İşçinin çalışma yerinin değiştirilmesi

İşçi, işyerinde çalışmaktadır ve halinden de memnundur. Bir süredir burada çalışan işçiye patronu başka bir yere geçmesini söylemiştir. Başka yer; aynı yer sınırları içerisinde başka bir şube olabilir, ya da tamamen farklı bir yerleşim yerinde olabilir. İşçi ne diyecektir?

Bu sorunun cevabını iki ihtimale göre verelim.

 • İşçinin çalıştığı şube değiştirilir ve işçi aynı yerleşim yerinde başka bir yere gönderilmek istenirse ne olur?

Örneğin Adana ili Kozan ilçesinde XYZ marketlerinin Tufanpaşa mahallesinde çalışan işçiye, aynı marketin Şevkiye Mahallesine geçmesi söylenmiştir.

 • İşçinin çalıştığı şube değiştirilir ve işçi farklı bir yerleşim yerine gönderilmek istenirse ne olur?

Örneğin Adana ili Kozan ilçesinde XYZ marketinde çalışmakta olan işçiden Osmaniye ili Kadirli ilçesindeki markete geçmesi istenmiştir.

Önce birkaç bilgi verelim. İşçinin çalışma şartları iş sözleşmesi ile düzenlenir. İmzalanmış bir iş sözleşmesi yoksa bu durumda genel kurallar geçerli olur. O zaman, önce iş sözleşmesine bakmak gerekir.

İş sözleşmesinde, işverenin işçinin çalışma yerini gerek duyduğunda ve tek taraflı olarak değiştirebileceğine dair bir hüküm varsa bu durumda işçi, işverenin gitmesini istediği yere gidip orada çalışmak zorundadır. Bu durumda işçinin aynı yerleşim yeri içinde yerinin değiştirilmesinin ya da başka bir ile-ilçeye gönderilmesinin hiçbir önemi yoktur. Çünkü işçi, işverenin uygun göreceği başka bir yerde gerektiğinde çalışacağını en başta kabul etmiştir.

İş sözleşmesi yoksa ya da sözleşmede bu konuda bir hüküm yoksa ne olacaktır? Dediğimiz gibi bu durumda genel kurallara bakılır. 4857 sayılı İş Kanununun 22 nci maddesine göre işçinin çalışma koşullarında yapılacak esaslı bir değişikliğin ancak durumun işçiye yazılı olarak bildirilmesi halinde yapılabileceği belirtilmektedir. İşçi değişiklik önerisini kabul etmezse, işveren değişikliğin geçerli bir nedene dayandığını veya fesih için başka bir geçerli sebebin bulunduğunu yazılı şekilde açıklamak ve bildirim süresine uymak suretiyle iş sözleşmesini feshedebilir.

SONUÇ

 • İşveren işçinin yerini değiştirmek istemiştir.
 • İş sözleşmesinde işçi bu değişikliğe peşinen onay vermiştir ya da işyeri uygulama yönetmeliğinde buna dair açık hüküm vardır.
 • İşçi, işverence gösterilen yeni yere gitmek zorundadır.
 • İşveren işçinin yerini değiştirmek istemiştir.
 • İş sözleşmesi yoktur ya da sözleşmede bu duruma dair hüküm yoktur ya da işyeri yönetmeliğinde bu konuda bir hüküm yoktur.
 • Yapılmak istenen değişiklik esaslı bir değişiklik ise işçi bu talebi kabul etmek zorunda değildir.
 • Yapılmak istenen değişiklik esaslı bir değişiklik DEĞİLSE işçi kabul etmekle mükelleftir.

 

 • Burada esas olan iyi niyettir. İşverenin esaslı olmadığını iddia ettiği bir değişikliğin esaslı değişiklik olduğu düşünülüyorsa, işçi hakkını mahkemede arayabilir.
 • Uygulamada, çok uzak mesafeler olmamak kaydıyla aynı yerleşim yeri içinde ve benzer unvanlarla yapılan değişiklikler esaslı değişiklik kabul edilmez.
 • Her bir olay kendi içinde değerlendirilmelidir. İşçinin nereye gönderildiği, bu yeni yerin eski yere uzaklığı, yeni işyerindeki çalışma koşulları göz önüne alınmalıdır.


İşçi Dünyası
Zeynel Abidin Özkale
İşçi Dünyası'nın editörü olan olan yazarın, İş ve Sosyal Güvenlik hukuku üzerine yazdığı diğer yazılarına buradan ulaşabilirsiniz.

13 Yorum

 1. bir giyim mağazasında çalışıyorum oturduğum ikamet adresine uzak bir şubeye gönderilmek isteniyorum servis yok ulaşım imkanı çok zor ne yapmalıyım.

