun yaşamadık ama 1 ocak 2017 den itibaren 2500 olan maaşını 2000 tl olarak yatırmaya başladır.bizede hastane zor durumda old dan maaşı düşürdük dediler.6 aydır bu maaşla çalışıyorum ama artık çalışmak istemiyorum haklı sebepten dolayı istifa dilekçesi yazsam işe yararmı tşk ederim şimdiden

    1. Engin bey, sorunuzun kesin bir cevabı yok. Eğer ki, maaşınızın düşürüldüğü ilk ay bu soruyu sormuş olsaydınız, size haklı fesih yapabileceğinizi söylerdim. Ama aradan ay geçmiş ve siz çalışmaya devam ederek, bu durumu zımnen kabul etmişsiniz. Bu halde, olası bir dava aşamasında, mahkemenin takdirine göre sonuç belirlenecektir.

 21. Merhaba, 05 Ekim 2011 yılından bu yana aynı iş yerinde çalışmaktayım. İşverenin daha önceki görev yaptığım bürosunda maaşım 1560 TL iken farklı nedenler ile bürosunu kapattı ( hala aynı ücreti almaktayım ) Beni ana merkez iş yerine çekti, fakat ordaki çalışan diğer çalışanlar, asgari ücret aldıklarını banada aynı ücreti verebileceklerini aksi taktirde diğer çalışanlarada aynı ücreti vermesi gerektiğini, bununda mümkün olmadığını bildirdi. Gayet tabiki teklifi kabul etmedim. İşveren ile mutabık kalamadık. Bu ayki maaşımı henüz almadım. 13 Mart çıkış verileceğini söyledi. Ne yapmalıyım? Teşekkürler..

  1. Burhan bey, bu gerekçeyle çıkışınız verilirse siz haklısınız demektir. Hem kıdem tazminatınızın ödenmesi hem de ihbar sürelerinin siz kullandırılması gerekir. Aksi takdirde dava açarak haklarınızı alabilirsiniz.

   1. Öncelikle teşekkürler Mustafa Bey. İş verene herhangi bir durumda işten ayrıldığımda, en son maaş ücretinden tazminat – kıdem – ihbar alacağımı ve bu durumda maaşımın düşük gösterdiği için zarara uğrayacağım kendisine bildirdim. Fakat hiç oralı olmadı. ( Sözlü bilgilendirildim ücretimin düştüğünü, yazılı olarak imzalamadım ) Bu gün maaşımı kontrol ettim bankaya 1450 TL yatmış . Maaşımın eksik yattığını sordum kendisine gerekli açıklamayı size yaptığımı bunun dışında size yardımcı olamayacağını söyledi.

    1. Aynı işverenle çalışmaya devam ediyorsanız, ücretiniz düşürülemez. Ancak bu noktada yapabileceğiniz tek şey, haklı nedenle fesihtir ve zorlu bir süreç sizi bekleyecektir. Çünkü işveren haklarınızı ödemezse dava açmanız gerekecek ve davanın sonuçlanması da zaman alacaktır. Takdir artık sizin..

   2. Mrb mustafa bey ben calitigim isyerinde 1850 tl calisiyorum beni yildirmak icin masimi askari ucrete dusurecekler busekilde yaparsalar bir hak ita edebilirmiyim tsk

    1. Maaşınız düşürüldüğüne, resmi olarak daha az maaş aldığınızda, iş akdinizi feshedebilir ve kıdem tazminatı ile diğer haklarınızı talep edebilirsiniz.

 22. Merhaba Mustafa Bey işverenim bana mart ayı maaşımdan düşüklüğe gidileceğini belirtti. Şubat ayına kadar aldığım maaş 2000 TL idi. Maaş bordromu kontrol ettiğimde 1500 TL net 123,53 TL AGİ 376,47 TL de prim görünüyor. Ancak ben işverenden prim ile ilgili ne yazılı ne de sözlü bilgi aldım. Bu durumda benim yasal haklarım nelerdir. Bilgi verirseniz çok sevinirim.

  1. İşveren maaş düşüklüğünü primi azaltarak mı yapacak? En doğrusu, bir sonraki maaş bordronuzu inceledikten sonra tekrar sormanızdır. Böylece daha doğru bilgi verebilirsiniz ve ben de daha doğru bir cevap vermiş olurum.

