İşçiler için arabulucu başvurusu nasıl yapılır?

İşçiler için arabulucuya başvuru süreci

Yakın zamanda yapılan iki değişiklikle hem İşkur’a yapılan işçi şikayeti süreci kaldırıldı hem de işçinin doğrudan iş mahkemesine başvurma imkanı ortadan kaldırıldı. Böylece işten ayrılan bir işçi için, iş mahkemesine başvurmadan önce zorunlu bir başvuru yolu ortaya çıktı: Zorunlu arabuluculuk. Peki ama işçi arabulucuya nasıl başvuracak? Sürç nasıl işleyecek?

İşçiler açısından eski sistem

Önce eski sistemden kısaca bahsedelim. İşten ayrılan bir işçinin önünde iki seçenek vardı. İşkur’a şikayet dilekçesi vererek hakkını aramak ya da doğrudan mahkemeye dava açmak. İşçi dilerse önce İşkur’a şikayette bulunabiliyor ve ardından da gerek duyarsa iş mahkemesine gidebiliyordu. İşçinin ayrıca İşkur’a hiç başvurmadan doğrudan dava açması da mümkündü.

İşçinin hak aramasında yeni sistem

Zorunlu arabuluculuk sistemini anlattığımız bir yazıda da belirtildiği gibi, iş mahkemelerinin dava yükünü azaltmak ve işçi ile işvereni uzlaştırarak kısa sürede sonuç alabilmek için zorunlu arabuluculuk sistemi getirildi. Sistemin genel hatlarıysa şöyle:

İşçi alacaklarında faiz başlangıcı ve oranları

Bu yazıya da göz atmak ister misiniz?

 • İşten ayrılan işçi, işverenden alamadığı her hangi bir hakkı olduğunu düşünüyorsa öncelikle arabulucuya başvuracak.
 • Arabulucu; işçi ve işvereni uzlaştıramazsa, taraflar iş mahkemesinde dava açabilecek.
 • Arabulucuya başvurmadan doğrudan İş Mahkemesine dava açılırsa, mahkeme bu davayı incelemeyecek.

Arabulucuya nasıl başvurulacak?

Öncelikle hangi yer adliyesinin yetkili olduğuna bakmak gerekir. İşçi arabulucu başvurusunu, işverenin yerleşim yerinde ya da işin fiilen yapıldığı yani işyerinin olduğu yerde bulunan adliyeye yapması gerekir.

Bu yerdeki adliyede arabuluculuk bürosu varsa oraya, yoksa sulh hukuk mahkemesi yazı işleri müdürlüğüne başvurulması gerekir.

Arabuluculuk başvurusu dilekçesi

Arabulucunun temel görevi işçi ve işvereni bir araya getirmek ve uzlaşmalarını sağlamaktır. Dolayısıyla yüz yüze gelindiğinde talepler ortaya konacak ve arabulucu da buna göre bir sonuca varmaya çalışacaktır.

Ancak arabulucuyu doğru yönlendirmek için başvuru esnasında verilecek dilekçenin ayrıntılı ve doğru şekilde hazırlanması önem arz eder. Bu dilekçede aşağıdaki hususlar yer almalıdır:

 • İşçinin kimlik ve iletişim bilgileri
 • İşverenin unvan, adres ve iletişim bilgileri
 • Hangi hakların talep edildiği, bunların yasal dayanağı ve kanıtlayıcı evraklar

Arabuluculukta dikkat edilmesi gereken hususlar

Arabulucu; tarafları bir araya getirdikten sonra en geç 4 hafta içinde kararını verecektir. Burada özellikle şu konulara dikkat edilmelidir:

 • Geçerli bir mazeret bildirmeden ilk toplantıya gelmezseniz ve arabulucu bu nedenle karar veremezse; ileride dava aşamasında haklı çıksanız bile yargılama giderlerini siz ödersiniz ve lehinize vekalet ücretine hükmedilmez.
 • Arabulucu işçi ve işvereni uzlaştırırsa, ona ücret ödemeniz gerekir. Bu ücret 2017 yılı için en az 240 TL’dir. Toplantılar 2 saatten uzun sürerse, sonraki her saat için de ücret ödersiniz. Yani arabuluculuk ücretsiz bir hizmet değildir. Ama uzlaşma olmazsa ve toplantılar 2 saatten az sürmüşse ücret ödemeniz gerekmez.
 • Toplantıya bizzat ya da varsa avukatınızla katılabilirsiniz.
 • Arabulucuya başvurduğunuzda, tüm zamanaşımı süreleri ve hak düşürücü süreler durur.

SONUÇ

arabulucu dilekçe örneği

Yukarıda detaylı olarak açıkladığım üzere; öncelikle hangi arabuluculuk bürosuna başvurabileceğini öğrenmeli, sonra iyi bir başvuru dilekçesi hazırlamalısınız.

