İşçiler için arabulucu başvurusu nasıl yapılır?

İşçiler için arabulucuya başvuru süreci

Yakın zamanda yapılan iki değişiklikle hem İşkur’a yapılan işçi şikayeti süreci kaldırıldı hem de işçinin doğrudan iş mahkemesine başvurma imkanı ortadan kaldırıldı. Böylece işten ayrılan bir işçi için, iş mahkemesine başvurmadan önce zorunlu bir başvuru yolu ortaya çıktı: Zorunlu arabuluculuk. Peki ama işçi arabulucuya nasıl başvuracak? Sürç nasıl işleyecek?

İşçiler açısından eski sistem

Önce eski sistemden kısaca bahsedelim. İşten ayrılan bir işçinin önünde iki seçenek vardı. İşkur’a şikayet dilekçesi vererek hakkını aramak ya da doğrudan mahkemeye dava açmak. İşçi dilerse önce İşkur’a şikayette bulunabiliyor ve ardından da gerek duyarsa iş mahkemesine gidebiliyordu. İşçinin ayrıca İşkur’a hiç başvurmadan doğrudan dava açması da mümkündü.

İşçinin hak aramasında yeni sistem

Zorunlu arabuluculuk sistemini anlattığımız bir yazıda da belirtildiği gibi, iş mahkemelerinin dava yükünü azaltmak ve işçi ile işvereni uzlaştırarak kısa sürede sonuç alabilmek için zorunlu arabuluculuk sistemi getirildi. Sistemin genel hatlarıysa şöyle:

 • İşten ayrılan işçi, işverenden alamadığı her hangi bir hakkı olduğunu düşünüyorsa öncelikle arabulucuya başvuracak.
 • Arabulucu; işçi ve işvereni uzlaştıramazsa, taraflar iş mahkemesinde dava açabilecek.
 • Arabulucuya başvurmadan doğrudan İş Mahkemesine dava açılırsa, mahkeme bu davayı incelemeyecek.

Arabulucuya nasıl başvurulacak?

Öncelikle hangi yer adliyesinin yetkili olduğuna bakmak gerekir. İşçi arabulucu başvurusunu, işverenin yerleşim yerinde ya da işin fiilen yapıldığı yani işyerinin olduğu yerde bulunan adliyeye yapması gerekir.

Bu yerdeki adliyede arabuluculuk bürosu varsa oraya, yoksa sulh hukuk mahkemesi yazı işleri müdürlüğüne başvurulması gerekir.

Arabuluculuk başvurusu dilekçesi

Arabulucunun temel görevi işçi ve işvereni bir araya getirmek ve uzlaşmalarını sağlamaktır. Dolayısıyla yüz yüze gelindiğinde talepler ortaya konacak ve arabulucu da buna göre bir sonuca varmaya çalışacaktır.

Ancak arabulucuyu doğru yönlendirmek için başvuru esnasında verilecek dilekçenin ayrıntılı ve doğru şekilde hazırlanması önem arz eder. Bu dilekçede aşağıdaki hususlar yer almalıdır:

 • İşçinin kimlik ve iletişim bilgileri
 • İşverenin unvan, adres ve iletişim bilgileri
 • Hangi hakların talep edildiği, bunların yasal dayanağı ve kanıtlayıcı evraklar

Arabuluculukta dikkat edilmesi gereken hususlar

Arabulucu; tarafları bir araya getirdikten sonra en geç 4 hafta içinde kararını verecektir. Burada özellikle şu konulara dikkat edilmelidir:

 • Geçerli bir mazeret bildirmeden ilk toplantıya gelmezseniz ve arabulucu bu nedenle karar veremezse; ileride dava aşamasında haklı çıksanız bile yargılama giderlerini siz ödersiniz ve lehinize vekalet ücretine hükmedilmez.
 • Arabulucu işçi ve işvereni uzlaştırırsa, ona ücret ödemeniz gerekir. Bu ücret 2017 yılı için en az 240 TL’dir. Toplantılar 2 saatten uzun sürerse, sonraki her saat için de ücret ödersiniz. Yani arabuluculuk ücretsiz bir hizmet değildir. Ama uzlaşma olmazsa ve toplantılar 2 saatten az sürmüşse ücret ödemeniz gerekmez.
 • Toplantıya bizzat ya da varsa avukatınızla katılabilirsiniz.
 • Arabulucuya başvurduğunuzda, tüm zamanaşımı süreleri ve hak düşürücü süreler durur.

