İşçinin aylık çalışma süresi kaç saattir?

Aylık çalışma süresi kaç saat?

İş Kanununa tabi olarak çalışan bir işçi için çalışma süreleri bakımından bir takım sınırlamalar getirilmiştir. Günlük en çok çalışılabilecek ya da haftalık çalışma süreleri veya fazla çalışma azami süreleri gibi bu sınırlamalar arasında aylık çalışma süresine dair bir hüküm bulunmamaktadır. Evet, eğer öğrenmek istediğiniz şey bir işçinin ayda kaç saat çalışması gerektiği ise mevzuatta buna dair bir hüküm yoktur.

Aylık değil haftalık çalışma süresi

İş Kanunu işçinin çalışma süresini temel olarak haftalık belirlemiştir. Taraflarca daha azı da belirlenebilmekle birlikte normal şartlar altında haftalık çalışma süresi 45 saattir. İşveren bu süreyi, günlük 11 saat aşmamak kaydıyla, haftanın dilediği günlerine dağıtabilir. Örneğin 4 gün arka arkaya 11 saat çalışıp 3 gün dinlenme yolunu seçebilir. İsterse 5 gün boyunca 9’ar saat işçilerini çalıştırabilir. Ancak, temel kural günde 7,5 saatten haftanın 6 günü çalışmaktır.

Aylık çalışma süresi önemli değil

Bazı işyerlerinde aylık 180 saatin üzerindeki çalışmalara fazla mesai ödemek gibi yanlış uygulamalar olduğunu görüyoruz. Aylık çalışma süresi hesaplanmasına İş Kanununa göre gerek yoktur. İlla ki aylık çalışma süresini öğrenmek isteyen işçinin yapması gereken ise çalıştığı haftaların sürelerini toplayarak ayın çalışma süresi toplamını bulmak olacaktır. Ancak bunun da pratikte bir önemi olmayacaktır.

Vardiyalı çalışmak istemeyen işçi

Bu yazı da ilginizi çekebilir

Günlük çalışma süresi de yok!

calisma suresi aylik haftalik

Aynı şekilde, günlük çalışma süresinin kaç saat olduğuna dair bir hüküm de yoktur. Bir başka deyişle, işçinin günlük çalışma süresinin 7,5 saat ya da 8 saat ya da 11 saat olduğu gibi bilgiler yanlıştır. Günlük çalışma süresi ile ilgili bilinmesi gereken en önemli husus, işçinin bir gün içerisinde 11 saatten çok çalıştırılamayacağıdır. Dolayısıyla günlük çalışma süresi 2 saat de belirlenebilir 11 saat de belirlenebilir; ama 11 saati aşamaz.

SONUÇ

İşçi için belirlenmiş bir aylık çalışma süresi yoktur; hatta günlük çalışma süresi de yoktur. İşçi için belirlenen, haftalık çalışma süresidir. Buna göre; işçinin haftalık çalışma süresi 45 saattir.

Bunun dışında bilinmesi gereken ise temel olarak; işçinin günlük en çok 11 saat çalıştırılabileceği ve fazla çalışma hesabının aylık değil de haftalık olarak yapılması gerektiğidir.


İşçi Dünyası
Zeynel Abidin Özkale
İşçi Dünyası'nın editörü olan olan yazarın, İş ve Sosyal Güvenlik hukuku üzerine yazdığı diğer yazılarına buradan ulaşabilirsiniz.

57 Yorum

 1. İyi günler. Biz 112 de hizmet alımı sürücü olarak taşeron firmayla çalışmaktayız. 112 nin aylık çaluşma saati olarak 24 /72 çalıştırmıyor 1 sene 24/48 çalıltık 12/24 e döndük. Şimdi aylık 20 nöbet yapıyoruz 21/09 09/21 olarak aylık 240 saat çalışıyoruz. Günlük.7.5 haftalık 45 saat hesaplama işinde kafalarımız karıştı. Toplam aylık kaç saat fazlmız var ve bu nöbetlerin bazıları pazara bayram tatiline denk geldiginde artısı oluyormu bize. Teşekkür ederim..

