İşçinin, hamile olduğu için işten çıkarılması

Hamile işçinin işten çıkarılması

Hamile bir işçinin hem fiziksel hem de ruhsal açıdan iyi durumda olması gerekir. Bununla beraber, çalışma hayatını devam ettiren gebe bir işçi açısından bir takım zorluklar baş gösterecektir. Yine de buna rağmen çalışma isteyen bir işçi, çalışmasına devam edebilmelidir. Peki ama işveren gebe işçiyle çalışmak istemezse ne olur?

Reklam

Gebe işçi

Hamile bir işçi elbette korunması gereken bir işçidir. Tıpkı çocuk işçi, genç işçi, yaşlı işçi ya da kadın işçi gibi gebe işçi iş mevzuatı tarafından özel olarak korunur. Gebe işçinin haklarının ne olduğunu şu yazımda açıklamıştım. O yazıdan da görülebileceği üzere; hamile işçilere özel bir takım hükümler, mevzuatımızda yer almaktadır.

Eşit davranma ilkesi ve hamilelik

Eşit davranma ilkesine aykırılık tazminatının ne olduğunu anlattığım şu yazımda; işverenin, biyolojik veya işin niteliğine ilişkin sebepler zorunlu kılmadıkça, bir işçiye, iş sözleşmesinin yapılmasında, şartlarının oluşturulmasında, uygulanmasında ve sona ermesinde, cinsiyet veya gebelik nedeniyle doğrudan veya dolaylı farklı işlem yapamayacağını açıklamıştım. Görüleceği üzere, bir işçi sadece gebe olduğu için işten çıkarılırsa; bu durum işverenin eşit davranma yükümlülüğünün açık bir ihlali olacaktır.

Hamile olduğu için işten çıkarılan işçi ne yapmalı?

Bu durumu daha anlaşılır hale getirmek için maddeler halinde sıralamak istiyorum. Hamileyken işten çıkarılan bir işçi aşağıdaki hususları dikkate alarak hareket etmelidir.

 • İşçinin işten çıkarılmasının başkaca ve somut bir nedeni olmamalıdır. Örneği işçinin mazeretsiz olarak belli gün sayısınca işe gelmemesi, işyerinde kavga etmesi, yapması gereken bir işi yapmamakta ısrar etmesi vb. bir durum yaşanmamış olmalıdır.
 • Bütün bu haklı nedenlerden biri ortada yokken işten çıkarıldığını düşünen hamile işçi, dava açtığında bu durumu tanık beyanlarıyla ve doktor raporuyla ortaya koymalıdır.
 • Böylece, eşit davranma ilkesine aykırı davranmadığını ispat etme yükümlülüğü işverene geçecektir.

SONUÇ

gebe işçi feshedilmesi

İşçinin hamileyken işten çıkarılmasının, her zaman eşitlik ilkesine aykırılık doğurmayacağını öncelikle anlamak gerekir. Hamile işçinin hiçbir şekilde işten çıkarılamayacağını ya da onun dokunulmaz olduğunu düşünmek yanıltıcı olacaktır. Hamile bir işçi; İş Kanununun kendisine yüklediği sorumlulukları yerine getirmez ya da işten çıkarılmasına neden olacak bir davranışta bulunursa, elbette işten çıkarılabilecektir.

Ancak; bir işçinin sadece hamile olduğu için işten çıkarılması mümkün değildir. İşten çıkarılan ve dava açan gebe işçinin tanık beyanlarına ve doktor raporlarına dayanması halinde; mahkeme işverenden işten çıkarma sebebinin açık biçimde ortaya koymasını talep edecektir.

Sonuç olarak; kendisini sadece gebe olduğu için işten çıkaran işveren karşısında işçi; hem eşit davranma ilkesine aykırılık tazminatını almaya hak kazanacak hem de talep etmesi halinde diğer tazminatlarını alabilecektir.

Reklam
İşçi Dünyası
Zeynel Abidin Özkale
İşçi Dünyası'nın editörü olan olan yazarın, İş ve Sosyal Güvenlik hukuku üzerine yazdığı diğer yazılarına buradan ulaşabilirsiniz.
Reklam

107 Yorum

 1. Ben tpyc programimda calisiyorum dogum hamile oldugum icin dogum raporu aldim ve isyeri 14 gun sonra cikisimi verecek bu arada dogum parasi alabilirmiyim

  1. Meral hanım işten çıkana kadar olan süre ile, işten çıkarıldıktan sonraki 10 günün rapor parasını alabilirsiniz.

 2. Merhaba, 27 aydır avukatlık bürosunda çalışıyorum 5 aylık hamileyim ofis içi iş değişikliği sebebiyle işten çıkarılma durumum var. Ne gibi haklarım var ? Şİmdiden teşekkürler. İyi günler.

