İşçinin Hafta Tatili Pazar Günü Olmak Zorunda Mı?

Hafta tatili pazar olmak zorunda mıdır?

En sonda söyleyeceğimizi başta söyleyelim: Elbette değil!

İşyeri uygulamalarında genel kabûl böyle olmakla birlikte hafta tatilinin pazar olması kanuni bir mecburiyet değildir. Okulların tatil olması, kamu kurumlarının çalışmaması gibi nedenler dışında 394 sayılı Hafta Tatili Hakkında Kanun ile Ulusal Bayram ve Genel Tatiller Hakkında Kanun gereğince de hafta tatilinin kural olarak pazar belirlendiği anlaşılmaktadır.

İş Kanunu açısından hafta tatili

4857 sayılı İş Kanunu hafta tatili için her hangi bir gün belirlemekten kaçınmış, bunun yerine, kanun kapsamına giren işyerlerinde, işçilere tatil gününden önceki iş günlerinde çalışmış olmaları koşulu ile yedi günlük bir zaman dilimi içinde kesintisiz en az 24 saat dinlenme (hafta tatili) verilmesini öngörmüştür.

Görüldüğü gibi işverenler açısından zorunlu olan husus; ondan önceki altı gün boyunca kesintisiz çalışan veya çalışmış sayılan işçiye yedinci gün hafta tatili vermektir. Böylece bu günün pazar ya da bir başka gün olmasının önemi kalmamakta, işçiye hafta tatili hafta içi her hangi bir gün de verilebilmektedir.

Ayrıca yine İş Kanununa göre; çalışılmayan hafta tatili günü için işveren tarafından bir iş karşılığı olmaksızın o güne ait ücret işçiye eksiksiz olarak ödenmelidir.

Bu noktada gündeme gelen belli başlı sorular ve sorunlar şunlardır:

1- Altı gün çalışmayan işçi yedinci gün hafta tatili hak eder mi?

Hak etmez. İş Kanunu gereğince hafta tatiline hak kazanmanın ön şartı, o günden önceki 6 iş gününde çalışmak ya da çalışmış sayılmaktır. İşçinin işe gelmediği iş günü sağlık raporu veya benzeri şekilde mazeretli olması halinde, işçi o gün için çalışmış sayılır.

2- Hafta tatili hak etmeyen işçinin ücreti kesilir mi?

işçinin hafta tatili hakkı

Bunu bir örnekle açıklayalım.

Hafta tatili pazar olan işçi; hafta içi salı günü mazeretsiz olarak işe gelmemişse işçinin hem pazar günü ücreti hem de salı günü ücreti kesilecektir. Evet, yanlış duymadınız! Böyle bir durumda hafta tatili olan pazar gününden önceki 6 gün gelmeyen işçinin 2 yevmiye kaybı olacaktır. Bir yevmiye hak edilmeyen hafta tatili için, bir yevmiye de çalışılmayan iş günü için kesilecektir.

3- Hafta tatili hafta içi bir gün olarak belirlenen işçi pazar günü çalışırsa ayrıca bir günlük ücret alır mı?

Hafta tatili örneğin çarşamba günü olan bir işçi, diğer günler çalışıp çarşamba günü hafta tatilini kullanmışsa ve pazar günü çalışmışsa hafta tatili çalışmış kabul edilmez. Yani; İş Kanunun öngördüğü ayrıca bir günlük ücreti hak etmez.

4- Hafta tatilinde çalışan işçi kaç yevmiye alır?

İşçi; hak ettiği hafta tatili için çalışmadan bir yevmiye, çalıştığı hafta tatili için ayrıca bir yevmiye ve ondan önceki altı iş gününde haftalık çalışma süresini doldurmasından dolayı hafta tatili çalışması fazla çalışma sayılacağından yarım yevmiye olmak üzere toplam iki buçuk (2,5) yevmiye alacaktır.

SONUÇ

– Hafta tatili işverence her hangi bir gün olarak belirlenebilir. Önemli olan ard arda 6 işgünü çalışan işçiye 7. gün hafta tatili verilmesidir.

– Hafta tatilinden önceki 6 gün çalışmayan ya da çalışmış kabul edilmeyen işçi hafta tatiline hak kazanmaz ve 2 yevmiyesi birden kesilir.

– Hafta tatilinde çalışan işçi 2,5 günlük ücrete hak kazanır.


İşçi Dünyası
Zeynel Abidin Özkale
İşçi Dünyası'nın editörü olan olan yazarın, İş ve Sosyal Güvenlik hukuku üzerine yazdığı diğer yazılarına buradan ulaşabilirsiniz.

41 Yorum

 1. Ayda bir defaya mahsus pazardan baslayarak tamgun tatil yapmadan cumartesi gunude calisiyorum.yani tatilsiz 7gun.budurum yillardir devamediyor.isyerine ihtarcekip tazminat isteme hakkim varmi.tesekkurler.

  1. Evet, bu durum bir haklı fesih nedenidir. Önemli olan, olası bir dava aşamasında bunu ispat edip edemeyeceğinizdir.

   1. Kusura bakmayin birazdaha ayrintili izahedip tekrar soracagim. Cumartesi hafta tatili yapiyor. pazar yarimgun pazartesi sali carsamba persembe cuma tam cumartesi yarimgun calisip.pazar tatil yapiyorum.busekilde ayda birdefaya mahsus calisiyorum.tesekkurler.

    1. Bu durumda 7 gün üst üste çalışmış oluyorsunuz. Hafta tatiliniz kullandırılmıyor demektir. Ama ispat kısmını unutmayın.

 2. Merhabalar ben 3 vardiya çalışıp hafta tatilimi pazar kullanıyorum, şimdi işveren vekili bunu hafta içine çekmek istiyor. Bu benim rızam dışında olabilir mi? Kabul etmeme ve tazminat alarak iş akdimi fesh etme hakkım var mı ?

 3. Selam ben 3 vardiya çalışıyorum hafta tatili 3 ayda bir birgün atlayarak değişiyor bu konuda problem yok. Iş veren isterse herkesin hafta tatilini sabitleye bilirmi?
  Bizim isyerimizde haftanın her günü tatil yapan arkadaşlar var.

  1. Özkan bey bu tamamen işverenin takdirindedir. Onun sorumluluğu, işçiyi 7 gün üst üste çalıştırmamasıyla yerine getirilmiş olur.

Bir yorum yaz

E-posta hesabınız, telefon ve şehir bilgileriniz yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.