  1. Burhan bey, iş sözleşmenize göre gitmeniz gerekiyorsa, yapabileceğiniz bir şey yoktur.

 2. merhabalar;
  işyerinde engelli kadrosunda muhasebe uzmanı olarak çalışmaktayım. müdür ile tartışmamız sonucu beni depo birimine verdi ben ise 4857.22 maddesine göre ihtar çekmeme rağmen benim ne iş sözleşmemi fesih ettiler nede görevimi iade ettiler.
  şimdi iş kura gittiğim zaman siz fesih ederseniz tazminat alamadığınız gibi issizsizlikten de yararlanamazsınız diyor. ALO 170 ise mobbing sayılması için 6 ay maruz kalmanız gerekiyor ancak o zaman tazminat hakkınız doğar diyor.
  bu durumda ne yapmam gerekiyor yardımcı olur musunuz

   1. merhaba zeynel bey öncelikle geri dönüşünüz için teşekkürler.
    işçi, olarak fesih yaparak kıdem ihbar ve issizlik sigortasından yararlanmak için nasıl bir yol izlemeliyim, mobbing daha uzun ve dava konusunun amacını saptırır gibi geliyor yardımınız için şimdiden teşekkürler…

    1. Detaylı olarak buradan cevap vermemiz mümkün değil. Ama ihtarname çekerek fesih yapabilirsiniz; bu durumda ihbar tazminatı hakkınız olmaz.

 3. kamu hastanesinde güvenlik olarak çalışmaktayım aof sınavı için 3 gün önceden dilekçe yazıp sınav giriş belgem ile birlikte güvenlik müdürüne gönderdim olumlu veya olumsuz cevap gelmedi sınava girdim 2 gün sonra yıllık iznimden 1 gün kesildigi yazısı geldi bunu yapmaya hakları var mı nasıl bir yol izlemeliyim

  1. Derya hanım, bu konuda işveren size izin vermek zorunda değildir. Dolayısıyla devamsız olarak kabul edilmeniz normaldir.

 4. Sadık beyin yaşadığı duruma benzer bir konuda ben yaşamaktayım ben bir firmada vardiya amiri olaraktan çalışmaktayım benim sağlık sorunlarına yüzünden yaklaşık 10 aydır aynı görevinde çalışmak süretiyle gündüz vardiyasında çalışıyordum bana yazı ile operatör olarak çalışacağım ve aldığım görev fark ücretimin kesileceği bildirildi bende ihtar çektim kabul etmediğimi bildirdim buna rağmen beni operatör olarak çalıştıracaklar ben işsizlikten yararlanmak için ne yapmalıyım bu görev değişikliğini yapmaya hakları var mı yani işten cıkartmadan operatör olarak çalıştırabilir mi
  Sadece kıdem tazminatı alıp çıkmak istemiyorum tüm haklarımı almak için ne yapmalıyım

  1. Fethi bey, işsizlik maaşı ne yazık ki, işverenin sizin çıkışınızı hangi kod ile SGK’ya bildireceğine bağlıdır. Haklarınızı almak için yapmanız gereken ise iyi bir ihtarname ile haklı fesih yapmaktır.

 5. Merhabalar ben nisan ayında emniyet müdürlüğü bünyesinde temizlik işcisi olarak kadroya geçtim ve şu an atamamı polis evine yapmışlar. Şu an çalıştığım yerde milletin kaldığı odalardaki yatakların düzleme işlemi havlu vb. malzemelerin tarafımca yerleştirilmeleri isteniyor ama benim böyle birşeye rızam yok. İş kanunu açısından bu mümkünmü. Şimdiden Teşekkürler.

  1. Merhaba. Böyle bir şeye rızanız olmasa da çalıştırılmanız mümkün olabilir. Kadroya geçerken imzaladığınız iş sözleşmesindeki hükümlere göz atmalısınız.

 6. Merhabalar, 2015 yılında fabrikaya vasıfsız eleman olarak işe başladıktan 6 ay sonra matbaa makinesi operatörlüğüne verdiler kabul ettim. 3 yıldır matbaa makinesi operatörüyüm ve bu makinenin en eski ustası benim yerimden çok memnunum maaşım arttı, bu güne kadar ne sözlü ne yazılı ihbar tutanak yemedim, yaptığım işten memnunlar, lakin geçen yıl yeni üretim amiri geldi ve beni istemiyor sürekli yerimi değiştirmekle tehdit ediyor, sözleşmem ilk işe girerken imzaladığımız onu bilerek değiştirmiyolar ancak fabrikada herkez benim burada yıllardır ustalık yaptığımı biliyor. Beni bundan alıp vasıfsız bir işe getir götür gibi bir yere vermeye kalkarsa dava açsam kazanabilir miyim, dava bitene kadar burada çalışabilir miyim , itiraz hakkım varmı en azından tazminatımı alabilirmiyim? Nasıl bir yol izlemeliyim, Teşekkürler

Bir yorum yaz

E-posta hesabınız, telefon ve şehir bilgileriniz yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.

Bu yazımızı, alttaki sosyal medyada hesaplarının birinden paylaşan ziyaretçilerimizin yorumları ÖNCELİKLE cevaplanmaktadır. Yorum yaptığınız kullanıcı adıyla Sosyal Medya kullanıcı adınızın aynı olması yeterlidir.