SONUÇ

arabulucu dilekçe örneği

Yukarıda detaylı olarak açıkladığım üzere; öncelikle hangi arabuluculuk bürosuna başvurabileceğini öğrenmeli, sonra iyi bir başvuru dilekçesi hazırlamalısınız.

Bu başvuru dilekçesinin bir örneğini aşağıdan indirebilirsiniz. Ama size tavsiyem; arabuluculuk başvuru dilekçesi için mutlaka yardım almanız yönündedir. Çünkü haklı olduğunuzu ortaya koyan, lehinize olan tüm yasa maddelerini açıklayan ve doyurucu bir dilekçe, arabulucuyu da doğru yönlendirecektir. Unutmayın; arabulucu muhakkak İş Hukuku konusunda bilgi sahibi olacaktır; ancak gözünden kaçabilecek noktalarda özellikle Yargıtay içtihatlarıyla onu yönlendirmeniz mümkündür.

Ayrıca arabuluculuk bir nevi “pazarlık” olduğu için, pazarlığa oturmadan önce ne kadar alacağınızın olduğunu bilmeniz gerekir. Örneğin kıdem tazminatı, ihbar tazminatı, fazla mesai, genel tatil, yıllık izin ücreti vb. alacaklarınızı alt alta toplamalı ve ortalama bir rakam bulmalısınız. Bu da yetmeyecektir; çünkü davalık olsanız ve kazansanız bile, bazı alacaklarda hakkaniyet indirimi uygulanmaktadır. Bunu da göz önüne almalı ve işverenin teklifini değerlendirmelisiniz. Normalde ne kadar alacağınızın olduğunu, dava açsanız kazanma ihtimalinizin ne olduğunu, kazansanız bile ne kadar alabileceğinizi bilmeden arabulucu masasından kazançlı çıkmanız mümkün olmayacaktır.

Arabulucu başvuru dilekçesini indirebilir ve dilediğiniz gibi düzenleyebilirsiniz. Bunun yerine, dilekçe hazırlama danışmanlığı hizmetimizden faydalanmak isterseniz, sitemizdeki canlı destek hattına anında yazabilir ya da doğrudan bu bağlantıyı tıklayarak bizimle canlı iletişime geçebilirsiniz. (Dilekçe hazırlama danışmanlığı ücretimiz 295 TL’dir.)

NOT: Zorunlu arabuluculuk uygulaması 01/01/2018 tarihinden itibaren geçerli olacaktır.

Arabuluculuk başvuru dilekçesi örneği indirin.


İşçi Dünyası
Zeynel Abidin Özkale
İşçi Dünyası'nın editörü olan olan yazarın, İş ve Sosyal Güvenlik hukuku üzerine yazdığı diğer yazılarına buradan ulaşabilirsiniz.

44 Yorum

 1. 06.09.2017 tarihinde internet üzerinden Eskişehir iş ilanlarında Özkaya yemek için aşçı yardımcısı aranmaktaydı bende bu başvuru için görüşmeye gittim anlaştık ve hemen işbaşı yaptım.2000tl maaş artı sigorta 10 saat çalışma süresi konusunda anlaştım.kendileri limon prodiksyona baglı savaşçı dizisine yemek yapacagımızı söyledi öglen ve akşam yemegi.tüm zeytinyaglı ve tatlıları bizzat kendim yaptım.1 ay sonunda ödemeleri her ayın 15 inde yaptıklarını söylemelerine ragmen hiç bir şekilde ödeme yapmıyorlar.çalışan tüm personel içerdeki paralarını kurtarmak için ya devam ediyor veya çıkıyor.1 ay 3 gün sonra bende babamın vefat etmesi üzerine bıraktım lakin hiç bir ödeme alamadım.diger çalışanlarada cüzzi bir miktar ödeme yapmiş.ben defalarca aramana ragmen ya açmıyorlar ya yok dedirtiyorlar.ssk dendi yapılmadı.daha önceden çalıştırdıkları kişilerinde maaşlarının ödenmedigi ve ssk kalarını yapmamışlar bimere ve maliyeye bildirdim.şimdi sorum alacaklarımızı nasıl alabiliriz.

  1. Özlem hanım, öncelikle başınız sağolsun. Sigortanız da yapılmadığına göre dava açmalı ve hem sigorta tespiti istemeli hem de alacaklarınızı talep etmelisiniz.

