İşçiler için mazeret dilekçesi örneği

işçi için mazeretli devamsızlık halleri

Mazeret dilekçesi örneği

İş Kanununa göre işçinin yıllık ücretli izin hakkı bulunmaktadır. Bu hakkın kapsamını daha önce ayrıntılarıyla açıklamıştık.

Ancak işçinin bazen mazeret iznine ihtiyacı olabilir. Yıllık izni kalmayan bir işçinin acil bir işi çıkabileceği gibi, yapmış olduğu bir başka programı da olabilir.

Bu gibi hallerde işverenden mazeret izni talep edilebilir. Bu mazeret iznini işveren kural olarak ücretsiz verir. Yani mazeret izni kullanan işçi, bu süre boyunca ücrete hak kazanamaz. Yine de işveren isterse, bu günlere ait ücretleri elbette ödeyebilir.

Aşağıda yer alan mazeret izni dilekçesi; yıllık izin hakkı bulunmayan ve İş Kanununun kendisine tanıdığı ölüm, evlilik ve babalık gibi ücretli izinler haricinde ücretsiz mazeret izni talep eden işçi tarafından kullanılabilir.

İşçi ücretsiz izin dilekçesi örneği

Bu yazıya da göz atmak ister misiniz?

İndirmek için tıklayınız.


İşçi Dünyası
Zeynel Abidin Özkale
İşçi Dünyası'nın editörü olan olan yazarın, İş ve Sosyal Güvenlik hukuku üzerine yazdığı diğer yazılarına buradan ulaşabilirsiniz.

2 Yorum

  1. S.a kolaygelsin simdi acik ogretim sinavlarim oldugu zaman mazeret izne sayilirmi bide sinavlarim oldugunda izin verilmicekmis bu konuda bilgilendirirseniz sevinirim

    1. Recep bey, sınavlar nedeniyle işverenin işçiye izin verme zorunluluğu yoktur. Bu durum, tamamen işverenin takdirindedir.

Bir yorum yaz

E-posta hesabınız ve şehir bilgileriniz yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.