İşçinin Hafta Tatili Pazar Günü Olmak Zorunda Mı?

Hafta tatili pazar olmak zorunda mıdır?

En sonda söyleyeceğimizi başta söyleyelim: Elbette değil!

Reklam

İşyeri uygulamalarında genel kabûl böyle olmakla birlikte hafta tatilinin pazar olması kanuni bir mecburiyet değildir. Okulların tatil olması, kamu kurumlarının çalışmaması gibi nedenler dışında 394 sayılı Hafta Tatili Hakkında Kanun ile Ulusal Bayram ve Genel Tatiller Hakkında Kanun gereğince de hafta tatilinin kural olarak pazar belirlendiği anlaşılmaktadır.

İş Kanunu açısından hafta tatili

4857 sayılı İş Kanunu hafta tatili için her hangi bir gün belirlemekten kaçınmış, bunun yerine, kanun kapsamına giren işyerlerinde, işçilere tatil gününden önceki iş günlerinde çalışmış olmaları koşulu ile yedi günlük bir zaman dilimi içinde kesintisiz en az 24 saat dinlenme (hafta tatili) verilmesini öngörmüştür.

Görüldüğü gibi işverenler açısından zorunlu olan husus; ondan önceki altı gün boyunca kesintisiz çalışan veya çalışmış sayılan işçiye yedinci gün hafta tatili vermektir. Böylece bu günün pazar ya da bir başka gün olmasının önemi kalmamakta, işçiye hafta tatili hafta içi her hangi bir gün de verilebilmektedir.

Ayrıca yine İş Kanununa göre; çalışılmayan hafta tatili günü için işveren tarafından bir iş karşılığı olmaksızın o güne ait ücret işçiye eksiksiz olarak ödenmelidir.

Bu noktada gündeme gelen belli başlı sorular ve sorunlar şunlardır:

1- Altı gün çalışmayan işçi yedinci gün hafta tatili hak eder mi?

Hak etmez. İş Kanunu gereğince hafta tatiline hak kazanmanın ön şartı, o günden önceki 6 iş gününde çalışmak ya da çalışmış sayılmaktır. İşçinin işe gelmediği iş günü sağlık raporu veya benzeri şekilde mazeretli olması halinde, işçi o gün için çalışmış sayılır.

2- Hafta tatili hak etmeyen işçinin ücreti kesilir mi?

işçinin hafta tatili hakkı

Bunu bir örnekle açıklayalım.

Hafta tatili pazar olan işçi; hafta içi salı günü mazeretsiz olarak işe gelmemişse işçinin hem pazar günü ücreti hem de salı günü ücreti kesilecektir. Evet, yanlış duymadınız! Böyle bir durumda hafta tatili olan pazar gününden önceki 6 gün gelmeyen işçinin 2 yevmiye kaybı olacaktır. Bir yevmiye hak edilmeyen hafta tatili için, bir yevmiye de çalışılmayan iş günü için kesilecektir.

3- Hafta tatili hafta içi bir gün olarak belirlenen işçi pazar günü çalışırsa ayrıca bir günlük ücret alır mı?

Hafta tatili örneğin çarşamba günü olan bir işçi, diğer günler çalışıp çarşamba günü hafta tatilini kullanmışsa ve pazar günü çalışmışsa hafta tatili çalışmış kabul edilmez. Yani; İş Kanunun öngördüğü ayrıca bir günlük ücreti hak etmez.

4- Hafta tatilinde çalışan işçi kaç yevmiye alır?

İşçi; hak ettiği hafta tatili için çalışmadan bir yevmiye, çalıştığı hafta tatili için ayrıca bir yevmiye ve ondan önceki altı iş gününde haftalık çalışma süresini doldurmasından dolayı hafta tatili çalışması fazla çalışma sayılacağından yarım yevmiye olmak üzere toplam iki buçuk (2,5) yevmiye alacaktır.

SONUÇ

– Hafta tatili işverence her hangi bir gün olarak belirlenebilir. Önemli olan ard arda 6 işgünü çalışan işçiye 7. gün hafta tatili verilmesidir.

– Hafta tatilinden önceki 6 gün çalışmayan ya da çalışmış kabul edilmeyen işçi hafta tatiline hak kazanmaz ve 2 yevmiyesi birden kesilir.

– Hafta tatilinde çalışan işçi 2,5 günlük ücrete hak kazanır.

Reklam
İşçi Dünyası
Zeynel Abidin Özkale
İşçi Dünyası'nın editörü olan olan yazarın, İş ve Sosyal Güvenlik hukuku üzerine yazdığı diğer yazılarına buradan ulaşabilirsiniz.

32 Yorum

 1. Merhabalar özel güvenlik işi yapıyorum vardiya sistemi ile çalışıyorum 3 lü vardiya sürekli hafta içi izin yapıyorum yaklaşık 11 yıl iznimi hafta sonu yapmak istiyorum degistirilmiyor bu yasal mı surekli hafta içi izin olur mu.

 2. iyi gunler benım sorum bir haftalık shıft calısmasında bır .2 cı gun 15,30 ,,00,00 3 cu gun 23,30,,07,30 ,,,4 cu gun ızın 5 gun 07,30 16,00 6. gun 07,30,16,00 7 . gun 07,30 16,00

  yanı bu shıftın ne kadar yasal oldugunu merak ettıgım ıcın soruyorum cevap ala bılırsem sevınırım

 3. Merhaba, hafta içi izin kullanıyoruz ancak cumartesi veya pazar izin yapamıyoruz. yasal mıdır ? İyi günler.

  1. Adem bey, önemli olan işçiye haftada en az 24 saat kesintisiz hafta tatili kullandırılmasıdır. Hafta içi ya da sonu olması fark etmez.

 4. selam ben emekliyim özel bir firmada çalışmaktayım bu haftalık izin hiç vermeyebilirmi işveren 1 ayda 1 kez izin kullan maaşından kesiyor bayramda çalış mesai yok bu yasalmıdır ne yapmalıyım teşekkürler

  1. Necmi bey, işçiye hafta tatilinin verilmesi mecburidir. Ayrıca bayramda çalışan işçiye de genel tatil ücreti ödenmesi gerekir. Hiçbir işveren bu durumdan muaf değildir.

 5. Merhaba beni her hafta üst üste pazar işe cagırıyorlar bu salanmıdır. cumartesi hafta sonu iznimi yapıyorum

  1. Murat bey, cumartesi hafta tatili yapıp pazar mı çalıştırılıyorsunuz? O halde, bu durum yasaldır.

Bir yorum yaz

E-posta hesabınız, telefon ve şehir bilgileriniz yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.