İşçinin, hamile olduğu için işten çıkarılması

Hamile işçinin işten çıkarılması

Hamile bir işçinin hem fiziksel hem de ruhsal açıdan iyi durumda olması gerekir. Bununla beraber, çalışma hayatını devam ettiren gebe bir işçi açısından bir takım zorluklar baş gösterecektir. Yine de buna rağmen çalışma isteyen bir işçi, çalışmasına devam edebilmelidir. Peki ama işveren gebe işçiyle çalışmak istemezse ne olur?

Gebe işçi

Hamile bir işçi elbette korunması gereken bir işçidir. Tıpkı çocuk işçi, genç işçi, yaşlı işçi ya da kadın işçi gibi gebe işçi iş mevzuatı tarafından özel olarak korunur. Gebe işçinin haklarının ne olduğunu şu yazımda açıklamıştım. O yazıdan da görülebileceği üzere; hamile işçilere özel bir takım hükümler, mevzuatımızda yer almaktadır.

Eşit davranma ilkesi ve hamilelik

Eşit davranma ilkesine aykırılık tazminatının ne olduğunu anlattığım şu yazımda; işverenin, biyolojik veya işin niteliğine ilişkin sebepler zorunlu kılmadıkça, bir işçiye, iş sözleşmesinin yapılmasında, şartlarının oluşturulmasında, uygulanmasında ve sona ermesinde, cinsiyet veya gebelik nedeniyle doğrudan veya dolaylı farklı işlem yapamayacağını açıklamıştım. Görüleceği üzere, bir işçi sadece gebe olduğu için işten çıkarılırsa; bu durum işverenin eşit davranma yükümlülüğünün açık bir ihlali olacaktır.

Hamile olduğu için işten çıkarılan işçi ne yapmalı?

Bu durumu daha anlaşılır hale getirmek için maddeler halinde sıralamak istiyorum. Hamileyken işten çıkarılan bir işçi aşağıdaki hususları dikkate alarak hareket etmelidir.

 • İşçinin işten çıkarılmasının başkaca ve somut bir nedeni olmamalıdır. Örneği işçinin mazeretsiz olarak belli gün sayısınca işe gelmemesi, işyerinde kavga etmesi, yapması gereken bir işi yapmamakta ısrar etmesi vb. bir durum yaşanmamış olmalıdır.
 • Bütün bu haklı nedenlerden biri ortada yokken işten çıkarıldığını düşünen hamile işçi, dava açtığında bu durumu tanık beyanlarıyla ve doktor raporuyla ortaya koymalıdır.
 • Böylece, eşit davranma ilkesine aykırı davranmadığını ispat etme yükümlülüğü işverene geçecektir.

SONUÇ

gebe işçi feshedilmesi

İşçinin hamileyken işten çıkarılmasının, her zaman eşitlik ilkesine aykırılık doğurmayacağını öncelikle anlamak gerekir. Hamile işçinin hiçbir şekilde işten çıkarılamayacağını ya da onun dokunulmaz olduğunu düşünmek yanıltıcı olacaktır. Hamile bir işçi; İş Kanununun kendisine yüklediği sorumlulukları yerine getirmez ya da işten çıkarılmasına neden olacak bir davranışta bulunursa, elbette işten çıkarılabilecektir.

Ancak; bir işçinin sadece hamile olduğu için işten çıkarılması mümkün değildir. İşten çıkarılan ve dava açan gebe işçinin tanık beyanlarına ve doktor raporlarına dayanması halinde; mahkeme işverenden işten çıkarma sebebinin açık biçimde ortaya koymasını talep edecektir.

Sonuç olarak; kendisini sadece gebe olduğu için işten çıkaran işveren karşısında işçi; hem eşit davranma ilkesine aykırılık tazminatını almaya hak kazanacak hem de talep etmesi halinde diğer tazminatlarını alabilecektir.


İşçi Dünyası
Zeynel Abidin Özkale
İşçi Dünyası'nın editörü olan olan yazarın, İş ve Sosyal Güvenlik hukuku üzerine yazdığı diğer yazılarına buradan ulaşabilirsiniz.

274 Yorum

 1. Ben 5 aylik isciyim 4 aylik hamileyim beni verimsizlik sebebiyle isten cikardilar yalniz ben hicbir evrağa imza atmadim suan nasil bir yol izleyebilirim

  1. İhbar tazminatınız ödendiyse, kötü niyet tazminatı talep edebilirsiniz. Ancak bir avukatla görüşmenizde fayda var.

 2. merhabalar, ben 16 haftalık gebeyim, rutin kontrollerime gittiğim için, rahatsızlandığımda doktorum tarafından istirahat raporu verilmesi dahilinde, işverenim beni işten çıkarmak istiyor bunu sözlü olarak beyan etmiş bulunmakta. işlerinin aksadığını işinin önemli olduğunu söylemektedir. haklarım nelerdir nasıl savunabilirim haklarımı ?

  1. Bu gerekçeyle işten çıkarılırsanız, şartları varsa işe iade davası açabileceğiniz gibi eşit davranmama tazminatı da talep edebilirsiniz.

 3. Merhaba ben bir iş yerinde 14 aydır çalışmaktayım, 90 günlük hamilelik günümdeyim ve bana bu gün performans düşüklüğü sebebiyle işten çıkarmak istediklerini söylediler herhangi bir şeye imza atmadım (performans raporu vs. ) hamilelik dolayısıyla çıkarıldığımı düşünüyorum ne yapmalıyım ?

  1. Bir an önce avukat ile görüşüp dava açmalısınız. Hamilelik döneminde çıkarıldığınız için fazladan tazminat alabilirsiniz. Çıkış gerekçesini, işvereninizn ortaya koyması gerekir, aksi takdirde bu eşit davranma ilkesinin ihlali anlamına gelecektir.

 4. Slm Ben ise 1 hafta oldu ise baslayali dun hamile oldugumu ogrendim 1 aylik hamileymisim neyapmam gerekiyor isyeri duyunca cikartirmi?

  1. Böyle bir gerekçeyle işçi çıkarılamaz. Eğer çıkarılırsanız normal haklarınızın yanında eşit davranmama tazminatı isteme hakkınız da vardır.

 5. Merhabalar 30 haftalik hamileyim 4.5 yıldır aynı işyerinde çalışıyorum yerime birini almışlar ihbar kidem vererek çıkışimi verecekler işe iade değilde hamile iken üstelik 2 .5 ayım kalmışken moralim bozuldu dava açıp daha fazla tazminat alabilir miyim

  1. Merhaba, tam da yazımın konusunu sormuşsunuz. Yazıdan yeterli bilgi alabileceğinizi düşünüyorum.

 6. Merhaba eşim hamile işveren işten çıkarılacağını beyan etmiş eşim hamile olduğu için başka yerlerede almazlar nasıl bi yol izlememiz gerekır teşekkür ederim

 7. Merhabalar, 5 aylık hamileyim 1 senem dolmak üzereyken şirketin kapanması sebebiyle tüm işçileri işten çıkaracaklar. Sebep olarak hamileliğimi değil de şirketin kapanmasını gösterecekler. Şu durumda 1 yılım dolmadığı için herhangi bir tazminat alamayacak mıyım yoksa hamileliğimden dolayı başka tazminat hakkı kazanır mıyım? Cevabınızı bekliyorum.

  1. Şirket kapanıyorsa ve bu nedenle çıkarılacaksanız 1 senenin dolmadığından kıdem tazminatı alamazsınız. İhbar tazminatınızın ödenmesi ya da ihbar sürelerinin kullandırılması gerekir. Hamile olduğunuz için çıkarılmadıysanız, hamile olduğunuz için bir tazminat da alamazsınız.

 8. Merhaba eşim optik sektorunde mesul mudur 7 aylık hamile işveren doğum izni raporu alındığı tarihde işten çıkarmak istiyor gerekçesi benim yerime başka bir mesul müdür almak istiyor,bu durumda hangi yolu izlememiz gerekiyor

  1. Yapabileceğiniz bir şey yok. Ancak eşinizi işten çıkarırlarsa, hem tüm alacaklarınızı hem de eşit davranma ilkesine aykırılık tazminatızı talep edebilirisiniz. Ya da şartları varsa işe iade davası da açabilirsiniz.

 9. Merhabalar ben 3.bucuk yıldır aynı şirkette çalışıyorum küçülmeye gidiliyor ve işçi çıkarıyorlar bn 6 aylık hamileyim 25 haftalik 32 haftam dolunca rapor iznine çıkabiliyorum işten cikartilirsam rapor param ne olur alabilirmiyim

 10. Merhaba 3.5 aylık hamileyim ve iş verenim bunu ogrendiginden beri farklı davranışlarda bulunuyor 9 aydır bu firmada çalışıyorum dün mesai saati içerisinde işveren yanına çağırarak gün içerisinde fazla sayıda lavaboya gittiğimi ve benden memnun olmadığını söyleyerek işten çıkış verdi. Herhangi bir evrak imzalamadim bugün çıkış evragini almaya gittim sistemde arıza var sonra gel dediler sanırım oyalama taktiği yapıyorlar sonra izinsiz ise gelmedi diyecekler
  Bu konu da haklarım neler?

  1. Haklarınızdan önce, hemen notere gidin ve bir ihtarname gönderin. Aksi takdirde haklarınız zayi olabilir. Sonrasında bir avukatla görüşerek dava açarsınız.

 11. Be sorum soyle ben sekiz aydir calisiyorum 1.5 haftalik hamileyim bana seni 2 ay icinde cikartiriz hic bir hak idda edemezsin dediler bi yilim dolmadigi icin beni isten cikarirlarmis hic bir tazminatinida vermeyiz dedilrr. Ne yapmam gereek bana yardim ci olurmusunuz. Ise cok ihtiyacim var

  1. İhbar tazminatı ve gerekirse kötü niyet tazminatı ya da işe iade tazminatı olmak üzere birçok hakkınız vardır. İşten çıkarılma durumu olursa ve buraya tekrar yazarsanız, o zaman bilgilendirme yapmam daha doğru olur.

 12. Taseron olarak calisiyodum sozlesmem bitimine 4 kala dogum iznine ciktim sozlesmem bitince beni isten cikardilar ne yapabilirim dogum parami alabilirmiyim

 13. Ben altı aylık hamileyken işten çıkartıldım sebebi küçülmeye gidiyoruz dendi asıl sebep hamile olmamdı sadece ihbar tazminatı ödendi manevi tazminat almak için ne yapmalıyım

 14. Özel eğitim kurumunda eşim çalışmaktadır 18 aylık çalışması var hamilelik nedeniyle işine son verildi ise ilk başlarken istifa dilekçesi imzaladı ( okudum kabul ediyorum) imza etmişti işveren bunu kullanmışlar tanık olmuyorlar isyerindeki arkadaşlar olursalar işlerinden olacaklar haklı iken haksız hale geldik nasıl bir yol izlemeliyiz

 15. 2 aydır çalışıyorum ve 2 aylık hamileyim muayenelere gitmem gerekiyor ve rapor getiriyorum fakat iş verenin davranışları bana değişti bu şekilde hafta içi muayeneye gittiğim sürece beni işten çıkartabileceğini söyledi ne yapmam gerekir

  1. Nergiz hanım şu an için yapabileceğiniz çok şey yok. Ama bu durum devam ederse, haklı gerekçeyle iş akdinizi feshedebilirsiniz. Çünkü size periyodik kontrolleriniz için izin verilmesi gerekir.

 16. İyi gunler 6 aylik hamileyim isten cikartildim benimle birlikte 17 kisi daha cikarildi henuz hic bir yere imza atmadim ne yapmam gerek haklarim nelerdir

  1. Filiz hanım, ne için çıkarıldığınızı bilemiyorum. Ama böyle durumlarda en doğrusu bir an önce ihtarname çekerek hakları talep etmektir. Bu, sizin elinizi güçlendirecektir.

 17. Merhaba Mustafa Bey
  Eşim 1.5 yıldır bir firmada sekreter olarak çalışıyor. 6 haftalık hamile ve bunu bildirdik. Bugün ise ilgili müdürü başka birisiyle laf göndererek işten ayrılmasını ve zorluk çıkarmamasını söylemiş. Bunu da performansının düştüğüne bağlamış. Bardakları zamanında toplamıyor gibi saçma nedenler bile söylemiş. Kıdemini verelim ayrılsın demiş.
  Ancak hamileliğini bildirdiğimiz 2 haftadır resmen mobing uygulanıyor eşime ve işten çıkması için zorlanıyor. Bu durumda ne yapmamızı önerirsiniz? Performansa bağlı işten çıkarmalarına karşı bir önlem veya kanıt alabilir miyiz ve nasıl?

