İşçiler için arabulucu başvurusu nasıl yapılır?

İşçiler için arabulucuya başvuru süreci

Yakın zamanda yapılan iki değişiklikle hem İşkur’a yapılan işçi şikayeti süreci kaldırıldı hem de işçinin doğrudan iş mahkemesine başvurma imkanı ortadan kaldırıldı. Böylece işten ayrılan bir işçi için, iş mahkemesine başvurmadan önce zorunlu bir başvuru yolu ortaya çıktı: Zorunlu arabuluculuk. Peki ama işçi arabulucuya nasıl başvuracak? Sürç nasıl işleyecek?

İşçiler açısından eski sistem

Önce eski sistemden kısaca bahsedelim. İşten ayrılan bir işçinin önünde iki seçenek vardı. İşkur’a şikayet dilekçesi vererek hakkını aramak ya da doğrudan mahkemeye dava açmak. İşçi dilerse önce İşkur’a şikayette bulunabiliyor ve ardından da gerek duyarsa iş mahkemesine gidebiliyordu. İşçinin ayrıca İşkur’a hiç başvurmadan doğrudan dava açması da mümkündü.

İşçinin hak aramasında yeni sistem

Zorunlu arabuluculuk sistemini anlattığımız bir yazıda da belirtildiği gibi, iş mahkemelerinin dava yükünü azaltmak ve işçi ile işvereni uzlaştırarak kısa sürede sonuç alabilmek için zorunlu arabuluculuk sistemi getirildi. Sistemin genel hatlarıysa şöyle:

Fazla mesai onayı iptal dilekçesi

Bu yazı da ilginizi çekebilir

 • İşten ayrılan işçi, işverenden alamadığı her hangi bir hakkı olduğunu düşünüyorsa öncelikle arabulucuya başvuracak.
 • Arabulucu; işçi ve işvereni uzlaştıramazsa, taraflar iş mahkemesinde dava açabilecek.
 • Arabulucuya başvurmadan doğrudan İş Mahkemesine dava açılırsa, mahkeme bu davayı incelemeyecek.

Arabulucuya nasıl başvurulacak?

Öncelikle hangi yer adliyesinin yetkili olduğuna bakmak gerekir. İşçi ya işverenin ikametgah adresinin bulunduğu yerdeki ya da işin yapıldığı yerdeki adliyeye başvurmak zorundadır.

Bu yerdeki adliyede arabuluculuk bürosu varsa oraya, yoksa sulh hukuk mahkemesi yazı işleri müdürlüğüne başvurulması gerekir.

Arabuluculuk başvurusu dilekçesi

Arabulucunun temel görevi işçi ve işvereni bir araya getirmek ve uzlaşmalarını sağlamaktır. Dolayısıyla yüz yüze gelindiğinde talepler ortaya konacak ve arabulucu da buna göre bir sonuca varmaya çalışacaktır.

Ancak arabulucuyu doğru yönlendirmek için başvuru esnasında verilecek dilekçenin ayrıntılı ve doğru şekilde hazırlanması önem arz eder. Bu dilekçede aşağıdaki hususlar yer almalıdır:

 • İşçinin kimlik ve iletişim bilgileri
 • İşverenin unvan, adres ve iletişim bilgileri
 • Hangi hakların talep edildiği, bunların yasal dayanağı ve kanıtlayıcı evraklar

Arabuluculukta dikkat edilmesi gereken hususlar

Arabulucu; tarafları bir araya getirdikten sonra en geç 4 hafta içinde kararını verecektir. Burada özellikle şu konulara dikkat edilmelidir:

 • Geçerli bir mazeret bildirmeden ilk toplantıya gelmezseniz ve arabulucu bu nedenle karar veremezse; ileride dava aşamasında haklı çıksanız bile yargılama giderlerini siz ödersiniz ve lehinize vekalet ücretine hükmedilmez.
 • Arabulucu işçi ve işvereni uzlaştırırsa, ona ücret ödemeniz gerekir. Bu ücret 2017 yılı için en az 240 TL’dir. Toplantılar 2 saatten uzun sürerse, sonraki her saat için de ücret ödersiniz. Yani arabuluculuk ücretsiz bir hizmet değildir. Ama uzlaşma olmazsa ve toplantılar 2 saatten az sürmüşse ücret ödemeniz gerekmez.
 • Toplantıya bizzat ya da varsa avukatınızla katılabilirsiniz.
 • Arabulucuya başvurduğunuzda, tüm zamanaşımı süreleri ve hak düşürücü süreler durur.

