İşçinin Hafta Tatili Pazar Günü Olmak Zorunda Mı?

Hafta tatili pazar olmak zorunda mıdır?

En sonda söyleyeceğimizi başta söyleyelim: Elbette değil!

İşyeri uygulamalarında genel kabûl böyle olmakla birlikte hafta tatilinin pazar olması kanuni bir mecburiyet değildir. Okulların tatil olması, kamu kurumlarının çalışmaması gibi nedenler dışında 394 sayılı Hafta Tatili Hakkında Kanun ile Ulusal Bayram ve Genel Tatiller Hakkında Kanun gereğince de hafta tatilinin kural olarak pazar belirlendiği anlaşılmaktadır.

İş Kanunu açısından hafta tatili

4857 sayılı İş Kanunu hafta tatili için her hangi bir gün belirlemekten kaçınmış, bunun yerine, kanun kapsamına giren işyerlerinde, işçilere tatil gününden önceki iş günlerinde çalışmış olmaları koşulu ile yedi günlük bir zaman dilimi içinde kesintisiz en az 24 saat dinlenme (hafta tatili) verilmesini öngörmüştür.

Görüldüğü gibi işverenler açısından zorunlu olan husus; ondan önceki altı gün boyunca kesintisiz çalışan veya çalışmış sayılan işçiye yedinci gün hafta tatili vermektir. Böylece bu günün pazar ya da bir başka gün olmasının önemi kalmamakta, işçiye hafta tatili hafta içi her hangi bir gün de verilebilmektedir.

Ayrıca yine İş Kanununa göre; çalışılmayan hafta tatili günü için işveren tarafından bir iş karşılığı olmaksızın o güne ait ücret işçiye eksiksiz olarak ödenmelidir.

Bu noktada gündeme gelen belli başlı sorular ve sorunlar şunlardır:

1- Altı gün çalışmayan işçi yedinci gün hafta tatili hak eder mi?

Hak etmez. İş Kanunu gereğince hafta tatiline hak kazanmanın ön şartı, o günden önceki 6 iş gününde çalışmak ya da çalışmış sayılmaktır. İşçinin işe gelmediği iş günü sağlık raporu veya benzeri şekilde mazeretli olması halinde, işçi o gün için çalışmış sayılır.

2- Hafta tatili hak etmeyen işçinin ücreti kesilir mi?

işçinin hafta tatili hakkı

Bunu bir örnekle açıklayalım.

Hafta tatili pazar olan işçi; hafta içi salı günü mazeretsiz olarak işe gelmemişse işçinin hem pazar günü ücreti hem de salı günü ücreti kesilecektir. Evet, yanlış duymadınız! Böyle bir durumda hafta tatili olan pazar gününden önceki 6 gün gelmeyen işçinin 2 yevmiye kaybı olacaktır. Bir yevmiye hak edilmeyen hafta tatili için, bir yevmiye de çalışılmayan iş günü için kesilecektir.

3- Hafta tatili hafta içi bir gün olarak belirlenen işçi pazar günü çalışırsa ayrıca bir günlük ücret alır mı?

Hafta tatili örneğin çarşamba günü olan bir işçi, diğer günler çalışıp çarşamba günü hafta tatilini kullanmışsa ve pazar günü çalışmışsa hafta tatili çalışmış kabul edilmez. Yani; İş Kanunun öngördüğü ayrıca bir günlük ücreti hak etmez.

4- Hafta tatilinde çalışan işçi kaç yevmiye alır?

İşçi; hak ettiği hafta tatili için çalışmadan bir yevmiye, çalıştığı hafta tatili için ayrıca bir yevmiye ve ondan önceki altı iş gününde haftalık çalışma süresini doldurmasından dolayı hafta tatili çalışması fazla çalışma sayılacağından yarım yevmiye olmak üzere toplam iki buçuk (2,5) yevmiye alacaktır.

SONUÇ

– Hafta tatili işverence her hangi bir gün olarak belirlenebilir. Önemli olan ard arda 6 işgünü çalışan işçiye 7. gün hafta tatili verilmesidir.

– Hafta tatilinden önceki 6 gün çalışmayan ya da çalışmış kabul edilmeyen işçi hafta tatiline hak kazanmaz ve 2 yevmiyesi birden kesilir.

– Hafta tatilinde çalışan işçi 2,5 günlük ücrete hak kazanır.