 23. Merhaba Mustafa Bey,
  Şirketimde Haziran 2012’de uzman yardımcısı olarak 1.400 TL brüt ücretle çalışmaya başladım. 23 Mart 2013’te terfiye hak kazandığım ve 1 Nisan 2013 itibarıyla uzman olacağım yazılı olarak bildirildi.
  1 Nisan 2013’te maaşım önceki gibi uzman yardımcısı düzeyinde yatırıldı. 9 Nisan 2013’te ise hesabıma “nisan maaş farkı” açıklamasıyla bir ödeme daha yapıldı. Bu farkın terfi dolayısıyla verildiği ve bundan sonra bu düzeyde maaş alacağım sözlü olarak belirtildi. Böylece işe başlarken de terfi halinde alacağım bildirilen maaş seviyesine erişmiştim.
  Ancak şirket, takip eden mayıs ayında, terfi zammından vazgeçtiğini ve yeni bir ücret düzenlemesine gideceğini açıkladı. Ünvanım uzman olsa da brüt ücretim önceki gibi devam etti. Haziran ayında netleşen yeni ücret düzeninde brüt ücretim çok cüzi miktar artsa da terfi sonrası yapılan artışla gelinen seviyenin çok altında kaldı. Bu zammı geri alma ile ilgili farklı zamanlarda yaptığım görüşmelerde hep “düzeltileceği” ya da “bir üst konuma terfim yapılarak telafi edileceği” vaatleriyle bugüne kadar geldim ancak bu durum için bir iyileştirme yapılmadı. Artık hukuki yollara başvurmayı düşünüyorum. Haklarım neler olabilir?
  – İşverenin, söz konusu terfi zammını sadece bir kere ödemiş olması onun elini güçlendirir mi?
  – İşveren, kendini kurtarmak için söz konusu terfi zammını “bir kereliğine terfi primi olarak” verdiğini öne sürebilir mi? (Tabii ki gerçek öyle değil. Ayrıca çalışanlara yapılan her ödeme hem banka açıklaması hem de bordroya işlenirken, ilgili ayın bordrosunda bu zam hiçbir adla yansıtılmamıştı.)
  – Çalışırken dava açabilir miyim?
  (Bu arada, şirket, çalışanların bordrolarını “ücretlerini eksiksiz aldığına” dair imzalamaları halinde görebileceğini istedi ama ben o günden beri bordroları imzalamadığım için bordromu göremiyorum.)
  Teşekkürler.

  1. Merhaba. Son sorunuzdan başlayayım, işçi elbette çalışırken dava açabilir, bunun önünde yasal bir engel yoktur. Diğer sorularınıza gelince, burada önemli olan, aranızda olduğunu iddia ettiğiniz bu zam anlaşmasının dayanağının ne olduğudur. Uzun yıllardır bu maaşla çalışmaya devam ettiğinize göre, aslında daha çok almanız gerektiğini sizin ispatlamanız gerekir.
   Kaldı ki, mahkemede haklı olduğunuzu ispat ederseniz ne olur? Geriye dönük maaş farkı mı alırsınız? Hayır, ancak haklı nedenle fesih yapmış olursunuz. Buna göre değerlendirmenizi tavsiye ederim.

 24. Mustafa bey merhaba,
  yaklaşık 20 yıldır aynı şirkette çalışıyorum. işveren, çalıştığım bölümü kapatma kararı aldı. bu durumda beni, maaşımı ve ünvanımı düşürerek başka bölümde çalıştırmak istiyor.
  diyelim ki maaşımın düşürülmesini kabul etmedim, işten ayrılmak ta istemiyorum. benim maaşımı düşürebilir mi? düşürürse ne yapmalıyım? teşekkürler

  1. Merhaba. En can alıcı soruyu sormuşsunuz. Ne yazık ki ya kabul edecekseniz ya da ayrılacaksanız. Başkaca bir yol bulunmamaktadır.

 25. yıldırma amaçlı maaş ve kıdem düşürülmesi işten ayrılmak için geçerli bi sebep midir? kıdem tazminatı hakkı kaybolurmu?

 26. merhaba
  2012 yılından beri aynı şirkette çalışıyorum bekarken şehir dışı işi olunca işe gidiyordum artık evliyim ve eşim 8 aylık hamile bu yüzden şehir dışına çıkamıyorum ve sorun yaşıyorum.benim mesleğim olmayan bir iş için ya sehir dışına gidersin ya da maaşını düşürürüm dediler ayrıca hesabına gelirse çalış hesabına gelmezse git istifanı ver diyorlar kısaca tazminat vermemeye çalışıyorlar bu durumda ne yapmalıyım şimdiden teşekkürler

  1. Tamer bey, yapmakta olduğunuz işi yapmaya devam etmeniz gerekir. Açıkçası, haklı nedenleriniz olsa da, iş tanımınız değişmeden, size verilen görevlerden kaçınmanız, tazminatsız çıkarılmanıza neden olabilir.