  1. Şahin bey biraz karışık yazmışsınız. Ama şunu bilmeniz yeterli. Fazla mesai HAFTALIK hesaplanır. Dolayısıyla haftalık 45 saati aşan çalışmalarınız fazla mesaidir. Bir de bunun dışında bir günlük zaman diliminde 11 saatten çok çalışıyorsanız, bu 11 saatin üstü de otomatik olarak fazla mesai kabul edilir. Şu yazım da sizin işinize yarayabilir.

   1. Saglık bakanlıgı hizmet alımı yaparak ihale usülü sürücülü ambulans kiraladı büz bu şirkette çalışırken 112 sisteminin çalışma sisteminde çalıştırlmamız gerekmiyormu. Bu sözleşme sürecince çalışma sistemimiz 24 çalış 48 saat istrahat daha sonra 12 çalış 24 istrahat olarak çalıştırıldık. Oysa 112 de personel memurlar sözleşmeli işçi ve memurlar belediyelerden geçen işçi şoförler 24 72 çalışıyorlar nöbetleri bayrama denk geldiginde mesaileri var artı mesai yapabiliyorlar yürütme böyle.. Şimdi hizmet alımı ile alınan maaşı sigortası şirket tarafından ödenen işçiler bizler aylık olarak mı haftalık olarakmı ne yapıcagımızı anlamıyoruz.. Buna nazaran sizin dediginiz gibi hesaplarsak bi haftaya kaç nöbet hesaplıcaz pazar akşam 9 da gittigim mesaim sabh 9 da çıkıcam gece 12 den sonra p.tesi oldu. Durumlarımız çok karışıl hangi çalışma sistemine göre çalıştırılıyoruz hakkımızı nasıl arıcaz..

    1. Memurlarla işçilerin tabi olduğu mevzuat farklıdır. İşçiler hiçbir surette bir günde 11 saatten fazla çalıştırılamazlar. Haftalık da 45 saatin üzerinde çalışma yaparlarsa fazla mesai ücretlerinin ayrıca ödenmesi gerekir. Sağlık sektöründe, son yapılan değişikliklerden sonra, gece döneminde de 7,5 saatin üzerinde çalışma yaptırılması mümkündür. Dolayısıyla, fazla mesainizi haftalık olarak hesaplamanız gerekir. Önemli olan, ara dinlenmesi hariç günlük 11 saatin üzerinde çalıştırılmamanızdır.

   2. Bende 112 de sürücüyüm 12-36 sistemi çalışıyoruz mutemedlik haftalık çalışmayı hesapa katmıyor ayın içine giren Pazar’ları çıkarıp geri kalan günler(30-4=26) *8 şeklinde aylık çalışma çıkarılıyor 200 saatin üstü saatlere kadar çıkıyor. Hafta yapamayız ayın 1i örneğin cumaya 30 uda Salı’ya geldi nasıl haftalık yapacağız diyolar takvime baktığımızda ay bazen 5 haftaya çıkıyor 12-36 sistemi olduğu için hafta tatili gösterilmez dendi önceden Pazar’ları tatil çalışması sayılıp artı yövmiye yazılıyodu 05457781903 lütfen müsait olduğunuzda çok kısa görüşlerinizi bekliyorum yaklaşık 60 sürücü vb. çalışan işçi arkadaşlar adına

    1. Kerim bey aslında sorunun cevabını yazıda zaten verdik. Cevap basit ama ne yazık ki bazen işi kendimiz zorlaştırıyoruz. Yapılması gereken, sadece 7 günlük zaman dilimi için hesaplama yapmaktır. Kanun açık, daha başka ne söyleyebiliriz ki?

 2. Merhaba,

  Peki hesaplama yaparken her haftayı kendi içerisinde nasıl değerlendireceğiz.
  Örneğin ayın 28-29 ve 30 unda ( pazartesi-salı-çarşamba) ay bittiğinde 1 hafta olmadan nasıl hesaplama yapılmalıdır. Sonuçta ilgili hafta ay sonu geldiğinden ve 45 saat dolmadan bitmektedir.
  Teşekkürler,

 3. anasını satıyım ayda 246 saat calısıyoruz nereye bildirmem lazım bunu mesaisiz 246 saat calısma ceklımız pazertesi 7.30-6 salı gunu6-7.30 carsamba gemiyosun persembe7.30-6 boyle bı sıstemımız var

 4. Merhaba şu çalışma prağramına göre fazla mesai doğarmı 00.00 iş başı 02.00 paydos evine gidip istirahat ediyor 09.30 da tekrar iş başı yapıyor 19.30 da paydos edip aracı teslim edip istirahete çekiliyor. o gece ve gündüz yatıyor Tekrar iş başı diğer gün 00.00 da bu çalışmada mesai doğarmı pazara denk geldiğin pazar mesaisi hak edermı. Aydınlatırsanız sevinirim teşekkürler.