  Bu arada kendisine hiç bir şekilde bir iş konusunda tebliğ imzalatılmadı, neleri yapması gerektiği veya yapmadığı konusunda da bir imza yoktur.

  Teşekkürler

  1. Merhaba. Öncelikle hayırlı olsun. Performansa dayalı işçi çıkarmak kolay değildir. Mahkemede ispat etmeleri çok zor olur. Size sadece şunu söyleyebilirim; eğer eşiniz işten çıkarılırsa çok daha fazla hakka sahip olacaktır. Bunun başında da şartları varsa, işe iade davası gelir. Ama başka türlü sıkıntılar varsa, bilemem. Yoksa beklemek en doğru karar olacaktır.

 18. Merhaba 1ay oldu ise gireli fakat 4haftalik hamile oldugumu ogrendim isyerine bildirdim cikarilacagimi soylediler ya da 6ay calis sonra istifani ver dediler bu durumda ben nasil bir yol izlemeliyim

  1. Esra hanım bence 6 ay daha çalışın ve sonrasında istifa etmeyin. Onlar sizi çıkarmak zorunda kalırsa tazminat alma hakkınız olacaktır.

 19. Merhaba

  Ben 6 aylık hamileyim, çalıştığım yer 30.12.2016 tarihinde çıkışımı yapıp 01.01.2017 tarihinde girişimi yapmış ama benim çıkışım söz konusu olmadı ne amaçla bunu yapmış olabilir şu durumda benim yapmam gereken birşey varmıdır?

  1. Sevda hanım hangi amaçla yapıldığını bilmem mümkün değil. Böyle durumlarda en doğrusu, bunun sebebini işverene sormaktır. Böylece daha rahat yorum yapabiliriz.

 20. 3.5 aydır bi iş yerinde calısıyorum ve hamileyim 5 aylık işten cıkardılar benim ne gibi bi yol izlemem lazım..

  1. Kübra hanım, bir an önce ihtarname çekmeli ve haklarınızı talep etmelisiniz. Ardından da dava açarak hem alacaklarınızı hem de hamileyken işten çıkarıldığınız için eşitlik ilkesine aykırılık tazminatını istemelisiniz.

 21. Merhaba Mustafa Bey. Ben 1 yıl 11 aydır özel bir okulda müdür olarak çalışıyorum. Şuanda 7 aylık hamileyim. Maaşım yüksek fakat SGK’ya bildirilen tutar 1800 TL olarak gösterilmektedir. Bir kısmı bankaya yatarken bir kısmını elden alıyorum. Bu da hem doğum parasından hem de ayrıldıktan sonra alabileceğim işsizlik maaşımdan eksik almama neden olacak. Ben hesaplamalarımı yaptığımda asıl maaşım bankaya yatsaydı doğum parasından 3 bin lira, işsizlik maaşından da toplamda 4700 lira yani toplamda 7.700 lira daha fazla alabilecektim. Okula bunu bildirdim, bana bu tutarı biz sana veremeyiz. Seni işten çıkartıp tazminatını ödesek bizim için daha karlı olur dediler ve sanırım bu aralar çıkarmayı düşünüyorlar. Nasıl bir yol izlemeliyim? Uzlaşma yolunu mu seçmeliyim yoksa hukuki olarak haklarımı mı talep etmeliyim yardımcı olabilirseniz sevinirim. Teşekkürler

  1. Merhaba. Sizi işten çıkarırlarsa, verecekleri parayı almanızı öneririm. Ardından, hakkınız olduğunu düşündüğünüz diğer alacaklarınız için zaten dava açabilirsiniz. Sadece, istifa mektubu benzeri bir evrakı imzalamamaya dikkat etmelisiniz.

   1. Çok teşekkür ederim verdiğiniz cevap için. Bir sorum daha olacak yukarıdaki açıklamalarınızda göremediğim. Okulda olan bir söylenti var kıdem tazminatı alan doğum parası alamaz diye. Doğru mudur bu? Beni işten çıkarırlarsa ve tazminat öderlerse ben doğum parası alamaz mıyım?

    1. Doğum parasından kastınız rapor parası yani geçici iş göremezlik ödeneği ise; işten ayrılmadan önce doğum iznine ayrılan işçi rapor parası alır. Ancak işten ayrılır ve ardından doğum iznine ayrılırsanız rapor parası alamazsınızç

 22. mustafa bey ben şok marketlerde 3 aydır kasiyer olarak çalışıyorum. 6 haftalık hamileyım. bölge sorumlumuz hamile olduğumu öğrenince cam sildirin koli taşıttırın işten çıkmasını sağlayın demiş. yapmazsa hemen tutanak yazıp çıkartırız işten demiş. dedikleri işleri yapıyorum kameralar şahidim. ama bebeğime bir zarar gelecek diye çok korkuyorum ve çok huzursuzum. sitresten yemek bile yiyemiyorum doğru düzdün. bir de doktordan gebe olduğuma dair rapor aldım mesai yapmamam lazım ama haftada bir 12 saat çalıştırıyorlar ne yapmam gerekiyor.

 23. merhabalar,
  09/2016 tarıhınde ıse gırısım bulunmakdadır.
  Suan hamıleyım ve en fazla 7,5 saatlık calısma surecınden fazla calıstırıyorlar.
  çalısmayacagımı soyledıgımde ıse ısten cıkarılacagımı soyluyorlar.
  ne yapmalıyım?

  1. Elif hanım ne yazık ki, devlet çalışma hayatına bir yere kadar müdahil olabiliyor. Bunun anlamı şudur: bu şartlar altında yani kanuna aykırı olarak çalıştırılıyorsanız yapabileceğiniz şey, haklı nedenle iş sözleşmenizi feshetmek ve hakkınızı gerekirse dava yoluyla aramaktır.

 24. merhaba,

  6 yıldır aynı iş yerinde çalışıyorum. 2 ay kadar önce patronumla iş ile ilgili sorun yaşadık ve çalışmamı beğenmiyorsa başka birini bulmasını söyledim ve bakıcam gibi bir yanıt aldım. aradan 2 ay geçmesine rağmen hiç bir şekilde bu konu ile ilgili konuşmadık ve normal çalışmaya devam ettim. 2 ay sonunda da hamile olduğumu öğrendim ve iş yerinde herkese ve patronuma da söyledim. Hamile olduğumu söyledikten 1 hafta sonra beni işten çıkaracağını söyledi. Gerekçe olarak da 2 ay önce konuştuklarımızı gösterdi. Bende bu kadar zaman bekleyip hamile olduğumu öğrenince işten çıkarıyorsunuz dedim. Benim şuan kıdem tazminatı dışındaki haklarım tam olarak nelerdir ve nasıl hesaplamam gerekir yardımcı olabilir misiniz? Çok teşekkür ederim.

  1. Merhaba, sorunuzun cevabı zaten yazımda var. Ama işveren sizi hangi gerekçeyle çıkarırsa çıkarsın, hamileyken çıkarılırsanız bazı avantajlarınız olacaktır. Mutlaka dava açmanızı ve haklarınızı aramanızı öneririm.

 25. İş yeri evrakta usulsüzlük yapmam iddiasıyla beni işten çıkardı . 3 aylık hamileyim herhangi bir dava hakkım var mı

  1. Sema hanım elbette var. Yazıda belirtilen tüm haklarınızı talep edebilirsiniz. Önemli olan, evrakta usulsüzlük yapmadığınızı mahkemede ispatlamanız ya da karşı tarafın bunu ispatlayamamasıdır.

 26. merabalar ben altı aylık hamileyim bu ayın sonunda işten çıkışımı veriyorlar zor durumdayız diye yoksa iflas ediceklerini söylüyorlar ben bu ayın sonunda 7 aylık olacağım ne gibi haklarım var yada bi hak talep edebilirmiyim doğum parası veya mağduriyetimden dolayı yararlanabileceğim bir hakkım var mı bu konu hakkında bilgi verirseniz sevinirim

  1. Merhaba. Doğum öncesi analık iznine ayrılırsanız ve bu tarihten sonra işten çıkarılırsanız, analık izni sonunda SGK size iş göremezlik ödeneği ödeyecektir. Ama analık iznine ayrılmadan işten çıkarılırsanız, rapor parası alamazsınız. Bunun dışında bütün haklarınızı zaten yazı içerisinde bulabilirsiniz Aslı hanım.

 27. Mustafa bey merhaba. Eşimm kreşte öğretmen olarak çalışıyor. ve şuan 23 haftalık hamile yani 5 bucuk aylık filan. Kreşteki patronu temmuz ayında cocuk sayısı az diye 1 ay ücretsiz kullan ben sana para weremem filan demis. Ağustos ayında da geri gelirsin dewam edersin sonradan doğum izinine cıkarsın demiş. Bu süre zarfında sigortasını ödemeye dewam edecek ama o konuda sıkıntı yok. Ama sadece temmuz ayında maaş wermeyecek 1 ay izin kullandırmak istediği için. Yalnız bizde maddi durum yüzünden 1 ay da olsa maaş almadan yapamıyoruz cok büyük sıkıntımız oluyor. Şimdi eşimi ücretsiz izine cıkmıyo diye işten cıkartabilir mi ? Bir de şöyle bi durum war maaşları hep elden weriyor. 1200 verdiği ögretmenlerde war 1300 werdiği de war asgari ücret werdiği de war. Eşim mesela 1300 alıyor elden tabi belirttiğim gibi. Bize lütfen yardımcı olur musunuz ? Bu gibi durumda nasıl bi adım atmak lazım ? Yani patronu derse ki yapacak birşeyim yok para weremem temmuz ayında derse benim eşim de ücretsiz izin kullanmak istemiyorum derse sonuc ne olur ? hem elden maas weriyor hem asgari ücret wermiyor hemde zorla ücretsiz izin kullandırıyor. Böyle birşey olabilir mi ? Lütfennn yardımcıı olunnn…

  1. Gökhan bey, işçi rızası olmadan ücretsiz izne çıkarılamaz. Ama böyle bir durumda, işten çıkarılmayı da göze almanız gerekir. Çünkü, işveren sizi illa ki ücretsiz izne çıkaracaksa, yapabileceğiniz tek şey haklı fesih ile işten ayrılmaktır. Diğer hususlarda da aynı şeyler geçerli, yani yine fesih yapmanız gerekir. Ama size tavsiyem, analık iznini de hesaba katmanızdır. Şu yazımda da göreceğiniz üzere; eşinizin toplam 16 hafta boyunca SGK’dan rapor parası alma hakkı var. Ama bunun için doğum yaptığında çalışıyor olması gerekir. Doğum yaptıktan sonra işçi işten ayrılsa bile, 16 hafta boyunca rapor parası almaya devam edecektir.
   Bu nedenle, eşiniz işten ayrılacaksa bile bunu doğumdan sonra yapsın.

   1. Mustafa bey 2016 kasım ayından beri sigortası yatıyor ben her ay e’devletten bakıyorum zaten. ama maaşları elden veriyor zaten nedense herkesin maasını elden veriyor ve eşimm işe girdiğinden beri hiç birşeye hiç bir zaman imza atmamış. hiçbir işçiye hiçbir imza attırmıyorlarmış. Ama sigorta asgari ücret üzerinden yatıyor onu kendim takip ediom zaten. Eşimi şimdi ücretsiz izine cıkmadığı için suan 5 bucuk aylık hamile iken işten cıkartırsa benim ne gibi davalar acmam lazım onu ögrenmek istiyorum ? Maddi ve psikolojik olarak yıpranma olayı da var cunku gebe olduğu için. İşten ayrılma işini dogumdan sonra bende isterim ama o güne kadar şu temmuz ayında ücretsiz izin sorunumuz var. Yoksa işveren de işci de iki tarafta memnun birbirinden. Tek sorun temmuz ayında ücretsiz izin vermesi.. Lütfen yardım edin…

    1. Gökhan bey, bu durumda hangi davaları açabileceğiniz aten yazı içinde var. Kıdem tazminatınızı, ihbar tazminatınızı ve diğer alacaklarınızı talep edebilirsiniz. Ama eğer eşiniz işten ayrılacaksa, ihtarname çekerek ayrılsın ve işten ayrıldığını beyan etmesin. Bunun yerine, işverenin kendisini ücretsiz izne çıkararak fiilen işten çıkardığını iddia etsin. Böylece daha çok kazanım elde edebilir.