Bu başvuru dilekçesinin bir örneğini aşağıdan indirebilirsiniz. Ama size tavsiyem; arabuluculuk başvuru dilekçesi için mutlaka yardım almanız yönündedir. Çünkü haklı olduğunuzu ortaya koyan, lehinize olan tüm yasa maddelerini açıklayan ve doyurucu bir dilekçe, arabulucuyu da doğru yönlendirecektir. Unutmayın; arabulucu muhakkak İş Hukuku konusunda bilgi sahibi olacaktır; ancak gözünden kaçabilecek noktalarda özellikle Yargıtay içtihatlarıyla onu yönlendirmeniz mümkündür.

Ayrıca arabuluculuk bir nevi “pazarlık” olduğu için, pazarlığa oturmadan önce ne kadar alacağınızın olduğunu bilmeniz gerekir. Örneğin kıdem tazminatı, ihbar tazminatı, fazla mesai, genel tatil, yıllık izin ücreti vb. alacaklarınızı alt alta toplamalı ve ortalama bir rakam bulmalısınız. Bu da yetmeyecektir; çünkü davalık olsanız ve kazansanız bile, bazı alacaklarda hakkaniyet indirimi uygulanmaktadır. Bunu da göz önüne almalı ve işverenin teklifini değerlendirmelisiniz. Normalde ne kadar alacağınızın olduğunu, dava açsanız kazanma ihtimalinizin ne olduğunu, kazansanız bile ne kadar alabileceğinizi bilmeden arabulucu masasından kazançlı çıkmanız mümkün olmayacaktır.

Arabulucu başvuru dilekçesini indirebilir ve dilediğiniz gibi düzenleyebilirsiniz. Bunun yerine, dilekçe hazırlama danışmanlığı hizmetimizden faydalanmak isterseniz, sitemizdeki canlı destek hattına anında yazabilir ya da doğrudan bu bağlantıyı tıklayarak bizimle canlı iletişime geçebilirsiniz. (Dilekçe hazırlama danışmanlığı ücretimiz 295 TL’dir.)

NOT: Zorunlu arabuluculuk uygulaması 01/01/2018 tarihinden itibaren geçerli olacaktır.

Arabuluculuk başvuru dilekçesi örneği indirin.


İşçi Dünyası
Zeynel Abidin Özkale
İşçi Dünyası'nın editörü olan olan yazarın, İş ve Sosyal Güvenlik hukuku üzerine yazdığı diğer yazılarına buradan ulaşabilirsiniz.

98 Yorum

 1. 06.09.2017 tarihinde internet üzerinden Eskişehir iş ilanlarında Özkaya yemek için aşçı yardımcısı aranmaktaydı bende bu başvuru için görüşmeye gittim anlaştık ve hemen işbaşı yaptım.2000tl maaş artı sigorta 10 saat çalışma süresi konusunda anlaştım.kendileri limon prodiksyona baglı savaşçı dizisine yemek yapacagımızı söyledi öglen ve akşam yemegi.tüm zeytinyaglı ve tatlıları bizzat kendim yaptım.1 ay sonunda ödemeleri her ayın 15 inde yaptıklarını söylemelerine ragmen hiç bir şekilde ödeme yapmıyorlar.çalışan tüm personel içerdeki paralarını kurtarmak için ya devam ediyor veya çıkıyor.1 ay 3 gün sonra bende babamın vefat etmesi üzerine bıraktım lakin hiç bir ödeme alamadım.diger çalışanlarada cüzzi bir miktar ödeme yapmiş.ben defalarca aramana ragmen ya açmıyorlar ya yok dedirtiyorlar.ssk dendi yapılmadı.daha önceden çalıştırdıkları kişilerinde maaşlarının ödenmedigi ve ssk kalarını yapmamışlar bimere ve maliyeye bildirdim.şimdi sorum alacaklarımızı nasıl alabiliriz.

  1. Özlem hanım, öncelikle başınız sağolsun. Sigortanız da yapılmadığına göre dava açmalı ve hem sigorta tespiti istemeli hem de alacaklarınızı talep etmelisiniz.

 2. Sayın hocam tam anlayamadığım bir konu var kıdem ve ihbar tazminatımızı işveren yalan dolan çevirerek işi yokuşa sürerek haklı nedenlere dayandırıp işten çıkarıp vermiyorsa sırasıyla hangi kurumlara gidip şikayette bulunup hakkımızı talep edebiliriz aydınlatır mısınız lütfen.

  1. Şu aşamada doğrudan dava açabilirsiniz. Ocak 2018 itibariyle önce arabulucuya başvurmanız zorunlu olacak. Ardından dava açılabilecek.

 3. Merhabalar ben ağustos ayında isyerimin kapanmasından dolayı işten ayrıldım kıdem ve ihbar tazminatımı vermeyeceğini söyledi işverenim ben dava açmak istiyorum ama şu vakitte gec mi kalmış oluyorum bunun bir süresi var midir acaba?

 4. Merhabalar
  Ben 2 yıldır zam anlamadığım için işten ayrılmak istiyorum.4 yıldır bu isterindeyim. Kendi ödevimle ayrılırsam tazminat alabilirmiyim. 20 yıl hizmet sürem doldu.7800 is günüm var.