 27. ….bey Şirketiniz bünyesine sizinle 3000tl maaş ve kendi aracım ile işe gidip geleceğim konusunda 19.08.2015 tarihinde görüşüp görevime başladım.
  Birkaç ay geçtikten sonra ortağınız … Bey tarafından tarafıma şirketin zor durumda olduğu bu sebepten dolayı senin maaşından 500tl kesmek zorundayız senden fedakarlık talep ediyoruz denildi ve bende ne olduğunu anlamadan şaşkınlıkla ne yapacağımı şaşırdım söyleyecek kelime bulamadım ve neticesinde 3000tl ye anlaşıp işe başladığım şirketimde maaşım bir anda 2500tl yatmaya başladı. Sonrasında yapılan zam adı altında ilaveler zaten anlaştığım 3000tl ye denk geldi. İki yıl boyunca zam almadan çalışmış oldum.
  Sizden ricam; geriye dönük maaşımdan kesilen ücretlerin tarafıma geri iade edilmesini talep ediyorum.

  yukarıdaki yazıyı bu gün patronuma gönderdim. yazılı bir anlaşma yapmadık zaten ben itiraz ettim yinede kestiler. bu durumda kesilen maaşımı bu gün talep ettim ve patronuma mail attım. olumsuz yanıt almam halinde ne yapmalıyım.

  saygılarımla.

  1. Mustafa bey, işvereniniz size ödeme yapmaya yanaşmazsa, açıkçası bunları tahsil etmeniz çok ama çok zordur. Hem ortada yazılı bir sözleşme olmaması hem de uzun süre boyunca çalışarak bu durumu zımnen kabul etmeniz nedeniyle, çok şansınızın olmadığını söylemeliyim.

 28. Merhaba,bizler 5 yıl boyunca asgari ücrete ek olarak %50 vasıfla Suriyeli Mültecilere yönelik bir Kurumda taşeron Tercuman olarak görev yapmaktayız.idare yakın zamanda yeni bir iş ihalesi yaparak 5 Yıldan bu yana almakta oldugumuz %50 vasfı ortadan kaldırarak maaşımızın net asgari ücret oranlarına çekileceğini ifade etmekte olup tarafımıza herhangi bir bildirimde dahi bulunmamaktadır yani bir nevi ben yaptım oldu bittiye getirme çabası içerisindeler.Bu durumun yasal bir dayanağı varmıdır?Kurum %50 vasfı hangi hallerde kaldırabilir?Bizler bu durumda ne yapabiliriz?
  Cevabınız İçin Şimdiden Teşekkür Eder Çalışmalarınızda Başarılar Dilerim.

  1. Hakan bey, böyle durumlarda işçi ne yapabilir? Yani örneğin mahkemeye başvurup ücretin eski haline getirilmesini isteyebilir mi? Ne yazık ki hayır! Çünkü iş hukuku, memur rejiminden farklıdır. Yapabileceğiniz tek şey, maaşınızın azalmasını kabul etmiyorsanız haklı fesih yapmak ve işten ayrılarak haklarınızı talep etmektir. Ya da bu durumu kabullenip çalışmaya devam etmelisiniz.

 29. Tsk ederim.bizı işten çıkarmayla tehdit ettikleri icin mecbur kaldım.genede mahkemeye vermeyı düşünüyorum sizce vermelimiyim 6.5 yılım geçti ezdiler çalışmamam gereken yerlerce zorla çalıştırdılar yanlarına bırakmak istemiyorum.

