İşçinin eğitim nedeniyle işten ayrılması

Eğitim nedeniyle işten ayrılan işçi

İşçinin eğitim izni hakkının olup olmadığını daha önce yazmıştım. Benzer bir sorun ise, işçinin eğitim nedeniyle işten ayrılmak istemesi durumudur. Örneğin üniversiteye yerleşen ya da yüksek lisans yapmak isteyen ya da okul değiştiren bir işçi işten ayrılırsa kıdem tazminatı alabilir mi?

Kıdem tazminatı şartları

Kıdem tazminatı alma şartlarını şu yazımda açıklamıştım. Tekraren yazmam gerekirse kıdem tazminatı almanın iki temel şartı olduğunu söyleyebilirim. Birincisi işçinin o işverene ait işyerlerindeki kıdeminin en az 1 yıl olması ve ikincisi ise iş sözleşmesinin kıdem tazminatı alacak şekilde sona ermesidir.

Eğitim nedeniyle istifa eden işçi

İşçinin üniversite sınavını kazandığını ya da farklı bir okula kaydolduğunu düşünelim. O işyerinde ve şehirde çalışma imkanı kalmayan işçi ne yapabilir? Bu durumda işverenle görüşen işçi kıdem tazminatını talep edebilir ve işveren isterse ödeyebilir. Ancak işverenin böyle bir zorunluluğu yoktur.

Arabuluculuk sonrası dava açma süreci

Bu yazıya da göz atmak ister misiniz?

Çünkü işçinin hangi hallerde kıdem tazminatı hake edeceği kanunda sayılmıştır ve bu hallerden birisi eğitim özrü değildir. İşçinin eğitimi nedeniyle işten ayrılması, normal bir istifa gibi görülür ve işçi kıdem tazminatı almaya hak kazanamaz.

SONUÇ

işçi üniversite kıdem tamzinatı

Anayasanın da güvence altına aldığı eğitim hakkı herkes için çok önemlidir. Ancak işçinin hangi hallerde kıdem tazminatı alabileceği İş Kanununda açıkça belirtilmiştir. Bu bakımdan, eğitimi nedeniyle işten çıkmak isteyen işçinin kıdem tazminatı alma hakkının olmadığını söylemeliyim.

Ancak yine de işveren isterse, eğitim özrü nedeniyle işten ayrılacak işçisine elbette kıdem tazminatını ödeyebilir. Bunun önünde bir engel yoktur.


İşçi Dünyası
Zeynel Abidin Özkale
İşçi Dünyası'nın editörü olan olan yazarın, İş ve Sosyal Güvenlik hukuku üzerine yazdığı diğer yazılarına buradan ulaşabilirsiniz.

10 Yorum

 1. Merhaba u yıl üniversite sınavını kazandım lisans olarak okuyacağım 5 aylık işimden istifa edeceğim fakat benden 14 gün ihbar süresi istediler eğitim sebebi olsa bile ihbar süresi geçerlimi ?

  1. Merhaba. Evet, 14 günlük ihbar süresine uymanız gerekir. Ya da 2 haftalık ücretiniz kadar ihbar tazminatı ödemek zorunda kalabilirsiniz.

 2. Ben 12.12.2016 dan beri bir şirkette çalışıyorum üniversiteyi kazandım yanlız çıkışımı tazminatlı almak istiyorum nasıl yapabilirim bunu

 3. Merhabalar son 3 yıl boyunca 600 günü geçmiş sigortam mevcut, ekim ayından itibaren de kasım sonuna kadar part time bir işte çalıştım. Ders saatlerimin değişmesiyle işimden ayrılmak zorunda kaldım. Bu sebepten ötürü işsizlik maaşına başvuru yapabilir miyim?

 4. merhaba,
  2015 yılından beri bir işyerinde part tıme olarak calısıyorum. bu yıl stajım olduğu için aynı zamanda staja gidemediğimi söyleyerek ya stajı ya da işi bırakmam gerektiğini söylediler. bende işten cıkmayacagımı stajıda bırakmayacağımı belirrtim bu durumda beni işten çıkartırsalar tazminat ödemek zorundalar mı? ancak iş sözleşmesinde, çalışanın başka bir kurumda çalışması halinde işten çıkarılması diye bir madde de var. ancak ben staja zorunlu olarak ve eğitimim için gidiyorum. çalışanlarımızın coğu öğrenci ve öğrenci olduğumuzu bilerek bizleri işe aldılar bu durum hakkında bilgi rica ediyorum.

  1. Merhaba. Staj yapmanız halinde işyerindeki mesainizi aksatacaksanız, işveren bunu kabul etmek zorunda değildir. İş sözleşmenizde buna dair özel bir hüküm yoksa, işveren sizi bu nedenle işten çıkarabilir.

 5. Merhabalar, bir bankada calisiyorum ve 2 yildan once isten cikarsam belirli bir miktar tazminat odemek durumunda kaliyorum. Ancak yuksek lisansimi baska bir sehirde yapmak istiyorum. Eger ben yuksek lisans sebebiyle 2 yildan once isten ayrilmak durumunda kalirsam tazminat odemek durumunda kalir miyim? Simdiden tesekkur ederim.

  1. Merhaba. İş sözleşmenizdeki hükümler bilinmeden yorum yapılamaz. Ama eğitim nedeniyle fesih hakkını yazımızda zaten açıklamıştık.

Bir yorum yaz

E-posta hesabınız, telefon ve şehir bilgileriniz yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.