 28. merhabalar,

  3.5 yıldır aynı fırmada calısıyorum. 14 haftalık hamileyim. beni çıkaracaklarını söyledıler. ve şöylede bir durum var resmıyette asgarı ucret gozukuyorum tazmınatımı bu sekılde verecegını soyluyor benımde net maasım 2150 tl bende kabul etmedıgımı bıldırdım. elimde asgarı ucret kalanı elden aldıgıma daır makbuzlar var. ve ihbar surem 8 hafta bu surede calısma zorunlulugu getırdı fırma sahıbı ? bu durumda ne yapmalıyım ? doğum haklarımdan yararlanmak ıstıyorum

  1. Kübra hanım, bence işveren ne kadar veriyorsa alın ve sonra kalan kısmı için dava açın. Ama mümkünse, analık iznine ayrılana kadar çalışmanızı öneririm. Böylece, en azından, işten çıkarılsanız bile 16 hafta boyunca SGK’dan rapor parası alma şansınız olur. Her şeye rağmen, daha erken çıkarılırsanız, yazıda belirtilen haklarınızı mutlaka kullanın.

 29. Esim bir is yerinde 6 aylik sozlesmeli ise basladi. 2 ayin sonrasinda hamile kaldi. Agustos ayininin ortasinda sozlesmesi bitiyor. Hamile oldugunu soylese isten cikarabilirler mi? Cikarmamalari icin yapilabilcek bir sey var mi.

  1. Talat bey, eşinizin sözleşmesi 6 aylık olduğuna göre, bu sürenin bitiminde işten çıkarılabilir. Hamile olması, bunun önünde bir engel olmaz.

 30. Mustafa Bey merhaba

  Ben 2,5 yıldır aynı firmadayım 3600 maaşım ama resmide 1900 görünüyor. Ben tüp bebekle hamile kalmayı düşünüyorum ve işyerim hamileligimi bahane edip beni işten cıkarmak isterse ve ben hamileliğim boyunca calışmayı düşünüyorum yani beni cıkarmak isteseler bile cıkarılmamak icin ne şekilde bir yol cizmem gerekiyor ve diyelimki hamileligim sorunlu geciyor evde dinlenmem gereken günlerimde olabilir düşük riskine karşılık raporlu bir şekilde çalışmaya devam etmem gerekebilirde.

  1. Hanide hanım, sizi çok iyi anlıyorum. Ancak tamamen varsayımlar üzerine cevap verirsem, sizi yanıltmış olurum. Olur da bir gün, böyle bir sıkıntı yaşarsanız, buradan tekrar yazmanız yeterli olacaktır. O durumda, somut olay karşısında size daha doğru tavsiyeler verebilirim.

 31. Mrb. Mustafa Bey,9,5 yıldır kurumsal bir firmada çalışmaktayım.Mayıs 2015’te doğum iznine ayrılacağımda işyeri,benim işime bakacak kimsenin olmadığını söyleyerek üstü kapalı istifa etmemi istediler.Daha sonra bir şekilde uzlaşma sağlandı ve doğum iznimi kullandım.Süt iznimi kullandırdılar ama ücretsiz izin kullanmama müsade etmediler.Şimdi de 2.gebelik olması durumunda yine aynı şekilde yerime bakacak kimsenin olmadığını ve bu kez kesinlikle idare etmeyeceklerini söyleyerek yine üstü kapalı beni istifaya zorlamaktalar.Bu durumu ileri sürerek gebelikte sözleşmemi haklı nedenle fesh edebilir miyim?Ve kanıt bulundırma açısından bu konuşmaları ses kaydına alsam bu suç mu teşkil eder?Yaklaşık 10 yıllık emeğim var ve ben bunu çöpe atmak istemiyorum.Şimdiden tşkler.

  1. Merhaba. Neden istifa edesiniz ya da haklı fesih yapasınız ki? Siz, size verilen hakları sonuna kadar kullanın ve bırakın, onlar sizi çıkarsın. Böylece işe iade tazminatından eşit davranmama tazminatına kadar çok daha fazla hak elde edebilirsiniz. Sabırlı olmanızı tavsiye ederim.

 32. Merhaba Mustafa bey ben ozel güvenlik gorevlisiyim senemin dolmasına 24 gün var ve 12 saatlik projede çalışıyorum 4 aylık hamileyim ve 8 saat çalışıyorum yasal olarak lakin müdürüm beni 8 saatlik vardiyada calisdiramayacagini ve zorda kaldıklarını söyleyerek proje değişikliği yapicaz sana dedi ben olur yada olmaz demedim benim düşük riskim vardı şimdi yeni işyeri yeni ortam alışana kadar beni sitrese sokacak ve ben proje değişikliği istemiyorum öncelikle beni zorla başka yere göndere bilirmi duzenimi bozabilir olurdaki beni bu durumdan dolayı hamile olduğum için 12 saat calisdramiyorum diye isden çıkarırsa ne gibi mahkeme açabilirim haklarim neler lütfen yardımcı olabilirmisiniz

  1. Merhaba. Evrim hanım, proje değişikliği yapılabilir. Ama bunun için iş sözleşmenize bakılması gerekir. Sözleşmede, sizin işverenin istediği yerde çalışmayı peşinen kabul ettiğinize dair hüküm varsa, ne yazık ki buraya gitmeniz gerekebilir. Sizi hamile olduğunuz için işten çıkarırsa sahip olduğunuz hakları ise zaten yazıda belirttim.

 33. Mustafa Bey merhaba,
  Kurumsal bir özel okul da kadrolu olarak öğretmenlik yapıyorum.25 Temmuz da 2017-2018 eğitim öğretim dönemi için kadrolu olarak şözleşmemi imzaladım.İmzalamış olduğumuz sözleşme 1 Eylülden itibaren geçerli olacakmış sanırım şuan ilçe Milli Eğitimde onaylanmak üzere bekliyor ya da henüz gönderilmedi. Sözleşme imzaladıktan sonrasında hamile olduğumu öğrendim şuan 8 haftalık hamileyim.Kurumum hamile olduğum için sözleşmemi değiştirmek istiyor benim kadrolu dan ücretli öğretmenliğe geçmemi istiyorlar. Bende haklarımı kaybetmemek için sözleşmemin değiştirilmesini istemiyorum. Yasal haklarım nelerdir? Yeni sunulan Sözleşmeyi imzalamadığım da beni işten çıkarabilirler mi? Tazminat olarak 3 katı alabilirsiniz diye bir bilgi okudum.Beni bu konuda aydınlatırsanız çok sevinirim.

  1. Fatma hanım, size sunulan değişikliği kabul etmek zorunda değilsiniz. Özellikle, hamile olduğunuzu sözleşme imzaladıktan sonra öğrendiyseniz, haklısınız demektir. Sizi bu nedenle işten çıkarırlarsa da, yazıda belirtilen haklarınızı kullanabilirsiniz ve iş sözleşmenizin kalan süresinin ücretlerini de talep edebilirsiniz.

   1. Çok teşekkür ederim Mustafa Bey.Aklımı karıştıran bir konu daha var. Ben sozlesmemi 25 Temmuz tarihinde imzaladım fakat sözleşmeler milli eğitimden onaylandıktan sonra bizlere dilekce karsiliginda veriliyor. Suan elimde yeni imzaladığım sözleşmenin bir nüshası yoktur.sözleşmemde henüz ilçe Milli eğitime gitmemiş. Kurum imzaladığım sözleşmeyi yırtıp atabilir mi? İşten cıkarilma durumum olur ise hangi davaları acabilirim?

    1. Rica ederim. Açıkçası bu konuda yorum yapmam zor. Milli Eğitimin bu konudaki işleyişine hakim değilim. Açabileceğiniz davalar ise, işyerindeki kıdeminize ve işçi sayısına göre değişir. Gerektiğinde bir avukat size zaten yol gösterecektir.

 34. Mustafa bey merhaba esim 01.09.2016 da 1 sene once ozel bir kurumda calismaya basladi. 1 senelik sozlesme yaptilar. Suan 24 haftalik hamile ve 31 agustosta sozlesmesi bitiyor. Kurum esimden istifa dilekcesi istedi. 1 sene sonra tekrar baslarsin dediler. Bizde vermedik. Sirf hamile oldugu icin tekrar sozlesme yapmadilar. Bu durumda doğum parasi ya da issizlik maasi alabilirmiyiz. Tesekkur ediyorum.

  1. Merhaba. Eşiniz belirli süreli iş sözleşmesiyle çalıştığı için, süre bitiminde işverenin tekrar onunla çalışma zorunluluğu yoktur. Doğum parasından kastınız, rapor parası yani geçici iş göremezlik ödeneği ise, eşiniz rapor aldıktan bir gün sonra bile işten ayrılsa, 16 hafta boyunca rapor parası almaya devam edecektir.

 35. Merhaba Mustafa bey,
  Eşim 4 yıldır özel bir şirkette işletme müdürü olarak çalışıyordu. Hamile kaldıktan sonra 7. ayında işveren performans düşüklüğünu bahane ederek ücretsiz izine çıkardı, sonrasında da doğum iznine ayrılırsın dedi. Eşim şuan doğum izninde, raporu teslim ettim fakat işten çıkaracağını söylemiş. Bu durumda analık rapor parası, tazminat, 16 haftalık süre sonunda işsizlik maaşı gibi hakları hakkında bilgi almak istiyorum.
  Saygılarımla

  1. Fatih bey, eşiniz analık iznine ayrıldıysa, artık işveren çıkarsa bile geçici iş göremezlik ödeneğini 16 haftanın tamamı için hak edecektir. İşsizlik maaşı ise, işverenin eşinizin çıkışını SGK’ya hangi kodla bildirdiğine göre değişir. Eğer yanlış bir kodla bildirirse işsizlik maaşı bağlanmaz; nacak dava açarak kıdem tazminatınızı vs. alabilirseniz, bu mahkeme kararıyla İşkur’a başvurarak geriye dönük işsizlik maaşınızı alabilirsiniz.

 36. Merhaba Mustafa bey. 7 aydır özel bir şirkette personel kadrosunda çalışıyorum. Şuan 3 aylık hamileyim. İşletme müdürüme durumu belirttim. Bir problem yoktu fakat müdürüm öğrendikten sonra hamile olduğumdan habersizmişcesine performans olarak yetersiz olduğumu, yerime yeni birini aradığını söyledi. Her an iş çıkışımı verebilir. Tabiiki bu durum benim hamileliğimden kaynaklanıyor. Çalıştırmak istemiyor. Bu durumda benim yapmam gereken nedir ? Yasal haklarım var mı acaba ?

  1. Gizem hanım şu an için yapabileceğiniz bir şey yok. Ancak, işten çıkarılırsanız yazıda belirttiğim haklarınızı yasal olarak arayabilirsiniz. Şu aşamada, işten çıkarılacaksanız, bunu engellemeniz hukuken mümkün değildir.

 37. Mustafa Bey;
  Bir iş yerinde sadece bir personel var ise ve bayan ise hamile kaldığında 16 hafta doğum izni, süt izni, istediğinde ücretsiz izin verildiğinde bir yıl işe gelmeme durumu meydana geliyorsa, İşveren olarak ne yapmalıyız. İşçiyi çıkarsak eşitlik ilkesine aykırı tamam da bu bir yılda iş yeri işçi olmadan nasıl çalışma gösterecek.
  Önerilerinizi bekliyorum. Saygılarımla.

  1. Mustafa bey, açıkçası hiçbir şey yapamazsınız. Tam da bu nedenle, yani işçi hamile olduğu ya da doğum yaptığı için çıkarılamasın diye bahsettiğiniz kavramlar meydana gelmiştir. Bu durumu düşünen kanun koyucu geçici işçi imkanı sunmaktadır. Yapmanız gereken, mümkünse, geçici işçi çalıştırmaktır.