İşçi Dünyası
Zeynel Abidin Özkale
İşçi Dünyası'nın editörü olan olan yazarın, İş ve Sosyal Güvenlik hukuku üzerine yazdığı diğer yazılarına buradan ulaşabilirsiniz.

57 Yorum

 1. Merhabalar,

  Hafta içi 1 gün mazeretsiz işe gelmeyenden hafta tatilini hak etmeyeceğinden dolayı 2 günlük kaybı olur diyorsunuz. Peki mazeretsiz işe gelmeyen kişi hafta tatilinde işe gelip çalışırsa ne olur?

 2. Merhaba
  Hafta içi, Örneğin Çarşamba Günü İstifa eden bir kişi Hafta tatili ücretini Hak eder mi?

  1. Merhaba. Hafta tatili, önceki iş günlerin tamamında çalışan bir işçinin hak ettiği bir tatildir. O nedenle örneğin çarşamba günü istifa eden bir işçinin, takip eden pazar ücretini hak etmesi söz konusu olmaz.

   1. Yukarıdakı cewabınaza istinaden….;hafta tatılı çarşambaları olan bır kişi istifasını çarsamba werse nasıl haketmıcek kı ustun koru bır cewap olmuş sızın ki bana göre…

    1. Ne demek istediğinizi tam anlayamadım. Yanıttaki örnek kişinin hafta tatili PAZAR günüdür. Dolayısıyla üstün körü bir yanıt olmamıştır. Daha açıklayıcı bir cevabınız varsa, alabiliriz.

 3. Merhabalar Mustafa Bey
  günde 9 saat haftada 5 gün çalışan bir işçinin mazeretsiz olarak işe gelmediği 1 gün için +pazar günü kesiliyor.
  peki haftada 2 veya 3 gün işe gelmeyen işçi için nasıl bir kesinti yapılması gerekiyor.?
  örnek: pazartesi-salı gelmeyen işçi için, cumartesi ve pazar günü kesintimi yapılması gerekiyor ?

  1. Bu durumda, katlayarak gidersek yanlış yapmış oluruz. Bir gün işe gelmeyen işçinin iki gün yevmiyesinin kesilmesinin sebebi, hafta tatili ücretini hak etmemesidir. O nedenle örneğin iki gün mazeretsiz olarak işe gelmeyen bir işçinin 3 günlük veya üç gün işe gelmeyen bir işçinin 4 günlük yevmiyesinin kesilmesi gerekecektir.

 4. Belediyede taşören işçi olarak calışmaktayım. bize haftalık izinlerimizi hafta sonu değilse hafta içi kullandırıyorlar sizce bu dogrumudur

   1. Peki mustafa bey,hafta tatılını işveren- ardı ardına gelecek şekilde-ıkı gune yayarak werebılır mı ? Eger werırse ; bu gunler,pazar hafta tatılı sayılan bir şletmede,pazar pazartesı olabılır mı zira pazarı hafta tatılı belırleyen bu işletmede ertesi gun ki gelen gun ( pazartesi ) yenı haftanın gunu olacagından kanun bu konuyla ılgılı olan ; “yedı iş gunu…”maddesıne ters duştugunu dusunuyorum.sızın bu konuda yorumunuz nelerdir ? Cewabınız için şimdıden tesekurler.iyi çalışmalar…

    1. Salih bey buradaki temel kural şudur: İşçi üst üste 7 gün çalıştırılamaz. Dolayısıyla işçi üst üste 7 gün çalıştırılmadıktan sonra hafta tatili dilendiği gibi verilebilir.

 5. merhabalar
  şantiye ortamında çalışan bir işçiyim.rüzgar türbinleri kurulumu yapıyoruz.hava koşullarından dolayı çalışamadığımız günler oluyor örnek verecek olursam pazartesi çalıştık salı günü hava şartlarından dolayı işe çıkmayacağımız söyleniyor haftanın geri kalan günleri pazarda dahil çalışıyoruz.hava şartlarından dolayı çalışmadığımız günü hafta tatili olarak sayıp pazar mesaisi vermiyorlar. 2. sorum ise işverenin hafta tatilini belli bir süre önceden bildirmesi gerekiyormu.yoksa yarın çalışmayacağız pazar çalışacağız deme hakkı varmı.

