İşçinin evlilik, babalık, ölüm izni süreleri

İşçinin ücretli / mazeret izinleri

İş Kanunu hükümlerine bağlı olarak çalışan bir işçinin yıllık ücretli izinleri dışında, ücretsiz izinleri de bulunmaktadır.

Fakat bu ücretsiz izinler, adından da anlaşılacağı üzere, işçinin ücretini alamadığı izin günleridir. İş Kanununda Nisan/2014 döneminde yapılan bir değişiklikle, daha önce olmayan bazı yeni ücretli izin hakları işçilere tanınmıştır.

Değişikliklerden önce

2014 yılı Nisan ayında yapılan değişikliklerden önce işçinin evlenmesinde işverence verilecek 3 güne kadar izinden ve ana, babanın, eşin, kardeşin, çocuğun ölümünde verilecek 3 güne kadar izinden bahsediliyordu. Ancak bu izinlerin ücretli olması gerekmiyordu. Değişiklikten sonra işçilere birçok yeni hak verildi. Bunları aşağıda sıralayalım.

İşçinin evlenme izni

Doğum izni ne zaman başlar?

Bu yazıya da göz atmak ister misiniz?

Evlenen bir işçinin izin yapmaması elbette düşünülemez. İş Kanunu da bu durumu gözetmiş ve evlenen işçi için 3 gün ücretli izin öngörmüştür.

İşçinin evlatlık izni

İş Kanununa göre; evlat edinen işçinin 3 gün ücretli izin hakkı vardır.

İşçinin ölüm izni

İşçinin annesinin, babasının, eşinin, kardeşinin veya çocuğunun ölümü halinde işçiye 3 gün ücretli izin verilir.

İşçinin babalık / doğum izni

Eşi doğum yapan işçiye 5 gün ücretli izin verilir.

İşçinin tedavi gören çocuğu için tedavi izni

İşçinin, yüzde yetmiş oranında engelli olan yada engelli olmasa bile süregelen hastalığı olan çocuğunu tedavi ettirmesi gerekiyorsa, bu çocuğun tedavisi için işçiye yıl içerisinde farklı zamanlarda olması da mümkün olarak, 10 güne kadar ücretli izin verilir. Bunun için sadece hastalık raporu yeterlidir. Ayrıca bu izin ebeveynlerden sadece birisi tarafından kullanılabilir.

İşçi – memur ücretli izin kıyaslaması

İşçi ile memur arasında fark olup olmadığını göz önüne sermek adına aşağıdaki tabloyu hazırladım. Bu tabloda, yukarıda belirtilen haklar açısından işçi ve memur ayrımını görebilirsiniz.

Tabloyu indir.


İşçi Dünyası
Zeynel Abidin Özkale
İşçi Dünyası'nın editörü olan olan yazarın, İş ve Sosyal Güvenlik hukuku üzerine yazdığı diğer yazılarına buradan ulaşabilirsiniz.

1 Yorum

  1. işçilerde birlik beraberlik olmadığı suresince ezilmeye mahkumdur. Memurlar yaş sınırını dolduruncaya kadar eli ayağı tutmayıncaya kadar çalışacak işçilerde emeklisi dolunca işveren tarafından her türlü zorlukla karşılaştırılarak emekliye zorlanacak. İşçi sendikası memura çalışıyor onun haklarını savunuyor.

Bir yorum yaz

E-posta hesabınız, telefon ve şehir bilgileriniz yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.