İşçi ve işveren için haklı fesih rehberi

Bana sorulan sorularda işçilere bazen, şartları varsa, haklı fesih yapmaları gerektiğini söylüyorum. Ama internette araştırdığımda gördüm ki; haklı feshin nasıl yapılacağına dair açıklayıcı bilgiler bulmak pek mümkün değil. Bu nedenle yazımda, hem işçi hem de işveren açısından haklı fesih işleminin nasıl olması gerektiğini açıklayacağım.

Haklı fesih nedir?

Haklı fesih yasal dayanağını İş Kanunu’nun 24 ve 25inci maddelerinden alır. Taraflardan her hangi birinin, bu maddelerde yazılı hallerin var olması durumunda, iş sözleşmesini derhal sona erdirebilmesi anlamına gelir.

İşçi tarafından 24üncü maddeye göre yapılan fesihlerde ve işveren tarafından 25inci maddenin 1,3 ve 4üncü fıkralarına göre yapılan fesihlerde kıdem tazminatının işçiye ödenmesi gerekir.

Haklı feshin işçi açısından en önemli sonucu ise, işverenin 25/2 kapsamında haklı nedenle derhal fesih yapması durumunda, işçiye kıdem tazminatı ödememesidir.

Haklı fesih gerekçeleri neler?

İşçi alacaklarında faiz başlangıcı ve oranları

Bu yazıya da göz atmak ister misiniz?

Bu sorunun cevabı başlı başına bir yazı konusudur. Daha önce bu hususta yazdığım “9 maddede işçinin haklı fesih nedenleri” ve “14 maddede işverenin haklı fesi nedenleri” yazılarıma göz atarak bilgi alabilirsiniz.

haklı fesih yöntemi

Burada şunu söylemem gerekir ki; haklı feshin bu yazılarda belirtilen nedenleri dışından genel olarak şunun bilinmesi gerekir: İşyerindeki çalışma koşulları İş Kanununa uygun değilse, bu bir haklı fesih nedenidir.

İşçiler için haklı fesih rehberi

Sebebi ne olursa olsun, işçinin İş Kanununun 24üncü maddesi kapsamında haklı fesih yapmaya karar verdiğini varsayalım. Aşağıdaki süreçleri aynen izleyen işçi, en azından usul olarak yapması gereken her şeyi yapmış olacaktır:

 • İş Kanunu’nun 24/II maddesi gereğince haklı fesih yapacaksanız, fesih nedeni olayı öğrendiğiniz günden itibaren 6 iş günü içinde haklı fesih yapmanız gerektiğini unutmayın.
 • İnternetten bir ihtarname örneği bulun. (Sitemizde bulunan ihtarname örneği için tıklayınız.)
 • İhtarnamede öncelikle haklı fesih nedenini ya da nedenlerini net bir şekilde belirtin. Ardından da ödenmeyen haklarınızı ve kıdem tazminatınızı mutlaka talep edin. Ödeme yapılması için, ortalama 7 günlük bir süre tanıyın.
 • Maddi imkanınız varsa, bir notere gidin. (Yoksa PTT aracılığıyla da gönderebilirsiniz.)
 • Hazırladığınız ihtarnameyi noter kanalıyla, işverenin resmi adresine gönderin. (Bundan sonra işe gitmenize gerek yoktur; çünkü artık işten ayrılmışsınız demektir.)
 • Belirlediğiniz süre sonunda ödemeler yapılmamışsa, önünüzde 3 seçenek olacaktır.
 • İşkur’a başvurabilirsiniz, arabulucuya gidebilirsiniz ya da dava açabilirsiniz.
 • Net bir şekilde haklı olduğunuzu düşünüyorsanız arabulucuya başvurun.
 • Aksi takdirde dava açın.
 • Davayı bir avukatla açmanızı öneririm. Ama bu maddi olarak mümkün değilse, sitemizdeki dava açma dilekçesi örneğini indirebilir ve davayı nasıl açabileceğini görebilirsiniz.

İşveren için haklı fesih rehberi

İşveren bakımından, feshin 25inci maddenin hangi fıkrasına göre yapıldığının önemi vardır. 1, 2 ve 4üncü fıkralara göre yapılan derhal fesihte işçiye kıdem tazminatı ödenmesi gerekirken, 2nciü fıkraya göre yapılan fesih sonucunda kıdem tazminatı ödenmesi gerekmez. İşverenin haklı fesih yol haritası ise şu şekilde olmalıdır:

 • Fesih gerekçesi fiili, mutlaka tutanağa bağlayın.
 • Tutanağı, işçi işyerine gelirse elden, gelmezse posta yoluyla işçiye tebliğ edin.
 • Fesih bildirimi düzenleyin ve işçiye imza karşılığı tebliğ edin.
 • İşçinin, 25/2 kapsamındaki fiili nedeniyle haklı fesih yapacaksanız, bu fiili öğrendiğiniz tarihten itibaren 6 iş günü içinde, fesih işlemini yapmanız gerektiğini unutmayın.
 • İşçiye ulaşamıyorsanız, ihtarname hazırlayın. İhtarnamede, fesih gerekçesi fiili, feshin nedenlerini ve sonuçlarını açıkça belirtin.
 • Hazırladığınız ihtarnameyi, noter kanalıyla ya da iadeli taahhütlü olarak PTT aracılığıyla gönderin.

SONUÇ

İşçi ya da işveren, hangi  taraf haklı olursa olsun, haklıyken haksız duruma düşülebilmektedir. Bunun önüne geçmenin en kolay yolu, kanunun öngördüğü hususlara uymak ve gerekli işlemleri karşı taraftan önce yapmaktır.

Hazırladığım bu basit ama etkili rehberin, hem işçiler hem de işveren tarafı için kullanışlı olacağına inanıyorum. Unutmayın, bazen önemli olan sadece haklı olmak değil; aynı zamanda haklı olduğunu da ispat edebilmektir.


İşçi Dünyası
Zeynel Abidin Özkale
İşçi Dünyası'nın editörü olan olan yazarın, İş ve Sosyal Güvenlik hukuku üzerine yazdığı diğer yazılarına buradan ulaşabilirsiniz.

