İşçinin bir saatlik ücreti nasıl hesaplanır?

İşçinin saatlik ücretinin hesaplanması

Oldukça karmaşık gibi duran bu hesaplama aslında çok basittir. Önce konuyla ilgili birkaç bilgi verelim. İş Kanununa göre işçinin haftalık çalışma süresi 45 saattir. Yine kanuna göre işçiye haftada en az 24 saat kesintisiz hafta tatili verilmesi gerektiği göz önüne alındığında, bu 45 saatin 6 güne dağıtılması gerektiği hususu ortaya çıkmaktadır.

Peki nasıl dağıtılacaktır? Bu sorunun cevabı da yine İş Kanununda verilmiştir. Buna göre haftalık 45 saatlik çalışma süresi aksi kararlaştırılmazsa haftanın çalışılan günlerine eşit olarak bölünmek suretiyle uygulanmak zorundadır.

Bu durumda hesap açıktır. İşçinin bir günlük çalışma süresi 45/6 yani 7,5 saattir. O halde bir saatlik ücreti de buna göre hesaplanacaktır.

SONUÇ

İşçinin bir saatlik ücretini matematiksel olarak formüle edersek ortaya şöyle bir sonuç çıkacaktır:

Maktu ücret nedir? Günlük ücret nedir?

Bu yazı da ilginizi çekebilir

İşçinin aylık ücreti 30’a bölünür. Çıkan rakam da 7,5’a bölünür. Sonuç, işçinin bir saatlik ücretidir. Daha kısa bir özetle işçinin aylık ücreti 225’e bölünür;

İşçinin bir saatlik ücreti = İşçinin aylık ücreti / 225

kıdem tazminatına esas ücret

NOT: Bazı işyerlerinde işçinin saatlik ücretini hesaplamak için maaşının 240’a bölündüğü görülmektedir. İşçinin günlük çalıma süresinin 8 saat olduğu varsayımından yola çıkan bu hesap kesinlikle yanlıştır. (İşçinin günlük çalışma süresi 7,5 saattir. Yarım saat de ara dinlenmesi vardır. Ara dinlenmesi çalışma süresinden sayılmaz.)

Mustafa Baysal
Mustafa Baysal
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığında üç yıldan uzun süre İş Müfettişi olarak görev yapan yazarın, İş Kanunu Sorunları adında bir kitabı bulunmaktadır. İşçi Dünyası'nın kurucusu da olan yazarın, İş ve Sosyal Güvenlik hukuku üzerine yazdığı diğer yazılarına buradan ulaşabilirsiniz.

61 Yorum

 1. Merhaba,

  Yaklaşık dört buçuk yıldır bir firmada Asgari ücretli olarak çalışıyorum. Bu firmada herkes 8 saat çalışıyor ben ise 9 saat çalışıyorum ve hafta da bir gün izin kullanıyorum. bununla alakalı mahkeme yoluna gitmiş olsam hakkımı alabilir miyim? ve işten ayrıldığımda tazminatımı alabilir miyim? çünkü noterden ihtarname gönderdiğimde burada işler karışacak. konu hakkında yardım edebilir misiniz? nasıl bir yol izlemeliyim?

  1. Merhaba. Her gün 9 saat çalıştırılmanızdan ziyade fazla mesai ücretinizin ödenip ödenmediği önemlidir. Fazla mesai yapıyorsanız ve fazla mesai ücreti ödenmiyorsa haklı fesih yapabilirsiniz. İşveren ödeme yapmasa bile, dava açıp bu durumu mahkemede ispat ederseniz, hem geçmişe dönük fazla mesai ücretlerinizi hem de kıdem tazminatınızı alabilirsiniz.

 2. Sayın baysal benim sigorta girişim 04.03.2006 dir .su an çalıştığım şirkette girişim 11.06.2009 dur prim gün sayım 3337 dir 3600 doldurun da veya bu şirkette 10 yılını doldurursam tazminatını alabilirmiyim artı bahanen de var maaşlar geç veriliyor ayin 25 de birde sigorta asgari ücretten yatıyor konuştuk su an maaş üzerinden yatiramamn diyor hakli cikis sebebin olurmu ?

  1. Merhaba. ilk sigortalılık tarihiniz 08/09/1999 tarihinden önceyse 3600 günü doldurunca alabilirsiniz. Ama değilse, maaşların gecikmesini gerekçe göstererek de haklı fesih yapmanız mümkündür.

 3. ver işçiye bir çalışma saat ücretini net olarak bilsin asgari ücretse ona göre ücreti 225 e böl içinde asgari geçim indirimi eş çalışıyor mu bunlar hiç belirtilmiyor ezber kes kopyala 225 e böl tamam asgari ücreti sorgularsanız bile intetrnette bekar agi ile birlikte veriliyor neden kardeşim kafa bulandırıyorsun herkes bekar mı agi yol yemek buları belirt katılacak mı katılmayacak mı asgari ücret resmi olarak çıplak açıklanmalı bekar evli çoluk çocuk herkes ilave ederf 4 işlem biliyoruz çok şükür

  1. Cevat bey, eleştirilerinize genel olarak katılıyorum. Bazı konular çok teknik ve işçinin anlaması zor. Yine de ben bu sitede, elimden geldiğince işçilerin anlayabileceği şekilde bilgi vermeye çabalıyorum. Umarım biraz da olsa faydalı oluyordur.

