İşçiler için arabulucu başvurusu nasıl yapılır?

İşçiler için arabulucuya başvuru süreci

Yakın zamanda yapılan iki değişiklikle hem İşkur’a yapılan işçi şikayeti süreci kaldırıldı hem de işçinin doğrudan iş mahkemesine başvurma imkanı ortadan kaldırıldı. Böylece işten ayrılan bir işçi için, iş mahkemesine başvurmadan önce zorunlu bir başvuru yolu ortaya çıktı: Zorunlu arabuluculuk. Peki ama işçi arabulucuya nasıl başvuracak? Sürç nasıl işleyecek?

İşçiler açısından eski sistem

Önce eski sistemden kısaca bahsedelim. İşten ayrılan bir işçinin önünde iki seçenek vardı. İşkur’a şikayet dilekçesi vererek hakkını aramak ya da doğrudan mahkemeye dava açmak. İşçi dilerse önce İşkur’a şikayette bulunabiliyor ve ardından da gerek duyarsa iş mahkemesine gidebiliyordu. İşçinin ayrıca İşkur’a hiç başvurmadan doğrudan dava açması da mümkündü.

İşçinin hak aramasında yeni sistem

Zorunlu arabuluculuk sistemini anlattığımız bir yazıda da belirtildiği gibi, iş mahkemelerinin dava yükünü azaltmak ve işçi ile işvereni uzlaştırarak kısa sürede sonuç alabilmek için zorunlu arabuluculuk sistemi getirildi. Sistemin genel hatlarıysa şöyle:

 • İşten ayrılan işçi, işverenden alamadığı her hangi bir hakkı olduğunu düşünüyorsa öncelikle arabulucuya başvuracak.
 • Arabulucu; işçi ve işvereni uzlaştıramazsa, taraflar iş mahkemesinde dava açabilecek.
 • Arabulucuya başvurmadan doğrudan İş Mahkemesine dava açılırsa, mahkeme bu davayı incelemeyecek.

Arabulucuya nasıl başvurulacak?

Öncelikle hangi yer adliyesinin yetkili olduğuna bakmak gerekir. İşçi arabulucu başvurusunu, işverenin yerleşim yerinde ya da işin fiilen yapıldığı yani işyerinin olduğu yerde bulunan adliyeye yapması gerekir.

Bu yerdeki adliyede arabuluculuk bürosu varsa oraya, yoksa sulh hukuk mahkemesi yazı işleri müdürlüğüne başvurulması gerekir.

Arabuluculuk başvurusu dilekçesi

Arabulucunun temel görevi işçi ve işvereni bir araya getirmek ve uzlaşmalarını sağlamaktır. Dolayısıyla yüz yüze gelindiğinde talepler ortaya konacak ve arabulucu da buna göre bir sonuca varmaya çalışacaktır.

Ancak arabulucuyu doğru yönlendirmek için başvuru esnasında verilecek dilekçenin ayrıntılı ve doğru şekilde hazırlanması önem arz eder. Bu dilekçede aşağıdaki hususlar yer almalıdır:

 • İşçinin kimlik ve iletişim bilgileri
 • İşverenin unvan, adres ve iletişim bilgileri
 • Hangi hakların talep edildiği, bunların yasal dayanağı ve kanıtlayıcı evraklar

Arabuluculukta dikkat edilmesi gereken hususlar

Arabulucu; tarafları bir araya getirdikten sonra en geç 4 hafta içinde kararını verecektir. Burada özellikle şu konulara dikkat edilmelidir:

 • Geçerli bir mazeret bildirmeden ilk toplantıya gelmezseniz ve arabulucu bu nedenle karar veremezse; ileride dava aşamasında haklı çıksanız bile yargılama giderlerini siz ödersiniz ve lehinize vekalet ücretine hükmedilmez.
 • Arabulucu işçi ve işvereni uzlaştırırsa, ona ücret ödemeniz gerekir. Bu ücret 2017 yılı için en az 240 TL’dir. Toplantılar 2 saatten uzun sürerse, sonraki her saat için de ücret ödersiniz. Yani arabuluculuk ücretsiz bir hizmet değildir. Ama uzlaşma olmazsa ve toplantılar 2 saatten az sürmüşse ücret ödemeniz gerekmez.
 • Toplantıya bizzat ya da varsa avukatınızla katılabilirsiniz.
 • Arabulucuya başvurduğunuzda, tüm zamanaşımı süreleri ve hak düşürücü süreler durur.