92 Yorum

 1. Mustafa bey merhaba
  3 yıldır çalıştığım şirket maddi sıkıntı içindeydi ve alacaklı firmalardan birtanesi çalıştığım şirketin iflasını istedi icra iflas müdürlüğünde görevli memur şirketimize geldi ve artık şirketin pasife geçmesini ve hiçbirşey yapamayacağımızı söyledi bu süreçte bizim sigortala primlerimizde yatmayacak mı ve 4 aydır maaş almıyorduk sanırım son 3 maaşı işkur fonundan alabiliyoruz bunun için icra iflas müdürlüğünden evrakmı almam gerekiyor son olarakta işsizlik başvurusu yapabiliyormuyuz kendimiz çıkmadık şuan işverende çıkartmadı bu durumda ne yapabiliriz.
  Şimdiden teşekkürler.

 2. Mustafa Bey merhaba bugun itibarı ile 25/2 madde ile işten cıkartıldım. 4 yıldır işyerinde calısıyordum. Sebep olarak işi yapıp müşteriden imzalı form almama ragmen işi yapmadıgım ve işverenin güvenini sarstigim söyledin. Dün şirkete cagrılıp savunmamı yapmam istendi bende önce avukatla görüşüp ona göre adım atmak istedigimi biraz zaman verilmesini talep ettim. Yöneticim ve İK direk dün cıkısımı yaptılar. işi yapmadıgımı kamera kayıtları ile istap edebileceklerini söylediler. Yanlız söyle 2 husus bulunmakta benim servis verecegim kurulusta kamera 3 haftalık kamera kayıtları yok calıstıgımı yada calısmadıgımı ne ben ne onlar ipat edebilirler. 2. hususda servise gittigim ve işi yaptıgım kişi ile sanırım cıkar anlasması yapılmış. Servis formunu imzalayan vatandas farklı bir işim soy isim girerek formu imzalamış (Elektronik form tutuyoruz kagıt degil telefon üzerinde) uzun süredir ilk kez oraya calısmaya gitmiştim calısanları tanımıyorum. Araç GPS kayıtlarım normalde orda oldugumu ispat edebilir ama onuda gölgeleme sansları var. Sizce nasıl bir yol izlemem gerekli? 4250 TL tutarın brut maaşım var hesapladıgım zaman 24-25 bin TL tutarında ücret almam gerekli + işsizlik maaşından yararlanma haklarımıda elimden aldılar yardımcı olabilirseniz sevinirim .

  1. Merhaba. Her şeyden önce, şartları varsa işe iade davası açmanızı öneririm. Böylece, çok daha fazla tazminat hak edebilirsiniz. İki tarafın da delilleri olacaktır; ama burada temel olarak mahkemeyi ikna etmesi gereken taraf, işveren olacaktır. Siz yine de her türlü delili hazırlayın. Eğer bu davayı kazanırsanız, İşkur’a mahkeme kararını götürerek geriye dönük işsizlik maaşlarınızı da toplu olarak alabilirsiniz. Son olarak, size mutlaka bir avukata danışmanızı öneririm.

 3. özel bir işyerinde 12 seneden beridir çalışmaktaydım, 2 ay önce telefonuma 2014 yılında bylock adlı programı yüklediğim gerekçesiyle 1 hafta göz altına alındım, ilk mahkemede yurt dışı yasağı ve denetimli serbeslikten tahliye edildim, (karakola gidip her gün imza atıyorum ) savcılığın avukatıma verdiği ifade kağıdında aktif bylock kullanıcısı olmadığım yazıyor, resmi gazetede ismim çıkmadı , hakkımda herhangi başka bir suçlama yok,işverenim 4857 sayılı iş kanunun, 25/II. Maddesi (e) ve (I) fıkrası uyarınca iş hakkımı fesheddi. kıdem tazminatımıda ödemedi, suçsuz olduğum bir gün ortaya çıkacak , işe geri iade davası açtım şu şartlarda kazanmam mümkünmüdür, veya bu konu hakkında bana yol gösterebilirmisiniz.

  1. Erdinç bey, takdir edersiniz ki, benden devam eden bir dava süreci ile ilgili yorum bekliyorsunuz. Söyleyeceklerim hem tahminden öte gitmeyecek hem de hukuken doğru olmayacaktır.

 4. Mustafa bey merhaba
  Ozel bir bankanin genel mud calisiyordum. Gm farkli bir sehire tasininca evime yakin subelerde gorev yapmak istedigimi yazili belirttim ve kabul edildi 2 3 ay kadar sabit subede devam ettim Gun icerisinde mudurun istegine gore surekli mesai yapacagiz bilgisi geliyordu Kucuk cocugum oldugnu bu yuzden surekli mesailere kalamayacagimi dile getirince sabit kadrodan beni aldilar ve sube sube gezdirmeye basladilar(halk joker diyor) ve ik bu bolum icin ozel mulakat yapti. Ik bu gorevi kabul etmedigimi esimin sorun yarattigini gerek yazili gerek sozlu soyluyorum bana sozlu istifa et yasal haklarini ara diyorlar yazili olarak ise bankamizla imzaladigimiz sozlesmede istirak dahil gorevlendirme yapabilir diye 1. Maddesini one suruyorlar. Bu gorev icin bnden yazili onay almadilar madde genis olsada is kanunu yazili riza alinmasini soyluyor diye biliyorum 2 yildir haklarimi alabilmek icin savunuyorum hatta asli olmayan maddelerin yer aldigi uyari bile verdiler bu uyarinin elime ulastigi tarih ile verildigi tarih arasinda ay farki var. Mobing uyguluyorlar. Her yazismamizin ciktisini aldim. Yazili olarak uyari verdiniz performans adi altinda birimimi degistirdiniz dayanaklarini paylasin benimle bilnek istiyorum dedim paylasmadilar son olarak anlasma yapabilecegimizi soyledim yazili talep istediler mail uzerinden ihbar kidem gibi yasal haklarimin yani sira 6 maas talep ettim reddettiler. Ilk gunden beri yazismalarimizin ciktilarini aldim ben issizlik maasimida almak istiyorum sonucta ben calismak istiyorum yokusa suren banka. Yasal haklarim icin ne yapabilirim.
  Tesekkurler.

  1. Betül hanım, sizi anlasam da Banka ile yaptığınız sözleşmedeki madde sizi bağlar. Bu maddeye göre işveren sizi dilediği şubede çalıştırma hakkına da sahip olur. Çünkü siz bunun için peşinen onay vermişsiniz demektir. Bu işi bırakacaksanız, bunu başka bir nedene dayandırmanızda fayda var. Mobbing ya da işyerindeki kanuna uygun olmayan -varsa- başkaca uygulamalar olabilir. Ya da iş sözleşmenizi, iyi bir avukata inceletip ondan da tavsiye alabilirsiniz.

