İşçinin aylık çalışma süresi kaç saattir?

Aylık çalışma süresi kaç saat?

İş Kanununa tabi olarak çalışan bir işçi için çalışma süreleri bakımından bir takım sınırlamalar getirilmiştir. Günlük en çok çalışılabilecek ya da haftalık çalışma süreleri veya fazla çalışma azami süreleri gibi bu sınırlamalar arasında aylık çalışma süresine dair bir hüküm bulunmamaktadır. Evet, eğer öğrenmek istediğiniz şey bir işçinin ayda kaç saat çalışması gerektiği ise mevzuatta buna dair bir hüküm yoktur.

Reklam

Aylık değil haftalık çalışma süresi

İş Kanunu işçinin çalışma süresini temel olarak haftalık belirlemiştir. Taraflarca daha azı da belirlenebilmekle birlikte normal şartlar altında haftalık çalışma süresi 45 saattir. İşveren bu süreyi, günlük 11 saat aşmamak kaydıyla, haftanın dilediği günlerine dağıtabilir. Örneğin 4 gün arka arkaya 11 saat çalışıp 3 gün dinlenme yolunu seçebilir. İsterse 5 gün boyunca 9’ar saat işçilerini çalıştırabilir. Ancak, temel kural günde 7,5 saatten haftanın 6 günü çalışmaktır.

Aylık çalışma süresi önemli değil

Bazı işyerlerinde aylık 180 saatin üzerindeki çalışmalara fazla mesai ödemek gibi yanlış uygulamalar olduğunu görüyoruz. Aylık çalışma süresi hesaplanmasına İş Kanununa göre gerek yoktur. İlla ki aylık çalışma süresini öğrenmek isteyen işçinin yapması gereken ise çalıştığı haftaların sürelerini toplayarak ayın çalışma süresi toplamını bulmak olacaktır. Ancak bunun da pratikte bir önemi olmayacaktır.

Günlük çalışma süresi de yok!

calisma suresi aylik haftalik

Aynı şekilde, günlük çalışma süresinin kaç saat olduğuna dair bir hüküm de yoktur. Bir başka deyişle, işçinin günlük çalışma süresinin 7,5 saat ya da 8 saat ya da 11 saat olduğu gibi bilgiler yanlıştır. Günlük çalışma süresi ile ilgili bilinmesi gereken en önemli husus, işçinin bir gün içerisinde 11 saatten çok çalıştırılamayacağıdır. Dolayısıyla günlük çalışma süresi 2 saat de belirlenebilir 11 saat de belirlenebilir; ama 11 saati aşamaz.

SONUÇ

İşçi için belirlenmiş bir aylık çalışma süresi yoktur; hatta günlük çalışma süresi de yoktur. İşçi için belirlenen, haftalık çalışma süresidir. Buna göre; işçinin haftalık çalışma süresi 45 saattir.

Bunun dışında bilinmesi gereken ise temel olarak; işçinin günlük en çok 11 saat çalıştırılabileceği ve fazla çalışma hesabının aylık değil de haftalık olarak yapılması gerektiğidir.

Reklam
,
İşçi Dünyası
Zeynel Abidin Özkale
İşçi Dünyası'nın editörü olan olan yazarın, İş ve Sosyal Güvenlik hukuku üzerine yazdığı diğer yazılarına buradan ulaşabilirsiniz.

8 Yorum

 1. Merhaba şu çalışma prağramına göre fazla mesai doğarmı 00.00 iş başı 02.00 paydos evine gidip istirahat ediyor 09.30 da tekrar iş başı yapıyor 19.30 da paydos edip aracı teslim edip istirahete çekiliyor. o gece ve gündüz yatıyor Tekrar iş başı diğer gün 00.00 da bu çalışmada mesai doğarmı pazara denk geldiğin pazar mesaisi hak edermı. Aydınlatırsanız sevinirim teşekkürler.