  1. İki sorunuzun da cevabı aynı. Önemli olan, işçiye 7 günlük zaman diliminde 1 gün hafta tatili kullandırmaktır. Bu sağlandıktan sonra, pazar günleri de çalıştırılmanız normaldir.

   1. Mustafa bey bu “hafta tatılı”meselesınde bence kanun maddesı yeterınce acık waya tatmın edıcı degıl bız calışanlar için! “işçinin hafta tatılı kazana bılmesı için haftanın 6 gunu calışıp 7 gunu 24 t kesıntısız denmiş,sızde bıryerde ıkıgunun ardı ardına 24 saat werılerek de bu şekılde hafta tatılının yasal oldugunu soyluyorsunuz bu atıfen ornek wererekten 6. Gunun bır kısmını calışan işçi bu 6. Gunden başlayarak hafta tatılıne cıkmış olsa 7. Gununde bır zaman dılımıyle bu 24 saatlık sureyı tamamlasa yasa kendı içinde çelişkı barındırmış oluyor 2. Mewzuda ara dınlenmenın zorunlu bır ıhtıyac molasıdır.hafta tatılıde sosyal pıskolojık acıdan bakıldıgında işçinin bu tanımdan yola cıkarak sosyal.ıhtıyaclarını gıderme zamanıdır.ıkısı iynı şeyler degıl burda kanun koyucurt nıyetlı bır yaklaşımla işverenın işinı kolaylaştırmış işçinin ıse bu durumu gormezden gelınmiştır.Ara dınlenmelerının suresını hafta tatılı suresınden saymak hak kaybı oluşturmuştur bu durum olacaksada su şekılde olmalıydı ara dınlenme suresı+ hafta tatılı suresı …3)Bır diyer hususda anıden werılen hafta tatıl suresı işçiyı hazırlılsız yakalamakta bu durumda hafta tatılın işçi acısından tam anlamıyla yararlanmasını sağlamamaktadır…bu saydıgım nedenler oturu hukıkı bır jargonla iş kanunun ılgılı maddelerıne dawa açma sansımız warmıdır açılacak bu dawanın muhatab mahkemelerı konusunu gore iş davalarına bakan mahkemelermıdır cewabınız için şimdıden tesekurler….

    1. Merhaba, yorumlarınız için teşekkür ederim. Ancak kanun şu aşamada 7 günlük zaman diliminde 24 saatlik dinlenmeyi yeterli görmüş. Bunun aksinin olması için ne yazık ki yapabileceğiniz somut bir şey yok. Ancak sendika vb. sivil toplum kuruluşları, Meclis’e baskı yaparak buna benzer maddelerde düzenleme yaptırabilir.

 6. Tcdd çalışmaktayım hafta tatili olarak sabitlenmiş bir günümüz yok işyeri amiri hafta içinde her hangi bir gün belirliyemiyor sürekli 12/24 esasına göre çalışıyoruz ama bu 24 ler den birini hafta tatili olarak kabul ediyor hafta tatilimizin gününün sabitlenmesini isteme hakımız varmı?

  1. Hayır, sabitlenmesi gerekmez. Ama kural olarak 6 gün çalışmalı ve yedinci gün dinlenmelisiniz. İşveren isterse hafta tatilini daha erken yani örneğin 5. günden sonra verebilir. Ama en önemlisi şudur ki; işçi hiçbir şekilde üst üste 7 gün çalıştırılamaz. Buna göre değerlendirmelisiniz.

   1. Mustafa bey,
    TCDD çalışanı olarak ,

    pazartesi 07.00 – 19.00 çalıştık.
    salı 19.00 dan çarşamba 07.00 a kadar.
    (pazartesi 19.00 dan salı 19.00 a kadar geçen 24 saat hafta tatili sayılıyor)
    perşembe tekrar 07.00 dan 19.00 a kadar.
    cuma günü 19.00 dan cumartesi 07.00 a kadar
    pazar günü 07.00 dan 19.00 a kadar çalışmamızda görev bitiminden diğer görev başlangıcına kadar geçen 24 saatlik boşlukların her biri iş kanunu madde 46 ya göre hafta tatilimiz sayılmakta.

    pazartesi 19 salı 19 1. hafta tatili
    çarşamba 07 den perşembe 07 2.hafta tatili
    perşembe 19 dan cuma 19 a 3.hafta tatili
    cumartesi 07 den pazar 07 de kadar toplamda haftada 4 hafta tatili yapmış kabul ediliyoruz. Böyle bir mantık doğru mudur ? İş kanunun madde 46 da yedi günlük zamanda boş geçen 24 saatler hafta tatili sayılır hükmüne binaen..