 5. Mustafa bey merhaba. Kurumsal bir firmanın deposunda sevkiyat yapiyoruz. 6 hafta boyunca gece çalışıyorum. İş kanununa göre beni 6 hafta calistirabilir mi ve calistiramaz ise bu sebep haklı fesih için yeterli mi haklarimi alıp ayrılmak için?

  1. Mehmet bey, işçi en çok 2 hafta üst üste gece çalıştırılabilir. Bunun haricinde devamlı gece çalıştırılmak, işçi açısından bir haklı fesih sebebidir.

 6. Mustafa bey merhaba 9 yıldır özel bir firmada çalışmaktayız firmam 2009 yılından 2015 yılına kadar 45 saatten fazla çalıştırması rağmen fazla mesailer ve resmi tatillerde almam gereken mesailer tarafıma verilmedi şimdide resmi tatillerden önce herhangi bir mesai verilmeyeceğini dair belge imzalatılmaktaıdr imzalanması ile alakalı mobil uygulanmaktadır.mağazamızda 4 ayda bir sayım gerçekleşmektedir çıkan eksikler herhangi bir açıklama belirtmeksizin tarafımızdan fatura kesilerek marşımızın kesilmektedir.işe girerken bu kesinti ile alakalı herhangi bir madde bulunmamaktadır.şirketimden bu alacaklarımı tahsil edebilirmiyim sizce nasıl bir dilekçe yazılmalıdır teşekkürler

  1. Bayram bey, bunu yapmak için işten ayrılmayı mı düşünüyorsunuz? Ayrıca mesai verilmeyeceğine dair imzalatılan evraklar geçersizdir. İşçi, bir ücreti hak etmişse onun mutlaka ödenmesi gerekir.

 7. Merhaba ben bir kamu kuruluşunda 5 yıldır taşeron işçi olarak görev yapmaktayım. Taşeron firmada büro işçisi olarak görünmeme rağmen kurumda uzman olarak görev yapıyorum, beraber çalıştığım ve aynı ünvana sahip olan diğer arkadaşlar devlet memuru ve benim iki katım maaş alıyorlar. İş yerinden ayrılmak ve tazminat almak istiyorum. Benim durumum haklı fesih sebebi sayılır mı? Ne önerirsiniz?

  1. Tuğrul bey, hayır bu durum haklı fesih sebebi değildir. Ancak öncelikle iş mahkemesine muvazaa tespit dava açabilirsiniz. Böylece, asıl işi yaptığınıza mahkeme kanaat getirirse lehinizde muvazaa kararı verir ve geçmişe dönük hak lede edebilirsiniz. Ya da dava açtığınız için işveren sizi işten çıkarır ki; bu durum da sizi doğrudan haklı duruma getirir.

 8. Merhaba ben bir fabrikada tezgah operatörü olarak çalısıyorum ve sürekli ayaktayım,ayagımda bulunan kalıcı bir rahatsızlıktan olayı ağır işte çalısamaz raporum mevcut bu rapor ile işten çıkıp tazminat alma hakkım mevcut mudur? şimdiden teşekkür ederim.

 9. Mustafa bey merhaba 8.03.2008 yılından itibaren özel bir şirkette satış temsilcisi olarak çalışıyorum. Maaşım 3.500 ama sigortam 1.800 yatıyor 7 yıllık senelik iznim olan 70 gün senelik izin paranı vermediler askeri geçim indirimi hiç almadım. Resmi tatil günleri hep çalıştım hiç mesai parası almadım bana yıldırma politikası uygulaması yapılıyor. Bu durumda izleyeceğim yol nedir. Yardımcı olursanız sevinirim

 10. Merhaba Mustafa Bey ben 5 yıldır aynı iş yerinde çalışıyorum işyeri sabah 8.20 de mesai başlatıyor akşam 6da çıkıyoruz en erken yazları dahada geç çıkıyoruz ayrıca cumarteside çalıştırıyorlar ben iki sene cumartesi gelmedim süt iznimden sonra şimdi gelmem gerektiğini söylüyorlar izin alsamda bir gün kesiyorlar izni öğle aramız yok yemeği yeyip yerimize geliyoruz bunları neden gösterip çıksam tazminat ve işsizlik maaşına bağlanabilirmiyim lütfen cevaplarımısınız

  1. Aslı hanım, doğru gerekçeler bularak ayrılmanız halinde, dava açarak haklarınızı alabilirsiniz. Buradan net bir şey söylemem mümkün olmaz. Canlı destek hattımızdan ulaşırsanız yardımcı olabiliriz.

 11. Yazınızdan aldığım aşağıdaki metinde hata var sanırım.
  Kıdem tazminatı 1-3-4 maddelere verilir. 2.maddaye verilmez.
  zira yazınızın başında da öyle belirtmişsiniz.

  Saygılarımla,

  İşveren için haklı fesih rehberi

  İşveren bakımından, feshin 25inci maddenin hangi fıkrasına göre yapıldığının önemi vardır. 1, 2 ve 3üncü fıkralara göre yapılan derhal fesihte işçiye kıdem tazminatı ödenmesi gerekirken, 4üncü fıkraya göre yapılan fesih sonucunda kıdem tazminatı ödenmesi gerekmez. İşverenin haklı fesih yol haritası ise şu şekilde olmalıdır:

  1. Aydın bey, gözümüzden kaçmış. Uyarınız için çok teşekkür ederiz, düzelttik.

 12. Merhaba 07.12.2017 tarihinde isverenim tarafından merkeze çağrıldım icra kağıdı tarafıma geldiği için bende bunun üzerine merkeze gittim konuşmaya başladığımızda bana bıktım senin yalanlarindan yönetim senle ayrılma kararı aldı dedi bende bunu duzeltirim kağıdı diye belirttim genel mudur in yanına cikti geri geldi ve ne yapacaksın dedi bende dediğim gibi dosyayı kapatacigimi belirmeye karşın aynı şekilde bıktım yalanlarindan dedi bende bunun üzerine biktiysaniz tazminatimi alıp yollarımız ayırabiliriz dedim alabininde bana terbiyesiz bir el hareketi yaparak alırsın tazminatını dedi bende sinirlenerek madem öyle bende mazalamiuorum birşey deyip vurdum kapıyı ciktim çıkarken böyle şirkete basliyim diye soylendim çıkış kapisjndayken ertesi gün olduğunda ptt den tebligat aldım 25,maddenin ikinci bendinde derhal fesih verilmiş bende avukat tutup ihtarname yolladı, 7 günü geçti hala bir haber yok avukat noteri gelip gelmediğini bize bildirir dedi 1,buçuk senedir bu s irketteydim konu nasıl sonuca varır bilgilendirimisiniz