 30. Mrb Mustafa Bey, 2012 yılında başladığım is yerimde maaşlar hep asgari ücret olarak ödenmektedir. Geri kalan ucretler elden verilmektedir. Her sene asgari ücret arttığından zam almış görünmekteyiz ancak zam alamıyoruz. Bu sene maaslarda düşüş yapılacağı söylendi % 40 oranında. Ve elimize gecen toplam para azaldi… Ancak sigortaya yatan maaşlarda kesinti yapamadığı gibi arttırdı… Özetle 2012 yılı 1500 resmi maas 3000 elden toplam 4500 olan maas 2017 de 2000 resmi 1000 elden olarak 3000 lira oldu… Gerekce olarak elinde bulunan cogu cv de 2500 e çalışacak eleman var istemiyorsanız güle güle demesi… Su an kredi ödüyorum cogu arkadas borçlu… Patron bize söz vermisti is yerimde kesinlikle maas dusemez diye bizde ona gore hareket etmistik. Hem zam yapmadi bu sure icinde hem de düşürdü. Ne yapacağız? Elimizde sadece elden aldığımız paraların her ay duzenli olarak bankaya yattığı belgeler var. Tesekkurler

  1. Hacı bey merhaba. Aslında cevabı siz kendiniz vermişsiniz. Evet, bu bir haklı fesih sebebidir Ancak kağıt üstünde maaş düşüşü bir yana, zam almış görünüyorsunuz. O halde, maaş düşürüldüğü için fesih yapıp dava açsanız bile, bu fiili durumu mahkemede ispat etmeniz gerekecek. Kararınızı buna göre vermelisiniz.

 31. Mustafa bey merhaba. Devlet kurumunda taşeron olarak çalışmaktayım. asgari ücretin %240 olan maaşım, yeni ihale ile %140 düşürüldü. Bu oranı maaşımı aldığımda öğrendim. Ne bir imza ne de bir sözlü olarak bildirim aldım. Şirket ile sözleşmede imzalamadım. 3 aydır maaşımı böyle almaktayım. Herhangi bir mahkeme yolu açık mıdır? Geçtiğimiz hafta okumuş olduğum bir yargıtay kararında taşeronun maaşının düşürülemiyeceğinden bahsediyordu. Şimdiden teşekkür ederim

  1. Gökhan bey, maaş düşürülemez ama ne yapabilirsiniz? Ya bu durumu gerekçe göstererek haklı fesih yapmalısınız ya da böyle çalışmaya devam etmelisiniz. Ne yazık ki başka bir yok yok.

   1. Zeynel bey cevabınız için teşekkür ederim. Bir üst makamdan konu ile ilgili emsal yargıtay kararları bulmam istendi. Hukuk dairesinden alınacak görüş ile maaşımın düzeltilebileceğini söylediler. Bütün gün boyu emsal kararlar aradım. Bir kaç tane buldum. Kısacası Teknik şartname de maaş düşürülmüş olsa da işçi herhangi bir sözleşme imzalamamış ise maaş da veya diğer haklarda bir düşüşe gidemiyorlar.

    1. Buna sevindim. Yargıtay kararının tarih ve numarasını paylaşırsanız, bizler de faydalanmış oluruz.

 32. merhaba mustafa bey kamuda taşeron olarak çalışıyorum asgari ücretin %99.6 alırken asgari ücretin 1400 tl olması ile ihale yapılmadan ve sözleşme imzalamadan asgari ücretin %56 sına çekilde ve aynı kurumda farklı görevlerde çalışmakta olduğumuz arkadaşlarla brüt ücretimiz aynı gösterilip net ücretlerimiz farklı yatmaktadır şirketin çalıstığımız kuruma kestiği fatura da brüt ücretler üzerindendir bu durumda bizim arada ödenmemiş olan maaşlarımız ne olacak nasıl bir yol izlemeliyim çok teşekkürler saolun

   1. 13 personel 2885 tl brüt ücretle faturalandırılıyor.Ama bunların içinde 2 personel 2885tl üzerinden maaş alıyorlar.Diğer 11 personel düşük maaş alıyor.Bunlar için ne yapabiliriz.Bilgi almak istiyoruz.

     1. 11 personelin ki çoçuk ve evli olma durumuna göre 2100 ve 2170 tl arası oynuyor ama diğer 2 personelin 2400 tl ve üstü evli çoçuk durumuna göre

     2. Bu durumda hesabınıza yatan miktar normal görünüyor. Buna göre, size ödenmeyen bir ücret yok gibi. Açıkçası, bu hususları lütfen kamu kurumunun ilgili departmanına doğrudan sormalısınız. Böylece kesin bilgiyi alabilirsiniz.