 38. Merhaba, hamile olduğum için işten cikarildim. Yasal haklarimi biliyorum. Ancak şunu sormak istiyorum. 20 Eylül de işten cikarildim. 22 Eylül’de de yaşadığım üzüntüyle düşük tehlikesi geçirdim ve buna dair rapor aldım. Açacağım davada bunu kullanabilir miyim, bir getirisi olur mu? Bir de işe iade davası açıp sonrasında işe dönmek istemedigimizi belirtirsek aynı haklarımızı alabilir miyiz? Şimdiden teşekkürler. İyi çalışmalar.

  1. İşe iade davanız sonucunda işvereninizin size süresi içinde yapacağı işe başlatma davetine icap etmezseniz (Ya da bunun yerine size işe başlatmama tazminatı ödeyebilir, onu o bilecektir muhtemelen) işverence yapılmış fesih Haklı Fesih kabul edilir ve bir hak talep edemezsiniz. Bilginize…

 39. Mustafa Bey merhabalar. ben bir işyerinde 7 aydır çalışıyorum. bugün firma sahibi hamile olcağın zaman haber ver yeni birini bulalım dedi sakayla karısık. benim sorum sudur şimdi ben hamile oldugumda işverenle konussam sgkya uygun bir şekilde beni cıkarsa ona göre bende işsszlik maası alabilirmiyim acaba?

  1. Ezgi hanım, böyle bir gerekçeyle işten çıkarılırsanız, dava açarak daha çok hak elde edebilirsiniz. Sebebini yazıda açıkladık.

 40. merhaba Mustafa bey, özel bir şirkette 8 senedir çalışıyorum.6 aylık evli , 6 aylık hamileyim. hem tazminatımı hem de işsizlik maaşımı almak istiyorum.iş verenle anlaşmam durumum da beni kendileri çıkardı gibi gösterseler onlar için sorun teşkil edermi hamile olduğum için , ve doğum yaptıgımda işsizlik maaşım kesilir mi. tazminat ve işsizlik maaşı haricinde başka bir hakkım var mı. (doğum parası vs.)

 41. Merhaba 4 aydır bir şirkette çalışıyorum hamile olduğumu öğrendim müdürüme söyledim işten çıkarılacağımı söyledi yerime birini arıyorlar nasıl bir yol izlemeliyim yardımcı olursanız sevinirim

  1. Merhaba. Şu anda yapabileceğiniz bir şey yok. Ama işten çıkarılırsanız, yazıdaki haklara sahip olursunuz.

 42. özel sektörde bi firmada 11 aylık calısandim hamileligim gerekcesi ile rapor veriyordu doktorlar dogum izni almama15 gün kala beni raporlu devamsılıgım sebebi ile isten cıkardilar iş mahkemesine basvurdum işe iade için kazandim yargitaydan işe tekrar baslicam karari cıktı. hamile iken işten cıkartıldıgım için maddi manevi tazminat davasi acabiirmiyim

  1. Ebru hanım, yazıda belirtilen eşit davranma ilkesine aykırılık nedeniyle dava açtınız mı? Bunun dışında maddi/manevi tazminat davası için avukatınızla görüşmenizi öneririm.

   1. hayir avukatim sadece işe iade davasi açti yerel mahkemede işe iadewye karar verdi yargitay da onadi eşit davranma ilkeleri ne ayrılık davası nasil ve ne kosullarda oluyor hic bir bilgi sahibi degiliz acik ve net bi sekilde yol gösterirseniz seviniriz tesekkürler

 43. Merhaba 20 aydır kurumsal bir medikal firmasında çalışıyorum. Biyolojik açıdan bebeğe risk teşkil ettiğinden bulunduğum konumda calismaya devam edemiyorum. Firma da başka bir bolumde istihdama devam etmek istemediği için işten çikartildim. Bu durumda ben bu haklara sahip olabiliyor muyum

  1. Emel hanım siz mi ayrıldınız yoksa işveren mi çıkardı? Her hangi bir yazılı talebiniz oldu mu?

   1. İşveren tarafından çıkartıldım. Yazili talep olmadı. İnsan kaynaklarina sözlü olarak bütün haklarımi talep ettiğimi bildirdim.

 44. merhabalar..eşim iskide 15 senedir taşeron olarak çalışmaktaydı.doğum iznine ayrıldıktan 1 ay sonra ihale süreci bitti ve eşimin çıkışını verdiler.doğum iznindeyken çıkış verme hakları varmı?4 aylık rapor parasını devlet ödermi bu durumda?aydınlatırsanız seviniriz..iyi çalışmalar.

  1. Altuğ bey, doğum iznindeyken çıkarıldıysa, rapor parası SGK tarafından ödenecektir.

 45. Merhaba özel sektörde 11 aydın çalışıyorum . En son gelen müdürüm hamile olduğum için çalıştırmak istemiyor doktor kontrollerimde izin vermek istemiyor veya o gün 2 saat erken çıktıysam ertesi gün fazla mesai yaptırmak istiyor. Tuvalete gitmeme bile sorun çıkarıyor özel hastaneye gidiyorum doktorum 10 saat çalıştığım için 8 saatten fazla çalışamaz raporu verdi ama müdür özel hastane raporu kabul etmiyorum dedi tekrar rahatsızlandım üniversite hastanesine gittik düşük riski nedeni ile onlarda aynı raporu verdiler dinleneceksin dediler eşim raporu götürdüğünde açıkça beni işten çıkaracağını onun işine gelmediğimi yavaşladığımı söylemiş zaten sürekli de bana baskı yapıyor kavga ediyor istifanı ver git diyor kapı orada diyor napcam Laz’ım

  1. Büşra hanım, istifa etmemenizi öneririm. Çünkü işten çıkarılırsanız daha çok hakka sahip olursunuz. Rapor alarak işe devam etmeyebilirsiniz, bu sizin kanuni hakkınızdır. Ama raporlu olduğunuz müddetçe maaş alamayacağınızı, SGK’dan 2/3 oranında rapor parası alabileceğinizi unutmayın.

 46. Merhaba ben 1.5 seneyi aşkındır mağazada çalışıyorum.suan hamileyim.coklu gebelik düsük riskim oldu 2 kez.doktorum rapor verdi yatıp dinleneceksin dedi.27 günlük rapor oldu.is veren beni çıkarabilir mi?benim ne yapmam doğru olur?

 47. merhaba devlet okulunda sözleşmeli çalışanım. 32. haftada rapor aldıktan sonra 37. haftaya kadar çalışma hakkımı kullanmak istiyorum . fakat işvrenim brni işten cıkartacak ve sigortamda kesilecek. ben bu durumda doğum parası almaya hak kazanıyormuyum. yada işveren beni işten cıkardıpı için bana tazminat ödemek zorunda kalıyormu.bu arada 32. haftada ve 37 haftada almış olduğum bu rapor çalışabilir raporu dışında analık raporuda mı olmuş oluyor yada doğumdan sonra mı analık raporum başlıyor.

  1. Meryem hanım, işten çıkarılmanız durumunda tazminat haklarınızı yazı içeriğinden görebilirsiniz. Doğum parasından kastınız rapor parası ise, işten ayrılmanız halinde, bu tarihten itibaren en çok 10 güne kadar rapor parası ödenmektedir.

 48. Merhaba, 27 aydır avukatlık bürosunda çalışıyorum 5 aylık hamileyim ofis içi iş değişikliği sebebiyle işten çıkarılma durumum var. Ne gibi haklarım var ? Şİmdiden teşekkürler. İyi günler.

 49. Ben tpyc programimda calisiyorum dogum hamile oldugum icin dogum raporu aldim ve isyeri 14 gun sonra cikisimi verecek bu arada dogum parasi alabilirmiyim

  1. Meral hanım işten çıkana kadar olan süre ile, işten çıkarıldıktan sonraki 10 günün rapor parasını alabilirsiniz.

   1. Meral hanım, bu durumda alabileceğinizi düşünüyorum. Ama yine en doğru cevabı bizzat SGK’ya sorarak alabilirsiniz.

 50. kolay gelsin..24.10.2017 de ise girdim.12.03.2018 de isten cikarildim..isten hamile oldugum icin cikarildim fakat cikis kagidimda yapilmasi gereken isi yapmamakta israr ettigim icin cikarildigim yaziyor…bu durumda itiraz etme hakkim var mi? nasil bir yol izlemeliyim? simdiden tesekurler

  1. Merve hanım, hakkınızı elbette arayabilirsiniz. Arabulucuya başvurabilirsiniz.

 51. 9aydır aynı iş yerinde çalşyrum şuan bazı sorunlardan dolayı iş yerinde skntı oldu. İşten çıkarma şansları var mı bni haklı bi sebep ne gösterebilirler?

 52. Merhaba eşim 20 haftalık hamile iş veren eşimi ücretsiz izne çıkarmak istiyor yada rapor al diyor böyle bir hakkı varmı
  Birde eğer ücretsiz izne çıkarsa 32 haftadaki annelik doğum izni hakkı devam edermı

  1. Faruk bey ücretsiz izin, analık nedeniyle rapor parasını etkilemez ama işverenin SGK’ya doğru eksik gün kodunu girmesi gerekir.

 53. Merhaba eşim 22 haftalık hamile 2 senedir çalışıyor ve yanındaki bir bayanı ücretsiz izine çıkardılar onun işinide eşime yüklediler doğal olarak iş yükü fazlalaştı. Şimdi sorum şu eşim o yüklenen işleri yapamazsa bu işten çıkarılma sebebimidir? Çıkarılırsa tazminat hakkı doğarmı? Eğer tazminat hakkı varsa bunlar nelerdir öğrenebilirmiyim teşekkür ederim.

  1. Özgür bey; yüklenecek ekstra işler nelerdir? İş sözleşmesinde hangi hükümler var? Buna benzer sorulara cevap bulmadan yapılan her yorum afaki olacaktır.

   1. Herhangi bir sözleşmesi bulunmuyor büyük bir firma olduğu için aynı meslekten iki çalışan var birisi eşim diğeride çıkarılacak olan bayan ve onun iş yüküde eşime kalacak. Eşimde hamile olduğu için ağırlaşmaya başladı çıkarırız gibi laf etmiş yetkililer bununla ilgili bilgilendirirseniz sevinirim. Teşekkür ederim

 54. Mrb ben hamileyken büyük bir şirketin konfeksiyon bölümündeydim hamile olunca benimle çok uğraştılar bana şu işi söyle yapcaksın dediler ve yaptığım işi diğer amirim nie böyle yapıyorsun dediğinde diğer ekip liderimiz böyle istiyor dedim we ona sorduğunda ben böyle sölemedim dedi we amirimiz ona inandı kendide biliyordu onun öyle dediğini hatta birbirlerine güldüler sürekli ordan oraya gönderip durdular üstümde piskolojik çökertme uyguladılar iş yerine bildirip raporlu olduğum halde hayır bize bildirmedin deyip ihtar imzalattılar imzalamazsan seni işten çıkartırız dediler kaç kez insanların önünde ağlattılar beni hamileyken en son dayanamadım evlilik hakkım wardı kendim istedim çıkmayı çıkışımı imzalayıp çıktım onlara sorduğumda nie böyle yaptınız die sen sorun çıkarıyorsun dediler birçok arkadaşım war bana şahitlik edecek ben hakkımı hala aramak istiyorum napmalıyım

  1. Gözde hanım, sizi anlasam da buradan yardımcı olmam çok zor. Bir avukata danışabilirseniz, en doğrusunu yapmış olursunuz.

 55. Merhaba ben 3 aydir bir fabrikada calisiyorum iki aylikken hamile oldugumu ogrendim fabrikaya bildirdim fabrika sendikali isten cikarabilme imkani varmi bide cok rapor kullanmistim bundan dolayı da cikara bilme imkanlari varmi?

 56. iyi günler eşim kurmusal bir firma da çalışıyor ve 22 haftalık hamile bir yıllının dolmasına 20 gün kala çalıştıkları mağazanın kapanacağını ve işten çıkarılacağımımızı öğrendik hem yıllık iznimiz hem tazminatımız hemde hamilelikte son iki aya girmediği için rapor hakları yanacak biz firmaya bir aylığına başka şubeye geçişimizi istedik ama kabul etmediler yasal haklarımızı aramak için ne yapmamızı önerirsiniz

 57. Merhaba ben kurumsal bir iş yerinde çalışmaya başladım basliyali bir ay oldu bir ay olduktan sonra bir buçuk aylık hamile olduğumu öğrendim.sonraki gunler de miğde bulantısı ve baş ağrısı olmaya başladı kötü olduğumda rapor aliyorum ise gitmiyorum.raporlu olduğumda o gün nun parasını kesiyorlar.ve duydumki boyle rapor alirsam arada boyle devam edersem çıkartırlar mis.cikartirlarsa hakların var diyorsunuz.peki ben ciksam kendimi kotu hissettiğim için bana SGK ya da devlet maddi yönden yardım da bulunur mu.