  1. Merhaba. Zaten avukat tutmuşsunuz. Bundan sonrası için en doğru bilgiyi ondan alabilirsiniz.

 13. merhaba,
  kamu kurumunda 7,5 yıldır taşeron olarak çalışmaktayım. belirli süreli imzaladığım sözleşmem de ünvanım misafirhane ve santral görevlisi olarak geçmektedir. geçen hafta herhangi bir evrak verilmeden çay ocağında görevlendirildiğim söylendi. bende kabul etmedim dediklere yere hiç gitmedim ve şuan yıllık izin hakkımı kullanıyorum. kit personeline kadro durumları olur umudu içindeyim. işten ayrılmak kıdemimi yakmak istemiyorum. rapor almaya kalktığımda ileri de mahkeme açtığımda haksız duruma düşer miyim yada ücretsiz izin aldığımda bunlar lehime olur mu. bunlar olmazsa da haklı fesih yapıp sonrasında mahkemeye gitmeyi düşünüyorum. sizce bir yol izlemem uygun olur yardımcı olursanız sevinirim. şimdiden teşekkürler

 14. Mustafa Bey merhaba, tazminat almadan işsizlik maaşı almamın bir yolu var mı? Bir STK’da çalışıyorum kuruma inanıyorum ve bana tazminat ödemelerini istemiyorum ama işsizlik maaşına ihtiyacım var. İşten ayrılmayı ben istedim, yerime biri bulunana kadar devam ediyorum. Ayrılma sebebim müdürümün memnuniyetsizliği ve başta vaat edilen evden çalışma esnekliğinin sağlanmaması (bu maalesef sözleşmede yazılı değil). Nasıl bir çıkış yapabilirim?

 15. Merhaba. 2008 yılından beri şimdi … aldığı … da çalışıyorum. … ile … şartları bir değil mesela … da maaşlar normal maaş+80 tl avans yatarken şimdi %60 avans+%40maaş olarak 2 taksit gibi yatıyor, … da kasa açıkları kesilmezken …’ta kesiliyor. Buna … ve sendika anlaşarak bizim rızamız olmadan karar vermiş olması tezat değil mi? Tazminatlı çıkışımı sağlar mı? Nasıl bir yol izlemem gerekir?

 16. Merhaba.
  Ben iyi niyetten iş yerinden tazminat alıp ayrıldım,1 ay sonra geri başlayacağım.
  Ve evrağa daha iyi iş bulduğum gerekçesiyle kendi isteğimle tüm haklarımı alarak ayrıldım yazdım ve aldım.bu durumda 1 aylık işsizlik maaşı alabilir miyim.

  1. Ahmet bey, eğer işveren çıkış kodunuzu SGK’ya istifa olarak bildirmişse işsizlik maaşı alamazsınız. En doğru cevabı yine İşkur’a giderek alabilirsiniz.

 17. Merhaba Mustafa Bey. 10 yıl 2 aydan fazla bir süre çalışmış bulunduğum iş yerimden ayrılmaya karar verdim. 30 iş günü kadar da birikmiş iznim var. Hepsi dahil ayrılırken yani Ağustos’ta toplam 10 yıl 4 ay çalışmış olacağım.

  Unvanım sebepsiz olarak 1 Haziran Cuma günü yöneticilikten düşürüldü (hem de yeni başlayanlarla aynı pozisyona, uzmanlığa). Direktöre sözel itirazda bulundum, sorumlusu olmadığını çözüm arayacağını söyledi. Aynı gün aynı saat içinde genel müdüre hoşnutsuzluğumu yazılı olarak ilettim. Genel müdür 4 Haziran Pazartesi karşılıklı görüşmek istedi, motivasyonumu kaybettiğim için izne ayrıldığımı ilettim. Ortak müsait olduğumuz 13 Haziran Çarşamba günü bir araya geldik. Görüşmemizin sonuna doğru geçmişteki özverilerime çalışkanlığıma sahip çıkamadığım, faaliyetlerimin başkalarınca sahiplenildiği yönünde bir kanaat oluştu ve İnsan Kaynakları ile görüşmemi önerdi ama önüme bakmam gerektiğini, unvanımı geri almaya yönelik kendimi ispatlayabileceğim yeni bir faaliyet göstermem gerektiğini düşündüğünü ekledi. Moralim hepten bozuldu. Bu aralar herkesin topu birbirine attığı bir iş gündemde, dürüst zeki sabırlı çalışkan bir kurban aranıyor, tıpkı geçmişte olduğu gibi kullanılmak istendiğimi hissediyorum. 10 yıl 4 ay içerisinde yeri geldiğinde 5 kişilik iş çıkarabilmek için 4-5 yıl hiç izin kullanmadığımı, sil baştan kendimi ispatlamam yönündeki görüşünü sevmediğimi samimi ve saygılı bir dille genel müdüre belirttim. Bu arada gerek genel müdür gerek yönlendirdiği insan kaynakları direktörü şirkette yeniler, 1 yıl olmadı ikisinin de aramıza katılalı. İnsan Kaynakları ile elbette görüşeceğim ama motivasyonumu tamamen kaybettiğim için muhtemelen ayrılacağım.

  Ayrılırken 3600 iş gününü 4300 iş günü ile geride bıraktığım için kıdem tazminatımı alabileceğimi sanıyorum ama ihbar tazminatımı da alabilmem için bildiğim kadarıyla birim direktörü ve ik direktörüne 8 hafta sonra ayrılacağımı e-posta ile bildirmem lazım. Yine bildiğim kadarıyla bu bildiri ’’tek taraflı ve haklı fesih’’ kategorisine girecek şekilde olmalı. Şayet böyle ise nasıl bir bildiri yazısı yazmalıyım?

  Teşekkür ederim.

 18. İş yerine fesih yazısı yolladım beltilen sğre geçti ama ödeme yapılmadı beklemelimiyim yoksa hemen arabulucuya başvurmalımıyım
  Fesih nedenim agi ödenmemesi idi geçerli sebeb sayıkacağı söylendi sizce nedir

  1. Erkan bey, tebliğ evrakı size ulaştı mı? Ulaştıysa ve verdiğiniz süre dolduysa, evet arabulucuya başvurarak yasal süreci başlatmanız gerekir.

