İşçi ve işveren için haklı fesih rehberi

Bana sorulan sorularda işçilere bazen, şartları varsa, haklı fesih yapmaları gerektiğini söylüyorum. Ama internette araştırdığımda gördüm ki; haklı feshin nasıl yapılacağına dair açıklayıcı bilgiler bulmak pek mümkün değil. Bu nedenle yazımda, hem işçi hem de işveren açısından haklı fesih işleminin nasıl olması gerektiğini açıklayacağım.

Haklı fesih nedir?

Haklı fesih yasal dayanağını İş Kanunu’nun 24 ve 25inci maddelerinden alır. Taraflardan her hangi birinin, bu maddelerde yazılı hallerin var olması durumunda, iş sözleşmesini derhal sona erdirebilmesi anlamına gelir.

İşçi tarafından 24üncü maddeye göre yapılan fesihlerde ve işveren tarafından 25inci maddenin 1,3 ve 4üncü fıkralarına göre yapılan fesihlerde kıdem tazminatının işçiye ödenmesi gerekir.

Haklı feshin işçi açısından en önemli sonucu ise, işverenin 25/2 kapsamında haklı nedenle derhal fesih yapması durumunda, işçiye kıdem tazminatı ödememesidir.

Haklı fesih gerekçeleri neler?

Bu sorunun cevabı başlı başına bir yazı konusudur. Daha önce bu hususta yazdığım “9 maddede işçinin haklı fesih nedenleri” ve “14 maddede işverenin haklı fesi nedenleri” yazılarıma göz atarak bilgi alabilirsiniz.

haklı fesih yöntemi

Burada şunu söylemem gerekir ki; haklı feshin bu yazılarda belirtilen nedenleri dışından genel olarak şunun bilinmesi gerekir: İşyerindeki çalışma koşulları İş Kanununa uygun değilse, bu bir haklı fesih nedenidir.

İşçiler için haklı fesih rehberi

Sebebi ne olursa olsun, işçinin İş Kanununun 24üncü maddesi kapsamında haklı fesih yapmaya karar verdiğini varsayalım. Aşağıdaki süreçleri aynen izleyen işçi, en azından usul olarak yapması gereken her şeyi yapmış olacaktır:

 • İş Kanunu’nun 24/II maddesi gereğince haklı fesih yapacaksanız, fesih nedeni olayı öğrendiğiniz günden itibaren 6 iş günü içinde haklı fesih yapmanız gerektiğini unutmayın.
 • İnternetten bir ihtarname örneği bulun. (Sitemizde bulunan ihtarname örneği için tıklayınız.)
 • İhtarnamede öncelikle haklı fesih nedenini ya da nedenlerini net bir şekilde belirtin. Ardından da ödenmeyen haklarınızı ve kıdem tazminatınızı mutlaka talep edin. Ödeme yapılması için, ortalama 7 günlük bir süre tanıyın.
 • Maddi imkanınız varsa, bir notere gidin. (Yoksa PTT aracılığıyla da gönderebilirsiniz.)
 • Hazırladığınız ihtarnameyi noter kanalıyla, işverenin resmi adresine gönderin. (Bundan sonra işe gitmenize gerek yoktur; çünkü artık işten ayrılmışsınız demektir.)
 • Belirlediğiniz süre sonunda ödemeler yapılmamışsa, önünüzde 3 seçenek olacaktır.
 • İşkur’a başvurabilirsiniz, arabulucuya gidebilirsiniz ya da dava açabilirsiniz.
 • Net bir şekilde haklı olduğunuzu düşünüyorsanız arabulucuya başvurun.
 • Aksi takdirde dava açın.
 • Davayı bir avukatla açmanızı öneririm. Ama bu maddi olarak mümkün değilse, sitemizdeki dava açma dilekçesi örneğini indirebilir ve davayı nasıl açabileceğini görebilirsiniz.

İşveren için haklı fesih rehberi

İşveren bakımından, feshin 25inci maddenin hangi fıkrasına göre yapıldığının önemi vardır. 1, 2 ve 4üncü fıkralara göre yapılan derhal fesihte işçiye kıdem tazminatı ödenmesi gerekirken, 2nciü fıkraya göre yapılan fesih sonucunda kıdem tazminatı ödenmesi gerekmez. İşverenin haklı fesih yol haritası ise şu şekilde olmalıdır:

 • Fesih gerekçesi fiili, mutlaka tutanağa bağlayın.
 • Tutanağı, işçi işyerine gelirse elden, gelmezse posta yoluyla işçiye tebliğ edin.
 • Fesih bildirimi düzenleyin ve işçiye imza karşılığı tebliğ edin.
 • İşçinin, 25/2 kapsamındaki fiili nedeniyle haklı fesih yapacaksanız, bu fiili öğrendiğiniz tarihten itibaren 6 iş günü içinde, fesih işlemini yapmanız gerektiğini unutmayın.
 • İşçiye ulaşamıyorsanız, ihtarname hazırlayın. İhtarnamede, fesih gerekçesi fiili, feshin nedenlerini ve sonuçlarını açıkça belirtin.
 • Hazırladığınız ihtarnameyi, noter kanalıyla ya da iadeli taahhütlü olarak PTT aracılığıyla gönderin.

SONUÇ

İşçi ya da işveren, hangi  taraf haklı olursa olsun, haklıyken haksız duruma düşülebilmektedir. Bunun önüne geçmenin en kolay yolu, kanunun öngördüğü hususlara uymak ve gerekli işlemleri karşı taraftan önce yapmaktır.

Hazırladığım bu basit ama etkili rehberin, hem işçiler hem de işveren tarafı için kullanışlı olacağına inanıyorum. Unutmayın, bazen önemli olan sadece haklı olmak değil; aynı zamanda haklı olduğunu da ispat edebilmektir.

, ,
Mustafa Baysal
Mustafa Baysal
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığında üç yıldan uzun süre İş Müfettişi olarak görev yapan yazarın, İş Kanunu Sorunları adında bir kitabı bulunmaktadır. İşçi Dünyası'nın kurucusu da olan yazarın, İş ve Sosyal Güvenlik hukuku üzerine yazdığı diğer yazılarına buradan ulaşabilirsiniz.

24 Yorum

 1. Yazınızdan aldığım aşağıdaki metinde hata var sanırım.
  Kıdem tazminatı 1-3-4 maddelere verilir. 2.maddaye verilmez.
  zira yazınızın başında da öyle belirtmişsiniz.

  Saygılarımla,

  İşveren için haklı fesih rehberi

  İşveren bakımından, feshin 25inci maddenin hangi fıkrasına göre yapıldığının önemi vardır. 1, 2 ve 3üncü fıkralara göre yapılan derhal fesihte işçiye kıdem tazminatı ödenmesi gerekirken, 4üncü fıkraya göre yapılan fesih sonucunda kıdem tazminatı ödenmesi gerekmez. İşverenin haklı fesih yol haritası ise şu şekilde olmalıdır:

  1. Aydın bey, gözümüzden kaçmış. Uyarınız için çok teşekkür ederiz, düzelttik.

Bir yorum yaz

E-posta hesabınız, telefon ve şehir bilgileriniz yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.