İşçinin Hafta Tatili Pazar Günü Olmak Zorunda Mı?

Hafta tatili pazar olmak zorunda mıdır?

En sonda söyleyeceğimizi başta söyleyelim: Elbette değil!

İşyeri uygulamalarında genel kabûl böyle olmakla birlikte hafta tatilinin pazar olması kanuni bir mecburiyet değildir. Okulların tatil olması, kamu kurumlarının çalışmaması gibi nedenler dışında 394 sayılı Hafta Tatili Hakkında Kanun ile Ulusal Bayram ve Genel Tatiller Hakkında Kanun gereğince de hafta tatilinin kural olarak pazar belirlendiği anlaşılmaktadır.

İş Kanunu açısından hafta tatili

4857 sayılı İş Kanunu hafta tatili için her hangi bir gün belirlemekten kaçınmış, bunun yerine, kanun kapsamına giren işyerlerinde, işçilere tatil gününden önceki iş günlerinde çalışmış olmaları koşulu ile yedi günlük bir zaman dilimi içinde kesintisiz en az 24 saat dinlenme (hafta tatili) verilmesini öngörmüştür.

Görüldüğü gibi işverenler açısından zorunlu olan husus; ondan önceki altı gün boyunca kesintisiz çalışan veya çalışmış sayılan işçiye yedinci gün hafta tatili vermektir. Böylece bu günün pazar ya da bir başka gün olmasının önemi kalmamakta, işçiye hafta tatili hafta içi her hangi bir gün de verilebilmektedir.

Ayrıca yine İş Kanununa göre; çalışılmayan hafta tatili günü için işveren tarafından bir iş karşılığı olmaksızın o güne ait ücret işçiye eksiksiz olarak ödenmelidir.

Bu noktada gündeme gelen belli başlı sorular ve sorunlar şunlardır:

1- Altı gün çalışmayan işçi yedinci gün hafta tatili hak eder mi?

Hak etmez. İş Kanunu gereğince hafta tatiline hak kazanmanın ön şartı, o günden önceki 6 iş gününde çalışmak ya da çalışmış sayılmaktır. İşçinin işe gelmediği iş günü sağlık raporu veya benzeri şekilde mazeretli olması halinde, işçi o gün için çalışmış sayılır.

2- Hafta tatili hak etmeyen işçinin ücreti kesilir mi?

işçinin hafta tatili hakkı

Bunu bir örnekle açıklayalım.

Hafta tatili pazar olan işçi; hafta içi salı günü mazeretsiz olarak işe gelmemişse işçinin hem pazar günü ücreti hem de salı günü ücreti kesilecektir. Evet, yanlış duymadınız! Böyle bir durumda hafta tatili olan pazar gününden önceki 6 gün gelmeyen işçinin 2 yevmiye kaybı olacaktır. Bir yevmiye hak edilmeyen hafta tatili için, bir yevmiye de çalışılmayan iş günü için kesilecektir.

3- Hafta tatili hafta içi bir gün olarak belirlenen işçi pazar günü çalışırsa ayrıca bir günlük ücret alır mı?

Hafta tatili örneğin çarşamba günü olan bir işçi, diğer günler çalışıp çarşamba günü hafta tatilini kullanmışsa ve pazar günü çalışmışsa hafta tatili çalışmış kabul edilmez. Yani; İş Kanunun öngördüğü ayrıca bir günlük ücreti hak etmez.

4- Hafta tatilinde çalışan işçi kaç yevmiye alır?

İşçi; hak ettiği hafta tatili için çalışmadan bir yevmiye, çalıştığı hafta tatili için ayrıca bir yevmiye ve ondan önceki altı iş gününde haftalık çalışma süresini doldurmasından dolayı hafta tatili çalışması fazla çalışma sayılacağından yarım yevmiye olmak üzere toplam iki buçuk (2,5) yevmiye alacaktır.

SONUÇ

– Hafta tatili işverence her hangi bir gün olarak belirlenebilir. Önemli olan ard arda 6 işgünü çalışan işçiye 7. gün hafta tatili verilmesidir.

– Hafta tatilinden önceki 6 gün çalışmayan ya da çalışmış kabul edilmeyen işçi hafta tatiline hak kazanmaz ve 2 yevmiyesi birden kesilir.

– Hafta tatilinde çalışan işçi 2,5 günlük ücrete hak kazanır.

Mustafa Baysal
Mustafa Baysal
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığında üç yıldan uzun süre İş Müfettişi olarak görev yapan yazarın, İş Kanunu Sorunları adında bir kitabı bulunmaktadır. İşçi Dünyası'nın kurucusu da olan yazarın, İş ve Sosyal Güvenlik hukuku üzerine yazdığı diğer yazılarına buradan ulaşabilirsiniz.