 19. Merhaba
  Iki yıldır özel bir sirkette calışmaktayım ise girisde 2 yillik sözlesme imzaladim bu sure dolmadan.sirketim bir yıl önce istifa gösterip sgk da cıkıs yapmıs.Holdin dısında kurdugu sirkette bir sonraki gün bosluk vermeden ise girdi göstermis sgk ya sordugumda önceki yila ait tum haklarim istifa gösterildiginden kaybolmus.Aynı is yerin de halen calismaya devam etmekteyim su anki sirkete ait herhangi bir sözlesmem yok imzaladigim evrakda yok.son sirketde bir yili gecti calismam.
  Altı ay önce sirket bizi yurt disina egitime gönderdi ve bu sirada bize 30 ay calismayi kapsayan bir taahhut name ve senet imzalatti.
  Suan is yerimden ayrilmak istiyorum senet ve taahhut namedeki sureyi öne süruyorlar baglayiciligi nedir

  1. Bunların elbette bağlayıcılığı vardır. Ancak haklı fesih gerekçesi bulursanız bundan kurtulabilirsiniz. Sigorta giriş çıkışı ise üzerinden uzun süre geçtiği için haklı fesih gerekçesi olmaz. Başka bir gerekçe bulmanız gerekir.

 20. 4 yildir calistigim is yerinde ne yillik izin nede fazla mesai ucreti almadigim.gibi psikolojik baski yogun is temposu ve karsiligini alamama maasa zam bunlarin hic birisinin olmamasi.bu sebepler ile hakli fesih yapilabilir mi.

  1. Ramazan bey yıllık izin kullandırılmaması ve fazla mesai ücreti yapmanıza rağmen ödenmemesi birer haklı fesih sebebidir.

 21. Merhaba. Maaşım bankaya yatiyor ama asgari ücret üzerinden yatiyor. Normalde maaşim asgari ücretin 2kati. Geriye kalan parayi elden aliyoruz. İsyerinde statum yuksek gorunuyor ama sadece gözle. El ile tutulan bir yani yok. Bu durum cok can sıkıyor. Maasimin hepsini bankaya yatirmiyor ki sigorta vergi fazla cikmasin diye. Hakli bi fesih sebebi olacagini dusunuyorum ? Bilgi verirmisiniz

 22. Merhabalar. Çalışmakta olduğum özel bir kurumda, kullandığım dahili telefonumun yönetim tarafından dinlendiğini öğrendim, hatta buna ilişkin olarak görüşmelerim kaydını whatsap üzerinden bana gönderdiler . Bu bir haklı fesih nedeni midir benim açımdan, kanundaki süreyi geçirmiş olsam başkaca bir kanuni hakkım var mıdır tazminatlarımı almaya ilişkin olarak? Cevabınız için şimdiden teşekkürler

  1. Buğra bey başkaca sebepler hakkında bir şey söyleyemem. Ancak dediğiniz şeyi ispat edebilmeniz durumunda, bana göre bu bir haklı fesih sebebidir. Ama önemli olan, bunun ispat edilebilmesidir.

 23. Merhabalar,
  Bir otelde resepsiyonist olarak çalışmaktayım.Kendime göre işten haklı sebeple ayrılmamı gerektirecek bir sürü sebebim var ama size de danışmak istedim.
  Öncelikle önbüro müdürümüz bir bayan,ben işe girdikten 4 ay sonra konuşmaları hal ve hareketleri çok agresif olmaya başladı bana karşı onur kırıcı cümleler(çoluk çocukla uğraşıyoruz vb.)sarfetmeye başladı.Sürekli bana karşı agresif,sözümü kesen,beni dinlemeyen ve beni psikolojik olarak bastırıp sindirmeye çalışan birisi..Mobbing midir?Kanıtlarım ses kayıtlarım ve şahidim var..
  Eskiye yönelik mesai ücretlerimin eksik yatırılması yani 1 e 1 buçuk üzerinden değil de 1 e 1 üzerinden yatırılması..Bunun ispatı için oteldeki kameralar ve işe giriş çıkışta parmak bastığımız otomatlar sayılabilir mi?
  3.ve en önemlisi akşam üzeri saat 17:00’den sonra otel personelinin sigara,çay ve yemek saatleri hiçbir şekilde yazılı bir şekilde yazmamakta yani bununla ilgili herhangi bir kaide yok..Gece 00.30 sularında bellboy arkadaşımla resepsiyona 10 metre uzaklıkta kapının dışında sigara içerken otel işvereni kendi mesaisi bittikten sonra geri geliyor ve sorumlu olduğum kasadan benim haberim olmadan bana söylemeden 200 TL alıyor ve ben de sabaha kadar kasadaki açık 200 TL’yi bulmaya çalışıyorum tabiki psikolojik açıdan yıpranıyorum ve bunu kamera kayıtlarını izleyince farkediyorum bunu da kayıt altına aldım telefonumda..
  Şimdi bu kadar “kendime göre”haklı sebebim varken işten tek taraflı fesih hakkına da sahip olabiliyor muyum acaba?

  1. Tolga bey mobbing kavramı oldukça karmaşıktır, şu yazımıza bakarak bilgi sahibi olabilirsiniz: iscidunyasi.com/yargitay-kararlarinda-mobbing-kavrami

   Fazla mesailerin eksik ödenmesi, bu durumu ispat edebilirseniz haklı fesih sebebidir. Bahsettiğiniz üçüncü husus da aslında mobbing kapsamında değerlendirilmeli. Bu nedenle sitemizdeki mobbing ile ilgili yazıyı dikkatli okumanızı öneririm.