 5. 4 hafta 28 gün eder peki 30 çeken ayda geriye kalan 2 gün ne olacak? bu 16 saati nasıl dahil edeceğiz fazla mesaiye.
  haftalık hesaplanıyorsa mağduriyet söz konusu olmaz mı?

  1. Murat bey, bu durumda haftalık hesap yapılmaya devam edilir. Örneğin haftanın sonunda 10 saat fazla mesai gündeme gelmişse, bir sonraki ayın maaş bordrosuna bu ücret yansıtılır. Dolayısıyla bir mağduriyet söz konusu olmayacaktır.

 6. DEVLET HASTANESİ ÇALISANIYIM TAŞERONDAN 4D STATÜSÜNE GEÇİŞ YAPANLARDANIM SUAN 08:00-17:00 MESAİ SİSTEMİNDE ÇALISMAKTAYIM AMA KENDİ İSTEĞİMLE 24 SAAT ÇALISMAYI KABUL EDİYORUM DİYEREK BİR DİLEKÇEYLE 24/72 NÖBETLİ BİR BİRİMDE CALISMAM MÜMKÜNMÜDÜR?

  1. Mustafa bey, bu idarenin takdirindedir. Ama bir işçinin günlük 11 saatin üzerinde çalıştırılması yasal değildir.

 7. 12 saat calısıyom ayda 20 gün 10 gün istirat edıyom 12 saate ne kadar mola dusuluyo mesaiyi hesaplamak icin

  1. Koray bey, fiilen ne kadar mola kullanıyorsanız, o kadar süreyi düşmelisiniz. Maktu bir süre yoktur.

 8. Merabalar ben 08.03.2018 de işe giriş yaptım ve o ay 31 gün çekiyor bu durumda 31. Günümde kesinti yapılabilirmi.

 9. merhaba ben diyaliz hemşiresiyim sabah saat 7,00 da hastaları alıyoruz. akşam saat 16 : 00 bazende 16: 30 gibi hastaları çıkartıyoruz. haftanın 6 günü bu şekilde çalışıyorum. iş yeri hiçbir şekilde ne mesai ücreti nede fazla mesai vermiyor. 7 yıldır aynı şartlarda aynı iş yerinde çalışmaktayım. artık böyle çalışmak istemiyorum sigorta günüm 3660 2005 sigorta girişim var. bunu gerekçe göstererek kıdem tazminatımı alıp ayrılabilir miyim. lütfen yardım!!!

  1. Engin bey fazla mesai ücretlerinin ödenmemesi tek başına bir haklı fesih gerekçesidir. Bu durumu ispat edebileceğinizi düşünüyorsanız, haklı fesih yaparak işten ayrılabilir ve hakkınızı yasal olarak arayabilirsiniz.

 10. MErhaba ben özel güvenlik olarak bir fabrikada taşeron olarak çalışıyorum günlük 12 saat çalışıyoruz 2 gündüz 2 gece 2 iZin sisteminde. Sorum şu bizim mola saatimiz Yok sadece bir işçi günde iki üç defa bizi tuvalete için değiştiriyor ancak 10 dk süremiz var kişi başı ve ayrıca adam eksilince işten çıkan veya yıllık izinde vardiya karışıyor bazen 15 günde bir gün iZin ancak yapıyoruz ama aynı ay içinde ay sonuna doğru izin günümüzü artırıp mesela bir haftada üç gün dört gün izin yazıp mesai vermiyorlar bu konularda ne yapabiliriz ayrıca bodroda aylık 22.5 saat fazla mesai gösteriyorlar

  1. Özcan bey ne yapmak istiyorsunuz? Çalışmaya devam etmek mi yoksa işten ayrılmak mı?

