İşçinin eğitim izni

İşçiye eğitimi için izin verilir mi?

 • Anayasada kendine yer bulmuş bir hak: Eğitim hakkı

Eğitim hakkı Anayasa’da kendine yer bulmuş temel hak ve özgürlüklerden bir tanesidir. Anayasamızın 42. Maddesine göre hiç kimse, eğitim hakkından yoksun bırakılamaz. Eğitim hakkı bu kadar net bir şekilde Anayasa’da ifade edilmişken, örneğin üniversitede okuyan ya da orta öğretimini devam ettirmek isteyen bir işçiye izin verilmesi zorunlu değil midir?

 • İş Kanununda izin kavramı

İş Kanununda izin kavramı, ikiye ayrılarak incelenebilir. Bunları burada uzun uzun anlatmayacağım. Ama yıllık ücretli izinle ilgili “Yıllık izin ne zaman başlar?”, “Kullanılmayan izin yanar mı?” ve “İşveren yıllık izin vermezse ne yapmalı?” konulu yazılara ve ücretsiz izinle ilgili “Zorla ücretsiz izne çıkarılma” konulu yazıya bakarsanız bu konuda fikir sahibi olabilirsiniz.

Konumuz açısında izin kavramının ücretli izin ve ücretsiz izin olarak ikiye ayrıldığını bilmeniz şimdilik sizin için yeterli olacaktır. Yıllık ücretli izin zaten başlı başına ayrı bir izin türü olup işyerinde en az bir yıl kıdemi olan işçiye duruma göre 14, 20 veya 26 iş günü olarak verilen bir izindir.

Ücretsiz izin ise doğum yapan işçiye doğumdan önce ve sonra, gebe işçiye periyodik muayeneleri için verilen ve yıllık izne gidecek işçiye verilen yolda geçecek süreleri için verilen yol iznini kapsar. Bunlarda başka kanunda öngörülmüş bir ücretsiz izin türü yoktur.

 • İş Kanununda eğitim izni var mıdır?

Yukarıda belirtilen izinler dışında eğitim izni diye bir kavramımız yoktur. O halde işverenin işçiye eğitim izni vermesinin mümkün olmadığını söyleyebilir miyiz? Elbette hayır. İşveren işçisine ücretli ya da ücretsiz olmak üzere istediği gibi eğitim izni verebilir. Ama asıl mesele bu değildir?

 • İşveren, ücretli eğitim izni isteyen işçiye izin vermek zorunda mıdır?

Böyle bir durumda ücretli izin verip vermemek tamamen işverenin takdirindedir. Aksini söyleyebilmemiz için, iş kanununda ve ilgili mevzuatta kesinlikle net bir hüküm olması gerekir. Oysa İş Kanununda hangi hallerde ücretli izin verileceği yazılmış olup “eğitim” bu durumlardan birisi değildir.

 • İşçi ücretsiz izin isterse ne olacak?

Buraya kadar işverenin takdirinden, kanunda açıkça bir zorunluluk öngörülmediğinden bahsettik. Peki ama ya işçi buna rağmen, günün belli saatlerinde ücretsiz izin almak isterse işveren ne yapabilir? İşçi, mesela haftada iki gün 5 saat ücretsiz izin isterse, işveren yine de hayır diyebilir mi?

Bu soruya ilk bakışta, işçi ücretsiz izin istediğine göre vermesi gerektiği şeklinde cevap verebilirsiniz. Ama para her şey mi?

 • İşverenin işçiyi çalıştırma hakkı

İş sözleşmesi; işçinin işverene bağlı olarak iş yapmayı, işçinin de ücret ödemeyi taahhüt ettiği bir sözleşme türüdür. O halde, işçinin en temel borcu iş görmektir. İşverenin de işçisinden çalışmasını isteme hakkı vardır. Bu sözleşmede tarafların üzerine düşen yükümlülükler bellidir. İşçinin ücret istemediğini söylemesi bir şeyi değiştirmeyecektir. Çünkü önemli olan ücret değil, işçinin işini tam olarak yapmasıdır.

 • Anayasanın eğitimle ilgili âmir hükmü ne olacak?