 24. Öncelikle böyle bir başlığı detaylı açıklayarak bizi bilgilendirildiğiniz için çok teşekkürler. Soruma gelecek olursak 7 yıldır kurumsal bir firmada çalışmaktayım asgari ücret+prim olarak saat 08.30 -17.30 hafta sonları tatil olarak çalışıyoruz ilk girdiğim günden beri çalışma mantığı iş olduğu müddetçe çalışılacak iş bitirilecek yeri geldi iş yerinde yattık sabah kalkıp devam ettik sürekli olarak mesaiye kalıyorum bu mesajı yazıdığım gün bile 21.30 da işten çıktım. 🙂 fazla kaldığımız hiçbir saate fazla mesai ücreti almıyoruz bordromuzda da fazla mesai ücreti gözükmüyor 0.00 yazıyor yaptığımız işe göre prim alıyoruz mesai istediğimizde de size prim veriyoruz deyip kestirip atıyorlar şimdi benim durumum da haklı fesih yaparak 7 yıldır kaldığım fazla mesainin ücreti tazminatım vs bütün haklarımı almam mümkünmüdür kanıtlama konusunda şöyle bir imkanım var akşam yemeği fişlerimiz masraflarımız var müdürümüzün bize mail yoluyla attığı bilgilendirme mevcut akşam yemeği yiyebilmeniz için saat 21.00 a kadar çalışmanız gerekli şeklinde bana bu güne kadar ödenen akşam yemeği ücretleri otomatikman en az 21.00 a kadar çalıştığım anlamına geliyor evrajlarıyla kanıtlanabilir. Bu durumda nasıl bir yol izlemeliyim yardımcı olurmusunuz rica etsem

   1. Merhaba cevabınız için teşekkürler sözleşmemde o tür bir madde yok o yönden bir sıkıntı yaşamayacağım, fakat şöyle bir durum var mesai saatelrimi hafta içi 8:30-17:30 arası çalışıyoruz cumartesi ve pazar tatil kaldığımız mesailerde hep hafta içi akşam geç saatlere kadar oluyor hafta sonları tatil yapıyoruz çok az da olsa cumartesi geldiğimiz oluyor bu durumda bana cumartesi iş günü olduğunu öne sürerek ordaki çalışmadığım saatleri hafta içi akşam çalıştığımı söyleyebilirmi mahkeme yoluna gidince haksız çıkma ihtimalim olurmu acaba.

    1. Musa bey cumartesi ya da pazardan bağımsız olarak şu sorunun cevabını vermeniz gerekir: Haftalık çalışma süreniz 45 saati aşıyor mu? Aşıyorsa ve fazla mesai ücreti ödenmiyorsa, bu durum bir haklı fesih sebebidir.

 25. Merhaba;
  Bir giyim magzasında part time olarak çalışıyorum.çalıştığım magzada son iki aydır 125 saate yakın çalışıyorum fakat maaş bodromda 120 saat üzerinden ödeme yapılıyor
  Çalışma saatlerimiz de çok düzensiz akşam 16:00-23:00 arası çalışıyoruz.ertesi gün sabah 07:00 de tekrar işe çağrılıyoruz haftalık izin günlerimizde bazen 8 gün bazende 9 gün sonunda kullandırılıyor
  Bu sebeplerle haklı nedenle fesih talebinde bulanabilirmiyim
  Teşekkür ederim

 26. Oncelikle, boyle bir yaziyla bilgilendirdiginiz icin cok tesekkur ederim. 2 yillik sozlesmeyle ise basladigim ozel kurumsal bir sirkete baslayali 3 ay oldu. Sozlesme oncesinde konusulan maastan daha dusuk miktarlar yatti, gerekce olarak da “ozel kesintiler” adi altinda ozel saglik sigortasiymis. Konusulan ucretin altinda maas almam “tazminatsiz derhal hakli fesih” gerekcesi sayilir mi? Bu konu uzerinden ihtarname cekilirse sozlesme fesh oldugunu dusunerek işe gitmeyisimden dogacak tazminat gibi yasal bir cezaya maruz kalir miyim? Yardimci olursaniz cok sevinirim, iyi calismalar.

  1. Merhaba, teşekkür ederiz. İş sözleşmenizde yazan bir ücret var mı? Varsa bu ücret net mi brüt mü?

   1. İs sozlesmemizde yazan miktar asgari ucret + prim. Bordroda gorunen ve hesaba yatan miktar, prim dahil olmak uzere asgari ucretin altinda. İs yerim cagri merkezi oldugu icin, bana yapilan is teklifindeki maas konusundaki gorusmemizde kayit altindadir. Hicbir suretle asgari ucretin altina dusmeyecegini beyan ettikleri halde prim dahil asgari ucretin altinda maas verildi. Bir sonraki ay asgari ucret aldim ama sirketin sozlesmeye guvenerek calisanlar uzerinde rahat bir tavir sergilemesi beni rahatsiz etti. Derhal sozlesmeyi fesh edip ayrilmak istiyorum. Bunu gerekce gosterebilir miyim? Tesekkurler.

    1. Ali bey, asgari ücretin altında maaş ödenmiş ama bordronuza baktınız mı? Devamsızlık vb. kesintiler olabilir mi? Yoksa, 30 gün çalışmış bir işçiye asgari ücretin altında maaş ödenmesi hiçbir şekilde mümkün değildir. Bu durumda haklı nedenle derhal fesi yaparak işten ayrılabilirsiniz.

 27. Ben 5 aydır bir iş yerinde çalışıyorum işten üniversite kayıtları için çıkış almam gerekiyor bu haklı fesih sayılır mı haklı fesihten yararlanabilir miyim ?

 28. Merhaba ben bir sağlık ocağında 2 bucuk senedir hemşirelik yapıyorum. Tabi ne kadar hemşirelik denirse. İşe alınırken belirtilmeyen görev tanımı dışındaki işlerden beni sorumlu tutuyorlar ve yapmam konusunda baskı uyguluyorlar. Dayanacak gğvğm kalmadı. Verilen ek işlerin onurumu ve kariyerimi zedelediğini düşünüyorum. Doktorların böyle davrandığını gören hastalar bize de saygısızlık yapıyorlar. Hemşire olduğumu çok sonradan öğrenen hastalar var. Sözleşmemi feshetmek istiyorum. İşveren işe alırken beni yanılttı. Aynı zamanda 3 bucuk senedir maaşımı elden alıyorum en ufak bir kızmı dahi banka aracılığıyla verilmedi. İstifa edersem tazminat alabilirmiyim? Çok teşekkür ediyorum şimdiden.

