İşçinin alabileceği azami rapor sayısı

İşçinin azami rapor süresi kaç haftadır?

Bu soruya iki aşamalı cevap vermek istiyorum. İlk olarak mevzuatta bu sorunun cevabını bulacağız ve ikinci olarak da işçilerin kıdemlerine göre alabilecekleri en çok rapor gün sayısını tek tek yazacağım.

Raporlu işçinin çıkarılması

İşçinin sağlık raporu aldığı için işten çıkarılması normal şartlar altında mümkün değildir. Ancak işçi sık sık rapor alıyorsa ve aldığı bu raporların işyerine olumsuz bir etkisi oluyorsa bu durumda işveren işçisini buna dayanarak işten çıkarabilir. Aksi takdirde, sağlık raporu aldığı için işçi işten çıkarılamaz. Peki nereye kadar?

İşçinin sağlık raporu alabileceği azami süre

İş Kanununun 25 inci maddesine göre; işçinin sağlık raporu nedeniyle işe gelmediği süre, bildirim sürelerini 6 hafta aşarsa işveren işçisini derhal ve haklı nedenle işten çıkarabilir.

İşçilerin kıdemine göre azami rapor alabilecekleri süreler

Her işçi için tek tek hesaplama yapmaya gerek olmadığından, işçilerin kıdemlerine göre aşağıda yaptığımız hesaplamalar her işçi için geçerli kabul edilebilir. Buna göre; işçiler kıdemlerine göre en çok aşağıdaki süreler kadar rapor alabilirler.

 • İşyerindeki kıdemi 6 aydan az olan işçiler 8 hafta
 • İşyerindeki kıdemi 6 ay ila 1,5 yıl (dahil) arasında olan işçiler 10 hafta
 • İşyerindeki kıdemi 1,5 yıldan çok 3 yıla kadar (3 yıl dahil) olan işçiler 12 hafta
 • İşyerindeki kıdemi 3 yıldan çok olan işçiler 14 hafta

İşçi aralıklarla rapor alırsa ne olacak?

isci azami rapor sayisi iscidunyasi

Evet, diyelim ki işyerinde 3 yıldan çok kıdemi olan işçi raporlu olduğu gerekçesiyle işe 13 hafta gelmedi ama 14 üncü hafta gelip çalıştı. Bir ay sonra bir daha rapor aldı ve örneğin 5 hafta daha gelmedi. Bu durumda işçinin kesintisiz olarak sağlık nedeniyle işe gelemediği süre 14 haftayı aşmamakla birlikte toplamda aşmaktadır.

Bu konuyla ilgili açık bir mevzuat hükmü ya da Yargıtay karar bulamamakla birlikte; işçinin bir yıl içerisinde aldığı rapor sayısı toplamının, yukarıda belirtildiği gibi ihbar süresini 6 hafta aşması halinde, işçinin bu nedenle işten çıkarılabileceği kanaatindeyim.

SONUÇ

İşçinin aralıksız olarak raporlu olduğu için işe gelmediği takdirde işten çıkarılmasına sebep olacak süreleri, işçilerin kıdemini esas alarak yukarıda yazdım.

İşçinin raporlu olduğu bu sürelerin aralıklı olması halinde ise ne olacağına dair açık bir mevzuat hükmü bulunmamakla birlikte; bir yıl içerisinde alınan rapor gün sayısı toplamının yazımda belirtilenler kadar olması halinde bunun da işçinin iş akdinin derhal feshedilmesine gerekçe olabileceği kanaatindeyim.


İşçi Dünyası
Zeynel Abidin Özkale
İşçi Dünyası'nın editörü olan olan yazarın, İş ve Sosyal Güvenlik hukuku üzerine yazdığı diğer yazılarına buradan ulaşabilirsiniz.

44 Yorum

 1. Eşim başka ilde kamu personeli olarak çalışıyor uzak olduğumuzdan dolayı problemler oluyor 4 senedir aynı iş yerinde çalışıyorum tazminat alabilirmiyim.

