İşçilerin hakları neler?

İşçi hakları denince akla o kadar çok şey gelir ki, bunları bir kitapta toplasak yeridir. Ama yine de işçilerin internette, haklarının ne olduğuna dair arama yaptıklarını biliyorum. Bu nedenle, en temel başlıklarıyla işçi haklarını yazmaya karar verdim. Sitemizdeki yazıları okuyarak, işçi hakları konusunda daha çok ve detaylı bilgi edinebilirsiniz.

İşçi hakkı nedir?

Reklam

Hak, bir kimseye sağlanan faydaları ifade eder. İşçi hakkı da, İş Kanununa tabi olarak çalışan bir işçinin hem bu kanundan hem de ilgili alt mevzuatından doğan haklarının bütünüdür. İşçi hakları denince; işe alınma, çalışma ve işten ayrılma gibi üç temel ayrım yapmamız, mevzuyu daha anlaşılır kılacaktır. Şimdi bu üçlü ayrıma göre işçi haklarını kabaca sıralayalım.

İşe alınırken sahip olunan işçi hakları

Bu konuda İş Kanunu işçi lehine bir tavır sergilemektense, çekimser kalmayı tercih etmiştir. Çünkü işçi ve işveren arasındaki ilişkinin temelinde, sözleşme serbestisi ve tarafların özgür iradeleri yer bulur. Bir iş başvurusunun reddedilmesi, İş Kanununun ve dolayısıyla iş mahkemelerinin görev alanına girmez.

Bu yüzden, işe alınırken sahip olunan haklar aslında işe başlamayla ilişkilidir. Örneğin, işçinin SGK’ya bildirilmesi ve sigortasının yapılması, işçi işe başlamadan en az bir gün önce olmalıdır.

İşçinin şikayetinden vazgeçmesi

Bu yazı da ilginizi çekebilir

Ama genel olarak şunun bilinmesi yeterli olacaktır; işverenin işçiyi işe alırken dilediği gibi seçim yapma ve hatta ayrımcılık yapma hakkı dahi vardır. Ama işçi işe başladıktan sonra, artık hiçbir şey eskisi gibi olmayacaktır.

işçilerin hakları neler

Çalışırken sahip olunan haklar

İşte, İş Kanununun temel varlık amacı budur. İşçi ile işveren arasındaki iş ilişkisi kurulduktan sonra, işverenin hareket serbestisi kısıtlanır. İşçinin çalışma süreleri, tatil ve dinlenme hakları, asgari ücret düzeyleri ve benzeri diğer hususlarda artık işverenin, işçinin aleyhine düzenleme yapması mümkün olmaz. İşçinin çalışırken sahip olduğu haklardan temel birkaçını sizin için aşağıya yazıyorum:

İşten ayrıldıktan sonra sahip olunan haklar

İş Kanunu temelde işçinin çalışma koşullarını belirlemiş olsa da, iş sözleşmesi sona erdikten sonra doğan hakları da ayrıntılı olarak açıklamıştır. Aşağıdaki haklar, ancak iş sözleşmesi sona erdikten sonra gündeme gelir:

SONUÇ

Yukarıda yer alan hakların üstüne tıklayarak ilgili yazılara ulaşabilirsiniz. Böyle üçlü bir ayrım yaptım ki; işçi, mevcut durumuna göre haklarının ne olduğu bilsin. Ama burada bir ayrıntıyı da belirtmem gerekir. İşçinin çalışırken sahip olduğunu belirttiğim maddi haklar, çalışırken ödenmemişse, zamanaşımı süresi içinde olmak şartıyla, bu haklar işten ayrıldıktan sonra da istenebilir. Bunun için iş mahkemesine dava açılması yeterli olacaktır.

Reklam
, ,
İşçi Dünyası
Zeynel Abidin Özkale
İşçi Dünyası'nın editörü olan olan yazarın, İş ve Sosyal Güvenlik hukuku üzerine yazdığı diğer yazılarına buradan ulaşabilirsiniz.