    1. Sedat bey işçiye yedi günlük zaman diliminde en az 24 saat kesintisiz hafta tatili verilmesi gerekir. İşveren dilerse daha çok da verebilir. Bu durumda siz iki mesai arasında 24 saat geçmekle birlikte hafta tatili de yapmış olursunuz.

     1. Mustafa Bey cevabınız için teşekkür ederim.

      Makinist işçisi olarak çalışan yani trenlerde görev yapan personel için durum aynısı mıdır? Çünkü ilgili makinistler , Haftalık İş Günlerine Bölünemeyen Çalışma Süreleri yönetmeliğine tabi olduklarını bu yüzden de ilgili yönetmeliğin 9.Maddesi gereğince ” haftanın bir gününde kesintisiz 24 saatten az olmamak üzere hafta tatili verilmesi zorunludur.” haftanın bir günü tatil verilmesi gerektiğini savunmaktadırlar. Yönetmeliğin kapsamına makinistlerin girdiği açıkça belirtilmiş demir yollarında hareket halindeki taşıtlarda diyerek makinistleri ve tren üzerinde görev yapan tüm personeli kapsadığı açık.

      yedi günlük zaman dilimi içerisinde 24 saat dinlenme ile haftanın bir gününde kesintisiz 24 saatten az olmamak üzere hafta tatili verilmesi ibareleri aynı anlama mı gelmektedir ?

      bahsettiğiniz arada geçen 24 saatler yargıtay kararlarına göre evet hafta tatili sayılıyor ancak makinistler için bu ilgili yönetmeliğin kapsamına girmeleri hiç bir şey değiştirmez mi peki ? Çünkü malumunuz iş kanunu 46. hafta tatili maddesi ile burada geçen hafta tatili maddesi birebir aynısı değil. Bu durumda değişen bir şey olur mu acaba ?

      İlgi ve cevabınız için teşekkür ediyorum.

     2. Tekrar merhaba. Kanaatimce ikisi aynı anlama geliyor. Burada önemli olan, işçiye 24 saat kesintisiz dinlenme hakkının sağlanmasıdır. İki mevzuatın da aradığı şey budur. Buna göre de, işçiye 24 saat kesintisiz ara dinlenmesi verilmesiyle birlikte yükümlülüğün yerine getirildiği kanaatindeyim. Sağlıcakla kalın.

 7. ıyi gunler tekstıl fırmasında calısmaktayım hafta ıcı mazeretsiz işe gitmesem yanı haftalık 45 saat calısmasam haftasonu tatılını hak edermıyım.tşk

  1. Merhabalar,
   Yazıdan da açıkça anlaşılacağı üzere hafta tatili ücretiniz kesilebilir (Belki, bazı işletmeler sadece 1 gün de kesebiliyor). Ama hafta tatilini yaparsınız, yinede sözleşmeniz ve işverenle anlaşmanız esaslarınca.

 8. Merhabalar 15 yildir bir sirkette vardiya usulu ile calismaktayim 15 yildir pazar gunu calismisliklarimiz fazla.mesai kapsaminda odenmekteydi.Simdi ise bizlere pazar gunu yerine hafta ici izin yapmamiz isteniyor tamam is kanununda bu gibi durum isverenin elinde fakat hicbir sozleme yada herhangi bir anlasma.olmadan hafta tatili uygulamasina boyle bir durumda gecilebilirmi ve ben izinleriimi haftasonu yapmak isteme gibi bir hakkim olamazmi bunu ogrenmek istiyorum..tesekkurler

  1. Merhaba. Sizin de söylediğiniz gibi, işverenin böyle bir hakkı vardır. Ama bu değişiklik çalışma koşullarında esaslı değişiklik anlamına gelir mi? Bir yerden bakarsanız evet, ama başka yerden bakarsanız hayır. Demem o ki, böyle bir gerekçeyle işi bırakacak olursanız sıkıntı yaşayabilirsiniz. Yine de tercih sizin.