 4. günde 11 saat çalışılıyor ayda 20 gün gidilirse nasıl hesap yapacak üniversite mezunu bir inssan bile hata yapıyorsa ilk okul mezunu bir temizlik görevlisi kendi maaşını nasıl hesaplayacak takip edecek bordrolular aylık alıyor bir açık örnekleme ile genel olarak çalışma vardiyaları var en çok bilinen bunlar bir ayda ki fazla çalışmaları nasıl hesaplayacak sürekli bir acaba kandırıldım mı paniği hakim olmasın işçi de işverende işiyle ilgilensin bence bu haftalık sistem bir tuzak işçilerin kafasını bulandırıp hakkını takip edemesin diye var tüm muhasebeciler de bu sisteme bayılıyor neden acaba,

 5. haftalık hesaplanacak iyi ama ay cuma günü sona erdi ve hafta sonu cummartesi işe gelindi problem zaten haftalık ile aylık arasında 4haftadan fazla süre var bordrolar aylık düzenleniyor hiç bir meslek erbabı öçalışma bakanlığına bu iki başlılık ile bir tane uyarısı yok acaba benmi yanlış düşünüyorum

 6. Mrb biz günde 10.5 saat haftada 5 gün calisiyoz fazla mesai sayilirmi sayilirsa haklı fesih olurmu birde günde yarım saat yemek yarım saat çay yani bir saat molamiz var

  1. Doğan bey haftalık çalışma süreniz 45 saat geçmesine rağmen fazla mesai ücreti ödenmiyorsa, bu durum sizin için bir haklı fesih nedenidir.

 7. Mustafa Bey Merhaba ,

  Şöyle bir bilgi öğrenmek istiyorum .İşe girişte imzalatılan sözleşmemizde fazla mesailer dahil 2692 TL brüt ücrettir ,Çalışma saatimiz 8.30 – 19:00 dır. Hafta da bir gün iznimiz mevcuttur.

  Biz bu duruma göre hem normal çalışma saatinden fazla çalışıyoruz hem de yıllık 270 saat izin verilen mesai saatinin de üstüne çıkıyoruz. Bu durumda işçi lehine durum ortaya çıkıyor. Yani sözleşmeyi imzalamış olsak bile üstüne fazla çalışmalardan doğan hakkımız var mıdır ? İşçi sözleşmeyi haklı olarak fesh edip tazminat alabilir mi ?

  1. Merhaba.
   Konuya biraz analitik metotla girelim;
   Çalışma saatiniz: 08.30-19.00= 10 saat 30 Dk.
   Büyük ihtimalle en az 1 saat ara dinlenme molası verilmiştir: 10.30 – 1 = 9 saat 30 Dk.
   9 buçuk saat X 6 İş günü = 57 Saat haftalık çalışma.
   57 saat- Haftalık yasal çalışma saati 45 saat= 12 saat haftalık fazla doğan çalışmanız.

   Yasa gereğince fazla çalışma ücreti aylık değil haftalık olarak bakılması gerekir.
   Saat ücretiniz doğrultusunda yukarıdaki değerler ile fazla çalışmanız ve bordro içeriğiniz incelenmesi gerekir. Net bir done yakalayınca tabiki tek taraflı fesih hakkınız doğar.

   Brüt ücret olarak anlaştığınız ve değerlerde kafanızın karışmaması için öncelikle bir uzman yardımı ile ücretinizi brütten net’e çevirip, bordronuzuda inceleyip iş sözleşmeniz esaslarınca net bir karara varmanızı tavsiye ederim.

 8. Merhaba hocam
  ayda 4 hafta artı 2gün vardır biz 225 saate göre çalışıyoruz
  hafta da 5 gün için 45 saat, günlük 9 saat çalışmaktayız
  45saat *4hafta =180 saat yapıyor +18saat aydan kalan iki günü ,ek olarak hesaplarsak .198 saat yapıyor
  198-225=27 saat kaldı bu 27 saat/4 pazar günleri göre hesaplıyoruz
  Bizim çalıştımız bu sistem doğru mu doğru değil mi

  1. Tarık bey hesabınızı tam olarak anlayamadım. Ama şu kadarını söylemeliyim ki, iki temel kurala dikkat ederseniz her şey doğru ilerleyecektir. İlk olarak işçinin saatlik ücretini hesaplarken, maaşını 225’e bölmelisiniz. İkinci olarak ise, tüm hesaplarınızı HAFTALIK yapmalısınız. Çünkü İş Kanununun öngördüğü tek süre haftalık çalışma süresidir. Aylık hesap yaparsanız, büyük ihtimalle yanılırsınız.

Bir yorum yaz

E-posta hesabınız, telefon ve şehir bilgileriniz yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.