 11. Merhaba ozel bir hastanede ameliyathanede calisiyorum. Calistigimiz kurum mart ayinda 230 saat calistirdi ve mesai alamadim sebebini sordugumda 31 ceken aylarda 230 ustu mesai oldugunu soyluyorlar. Ayrica resmi tatillerde mesai ucreti 1 katindan verilecegini 2 kati ustunden mesai verilmeyecekmis 2005 girisliyim ve kesintisiz calistim kidem ve ihbar alarak cikabilirmiyim acil cevap bekliyorum lutfen

  1. Merhaba, size buradan kesin cevap verirsek yanıltabiliriz. Fazla mesai ise aylık hesaplanmaz ve haftalık olarak hesap edilmelidir.

    1. Menekşe hanım; aylık 300 saat çalıştırırsa, sizce haftalık 45 saati doldurmama ihtimali var mı?

 12. İyi günler çalıştığımız kurum resmi tatil ücretini veriyor fakat çalışılan saatleri mesaiden saymıyor mesala 19 mayısta 8 saat çalıştın ve mesai olarak aldın onun yerine izinli olduğun bir gün gelip 8 saat çalışmanız gerekir diyor bu yapılan uyğulama doğrumudur

  1. Ayşe hanım, resmi tatilde çalışınca ücretini alıyorsunuz ama sonrasında izinli olduğunuz bir gün gelip çalışmanız mı isteniyor? Bu, duyduğum en garip uygulamalardan birisi olsa gerek.

 13. Devlet hastanesi acil servissinde çalışıyorum .khk il kadroya geçen içşiyim.
  Acil serviste 7:30-15:30 15:30-23:30 23:30-07:30 olarak 3 vardiya çalışıyoruz.
  6 gün üzerinden.

  Diğer kısımlarda 07:30-16:30 arası çalışılıyor.

  Ve sadece o kısımda çalışanların öğlen 1 saat molasını çalışma saatinden sayarak hafta sonu nöbeti uazılmıyor bizim yarım saatimiz çalışma saatinden sayılmıyor.

  Çalıştığımız konumdan dolayı yemeğe beni birinin göndermesi gerekiyor. Ve beni gönderen arkadaş benim iş yükümüde çekiyor.

  Bu konuyla ilgili yasal bir talebimiz olabilirmi?

  Ayrıca yıl boyu her ay 180 saatin üzerinde çalışıyoruz bu ay 27 gün çalışıyorsam bir sonraki ay 25 yada 26 oluyor.

 14. haftalık çalışmalarda resmi tatil denk gelirse yinede 45 saat çalışmak mı gerekir…iş yerinde 12 saat olarak çalışmaktayım. Resmi tatilin olduğu hafta yine 4 gün çalıştım. Remi tatil günü görev iznim var..Ama o hafta 45 saat çalıştığım halde puantaja 1 gün haftalık tatil, 1 gün resmi tatil gösterilmiş . diger 5 gün 7,5 saat olarak gösterilmiş. dolayısı ile yol ve yemekten 1 gün kesilmiş …bu konuda yardımcı olabilirmisiniz.. Yapılan puantaj doğru mu?

 15. merhaba mayıs ayında 2 gün bayram tatili var. normal şartlarda 202,5 saatın ustundekı calısmalar fazla mesai olarak veriliyor. bayram tatılı oldugu için 2*7,5=15 saat 202,5 saatten dusup 187,5 saat ustumu ffazla mesai olarak verılır. yoksa yinede 202,5 saatın ustumu ffazla mesai olarak verılır.
  Biz mayıs ayında fiili olarak 253 saat calıstık. bodroda 50,5 saat fazla mesai , 7 saat bayram mesaisi olarak yazılı

  1. Merhaba. Daha önce defalarca ifade etmiştim. Fazla mesai hesabı aylık yapılmaz. Mutlaka haftalık yapılmalıdır. Sorunuzu da ona göre değerlendirmelisiniz.

 16. Merhaba 4dli isci olarak devlet hastanesinde görev yapmaktayiz 7.30-16.30 saatleri arasinda hafta ici 5 gün calismakta oglen arası yarım saat hastane icinde mecburi kullanmaktayiz. Haftalik 42.5 saat calistigimiz eksik 2.5 saatler toplanarak acil birimde ayda 1 kez 10 saat nöbet tutmaktayız fakat mayıs ayini ornek verirsek 23 gun çalışmışız ve 8.5 saatten 195.5 saat yapmakta bu durumda mesai tamamlama yapmak zorundamıyız. Tesekkur ederim.