Evet anayasa vatandaşların eğitim hakkını düzenlemiştir ama aynı zamanda çalışma hürriyetini de düzenlemiştir. Anayasa’nın 48. Maddesine göre herkes dilediği alanda çalışma ve sözleşme hürriyetine sahiptir. Bu ise bizi sözleşme serbestisine götürür.

 • Sözleşme serbestisi

Sözleşme serbestisi, işçi ile işverenin iş sözleşmesini oluştururken içeriği diledikleri gibi belirleyebileceklerini ifade eder. Buradaki tek sınırlama, içeriğin kanunlar aykırı olmamasıdır. Yani, kanunlara aykırı olmadıkça sözleşmenin içeriği taraflarca istedikleri gibi belirlenebilir. İşte, “bir işçiye işveren eğitim izni vermek zorunda mı” sorusunu cevaplayabilmemiz için bu iş sözleşmesine bakmamız gerekir.

 • İş sözleşmesi ne diyorsa o!

İş kanununda işçiye eğitimi için izin verilmesi zorunlu tutulmadığına göre iş sözleşmesinde yazan hüküm bizim için geçerli olacaktır. İş sözleşmesinde bu konuda hüküm yoksa işveren işçiye eğitim izni vermek zorunda değildir. İş sözleşmesine eğitim izninin verileceğine dair hüküm konulmuşsa, bu durumda da sözleşmedeki şartlara göre eğitim izni verilmesi zorunludur.

 • Toplu sözleşmede eğitim iznine dair hüküm var mı?

Son olarak da varsa, toplu iş sözleşmesine bakmak gerekecektir. Kanunda yer almayan eğitim hakkı ile ilgili iş sözleşmesinde de hüküm yoksa toplu iş sözleşmesine bakılmalıdır. Toplu iş sözleşmesinde bu konuda hüküm yoksa işveren işçiye eğitim izni vermek zorunda değildir. Toplu iş sözleşmesine eğitim izninin verileceğine dair hüküm konulmuşsa, bu durumda da toplu iş sözleşmedeki şartlara göre eğitim izni verilmesi zorunludur.

SONUÇ

 • İş sözleşmesinde eğitim izni verileceğine dair hüküm varsa, iş sözleşmesindeki şartlara göre bu izni verilmek zorundadır.
 • Toplu iş sözleşmesinde eğitim izni verileceğine dair hüküm varsa, toplu iş sözleşmesindeki şartlara göre bu izin verilmek zorundadır.
 • Hem iş sözleşmesinde hem de toplu iş sözleşmesinde eğitim hakkına dair bir hüküm yoksa işveren işçisine ücretli ya da ücretsiz her hangi bir eğitim izni vermek zorunda değildir.

NOT: Bütün bunları dışında işveren uygun görür ve işçi de talep ederse, işveren takdir hakkını kullanarak işçiye her zaman ücretli ya da ücretsiz eğitim izni verebilir. Bunun için karşılıklı olarak anlaşma yeterlidir. Ama yukarıda açıklanan durum, işçinin eğitim izni istemesi işverenin de buna yanaşmaması halidir.


İşçi Dünyası
Zeynel Abidin Özkale
İşçi Dünyası'nın editörü olan olan yazarın, İş ve Sosyal Güvenlik hukuku üzerine yazdığı diğer yazılarına buradan ulaşabilirsiniz.

22 Yorum

 1. Merhabalar, yüksek lisans sebebiyle iş akdimi noter aracılığıyla fesh ettim. Daha öncesinde firmaya istifamı vermiştim. Firma manevi tazminat davası açacakmış bu durumu nasıl çözebilirim yardımcı olur musunuz?

 2. Merhaba, havacılık sektöründe 4 yıldır çalışıyorum. Eşimde aynı şirkette 8. Yılında. Biz kızımız ile birlikte avrupa ya 6 aylık dil kursuna gitmek istiyoruz. Bu durumda şirketten 6 ay ücretsiz izin kullanma hakkımız var mıdır? Ya da tazminatlarımızı talep edebilir miyiz? Yardımcı olabilir misiniz& teşekkürler

  1. Defne hanım, ikisine de cevabım hayır olacaktır. Dil kursuna gidecek olmak, işçiye kıdem tazminatı alma hakkı vermez.

 3. hocam kardeşim lise son sınıf kendisine işyeri açacak kendi üzerinde vergi falan olacak, peki üniveersite okuyabilir mi