 33. merhaba, 2016 yılında başladığım isyerinde asgari ücret ile başladım 2017 yılında maaşım 1550 lira oldu 2018 yılında yapılan zamda maaşım yine asgari ücrete çekildi işverenin böyle bir şey yapması mümkün mü asgari ücretten fazla alırken maaşı asgari ücrete çekebilmesi mümkün mü ? Maaşım düşmüş olmuyor mu ? Yardımcı olursanız sevinirim. Şikayet edebilir miyim böyle bir durumda

 34. Merhaba,
  İşveren emekliliğimi doldurduğum için emekli olup Danışman ünvanıyla 2 sene daha çalışmamı önerdi ve şu anki haklarını almaya devam edeceksin dedi. Ben de kabul edip emekli oldum. Fakat şubat ayında yeni zamlar açıklandığında eski maaşımdan % 20 eksik ödeme yapıldığını gördüm. Şu ana kadar da herhangi bir belge de imzalamadım. İK ile görüşmemde bu rakamı CEO’nun kendilerine söylediğini ve bir kaç gün içinde imzaya çağıracaklarını söylediler. Bu durumda ne yapmam gerek karar veremedim. Normal şartlarda işçinin rızası olmadan ücretin düşürülemeyeceği kanunen var olmasına rağmen işveren seni farklı görevde kullandığımız için buna hakkımız var diyebilir mi? Ne yapayım? Rıza gösterip çalışmaya devam edeyim mi?

  1. Recep bey, çalışmaya devam edip etmemek kararını ancak siz bilebilirsiniz. Ancak bu ücret düşüklüğünü kabul etmezseniz, haklı fesih yapabilirsiniz.

   1. Zeynel Bey,

    Cevabınızdan anladığım haklı fesih yapıp mahkemeye gitmem gerektiği yönünde. Doğru mu anlıyorum? Mahkemeye gitsem sonuç benim lehime mi olur?

    1. Evet, doğru anlamışsınız. Ancak mahkeme sonucu hakkında fikir beyan edersem, sizi yanıltabilirim. Kararı sizin vermeniz gerek.

 35. 2007 yılında gırdogım işten iş yeri kapandıhınıcın cıkarıldım tazmınatımı 2017 4260 tl den cıkıs tarıhımde 3 ay once haberım olmadan 3660 bırut yatmaya baslaöıs ve ve bunun ızerımden aldım tazmınatımı cıkısımı imzaladım öecbıren sımdı ne yapabılırım hakkımı nasıl arayabılırım

  1. İbrahim bey, kıdem tazminatı son brüt ücret üzerinden verilir. Siz de 3 ay boyunca böyle çalışmayı kabul etmiş görünürsünüz. O halde kanaatimce, tek yolunuz dava açarsanız, aslında daha çok maaş aldığınızı kanıtlamak olacaktır.

   1. yazmayı unuttugum massımda artma azalma olamadı 2750 tl fakat buruttum de olmus 2017 4260tl olarak fakat 2018 de ocak subat 3660 olarak yatmıs ve ben 3660 üzerinden aldım bergıler falan devlet sisşirmiş denildi devlet fazla vergi almak icin dıyorlar ne yapabılırım

    1. Yine aynı sonuç söz konusu olur. Maaşınızın brütü nasıl düşüyor; ancak neti düşmüyor? Burayı açıkçası anlayabilmiş değilim.

 36. 2007 yılında gırdogım işten iş yeri kapandıhınıcın cıkarıldım tazmınatımı 2017 4260 tl den cıkıs tarıhımde 3 ay once haberım olmadan 3660 bırut yatmaya baslaöıs ve ve bunun ızerımden aldım tazmınatımı cıkısımı imzaladım öecbıren sımdı ne yapabılırım hakkımı nasıl arayabılırım —yazmayı unuttugum bılgı maasım 2750 tl ve maasımda dusukluk olmadı burutten dusulmus

 37. Merhabalar taşeron yasası çıkmadan önce belediyenin temizlik işlerinde çöp kamyonu şöförlüğü yapıyordum ve 2200 civarında maaş alıyordum fakat taşeron yasası kapsamımda belediyenin temizlik işlerinde çöp kamyonları yıkama görevi verdiler ve maaşım 1600e düştü böyle bir şey yapılabilir mi ? Benim bu durumda yapabileceğim bir şey var mı ?

  1. Hüseyin bey, bu konuda net bir şey söylemem zor. Ama maaşınızın neden düştüğünü anlamadım. Böyle bir şeyi ilk defa duydum.