 9. Merhaba beni her hafta üst üste pazar işe cagırıyorlar bu salanmıdır. cumartesi hafta sonu iznimi yapıyorum

  1. Murat bey, cumartesi hafta tatili yapıp pazar mı çalıştırılıyorsunuz? O halde, bu durum yasaldır.

 10. selam ben emekliyim özel bir firmada çalışmaktayım bu haftalık izin hiç vermeyebilirmi işveren 1 ayda 1 kez izin kullan maaşından kesiyor bayramda çalış mesai yok bu yasalmıdır ne yapmalıyım teşekkürler

  1. Necmi bey, işçiye hafta tatilinin verilmesi mecburidir. Ayrıca bayramda çalışan işçiye de genel tatil ücreti ödenmesi gerekir. Hiçbir işveren bu durumdan muaf değildir.

 11. Merhaba, hafta içi izin kullanıyoruz ancak cumartesi veya pazar izin yapamıyoruz. yasal mıdır ? İyi günler.

  1. Adem bey, önemli olan işçiye haftada en az 24 saat kesintisiz hafta tatili kullandırılmasıdır. Hafta içi ya da sonu olması fark etmez.

 12. iyi gunler benım sorum bir haftalık shıft calısmasında bır .2 cı gun 15,30 ,,00,00 3 cu gun 23,30,,07,30 ,,,4 cu gun ızın 5 gun 07,30 16,00 6. gun 07,30,16,00 7 . gun 07,30 16,00

  yanı bu shıftın ne kadar yasal oldugunu merak ettıgım ıcın soruyorum cevap ala bılırsem sevınırım

 13. Merhabalar özel güvenlik işi yapıyorum vardiya sistemi ile çalışıyorum 3 lü vardiya sürekli hafta içi izin yapıyorum yaklaşık 11 yıl iznimi hafta sonu yapmak istiyorum degistirilmiyor bu yasal mı surekli hafta içi izin olur mu.

 14. Selam ben 3 vardiya çalışıyorum hafta tatili 3 ayda bir birgün atlayarak değişiyor bu konuda problem yok. Iş veren isterse herkesin hafta tatilini sabitleye bilirmi?
  Bizim isyerimizde haftanın her günü tatil yapan arkadaşlar var.

  1. Özkan bey bu tamamen işverenin takdirindedir. Onun sorumluluğu, işçiyi 7 gün üst üste çalıştırmamasıyla yerine getirilmiş olur.

 15. Merhabalar ben 3 vardiya çalışıp hafta tatilimi pazar kullanıyorum, şimdi işveren vekili bunu hafta içine çekmek istiyor. Bu benim rızam dışında olabilir mi? Kabul etmeme ve tazminat alarak iş akdimi fesh etme hakkım var mı ?

 16. Ayda bir defaya mahsus pazardan baslayarak tamgun tatil yapmadan cumartesi gunude calisiyorum.yani tatilsiz 7gun.budurum yillardir devamediyor.isyerine ihtarcekip tazminat isteme hakkim varmi.tesekkurler.

  1. Evet, bu durum bir haklı fesih nedenidir. Önemli olan, olası bir dava aşamasında bunu ispat edip edemeyeceğinizdir.

   1. Kusura bakmayin birazdaha ayrintili izahedip tekrar soracagim. Cumartesi hafta tatili yapiyor. pazar yarimgun pazartesi sali carsamba persembe cuma tam cumartesi yarimgun calisip.pazar tatil yapiyorum.busekilde ayda birdefaya mahsus calisiyorum.tesekkurler.

    1. Bu durumda 7 gün üst üste çalışmış oluyorsunuz. Hafta tatiliniz kullandırılmıyor demektir. Ama ispat kısmını unutmayın.

 17. Merhaba sorular zor olacak
  1- haziran 2018 in hafta baslangıç günü hangi gündür. Cuma mı Pazartesi mi yani 7 günlük zaman dilimi hafta tatilini ne zaman hak eder. Bazı aylar haftanın ortasından başlıyor.
  2- haziranda resmi tatil olmadığını varsayarsak 9 haıran cumartesi hafta izni yaptım. Gelecek hafta 16 haziran pazar H. izin yaptım. 7 gün üst üste çalışmış olirmuyum. Yoksa her hafta kendi içinde mi değerlendirilir. Pazartesiden -Pazara
  3- yukarıdaki lere ek olarak işveren bu bir hafta cumartesi hafta izni takip eden hafta pazar hafta taili izni verelebilir mi verirse bunu aylık hazırlanacak personel çalışma cizelgesinde belirtmesi yeterli midir. Teşekkürler

  1. Merhaba.
   – Bir önceki aydan nasıl geliniyorsa, öyle devam edilir. Çok kafa karıştırmaya gerek yok. 7 günlük zaman diliminin esas alınması her zaman yeterlidir.
   – Bu durumda 7 gün üst üste çalışmış olursunuz ve yasal değildir. Temel kural, işçinin hiçbir şekilde üst üste 7 gün çalıştırılamayacağıdır.
   – Bir hafta cumartesi izin veriliyorsa, sonraki hafta tatili pazar verilemez. 7 gün kuralı burada da geçerlidir.