27 Yorum

 1. selam ben emekliyim özel bir firmada çalışmaktayım bu haftalık izin hiç vermeyebilirmi işveren 1 ayda 1 kez izin kullan maaşından kesiyor bayramda çalış mesai yok bu yasalmıdır ne yapmalıyım teşekkürler

  1. Necmi bey, işçiye hafta tatilinin verilmesi mecburidir. Ayrıca bayramda çalışan işçiye de genel tatil ücreti ödenmesi gerekir. Hiçbir işveren bu durumdan muaf değildir.

 2. Merhaba beni her hafta üst üste pazar işe cagırıyorlar bu salanmıdır. cumartesi hafta sonu iznimi yapıyorum

  1. Murat bey, cumartesi hafta tatili yapıp pazar mı çalıştırılıyorsunuz? O halde, bu durum yasaldır.

 3. Merhabalar 15 yildir bir sirkette vardiya usulu ile calismaktayim 15 yildir pazar gunu calismisliklarimiz fazla.mesai kapsaminda odenmekteydi.Simdi ise bizlere pazar gunu yerine hafta ici izin yapmamiz isteniyor tamam is kanununda bu gibi durum isverenin elinde fakat hicbir sozleme yada herhangi bir anlasma.olmadan hafta tatili uygulamasina boyle bir durumda gecilebilirmi ve ben izinleriimi haftasonu yapmak isteme gibi bir hakkim olamazmi bunu ogrenmek istiyorum..tesekkurler

  1. Merhaba. Sizin de söylediğiniz gibi, işverenin böyle bir hakkı vardır. Ama bu değişiklik çalışma koşullarında esaslı değişiklik anlamına gelir mi? Bir yerden bakarsanız evet, ama başka yerden bakarsanız hayır. Demem o ki, böyle bir gerekçeyle işi bırakacak olursanız sıkıntı yaşayabilirsiniz. Yine de tercih sizin.

 4. ıyi gunler tekstıl fırmasında calısmaktayım hafta ıcı mazeretsiz işe gitmesem yanı haftalık 45 saat calısmasam haftasonu tatılını hak edermıyım.tşk

  1. Merhabalar,
   Yazıdan da açıkça anlaşılacağı üzere hafta tatili ücretiniz kesilebilir (Belki, bazı işletmeler sadece 1 gün de kesebiliyor). Ama hafta tatilini yaparsınız, yinede sözleşmeniz ve işverenle anlaşmanız esaslarınca.

 5. Tcdd çalışmaktayım hafta tatili olarak sabitlenmiş bir günümüz yok işyeri amiri hafta içinde her hangi bir gün belirliyemiyor sürekli 12/24 esasına göre çalışıyoruz ama bu 24 ler den birini hafta tatili olarak kabul ediyor hafta tatilimizin gününün sabitlenmesini isteme hakımız varmı?

  1. Hayır, sabitlenmesi gerekmez. Ama kural olarak 6 gün çalışmalı ve yedinci gün dinlenmelisiniz. İşveren isterse hafta tatilini daha erken yani örneğin 5. günden sonra verebilir. Ama en önemlisi şudur ki; işçi hiçbir şekilde üst üste 7 gün çalıştırılamaz. Buna göre değerlendirmelisiniz.

   1. Mustafa bey,
    TCDD çalışanı olarak ,

    pazartesi 07.00 – 19.00 çalıştık.
    salı 19.00 dan çarşamba 07.00 a kadar.
    (pazartesi 19.00 dan salı 19.00 a kadar geçen 24 saat hafta tatili sayılıyor)
    perşembe tekrar 07.00 dan 19.00 a kadar.
    cuma günü 19.00 dan cumartesi 07.00 a kadar
    pazar günü 07.00 dan 19.00 a kadar çalışmamızda görev bitiminden diğer görev başlangıcına kadar geçen 24 saatlik boşlukların her biri iş kanunu madde 46 ya göre hafta tatilimiz sayılmakta.

    pazartesi 19 salı 19 1. hafta tatili
    çarşamba 07 den perşembe 07 2.hafta tatili
    perşembe 19 dan cuma 19 a 3.hafta tatili
    cumartesi 07 den pazar 07 de kadar toplamda haftada 4 hafta tatili yapmış kabul ediliyoruz. Böyle bir mantık doğru mudur ? İş kanunun madde 46 da yedi günlük zamanda boş geçen 24 saatler hafta tatili sayılır hükmüne binaen..

    1. Sedat bey işçiye yedi günlük zaman diliminde en az 24 saat kesintisiz hafta tatili verilmesi gerekir. İşveren dilerse daha çok da verebilir. Bu durumda siz iki mesai arasında 24 saat geçmekle birlikte hafta tatili de yapmış olursunuz.