 38. Zeynel Abidin bey benim de bir sorum olucak size benimde maasimi dusurduler gecen sene asgari ucretten ayri 80 milyon zam yaptilar ve bu senede asgaru ucrete cok zam gelmis 30 milyonumu kestiler napmam gerekiyor yardimci olursaniz sevinirim sinirime gitti

 39. Ben belediyenin bir bolumunde şeftim işimde hicbir aksaklık yapmadan ayni sekilde calisiyordum ve bana hicbir haber verilmeden elimden şefliğim alındı ve maaşım 300 lira dusuruldu hakkimi nasil arayabilirim simdiden tesekkurler

 40. Mustafa bey merhaba.
  Buyuk markette calisiyirum sirketim baska firmaya satidi. Gelen firma maaslarimizin burut kisiminda dusus uyguladi nette kaybim yok aradaki farki ikramiye ve sabit prim olarak bodroma yansitti . ben bu sistemden rahatsiz oldum. Bize herhangi bir aciklama veya yeni sozlesme sunmadi bu yasalmidir.tazminat hakkim varmidir

  1. Şükrü bey bu elbette yasal değildir çünkü bu değişikliğin 6 iş günü içinde onayınıza sunulması gerekirdi. Peki ne yapabilirsiniz? Açıkçası ya haklı fesih yaparak işten ayrılabilir ya da bu şekilde çalışmaya devam edebilirsiniz.

 41. Slm. Benim bir sorunum var ben devlet hastanesinde 9 yıldır çalışıyom. Ilk gününden berli usta olarak çalışıyom. Ve tasoronum sirketim bana usta maaşı veriyor hastane benim maaşımı düşürmek ıstiyor gerekçe torpil li birine benim.maasimi vermek ıstiyor. Gerekçe onun ustalık belgesi var mis benimde kalfalık var ustalığa bittiğine dahil belge getirdim .kabul etmiyor .o şahısa vermek ıstiyor. Bu konuda ne yapmak.gerekiyor . Sssgk usta başı aldığıma gore pirim yatırılıyor. Ve ben hastane yönetimini mahkemeye vermeyi düşünüyorum. Bana yardımcı olurmusunuz ne.yapmaliyim saygılar

  1. Murat bey sorunuzun cevabı yazımızda mevcut. Ya bunu kabul edeceksiniz ya da haklı nedenle fesih yaparak işten ayrılacaksınız. Açıkçası başkaca bir yolu yok.

 42. İyi günler merhaba benim de aklıma takılan bi soru var sizinle paylaşmak istedim özel sektörde çalışıyorum 2015 itibari ile 3 ay önce normal depo işçisi olarak çalışıyordum 3 ay önce sınava tabi tutuldum ve Sınavı kazandım sınavı kazandıktan sonra 3 ay deneme süresi dediler bugün bitti sınava giren arkadaşlarımdan bir kısmını çağırıp onayladılar bir kısmını onaylamadılar ama hepsinin maaşlarına zam yapıldı benimde dahil merak ettiğim şu sınava girip hak ettiğim bişeyi elimden alabilirler mi yapılan zamı geri çekebilirler mi maaşım asgari ücretti şuan zam yapışmış hali 1860 lira maaş Bodromda net göstermişler iş yerinde ki görevim depo elemanı olarak yazıyordu Onuda değiştirmişler opörötör diye elimden almaları veya yapılan zamı geri çekebilirlermi bu yasal mı benim onayım olmadan bilgilendirirseniz sevinirim

  1. Onur bey hangi şartlarda sınava tabi olduğunuzu ya da sonrasına dair kurum içi düzenlemeleri bilmeden bir şey söyleyemem.

 43. İstihdamı zorunlu personel olarak çalıştıgım markette bundan 6 ay evvel bordromda değişiklik yaparak gorev tazminatı şeklinde ek ödenek gösterilmeye baslandı öncesinde borduromda aldıgım ücret bütün şekildeydi şu anda prim ikramiye görev tazminatı şeklinde gösteriliyor benden hiçbir şekilde imza alınmadı şu anda ise istihdamı zorunlu personel noterden onaylı sözleşmemi iptal etmek istiyorlar böylece bordromda ayrı kalem olarak gösterilmiş olan görev tazminatı olarak verilen kısımı bordromdan kaldırarak daha düşük bir ücret verilmek isteniyor nasıl bir yol izlemeliyim

  1. Kerim bey ücretiniz düşecekse, buna onay vermek zorunda değilsiniz. Ama onay verirseniz de, ileride hak iddia edemezsiniz. Buna göre değerlendirmeniz gerekir.