  1. Fatih bey, bu durum bir haklı fesih sebebi değildir. Bu gerekçeyle ayrılırsanız kıdem tazminatı alamazsınız.

 2. Ben 7 yıldır aynı işyerinde çalışmaktayım işimin ağırlığından dolayı belimde fitik çıktı şuan tedavi görüyorum tekrar dan bu işi yapmak istemiyorum çünkü ne kadar dikkat etsemde yaptığım iş ağır tekrardan sagligim bozulacak ayakta uzun sure kalamiyorum fitiktan dolayı çok ağrı yapıyor bu işyerinden çıkmak istiyorum SSK’DAN iş göremezlik kağıdı alsam işyerine versem kendi isteğimle çıkıp tazminatımı alabilirmiyim

 3. İş arkadaşım bir günlük hasta olduğundan rapor aldı ve bir günlük maaşı kesildi bu iş verenin haklı olduğunu gösterir mi yoksa personel parasını istemeli mi 6 ayı geçti çalışma günü

 4. Merhaba 11 yıldır aynı isyerinde çalışmaktayım ve normal şartlarda belimde kireçlenme ve aşırı ağrılar var uzun süre ayakta durmakta zorlanıyorum ve bazen isyerinde ağır çalışma ve ağır kaldırırken belimde incilmeler oluyor bu sebeble doktora gitmiyorum çalışmam gerek ve bir aileye bakmakla yükümüğüm şimdi doktora gitsem ve ağır işlerde çalışamaz raporu alsam ne olur şirketim beni çıkartmak zorunda ve tazminat ödemesi yaparmi

 5. Merhaba.esimle tup bebek tedavisi yaptik.2018 yilinda 13 gunluk raporu var.2014 yilindan beri ayni yerde calismakta.tekrar rapor alirsa cikarilacagina dair bi kac laf dolasmakta.suan hamile ve dusuk tehlikesi var.cikarilma durumunda ihbar ve kidem alabilirmiyiz? Veya ise donus davasi acabilirmiyiz?

 6. Fatih bey 5 yildir ptt de buro elamani olarak calisiyorum.10 gun once iki dizimden amaliyat oldum.raporluyum bu arada is yerimde gorevim degistirilmis.ne yapmaliyim.yasalmidir yaptiklari. Tsk ederim.

 7. Benim belimde 3 fitik var ve ben saglik kurulundan hastada lomber diskopati mevcut olup belini zorlayici hareketletden kacinmasi uygundur… saglik kurulu raporum var ben isyerime yerimin degismesini beni belimi zorlamayacak hafif bir ise vermeleri istedim fakat calistigim bolumde devam etmemi yerini degistrmicez bu sekilde calismaya devam etcegimi soylediler yapamiyorsan istifa eder cikarsin diyorlar benim bu konuda bilginize bana nasil bir izliyicegime yardminiza ihtiyac var simdiden tesekkurler

 8. Merhabalar ozel bi okulda 3 yildir calisiorum.1 yillik sozlesmeler yapiliyor.her yil eylul ayinda sozlesmemiz yenileniyor.seneye icin sozlesmemi yenilemeyeceklerini soylediler.sozlesmem bittiginde hic bir hakkim olmadigini.beni isten cikarmadiklarinu sadece sozlesmenizi yenilemiyoruz.seneye calisacagimiza soz vermedik dediler..

 9. Merhaba, 7 aydır belediye şirketinde çalışmaktayım. 12 haftalık hamileyim doğum öncesi izni olan 8 haftayı kullanmama 20 hafta var. Saha da çalışıyorum.çalıştığım kurumda biraz esneklik konusunda sözlü rica da bulundum fakat rica etmeme rağmen işe yaramamanın aksine, daha çok iş yükü bindirdiler. Doktorum rapor verebilceğini söyledi en fazla ne kadar rapor alabilirim? Rapor aldığım takdirde işten çıkarılma gibi bir durum söz konusu mudur? Bilgi rica ediyorum, teşekkürler

  1. Fatma hanım, işçi rapor aldı diye işten çıkarılamaz. Ama rapor belirli bir günü aştığında olabilir. Yazıdaki süreleri dikkate almanızı öneririm.

