İşçinin alabileceği azami rapor sayısı

İşçinin azami rapor süresi kaç haftadır?

Bu soruya iki aşamalı cevap vermek istiyorum. İlk olarak mevzuatta bu sorunun cevabını bulacağız ve ikinci olarak da işçilerin kıdemlerine göre alabilecekleri en çok rapor gün sayısını tek tek yazacağım.

Reklam

Raporlu işçinin çıkarılması

İşçinin sağlık raporu aldığı için işten çıkarılması normal şartlar altında mümkün değildir. Ancak işçi sık sık rapor alıyorsa ve aldığı bu raporların işyerine olumsuz bir etkisi oluyorsa bu durumda işveren işçisini buna dayanarak işten çıkarabilir. Aksi takdirde, sağlık raporu aldığı için işçi işten çıkarılamaz. Peki nereye kadar?

İşçinin sağlık raporu alabileceği azami süre

İş Kanununun 25 inci maddesine göre; işçinin sağlık raporu nedeniyle işe gelmediği süre, bildirim sürelerini 6 hafta aşarsa işveren işçisini derhal ve haklı nedenle işten çıkarabilir.

İşçilerin kıdemine göre azami rapor alabilecekleri süreler

Her işçi için tek tek hesaplama yapmaya gerek olmadığından, işçilerin kıdemlerine göre aşağıda yaptığımız hesaplamalar her işçi için geçerli kabul edilebilir. Buna göre; işçiler kıdemlerine göre en çok aşağıdaki süreler kadar rapor alabilirler.

  • İşyerindeki kıdemi 6 aydan az olan işçiler 8 hafta
  • İşyerindeki kıdemi 6 ay ila 1,5 yıl (dahil) arasında olan işçiler 10 hafta
  • İşyerindeki kıdemi 1,5 yıldan çok 3 yıla kadar (3 yıl dahil) olan işçiler 12 hafta
  • İşyerindeki kıdemi 3 yıldan çok olan işçiler 14 hafta

İşçi aralıklarla rapor alırsa ne olacak?

isci azami rapor sayisi iscidunyasi

Evet, diyelim ki işyerinde 3 yıldan çok kıdemi olan işçi raporlu olduğu gerekçesiyle işe 13 hafta gelmedi ama 14 üncü hafta gelip çalıştı. Bir ay sonra bir daha rapor aldı ve örneğin 5 hafta daha gelmedi. Bu durumda işçinin kesintisiz olarak sağlık nedeniyle işe gelemediği süre 14 haftayı aşmamakla birlikte toplamda aşmaktadır.

Bu konuyla ilgili açık bir mevzuat hükmü ya da Yargıtay karar bulamamakla birlikte; işçinin bir yıl içerisinde aldığı rapor sayısı toplamının, yukarıda belirtildiği gibi ihbar süresini 6 hafta aşması halinde, işçinin bu nedenle işten çıkarılabileceği kanaatindeyim.

SONUÇ

İşçinin aralıksız olarak raporlu olduğu için işe gelmediği takdirde işten çıkarılmasına sebep olacak süreleri, işçilerin kıdemini esas alarak yukarıda yazdım.

İşçinin raporlu olduğu bu sürelerin aralıklı olması halinde ise ne olacağına dair açık bir mevzuat hükmü bulunmamakla birlikte; bir yıl içerisinde alınan rapor gün sayısı toplamının yazımda belirtilenler kadar olması halinde bunun da işçinin iş akdinin derhal feshedilmesine gerekçe olabileceği kanaatindeyim.

Reklam
,
İşçi Dünyası
Zeynel Abidin Özkale
İşçi Dünyası'nın editörü olan olan yazarın, İş ve Sosyal Güvenlik hukuku üzerine yazdığı diğer yazılarına buradan ulaşabilirsiniz.
Reklam

3 Yorum

  1. Ben 7 yıldır aynı işyerinde çalışmaktayım işimin ağırlığından dolayı belimde fitik çıktı şuan tedavi görüyorum tekrar dan bu işi yapmak istemiyorum çünkü ne kadar dikkat etsemde yaptığım iş ağır tekrardan sagligim bozulacak ayakta uzun sure kalamiyorum fitiktan dolayı çok ağrı yapıyor bu işyerinden çıkmak istiyorum SSK’DAN iş göremezlik kağıdı alsam işyerine versem kendi isteğimle çıkıp tazminatımı alabilirmiyim

  2. Eşim başka ilde kamu personeli olarak çalışıyor uzak olduğumuzdan dolayı problemler oluyor 4 senedir aynı iş yerinde çalışıyorum tazminat alabilirmiyim.

    1. Fatih bey, bu durum bir haklı fesih sebebi değildir. Bu gerekçeyle ayrılırsanız kıdem tazminatı alamazsınız.

Bir yorum yaz

E-posta hesabınız, telefon ve şehir bilgileriniz yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.