İşçiler açısından vergi dilimi nedir?

Vergi dilimi ne anlama gelir?

İşçiler açısından önemli bir konu da vergi dilimidir. Bunun nedeni, belirlenmiş olan vergi dilimlerinin işçinin maaşını dolaylı olarak düşürmesidir. O halde vergi dilimi nedir, oranları nelerdir ve bunun işçinin maaşına etkisi ne olur?

2018 vergi dilimleri ve oranları

Önce bu vergi dilimlerini ve vergi dilimlerinde uygulanacak olan oranları yazalım. 193 sayılı Gelir Vergisi Kanununun 103üncü maddesine göre İŞÇİLER için 2018 yılı vergi dilimleri ve oranları şu şekildedir:

 • 14.800 TL’ye kadar %15
 • 34.000 TL’nin 14.800 TL’lik kısmı için maktu 2.200 TL ve sonrası için %20
 • 120.000 TL’nin 34.000 TL’lik kısmı için maktu 6.060 TL ve sonrası için %27
 • Gelir 120.000 TL’nin de üstündeyse, 120.000 TL’lik kısmı için maktu 29.280 TL ve sonrası için %35

Gelir vergisi sistemimiz artan oranlı

Yukarıdaki oranlardan da görebileceğiniz üzere, Türk vergi sisteminde gelir vergisi bakımından artan oranlı tarife biçimi kabul edilmiştir. Çalışanın geliri arttıkça, ödenmesi gereken vergi oranı da artmaktadır. Dolayısıyla, ücret geliri elden eden bir işçi için sabit bir gelir vergisi oranından bahsetmek mümkün değildir.

İşçi maaşları ne zaman ödenir?

Bu yazı da ilginizi çekebilir

Vergi dilimine ne zaman girilir?

İşçinin almış olduğu maaş toplamı arttıkça ücretinin düşmeye başlayacağını daha önce açıklamıştık: Maaşın yıl sonuna doğru azalmasının sebebi nedir? Sene başında yani ocak ayında ilk maaşını alan işçi, maaşı çok çok yüksek değilse, doğal olarak bu maaşının %15’i kadar gelir vergisi ödeyecektir. Aylar geçtikçe ve işçinin maaşları üst üste toplandıkça oran değişmeye başlayacaktır.

Örneğin haziran ayına geldiğimizde, işçinin o ana kadar aldığı maaşlar toplamı 14.800 TL’yi geçmişse işçi artık %20 vergi vermeye başlayacaktır. Yine işçi örneğin kasım ayına gelindiğinde o ana kadar toplam aldığı ücret 34.000 TL’yi geçmişse, bu defa da %27 vergi vermeye başlayacaktır.

Vergi dilimine sene başında hemen girilir. Ancak daha yüksek vergi dilimine ise, örneklerde de açıkladığımız üzere, alınan maaş toplamı arttıkça ve ilerleyen aylarda girilir.

Asgari ücretlilerde vergi dilimi ve oranları

Asgari ücret bilindiği üzere, 2018 yılı için net 1.606,00 TL olarak belirlendi. Ancak yıl içinde ücret toplamının artmasıyla işçinin vergi dilimi de değişmekte ve yıl sonuna doğru asgari ücret, 1.606,00 TL’nin altına inmektedir. Bunun önüne geçmek için bir yasa tasarısı şu an meclistedir. Gerçekleşmesiyle birlikte, yazıyı güncelleyeceğim.

Vergiyi işçi doğrudan ödemez

vergi dilimi nedir ve oranları kaçtır

Gelir vergisi normalde geliri elde eden tarafından beyan edilerek ödense de, işçiler bakımından durum farklıdır. Burada mükellef işçi olsa da, muhatap işveren olacaktır. İşveren, işçisine ödediği maaştan ilgili vergi dilimindeki oranı uygulayarak gelir vergisini kesmek ve bu miktarı vergi dairesine bildirmekle yükümlüdür. İşçinin bu hususta yapması gereken bir şey yoktur.