 2. anasını satıyım ayda 246 saat calısıyoruz nereye bildirmem lazım bunu mesaisiz 246 saat calısma ceklımız pazertesi 7.30-6 salı gunu6-7.30 carsamba gemiyosun persembe7.30-6 boyle bı sıstemımız var

 3. Merhaba,

  Peki hesaplama yaparken her haftayı kendi içerisinde nasıl değerlendireceğiz.
  Örneğin ayın 28-29 ve 30 unda ( pazartesi-salı-çarşamba) ay bittiğinde 1 hafta olmadan nasıl hesaplama yapılmalıdır. Sonuçta ilgili hafta ay sonu geldiğinden ve 45 saat dolmadan bitmektedir.
  Teşekkürler,

 4. İyi günler. Biz 112 de hizmet alımı sürücü olarak taşeron firmayla çalışmaktayız. 112 nin aylık çaluşma saati olarak 24 /72 çalıştırmıyor 1 sene 24/48 çalıltık 12/24 e döndük. Şimdi aylık 20 nöbet yapıyoruz 21/09 09/21 olarak aylık 240 saat çalışıyoruz. Günlük.7.5 haftalık 45 saat hesaplama işinde kafalarımız karıştı. Toplam aylık kaç saat fazlmız var ve bu nöbetlerin bazıları pazara bayram tatiline denk geldiginde artısı oluyormu bize. Teşekkür ederim..

  1. Şahin bey biraz karışık yazmışsınız. Ama şunu bilmeniz yeterli. Fazla mesai HAFTALIK hesaplanır. Dolayısıyla haftalık 45 saati aşan çalışmalarınız fazla mesaidir. Bir de bunun dışında bir günlük zaman diliminde 11 saatten çok çalışıyorsanız, bu 11 saatin üstü de otomatik olarak fazla mesai kabul edilir. Şu yazım da sizin işinize yarayabilir.

   1. Saglık bakanlıgı hizmet alımı yaparak ihale usülü sürücülü ambulans kiraladı büz bu şirkette çalışırken 112 sisteminin çalışma sisteminde çalıştırlmamız gerekmiyormu. Bu sözleşme sürecince çalışma sistemimiz 24 çalış 48 saat istrahat daha sonra 12 çalış 24 istrahat olarak çalıştırıldık. Oysa 112 de personel memurlar sözleşmeli işçi ve memurlar belediyelerden geçen işçi şoförler 24 72 çalışıyorlar nöbetleri bayrama denk geldiginde mesaileri var artı mesai yapabiliyorlar yürütme böyle.. Şimdi hizmet alımı ile alınan maaşı sigortası şirket tarafından ödenen işçiler bizler aylık olarak mı haftalık olarakmı ne yapıcagımızı anlamıyoruz.. Buna nazaran sizin dediginiz gibi hesaplarsak bi haftaya kaç nöbet hesaplıcaz pazar akşam 9 da gittigim mesaim sabh 9 da çıkıcam gece 12 den sonra p.tesi oldu. Durumlarımız çok karışıl hangi çalışma sistemine göre çalıştırılıyoruz hakkımızı nasıl arıcaz..

    1. Memurlarla işçilerin tabi olduğu mevzuat farklıdır. İşçiler hiçbir surette bir günde 11 saatten fazla çalıştırılamazlar. Haftalık da 45 saatin üzerinde çalışma yaparlarsa fazla mesai ücretlerinin ayrıca ödenmesi gerekir. Sağlık sektöründe, son yapılan değişikliklerden sonra, gece döneminde de 7,5 saatin üzerinde çalışma yaptırılması mümkündür. Dolayısıyla, fazla mesainizi haftalık olarak hesaplamanız gerekir. Önemli olan, ara dinlenmesi hariç günlük 11 saatin üzerinde çalıştırılmamanızdır.

Bir yorum yaz

E-posta hesabınız, telefon ve şehir bilgileriniz yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.