 5. Meb hocam ben 22.07.2010 da …. ‘a partaim kurye olarak işe başladım haftalık iznimi pazar günleri kullanacagimi ve basvuru formuna kendim yazdim 8 yıldır aynı çalışıyorum yeni bir şirket bizi bütün haklariyla bizi devraldi ve benim bu şekilde devam etmemi istediler aynı şekilde çalışıyordum yaklaşık 4 aydır bu yeni şirketle çalışıyoruz şimdi benim haftalık iznimi pazar gününden çarşambaya çekti ve ben kabul etmedim çarşamba günleri vardiyama gittiğimde vardiyaya almadılar bende iş yerinde oturdum vardiyam bitene kadar pazar gunude ben iznimi yapmak için gelmiyorum bunlar bana tutanak tutuyorlar işten çıkarmak için ne yapmam gerekir

 6. Eski is yerinde kalan param için arabulucu basvurusu yaptim fakat iptal etmek istiyorum aradan 1 gun gecti. Geri cekebilirmiyim basvuruyu

  1. Merve hanım, arabuluculuk sürecinden dilediğiniz zaman geri çekilebilirsiniz.

 7. ben ege üniversitesi hast calışıyordum guvenlik sorusdurmasından gecdim mülakattam gecdim 31.3.2018 gecesi kadroya alınmadım cevab olarak verildi adalet bak adli sicil kaydına meil attim onlarda vana cevaben sicil kaydınız yokdur meili atti ama rektörlük işe geri iademi yapmıyor hala tazminatımıda verkedi ne yapmam gerek acaba bana yol gösterirmisiniz

 8. Arabulucuk isveren icin nimet, dava mahkemeye giderse is mahkemesi tamamen calisandan yana taraf oluyor

 9. merhaba
  ben 2.5 yıldır özel bi sektörde günde 12 saat çalışıyorum ve 2 saat mesai veriyorlar ve maaş da yetersiz olduğu için istifa etmek istiyorum bana ödenmeyen mesai haklarımı isteye bilirmiyim ve arabulucu?
  teşekkürler

 10. Merhaba ben 2005 yılında arçelikte işe başladım 2017 yılında işten ayrıldım kamuda işe başladım ayrılmadan önce yetkili sendika başkanı ve temsilcilerle kıdem tazminatını konuştuk bana hallederiz yaparız bakarız dediler son gün bana olmuyor vermiyorlar dediler bende bir tercih yapmak zorunda kaldım istifa edip kamuya geçtim tazminatımı alabilirmiyim ne tavsiye edersiniz.

 11. Merhaba,
  5 yıldır ulusal yayın yapan bir televizyon kanalında spiker olarak çalışıyorum. Telifli çalışma diye bir yöntem geliştirmişler. Çalışmamın karşılığı telif olarak yatırılıyor. Ancak yaptığım iş fikir sanat işi değil gazetecilik faliyeti. Haftanın 5 ya da 6 günü günlük ortalama 6 saat çalışıyorum. Kadrolu basın sigortalı spiker çalışma arkadaşlarım da aynı sürede çalışıyorlar. Genel olarak medya sektöründe spikerler 3 ya da en fazla 4 saat ekranda olurlar. İş yerinden ayrılmak istiyorum Özetle arabulucuk sistemi ile başvurarak geçmişe dönük fazla mesailerimi ve tazminatımı alabilir miyim.

 12. Mrb lar ben ozel soktorde 5 yil calistim ama artik bu isi yapmak istemiyorum cok yoruldum ama isten cikamiyorum tazminatim yanar diye napabilirim

 13. Merhabalar,iş yerine çalıştığım süre boyunca maaşlarım geç yattı. İşten sorunlu ayrıldim,tüm haklarım baki kalacak şekilde ihtarname gonderdim noterden.Fakat hala nisan ayının maaşını ödemediler. Ve az önce merkez hukuk bürosunu aradım telefon yüzüme kapatıldı. Bu noktada nasıl bir yol izleyebilirim?

  1. Asena hanım, bu durumda daha fazla beklemeden arabulucu başvurusu yaparak yasal süreci başlatmalısınız.

 14. merhabalar. turk vatandaşlığından çıkıp Hollanda vatandaşı oldum. 9 aydır aynı sırkette finans danışmanı olarak asgarı ucret artı prım olarak calıstım ve sonra ıstıfa ettım. ıstıfa ettikten sonra ogrendımkı asgari geçim iadesi diye birsey varmış. Bu hakkımı nasıl talep edebılırım. herhangı bır maas bordrom yok fakat sigortam yapılmıştı. aklıma takılan soru primlı calıstıgım için bu haktan yararlanabılır mıyım. sirketimi arayıp talep etsem olur mu. bana yabancı vatandaşlara odenmıyor diye cevap verebilirler fakat diğer arkadaşlarım yabancı uyruk olmasına rağmen alıyor. yada primlı işlerde olmuyor dıyebılırlermı. toplamda 2700 tl alıyordum.