 44. 5 aydır sigorta hizmet dökümümde 3703,67 lira yatarken bu ay 2937,77 lira yatmış benim hiçbir bilgim olmadan bu normal mi?

 45. Merhabalar,

  Yazı için teşekkürler, gerçekten bilgilendirici. Çalıştığım iş yerinde maaşlarımız euro üzerinden yatmaktaydı. Bugün bize eylül ayından itibaren euro kurunun 5 lira üzerinden sabitleneceği ve bu şartlarda yeni iş sözleşmesine imza atmamız gerektiği bildirildi. Bu yaklaşık olarak maaşlarımızda %30’luk bir azalma manasına geliyor. Şirketin buna yapmaya yasal olarak hakkı var mıdır? Ya da bu gibi bir durumda işçiye ne tür haklar tanınmaktadır?

  Şimdiden teşekkürler.

  1. Teşekkür ederim Kerim bey. Yazıda da belirttiğimiz gibi bunu kabul etmek zorunda değilsiniz. Kabul etmezseniz haklı fesih yapmanız gerekir. Ne yazık ki başka bir yolu yok.

 46. 2015 yılı sonunda asgari ücretin net 1177 lira yapıldi. Benim 2015 yılı net maaşım 942 lira idi artı 1 maaş ikramiyenin 3 te 1 i maasima ekleniyordu. 2016 asgari ücret artışı ile ikramiye ödemelerini maaşa ekleyerek % 8.8 zam yapıldı. Toplu iş sözleşmesi ile. Fakat benim 2016 yılı net maaşım 1462 lira oldu. Oysaki zaten sadece 1177 lira asgari ücret ve 392 lira olan ikramiyenin 3 te 1 i 1569 lira yapıyor. 33 aydır bu şekilde eksik ödeme yapıyorlar 2017 ve 2018 yıllarında Tüfe oranında zam aldık. Bu şekilde iş akdinin tek taraflı fesih hakkı varmıdır. Hangi taleplerde bulunabilirim.

  1. Sedat bey, 33 aydır bu şekilde çalışmaya devam ettiğinize göre, fesih yapar ve dava açarsanız, mahkeme sizin bu şekilde çalışmayı kabul ettiğinizi düşünebilir. Buna göre karar vermeniz gerekir.

 47. Merhaba.
  Özel sektörde çalışıyorum.Her yıl sözleşme imzalıyoruz. Asıl sözleşmeden önce zam oranının belirlendiği bir ön sözleşme imzalıyoruz.
  Bu yıl önümüze gelen sözleşmede zam oranı belirlenmis ve taraflar olarak kabul edilerek imzalamıştır. Fakat asıl sözleşme önümüze geldiğinde net maaşımızın brüt olarak belirtildiğini ve net alacağım ücret düşük görülmekte.Aradaki farkın elden ödeneceği söyleniyor. Bu yasal mıdır?
  Bu benim emeklilik zamanımda bana odeyecegi tazminatı düşük almama sebep olacak.

  1. Merhaba, bu durum elbette yasal değildir. Hem ücretin elden ödenmesi hem de sizin primlerinizin SGK’ya eksik bildirilmesi gibi yasal olmayan sonuçlar meydana getirecektir.

 48. Merhaba, çalıştığım firmada yönetici konumundaydım. Bir anda sebepsiz yere hiç bir gerekçe göstermeden yöneticiliğim elimden alındı ve maaşım benim onayım olmadan düşürüldü. Firmada 2,5 3 yıldır çalışıyorum. Ne gibi hakkım olabilir. Veya kıdem /ihbar tazminatı gibi ne gibi ücretler alıp iş değişikliği yapabilirim?

  1. Rıza bey, yazıda da belirttiğimiz gibi, bu durumu gerekçe göstererek haklı fesih yapabilir ve kıdem tazminatınızı talep edebilirsiniz. İhbar tazminatı alamazsınız.

 49. Şirket naaşları yıl başında brüte geçti. 6 ayda brüt ücrete zam yapılacağı söylendi. Daha sonra Hamile olduğumu öğrendim ve işverene bildirdim. Benim dışımda şirket çalışanlarının maaşları brüte zam yapılarak geçen yıl ortalamasının üzerine çıktı. Bende hamile olduğumdan dolayı işi bırakıp başka işe geçmeyi göz önüne alamadım. Ayrıca daha sonraları da çeşitli nedenlerle hiç haklı olunmayan sebeplerle tarafıma suçlama, bağırma gibi durumlar yaşamaya başladım. Doğum iZnime kısa bir süre aldı. Fakat ben uğradığım haksızlığı sindiremiyorum . Doğum sonrası da bu nedenlerle işe girmek istemiyorum. Bu durumda Doğum sonrası haklı sebeple fesih edebilir miyim. Tşk

  1. Şeyma hanım, doğum öncesi ya da sonrası her zaman haklı nedenle fesih yapabilirsiniz. Ama burada önemli olan, fesih nedeninizin somut ve ispat edilebilir olmasıdır.

