İşçi zarar tespit tutanağı

İşçi zarar tespit tutanağı

İşçinin, işverenin malına zarar vermesi halinde ne yapılabileceğiyle ilgili bir yazıyı daha önce paylaşmıştım. Buradan da okuyabileceğiniz üzere, işyerindeki bir fiili nedeniyle işverenin malına zarar veren işçiden bu zararın direkt olarak tahsil edilmesi yanlıştır.

Şöyle ki; işçi hangi nedenle işverenin malına zarar vermiş olursa olsun, bunun için öncelikle iş sözleşmesine bakılması gerekir. İşçinin bu fiili için açıkça ceza öngörülmemişse, işçiden bu zararın tahsil edilmesi bazı şartlara bağlıdır.

Yargıtay’a göre; böyle bir zararın tazmini ancak mevcut bir yargı kararı sonucunda olabilmektedir. Yani işveren, işçisinin aleyhine genel yetkili mahkemede dava açmalı ve onun verdiği zararı mahkeme kararına bağlamalıdır. Ancak bundan sonra, zararı tazmin edebilecektir.

İşçinin, işyerindeki her hangi bir mala zarar vermesi durumunda işverence düzenlenecek tutanak örneğini ise aşağıda sunuyoruz. İşçi zarar tespit tutanağını inceleyebilir ve word formatında indirerek gerekli düzenlemeleri yapabilirsiniz.

İşçi ücretsiz izin dilekçesi örneği

Bu yazıya da göz atmak ister misiniz?

İndirmek için tıklayın.


İşçi Dünyası
Zeynel Abidin Özkale
İşçi Dünyası'nın editörü olan olan yazarın, İş ve Sosyal Güvenlik hukuku üzerine yazdığı diğer yazılarına buradan ulaşabilirsiniz.

Bir yorum yaz

E-posta hesabınız ve şehir bilgileriniz yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.