 2. Sayın hocam tam anlayamadığım bir konu var kıdem ve ihbar tazminatımızı işveren yalan dolan çevirerek işi yokuşa sürerek haklı nedenlere dayandırıp işten çıkarıp vermiyorsa sırasıyla hangi kurumlara gidip şikayette bulunup hakkımızı talep edebiliriz aydınlatır mısınız lütfen.

  1. Şu aşamada doğrudan dava açabilirsiniz. Ocak 2018 itibariyle önce arabulucuya başvurmanız zorunlu olacak. Ardından dava açılabilecek.

 3. Merhabalar ben ağustos ayında isyerimin kapanmasından dolayı işten ayrıldım kıdem ve ihbar tazminatımı vermeyeceğini söyledi işverenim ben dava açmak istiyorum ama şu vakitte gec mi kalmış oluyorum bunun bir süresi var midir acaba?

 4. Merhabalar
  Ben 2 yıldır zam anlamadığım için işten ayrılmak istiyorum.4 yıldır bu isterindeyim. Kendi ödevimle ayrılırsam tazminat alabilirmiyim. 20 yıl hizmet sürem doldu.7800 is günüm var.

 5. Meb hocam ben 22.07.2010 da …. ‘a partaim kurye olarak işe başladım haftalık iznimi pazar günleri kullanacagimi ve basvuru formuna kendim yazdim 8 yıldır aynı çalışıyorum yeni bir şirket bizi bütün haklariyla bizi devraldi ve benim bu şekilde devam etmemi istediler aynı şekilde çalışıyordum yaklaşık 4 aydır bu yeni şirketle çalışıyoruz şimdi benim haftalık iznimi pazar gününden çarşambaya çekti ve ben kabul etmedim çarşamba günleri vardiyama gittiğimde vardiyaya almadılar bende iş yerinde oturdum vardiyam bitene kadar pazar gunude ben iznimi yapmak için gelmiyorum bunlar bana tutanak tutuyorlar işten çıkarmak için ne yapmam gerekir

 6. Eski is yerinde kalan param için arabulucu basvurusu yaptim fakat iptal etmek istiyorum aradan 1 gun gecti. Geri cekebilirmiyim basvuruyu

  1. Merve hanım, arabuluculuk sürecinden dilediğiniz zaman geri çekilebilirsiniz.

 7. ben ege üniversitesi hast calışıyordum guvenlik sorusdurmasından gecdim mülakattam gecdim 31.3.2018 gecesi kadroya alınmadım cevab olarak verildi adalet bak adli sicil kaydına meil attim onlarda vana cevaben sicil kaydınız yokdur meili atti ama rektörlük işe geri iademi yapmıyor hala tazminatımıda verkedi ne yapmam gerek acaba bana yol gösterirmisiniz

 8. Arabulucuk isveren icin nimet, dava mahkemeye giderse is mahkemesi tamamen calisandan yana taraf oluyor

 9. merhaba
  ben 2.5 yıldır özel bi sektörde günde 12 saat çalışıyorum ve 2 saat mesai veriyorlar ve maaş da yetersiz olduğu için istifa etmek istiyorum bana ödenmeyen mesai haklarımı isteye bilirmiyim ve arabulucu?
  teşekkürler

 10. Merhaba ben 2005 yılında arçelikte işe başladım 2017 yılında işten ayrıldım kamuda işe başladım ayrılmadan önce yetkili sendika başkanı ve temsilcilerle kıdem tazminatını konuştuk bana hallederiz yaparız bakarız dediler son gün bana olmuyor vermiyorlar dediler bende bir tercih yapmak zorunda kaldım istifa edip kamuya geçtim tazminatımı alabilirmiyim ne tavsiye edersiniz.

 11. Merhaba,
  5 yıldır ulusal yayın yapan bir televizyon kanalında spiker olarak çalışıyorum. Telifli çalışma diye bir yöntem geliştirmişler. Çalışmamın karşılığı telif olarak yatırılıyor. Ancak yaptığım iş fikir sanat işi değil gazetecilik faliyeti. Haftanın 5 ya da 6 günü günlük ortalama 6 saat çalışıyorum. Kadrolu basın sigortalı spiker çalışma arkadaşlarım da aynı sürede çalışıyorlar. Genel olarak medya sektöründe spikerler 3 ya da en fazla 4 saat ekranda olurlar. İş yerinden ayrılmak istiyorum Özetle arabulucuk sistemi ile başvurarak geçmişe dönük fazla mesailerimi ve tazminatımı alabilir miyim.