   1. 6 hekim 5 ebe(kadrolu) 5 ücretli çalışan var bende dahil olmak üzere 3 hemşireyiz 2 si tam gün biri yarım gün 2 temizlik personelimiz mevcut biri tam gün diğeri günde 2 saat olmak üzere. Tek tek yazdım mesai saatlerinin Bi önemi var mı bilemediğim için. Uzun oldu k bakmayın 😊

 29. Merhabalar ben toplam 7 senedir gıda sektöründe yönetici olarak çalışmaktayım arefe günü işverenim ile sadece dükkan içindeki birtakım sorunlar ile ilhili görüş bildirmek istedim ve işverenim tarafından çok ağır hakaret sözlü olarak maruz kaldım ve sinirimden iş yerini terk etmek zorunda kaldım çalışmış olduğum restorant kurumsal bir şirket bayram dolayısı ile iş aktinde bulunamadım yarın böyle bir eylemde bulunucam sizden istediğim onca senenin hakkını alabilirmiyim birde eşim çalışmadığı halde bana 1 sene boyunca bekar agi yatırılmış bunuda yeni öğrendim 4 senedir evliyim daha öncede böyle birşey yapmışlarmıdır şüpheleniyorum lütfen bilgi verirmisiniz teşekkürler

  1. Kadir bey, bir ihtarname çekerek fesih yapmalısınız. Hakaret elbette bir haklı fesih sebebidir; ancak bunu ispatlamanız gerekir. Eşiniz için işyerine agi bildiriminde bulunmuş muydunuz?

 30. Merhaba ben özel sektörde calısyorm 3 yıldan fazladır şimdi okul nedeniyle çıkmak istiyorum kidem tazminati alabilirmiyim

 31. meraba ben 21aydır bir özel sektörde çalışmaktayım ve sabah 8 akşam 9 çaliştirildim asgari ücret maşim mesayimi istedim istedikten sonra kendim çikmam için bâskı görmeye başladım ve kendi rızam olmadan bilgi verilmeden yapmakta oldum işimi istememe ragmen azarlayarak degiştirdi hiç bir bayramda resmi tatilde ve yılık izin kullanmadım çocuk param ödenmedi bimer ve işkurdan şikayette bulundum gelen olmadı aylık 3gün izin veriliyordu 5aydır onada göndrrmiyorlar işi kendim bırakmam için zorluyor ne yapmam getek zor durumdayım yardımcı olurmusun allah rızası için

  1. Serhat bey bu durumda haklı fesih yaparak işten ayrılabilirsiniz. Zaten bunun için geçerli nedenleriniz mevcut. Bu yazımız size yol gösterecektir.

 32. Merhaba benim bu tazminat hesabında kafamı karıştıran bir husus var örnek verecek olursak ekimin 5 de işten çıkarıldığımı düşünelim tazminat hesabım eylül ayı bürütüm üzerindenmi hesaplanacak. yada eylülül 30 da işten çıkarıldım o zaman hangi bürüt baz alınacak bir türlü tazminat hesabını yapamadık prim ile çalıştığımız için her ay bürüt ücretimiz değişiyor net bilgi verirseniz çok sevinirim. şimdiden teşekkürler.

  1. Musa bey bu kadar hesaba aslında gerek yok. Madem priminiz var ve değişken; o halde normal bir aylık brüt maaşınız + son 1 yıldaki primlerinizin 1 aylık ortalaması şeklinde hesap yapılması gerekir.

 33. Merhabalar.Kolay gelsin.2016 ve 2017 senesinden ödenmemiş fazla mesailerim durmaktadır.İşveren bunları izin olarak kullandırmak istiyor.Ben izin olarak değilde ücret olarak talep edebilir miyim?Eğer ki ücret olarak ödemeyi kabul etmezler ise haklı sebep göstererek ihtarname ile fesih edebilir miyim?Tazminat hakkımı elde edebilir miyim.İlginiz için teşekkür ederim.

  1. Adem bey, fazla mesai ücreti ödemek yerine serbest zaman kullandırılması mümkündür. Ancak bunun, fazla mesainin yapıldığı tarihten itibaren en geç 6 ay içinde kullandırılması gerekir. Dolayısıyla işveren size bu fazla mesailerin ücretini ödemekle yükümlüdür.

 34. Merhaba ben özel sektörde 1 yılı geçkin çalışıyorum Senem doldu geçti bazı sebeplerden dolayi izin istedim işverenimden ama izin vermiyorlar bende 2 3 gündür işe gitmiyorum bazi sebeplerden dolayı acaba napmaliyim yardımcı olur musunuz

  1. İsmail bey, yıllık izninizi işveren, 2. yılın sonuna kadar kullandırabilir. Derhal kullandırması gerekmez. Devamsızlığınız, tazminatsız çıkarılmanıza neden olabilir.

 35. Hocam iyi gunler.ben guvenlik gorevlisiyim 12/24 calisiyorum dolayisiyla ne kadar fazla mesai yapsam o kadar fazla maas alabiliyorum.ama son zamanlarda bazı arkadaşlarımizin benden daha fazla mesai yaptigini goruyorum mesela birimiz 20 gun calisiyor birimiz 22 gun yani aradaki fark 2 gun.sizce bu normalmi .bir kac defa amire soylememe ragmen yine ayni degisen bisey olmadı.ayrica onceden yazilan nobet cizelgesinde bayram mesaimi bir kac defa degistimeside ayri bir konu.birde şoyle bir konu var bir arkadaşimin rahatsizligindan dolayı apar topar hastaneye gitmesinden dolayi eksilen personel yerine gunduz icin benim cagrilip nobete benim devam etmem soylenmis şirket tarafından bizim amire.ama beni cagirmayip nobeti tek tutup aksam gelecek olan kisinin yerine ben nobet tutuyorum ve o arkadasimda o gece nobete gelmiyor yani 1 gun gelmiyor ama hanesine yevmiyesi ve fazla mesaisi yaziliyor yani vardiya amirinin işgüzarlığı.konuyla ilgili ne yapmam gerekiyor cok haksizlik yapiliyor.yardimlariniz icin simdiden tesekkur ederim

  1. Murat bey, sizi anlıyorum; ancak fazla mesai söz konusu olduğunda, bunun düzenlenmesinde işverenin takdir hakkı vardır. Yani işveren size hak ettiğinizden daha az maaş ödeyemez; ama daha az fazla mesai yaptırabilir.

 36. Merhaba
  Bir kamu bankasında taşeron işçi olarak çalışmaktayım. Banka 4 yıllık fakülte mezunlarına ” bir defaya mahsus olmak üzere bankamız personel ihtiyacını fakülte mezunu şirket mezunlarından sağlayacaktır. bu kapsamda sizleri yazılı sınav ve sözlü mülakata davet ediyoruz” ibareli bir mail ile sınav ve mülakatın ardından kendi kadrosuna aldı. Bankanın taşeronluğunu yapan 4 şirketten birinde olmama rağmen ve aynı şirketten ve diğer şirketlerden kimseyi ayırt etmeksizin kadroya almalarına rağmen benimde içinde bulunduğum 25 kişilik(max 10 kişi ünv. mezunudur) grubu kapsam dışı bıraktılar. tarafımıza herhangi bir açıklama yapılmadı. Sorduğumuzda da yönetim uygun görmedi vs vs çelişkili cevaplar verildi. Bu konuda ne yapılabilir? Lütfen yardımcı olabilir misiniz.

