İşçi yıllık izin kullanmadığını nasıl ispatlayabilir?

İşçi yıllık izin kullanmadığını nasıl ispatlar?

Yıllık iznin işçi açısından iki temel önemi vardır. Birincisi, işçinin ruhen ve bedenen dinlenebilmesi bakımından yıllık izin kullanımının büyük önem arz etmesidir. İkincisi ise, işten ayrılan işçinin kullanamadığı yıllık izni varsa, bunlara ait ücretleri geriye dönük olarak alabilmesidir.

Yıllık izin ücreti

Yıllık izin ücreti, iş sözleşmesinin sona ermesine bağlı bir alacak türüdür. Şöyle ki; işçi çalışırken ona izin vermek yerine ücret ödenmesi mümkün değildir. Yıllık izin mutlak bir hak olup, işçinin inisiyatifine bırakmaksızın ona kullandırılması gerekir. Buna rağmen işçiler her zaman izinlerini kullanamamakta ve işten ayrıldıklarında bu izinlerine ait ücretleri talep etmektedir.

Yıllık izin ücretinin en önemli özelliği ise geriye dönük tüm çalışma yılları için talep edilebilmesidir. Bu ücret için zamanaşımı işten ayrılmakla başlar ve 5 yıl içinde istenmezse yıllık izin ücreti zamanaşımına uğrar. Ancak işçinin talep edebileceği yıllık izin ücreti, geriye dönük tüm yılları, her hangi bir süre kısıtlaması olmaksızın kapsar. İşçinin işyerinde 40 yıllık kıdemi varsa ve 40 yıl önceki yıllık izni halen duruyorsa; işçi bu iznin ücretini de talep edebilecektir.

Yıllık izin kullanılmadığı nasıl ispatlanır?

Yıllık izin kullandırmamanın cezası ne kadar?

Bu yazıya da göz atmak ister misiniz?

Aslında bu sorunun bir cevabı yoktur. Çünkü yıllık izin kullanmadığını işçi ispat etmek zorunda değildir. İşveren, işçisine yıllık izin kullandırdığını ispat etmekle mükelleftir.

yıllık izin ücretini kim ispat eder

Yargıtay 22. Hukuk Dairesi bir kararında (03.03.2016, 2015/457 E.) şöyle demektedir: “… Yıllık izinlerin kullandırıldığı noktasında ispat yükü işverene aittir. İşveren yıllık izinlerin kullandırıldığını imzalı izin defteri veya eşdeğer bir belgeyle kanıtlamalıdır. Bu konuda ispat yükü üzerinde olan işveren, işçiye yemin teklif edebilir.”

İş Kanunu birçok alacak konusunda ispat yükümlülüğünü işçiye vermesine rağmen, yıllık izinlerin kullandırılıp kullandırılmadığı noktasında işçi hiçbir şeyi ispat etmek zorunda değildir. Bu konuda işveren belge sunmak ve işçiye yıllık izin kullandırdığını yazılı delillerle ispat etmek mecburiyetindedir.

SONUÇ

İşyerinden ayrılan ve kullanmadığı yıllık izinlerin ücretini almak isteyen bir işçi, yıllık izin kullanmadığını ispat etmek zorunda değildir. Yargıtay kararlarından da açıkça görüleceği üzere; yıllık izin konusunda ispat yükümlülüğü işverene aittir.

İşveren, işçisine yıllık izin kullandırdığını imzalı izin defteri ve benzeri belgelerle kanıtlamak zorundadır. Aksi takdirde mahkeme tarafından, işçinin yıllık izin kullanmadığı kabul edilecektir.

NOT: 12/10/2017 tarihinden itibaren İş Kanunundan kaynaklanan bazı alacakları için zamanaşımı süreleri değişmiştir. Lütfen İş Kanunundaki yeni zamanaşımı sürelerine göz atmayı unutmayınız. Aksi takdirde yanlış bilgi edinmiş olabilirsiniz.


İşçi Dünyası
Zeynel Abidin Özkale
İşçi Dünyası'nın editörü olan olan yazarın, İş ve Sosyal Güvenlik hukuku üzerine yazdığı diğer yazılarına buradan ulaşabilirsiniz.