SONUÇ

arabulucu dilekçe örneği

Yukarıda detaylı olarak açıkladığım üzere; öncelikle hangi arabuluculuk bürosuna başvurabileceğini öğrenmeli, sonra iyi bir başvuru dilekçesi hazırlamalısınız.

Bu başvuru dilekçesinin bir örneğini aşağıdan indirebilirsiniz. Ama size tavsiyem; arabuluculuk başvuru dilekçesi için mutlaka yardım almanız yönündedir. Çünkü haklı olduğunuzu ortaya koyan, lehinize olan tüm yasa maddelerini açıklayan ve doyurucu bir dilekçe, arabulucuyu da doğru yönlendirecektir. Unutmayın; arabulucu muhakkak İş Hukuku konusunda bilgi sahibi olacaktır; ancak gözünden kaçabilecek noktalarda özellikle Yargıtay içtihatlarıyla onu yönlendirmeniz mümkündür.

Arabulucu başvuru dilekçesini indirebilir ve dilediğiniz gibi düzenleyebilirsiniz. Bunun yerine, dilekçe hazırlama danışmanlığı hizmetimizden faydalanmak isterseniz, sitemizdeki canlı destek hattına anında yazabilir ya da doğrudan bu bağlantıyı tıklayarak bizimle canlı iletişime geçebilirsiniz. (Dilekçesi hazırlama danışmanlığı ücretimiz 250 TL’dir.)

NOT: Zorunlu arabuluculuk uygulaması 01/01/2018 tarihinden itibaren geçerli olacaktır.

Arabuluculuk başvuru dilekçesi örneği indirin.

,
Mustafa Baysal
Mustafa Baysal
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığında üç yıldan uzun süre İş Müfettişi olarak görev yapan yazarın, İş Kanunu Sorunları adında bir kitabı bulunmaktadır. İşçi Dünyası'nın kurucusu da olan yazarın, İş ve Sosyal Güvenlik hukuku üzerine yazdığı diğer yazılarına buradan ulaşabilirsiniz.

2 Yorum

 1. 06.09.2017 tarihinde internet üzerinden Eskişehir iş ilanlarında Özkaya yemek için aşçı yardımcısı aranmaktaydı bende bu başvuru için görüşmeye gittim anlaştık ve hemen işbaşı yaptım.2000tl maaş artı sigorta 10 saat çalışma süresi konusunda anlaştım.kendileri limon prodiksyona baglı savaşçı dizisine yemek yapacagımızı söyledi öglen ve akşam yemegi.tüm zeytinyaglı ve tatlıları bizzat kendim yaptım.1 ay sonunda ödemeleri her ayın 15 inde yaptıklarını söylemelerine ragmen hiç bir şekilde ödeme yapmıyorlar.çalışan tüm personel içerdeki paralarını kurtarmak için ya devam ediyor veya çıkıyor.1 ay 3 gün sonra bende babamın vefat etmesi üzerine bıraktım lakin hiç bir ödeme alamadım.diger çalışanlarada cüzzi bir miktar ödeme yapmiş.ben defalarca aramana ragmen ya açmıyorlar ya yok dedirtiyorlar.ssk dendi yapılmadı.daha önceden çalıştırdıkları kişilerinde maaşlarının ödenmedigi ve ssk kalarını yapmamışlar bimere ve maliyeye bildirdim.şimdi sorum alacaklarımızı nasıl alabiliriz.

  1. Özlem hanım, öncelikle başınız sağolsun. Sigortanız da yapılmadığına göre dava açmalı ve hem sigorta tespiti istemeli hem de alacaklarınızı talep etmelisiniz.

Bir yorum yaz

E-posta hesabınız, telefon ve şehir bilgileriniz yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.