 4. Mustafa Bey, ben 4 yıldır özel bir şirkette mühendis olarak çalışıyorum. Çalıştığım işyeri, mühendisinin yüksek lisans yapmasına, çalışanın tez konusu şirketin teknik çalışma alanını tam olarak ilgilendirdiği sürece ücretli izin veriyor. Ben de halihazırda öğrencisi olduğum üniversitedeki alanımı ve danışman hocamı değiştirerek çalıştığım şirketin konusunu ilgilendiren bir alanda yüksek lisansıma devam ederek derslere katıldım.
  Bunun yanında, işe girdikten yaklaşık iki buçuk ay sonra yüksek lisans yapanlara bir sözleşme getirdiler. Bu sözleşmeye göre, yüksek lisansınızı tamamladıktan sonra iki yıl boyunca şirkette çalışmaya devam etmez iseniz, aldığınız ücretli izinleri şirkete ödemek durumunda oluyorsunuz. Ben ise, bu şirketin Ar-Ge Merkezi’nde çalışırken ve yüksek lisansımı henüz bitirmemiş iken bir başka şirketle anlaştım. Şu anda da ihbar süremi çalışıyorum. Şirket, işe yeni başladığım dönemde bana imzalatmış olduğu sözleşmeye göre benden öğrenim izninin ücretini talep ediyor. Bu talebe istinaden, ödemeyi yapmış olacağıma dair de herhangi bir belge vermeyeceğini söylüyor. Yani ben, bu ücret ne maaşımdan ne yıllık iznimden kesildiğinde, ne de kalan miktarı nakit olarak verdiğimde bana yaptığım ödemeyi ispatlayabileceğim herhangi açıklamalı imzalı bir belge vermeyeceğini söylüyor. Bir detay olarak belirtmek isterim; Ar-Ge Merkezi çalışanlarının maaşlarının bir kısmı için devlet işvereni destekliyor. Bunun yanında bir sözleşme ile işverenin bana ait personel gideri üzerinden aldığı bir oransal destek daha var.
  Sözü çok uzattım, bir detay daha, aynı durumdaki bir kaç kişinin hiç bir ödeme yapmadan şirketten ayrılması ve bir kaçının ödeme yaparak gitmiş olması durumunu kişilerden bizzat öğrendim.
  Sonuç itibari ile, şirketin imzalattığı bu öğrenim sözleşmesinin maddelerini herkese eşit şekilde uygulamaması hakkında ne düşünüyorsunuz? Yine de bir ödeme yapmam gerekirse; bu ödemenin, benim şirkete maliyetimden oransal olarak şirkete yapılan devlet desteği çıkarıldıktan sonra hesaplanarak aldığım ücretli izinlerin de buna göre ortaya koyulması gerekmez mi?
  Yanıtınız için şimdiden teşekkür ederim.

  1. Merhaba. İş sözleşmesindeki hükmü görmeden ne yorum yapsam yanıltıcı olacaktır. Genel olarak şunu söyleyebilirim. Bu tür sözleşme hükümleri geçerlidir. Bir avukata bizzat danışmanız yararınıza olur.

 5. Merhabalar ben bir kurumda hizmet alımı mühendis olarak çalışmaktayım. Yüksek Lisans dersine gitmek için gecen ay izin istedim amirim verdi o iki gün bana ücretli idari izin yazdı imzaladım. Bugün aynı tarihteki evraklar yıllık izin olarak değiştirilerek tarafıma tekrar sunuldu. Ve şirketi aradım bilgim dışında bana imzalatılan evrak puantaja yıllık izin olarak girilmiş. Şimdi de evrakı değiştirmek izin sorun çıkmasın diye yenisi imzalatılıyor. Haklı olarak imzaladım, bana göre evrakta sahtecilik.Siz bu konuda ne düşünüyorsunuz acaba?

  1. Ebru hanım, evrakta sahtecilik olarak nitelendirilmez. Yapılan şey yanlış da olsa, iş hukukunu ilgilediren bir konu olarak kabul edilmelidir.

Bir yorum yaz

E-posta hesabınız, telefon ve şehir bilgileriniz yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.