  1. Onur bey önce kadroya alındınız mı? Fiilen kadrolu olarak çalışmaya başladınız mı? Öyle olduysa, şu an taşeron olarak mı çalışıyorsunuz?

 37. Merhaba zeynel bey öncelikle çok teşekkür etmek istiyorum verdiğiniz bilgiler için. Benim sorunum ise şu: 100 çalışanlı bi şirkette çalışıyorum. Yaklaşık 10 yıldır akşam servis uygulaması yapılıyor 2 gün önce servislerden benim bindiğim karşıyaka hattını kaldırdılar buca servisi ise devam etmekte. Sözleşmemizde yazmasa bile İşe girerken bana akşam servisimiz var dendi o şekilde bilgi verildi. İş yerim servisi kaldırmasına karşılık ektra yol yardımında da bulunmuyor. Bu nedenlere istinaden işveren iş sözleşmesi yapıldığı sırada yanıltıcı ve gerçeğe uygun olmayan bilgiler vererek benim işe giriş kararımı etkilemiş ise bu haklı fesih nedeni sayılabilir mi ? Birde uzun süre servis hizmeti vermesi sözleşmede yazmasa bile bir süre sonra benim hayatımı bu düzen içinde şekillendirmiş olmam ve maddi olarak sıkıntı çekmem anlamına gelir ise bu fikirde beni destekler mi? Şimdiden cevabınız için çok teşekkür ederim. Lütfen beni aydınlatın.

 38. Iyi günler. Kurumsal özel sektörde haziran 2012 yılından bu yana part time personel olarak çalışmaktayım.yani haftanın 4 günü çalışır 3 günü hafta tatilim olmakta. Gectigimiz ay içeride toplam kullanmadigim 28 gün yillik izinim bulunmaktaydi.bundan önceki senelerde yıllık izin kullandirilirken haftanın 4 günü yıllık izin 3 günü ise hafta tatili olarak girilirdi 7 gün izin yapıp 4 günü yıllık izinimden düşer ve 4 günün ücreti yatardı. Ama son düzenlemeye göre iş kanununda değişiklikler olduğu gerekçesiyle haftalık çalışma programımda 6 gün yillik izin girilip 1 gün hafta tatili veriliyor. 1 haftada 7 gün toplam izin yapıyorum bunun 6 günü yıllık izinimden düşüyor fakat ay sonunda puantaj ve bordromda 4 gün yillik izin giriliyor ve 4 gün ücreti yatırılıyor. Yani yıllık ızinimin 2 günü ücretsiz olarak yıllık izinimden düşmüş oluyor .bu konu ile ilgili nasıl bir yol izleyebilirim?

  1. Merhaba. Öncelikle, nasıl bir yasa değişikliği olduğunu öğrenmeniz gerekir. Bu değişikliğin sebebi olan yasa maddesi hangisiymiş? Ona göre değerlendirme yapmak daha doğru olacaktır.

   1. 170 calisma bakanligi ve iskur ile telefon araciligiyla gorusme yaptim hic bir sekilde yillik izinin ucretsiz kullandirilmasi gibi bir durum soz konusu olmadigini calisma sekli ve haftalik calisma saati ne kadar olduguna gore deil ise giris tarihinden itibaren yili dolduruldugunda 14 qun ucretli yillik izin hakkinizi kazaniyorsunuz .noter araciligiyla ihtar gonderebilirsiniz dediler .ama.kurumsal bir firma oldugu icin yaş tahtaya da basmayacaklarini dusundugum icin ihtar gonderirsem .tazminatsiz olarak isten cikartilmak konusunda tedirginim .ihtar yollandiginda otomatikman isten atilma durumum var midir ? Yada cikartilirsam bu sebepten kidem ve ihbar tazminati verilir mi ? Cevabiniz icin tesekkr ederim

    1. Merhaba. Açıkçası şirketin neye göre değişikliğe gittiğini anlayamadım. Bu nedenle, buradan yorum yaparak sizi yanıltmak istemem. O yüzden kesin bir şey söyleyemiyorum.

 39. Zeynel bey ;

  İşveren beni tatil günümden başlayarak üst üste 7 gün çalıştırdı. Yoneticiye mail kanalı ile itiraz etmeme rağmen bana cevap vermedi. Durum Bu ay gerçekleşti haklı fesih yapabilir miyim ? Yada tazminatı alabilmek adına nasıl bir yol izlemeliyim ?

 40. İyi günler 30.6.2018 tarihinde çalıştığım işyerinden askere gitmek için kendi rızamla istifa ettim,09.07.2018 tarihinde askere gittim askerlik bittikten sonra işsizlik maaşı alabirmiyim.

 41. Mustafa bey merhaba,

  24-II – e maddesine göre “İşveren tarafından işçinin ücreti kanun hükümleri veya sözleşme şartlarına uygun olarak hesap edilmez veya ödenmezse” diye belirtiyor. Sizin verdiğiniz bilgide ise işçi 6 işgünü içerisinde bu bilgiyi aldığı takdirde ihtar ederek işten ayrılır diyor. peki ortada bir bilgi yani işveren tarafından yazılmış bir mail, ilan vs. yok ise ve sadece maaşın ödenmesine söz verilen/alışılmış günde ödenmediği gerçeği var ise nasıl hareket etmeliyiz?
  Teşekkürler,
  İyi çalışmalar,

  1. Merhaba. Konu sadece maaş ödenmemesi ise, 6 iş günlük süre burada geçerli olmaz. Çünkü maaş ödememe fiili sona ermemekte ve her gün yinelenmektedir. Dolayısıyla maaşı gününde ödenmeyen işçi, dilediği zaman haklı fesih yapabilir.

Bir yorum yaz

E-posta hesabınız, telefon ve şehir bilgileriniz yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.

Bu yazımızı, alttaki sosyal medyada hesaplarının birinden paylaşan ziyaretçilerimizin yorumları ÖNCELİKLE cevaplanmaktadır. Yorum yaptığınız kullanıcı adıyla Sosyal Medya kullanıcı adınızın aynı olması yeterlidir.