 12. Mrb lar ben ozel soktorde 5 yil calistim ama artik bu isi yapmak istemiyorum cok yoruldum ama isten cikamiyorum tazminatim yanar diye napabilirim

 13. Merhabalar,iş yerine çalıştığım süre boyunca maaşlarım geç yattı. İşten sorunlu ayrıldim,tüm haklarım baki kalacak şekilde ihtarname gonderdim noterden.Fakat hala nisan ayının maaşını ödemediler. Ve az önce merkez hukuk bürosunu aradım telefon yüzüme kapatıldı. Bu noktada nasıl bir yol izleyebilirim?

  1. Asena hanım, bu durumda daha fazla beklemeden arabulucu başvurusu yaparak yasal süreci başlatmalısınız.

 14. merhabalar. turk vatandaşlığından çıkıp Hollanda vatandaşı oldum. 9 aydır aynı sırkette finans danışmanı olarak asgarı ucret artı prım olarak calıstım ve sonra ıstıfa ettım. ıstıfa ettikten sonra ogrendımkı asgari geçim iadesi diye birsey varmış. Bu hakkımı nasıl talep edebılırım. herhangı bır maas bordrom yok fakat sigortam yapılmıştı. aklıma takılan soru primlı calıstıgım için bu haktan yararlanabılır mıyım. sirketimi arayıp talep etsem olur mu. bana yabancı vatandaşlara odenmıyor diye cevap verebilirler fakat diğer arkadaşlarım yabancı uyruk olmasına rağmen alıyor. yada primlı işlerde olmuyor dıyebılırlermı. toplamda 2700 tl alıyordum.

 15. Merhabalar ben … güvenlik şirketi … üniversitesi projesinde 2.5 ay görev yaptım bna mesai bitiminde bidaha ise gelme dediler haber vermeden çıkardılar snra şirket beni aramis ben telefonlarına bakmamisim telefonlarina bakmadım için 3 gün mazaretsiz ise gelmemiş olarak gostermisler ve benm almam gereken paramı vermediler üstüne benden ihbar tazminatı kesmişler anlaşılan alacağım paranin üstüne kondular beni kimse sirketede göndermedi çıkış imzasida almadı paramı nasl alabilirim

 16. Arabulucu başvurumu işverenin bulunduğu ilden mi yapmak zorundayım. Başka bir ilden olmazmi

  1. Evet, Durmuş bey ya işverenin ikametgahının olduğu yerden ya da işyerinin olduğu yerden başvurmanız gerekir.

 17. Iyi aksamlar ben 3 buçuk yil özel sektorde çalışıyordum martin 15 de hastaneye yattim ve 15 gün yattim taburcuoldum 23 nisana kadar raporluydum raporum bitti mudurle konuştum isi biarakmakistiyorum dedim 24 nisandan 30 nisana kadar hergün isyerine gittim ama benimle görüşememek için surekli kendilerini yok dedirttiler son 30 nisanda is yerinde buldum müdür benden gecen 7 günün raporunu istiyor haklarimi nasil alabilirim

 18. Ben işyerinden doğum iznine ayrıldım isyerim ben doğum iznindeyken el değiştirdi bana haber vermediler şimdi diğer mesai arkadaşlarının hakları veriliyor aradığımda bana dedilerki sen bizde sigortalı gözüküyorsun sen farklı bir şubede çalıştırmaz ben farklı bir şubede çalışmak istemiyorum çünkü uzak yerlere yollicaklar beni istifa etmem için süründürcekler ne yapmam gerekiyor acaba

  1. Mevlüde hanım, son ana kadar beklemenizi öneririm. Sonuçta, istemediğiniz bir sonuç olursa, hakkınızı yasal olarak arayabilirsiniz.

 19. Mrb ben bir kurumunun kresinde 6 yildir ogretmen olarak gorev yapmaktaydım.3 hafta oncesinde cocuga siddet suclamasi ile isten cikarildim(siddet diye adlandirilan konu cocugu koltuk altindan tutup ayaklarini kaldirdigini hesaba katamadan birakmam ve cocugun poposunun ustune düşmesi..) beni apar topar tazminatsiz isten cikardilar ve 29 kod ile arabulucu devrede su anda olay 31.05.2018 tarihinde oldu ve mudur beni bugun arayip diger mudurden kodu düzeltirmemi istedi ama ben hakkimi mahkemede savunarak almak istiyorum sizce ne yapmaliyim..

  1. Serap hanım zaten arabulucuya başvurmuşsunuz. Burada uzlaşamazsanız, sonraki süreç iş mahkemesi olacaktır. O konu ise artık mahkemenin takdirinde olacaktır.