 10. Merhaba,2 sene 3 aydır bir markette çalışıyorum. 4 kişi çalıştığımız markette müdür konumunda çalışan kisi belinde fıtık olmasından dolayı 10 gün rapor aldı ve ameliyat olup raporu uzatacağını söyledi. Onun yerine ben hergun 12 saat çalışmak durumundayim vücut yorgunluğum ve islerimden dolayı 1 hafta senelik iznimi kullanmama engel olduğu için 10 gün rapor almak istiyorum. Aldıgım takdirde işverenin işten çıkarma gibi bir durumu olması mümkün mü

  1. Ayşe hanım, 10 gün rapor aldı diye işçi işten çıkarılamaz. Ama raporunuzun sahte olduğuna kanaat getirirse, işveren sizin hakem hastaneye sevk edilmenizi de isteyebilir.

 11. Şimdi ben guvenligim şirket. Sigortami yatırmadi 3 ay boyunca bunu ispatlamam için bişey gerekirmi yada şahit olurmu bide 6hafta derken biraz açık olursak ne demek yani 1ayda 4 hafta var onu çözemedim yardımcı olursanız sevinirim

  1. Selin hanım, hayır bu bir fesih gerekçesi olmaz. Yazıda belirtilen raporların kesintisiz olması gerekir.

 12. Ben 2defa olmak üzere 10günlük rapor aldım toplam 20gün motor kazası yaptım mesai saati dışında kaburgakemiğim çatlak iş yerinde sorun oldu beni işten çıkarırlarmı

  1. Kadir bey, rapor aldığınız için işten çıkarılmanız yasal olmaz. Ama başka sebepler varsa, bir şey diyemem.

 13. Merhaba ben özel bir hastanede çalışıyorum, normal haftalık çalışma saatımız 50 saattir, fakat bazen 60-70 saat çalışabiliriz… pazartesi çalıştım, salı, Çarşamba, perşembe ve cuma raporluydum, cumartesi ve pazar çalıştım… iş veren benim haftalık çalışma saatime sadece 2 gün rapor yansıtmış çünkü ona göre ben 50 saatten fazla çalışamam… SGK da 4 gün raporluyum ama ve 3 gün çalıştım… yapılanlar doğru mu acaba?

  1. Leyla hanım, SGK’dan 4 gün raporlu iseniz ve 3 gün çalışmışsanız bir sorun yok demektir. Sizin haftalık çalışma saatinize neden 2 gün yansıtıldığını anlayamadım. Bundan işverenin nasıl bir kârı olabilir ki?

 14. MERHABA özel bir işyerinde çalışıyorum Ameliyat oldum 1 ay rapor aldım heyet raporu sonrasında 10+10 günlük daha rapor aldın işten çıkarılmama sebebi mi not işyerindeki gün sayım ameliyat olduğum gün itibari ile 6 ay

  1. Tuncay bey kıdeminize göre, eğer art arda aldığınız rapor gün sayısı 10 haftayı aşarsa, kıdem tazminatınız ödenerek işten çıkarılabilirsiniz.

 15. Merhaba ben özel sektörde çalışıyorum hafta içi mesai saatlerimiz hafta sonu izin kullanmaktayım pazartesi ve salı hastanede olduquma dair rapor aldım fakat iş yerinde 45 saatlik çalışma süresi dolmaması nedeni ile cumartesi zorunlu mesai uygulaması yapıldı böyle bir uygulama dogrumudur.