21 Yorum

 1. merhaba.ben 1 yıldır özel sektörde çalısıyorum ve sigortam yartıyor fakat maaşım elden veriliyor ve maaş bordrosu vs. hiç birşey imzalamadım.4 aydır maaşımı alamıyorum dava açabilir miyim?açarsam kazanır mıyım ? kazanırsam karşı taraf para mı hala ödemezse ne olur. teşekkür ederim

 2. Merhaba,
  2 hafta önce 2 yıldır çalıştığım iş yeri ile,acil nakit ihtiyacım olduğu için giriş çıkış anlaşması yaptım.önce iş verenimden borç talep ettim vermeyince mecburen giriş çıkış yaptım.ama iş verenim 10 gün sonra işime son verdi.tabi bu durumda hiç bir tazminat hakkım kalmadı,giriş çıkış yaparken almam gerekenden daha az tutarda tazminat aldım tabi.bu arada işsizlik ödeneği hakkımıda kaybettim.neticede resmî olarak 10 günlük bir elemanım.iş verenim Beni bu şekilde kullanarak tüm haklarıma engel olmuş oldu maalesef.en azından işsizlik ödeneği hakkımı kaybetmeseydim.böyle bir durumda izleyebileceğim herhangi bir yol varmı acaba?sizden yardım rica ediyorum.teşekkürler

  1. Sevda hanım, kendi isteğinizle ayrılmış göründüğünüz için, işsizlik maaşı hakkınız olmaz. Açıkçası yapabileceğiniz çok şey yok. Yine de bir avukatla görüşerek işe iade davası açma şartlarının olup olmadığını konuşabilirsiniz.

 3. merhabalar…ben 2 senedir calısıyorum..is verenimin bazı tutumları ve konuşmaları beni yıprattığı için işten ayrılma kararı aldım işverenimle bu durumu konuştum.. yıllık izin icindeymi..bize bir belge imzalatılıyor cıkıs esnasında hicbir hak talebinde bulunmamamız adına bu durum hic hosuma gitmedi..ben ise girerken sozlesme falan imzalamadım.sadece sgk giris evrakları vardı onu imzaladım..kendı isteğımle ayrılacağım icın ..cıkıs esnasında .haklarım nelerdır..merak edıyorum kıdem tazmınatı alamayacagımı soyluyolar yardımcı olursanız sevınırım

 4. Merhaba;
  26-10-1999- sigorta girişliyim 10 senedir aynı firmadayım 4620 gün primim var 5500 gün primle tazminat alarak ayrılma konusunda bilgi verebilir misiniz? teşekkürler

 5. Merhabalar
  4 yıldır genel muhasebe bürosunda çalışıyorum..Maaş olarak okadar komik rakamlar aldım ki katlanma sebebim yaşadığım şehirde iş imkanının olmaması ve paraya ihtiyacımın olması.400 tl ile başladım.800 tl alıyorum şuan.Yaşadığım şehirde işçiler o kadar güzel sömürülüyor ki anlatamam.Bu şekilde de daha fazla çalışmak istemiyorum.Ocak 2018 yılında işten ayrılmayı düşünüyorum.Fakat biliyorum ki işçi kendi isteği ile ayrılırsa haklarını alamaz.İşçi haklarından yola çıkarak asgari ücret hakkımın olduğunu verilmediği takdirde geçmiş yıllarda hakkım olan tazminatımı isteyeceğim.Bu gerekçe tazminatımı almak için geçerli,olur mu ? Ya da nasıl bir yol izlemeliyim.Tşk ederim .(Bütün maaşlarımı elden aldım ve hiç bir bordro imzalamadım.)

  1. Gizem hanım, 800 lira maaş almaktan daha geçerli bir neden mi olur? Haklı fesih yapabilirsiniz, önemli olan mahkemenin de sizin maaşınızın bu kadar olduğuna kanaat getirmesidir.

 6. merh mustafa bey…özel bir firmada 3 yıldır çalışıyorum.sigortamı iş vere bugün yatıracam yarın yatıracam derken 3 senedir yatırmadı.ve sigorta parasını elden vereceğini söyleyerek bu zamana kadar bizi kandırdı.şuan askerlik görevim geldiği için 3 ay önceden işten çıktım.bu zamana kadar maaşımı elden aldım.mesailerim yıllık izinlerim falan hiç birini hak iddaa edemiyorum.ne yapabilirim beni bilgilendirirseniz sevinirim.şimdiden tşk ederim kolay gelsin.