 20. Merhaba ben ben çalıştığım yerde bana piskolejik baskı uyguladiklarindan dolayı işverenle konuştum benim cikisimi verin dedim ve iş veren ben cikarmiyorum kendin çıkmak istiyorsan git muhasebe ye istifanı ver çık dedi bende ben kendim çıkmıyorum sizin piskolejik baskı uyguladinizdan dolayı çalışmak istemiyorum dedim çıkışımı verin hakların neyse verin ayrılalım dedim ben cikarmiyorum seni kendin çık git dedi bana yada yerine adam bul çıkışını verim dedi nasıl bir yol izlemelim sizce yardımcı olabilirsiniz size zahmet

 21. Merhaba ben iş yerine iş başı yaparken ben kaynakçı olarak işe başladım…ama ilerleyen zamanlarda hem işlerin ilerlemesi hem de kendimi geliştirmek için iş yerinde kendi insiyatifime dayanarak işimin dışında farklı işlerde yardımcı oldum ….ama bunu fırsata çevirmek istiyenler oldu işimin dışında bana farklı bir iş yaptırılmak istendi bende yapmak istemediğimi dile getirdim ….vay efendim neden yapmıyorsun bu zamana kadar yaptın şimdi niye yapmıyorsun diye tutanak tutuldu psikolojik yıldırma cabası ne yapmalıyım(bana istemediğim halde zorla yaptırmak istenen iş kaynakla veya imzaladığım iş sözleşmesiyle alakası yok ) ne yapmam lazım tazminatımı alabilir miyim

  1. Harun bey, iş sözleşmenizde “işveren tarafından verilen diğer işleri” yapacağınıza dair genel bir beyanınız yoksa, haklı olabilirsiniz. Yine de kesin cevap vermek çok güç, çünkü hem sözleşmeye bakılması hem de işyeri çalışma koşullarının incelenmesi gerekir.

 22. Merhaba ben 09.11.2017 tarihinde çorumda lavaş fabr. İşe başladım 31.05.2018 tarihinde mazeretsiz olarak iş çıkışımı yaptılar ihbar tazminatı vermeden çıkarmak istediler. Mayıs ayı maaşının bodrosunu imzaladım ama ibrayı imzalamadım mayıs maaşım 2 resmi bayram 1 pazar tatili mesaimi ve ihbar tazminatını vermediler. 05.06.2018 tarihinde noter aracılığı ile ihtar çekdim yine ödemediler fazla bir tutar olmadığı için avukata müracat etmek istemedim bu arada çorumdaki ağır iş şartları nedeni ile 25.06.2018 tarihinde anakaraya taşındım nasıl bir yol izlemeliyim ayrıca maaş ödemesi yapmayan firmanın harici ticari men yada ceza puanı gibi cezalarını uygulanması nasıl sağlanır sonuç olarak hak edilmiş bir hakkı gasp etmiş oluyor bir nevi usulsüzlük yasa dışı eylemde bulunuyor. Yardımcı olursanız sevinirim teşekkürler.

  1. Merhaba. Açıkçası maaş ödemeyen şirketin ceza alması için Alo 170’i aramanız gerekir. Maaşınızı almak için ise arabulucuya başvurmalısınız. Bu başvuruyu Çorum’dan yapmanız gerek. Uzlaşamazsanız ve dava açmanız gerekirse de illa avukat tutmanız gerekmez.

 23. Merhaba benim çalıştığım firma yaklaşık bir senedir düzensiz maaş ödüyor son iki aydır maaş bir senedir de primlerimi sgk gösteriyorlar ama yatırmıyorlar ve bu firma birçok mağazaya zamanında tüm haklarını yatırırken hep aynı mağazalar mağdur ben 12 önce evlilik nedeniyle işten ayrıldım 10 yıllık tazminatım da eklendi ve ben bu haklarımı kısa sürede nasıl alabilir miyim yardımcı olurmusunuz

  1. Merhaba. Bunun kısa süresi ne yazık ki yok. Yapmanız gereken, arabulucuya başvurarak yasal süreci başlatmak olmalıdır.

Bir yorum yaz

E-posta hesabınız, telefon ve şehir bilgileriniz yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.

YouTube kanalımıza üye olan ziyaretçilerimizin yorumları öncelikle cevaplanmaktadır. Yorum yaptığınız kullanıcı adıyla YouTube kullanıcı adınızın aynı olması yeterlidir.