   1. Zeynel Bey cevabımız için teşekkürler. Bordro ve diğer personele yapılan zamları kanıtlanabilirim. Fakat kötü davranışları kanıtlamam zor olabilir. Biliyorsunuz ki çalışan personelin, çalıştığı firmaya karşı tanık olması çok kolay olmuyor. Bu durumu nasıl ispat edebilirim. Teşekkürler

 50. Merhabalar,site yönetiminde iş yerinde 4 yıl çalışmaktayım. 8:00-17:00 çalışma saatlerim vardı, maaş ve mesai alıyordum, 2 ay önce yeni yonetim saatlerimi 9:00-17:00 yaptılar ve maaşımda değişiklik olmicagini sözlü olarak billertiler. Fakat bu iki ay boyunca mesai yapmadığımdan dolayı , elime net geçen rakam eskiye göre daha düşük, mesai olmadığından dolayı. Bana saati değişiklik hakkında resmi evrak sunulmadi ve bugüne kadar aldım maaş bodrosunu imzalamadim. İş veren çalışma saatleri azaltma ( mesai ödememek için) yapma hakkı varmı?

  1. Bütün personelin mesailer (maaş+mesaiödemeleri)aynı kaldı, bunu billertmeye unuttum

  2. Merhaba. İşveren ücretinizi düşüremez; ancak elbette çalışma sürelerini azaltarak fazla mesai ödememe yoluna gidebilir. Buradan yasal bir sorun yoktur.

 51. Merhaba 2009 yılından itibaren tekstil firmasında şoför olarak çalışmaktayım.işe beyaz yaka statusunde baslattilar.maaşım 2500 tl ancak mesai ücreti almıyorum.calışma saatlerimiz 08:00-18:00 ancak isim gereği çoğu zaman is bitimlerim 20:00 21:00 olabiliyir.Ayrica her cumartesi çalışıyorum son zamanlarda da pazar günleri dahil tüm resmi tatillerde çalıştım fakat karşılığında fazla çalışma ücreti almadım.2500 tl maaş almam fazla mesai ücreti alamıyor olmam anlamınami geliyor.Ayrica cumartesi günlerinin normal çalışma olduğunu ve pazar günleri iş olduğunda gelmek zorunda olduğumu ve mesai ücreti alamayacağımı tarafıma söylüyorlar.1 mayıs 30 ağustos gibi resmi tatillerde dahi çalıştırıyorlar.hakkimi sorguladiğım zaman maaşını asgari ücrete dusurelim üzerin e mesai verelim diyorlar.iceride birikmis 35 gun kadar yillik iznim var.Acaba işimi haklı fesih etme şansım var mi

 52. İsmim Cumali Mercimek. Öncelikle hayırlı günler ben 2006 yılında vergi muafiyeti ile emekli oldum. Daha sonra belediyeye iş yapan bir firmada çalıştım 04/12/2017 de taşerona kadro kesinleşince benim bulunduğum +%80 asgari ücretli olan alt yönetici statüsünü ve maaşını sen nasıl olsa nisan ayından sonra ayrılacaksın diye başka biriyle değiştirip beni sadece asgari ücretli yaptılar ve işten ayrıldığımda kıdem tazminatım asgari ücretten hesaplandı fark konusunda sizden ilgi bilgi bekliyorum. Şimdiden teşekkür ederim.

 53. Maaş ve statü değişikliği ile ilgili hiç evrak imzalamadım bana öyle bir evrak da verilmedi ve sgk kayıtlarında çıkış giriş işlemide yok

Bir yorum yaz

E-posta hesabınız, telefon ve şehir bilgileriniz yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.

Bu yazımızı, alttaki sosyal medyada hesaplarının birinden paylaşan ziyaretçilerimizin yorumları ÖNCELİKLE cevaplanmaktadır. Yorum yaptığınız kullanıcı adıyla Sosyal Medya kullanıcı adınızın aynı olması yeterlidir.