İşçiler için yıllık izin süreleri

İşçi için yıllık izin süreleri

Bir yıl boyunca çalışan işçinin dinlenmesi, sadece bir zorunluluk değil aynı zamanda bir hak olarak görülmelidir. Yıllık izin süresi boyunca işçiye çalışmadığı halde ücret ödeyen işveren, bu ücreti boşa ödenmiş bir ücret olarak görmemelidir. Çünkü yıllık ücretli izin dönemi; işçinin dinlendiği, yeni yıla hazırlandığı ve verimi artırıcı etkisi olan bir süredir.

İşçi yıllık süreleri en az kaç gün olmalı?

Yıllık izin süreleriyle ilgili bilinmesi gereken ilk husus, hangi işçinin ne kadar yıllık izin hakkının olduğudur.  İş Kanununun 53 üncü maddesinde işçi bazında değil, kıdemi esas alarak düzenleme yapılmıştır. Buna göre yıllık izin süreleri şu şekilde ifade edilebilir:

  • Kıdem süresi 1 yıl ile 5 yıl (dahil) arasında olanların izin süresi en az 14 iş günüdür.
  • Kıdem süresi 5 yıl ile 15 yıl arasında olanların izin süresi en az 20 iş günüdür.
  • Kıdem süresi 15 yıl ve daha çok olanların izin süresi en az 26 iş günüdür.

Madencilerin yıllık izin süreleri

Yer altı ve maden işlerinde çalışan işçiler için ise bu süreler 4’er gün artırılır. Yani onların izinleri sırasıyla en az 18, 24 ve 30 iş günü olarak kullandırılmalıdır.

Doğum izni ne zaman başlar?

Bu yazıya da göz atmak ister misiniz?

18 yaşından küçükler ile 50 yaşının üstündekilerin yıllık izin süreleri

yıllık izin süreleri kıdem hesabı

İşçinin yaşı 18 ise veya 18’den az ise ya da 50 veya 50’den çoksa bu durumda bu işçilerin izinleri en az 20 iş günü olarak belirlenebilir. Bu yaşlardaki işçilerin izinleri sırasıyla en az 20, 20 ve 26 iş günü olarak kullandırılmalıdır.

Sonuç

Yukarıda belirtilen izin sürelerinin en az olduğunu unutmamak gerekir. İşveren dilerse gerek toplu iş sözleşmesi gerekse bireysel iş sözleşmesi vasıtasıyla bu süreleri artırabilir; ama kesinlikle azaltamaz. İşçinin rızası olsa bile, bu izin süreleri yukarıda belirtilen sürelerden daha az belirlenemez. Yıllık izin hakkında kapsamlı bilgi almak istiyorsanız yıllık izin rehberimize göz atabilirsiniz.

Ayrıca aşağıdaki kısa videoyu da izleyebilirsiniz.


İşçi Dünyası
Zeynel Abidin Özkale
İşçi Dünyası'nın editörü olan olan yazarın, İş ve Sosyal Güvenlik hukuku üzerine yazdığı diğer yazılarına buradan ulaşabilirsiniz.

4 Yorum

Bir yorum yaz

E-posta hesabınız, telefon ve şehir bilgileriniz yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.