SONUÇ

arabulucu dilekçe örneği

Yukarıda detaylı olarak açıkladığım üzere; öncelikle hangi arabuluculuk bürosuna başvurabileceğini öğrenmeli, sonra iyi bir başvuru dilekçesi hazırlamalısınız.

Bu başvuru dilekçesinin bir örneğini aşağıdan indirebilirsiniz. Ama size tavsiyem; arabuluculuk başvuru dilekçesi için mutlaka yardım almanız yönündedir. Çünkü haklı olduğunuzu ortaya koyan, lehinize olan tüm yasa maddelerini açıklayan ve doyurucu bir dilekçe, arabulucuyu da doğru yönlendirecektir. Unutmayın; arabulucu muhakkak İş Hukuku konusunda bilgi sahibi olacaktır; ancak gözünden kaçabilecek noktalarda özellikle Yargıtay içtihatlarıyla onu yönlendirmeniz mümkündür.

Ayrıca arabuluculuk bir nevi “pazarlık” olduğu için, pazarlığa oturmadan önce ne kadar alacağınızın olduğunu bilmeniz gerekir. Örneğin kıdem tazminatı, ihbar tazminatı, fazla mesai, genel tatil, yıllık izin ücreti vb. alacaklarınızı alt alta toplamalı ve ortalama bir rakam bulmalısınız. Bu da yetmeyecektir; çünkü davalık olsanız ve kazansanız bile, bazı alacaklarda hakkaniyet indirimi uygulanmaktadır. Bunu da göz önüne almalı ve işverenin teklifini değerlendirmelisiniz. Normalde ne kadar alacağınızın olduğunu, dava açsanız kazanma ihtimalinizin ne olduğunu, kazansanız bile ne kadar alabileceğinizi bilmeden arabulucu masasından kazançlı çıkmanız mümkün olmayacaktır.

Arabulucu başvuru dilekçesini indirebilir ve dilediğiniz gibi düzenleyebilirsiniz. Bunun yerine, dilekçe hazırlama danışmanlığı hizmetimizden faydalanmak isterseniz, sitemizdeki canlı destek hattına anında yazabilir ya da doğrudan bu bağlantıyı tıklayarak bizimle canlı iletişime geçebilirsiniz. (Dilekçe hazırlama danışmanlığı ücretimiz 250 TL’dir.)

NOT: Zorunlu arabuluculuk uygulaması 01/01/2018 tarihinden itibaren geçerli olacaktır.

Arabuluculuk başvuru dilekçesi örneği indirin.


,
İşçi Dünyası
Zeynel Abidin Özkale
İşçi Dünyası'nın editörü olan olan yazarın, İş ve Sosyal Güvenlik hukuku üzerine yazdığı diğer yazılarına buradan ulaşabilirsiniz.

15 Yorum

 1. Eski is yerinde kalan param için arabulucu basvurusu yaptim fakat iptal etmek istiyorum aradan 1 gun gecti. Geri cekebilirmiyim basvuruyu

  1. Merve hanım, arabuluculuk sürecinden dilediğiniz zaman geri çekilebilirsiniz.

 2. Meb hocam ben 22.07.2010 da …. ‘a partaim kurye olarak işe başladım haftalık iznimi pazar günleri kullanacagimi ve basvuru formuna kendim yazdim 8 yıldır aynı çalışıyorum yeni bir şirket bizi bütün haklariyla bizi devraldi ve benim bu şekilde devam etmemi istediler aynı şekilde çalışıyordum yaklaşık 4 aydır bu yeni şirketle çalışıyoruz şimdi benim haftalık iznimi pazar gününden çarşambaya çekti ve ben kabul etmedim çarşamba günleri vardiyama gittiğimde vardiyaya almadılar bende iş yerinde oturdum vardiyam bitene kadar pazar gunude ben iznimi yapmak için gelmiyorum bunlar bana tutanak tutuyorlar işten çıkarmak için ne yapmam gerekir

Bir yorum yaz

E-posta hesabınız, telefon ve şehir bilgileriniz yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.