6 Yorum

  1. Merhaba.ben 16 yıldır aynı iş yerinde çalışıyorum.bu gün bana işyerinin kapatılacağıno söylediler sözlü olarak.ben iznini hep 15 gün kullandım.şu anda benim iznim 28 gün olması lazım bu ücretlerini alabilirmiyim.19 Mayıs ğibi resmi Tatillerde çalıştım.günde 1 saat fazla mesai yaptım.cumartesileride 5 er saat çalıştım. Bu haklarımızı alabilirmiyim.kıdem be ihbar tazminatı ala biliri yim. İş verenlerin 2 ortak.tazminatını 28 bin olduğunu kağıda yazıp verdiler.birde borromda brüt 1.700 tl gözüküyor.ama benim cebine giren para 1.600 tl dir.peki bu halde benim bürünm 2.400 felan gözükmesi gerekiyor sanırım.bunu nasıl ispatladı. Yardımcı olursanız sevinirim Teşekkürler cevabınızı sabır ile bekliyorum.

    1. Merhaba. Bahsettiğiniz tüm alacaklarınız elbette hakkınızdır. Fazla çalışma ücreti ve yıllık izin ücreti gibi alacaklarınız sizin en tabi hakkınızdır. Ancak işverenler bu ücretleri genelde ödemek istemezler. Eğer siz de alamazsanız dava açmak en mantıklı yoldur. 1.600 TL net ücret alıyorsanız brütü elbette 1.700 TL’den fazladır.

  2. Dört yıldır çalıştığım otelin müdür kadrosu değişti haliyle kendi tanıdıklarını tüm departmanlara yerleştirdiler.Benim gibi eski çalışanlar ya işten çıkdılar ama çoğuna tazminat vermemek için baskı uyguladılar.Benim bu yıl hakettiğim yıllık iznimin bana verilmeyeceği söylendi.Benim hakkım olan yıllık iznimi benim istediğim tarihlerde değil de belirsiz bir zamana attılar,yanine zaman verilir belli değil mantıklı bir açıklama yapmıyorlar.Bu durumda ne yapmam gerekir ?

    1. Merhaba, yıllık izniniz senesi içinde kullandırılacaksa sorun yok demektir. Ancak senesi dolduğu halde kullandırılmaz ve talep etmeniz halinde yine de verilmezse, haklı fesih yaparak işten ayrılabilirsiniz.

  3. Merhabalar yaklaşık 5.5 senedir çalıştığım iş yerinde hiç bir sene senelik ücretimi kullanamadım her zaman oyalanıp kimseye kullandırmadım sanada kullandırmam gibi cevaplar aldım maaş hiç bir şekilde banka yolu ile değilde hep elden verildi ve çalışmamın yaklaşık 3. senedinde aldığım maaş üzerinden sigorta gösterilecegini iş verenle konusup anlaşmıstık ama bunun uzerıne herhnagı bır sözleşme imzalamamıştık yalnız 4A sigorta dökümünde bariz bir şekilde gözükmekte . 2019 senesine girdiğimizde tarafıma herhangi bir sebep göstermeksizin kendilerince sigortamı tekrar askeri ücret üzerinden ödemeye başladılar bu sizce yasal mı ? böyle bir hakları var mı ? birde 3. senemden itibaren kullanmadıgım senelik izinleri kullanabilme şansım veya ücret tahsilata yapmaları mümkünmü ? birde şu an işi tek taraflı feshetme olanaklarına sahip miyim ? lütfen yardımcı olursanız sevinirim .

    1. Merhaba. İçeride kullanamadığınız yıllık izin varsa işverenden yazılı olarak kullanmayı talep etmeniz gerekir. Buna rağmen ve geçerli bir neden olmaksızın kullandırılmazsa, bu durum bir haklı fesih nedenidir. Gerçekte aldığınız ücretten daha az prim yatırılması da elbette bir haklı fesih sebebidir.

Bir yorum yaz

E-posta hesabınız, telefon ve şehir bilgileriniz yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.