 15. Merhabalar ben … güvenlik şirketi … üniversitesi projesinde 2.5 ay görev yaptım bna mesai bitiminde bidaha ise gelme dediler haber vermeden çıkardılar snra şirket beni aramis ben telefonlarına bakmamisim telefonlarina bakmadım için 3 gün mazaretsiz ise gelmemiş olarak gostermisler ve benm almam gereken paramı vermediler üstüne benden ihbar tazminatı kesmişler anlaşılan alacağım paranin üstüne kondular beni kimse sirketede göndermedi çıkış imzasida almadı paramı nasl alabilirim

 16. Arabulucu başvurumu işverenin bulunduğu ilden mi yapmak zorundayım. Başka bir ilden olmazmi

  1. Evet, Durmuş bey ya işverenin ikametgahının olduğu yerden ya da işyerinin olduğu yerden başvurmanız gerekir.

 17. Iyi aksamlar ben 3 buçuk yil özel sektorde çalışıyordum martin 15 de hastaneye yattim ve 15 gün yattim taburcuoldum 23 nisana kadar raporluydum raporum bitti mudurle konuştum isi biarakmakistiyorum dedim 24 nisandan 30 nisana kadar hergün isyerine gittim ama benimle görüşememek için surekli kendilerini yok dedirttiler son 30 nisanda is yerinde buldum müdür benden gecen 7 günün raporunu istiyor haklarimi nasil alabilirim

 18. Ben işyerinden doğum iznine ayrıldım isyerim ben doğum iznindeyken el değiştirdi bana haber vermediler şimdi diğer mesai arkadaşlarının hakları veriliyor aradığımda bana dedilerki sen bizde sigortalı gözüküyorsun sen farklı bir şubede çalıştırmaz ben farklı bir şubede çalışmak istemiyorum çünkü uzak yerlere yollicaklar beni istifa etmem için süründürcekler ne yapmam gerekiyor acaba

  1. Mevlüde hanım, son ana kadar beklemenizi öneririm. Sonuçta, istemediğiniz bir sonuç olursa, hakkınızı yasal olarak arayabilirsiniz.

 19. Birşey danışmak istiyorum da çalıştığım fabrikaya meslek hastalıkları hastahanesinden heyet raporu la bölüm değişikliği raporu aldım 11 Mayıs Cuma günü iş yerine getirdim bölüm u değiştirsinler diye 18 Mayıs Cuma oldu yine değiştirmediler 1 hafta süre bekledim değişme Di bölüm bende 170 ı aradım dediler ki noterden ihtarname çekip sağlık sebeplerden ötürü feshedip tazminatı alabilirsin dediler 18 Mayıs Cuma günü notere gittim işlemi yaptım iş yerine de yolladım ihtarname yi //23 Mayıs Çarşamba günü turnike kartımı iş yerine teslim etmek için gittim şunu dediler niye kafana göre iş yapıyorsun 17 Mayıs Perşembe bölüm değişikliği kağıdını çıkardık dediler Dedim ki size inanmıyorum belki o kağıdı bilgisayardan bugün yazıp 17 mayısın tarihini attınız size inanmıyorum dedim, o senin iddian dediler bana . … sizin fikriniz nedir acaba ve 170 i aradım sistemden bakmışlar iş yeri çıkışımi istifa olarak göstermiş sisteme ne yapabilirim veya sizce kim haklı

 20. Merhaba ben izmir de Asfalt yapı inşaatında asfalt işi yapıyordum maaşlarımiz yarısı asgari ücrete yatırılıyor yeri kalan elden alıyoruz fakan ben mart ayş ve nisan ayındaki eldekileri alamadım şuan diyarbakır da yaşıyorum ama işimi izmir deydi bunun üzerine hangi patronu arıyorum hiç kimse cevap vermiyor başka bir telefonla aradim adam beni tehdit etti küfürler etti arkadaşımla beraber 8.500 tl acalağimiz var bunu nasıl alabilirim

 21. Mrb ben bir kurumunun kresinde 6 yildir ogretmen olarak gorev yapmaktaydım.3 hafta oncesinde cocuga siddet suclamasi ile isten cikarildim(siddet diye adlandirilan konu cocugu koltuk altindan tutup ayaklarini kaldirdigini hesaba katamadan birakmam ve cocugun poposunun ustune düşmesi..) beni apar topar tazminatsiz isten cikardilar ve 29 kod ile arabulucu devrede su anda olay 31.05.2018 tarihinde oldu ve mudur beni bugun arayip diger mudurden kodu düzeltirmemi istedi ama ben hakkimi mahkemede savunarak almak istiyorum sizce ne yapmaliyim..

  1. Serap hanım zaten arabulucuya başvurmuşsunuz. Burada uzlaşamazsanız, sonraki süreç iş mahkemesi olacaktır. O konu ise artık mahkemenin takdirinde olacaktır.