  1. Merhaba. Siz işten ayrılırsanız, her hangi bir hak elde edemezsiniz. Hatta ihbar sürelerine uymadan işten ayrılırsanız, ihbar tazminatı ödemek zorunda dahi kalabilirsiniz.

 58. Ben dört aylik hamileyim iste de alti ay oldu dogum iznine kadar calismam karsiligi kagit imzalattilar yani ben yedi ay calisip dogumdan sonradahic bi hak almadan isten ayrilacaktim ama beni haberim olmadan dun isten cikarmislar ne yapabilirim

  1. Hülya hanım, yazıda belirttiğimiz yasal haklarınızı kullanabilirsiniz. Bir avukatla görüşmenizi öneririm.

 59. Kurumsal bir şirkette 1 aydır çalışıyorum ve bgun gebe olduğumu öğrendim işten cikarabilirlermi beni

 60. Merhaba 3.5 aylık hamileyim. Calistigim işyerinden çıkmam için baskı yapılıyor. evime en uzak şubeye gönderildim. Performans dusuklugune dair her ay savunmam isteniyor. Şube degisikligi is sözleşmesinde var . Savunma alarak ta kendilerine zemin hazırlıyorlar. İşten çıkarilmama karşı yapabileceğim bişey var mi ?

  1. Elif hanım, bu hususları gerekçe göstererek yazıda belirttiğimi haklarınızı talep edebilirsiniz.

 61. Merhaba ben ocaktan beri bir kuaförde çalışıyorum fakat 1 marttan beri sigortam var . Patronum isten cikmam icin psikolojik baskı uuguluyor ayrıca 11 buçuk saat çalışıyorum asgari ücretten az bir paraya çalışıyorum bu durumda ne yapabilirim haklarım var mı

  1. İpek hanım sizin yerinizde olsam ihtarname çeker, alacaklarımı talep eder ve ardından da mahkemeye başvurarak hakkımı arardım.

 62. Merhabalar, ben kurumsal bir şirkette müşteri temsilcisi olarak çalışıyorum. 4 aylık hamileyim ve riskli bir hamilelik sürecim olduğu için sürekli rapor almak zorunda kalıyorum. Doktor raporuyla katlanabilen rahatsızlıklarım var. Şirketin bana çıkışla ilgili vs yansıttığı herhangi bir durum yok ama bundan 8 ay önce müşterinin yüzüne telefon kapatma ve devamsızlıktan dolayı yazılı uyarı almıştım, işime son verilmedi. Bu uyarıdan sonra performansımı çok fazla arttırdım ve işime dört elle sarıldım. Hamileliğinde zorunlu olarak aldığım raporlar dolayısıyla 8 ay önce aldığım yazılı uyarı sonrasında hiçbir hatam olmamasına rağmen gerekçe gösterilerek işime haklı olarak son verilir mi? Konu hakkında desteğinizi rica ederim. Yorumunuz için şimdiden çok teşekkürler.

 63. Merhaba ben 9 aydır kurumsal bir şirkette çalışıyorum şuan 2 aylık hamileyim hamileliğim riskli olduğu için doktorum 10 gün rapor verdi bu durumda beni işten çıkarabilirler mi ?

 64. Merhabalar 20kasım 2017 de işe girdim 26 mayıs ta hamile olduğumu öğrendim yanlız işe girdikten 3 hafta sonra performans düşüklüğünü sebep gösterek bölüm değişikliği yapıldı. Bunu tekrar kullanabilirlermi işten çıkarabilirlermi birde doktorum henüz gebelıkle ilgili raporumu vermedi raporu alınca mı iş yerine haber vereyim hemen mi

 65. Merhabalar
  1 Ay oldu işe başladım ve bebek düşünüyorum yanlız işten çıkartılırım diye korkuyorum. 4/5 ay sonra böyle bi durum oldu mu işten çıkartılırsam haklarım nelerdir?

 66. Merhaba 2,5 yıldır özel bir okulda öğretmen olarak çalışıyorum yeni dönem sözleşmem yapıldıktan 2 hafta sonra 6 haftalık hamile olduğumu öğrendim. Kurumum 2. Dönem doğum iznine çıkmam gerekeceği için işten çıkartabilir mi? Ben son zamana kadar çalışmak ve doğum izni sonrası devam etmek istiyorum. İşten çıkartma hakkı varmıdır işverenin beni acaba 2. Dönem olmayacağım için.

 67. Merhaba; Eşim 4 aylik hamile ve 5 aydır çalıştığı iş yerinden hamile olduğu gerekçesiyle çıkarıldı…30 kişi çalışmıyor iş yerinde araştırdığımıza göre ise iade davasi acilamiyor…Elimizde hamile olduğu icin isten cikarildiginin ispati olarak oradaki müdür ile yapılmis whatsupp görüşmesi de mevcut nasil bir dava acilabilir ve maksimum ne kadar tazminat alınabilir? Teşekkürker…

 68. Merhaba özel bir kolejde 3yildir çalışıyorum 10haftalik hamileyken hamile oldugun için seni işten çıkarıyoruz sadece kıdem tazminatı ödeyeceğiz dediler fakat anlaşmada yazan 12aylik maaşın 9unu ödediler 3ünüve ihbari ödemeyeceklerini belirttiler. Ne yapmam gerek yardımcı olun

 69. Merhabalar, 2018 Ocak ayında ise başladım 1 ay sonra da hamile olduğumu öğrendim. Bunu tabiki isverenimle paylaştım sonrasında bana olan tavırları değişmeye başladı. Resmen psikolojik baskı yapiyorlar. Bulunduğum pozisyonda sürekli eleman değişiyordu ben geldikten sonrada yanımda çalışması planlanan kişilerde 3 kez değişiklikler oldu. Son zamanlarda işi begenemedin dile getirerek defalarca işten çıkartabilecegini söyledi. Ayrıca çalışma şartlarında hamile bayan için oldukça ağır. Ve yasada geçen çalışma saatlerine uyulmadığı gibi maaşınmizin asgariden kalan kısmını elden alıyoruz. Bu durumda benim ne yapmam lazım? Suan 19 haftali hamileyim.

 70. merhaba
  eşim 34 haftalık hamile 32.hafta raporumuzu aldık.özel bi anaokulunda öğretmen bugün anaokulunu kapatıp herkezin çıkışını vercez deyip başka birilerine devrettiklerini öğrendik okul sahibini aradık eşim doğum öncesi raporunda nasıl olcak diye sorduk muhasebecim bilir dedi bu durumda nasıl bi yol izlememiz gerekiyor analık iş görmezliği yani doğum paramızı doğum öncesi ve sonrası olarak alabiliyormuyuz teşekkür ederim.

  1. Semih bey, eşiniz işten çıkarılırsa, ancak işten ayrıldığı tarihten sonraki 10 güne kadar rapor parası ödenir. Sonrası ise ne yazık ki ödenmeyecektir.

 71. Merhaba ben 2015 yılının Kasım ayında kurumsal olmayan bir şirkette ise başladım ve şuanda 4 aylık hamileyim işverenim bugün beni tazminatımı verip çıkarmak istediğini söyledi. Ama ben calismak istiyorum ve hakkım olan doğum iznine gitmek istiyorum muhasebecimiz tazminatımı verip çıkarabilir dedi. Haklarim neler ve bir türlü işsizlik maaşı miktarını anlamadım

 72. Merhaba 6,5 aylık hamileyim ve şirketim ekonomik krizi öne sürerek beni ve başka bir çalışanadı işten çıkarıyor.32.haftam dolmadığı için doğum izini yada doğumla ilgili hiç bir yasal haklarımı alamıyor sadece tazminat verip işten çıkarmak istiyorlar.ekonomik krizi öne sürerek hamileyken işten çıkarılmak yasalmıdır? Yada mahkemeye versek sonuç alabilirmiyiz?

  1. Nazmiye hanım, önemli olan işverenin gerçek niyetidir. Ama yazıda da belirttiğimiz üzere, birçok hakka sahipsiniz. Bir an önce avukatla görüşerek yasal süreci başlatmanızı öneririm.

 73. merhaba, eşim riskli gebelikten dolayı uzun süredir raporlu ve doğuma 2.5 ay var, işyeri ile konuştuğumuzda uzun süre işe gelemeyeceğiniz için sözleşme bitiminde sizi işten çıkaralım tazminatınızı verelim ayrıca işsizlik maaşı da alırsınız önümüzdeki sene de işe geri dönersiniz diye teklif ettiler sözlü olarak. fakat dün eşim işyerinden aranarak raporlu olduğu halde acil olarak muvaffakatname imzalamaya çağırıldı, eşim işyerine gitti ve tazminatını vericez ve seni bu ay işten çıkarıcaz denerek hamile kadına psikolojik baskı yaparak istifa dilekçesi imzalatıldı. muhtemelen kıdem tazminatını yatırırlar fakat doğuma 2.5 ay kala işten istifa ettiği için eşim doğum parası sigorta parası vb gibi devletin verdiği desteklerin bir kısmını alamayacak, ayrıca doğumdan sonra işsizlik maaşı alamayacak ayrıca eve ağlayarak geldi ve psikolojik baskı yaparak ik müdürü ve genel müdür zoruyla imza attırıldığını söyledi. şimdi kuruma dava açmayı düşünüyoruz ayrıca doğuma az bir süre kalan hamile kadına baskı yoluyla istifa ettirildiği için tazminat davası açmayı düşünüyoruz, bu şekilde bir dava açabilir miyiz?

 74. Merhaba ben ise baslayali 8 ay oldu 3 bucuk aylik hamileyim. Pendikte oturuyorum sirf hamileyim diye beni icerenkoydeki magazadan kavacikta ki magazalara verdiler. Ne yapmam lazim

 75. Merhabalar
  Ben otelde calsiyorum 1 aylik hamile oldugumu ogrendim otel kasimda elemanlara cikis verecek ascibaslari kalcak otelde banada arkadaşlarım bana çıkış veremeyeceklerini ve askiyada alamayacaklarini soylediler bu dogrumu

  1. Rabia hanım, böyle bir durumda hamilelik nedeniyle çıkarıldığınızı ortaya koyabilirseniz, birçok hak elde ede edebilirsiniz.

 76. Merhabalar tam 2 senedir aynı iş yerinde çalışıyorum 2 buçuk aylık hamileyim geçen ay iş yerine bildirdim ve sürekli bana işten çıkmamı söylüyorlar ve son olarak bu günde bölge müdürü mağazaya gelerek performans düşüklüğü nedeniyle tutanak tarzı bir yazı tuttu ancak 2 senedir hiç bir problemin sıkıntım tutanağım vs yoktu sırf hamile olduğum ve işten çıkmak istemedigim için bu yola başvurduklarını düşünüyorum ne yapmam gerek beni bu şekilde işten çıkarabilirler mi

  1. Hilal hanım yazıda da belirttiğim gibi hamile olduğunuz için işten çıkarılırsanız birçok hakka sahip olabilirsiniz. Dayanabilirseniz, kesinlikle işi bırakmayın ve onların sizi çıkarmasını bekleyin.

 77. Merhaba 2 senedir aynı şirkette çalışıyorum. 7 aylık hamileyim. Ekonomik kriz sebebiyle şirkette bir çok kişiyi çıkartıyorlar her bölümdem bende dahilim. Ama şuan hamileyim diye bekletiyorlar doğum iznini kullanıp işe dönüş yaptığımd çıkışımı verecekler. Bu durumda yasal hakkım var mı

 78. Merhaba. İşe haziran ayının 8inde başladım. Hamile olduğumu biliyorlardı işe başlarken. Ağustos 6da 37 haftamı doldurduğum için doktor raporu ile ayrılmam gerekiyor. Bana doğum iznine ayrıldığında çıkışımın verileceği söylendi. Bu konuda ne yapabilirim ???

  1. Esra hanım bu konuda bir şey yapamazsınız; ancak işten çıkarılırsanız yazıda belirttiğimiz haklarınız gündeme gelir ve hakkınızı yasal yollarla arayabilirsiniz.