 7. Resmi bir kurumda 8-4 şeklinde çalışmaktayım. Cuma işten 4 te çıkıyorum tekrar cuma gecesi gece 12 den sabah 8e kadar nöbet yazılmaktadır. Biz bunu itiraz ettigimizde gece 12 den sonra tarih degistigi icin calistirilabilirsiniz denildi.Ama bir işçi 11 saat dinlenmeden tekrar calistirilamaz diye biliyorum bu konu hakkinda acil cvp alabilirmiyim şimdiden teşekkürler

 8. Mustafa Bey Merhaba,
  Öncelikle bizlere karşılıksız ve sıkılmadan sorularımıza cevap verdiğiniz için teşekkür ederim.
  Benim size bir sorum olacak cevaplarsanız sevinirim.
  Ben çalıştığım iş yerinde 3 defa rapor aldım 2’si 10 gün bir tanesi 7 gün bu 3 rapor arasında 7-8 gün çalışıp tekrar alıyorum. Rapor dönüşleri çalıştığım iş yeri bana haftalık izin vermedi çalıştığım yerde haftalık izinlerimiz sabit değil haftanın herhangi bir günü veriyorlar. İnsan kaynaklarına sordum hak ettiğimi söylediler ama yinede haftalık iznimi vermediler. Bende işten ayrıldım ayrıldığım gün avukat aracılığı ile ihtar çektim izinlerimi vermediğiniz için işi tek taraflı fesih ediyorum şeklinde ve bütün haklarımın verilmesini talep ettim ama vermediler.
  İş yerini mahkemeye vereceğim ama kafama takılan ben gerçekten haftalık izni hak ediyormuyum.
  Çalıştığım yerin insan kaynakları hak ettiğimi söyledi ben yinede size danışmak istedim.
  1’ci rapor dönüşü perşembe günü iş başı yaptım pazar gününe kadar bir gün izin hak ediyormuyum.
  2’ci rapor dönüşü cumartesi günü iş başı yaptım pazar gününe kadar bir gün izin hak ediyormuyum.
  3’ci rapor dönüşü Çarşamba günü iş başı yaptım pazar gününe kadar bir gün izin hak ediyormuyum.

  1. Sağolun Mehmet bey. İşçinin raporlu olması halinde hafta tatili hakkı ortadan kalkmaz. Dolayısıyla hafta tatilinizin kullandırılması gerekirdi.

 9. mustafa bey selamlar.
  Çalıştığımız işyerine (giriş ve çıkışlanra) güvelikçiler tarafıdan üzerimiz ELLE ince arama yapılarak alınmamız
  HUKUKUA UYGUNMU. Bu durum bei çok rahatsız ediyor.

  1. Mehmet Ali bey, bu soruya net cevap vermem mümkün olmaz. Olası bir mahkeme aşamasında bile, işin niteliği, işyerinin özelliği gibi hususlar dikkate alınarak ve ayrıntılı inceleme yapılarak karar verilebilecektir. Bu uygulamanın kesin olarak hukuka uygun olduğunu ya da olmadığını söyleyemeyiz.

 10. Merhaba. Ben 4 yıldır aynı işyerinde çalışıyorum önceden kıyafet parası verirlerdi 2 yıldır o da yok ayriyetten prim de alamiyorum hedefleri çok yüksek tutuyorlar prim vermemek icin maaşımda yukselme de olmuyor hiç bununla ilgili dava açsam acaba kidem ve diğer haklarımı alabilir miyim? Çünkü kiyafet giymeye zorluyorlar kendi paramla alacak gücüm yok sizce bu hakli nedenle fesihe girer mi? Sözleşmede kiyafetle ilgili birsey yazmiyor ama

  1. Hakan bey merhaba. Prim konusunda, eğer işverne objektif ölçüler ortaya koymuşsa, bunun haklı gerekçe olması zordur. Kıyafet ise sözleşmenizde yoksa, yine sizin için sıkıntı olabilir. Yine de kesin cevap vermem çok zor.

Bir yorum yaz

E-posta hesabınız, telefon ve şehir bilgileriniz yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.