 22. Merhaba ben ben çalıştığım yerde bana piskolejik baskı uyguladiklarindan dolayı işverenle konuştum benim cikisimi verin dedim ve iş veren ben cikarmiyorum kendin çıkmak istiyorsan git muhasebe ye istifanı ver çık dedi bende ben kendim çıkmıyorum sizin piskolejik baskı uyguladinizdan dolayı çalışmak istemiyorum dedim çıkışımı verin hakların neyse verin ayrılalım dedim ben cikarmiyorum seni kendin çık git dedi bana yada yerine adam bul çıkışını verim dedi nasıl bir yol izlemelim sizce yardımcı olabilirsiniz size zahmet

 23. Merhaba ben iş yerine iş başı yaparken ben kaynakçı olarak işe başladım…ama ilerleyen zamanlarda hem işlerin ilerlemesi hem de kendimi geliştirmek için iş yerinde kendi insiyatifime dayanarak işimin dışında farklı işlerde yardımcı oldum ….ama bunu fırsata çevirmek istiyenler oldu işimin dışında bana farklı bir iş yaptırılmak istendi bende yapmak istemediğimi dile getirdim ….vay efendim neden yapmıyorsun bu zamana kadar yaptın şimdi niye yapmıyorsun diye tutanak tutuldu psikolojik yıldırma cabası ne yapmalıyım(bana istemediğim halde zorla yaptırmak istenen iş kaynakla veya imzaladığım iş sözleşmesiyle alakası yok ) ne yapmam lazım tazminatımı alabilir miyim

  1. Harun bey, iş sözleşmenizde “işveren tarafından verilen diğer işleri” yapacağınıza dair genel bir beyanınız yoksa, haklı olabilirsiniz. Yine de kesin cevap vermek çok güç, çünkü hem sözleşmeye bakılması hem de işyeri çalışma koşullarının incelenmesi gerekir.

 24. İyi günler arabuluculukta anlaşamadık sonra avukat tutacaktım bana 15 gün olan süre arabuluculuk ve karsı taraf avukatı yüzünden bir ay denılerek resmen oyandım ve süre geçti ne yapabilirim

 25. Merhaba benim 2017 yılında ramazan ayında 24 gün çalıştım yemek yemedim 120 TL sodeksom vardı verilmedi 2017 yılının nisan ayında sigortam 1 gün eksik yattı bu işyerinde 6 yıldır çalışmaktayım işe girerken bodroda net ücret üzerinden anlaştık 2018 Ocak ayından sonra bodrolari burutten göstermeye başladılar bununla ilgili herkesten imza topladılar ben imzalamadim nasıl bir yol izlemem gerekiyor bunlar haklı fesih sebebimidir

 26. Merhaba ben 09.11.2017 tarihinde çorumda lavaş fabr. İşe başladım 31.05.2018 tarihinde mazeretsiz olarak iş çıkışımı yaptılar ihbar tazminatı vermeden çıkarmak istediler. Mayıs ayı maaşının bodrosunu imzaladım ama ibrayı imzalamadım mayıs maaşım 2 resmi bayram 1 pazar tatili mesaimi ve ihbar tazminatını vermediler. 05.06.2018 tarihinde noter aracılığı ile ihtar çekdim yine ödemediler fazla bir tutar olmadığı için avukata müracat etmek istemedim bu arada çorumdaki ağır iş şartları nedeni ile 25.06.2018 tarihinde anakaraya taşındım nasıl bir yol izlemeliyim ayrıca maaş ödemesi yapmayan firmanın harici ticari men yada ceza puanı gibi cezalarını uygulanması nasıl sağlanır sonuç olarak hak edilmiş bir hakkı gasp etmiş oluyor bir nevi usulsüzlük yasa dışı eylemde bulunuyor. Yardımcı olursanız sevinirim teşekkürler.

  1. Merhaba. Açıkçası maaş ödemeyen şirketin ceza alması için Alo 170’i aramanız gerekir. Maaşınızı almak için ise arabulucuya başvurmalısınız. Bu başvuruyu Çorum’dan yapmanız gerek. Uzlaşamazsanız ve dava açmanız gerekirse de illa avukat tutmanız gerekmez.

 27. Merhaba benim çalıştığım firma yaklaşık bir senedir düzensiz maaş ödüyor son iki aydır maaş bir senedir de primlerimi sgk gösteriyorlar ama yatırmıyorlar ve bu firma birçok mağazaya zamanında tüm haklarını yatırırken hep aynı mağazalar mağdur ben 12 önce evlilik nedeniyle işten ayrıldım 10 yıllık tazminatım da eklendi ve ben bu haklarımı kısa sürede nasıl alabilir miyim yardımcı olurmusunuz

  1. Merhaba. Bunun kısa süresi ne yazık ki yok. Yapmanız gereken, arabulucuya başvurarak yasal süreci başlatmak olmalıdır.

 28. Ben 3 senedir Ayni yerde çalışmaktayım iş yerim Zeytinburnu ‘ndan Haramidere’ye taşincak bu konuda ne bir tebliğ ne bir toplantı yapilmadi bir tarih bilgilendirme verilmedi.Ben Zeytinburnu da oturuyorum haramidere bana uzak gitmek istemedim tazminat talebinde bulundum vermem dediler ne yapmam lazim tazminat alma hakkım varmıdır