 79. Merhaba 6 yıldır mobilya mağazasında satış temsilcisi olarak çalışıyorum ve 8 aylık hamileyim doktorumdan çalışabilir raporu aldım iyyim çok şükür şirketin insan kaynak larına gönderdim doğum iznimi doğumdan sonra kullanmak için kalabildiğim kadar çalışmayı düşünüyorum bugün bölge müdürüm geldi mağaza müdürüme benim için doğumdan sonra bir verim alamayız izni var sonra süt izni olacak performans alamayız tarzı bir şeyler söylemiş amacı beni çıkartmakmış bana henüz bölge müdürüm hiçbirşey demedi bu durumda ne yapabilirim kanuni haklarını nelerdir teşekkürler.

  1. Neslihan hanım şu an sadece bekleyebilirsiniz. Ama işten çıkarılırsanız, yazımızda belirttiğimiz haklarınız gündeme gelecektir.

 80. Merhaba lar özel bir şirkette 22 aydır satış temsilcisi olarak çalışıyorum.2.5 aylık hamileyim.biraz zorlu bir hamilelik dönemi geçiriyorum.mide bulantıları, kaymalar, halsizlik gibi sorunlarım çok oluyor.hatta 3 gün hastanede serum tedavisi gördüm.tüm bunları öne sürerek iş yerimden ” performansın çok düşük , senden hiç verim alamıyoruz.sen bize kalırsa hamileliğini kullanıyorsun ve işi çok fazla umursamıyorsun.” şeklinde konuşarak işten ayrılmam konusunda bana baskı yapıyorlar.kendileri işten çıkarırsa tazminat ödemesi yapacaklar diye benim istifa etmemi söylüyorlar.ne yapabilirim.herhangi bir hakkım var mıdır? Nerdeyse her hafta bir kere bu tarz konuşma yapıldığı için artık psikolojim bozuldu.teşekkürler şimdiden.

  1. Hülya hanım istifa ederseniz büyük hata yaparsınız. Bu yazıdan da göreceğiniz üzere hamile olduğu için çıkarılan işçinin birçok hakkı vardır. Gücünüz ve sağlığınız yettiğince ayrılmayın ce onların sizi çıkarmasını bekleyin.

 81. Merhabalar ,
  Özel bir eğitim kurumunda sözleşmeli olarak okul öncesi öğretmeni olarak çalışıyorum.sözleşmeler 1 yıl süre ile yapılıyor. 2019 yılı için ön sözleşmemizi Mayıs ayında yeniledik.Haziran ayında hamile olduğumu öğrendiğim gibi idarecime bildirdim ve benle önümüzdeki yıl çalışacaklarını gebeliğin sorun olmadığını söylediler.Fakat Ağustos ayında bana okulda öğrenci kontenjanının yetersiz olduğunu söyleyip ,sınıf açılmayacağını önümüzdeki yıl için çalışamayacaklarını söylediler . Çıkışımı vermediler ,istifa etmedim zaten sözleşmem 31.08.2018 de bitecek, İşsizlik maaşı alamıyorum sigorta primlerim yetersiz ,zor durumdayım hem maddi hem psikolojik olarak haklarım ve yapmam gereken nedir sizden bilgilendirme rica ederim.Teşekkürler

  1. Arzu hanım önümüzdeki eğitim öğretim yılı için sözleşme imzaladınız mı? Ön sözleşmeden kastınız nedir?

   1. Evet önümüzdeki yıl için sözleşme imzalamıştım fakat ön sözleşme niteliğinde oluyor sanırım çünkü yeni eğitim yılı başlangıcında eylül ayında yeniden sözleşme yapılıyor.

    1. Bu sözleşmenin bir sureti elinizdeyse, bir avukattan yüz yüze destek almalısınız. Buradaki hükümlere göre, bir sonuca varılması mümkün olabilir.

 82. Daha once 6 calıstım ve evleninince cikis yapip bir ay sonra ayni is yerine girdimve hamile oldugumu ogrendim su an 4 cu ayimdayim ve ve biraz rahatsizlandim 10 gun doktor rapor verdi raporum bitiginde servis beni unutugu icin bir gun ise gitmedim beni cikarirlarmi ve cikarirlarsa hakkım olurmu.

  1. Zeynep hanım, devamsızlığınız 1 gün ise, bu nedenle işten çıkarılamazsınız. Ama 2 iş günü üst üste olursa, bu durum tüm haklarınızı kaybetmenize neden olabilir.

 83. nisan 9da ise basladim hamile oldugumu 6. ayda ogrendim suan 22 haftalik hamileyim calistigim magazada kasa sefimize bunu dile getirdim 30 agustosta hamile oldugum icin degilde merkezin birini cikartmamiz gerekiyo senden memnunuz aslinda diye sacma bir gerekceyle isten cikartildim ne yapmam gerekiyo

  1. Kübra hanım bu durumda yazıda belirtilen haklarınızı arayabilirsiniz. Bir an önce hukuki süreci başlatın.

 84. Merhaba
  3 yıldır ağır sanayi fabrikasinda calisiyorum suan 3 aylik hamileyim düşük riskim var ve raporluyum 1.5 yasindada oglum var.isten tazminatimi alarak nasil çikabilirim

 85. Merhaba ,
  1 yıl 9 aydır özel bir firmada calısıyorum . 2aylık gebeliğim var ve şirketime rapor seklinde yazılı belirttim . Mali krizi bahane gösterip sube kapatmaya gidildi benim bulundugum şube nin kapanmamasına ragmen 3 ay ücretsiz izne ayrılmamı yada haklarımı alıp çıkmamı istediler bu durumda gebelikle ilgili işten cıkarılma davası acabilirmiyim

  1. Merhaba, elbette açabilirsiniz; ancak bunun için işverenin sizi çıkarması gerekir. Özel sebepleriniz yoksa bekleyin, işveren sizi çıkarsın.

 86. 15 haftalık hamileyim maaşımda birden fazla haciz olduğu icin bir ay içinde işten cıkartıla bilirim savunma yazdırdılar bende durumumu izah ettim böyle bir hakları varmı ben üç vardiya çalışıyorum söylediğim halde gebeliği tespit eden rapor verdiğim halde gece çalışamaz raporu istediler bana yardımcı olurmusunuz şimdiden tşkler

 87. Merhaba 2 hafta once işe başladım ve 2
  Haftmda hamile olduğumu ögrendim patronumla bu durumu paylaştım ve işten cıkarıldım herhangi bir hakkım varmıdır acaba

 88. Merhaba 8 aydır bi fabrıkada calısmaktayım 3 hafta önce hamile oldugumu öğrendim ve patronlara dile getirdim bana söylemedıkleri kalmadı işte bizim işimiz agır burda yapamazsın sen cık burdan daha rahat bi iş bul fikan diye bahaneler ürettiler anlicanız kendinilerini düşünüyorlar . Grıp oldum tabi ilaçta kullanamıyorum o yuzdem doktor istirahat verdı 3 gun rapor 1 gunde ben iş yerinden izin aldım sonra bana biz seninle yollarımızı ayırmak istiyoruz Hamilesin zaten diye msj atmışlar bu durumda ne yapmak gerekir .

  1. Merhaba. Yapmanız gereken, sakince beklemek ve işverenin sizi işten çıkarmasını sağlamaktır. Böylece dava açarak daha çok hak elde edebilirsiniz.

 89. 27 haftalik hamileyim 8 yildir ayni fabrikada calisiyorm evliklikten dolayi tazminatimi aldim 4 ay once girdi cikti yapildi isyeri krizden dolayi isci cikartiyo 25.10 2018 tarihli cikis yapti 30 haftama gircem oxamn nasil fogum parami alacagimi bilmiyorm

  1. Burçin hanım doğum parasından kastınız analık nedeniyle rapor parası ise, işten çıkışınızın verildiği tarihten itibaren 10 gün daha rapor parası ödenir. Sonrasını alamazsınız.

 90. Merhaba Zeynel bey,
  2 aydır özel bir şirkette çalışıyorum. Bugün 2.ayım bitti. Kendilerine 2 hafta önce hamile olduğumu bildirdiğimde(Ki bundan benim de yeni haberim oldu. 2.5 aylık gebeyim) bu durumun onlar için asla sorun olmadığını dile getirdiler. Fakat bugün küçülmeye gideceklerini bildirerek işten çıkışımı verdiler. Tahmin edeceğiniz üzere zor durumda kaldım ve bunun hamileliğim ile ilgili olduğunu düşünüyorum. Burada işe başlamadan önce işsizlik maaşı alıyordum. 5.ayımda kesildi. Tekrar İşsizlik maaşı alma ya da dava ile bir şeyleri çözme şansım var mıdır?

 91. Merhaba . Hamileyim. Fakat iş yeri internet kullanımlarıyla ilgili savunma istedi . Hamileyken böyle bir sebepten işten çıkartılırmıyım

  1. Fatma hanım, eğer işten tazminatsız çıkarılmayı gerektiren bir fiil işlediyseniz, açıkçası hamilelik buna engel olmayacaktır.

 92. 14 haftalık hamileyim.gecen hafta mobbing ile işime son verilmesini sağladılar.kod 29 ile çıkışımı vermişler.suanda hiçbir haklarimdan faydalanamiyorum.hamile olduğum için iş bulamıyorum.haklarim nelerdir ne yapmam gerekiyor.

  1. Güneş hanım, aslında tüm cevaplar yazımızda var, tekrar bakmanızı öneririm.

 93. Merhaba. Şahıs şirketi iken ltd şirketine geçiş işlemleri başladı. Bana bildirmeye 17 kodu şirket kapama ile cikisimi yapmışlar. Diğer firmaya da giriş yapmislar. 14 aylık çalışan ve 3 aylık hamile olmam sebebi ile diğer firmada ki haklarimin saklı oldugunà dair yazı talep ettim. Hamile olduğum için kötü niye tazminatına başvuru yapsam kabul edilir mi? Ayrica doğum parası alabilmem için doğum oncesi 90 gün mu ssk li olmam gerekiyor. Yardımlarınizi rica ederim. Simdiden teşekkür ederim

  1. Merhaba. Doğum parasından kastınız analık nedeniyle rapor parası ise, şu yazıdan ilgili şartları rahatlıkla öğrenebilirsiniz. Diğer konuda ise; böyle bir yazı talep etmenizin çok anlamı yok. İşvereniniz halen aynı mı yoksa tamamen mi değişti?

   1. Evet analık nedeni ile rapor parasi hakkımın olması için 1 yıl içinde 90 gün ssk ödemem mi olması gerekiyor. Yoksa doğum yapmadan önce 90 gün mü olmali.

 94. Merhaba, 8 aydır çalıştığım iş yerinde 6 aylık hamileyim. Dün genel müdür beni yanına çağırarak insan kaynaklarının yanında “gebeliğimin durumunu ne kadar daha çalışacağımı” sordu. Ben kendisine daha önce de çalışmak zorunda olduğumu açıklamıştım. Dün de bana o sorulardan sonra “sana 1 ay daha musade edelim biz. Sonrasında zaten ağırlaşacaksın.” dedi. Ben herhangi bir sorun olmayacağını yine de takdiri kendisine bıraktığımı söyledim. 1 ay sonra benim çıkışımı verdiklerinde nasıl bir yol izleyebilirim ? Tanık olarak çalışanlardan tanıklık etmelerini isteyemem burada. Çalışmama engel bir durum ya da yapamayacağım bir iş de olmadı kendisine karşı. Bugün insan kaynakları “hem senin üzülmeyeceğin hem de firmanın zarar görmeyeceği bir şeyler düşünüyorum. Kafamda netleşsin sana da açıklayacağım.” dedi. Fakat bana öyle geliyor ki dava açmamam için bana evrak imzalatacaklar. Şu durumda benim haklarım nelerdir ne yapabilirim ? Bekleyip mi bir yol izlemeliyim ?

  1. Merhaba. Bekleyecek durumunuz olduktan sonra, beklemenizi öneririm. Çünkü işveren sizi işten çıkarırsa, bunun geçerli bir nedene dayandığını, işverenin ortaya koyması gerekir. Sizin yapmanız gereken çok şey olmaz. Ama evrak imzalayacağınız zaman, neye imza attığınıza çok dikkat etmelisiniz.

