İşçinin haftalık çalışma süresi kaç saattir?

Haftalık çalışma süresi kaç saat?

İş Kanunu çalışma süresini belirlerken aylık ya da günlük olarak belirleme yolunu seçmemiş, bunun yerine çalışma süresini haftalık olarak tespit etmiştir. Çalışma süresi ise; fazla çalışma, fazla sürelerle çalışma gibi konular bakımından önem arz etmektedir. Peki işçiler için haftalık çalışma süresi kaç saattir?

Haftalık çalışma süresi

Haftalık çalışma süresi en çok 45 saattir. Bunun anlamı ise, işçinin haftalık çalışma süresinin azami olarak 45 saat belirlenebileceğidir. O halde haftalık çalışma saati, 45’in altında da belirlenebilir. Bunun önünde kanuni bir engel yoktur. Ancak iş sözleşmesiyle ya da toplu iş sözleşmesiyle daha az bir süre belirlenmemişse, işçinin çalışma süresinin 45 saat olduğu kabul edilir.

Çalışma süresi 45 saatin üzerinde belirlenebilir mi?

Kural olarak bu mümkün değildir. Ancak uygulamada, işçinin yapmış olduğu fazla çalışmaların karşılığı ödenmek suretiyle haftada 45 saatin üzerinde çalışılabilir. Bilindiği gibi, işçinin haftada 45 saatin üzerinde yaptığı çalışmalar, fazla mesai olarak kabul edilmekte ve işçiye yapmış olduğu her bir saatlik fazla çalışması karşılığında bir buçuk saatlik ücreti tutarında fazla çalışma ücreti ödenmektedir.

İşyerinde giyinme ve soyunma süreleri

Bu yazıya da göz atmak ister misiniz?

Çalışma süresinin 45 saatin altında belirlenmesi

Bu da, pekala mümkündür. Zaten İş Kanunu, 45 saati azami süre olarak belirlemiştir. Ancak bu tip bir çalışma sisteminin net bir şekilde iş sözleşmesinde ya da işyeri uygulama talimatnamelerinde yer alması ve işçiye tebliğ edilmiş olması gerekir.

SONUÇ

işçi haftalık çalışma saati

Eğer iş sözleşmesinde özel bir çalışma süresi öngörülmemişse, işçinin haftalık çalışma süresi 45 saattir. Buna göre; haftada 45 saatten çok çalışan bir işçiye, 45 saatin üzerindeki her bir saatlik çalışması için %50 zamlı olarak bir buçuk saatlik ücreti kadar fazla mesai ücreti ödenmesi gerekir.

Fazla mesai hesaplama aracımızı kullanarak, haftada kaç saat fazla çalışma yaptığınızı kolayca hesaplayabilirsiniz.


İşçi Dünyası
Zeynel Abidin Özkale
İşçi Dünyası'nın editörü olan olan yazarın, İş ve Sosyal Güvenlik hukuku üzerine yazdığı diğer yazılarına buradan ulaşabilirsiniz.

3 Yorum

  1. merhaba kurum sozlu olarak kismi sureli calisma hakkimi reddetti hakli fesih hakkimi suan talep edebilir miyim?

  2. Merhaba size bir sorum vardı ben fabrikada günde 8 6 ve haftada 5 gün şeklinde çalışıyorum önümüzdeki ramazan bayramının arefe gününün yerine tam gün çalışacağız işverenin gerekçesi ise 3 gün bayram tatilinden kalan 1.5 saat ler eklenerek çalışmamız isteniyor bu durumda ne yapmalıyız ilgiliniz için teşekkür ederim

    1. Merhaba. İşverenin ne yapmak istediğini tam olarak anlayamadım. Daha açık anlatabilir misiniz?

Bir yorum yaz

E-posta hesabınız ve şehir bilgileriniz yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.