 29. Merhaba çaliştiğim fabrika mart 2017 başlayan bireysel emeklilik otomatik katılım sistemine maaşımdan kesilen parayı aralık 2017 tarihine kadar yatırdıgı nisan 2018 tarihine kadarda paramı kesip bese yatırmadığını bunu fabrikaya bildirsiğimde ise paramı bana yatıracakları soyleyip oyaladılar maaşımdan kesinti oluyor ama bese yatmıyor iş yerinde çalişiyorken 170e şikayette bulundum fakat ilgilenen olmadı bimer emeklilik gözetim merkezine şikayet ettim fabrika geri dönüş yapmadı alo 170 e mail attım bu konuyla ilgilenmediklerini soyledi ler tekrar aradıgımda ise iş yerinden ayrıldıgım için yardımcı olamayacaklarını soylediler bu konuda ne yapabilirim yardımcı olurmusunuz

  1. Gülseren hanım böyle bir şeyle ilk defa karşılaşıyorum. Sizin yerinizde olsam şikayet müessesini bir kenara bırakır ve yasal süreci, arabulucu başvurusu yaparak başlatırdım.

 30. Merhaba ben bugün arabulucuğa başvurdum fakat dilekçe doldururken görevli şirket adını yanlış yazmış sıkıntı olur mu acaba tel numarası adresi falan doğru dedim bi sıkıntı olmaz ben onu düzelteceğim dedi çıktısını alırken düzeltmiş fakat yine telefonuma mesaj geldi arabulucunuz atanmıştır diye yanlış yazdığı şirket adı kayıtlı olmuş galiba mesaj yanlış şirket adı yazıyor Bu dilekçedeki şirket adının yanlış olmadı arabuluculukta ya da sonrasında bi sıkıntı olur mu sadece il şubesi yanlış olmuş adı doğru

  1. Merve hanım, açıkçası net cevap vermem zor. Sizin yerinizde olsam ilgili büroya bir dilekçe verir ve durumu izah ederdim.

 31. Ben bir fiil 10 yıl sigortasiz çalıştım işten ayrıldım ben tüm haklarımı arabulucuya gitsem alabilirmiyim

 32. Merhaba zeynel bey. İs yerimde gordugum bazi usulsuz isleri mail yoluyla patronlara bildirdigim icin is yeri mobbing uygulamaya basladi ve bende konuyu ana firmaya iletecegimi soyledigimde, 4 agustos 2018’de is yerimde mudurum tarafindan kufurlu tehditli sekilde isten kovuldum. Suan bostayim ve hala soyledikleri halde isten cikisimla ilgili yazili kagit almadim. Arabulucu’ya basvracagim tam olarak ne yapmam lazim ve hangi evraklar ile basvuru yapmaliyim, hangi haklarimi istemeliyim. Bilgi verirseniz cok memnun olurum

   1. Cok tesekkur ederim cevabiniz icin. Oncesinde bir trafik kazasi gecirip iki bacagim kirilmisti ve iyilesme surecinde raporlu sekilde yattim ve sonrasinda calistigim sube benim fikrim ve yazili beyanim olmadan 3 kez degistirildi 1. Bununla ilhili ihtarname cekmistim 2. İsten cikardiklari icin butun haklarimi istedigim bir ihtarname cektim. Dun beykoz adliyesine gidip arabulucu ile gorusmek istedim ve onlarin ilgilenmedigini ve birkac evrak soyleyip bunlarla caglayan adliyesine basvurmam gerektigini soylediler. Soyledikleri evraklari yeni duydugum icin rica ederek bir kagida not almalarini istedim fakat beni azarlayip aptal yerine koyup tekrar kez soylemeyeceklerini ve ilk soylediklerinde aklimda tutmami soylediler ve yardimci olmayip baslarindan kisaca def ettiler. Bu konuyu cimer’e bildirdim. Yarin caglayan adliyesine gitmeyi dusunuyorum ve yanima tam olarak hangi evraklari alacagimi bilmiyorum. İnternette baktigim kadariyla kimlik ve iletisim bilgilerim, isveren unvan ve iletisim bilgileri, ve hangi haklarin talep edildigi, bunlarin yasal dayanagi ve kanitlayici evraklar diye bir bilgiye eristim. Fakat yasal dayanak ve kanitlayici evrak tam olarak nedir cozemedim. Beni aydinlatirsaniz cok mutlu olurum ve baska gereken evrak var mi yazarsaniz sevinirim. İyi gunler

    1. Öncelikle geçmiş olsun. Açıkçası lazım olan evrakları net olarak bilemiyorum; ama size söylenen evraklar yeterli gibi duruyor. Kanıtlayıcı evraklardan kasıt, haklı olduğunuzu gösteren her türlü bilgi ve belgedir.

 33. Merhaba. SGK dan ikinci kez 3600 kağıdını aldım. 2014 yilinda basladigim Şirket imiz 3600 den çıkan personellerin tazminatını odememwktedir. Şuan ücretsiz doğum iznindeyim. Bir hafta sonra iznim bitiyor. Şuan nasıl bir yol izlemeliyim? İstifami noter den ihtar yolu ilemi halletmek gerekir. Sonrasında nasıl ilerlwmeliyim yardimci olabilir misiniz?

  1. Şerife hanım bu durumda en doğrusu noterden ihtarname göndererek haklı fesih yapmaktır. Sonrasında arabulucu başvurusu yapmanız gerekir. Anlaşamazsanız da geriye dava yolu kalmaktadır.

