İşçinin görevden uzaklaştırılması mümkün mü?

İşçinin görevden uzaklaştırılması

Görevden uzaklaştırma genel olarak bir tedbir uygulaması olmakla beraber, ceza olarak da uygulanabilmektedir. Bilindiği üzere devlet memurları için görevden uzaklaştırma tedbiri 657 sayılı Devlet Memurları Kanununda açıkça düzenlenmiştir. Peki işçi de görevinden uzaklaştırılabilir mi?

İş Kanununda görevden uzaklaştırma

4857 sayılı İş Kanununu incelediğimizde, görevden uzaklaştırma tedbirine rastlamamaktayız. İş Kanunu işçinin uygunsuz fiilleri karşısında işverene onun iş akdini feshetme yetkisi vermiştir. Bunun dışında, şartların oluşması halinde, işçi ücretlerinden kesinti yapılması da mümkündür. Ancak ne İş Kanununda ne de onun alt mevzuatında görevden uzaklaştırma tedbirine rastlamamaktayız.

Görevden uzaklaştırma neden uygulanır?

Yazının girişinde de belirttiğim gibi bunun iki temel nedeni olabilir. İlk olarak; işçi hakkında yürütülmekte olan bir soruşturma neticesinde, soruşturmanın sağlıklı ilerlemesi açısından böyle bir tedbir öngörülmek istenebilir. İkinci olarak ise, işyerindeki disiplin hükümlerine aykırı bir fiil işleyen işçi cezalandırılmak istenebilir.

İşyeri disiplin yönetmeliği ve toplu iş sözleşmesi

İş Kanununda böyle bir uygulama öngörülmemiş olması, bunun mümkün olmadığı anlamına gelmez. Bu tip düzenlemeler, İş Kanununun temel ilkelerine aykırı olmamak kaydıyla işyeri uygulama yönetmelikleriyle de yapılabilir. Aynı şekilde işyerinde uygulanmakta olan toplu iş sözleşmesi ekinde yer alan ceza cetvellerine de buna ilişkin hükümler koyulabilir.

işçi görevden uzaklaşma

Önemli olan, görevden uzaklaştırma tedbirinin işyeri disiplin yönetmeliğinde ya da toplu iş sözleşmesi eki ceza cetvellerinde açık bir şekilde öngörülmüş olmasıdır. Hangi hallerde işçiye görevden uzaklaştırma cezası verilebileceği, bu yaptırımın uygulama esasları, bu süre zarfında işçiye ödenecek ücretin tutarı ve benzeri bilgiler de düzenlemeler içinde yer almalıdır.

İş Kanununun açıkça öngörmediği görevden uzaklaştırma tedbiri; aynı zamanda ne işyeri disiplin yönetmeliklerinde kendine yer bulmamış ne de toplu iş sözleşmesi eki ceza cetvellerinde yer almamışsa, işçiye görevden uzaklaştırma cezası verilemez. Çünkü niteliği itibariyle böyle bir ceza, işçiler bakımından kanunlarda öngörülmemiştir. İşçiyi önceden bu konuda bilgilendirme ve ona göre tedbirini alma amacı güden işyeri disiplin yönetmelikleri ya da toplu iş sözleşmesi eki ceza cetvelleri olmadan işçiye görevden uzaklaştırma cezası verilemez.

SONUÇ

İş Kanunu, işçiler için bir görevden uzaklaştırma tedbiri ya da cezası öngörmemiştir. Hal böyle iken; bu tip bir cezanın ya da tedbirin uygulanabilmesi ancak bu cezanın varlığının işçiye daha önce tebliğ edilmiş olmasıyla mümkün hale gelebilir.

İş sözleşmesinde, işyeri uygulama ve disiplin yönetmeliklerinde ya da toplu iş sözleşmesi eki ceza cetvellerinde açıkça öngörülmüşse işçiye görevden uzaklaştırma cezası verilebilir. Aksi takdirde, işçi hakkında görevden uzaklaştırma tedbiri uygulanması mümkün olmayacaktır.

 


İşçi Dünyası
Zeynel Abidin Özkale
İşçi Dünyası'nın editörü olan olan yazarın, İş ve Sosyal Güvenlik hukuku üzerine yazdığı diğer yazılarına buradan ulaşabilirsiniz.

7 Yorum

  1. Benim eşim sosyal HİZMETLERDE çalışıyor kasıtlı olarak 5ay UZAKLAŞTIRMA verdiler maaş falan vermediler sonra bilinçli bir şekilde cebren sendika işveren suçlu değil demesine rağmen il müş yazıyla atın talimatı vermiştir. Mahkemeye dönüş davası açtık 5ay uzaklaşmaya kaldı bunun maaşınız alabilirmiyiz

    1. Yunus bey, ayrıntıları bilmediğim için yorum yapamam; ancak işe iade davasını kazanmanız halinde uzaklaştırıldığı süreler için eşiniz hakkını tekrar arayabilir.

  2. merhaba ben 11 yıl bir markette çalıştım. gecenlerde markete gelen bir müşteri reyonda ürünün fiyatı yazmayınca kasaya getirdi barkodu okutup fiyat gör yaptım ürünün fiyatını söyledim sonra müşteri bu ürünü aldı ancak fiyat gör dedikten sonra ürün satış butonunu işaretlemeyi unutmuşum. bu hatadan dolayı müdür kusurlu olduğumu, disiplin kurulu toplanacağını ve işten uzaklaştırıldığımı söyledi. ancak bana herhangi bir uzaklaştırma kağıdı veya başka bir evrak verilmedi. bende hiçbirşey imzalamadım. 10 gün gectikten sonra ( bu süre içerisinde insan kaynaklarını arayıp kurulun ne zaman toplanacağını sordum bikaç güne toplanacak cevabı verildi) beni telefonla arayarak işten tazminatsız çıkarıldığım söylendi. işe iade davası açsam kazanma ihtimalim var mıdır? nasıl bir yol izlemeliyim? beni işe devamsızlıktan çıkarmış olabilirler mi?

    1. Gül hanım, kazanma ihtimaliniz vardır. Ama detayları bilmemiz mümkün değil. Sitemizdeki canlı destek hattından bize ulaşabilirsiniz.

  3. 5 ay ohal kapsamında açığa alındım sonrasında ise işime geri döndüm bana geriye dönük ücret ödemesi yapılmadı ve de açıkta kaldığım süre boyunca da hiç bir ücret alamadım. Herhangi bir geri ödeme yapılabilir mi? Yapılması için neler yapmam gerekiyor. Askeri Fabrika da kadrolu işçiyim.

    1. Ünal bey, elbette ödeme yapılması gerekir. İşyerine bu konuda yazılı dilekçe vermeyi düşündünüz mü?

  4. Sendika alamazsın dediler uğraşma dediler ben de ne yapacağımı bilemedim açıkçası herhangi bir örnekte göremedim ne yapmam gerekli ?

Bir yorum yaz

E-posta hesabınız, telefon ve şehir bilgileriniz yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.