İşçilere çay molası olur mu?

Hiçbir işçinin, ara vermeden mesaisini tamamlanması beklenemez. Ara dinlenmesi, her şeyden önce temel bir haktır ve işçiye tanınması gerekir. Peki ama işçilerin çay molası var mı? Başka bir deyişle, işçiye çay molası verilmesi zorunlu mudur?

Ara dinlenmesi kavramı

Günlük hayatta mola ya da “ara” şeklinde ifade ettiğimiz kavramın doğru adı “ara dinlenmesi”dir. Ara dinlenmesi kavramı İş Kanununda geçer ve temel kurallar yine aynı kanunda belirlenmiştir:

İş Kanununa göre ara dinlenmesi yani mola süreleri, işçinin günlük çalışma süresine göre belirlenmiştir ve bu kurallara uyulması şarttır.

İş Kanununda mola süreleri

İş Kanununa göre 3 tür ara dinlenmesi süresi vardır. Buna göre;

  • İşçinin günlük çalışması 4 saat ve daha altındaysa, ara dinlenme süresi en az 15 dakika olmalıdır.
  • İşçinin günlük çalışma süresi 4,5 saatten çok ama 7,5 saatten az ise (7,5 saat dahil) mola süresi en az 30 dakika
  • İşçinin günlük çalışma süresi 7,5 saatten çoksa, mola süresi en az 1 saat

Olarak belirlenmelidir. Bu süreler en azdır ve artırılması mümkündür. Yine de bu artırmanın da bir sınırı vardır:

Çay molası nedir?

Çay, ülkemizde sudan sonra en çok tüketilen içecek olsa gerekir. Öyle olunca da, molalarda çay ikram edilmesi ya da demlenmesi sık rastlanan bir durumdur. İşte, özellikle öğle yemeği dışındaki molalarda genelde çay ikramı için kısa molalar verildiği için, bu kısa ara dinlenme sürelerine “çay molası” da denilmektedir.

İşyerinde giyinme ve soyunma süreleri

Bu yazıya da göz atmak ister misiniz?

İşçilere çay molası zorunlu mu?

işçi çay molası

İşçilere zorunlu olarak verilmesi gereken, ara dinlenmesi süreleridir. Bu mola sürelerinin çeşitli isimlerinin olması, onları zorunlu hale getirmez.

Burada belki de kastedilen husus, işçilere yemek dışında kısa molalar verilmesinin zorunlu olup olmadığı sorusudur. Mola sürelerinin normalde kesintisiz kullandırılması esas olsa da, iklim, mevsim, o yerdeki gelenekler ve işin niteliği göz önünde tutularak iş sözleşmeleri ile aralı olarak da kullandırılabilir.

SONUÇ

işçi çay mola süresi

İşçilerin çay molası var mıdır? Bu soruya iki türlü cevap verilmesi mümkün olur: Hem evet hem hayır. Çünkü işçilere çay molası, namaz molası ya da kahve molası gibi ara dinlenmeleri işveren tarafından verilebilir.

Ama işverenin hangi konuda zorunlu olarak ara dinlenmesi vermesi gerektiğine gelirsek; onun mecburiyeti, yukarıda belirttiğimiz süreler kadar “mola” vermekten ibarettir.

Yoksa, işverenin işçilerine çay verme zorunluluğu olmadığı gibi, yemek verme zorunluluğu bile yoktur. Bu tür ikramlar, İş Kanunundan kaynaklı değildir ve işverenin takdir hakkı kapsamında değerlendirilir.

Örneğin günde yarım saat molası olan ve 7,5 saat çalışan bir işçi karşısında, işverenin sorumluluğu ona YARIM saat mola vermekten ibarettir. Ama işçi rıza gösterirse ve işveren için de uygunsa, bunun yerine 15’er dakikalık 2 mola ya da 10’ar dakikalık 3 mola bile verilebilir.


İşçi Dünyası
Zeynel Abidin Özkale
İşçi Dünyası'nın editörü olan olan yazarın, İş ve Sosyal Güvenlik hukuku üzerine yazdığı diğer yazılarına buradan ulaşabilirsiniz.

Bir yorum yaz

E-posta hesabınız ve şehir bilgileriniz yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.