 18. Bir işçimiz pazartesi başlangıç günü salı çalış çarşamba 5 gün rapor aldı hafta tatili pazar günü normalde hafta tatili vermeli miyiz verirsek hangi gün vermeliyiz

 19. Merhaba,
  Otel sektöründe dogum sonrası kısmi sureli çalışmadan faydalanıyorım. Haftada 30 saat çalışmam var. Buna göre çogunlukla pazar ve pazartesi izinli oluyorum. Aylık maaşlarım çalışma saatlerimle çarpılarak hesaplanmakta.
  İşverenin isteği ve operasyonun gidişatina göre izin günlerim değişebilmektedir. Resmi tatil günlerinde eğer boş günüme denk gelmiş ise işletme bunu değiştirmek yerine onu yine boş gün olarak gösteriyor. Eğer resmi tatilde çalışmam var ise mesai ücretimi alıyorum fakat örneğin pazar gününe denk gelen bir resmi tatil gününde , kendi lehine off gunumu değiştirmesine rağmen işçi lehine izni kaydırıp resmi tatil izninden faydalandırmıyor. Bu durumda nasıl bir işleyiş söz konusu olmaktadır?
  Teşekkürler

 20. Merhaba ben özel sektörde çalışıyorum mesai saatin bitikten sonra bir sonraki mesai saati arasındaki boşlukta (istirahatli olduğum ) saatler içinde iş yerinden izin almadan şehir dışına çıkabilirmiyim

 21. Merhaba ben kurumsal bir şirkette çalışıyorum genel müdür tarafından cuma cumartesi pazar izin kullanmamız yasaklanmış bu karara itiraz etme hakkımız var mıdır? Yoğunluğun az olduğu günlerde izin kullanılmasını söylemişlerdi pazar günü çok sakin fakat şimdide yasaklandı deniliyor çalışanlar olarak itiraz edebilir miyiz?

 22. Merhaba Mustafa Bey; Ben 7/24 Çalışan bir firmada çalışmaktayım.07:30_15:30 vardiyası 4 gün.15:30_23:30 ve 23:30_07:30 vardiyaları 7 gün olmakla beraber 3 günü 12 saat kalan 4 günü 8 saat şeklinde çalışıyoruz.8.gun izin kullanıyoruz.Bu durum normal midir

  1. Ali Osman bey, her ne olursa olsun, işçi art arda 7 gün çalıştırılamaz. En geç yedinci gün hafta tatili verilmesi yasal bir zorunluluktur.

 23. Mrblar zeynel bey,iş veren hafta tatilini bır gunu (24 s.) arka arkaya gelen gunlere bolerek werebılır ; Werirse eger bu gunlerın bır tanesı yenı bır haftanın ılk çalışma gunu (ilgili işletmede hafta tatılı olarak hafta tatıl gunu pazar, sadece bır çalışma wardıya ayagında hafta tatili pazardan yarım,yenı haftanın ılk çalışma gununden yani pazartesıden de yarım gunluk sure birleştırılerek -24 saat tamamlanıyor-werılıyor.)olabılır mı ? Eger bu durum ılgılı yasalara uygun degılse haklı ıstıfa gerekce oluştururmu ılgılı kanun nazarında…cewabınız şimdiden teşekurler,iyi çalışmalar dilerim.

  1. Merhaba. İşçinin iki vardiyası arasında fiilen 24 saat boşluk varsa, bu süre hafta tatili olarak kabul edilebilir.

Bir yorum yaz

E-posta hesabınız, telefon ve şehir bilgileriniz yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.

YouTube kanalımıza üye olan ziyaretçilerimizin yorumları öncelikle cevaplanmaktadır. Yorum yaptığınız kullanıcı adıyla YouTube kullanıcı adınızın aynı olması yeterlidir.