İşçiler için mazeret dilekçesi örneği

işçi için mazeretli devamsızlık halleri

Mazeret dilekçesi örneği

İş Kanununa göre işçinin yıllık ücretli izin hakkı bulunmaktadır. Bu hakkın kapsamını daha önce ayrıntılarıyla açıklamıştık.

Ancak işçinin bazen mazeret iznine ihtiyacı olabilir. Yıllık izni kalmayan bir işçinin acil bir işi çıkabileceği gibi, yapmış olduğu bir başka programı da olabilir.

Bu gibi hallerde işverenden mazeret izni talep edilebilir. Bu mazeret iznini işveren kural olarak ücretsiz verir. Yani mazeret izni kullanan işçi, bu süre boyunca ücrete hak kazanamaz. Yine de işveren isterse, bu günlere ait ücretleri elbette ödeyebilir.

Aşağıda yer alan mazeret izni dilekçesi; yıllık izin hakkı bulunmayan ve İş Kanununun kendisine tanıdığı ölüm, evlilik ve babalık gibi ücretli izinler haricinde ücretsiz mazeret izni talep eden işçi tarafından kullanılabilir.

İşyeri çalışan memnuniyeti anketi

Bu yazı da ilginizi çekebilir

İndirmek için tıklayınız.

Mustafa Baysal
Mustafa Baysal
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığında üç yıldan uzun süre İş Müfettişi olarak görev yapan yazarın, İş Kanunu Sorunları adında bir kitabı bulunmaktadır. İşçi Dünyası'nın kurucusu da olan yazarın, İş ve Sosyal Güvenlik hukuku üzerine yazdığı diğer yazılarına buradan ulaşabilirsiniz.

Bir yorum yaz

E-posta hesabınız, telefon ve şehir bilgileriniz yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.