İşçinin bir saatlik ücreti nasıl hesaplanır?

İşçinin saatlik ücretinin hesaplanması

Oldukça karmaşık gibi duran bu hesaplama aslında çok basittir. Önce konuyla ilgili birkaç bilgi verelim. İş Kanununa göre işçinin haftalık çalışma süresi 45 saattir. Yine kanuna göre işçiye haftada en az 24 saat kesintisiz hafta tatili verilmesi gerektiği göz önüne alındığında, bu 45 saatin 6 güne dağıtılması gerektiği hususu ortaya çıkmaktadır.

Reklam

Peki nasıl dağıtılacaktır? Bu sorunun cevabı da yine İş Kanununda verilmiştir. Buna göre haftalık 45 saatlik çalışma süresi aksi kararlaştırılmazsa haftanın çalışılan günlerine eşit olarak bölünmek suretiyle uygulanmak zorundadır.

Bu durumda hesap açıktır. İşçinin bir günlük çalışma süresi 45/6 yani 7,5 saattir. O halde bir saatlik ücreti de buna göre hesaplanacaktır.

SONUÇ

İşçinin bir saatlik ücretini matematiksel olarak formüle edersek ortaya şöyle bir sonuç çıkacaktır:

İşçinin aylık ücreti 30’a bölünür. Çıkan rakam da 7,5’a bölünür. Sonuç, işçinin bir saatlik ücretidir. Daha kısa bir özetle işçinin aylık ücreti 225’e bölünür;

İşçinin bir saatlik ücreti = İşçinin aylık ücreti / 225

kıdem tazminatına esas ücret

NOT: Bazı işyerlerinde işçinin saatlik ücretini hesaplamak için maaşının 240’a bölündüğü görülmektedir. İşçinin günlük çalıma süresinin 8 saat olduğu varsayımından yola çıkan bu hesap kesinlikle yanlıştır. (İşçinin günlük çalışma süresi 7,5 saattir. Yarım saat de ara dinlenmesi vardır. Ara dinlenmesi çalışma süresinden sayılmaz.)

Daha net bilgi edinmek için şu yazılarımıza da göz atabilirsiniz:

Reklam
İşçi Dünyası
Zeynel Abidin Özkale
İşçi Dünyası'nın editörü olan olan yazarın, İş ve Sosyal Güvenlik hukuku üzerine yazdığı diğer yazılarına buradan ulaşabilirsiniz.

73 Yorum

  1. anlamadığım neden işçinin saatlik ücreti hesaplanırken 225 üzerinden hesaplanıyor kişi 30 gün mü çalışıyor pazarlar çıkınca 26 yada 27 gün yapar veya haftalık 45 saatten hesaplayınca 4 hafta 180 saat hadi diyelim ay 31 çekti kalan günleride mesaiden hesaplayalım 3×7,5 =22,5 toplam 180+22,5 =202.5 yapar max. 225 nerden çıkıyor. Vergiler kesildiğinde mi 225 saate göre çıkıyor.

  2. Merhabalar ben turizm şirketinde bilet satış personeli olarak çalışıyorum. ve 9. yılıma girdim… 1650 tl maaş veriliyor. maaşım 1650 tl yemek yol yok sabah saat 07:30 da iş başı yapıyorum akşam 22:00 da mesaim bitiyor ve ertesi gün izinliyiz. Şimdi benim bu maaşımın için agi 180 tl sözde vermiş oldukları pirimler de hepsi içinde ben. benim fazla mesai ücretim ne kadardır ortalama?

  3. Benim çalıştığım yerde patron işe geç kaldığımızda ay boyunca hesaplayıp kesiyor. Yani örnekle açıklamam gerekirse ben bugün 2 saat işe geç kalırsam ve geç kalma saatlerim aylık ne kadara denk gelirse örneğin 15 saat olursa aylık gecikmem 2 günlük kesinti yapıyor. Bu yaptığı yasal mı başvuracağım herhangi herhangi bir hukuk yolu var mıdır?

Bir yorum yaz

E-posta hesabınız, telefon ve şehir bilgileriniz yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.