     1. Mustafa Bey cevabınız için teşekkür ederim.

      Makinist işçisi olarak çalışan yani trenlerde görev yapan personel için durum aynısı mıdır? Çünkü ilgili makinistler , Haftalık İş Günlerine Bölünemeyen Çalışma Süreleri yönetmeliğine tabi olduklarını bu yüzden de ilgili yönetmeliğin 9.Maddesi gereğince ” haftanın bir gününde kesintisiz 24 saatten az olmamak üzere hafta tatili verilmesi zorunludur.” haftanın bir günü tatil verilmesi gerektiğini savunmaktadırlar. Yönetmeliğin kapsamına makinistlerin girdiği açıkça belirtilmiş demir yollarında hareket halindeki taşıtlarda diyerek makinistleri ve tren üzerinde görev yapan tüm personeli kapsadığı açık.

      yedi günlük zaman dilimi içerisinde 24 saat dinlenme ile haftanın bir gününde kesintisiz 24 saatten az olmamak üzere hafta tatili verilmesi ibareleri aynı anlama mı gelmektedir ?

      bahsettiğiniz arada geçen 24 saatler yargıtay kararlarına göre evet hafta tatili sayılıyor ancak makinistler için bu ilgili yönetmeliğin kapsamına girmeleri hiç bir şey değiştirmez mi peki ? Çünkü malumunuz iş kanunu 46. hafta tatili maddesi ile burada geçen hafta tatili maddesi birebir aynısı değil. Bu durumda değişen bir şey olur mu acaba ?

      İlgi ve cevabınız için teşekkür ediyorum.

     2. Tekrar merhaba. Kanaatimce ikisi aynı anlama geliyor. Burada önemli olan, işçiye 24 saat kesintisiz dinlenme hakkının sağlanmasıdır. İki mevzuatın da aradığı şey budur. Buna göre de, işçiye 24 saat kesintisiz ara dinlenmesi verilmesiyle birlikte yükümlülüğün yerine getirildiği kanaatindeyim. Sağlıcakla kalın.

 6. merhabalar
  şantiye ortamında çalışan bir işçiyim.rüzgar türbinleri kurulumu yapıyoruz.hava koşullarından dolayı çalışamadığımız günler oluyor örnek verecek olursam pazartesi çalıştık salı günü hava şartlarından dolayı işe çıkmayacağımız söyleniyor haftanın geri kalan günleri pazarda dahil çalışıyoruz.hava şartlarından dolayı çalışmadığımız günü hafta tatili olarak sayıp pazar mesaisi vermiyorlar. 2. sorum ise işverenin hafta tatilini belli bir süre önceden bildirmesi gerekiyormu.yoksa yarın çalışmayacağız pazar çalışacağız deme hakkı varmı.

  1. İki sorunuzun da cevabı aynı. Önemli olan, işçiye 7 günlük zaman diliminde 1 gün hafta tatili kullandırmaktır. Bu sağlandıktan sonra, pazar günleri de çalıştırılmanız normaldir.

 7. Belediyede taşören işçi olarak calışmaktayım. bize haftalık izinlerimizi hafta sonu değilse hafta içi kullandırıyorlar sizce bu dogrumudur

 8. Merhabalar Mustafa Bey
  günde 9 saat haftada 5 gün çalışan bir işçinin mazeretsiz olarak işe gelmediği 1 gün için +pazar günü kesiliyor.
  peki haftada 2 veya 3 gün işe gelmeyen işçi için nasıl bir kesinti yapılması gerekiyor.?
  örnek: pazartesi-salı gelmeyen işçi için, cumartesi ve pazar günü kesintimi yapılması gerekiyor ?

  1. Bu durumda, katlayarak gidersek yanlış yapmış oluruz. Bir gün işe gelmeyen işçinin iki gün yevmiyesinin kesilmesinin sebebi, hafta tatili ücretini hak etmemesidir. O nedenle örneğin iki gün mazeretsiz olarak işe gelmeyen bir işçinin 3 günlük veya üç gün işe gelmeyen bir işçinin 4 günlük yevmiyesinin kesilmesi gerekecektir.

 9. Merhaba
  Hafta içi, Örneğin Çarşamba Günü İstifa eden bir kişi Hafta tatili ücretini Hak eder mi?

  1. Merhaba. Hafta tatili, önceki iş günlerin tamamında çalışan bir işçinin hak ettiği bir tatildir. O nedenle örneğin çarşamba günü istifa eden bir işçinin, takip eden pazar ücretini hak etmesi söz konusu olmaz.

 10. Merhabalar,

  Hafta içi 1 gün mazeretsiz işe gelmeyenden hafta tatilini hak etmeyeceğinden dolayı 2 günlük kaybı olur diyorsunuz. Peki mazeretsiz işe gelmeyen kişi hafta tatilinde işe gelip çalışırsa ne olur?

Bir yorum yaz

E-posta hesabınız, telefon ve şehir bilgileriniz yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.