 16. Calisan hamile ve dogum rapor zamani yani 32. Hafta gelmeden 36 gun raporlu ise ondan oncede 8 gun baska tarihte raporu varsa. Ise baslayali bun itibari ile 8 ay olduysa. Kesinliklide hic bir rahatsizligi olmadigi halde hamilelik disinda baska sebeplerden rapor aldiysa. Sirket olarak nasil bir yol izleyebiliriz.

 17. Bu yıl Rahatsızlığımdan kaynaklı parça parça 45 güne kadar raporluydum ve arasan 1 ay geçti tekrar rapo almadım şuan da tekrar rahtasızlığım söz konusu ve 10 günlük tekrar raporlu olmak zorunda kaldım 2.5 yıldır aynı iş yerinde çalışmaktayım bi problem arz edermi

   1. Teşekkür ederim aydınlattığınız için sadece 30 günlük zaman dilimi art arda sonrakiler parça parça farklı tanılardan zeynel abidin bey anladığım kadarıyla buda bi problem yaratmıyıcaktır

 18. İş yerimde 4 senedir çalışıyorum bu yıl içerisinde aldığım toplam rapor 36 gündür.4 gün daha rapor alma hakkım mı kalıyor geriye.birde toplamda 20 gün heyet raporu alsam bu ayrı mı oluyor 40 günlük rapora dahil ediliyor mu heyet raporları bilgi verirseniz seviniri

 19. Merhaba 25 mayıs 2014 iş giriş tarihim ortalama 4 sene oldu aynı iş yerimdeyim bu sene toplam da 36 gün raporum var 16 haftalık sogum raporum hariç.şimdi tekrar rapor almam gerekiyor 4 günüm mü kaldı acaba toplamda 40 günü geçmemesi lazım degil mi birde heyet raporu normal rapordan ayrı mı oluyor yani 25 gün heyet raporu bu 40 günlük rapordan ayrı mı oluyor bilgi verirseniz çok sevinirim

 20. Merhaba 2.5 yıllık çalışanım 1 ocaktan itibaren parça parça toplamda 32 gün rapor aldım.şimdi toplamda yine parça parça rapor alsam 8 günüm mü kaldı yoksa kıdemimden dolayı 60 güne kadar hakkım var mı

 21. Ağustos aynin 12 sinde ameliyat oldum 1 hafta raporluydum tam işe başlıyacağım günde ayağım alçıya alindi ve hep konturolu şekilde 1 aydirda onun için raporluyum ve işbaşı tarihim belli değil ve 2 senedir o isyerinde çalışıyorum benim rapor sürem uzarsa daha nekadar daha iş göremezlik parasi alabilirim

 22. iyi günler bende 10 yıldan fazladır bir fabrikada çalışıyorum gecen ay ufak bir kaza geçirdim ve ayağımdan ameliyat oldum 45 gün rapor verdi doktor ancak fizik tedavi görmem gerekiyormuş o yüzden 10+10 yine rapor verdi doktor bu koşullarda işten çıkarılırsam kıdem ve ihbar tazminatlarımı alabilirmiyim

  1. Yücel bey bu raporlar nedeniyle işten çıkarılırsanız, evet kıdem tazminatınızı ve ihbar süresi kullandırılmazsa ihbar tazminatı alma hakkınız olur.

 23. Merhaba ben 4 d li işçiyim 6 defa 1 aylik heyet raporu aldım ve 7 . alicam kurumum bununla ilgili bir yazı var 6 defadan fazla alamazsınız diyor ve aynı statüde başka bir kurum bizim böyle bir yazıdan haberimiz yok diyor bilgiendirebiirmisiniz

Bir yorum yaz

E-posta hesabınız, telefon ve şehir bilgileriniz yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.

Bu yazımızı, alttaki sosyal medyada hesaplarının birinden paylaşan ziyaretçilerimizin yorumları ÖNCELİKLE cevaplanmaktadır. Yorum yaptığınız kullanıcı adıyla Sosyal Medya kullanıcı adınızın aynı olması yeterlidir.