  1. Canan hanım, çalışma süreleri haftalık hesaplanır. Hastanenin hesabı tamamen yanlıştır.

 17. daimi işçi kadrosunda devlet hastanesinde sabah 8 akşam 16:30çalışıp ayda en az 5kere 3er saatlik saat tamamlamaya kalıyoruz bu bazı aylar 7 de oluyor bazı aylar sadece 12şer saatlik 2nöbet şeklinde oluyor.12 -13arası yemek paydosu.bu hesaplama doğrumudur genede saati doldurmadığımız söyleniyor ayda kaç çalışma günü varsa 9saat ile çarpıp bu şekilde çalıştırıyorlar

 18. Merhaba
  Taşerondan sürekli işçi kadrosuna geçiş yaptık hastanede güvenlik görevlisiyiz
  12 saatçalış 24 saatizin 12 saatçalış 48 saat izin olarqk çalışıyoruz
  15 mayıs 14 haziran tarihleri arasında 16 defa nöbet tuttum 16×12:192 saat yapar
  12 saat mesai yaIlması gerekiyormu

 19. 8:30’da işbaşı yapan ve 18:00’da paydos eden firmada haftada 6 gün çalışılıyor.
  1 saat öğle yemeği ve 2 çay molası 15’şer dakikadır.
  Ayda 4 pazar harici çalışma günü oluyor.
  Bu çalışılan süre hakkında yasal olan nedir bilgilendirmenizi rica ediyoruz.

  1. Ceylan hanım, bu kadar bilgiye sahip olduktan sonra size de hesaplama yapabilirsiniz. Bir haftada çalışma süreniz 45 saati aşıyorsa, üstü için fazla mesai ücreti ödenmesi gerekir.

 20. Sabah 07.45 akşam 5 olan çalışma saatinde hesaplama 7.5 x6veya 9 x5 olarak hesaplanıyor ve çalışma saatim dolmadı diye 16 saat nöbet ve 8 saatlik acil nöbeti yazılıyor hastanede mesai ücreti yok temmuz ayi için benim çalışma saati kaç acaba hesaplama yolu ve sarı lütfen

 21. 15 temmuz 14 haziran çalışması haftalık 45 saat den hesaplandığında 26 iş günü toplam 195 saat çıkıyor 180 saat üzeri mesai olarak mi verilir 195 üzerinden o ay maaş mi alınır

  1. Serap hanım, yazıda da açıkça belirttiğimiz üzere; çalışma sürenizi aylık değil, haftalık hesaplamalısınız. Fazla mesai hesabı da hafta üzerinden yapılır.

 22. Özelsektorde 08_18.00çalışmaktayımcumartesıde ogleye kadarhaftada 5saat fazla çalıştırılıyoruz fazla çalışmamızı mesai olarak odemıyorlar kanunen dogrumudur.

 23. İyi günler özel bir kurumda danışma olarak çalışıyorum ama ssk’da güvenlik görevlisi olarak gözüküyorum ve ayrıca çalışma sistemimizde güvenlik görevlisi standartlarında gündüz 12 saat çalışıp 48 saat sonrasında gece vardiyasına geliyorum orada da 12 saat çalışıp 24 saat sonra gündüz vardiyasına geçiyorum bu iş bayramlarda da devam etmekte ve yazları senelik izin kullandığımız dönemlerde izinde olan arkadaşın nöbetini paylaşıp 1 gün gündüz 12 saat nöbet tutup 24 saat sonra 12 saatlik gece nöbetine gelip gene 24 saat sonra gündüz nöbeti tutuyoruz bu fazla mesai ücretlerini nasıl hesaplayacağız acaba bayram+günlük fazla çalışma süresi+haftalık fazla çalışma süresi olarak mı ve yılda 1 defa zam alıyoruz doğal olarak bu fazla mesai ücretlerini son alınan zamlı maaşa göre mi yoksa her yılki maaşa göre mi hesaplayacağız yani bu konuda detaylı bir bilgi verebilir misiniz size zahmet aldığımız ücret zaten neredeyse asgari ücret onuda avukata gidip vermeyelim değmeyecek bir fazla mesai ücreti alacaksak eğer ..

  1. Oğuz bey size buradan net bir rakam vermem mümkün olmaz. Her 7 günlük zaman dilimini yani bir haftayı dikkate alarak fazla mesai hesaplaması yapmalısınız. Bunun dışında avukatla görüşmeniz öyle ya da böyle gerekecektir. Tek başınıza karar vermeniz güç olur.