   1. Zeynel bey öncelikle dönüşünü için çok teşekkür ederim. Bugün noyerden ihtarnameyi gönderdim. İhtarname içerisine SGK dan aldığım kağıt ile birlikte dilekçe ekledim. Dilekçesi içerisine isakdi feshimin 10. 09.2018 tarihi itibariyle işleme alınmasını yazdım. Fakat ücretsiz doğum iznim 17.09.2018 de bitiyor. Hukuken bir sonuç doğurur? Yanlış yaptıysam nasıl duzelttirebilirim. Çok acil yardimci olabilirsiniz? Tesekkurler

    1. Yanlış yaptığınız bir şey yok. Ücretsiz izninizin bitmemiş olması, sizin fesih yapmanızı engellemez. Artık beklemeli ve tazminatınız ödenmezse yasal süreci başlatmalısınız.

 34. Meraba ben bi hukuk burosunda calisiyordum hic bi gerekce gosterilmeden isten cikarildim ilk 3 ay is kur bunyesinde calistim sonraki 4 ay hukuk burosu bunyesinde calistim ihbar tazminatim yok diyolar ve hala icerde kalan maasimi yatirmadilar aradigimda ise para yok para olursa yatiracaz diyolar bir bucuk ay oldune yapmaliyim yardimci olurmusunuz

  1. Mehmet bey ihbar süresi kullandırılmadıysa ihbar tazminatı hakkınız olur. Beklemek yerine arabulucu başvurusu yaparak hukuki süreci başlatabilirsiniz.

 35. Merhaba Zeynel bey, ben çalıştığım iş yerinden işten çıkartıldım ve 2 aylık maaşım ödenmedi. Ancak sözleşme yaptığımız ücret ile sgk da yatan ücret farklı. Sgk da gözüken daha yüksek olduğu için arabulucuya başvururken hangisini talep etmek zorundayım.

 36. Merhaba Zeynel bey; 7 senedir özel sektörde çalışmaktayım fakat 3 önce H….. adi ortaklığı kendi aralarında anlaşmazlık sonunda ayrıldı ortaklar çalıştığım yeri ortaklardan biri aldı ve işyeri ünvanını değiştirdi yani kısacası el değiştidi yeni sahibindenin çalışma şartlarından memnun değilim kendim iş akdimi fes ettiğimde tazmınat alabilir miyim veya arabulucuyamı başvurmam gerekir. Cevap için şimdiden teşekkür ederim.iyi çalışmalar.

  1. Merhaba, arabulucunun karar vermek için 4 hafta süresi vardır. Diğer tarafla irtibat kurduktan sonra size dönüş yapılacaktır.

  1. Engin bey, sigorta girişiniz hiç olmamışsa, hak düşürücü süre geçmiş demektir.

 37. Merhabalar. Efendim 2 yıl dır çalışmış olduğum şirketimden saat esnekliği dolayısıyla memnun değildim aynı maaş aralığında saatleri daha uygun bir firmayla anlaştım. Bundan dolayı tazminatım olsun yılık iznim olsun bu haklarından vazgeçmiş oldum.fakat bu anlaşmış olduğum firma bana verdiği sözleri tutmadı. Benim anlaşmış olduğum yetkili müdür işten ayrılmış ve maaş ve çalışacağım pozisyon verilmedi. Ve 3 ay boyunca oyalandım işimi halledeceğiz vaadiyle ne yapmam gerek

  1. Merhaba. Buna dair pek çok şikayetle karşılaşıyoruz. Cevap ise; iş sözleşmesi düzenlenip düzenlenmediğine, düzenlendiyse hükümlerine ve diğer belgelere göre değişmektedir. Mutlaka bir avukatla görüşerek yüz yüze bilgi almalısınız.

 38. Selam zeynel bey 18 aydır bi firmada çalışıyordum takı o5.10.2018 cuma günü işten çıkarıldim hiç bir ihbar yapılmadan işten çıkardılar hiç bi haklarım verilmedi bunun için ne yapmam gerekir bi yardımcı olurmusunuz isyerimdeki mudur sen kendin isten ciktin diye iftira ati ama sahitlerim var onların beni çıkardığına dahi…

 39. Merhaba Zeynel Bey 20 ay çalıştığım iş yerinden noter aracılığı ile istifa ettim. içeride 2 aylık maaşım bankaya yatirilmadi 3 aylık elden aldığım maaşımda verilmedi. Ayrıca yeni evlenmiştim tazminatimi da alamadım. Çalıştığım yerde mobbing ve çifte maaş uygulaması vardı. Pek çok davası olan bu şirketten alacaklarımı nasıl temin edebilirim? Yardımınız için şimdiden teşekkür ederim.