 3. merhaba devlet okulunda sözleşmeli çalışanım. 32. haftada rapor aldıktan sonra 37. haftaya kadar çalışma hakkımı kullanmak istiyorum . fakat işvrenim brni işten cıkartacak ve sigortamda kesilecek. ben bu durumda doğum parası almaya hak kazanıyormuyum. yada işveren beni işten cıkardıpı için bana tazminat ödemek zorunda kalıyormu.bu arada 32. haftada ve 37 haftada almış olduğum bu rapor çalışabilir raporu dışında analık raporuda mı olmuş oluyor yada doğumdan sonra mı analık raporum başlıyor.

  1. Meryem hanım, işten çıkarılmanız durumunda tazminat haklarınızı yazı içeriğinden görebilirsiniz. Doğum parasından kastınız rapor parası ise, işten ayrılmanız halinde, bu tarihten itibaren en çok 10 güne kadar rapor parası ödenmektedir.

 4. Merhaba ben 1.5 seneyi aşkındır mağazada çalışıyorum.suan hamileyim.coklu gebelik düsük riskim oldu 2 kez.doktorum rapor verdi yatıp dinleneceksin dedi.27 günlük rapor oldu.is veren beni çıkarabilir mi?benim ne yapmam doğru olur?

 5. Merhaba özel sektörde 11 aydın çalışıyorum . En son gelen müdürüm hamile olduğum için çalıştırmak istemiyor doktor kontrollerimde izin vermek istemiyor veya o gün 2 saat erken çıktıysam ertesi gün fazla mesai yaptırmak istiyor. Tuvalete gitmeme bile sorun çıkarıyor özel hastaneye gidiyorum doktorum 10 saat çalıştığım için 8 saatten fazla çalışamaz raporu verdi ama müdür özel hastane raporu kabul etmiyorum dedi tekrar rahatsızlandım üniversite hastanesine gittik düşük riski nedeni ile onlarda aynı raporu verdiler dinleneceksin dediler eşim raporu götürdüğünde açıkça beni işten çıkaracağını onun işine gelmediğimi yavaşladığımı söylemiş zaten sürekli de bana baskı yapıyor kavga ediyor istifanı ver git diyor kapı orada diyor napcam Laz’ım

  1. Büşra hanım, istifa etmemenizi öneririm. Çünkü işten çıkarılırsanız daha çok hakka sahip olursunuz. Rapor alarak işe devam etmeyebilirsiniz, bu sizin kanuni hakkınızdır. Ama raporlu olduğunuz müddetçe maaş alamayacağınızı, SGK’dan 2/3 oranında rapor parası alabileceğinizi unutmayın.

 6. merhabalar..eşim iskide 15 senedir taşeron olarak çalışmaktaydı.doğum iznine ayrıldıktan 1 ay sonra ihale süreci bitti ve eşimin çıkışını verdiler.doğum iznindeyken çıkış verme hakları varmı?4 aylık rapor parasını devlet ödermi bu durumda?aydınlatırsanız seviniriz..iyi çalışmalar.

  1. Altuğ bey, doğum iznindeyken çıkarıldıysa, rapor parası SGK tarafından ödenecektir.

 7. Merhaba 20 aydır kurumsal bir medikal firmasında çalışıyorum. Biyolojik açıdan bebeğe risk teşkil ettiğinden bulunduğum konumda calismaya devam edemiyorum. Firma da başka bir bolumde istihdama devam etmek istemediği için işten çikartildim. Bu durumda ben bu haklara sahip olabiliyor muyum

  1. Emel hanım siz mi ayrıldınız yoksa işveren mi çıkardı? Her hangi bir yazılı talebiniz oldu mu?

   1. İşveren tarafından çıkartıldım. Yazili talep olmadı. İnsan kaynaklarina sözlü olarak bütün haklarımi talep ettiğimi bildirdim.

 8. özel sektörde bi firmada 11 aylık calısandim hamileligim gerekcesi ile rapor veriyordu doktorlar dogum izni almama15 gün kala beni raporlu devamsılıgım sebebi ile isten cıkardilar iş mahkemesine basvurdum işe iade için kazandim yargitaydan işe tekrar baslicam karari cıktı. hamile iken işten cıkartıldıgım için maddi manevi tazminat davasi acabiirmiyim

  1. Ebru hanım, yazıda belirtilen eşit davranma ilkesine aykırılık nedeniyle dava açtınız mı? Bunun dışında maddi/manevi tazminat davası için avukatınızla görüşmenizi öneririm.

   1. hayir avukatim sadece işe iade davasi açti yerel mahkemede işe iadewye karar verdi yargitay da onadi eşit davranma ilkeleri ne ayrılık davası nasil ve ne kosullarda oluyor hic bir bilgi sahibi degiliz acik ve net bi sekilde yol gösterirseniz seviniriz tesekkürler

 9. Merhaba 4 aydır bir şirkette çalışıyorum hamile olduğumu öğrendim müdürüme söyledim işten çıkarılacağımı söyledi yerime birini arıyorlar nasıl bir yol izlemeliyim yardımcı olursanız sevinirim

  1. Merhaba. Şu anda yapabileceğiniz bir şey yok. Ama işten çıkarılırsanız, yazıdaki haklara sahip olursunuz.

Bir yorum yaz

E-posta hesabınız, telefon ve şehir bilgileriniz yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.