İşçi ve işveren için haklı fesih rehberi

Bana sorulan sorularda işçilere bazen, şartları varsa, haklı fesih yapmaları gerektiğini söylüyorum. Ama internette araştırdığımda gördüm ki; haklı feshin nasıl yapılacağına dair açıklayıcı bilgiler bulmak pek mümkün değil. Bu nedenle yazımda, hem işçi hem de işveren açısından haklı fesih işleminin nasıl olması gerektiğini açıklayacağım.

Haklı fesih nedir?

Haklı fesih yasal dayanağını İş Kanunu’nun 24 ve 25inci maddelerinden alır. Taraflardan her hangi birinin, bu maddelerde yazılı hallerin var olması durumunda, iş sözleşmesini derhal sona erdirebilmesi anlamına gelir.

İşçi tarafından 24üncü maddeye göre yapılan fesihlerde ve işveren tarafından 25inci maddenin 1,3 ve 4üncü fıkralarına göre yapılan fesihlerde kıdem tazminatının işçiye ödenmesi gerekir.

Haklı feshin işçi açısından en önemli sonucu ise, işverenin 25/2 kapsamında haklı nedenle derhal fesih yapması durumunda, işçiye kıdem tazminatı ödememesidir.

Haklı fesih gerekçeleri neler?

Bu sorunun cevabı başlı başına bir yazı konusudur. Daha önce bu hususta yazdığım “9 maddede işçinin haklı fesih nedenleri” ve “14 maddede işverenin haklı fesi nedenleri” yazılarıma göz atarak bilgi alabilirsiniz.

haklı fesih yöntemi

Burada şunu söylemem gerekir ki; haklı feshin bu yazılarda belirtilen nedenleri dışından genel olarak şunun bilinmesi gerekir: İşyerindeki çalışma koşulları İş Kanununa uygun değilse, bu bir haklı fesih nedenidir.

İşçiler için haklı fesih rehberi

Sebebi ne olursa olsun, işçinin İş Kanununun 24üncü maddesi kapsamında haklı fesih yapmaya karar verdiğini varsayalım. Aşağıdaki süreçleri aynen izleyen işçi, en azından usul olarak yapması gereken her şeyi yapmış olacaktır:

 • İş Kanunu’nun 24/II maddesi gereğince haklı fesih yapacaksanız, fesih nedeni olayı öğrendiğiniz günden itibaren 6 iş günü içinde haklı fesih yapmanız gerektiğini unutmayın.
 • İnternetten bir ihtarname örneği bulun. (Sitemizde bulunan ihtarname örneği için tıklayınız.)
 • İhtarnamede öncelikle haklı fesih nedenini ya da nedenlerini net bir şekilde belirtin. Ardından da ödenmeyen haklarınızı ve kıdem tazminatınızı mutlaka talep edin. Ödeme yapılması için, ortalama 7 günlük bir süre tanıyın.
 • Maddi imkanınız varsa, bir notere gidin. (Yoksa PTT aracılığıyla da gönderebilirsiniz.)
 • Hazırladığınız ihtarnameyi noter kanalıyla, işverenin resmi adresine gönderin. (Bundan sonra işe gitmenize gerek yoktur; çünkü artık işten ayrılmışsınız demektir.)
 • Belirlediğiniz süre sonunda ödemeler yapılmamışsa, önünüzde 3 seçenek olacaktır.
 • İşkur’a başvurabilirsiniz, arabulucuya gidebilirsiniz ya da dava açabilirsiniz.
 • Net bir şekilde haklı olduğunuzu düşünüyorsanız arabulucuya başvurun.
 • Aksi takdirde dava açın.
 • Davayı bir avukatla açmanızı öneririm. Ama bu maddi olarak mümkün değilse, sitemizdeki dava açma dilekçesi örneğini indirebilir ve davayı nasıl açabileceğini görebilirsiniz.

İşveren için haklı fesih rehberi

İşveren bakımından, feshin 25inci maddenin hangi fıkrasına göre yapıldığının önemi vardır. 1, 2 ve 4üncü fıkralara göre yapılan derhal fesihte işçiye kıdem tazminatı ödenmesi gerekirken, 2nciü fıkraya göre yapılan fesih sonucunda kıdem tazminatı ödenmesi gerekmez. İşverenin haklı fesih yol haritası ise şu şekilde olmalıdır:

 • Fesih gerekçesi fiili, mutlaka tutanağa bağlayın.
 • Tutanağı, işçi işyerine gelirse elden, gelmezse posta yoluyla işçiye tebliğ edin.
 • Fesih bildirimi düzenleyin ve işçiye imza karşılığı tebliğ edin.
 • İşçinin, 25/2 kapsamındaki fiili nedeniyle haklı fesih yapacaksanız, bu fiili öğrendiğiniz tarihten itibaren 6 iş günü içinde, fesih işlemini yapmanız gerektiğini unutmayın.
 • İşçiye ulaşamıyorsanız, ihtarname hazırlayın. İhtarnamede, fesih gerekçesi fiili, feshin nedenlerini ve sonuçlarını açıkça belirtin.
 • Hazırladığınız ihtarnameyi, noter kanalıyla ya da iadeli taahhütlü olarak PTT aracılığıyla gönderin.