 40. Merhaba,ben eski şirketime karşı arabuluculuk dilekçesi yazdım. Fakat dilekçeyi yazdıktan sonra şirketle ben kendi aramızda konuyu halledip bir anlaşmaya vardık. Bu durumda benim arabuluculuk faaliyetinden vazgeçme hakkım var mı acaba? Ve vazgeçsem arabulucunun bizi yasal olarak şikayet edebilir mi acaba? Teşekkür ederim

 41. 1999 yılında çalıştığım iş yerinde deneme süresi deyi 8 ay çalıştırdılar muhasebeye her söyleşimde bir şey çıkacak yazı bekliyorum dediler ve 1999 depremden sonra yani 08.10 1999 tarihinde girisi. Yapildi ve ben su anda 57 yas sartina takildim 1 ay once girisim yapilsaydi 54 yasinda emekli olabilirdim sahitlerim var dava acsam bi sey olurmu yada ara bulucuyami başvursam lütfen bana bi bilgi verirseniz sevinirim teşekkürler

 42. Selam ben bi siketin insaat islerini yaptim..isi bitirdim fakat parami alamadim..tasron firma ve uslenici firma bana cok az bi miktar para odedi..yanliz geri para kalan parami alamadim.yanliz ustlenici firmadan sikorta girislerim ve cikislarim var.ayni zaman da diger taseron firmadan da sikortam var..bu iki firmaya arabuluculuk tan dava acsam bu iki firmadan tazminat alabilirmiyim.beni bu konu ile ilgili bilgilendirirseniz seviniriz..tesekkurler

  1. Merhaba. Kendi adınıza ve bağımsız olarak çalıştıysanız, genel mahkemelerde dava açmanız gerekir. Ama işçi olarak çalıştıysanız, arabulucuya başvurabilir ve ister alt işverenden isterseniz de asıl işverenden alacaklarınızı talep edebilirsiniz.

 43. Zenel abidin ozkale .ben insaat iscisiyim..elim de resmi evrak olarak sadece sikorta girisim ve cikisim var ve bide ne kadar para aldim ma dair tuttugum defterim var kimden ve nekdar para aldigima dair..ana firma ve tasron firmadan sikortam var.bu iki firma bana is bitimin de parami verecekti fakat iki firmadan da parami talep ettigim de odememi alamdim.uslenici firma biz odemiyi patik senin para tasron da diyor.fakat tasron da beni oyaliyor yaklasik 2 yildir.benim bu iki firmadan ne yapmaliyim ki bu parami nasil alabilirim.ben isi yaparken dolar 3.75 di sim di oldu 6 lira yaptigim emegemi yanayim..yoksa eriyen parayami..bi de istedigim ozamanki cuzzi para oldu pulla..ben ne yapmaliyim ki bu iki firmadan faiziyle bu parami almak icin..bana yardimci olursaniz sevinirim..teşekürler.

  1. Merhaba. Sizi anlıyorum ama yapabileceğiniz tek bir şey var. O da arabulucu başvurusu yapmak ve uzlaşma olmazsa dava açmak. Bu nedenle, imkanınız varsa bir avukatla görüşmenizi öneririm.

 44. 19 aydır bir şirkette çalışıyorum 11 saat çalışıyorum haftanın 5 günü ,noterden ihtarname çekerek iş akdimi sonlandırmak istiyorum bu durum da nasıl bir yol izlemeliyim arabulucu yada avukat’a vermelimiyim

 45. Merhaba.benbir boya şirketinde toplam 5 sene çalıştım 4senesinde bel fıtığı ameliyatı oldum omirilik yırtıldı vs iyileştiğimde şirkete 1 yıl daha çalıştım işler bana ağır geliyodu bel fıtığı ameliyatından dolayı eski performansı olmayınca mecburi istifa etim bir kağıt unume verip ne suylediyse yazdım imzaladım 1 sene oldu sadace 130 yomye sigorta vardı asgari ucrete yatırıyordu çocuk parasi bile alamıyoduk yapmam gereken ne tanzimatımı almak için saygilar

  1. Cihan bey, yapmanız gereken arabulucu başvurusu ile yasal süreci başlatmaktır. Bunun haricinde bir yok yok. İmkanınız varsa, avukatla görüşerek hareket etmenizi öneririm.

 46. Merhaba ben askerlik dönüşü işe almama tazminatı için arabulucuğa başvurdum ve anlaşma sağlanamadı. Dava açmak için ne kadarlık sürem var? Arabuluculuk faaliyetini yürüten avukat zamanaşımına bağlı demesine rağmen arabuluculuk bürosunu aradığımda bir çalışan avukatın söylediğini onaylarken farklı bir çalışan 1 aylık süremin olduğunu belirtti. Bilgilendirmenizi rica ederim, iyi çalışmalar.

 47. Ben doğum izniydeyken işyerim kapandı ve çıkış kodu yok bende işkura başvurdum işsizlik için çıkış kodu yok diye SGK yazı yazdılar SGK ugaraştı ama biz veremiyoruz dedi işveren yok bu durumda ne yapmamız lazım

Bir yorum yaz

E-posta hesabınız, telefon ve şehir bilgileriniz yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.

Bu yazımızı, alttaki sosyal medyada hesaplarının birinden paylaşan ziyaretçilerimizin yorumları ÖNCELİKLE cevaplanmaktadır. Yorum yaptığınız kullanıcı adıyla Sosyal Medya kullanıcı adınızın aynı olması yeterlidir.