İşçilerin iş güvencesi var mı?

Yazıyı sizin için güncelledik:

İşçinin iş güvencesi var mı?

İşçi ile memur arasındaki farkın ne olduğu sorulduğunda, birçok okuyucunun vereceği cevap aynı olacaktır: İş güvencesi. Bunun nedeni, 657 sayılı Devlet Memurları Kanununda memurların iş güvencesine dair birçok hüküm bulunurken, 4857 sayılı İş Kanununda bu hususa dair hükümlerin belli şartlara bağlı olması ve genel olarak da kamuoyu tarafından bilinmemesidir.

İş Kanununda iş güvencesi

İşçilerin hiçbir şekilde iş güvencesine tabi olmadığını söylememiz mümkün değildir. Ancak işçilerin iş güvencesi hükümleri bazı şartlara bağlanmıştır. Buna göre aşağıdaki şartları taşıyan işçiler için iş güvencesi varken, diğerleri için iş güvencesinden söz etmemiz mümkün değildir.

 • İşyerinde 30 veya daha çok işçi çalışıyor olması
 • İşçinin işyerinde en az 6 aylık kıdeminin olması (Yer altı işlerinde / madenlerinde çalışan işçilerde kıdem şartı yoktur.)
 • İşçinin belirsiz süreli iş sözleşmesiyle çalışıyor olması

İş güvencesi ne getiriyor?

İşe iade davası şartları

Bu yazıya da göz atmak ister misiniz?

Yukarıdaki şartları taşıyan bir işçi için getirilen ilk güvence, işverenin işçinin iş sözleşmesini feshetmek için; işçinin yeterliliğinden ya da davranışlarından veya işletmenin, işyerinin ya da işin gereklerinden kaynaklanan geçerli bir nedene dayanmak zorunda olmasıdır. İşveren, İş Kanununun 25inci maddesinde yazılı haklı nedenler hariç olmak üzere, işçisini neden göstermeksizin ya da geçersiz bir nedenle işten çıkaramaz.

İş güvencesinin getirdikleri

Yukarıda belirtilen şartları taşıyan işçinin iş sözleşmesi feshedildiğinde, iş güvencesinin gerektirdiği şekilde işten çıkarılmadığını düşünen işçi 1 ay içinde işe iadesi için iş mahkemesine dava açabilecektir. Açılan dava işçi tarafından kazanıldığında işverenin önünde iki seçenek olacaktır:

 • İşçisini tekrar işe almak
 • Mahkemece belirlenen ve işçinin 4 ila 8 aylık ücreti tutarında olan işe iade tazminatını ödemek

İşçinin iş güvencesi kısmen var

iş güvencesi iş kanunu

Öncelikle şunu söylemek gerekir. Her işçinin iş güvencesi yoktur. İşyerinde 30’dan az işçini çalıştığı ya da işyerindeki kıdemi 6 aydan az olan ya da belirli süreli iş sözleşmesiyle çalışan bir işçinin iş güvencesi olduğunu söyleyemeyiz.

Ancak bu şartlara sahip olsa bile; işçinin güvencesinin “kısmi” olduğunu söylememizin sebebi, işe iade kararı sonucunda işverenin önünde yer alan iki seçenektir. Evet işveren, mahkeme kararı gereğince işçisini tekrar işe başlatabilir; ama bunun yerine işçisini işe başlatmayıp işe iade tazminatı çdeme yolunu da seçebilir. İşçinin ekstradan bir tazminata hak kazandığı bu durumda, işinin kaybetmiş olduğu da bir gerçektir.

SONUÇ

İşçinin iş güvencesinin olup olmadığı sorusunun net bir cevabı yoktur. Bu sorunun cevabı öncelikle aşağıdaki hususlara göre değişir:

 • İşyerindeki işçi sayısı 30’un altında ise işçinin iş güvencesi yoktur.
 • İşçinin kıdemi 6 aydan az ise işçinin iş güvencesi yoktur. (Yer altı işlerinde kıdem aranmaz.)
 • İşçinin sözleşmesi belirsiz süreli değilse, iş güvencesi yoktur.

Ancak yukarıdaki şartların tamamını aynı anda taşıyan bir işçinin iş güvencesi bile kısmen vardır. Şöyle ki; bu şartların tamamını taşıyan ve açtığı işe iade davasını kazanan işçi karşısında işverenin seçimlik iki hakkı bulunmaktadır:

 • İşçisini tekrar işe almak
 • İşçisini işe almayıp ona işe iade tazminatı ödemek

Bu durumda son noktayı şöyle koyabiliriz; bazı işçilerin iş güvencesi yokken, bazı işçilerin vardır. İş güvencesi olan işçilerin sahip oldukları iş güvencesi ise işverenin takdirine bırakılmıştır.

 

 

 

 

 


İşçi Dünyası
Zeynel Abidin Özkale
İşçi Dünyası'nın editörü olan olan yazarın, İş ve Sosyal Güvenlik hukuku üzerine yazdığı diğer yazılarına buradan ulaşabilirsiniz.

2 Yorum

 1. Eşim otelde çalışıyor 2000tl alıyor 10 ay çalıştırıp sonra çıkarıyorlar sizden istediğim yilda 4 resmi tatil var aylik yol parası var hiçbirini vermiyorlar işi bıraktığımızda imza istiyorlar imzayı atmsak ne olur biz haklarımızı alabilirmiyiz lütfen bilgi istiyorum iyi günler

  1. Merhaba. İmza atmazsanız işveren büyük ihtimalle hiçbir ödeme yapmaz ve dava yoluyla alacaklarınızı almayı deneyebilirsiniz. İmza atsanız, bu sefer de neye imza atıldığı önem arz eder. Kararı sizin vermeniz gerekir.

Bir yorum yaz

E-posta hesabınız ve şehir bilgileriniz yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.