 24. Merhaba özel bir sirkkette güvenlik personeli olarak çalışıyorum 2 vardiya olmak üzere gündüz vardiyası 12 saat 5 gün gece vardiyası 12 saat 6 gün fazla mesai ücreti ödenmiyor ve resmi tatillerde’de aynı şekilde çalışıyorum mesai ücretim ödenmiyor fakat onun yerine zorla başka bir gün izin kullandiriyorlar çalıştığım firmada maaş bordrodomda çalışma saatim 195 saat gözüküyor ve puantaj ve hiçbir kanıtım yok mahkemeye versem nasıl ispat edebilirim öğrenmek istediğim aylık fazla mesai ücreti vede resmi tatillerde böyle güne karşılık başka gün izin kullandirilirmi teşekürler.

 25. Merhaba sağlık kurumunda çalışıyorum. Denetime geldiklerinde mesaiyi şu şekilde hesaplamamizi önerdiler 28 çeken aylarda 180, 30 çeken aylarda 195 31 çeken aylarda 202.5 saat üstü fazla mesai yani pazar günü düşüp çalışılan günler 7.5 ile carpiliyor bu durumda bayram tatillerini de düşüp öylemi hesaplanmalı. Yanı ağustos ayında 4 pazar ,kurban ve 30 ağustos la beraber 5 gün tatil toplam 9 gün durulup kalan gün 22×7.5 üstümü mesai verilmesi gerekir

 26. Haftalık olarak hesapladık peki 1 ayda 4 hafta var oda ayın 28 ne denk geliyor 29,30 ve 31 ‘in de çalışırsak mesai lac saat almalıyız? 11 saatten

  1. İbrahim bey, bu durumda bahsettiğiniz üç gün, takip eden 4 günle birlikte değerlendirilir ve fazla mesai varsa, takip eden ayın maaş bordrosuyla ödenir.

   1. Şirket son 3 gün devamındaki 4 günü takip ederek mesai varsa veriyordu lakin şimdi yeni bir karar almış son 3 gün de çalışma yaparsak 12 saat çalışıyorum 3.5 saat mesai ekleyecekmiş ben saçma buldum ozaman ben o 3 gün evde yatayım daha iyi hem 12 saat çalış hemde 3.5 saat mesai al anormallik bence

 27. Merhaba özel bir hastanede hemşire olarak çalışıyorum. 2011 yılından bu yana aynı kurumda devam ediyorum kurum 2011 den 2014 e kadar aylık çalışma listesi üzerinden 17 dün çalışma karşılığında aylık çalışma saati 204 saat olacak şekilde calistiriyordu. 2014 den geçtiğimiz aya kadar ise yine aynı liste üzerinden 19 güne çıkardı çalışmamızı ve calisma saati değişti aylık çalışma saati 221.5 saat diyerek yeni düzene geçti. Ve şimdide artık haftalık hesaplanıyor diyip haftalık 45 saat olacak şekilde çalışıyoruz. Size sorum bu 3 farkli uygulamanin hangisi doğru. 2011 de haftalık 45 aylık 180 saat diyerek sözleşmeye imza atık. Vereceğiniz bilgiler için şimdiden teşekkürler.

  1. Orhun bey, işvereniniz doğru uygulamayı sonunda bulmuş diyebiliriz. Çünkü fazla mesai kavramı ya da çalışma süresi mutlaka HAFTALIK olarak hesaplanmalıdır.

 28. Merhabalar.benim öğrenmek istediğim şu.bazı yerlerde diyorki.haftalık çalışma 45 saattir aylık ise 225 saat hesaplanır diyor burada bir çelişki oluyor.ben şunu öğrenmek istiyorum.30 gün içerisinde ayda 252 saat çalıştığımda kaç saat mesai almam lazım.teşekkürler

Bir yorum yaz

E-posta hesabınız, telefon ve şehir bilgileriniz yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.

Bu yazımızı, alttaki sosyal medyada hesaplarının birinden paylaşan ziyaretçilerimizin yorumları ÖNCELİKLE cevaplanmaktadır. Yorum yaptığınız kullanıcı adıyla Sosyal Medya kullanıcı adınızın aynı olması yeterlidir.