 95. Merhabalar
  42 gündür mağaza zincirleri olan bir markanın bir şubesinde çalışmaktayım. Doktor raporu olmayan yollardan hamile olduğumu öğrendim ve işyeri sorumlusuna bu durumu ilettim. İşe girişimin 28. gününde belirsiz iş sözleşmesini tarihi belirtmeden imzaladım. Siz saygıdeğer şahsına sorum şu; mağaza sorumlusu gebe kalmamdan dolayı işten çıkarılabileceğim konusunda dedikodu yapmaktadır bu mümkün müdür? Eğer mümkünse bunu hangi haklara dayanarak yapabilir ?

  1. Merhaba. Elbette böyle bir çıkarma yasal olmaz. Nedenini ve çıkarılırsanız hangi haklara sahip olabileceğinizi yazımızda açıklamıştık.

 96. 3 yildor sinemada calisiyirum temizligini yapiyoruz bedenen calisiyorum ve doktor ban agir kaldirmama raporu verdi mudur sirketimi ariyo lokasyon istiyo bulundugum sehirde 2 tane proje var orasi daha yogun calistigim yerden ne yapmam gerekiyo soylermisiniz sirketim rahat ol diyo biz cikarmiyoruz yasal sutec gecici surec diyo korkuyorum

 97. Merhaba, alışveriş merkezinin bir mağazasında 6 aydır çalışıyorum. Sözleşmemin bir 6 ay kadar daha uzatılcağını söylediler. Bu arada ben 2.5 aylık hamileyim ama henüz söylemedim sözleşmenin durumunu bilmediğim için yeni 6 aylık sözleşme imzalandıktan sonra muhtemelen 5 ay sonra ben hamilelik iznine çıkmış olacağım. Onun öncesinde veya sonrasında işten çıkartabilirlermi ben ne yapmalıyım.

  1. Merhaba. Sizi her zaman işten çıkarabilirler; ama bu, hamile olduğunuz için yapılırsa, yazıda bahsedilen haklar gündeme gelir.

 98. Merhabalar 15 aydir bir otelde garson olarak calismaktayim yillik iznimde hamile oldugumu odrendim ve tekrar is yerine dondugumde mudurume ilettim 2-3 gun sonra insan kaynaklarina gidip ihbarimi baslatacaklarini söyledi sebebini sordugumda bana nisanda izne cikacagimi ve eylulde donecimi dondukten sonra 6 saat calisacagimi soyledi bu yuzden isten çıkardığını söyledi bu durumda ne yapmam gerekmektedir.

 99. Merhabalar 14 aydır bir fabrikada çalışıyorum 5 aylık hamileyim 3gün önce gece vardiyasında bize kaldramayacagımız şekilde iş verildi biz karşı çıkınca kapı dışarı edildik ve sonrasında bizi suçlu bulup gece işi terkkettiğimizi öne sürerek işten çıkarıldık ben yine hamilelik haklarımı arayabilirmiyim iş yerinde gece vardiyasında çalışırken yine hakkımız olandan fazla iş yüklendiği için 2 kere düşük tehlikesi atlattım

  1. Merhaba. Elbette, işe iade başta olmak üzere birçok hakkınız olabilir. Ama bu teknik konuları bir avukatla görüşmenizi öneririm. Böylece hata yapma ihtimaliniz azalır.

 100. Merhaba 5 ekim 2018de özel sektörde ajans üzerinden caşıştırıldığım bir firmada işe başladım ve bugün hamile olduğumu öğrendim yaklaşık 20 günlük hamileyim bu ay sonu ajanslar aradan çekilecek ve firmalar bizi krndi bünyesine alacak yani bir çıkış giriş yapılması söz konusu daha hamileliğimi bildirmedim ne yapmam gerekir bildiriesem beni çıkış sonrası giriş yapmayacaklar ama giriş yaptıklarındafa hamile iken işe başlamış görünücem çıkartırlarsa bir hak talep edebilir miyim

  1. Merhaba. Hamile olduğunuzu neden işverene bildirmek zorunda olasınız ki? Eğer bu durum işinizin gereğiyse bilemem; ama yasal olarak böyle bir zorunluluğunuz yok.

   1. Peki ya öğrenilirse sonuçta belli olmaya başlayacak bir kaç ay sonra ve işe girdiğim yaklaşık bir ayı 10 gün geçti ve birde ajans durumundan çıkış giriş yapılacak bu ay sonu

    1. Kübra hanım, hamileliğiniz işinizi etkileyecekse elbette işverene bilgi vermeniz gerekir. Dolayısıyla, bu konuda işverene bilgi verip vermeyeceğinize sizin karar vermeniz gerekecek.

     1. Bakın ben sizi haber verip vermeme konusunda anladım ama net bir cevap alamadım suanda 1 ay 10 gündür çalışıyorum ve 15 günlük hamileyim ama bu ay sonu çıkış giriş yapılacak bize iş yerinden çünkü ajansa bağlı çalışırken firmanın kendi bünyesine geçiş yapılacak ajanslar devlet gereği aradan çekiliyor ve yeni girişte ben hamile iken işe başlamış görünücem beni işimi aksatacak bir pozisyonum yok fakat eninde sonunda belli olcak hamile olduğum beni işten çıkarabilirlermi diye soruyorum çıkarırlarsa bir hak talep edebilir miyim

     2. Kübra hanım, o halde size şöyle cevap vereyim. İşçinin hamile olduğunu işverene bildirmesi YASAL OLARAK gerekmez. Yani işçinin böyle bir zorunluluğu yoktur. Ama, işçinin işi ile hamileliği arasında bir bağlantı varsa, yani birbirini etkileyecekse haber verilmesi doğru olacaktır. Dolayısıyla size ben net bir cevap veremem. Cevabı, bu açıklamalarımıza göre sizin bizzat vermeniz gerek.

 101. Merhaba ben 7 Mart 2018 de 25. Madden dolayı işten çıkartıldım ve çıkartıldığımda hamileydim tazminatımı alamadım işsizlik maaşımıda alamadım dava açsam kazanırmıyım?

  1. Merhaba. Bunun cevabını veremeyiz; ama halen dava açma hakkınızın olduğunu söyleyebiliriz. Bir avukatla görüşerek karar vermeniz daha doğru olacaktır.

 102. 27 haftalik hamileyim.
  Yogun bir is temposu icerisinde hata kabul etmeyen bir iste calismaktayim.
  Fakat fiziksel yada ruhsal olarak elimde olmadikca ufak hatalar yapmaktayim . Ve bjnun karsiliginda surekli tarafima tutanak tutulmaktadir.
  6 ay oncesinde boyle bir durum soz konusu diildi ama hamilelikten olsa gerek hic olmadik ufak hatalarin karsiliginda surekli tutanak tutulmakta.
  Uzerime bu kadar gelinmesi beni hataya surukluyor.
  Bu benim is aktimin feshine sebep olur mu. ?

 103. 2agustosta işe başladım 14 Ağustos tarihinde doğum öncesi izne ayrıldım.son bir yilda 90 gun primden daha fazla primim vardı bu işe başlarken.dosyam için teftişlik dosya denildi.Bu isverenim için sıkıntı çıkarır mı.özellikle ben ısrar ettim işe girmek için.

  1. Merhaba. Bunu bilemeyiz, bu hususta araştırmalarınız da boşa olacaktır. Beklemeniz gerekir.

 104. 22 haziran da işe basladim 5 ay 10 gun oldu.suan 3 aylik hamileyim ama ocak itibariyle isten cikarilicam bildirildi haklarim nelerdir kidem ihbar yada kaybedicegim haklari isteme gibi bir durumum var mi. Iyi aksamlar

 105. 4.5 yıldır aynı şirketteyim .36. Haftalık hamileyim normal şartlarda 32. Haftada izne çıkabiliyorken aon zamanlara kadar işe devam etmek istedim. 4 gün sonra doğum iznim başlayacaktı fakat şirket iflas verdi. kıdem tazminatımı düşükte olsa verdi. Ama benim 16 hafta alacagım iş göremezlik maaşım yanmış mı oldu 4 gün ile.

  1. Merhaba. Evet, çıkışınız verildiyse size tavsiyem yapabiliyorsanız hemen yeni bir işe girin ve raporu ondan sonra alın. Son 1 yılda 90 gün prim şartınız varsa, bu durumda rapor parası almanız mümkün olabilir.

   1. Yani izne çıkmama 4 gün var biryerde baslamış gibi gösterilip alma şansım bar mı oldukça magdur kaldım 🙁

    1. Bir yerde çalışıyor gibi gösterilme yasal değildir ve size bu yönde bir tavsiye veremem. Ama gerçekten de bir yerde çalışmaya başlarsanız ve sigortanız yatırılmaya devam edilirse, rapor parası alabilirsiniz.

 106. Merhaba.2 hafta once isyerimde isveren tarafindan mobing uygulandigi icin heyet raporu alarak izne ayrıldım.27 hafta hamileyim.isverenim isten cikaracagini soyledi.ne yapmam gerekiyor

  1. Merhaba. Şu aşamada bir şey yapamazsınız. İşveren çıkarırsa, ancak ondan sonra yasal yollara başvurursunuz.

 107. Merhaba. Bir banka çalışanıyım. Mayıs ayında eşim devlet memuru olduğu için tayin istedim. Bir yaşında çocuğum var. Bu süreçte tayin olacağız diye evimizi de taşıdık. Tayin çıkmadı ve biz de bebeğimle idaretenlik bir yerde kaldık. Sonunda ikimiz ayrı şehitlerde yapamadık. Şimdi 3 aydır rapor alıyorum. İş yerine ya tayinim yapılsın yada işten atılan beni diye bildirdim. Bu arada tekrar hamile olduğumu öğrendim. Hamile olduğum için işten atılmama durumum olur mu.

  1. Merhaba. İşten çıkarılmanız ya da çıkarılmamanız hamileliğinizle ilgili değildir. Burada önemli olan, işveren sizi çıkaracaksa, haklı bir nedeni olup olmayacağıdır. Dolayısıyla durumun, işten çıkarılmanız halinde değerlendirilmesi gerekir.

 108. Merhaba 5 aylık hamileyim ve calistigim firmada 5 aydirda calisiyorum. 5 aylik hamileyken beni isten cikardilar ve bana haber vermeden sigortami iptal ettiler. Bu durumda neyapmam gerek yardimci olurmusunuz lutfen

  1. Merhaba. Yazıda belirttiğimiz haklara ek olarak kötüniyet tazminatı da talep edebilirsiniz. Ama bir avukata danışmanız daha doğru olacaktır.

 109. 15 aydir calisiyorum. 20 haftalik gebeyim 20 gundur raporluydum ise dondugumun ertesi gunu raporlu oldugum gunler bahane edilerek sebepsiz yere isten cikisim talep edildi haklarim nedir? Dogum param iptal oluyor sonucta kidem ve ihbar dışında herhangi bir hakkim yok mu ? Ise iademi istemiyorum cunku bu sefer psikoljik yildirma uyguluyorlar.yarin ise gittigimde cikisimla ilgili evraklar duzenlenecegi bildirildi.Yardimci olursaniz cok sevinirim.

  1. Merhaba. Size verilen tazminatları alın ama siz tavsiyem, işe iade sürecini öncesinde mutlaka araştırın ve bir avukata sorun. İşe iade davası sonucunda çok daha fazla hak elde edebilirsiniz.

 110. Suan 23 haftalik hamileyim ve calistigim firma konkorta ilan etmisti ama sure uzatilmadi ve 27 aralik ta cikis islemlerimiz yapilmis ve patronumuz ortada yok haklarimiz icin ne yapmaliyiz tazminat ve 1 maas alacagimiz var 2bucuk senedir bu firmada calisiyodum.dogum parasi alabilir miyim.peki

 111. Hocam merhaba 28 haftalık hamileyim patronum bir teklifte bulundu cikisimi vereceklerini ve ihbar kıdem tazminatlarimi verecek lerini bildirdiler ama benim henüz işten ayrılmak gibi bir niyetim yoktu 3 ayim var kalan 2 ayimida çalışmak daha sonra doğum iznine ayrılmayı düşünüyordum ama onlar erkenden böyle bı teklif yaptılar amaçları tabiki iki ay boyunca yenilenen maaş i vermemek için ben bu teklifi kabul etmedigim halde beni işten cikartirlarsa nasıl bı yol izlemeliyim yani bu teklifi bana karşı savunurlarmi

 112. Merhaba Hocam,

  8 aylık çalışanım. 24.01.2019 tarihi itibari ile 4.5 aylık hamileyim. İşverenim, işlerin kötü gittiğini ve benim bulunduğum birimi kapatacaklarını söyleyerek benim 31.01.2019 tarihli çıkışımı beyan etti. Benim çalıştığım birim kapanacak olsa dahi, merkez binamızda çalışmalar devam edecekmiş. Yani şuan muhtemelen beni hiç bir iş yeri, 3 aylık çalışma için işe almayacak. Dolayısıyla doğum parası gibi katkılardan mahrum kalacağım. Bunu nasıl çözebilirim.