SONUÇ

İşçi ya da işveren, hangi  taraf haklı olursa olsun, haklıyken haksız duruma düşülebilmektedir. Bunun önüne geçmenin en kolay yolu, kanunun öngördüğü hususlara uymak ve gerekli işlemleri karşı taraftan önce yapmaktır.

Hazırladığım bu basit ama etkili rehberin, hem işçiler hem de işveren tarafı için kullanışlı olacağına inanıyorum. Unutmayın, bazen önemli olan sadece haklı olmak değil; aynı zamanda haklı olduğunu da ispat edebilmektir.


, ,
İşçi Dünyası
Zeynel Abidin Özkale
İşçi Dünyası'nın editörü olan olan yazarın, İş ve Sosyal Güvenlik hukuku üzerine yazdığı diğer yazılarına buradan ulaşabilirsiniz.

27 Yorum

 1. merhaba,
  kamu kurumunda 7,5 yıldır taşeron olarak çalışmaktayım. belirli süreli imzaladığım sözleşmem de ünvanım misafirhane ve santral görevlisi olarak geçmektedir. geçen hafta herhangi bir evrak verilmeden çay ocağında görevlendirildiğim söylendi. bende kabul etmedim dediklere yere hiç gitmedim ve şuan yıllık izin hakkımı kullanıyorum. kit personeline kadro durumları olur umudu içindeyim. işten ayrılmak kıdemimi yakmak istemiyorum. rapor almaya kalktığımda ileri de mahkeme açtığımda haksız duruma düşer miyim yada ücretsiz izin aldığımda bunlar lehime olur mu. bunlar olmazsa da haklı fesih yapıp sonrasında mahkemeye gitmeyi düşünüyorum. sizce bir yol izlemem uygun olur yardımcı olursanız sevinirim. şimdiden teşekkürler

 2. Merhaba 07.12.2017 tarihinde isverenim tarafından merkeze çağrıldım icra kağıdı tarafıma geldiği için bende bunun üzerine merkeze gittim konuşmaya başladığımızda bana bıktım senin yalanlarindan yönetim senle ayrılma kararı aldı dedi bende bunu duzeltirim kağıdı diye belirttim genel mudur in yanına cikti geri geldi ve ne yapacaksın dedi bende dediğim gibi dosyayı kapatacigimi belirmeye karşın aynı şekilde bıktım yalanlarindan dedi bende bunun üzerine biktiysaniz tazminatimi alıp yollarımız ayırabiliriz dedim alabininde bana terbiyesiz bir el hareketi yaparak alırsın tazminatını dedi bende sinirlenerek madem öyle bende mazalamiuorum birşey deyip vurdum kapıyı ciktim çıkarken böyle şirkete basliyim diye soylendim çıkış kapisjndayken ertesi gün olduğunda ptt den tebligat aldım 25,maddenin ikinci bendinde derhal fesih verilmiş bende avukat tutup ihtarname yolladı, 7 günü geçti hala bir haber yok avukat noteri gelip gelmediğini bize bildirir dedi 1,buçuk senedir bu s irketteydim konu nasıl sonuca varır bilgilendirimisiniz

  1. Merhaba. Zaten avukat tutmuşsunuz. Bundan sonrası için en doğru bilgiyi ondan alabilirsiniz.

 3. Yazınızdan aldığım aşağıdaki metinde hata var sanırım.
  Kıdem tazminatı 1-3-4 maddelere verilir. 2.maddaye verilmez.
  zira yazınızın başında da öyle belirtmişsiniz.

  Saygılarımla,

  İşveren için haklı fesih rehberi

  İşveren bakımından, feshin 25inci maddenin hangi fıkrasına göre yapıldığının önemi vardır. 1, 2 ve 3üncü fıkralara göre yapılan derhal fesihte işçiye kıdem tazminatı ödenmesi gerekirken, 4üncü fıkraya göre yapılan fesih sonucunda kıdem tazminatı ödenmesi gerekmez. İşverenin haklı fesih yol haritası ise şu şekilde olmalıdır:

  1. Aydın bey, gözümüzden kaçmış. Uyarınız için çok teşekkür ederiz, düzelttik.

Bir yorum yaz

E-posta hesabınız, telefon ve şehir bilgileriniz yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.