İşçiler için AGİ formu örneği

Yazıyı sizin için güncelledik:

işçi agi formu

İşçi AGİ formu örneği

Asgari geçim indirimi ya da AGİ, işçinin eş ve çocuk durumuna göre belirlenen oranlarda vergi indiriminden faydalanmasıdır. Bir başka deyişle, işçi medeni haline göre değişen tutarlarda daha az vergi ödemekte ve dolayısıyla maaşı artmaktadır.

Örneğin şu yazımda da görüleceği üzere; işçinin medeni durumuna göre alması gereken asgari ücret tutarı da artmaktadır. Ancak AGİ’den faydalanılabilmesi için öncelikle işverenin bu durumdan haberdar edilmesi gerekir.

İşçinin çocuğu dünyaya geldiğinde asgari geçim indirimi oranı artacak ve işçi daha yüksek maaş alacaktır. Ama bu durum işverene bildirilmelidir ki, işveren de maaş bordrosuna yeni durumu işleyebilsin.

İşçi ücretsiz izin dilekçesi örneği

Bu yazıya da göz atmak ister misiniz?

İşte aşağıda yer alan asgari geçim indirimi formunu ya da resmi adıyla aile durumu bildirimini doldurarak işverene verebilirsiniz. Bu form; işe ilk girildiğine verildiği gibi, medeni halde meydana gelen her değişiklik de ayrıca bu AGİ formuyla bildirilecektir.

Evlendiğinizde, eşiniz işini bıraktığında ya da çocuğunuz dünyaya geldiğinde Word formatındaki bu formu indirebilir ve düzenleyerek işvereninize verebilirsiniz.

Geriye dönük AGİ’lerinizi nasıl alabileceğinizi bir başka yazımda açıklamıştım. O yazıya ulaşmak için tıklayınız.

AGİ formunu indirmek için tıklayın.


İşçi Dünyası
Zeynel Abidin Özkale
İşçi Dünyası'nın editörü olan olan yazarın, İş ve Sosyal Güvenlik hukuku üzerine yazdığı diğer yazılarına buradan ulaşabilirsiniz.

Bir yorum yaz

E-posta hesabınız ve şehir bilgileriniz yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.