  Cevaplarınızı bekliyorum.
  Teşekkürler.

  1. Merhaba. Bunu çözmenin tek yolu diyalogdur. İşvereni ikna etme dışında, buna zorlayamazsınız. Sizi hamileyken çıkarırlarsa yazıda da belirttiğimiz bir takım haklarınız gündeme gelir ve bunları kullanabilirsiniz.

 113. Merhaba
  Ben işe yeni başladım ve gebe olma ihtimalim var. Gebe isem eğer işveren beni hiçbir hak talep etmeden çıkartabilir mi? Yardımcı olursanız sevinirim. Teşekkürler..

  1. Merhaba. Yazıyı tam okumadığınızı varsayıyorum. Çünkü hamile işçiyi hiçbir hak talep etmeden çıkarmanın aksine, bu işçinin işten çıkarılması hiç kolay değildir.

 114. Eşim 3,5 aylık hamile ve 6 yıldır çalıştığı yer işten çıkarma nedenine gereksiz olarak işten çıkardı yaklaşık 12-15 çalışanı olan bi kurum küçülmeye gitse yada işler kötü diye çıkardılarsa bile herhangi bir hak talep edebilir miyiz hamile olduğunu sözlü beyan etmiş yazılı bi beyanı olmamış ayrıca

 115. Merhaba 4.5 aylık hamileyim 5 yıldır çalışmaktayım kıdem tazminatımı alma hakkım var evlilikten dolayı 10.07.2019 tarihinde son buluyor bir yıl içinde tazminatı alma hakkım peki dogum paramı alabilirmiyim 06.07.2019 dogumum var

  1. Merhaba. Doğum parasından kastınız, rapor parası ise, işten ayrıldığınız tarihe kadar ve bu tarihten sonraki 10 güne kadar olan rapor paralarını alabilirsiniz. Ama bundan sonrasını alamazsınız.

   1. Evet efendim dogum parasından bahsediyorum peki dogum dan sonra olan iki aylık izni dogum öncesi kullanabilirmiyim raporluyken işden çıkış yapabilirmiyim

    1. Doğumdan önceki analık izninin bir kısmını, doğum sonrasına aktarabilirsiniz. Ama tersi mümkün değildir. Raporluyken de elbette işten çıkmak mümkündür.

 116. Merhaba 6 aylık hamileyim 5 yıldır aynı iş yerinde çalışıyorum iss verinim doğum iznine çıkmadan beni tazminatımı verip çıkarmak istiyor ama ben çıkmak istemiyorum doğum ıznim bitince çalışmak istiyorum yasal haklarımı doğum parami almak istiyorum.ben haklimiyim ne yapmam gerekiyor

  1. Merhaba. Bu aşamada bir şey yapamazsınız. Yani işvereni, illa sizi çalıştırmaya zorlayamazsınız. Ama işten çıkarıldıktan sonra, yazıda belirttiğimiz haklarınızı yasal yollarla arayabilirsiniz Makbule hanım.

 117. Merhaba hocam ben 10 Aydır bi şirkette vardiya müdürlüğü yapıyorum ve 5 aylık hamileyim işyerim küçülmeye gidiyor diye işten çıkarıyorlar başka yerlere de beni yerleştirebilirler ama yapmıyorlar ne hakkım var bilgi verebilir misiniz ?

 118. Merhaba
  21 Aralık’ta işe başladım satış danışmanı olarak ve şuan hamileyim 7 haftalık işe girdikten hemen sonra hamile kalmışım fakat bügün satış düşüklüğünden kaynaklı işten cıkarıldım haklarim neler ne yapabilirim yardımcı olursanız sevinirim

  1. Merhaba. Haklarınızı zaten yazımızda belirtmiştik. Ancak bunların geçerli olması için, işverenin gerçekten de hamilelik nedeniyle sizi işten çıkarmış olması gerekir.

 119. Merhabalar ben nereye yazabileceğimi bulamadım ama çok acil yardıma ihtiyacım var. İşe girdikten sonra hamile olduğumu öğrendim ve işyerine bildirdim. Rehabilitasyon kurumunun koşullarından dolayı üşütüp hasta olmaya başladım ve bu durum kurucumun hoşuna gitmedi benim zor durumda kalmamam için istifa vermemi istedi fakat ben ayrılmak istemedim. Sigortamı belli bir süre yatıracağını ama işe gelmememi söyledi. Mağdur durumdayım. 2 ay sigortamı yatırdı sonrasında 12 aralıktan beri yatırmıyor ve çıkışımı da vermiyor. Neler talep edebilirim

 120. Merhaba zeynel bey ben 2017 mayısta işe başladım bugün ustalar çıkmak isteyenin çıkışı verilecek 3 ay sonra iş yeri tamamen kapanacak diyorlar 11.haftalık hamileyim ne yapabilirim 3 sonun da haklarınızı da alanıyla bilirsiniz diyor yardımcı olurmusunuz

  1. Merhaba. Buradan sizi yönlendirmem doğru olmaz. Sizin, işyerinin mali durumunu da göz önünde bulundurarak bir karar vermeniz gerekir.

 121. Merhaba Zeynel bey ben 14 aydır otelde çalışıyorum sonra 6 ay boyunca hamile halimle çalıştım haftada bir mesailer yaptım sonra benim doğum iznime 4 hafta kala askıya aldılar şimdi yine çağırıyorlar ama ben şuan 36 haftaya girdim ve 3 hafta sonra doğum olucak benim simdi ne tür haklarim var girişi yapip doğum iznine cikabilirmiyim

   1. Evet Zeynel bey bunların hepsi oldu beni 3 ay askıya aldılar şimdi marta tekrar başlayacaklar ama korkuyorum 3 haftam kaldığı için beni izne gondermeseler ne yapmam gerekecek

    1. Bu izin yani analık izni işverenin takdirine bağlı değildir. Doktordan alınan sağlık raporuyla başlar ve işveren sizi çalıştıramaz. Ama işten çıkarırsa, o konuda bir şey diyemem.

 122. Merhabalar, özel sektörde çalışıyorum.4 aylık hamileyim. Ekim ayında işbaşı eğitim programı ile işe başlamıştım. Çalıştığım işyeri 23 Ocak tarihinde sigorta girişimi yaptı. Patronum işten çıkarmayı düşünüyor. Bu durumda ne gibi haklarım olur? Ayrıca işe iade davası açmak istemiyorum, çünkü şu an bile çok stresli bi de o şekilde hiç çalışamam. Nasıl bir yol izlemem gerekir?

  1. Merhaba. İşe iade için en az 6 ay kıdem gerekir ve işbaşı eğitim dönemi bu süreden sayılmaz. Diğer haklarınız için zaten yazımızda gerekli bilgiler mevcut.

 123. Merhaba ben özel eğitim kurumunda 2.5 yıldır çalışıyorum hamileliğimin 30.haftasında iş yeri tarafından çıkarılabılırim bu durumda hem işsizlik maaşı hem doğum parası alabilirmiyim

 124. Merhaba ben 2 aydır çalışıyorum bugün hamile olduğumu öğrendim çaycılık yapıyorum ama isim çok hafif söylemeye korkuyorum gebe olduğumu.Ne yapmam gerek yardımcı olun banada

  1. Merhaba. Bunu illa söylemeniz gerekmez. Kanunen böyle bir yükümlülüğünüz yoktur.

 125. Mrb ben doğum yaptım doğum iznim süt iznim ve senelik iznimi kullandım işe başlamam gerekiyor işverenden ücretsiz izin istedim vermediler sonra Bi kağıt getirdiler imzalam için tüm haklarımı aldım diye doğum izinlerim bittikten sonra özel sektörde çalışıyorum 6 ücretsiz izin hakkım varmı bunun için ne yapmam gerekiyor..

 126. Merhaba, ben izninizle size bir şey sormak istiyorum. Özel bir okulda 3 yıldır öğretmenim ve her sene sözleşmelerimiz yenileniyor Mayıs ayı gibi. Ancak şimdi hamileyim ve bunu öğrendiklerinde gelecek sene devam etmem kurum tarafından istenmeyecek. Gelecek senenin sözleşmesini imzalamayacaklar. Tazminat hakkımın olması icin hangi şartlar gereklidir?

 127. Özel bir firmada çalışıyorum yaklaşık 1.5 ay önce teklif aldım ve iş değiştitmeye karar verdim. Teklifi kabul ettikten sonra sözleşme yapılarak imzalandı. Bu süre içinde hamile olduğumu anladım ve firmaya bu durumu söylediğimde beni kabul edemeyeceğini söylediler.
  Şuan 3 yıllık çalıştığım firmadan gelen teklifi kabul ederek istifa ettim ve hamile kaldığım içinde sözleşme yapılmasına rağmen kabul edilmeyerek mağdur durumdayım.
  Yapmam gereken ve alabileceğim bir hakkım var mıdır?

 128. 2aydır calıstıgım yerden cıkarıldım ve 4.5aylık hamıleyım aynı gün cıkarıldım hbr verılmedı nedenını sordugumda buz öyle uygun gördük dedıker bi hakkım varmı tazminat GB duzenlı işime gıdıp gelıyodum

 129. Merhaba 11 haftalık hamileyim ve tedavi ile hamile kaldım. Belediye de güvenlik görevlisiydim fakat cuma günü saat 17.30 da sgk dan mesaj geldi. İşime son verilmiş seçimi alınca tüm eski calışanları çıkarmışlar açıkçası. Ve ilk önce yıldırma politikası uygulandı beni sürdüler içine bir sandalye sığmayacak kadar küçük ve rutubetli bir kulübe lavabo 8. Katta asansör bozuk. Sizce nasıl bir yol izlemem lazım?

 130. İyi günler ben iş yerimde işkurlu olarak çalışmaya başladım önce 1 ay deneme süresi dediler daha sonra 6 ay işkurlu çalıştım Nisan ayında işkurum bitti 2 ay yeniden sigortalı olarak deneme süresi var dediler şuan 9 haftalık hamileyim ve günde 7.5 saatten fazla çalıştırıyorlar fakat 7.5 saatten fazla çalışmama hakkımın olduğunu soyledim kabul etmediler işten çıkartılacagımı söylediler ne yapmalıyım

 131. Merhabalar, ben 23.02.2018 tarihinde ise başladım ve şuan 5 aylik hamileyim 1 sene 7 aylık calisanim.
  İşveren benim kendi isteğimle işten cikmami bekliyor ve bunu birçok yoldan duyuyorum.
  İşten çıkarırken hamile olduğumuzu belirterek cikaramiyorlarmis zaten başka sebep göstermeleri gerekiyormus. Ben çıkarılmak istiyorum eğer iş göremezlik raporu alırsam 32 . Haftada ihbar kıdem ve işsizlik maaşı alabilir miyim yoksa o raporu verince kendim çıkmak zorunda mı kalırım.
  Üretimde çalışan işçilere doğum izni vermiyorlar geri gelmek isterse çıkışı yapıp geri gelip calisabiliyor. Ama ben çıkmak hatta çıkarılmak istiyorum ve kafam çok karışık yazılarda okuduklarimla bunun cevabını bulamadım iş göremezlik raporu ile işten çıkarılmam mümkün mü ve işsizlik alabilir miyim ihbarimi falan yardımcı olursanız sevinirim

 132. 4aydır çalışıyordum. 15haftalıkken düşük riski sebebiyle heyet raporu verildi. İkinci bir heyet raporu daha verildi. Şuan 20haftalık hamileyim. Bu sebeple işverenim işten çıkarmak istiyor. Ne yapabilirim?

Bir yorum yaz

E-posta hesabınız ve şehir bilgileriniz yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.