Vergi dilimi kesintisi kaç ay sürer?

İşçilerin bu soruyu sıkça sorduğunu görüyorum. Bunun nedeni, vergi diliminin ne olduğunun tam olarak anlaşılamamış olmasıdır. Yukarıda da açıkladığım gibi, gelir vergisi işçinin maaşından her ay kesilir. Yılın belli bir ayına kadar kesilmesi ve sonrasında kesilmemesi söz konusu değildir. İşçi ücret gelir elde ettikçe, ilgili vergi dilimine rastlayan oran kadar gelir vergisi ödemeye devam edecektir.

Vergi dilimler her yıl değişir

Vergi dilimleri her yıl güncellenmekte, bir başka deyişle artırılmaktadır. Bu nedenle, her sene ocak ayı itibariyle yeni tarife geçerli olmaktadır. Vergi dilimini ve ödemesi gereken oranı merak edenlerin bu ayrıntıya dikkat etmesi gerekir.

SONUÇ

Vergi dilimi, gelir vergisine tabi vergi mükellefinin, sene içinde elde ettiği gelir arttıkça değişen ve her dilime farklı ve artan bir oranın belirlendiği bir sistemdir.

Böylece çalışan sene başında daha az vergi verirken, toplam gelir arttıkça ödemek zorunda olduğu vergi miktarı da artmaktadır.

Bu sistem, ülkemiz gelir vergisi uygulamasında “artan oranlı” vergilendirme sisteminin kabul edilmesinden kaynaklanmaktadır ve sene sonuna doğru görülen maaş düşüşlerinin temel nedenidir.


İşçi Dünyası
Zeynel Abidin Özkale
İşçi Dünyası'nın editörü olan olan yazarın, İş ve Sosyal Güvenlik hukuku üzerine yazdığı diğer yazılarına buradan ulaşabilirsiniz.

7 Yorum

 1. Aldığımız maaşın ne hayrı kaldı ben anlamadım.Maaşım arttıkca benden alınan parada artıyo doğal olarak kesinti yapılan maaşım eski aldığım maaşla aynı konuma geliyor.elde var sıfır boşa terfi alıyoruz.Bunu kesintileri oranlarını düşürme şansımız var mı acaba bıktık kesintilerden vergilerden.Bırakmadılar ki yaşayalım.

  1. Merhaba. Onur bey, ne yazık ki bu kesintileri düşürmek mümkün değildir. Kanun değişmedikçe, aynı oranlar uygulanmaya devam edilir.

  1. Merhaba. Bunun için belirlenmiş bir ay yoktur. Gelir vergisi matrahınız, bir üst dilime ne zaman girerse, üst orandan vergi ödemeye başlarsınız. Yoksa, yıl içinde ilk aldığınız maaştan da %15 oranında gelir vergisi kesilmektedir.

 2. işçiler her ay normal işverenle kaç paraya anlaşmışsa o maaş üzerinden aylığını almakta ama bana vergi dlimine girdiğin için maaşında düşme var dediler benim maaşım 2200 ama benden yüksek maaş alanlar her ay düzenli olarak hiç maaşlarında vergi dilimine girmeden kesinti olmadan almaya devam ederken ben niye her yıl vergi dilimine girdin diyerek maaşımda kesinti oluyor

  1. Ekrem bey, birbirine yakın maaş alanlar hemen hemen beraber vergi dilimine girer. Bu bahsettiğiniz durumun başka bir nedeni olmasın?

Bir yorum yaz

E-posta hesabınız, telefon ve şehir bilgileriniz yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.

Bu yazımızı, alttaki sosyal medyada hesaplarının birinden paylaşan ziyaretçilerimizin yorumları ÖNCELİKLE cevaplanmaktadır. Yorum yaptığınız kullanıcı adıyla Sosyal Medya kullanıcı adınızın aynı olması yeterlidir.