İşçinin, hamile olduğu için işten çıkarılması

Hamile işçinin işten çıkarılması

Hamile bir işçinin hem fiziksel hem de ruhsal açıdan iyi durumda olması gerekir. Bununla beraber, çalışma hayatını devam ettiren gebe bir işçi açısından bir takım zorluklar baş gösterecektir. Yine de buna rağmen çalışma isteyen bir işçi, çalışmasına devam edebilmelidir. Peki ama işveren gebe işçiyle çalışmak istemezse ne olur?

Gebe işçi

Hamile bir işçi elbette korunması gereken bir işçidir. Tıpkı çocuk işçi, genç işçi, yaşlı işçi ya da kadın işçi gibi gebe işçi iş mevzuatı tarafından özel olarak korunur. Gebe işçinin haklarının ne olduğunu şu yazımda açıklamıştım. O yazıdan da görülebileceği üzere; hamile işçilere özel bir takım hükümler, mevzuatımızda yer almaktadır.

Eşit davranma ilkesi ve hamilelik

Eşit davranma ilkesine aykırılık tazminatının ne olduğunu anlattığım şu yazımda; işverenin, biyolojik veya işin niteliğine ilişkin sebepler zorunlu kılmadıkça, bir işçiye, iş sözleşmesinin yapılmasında, şartlarının oluşturulmasında, uygulanmasında ve sona ermesinde, cinsiyet veya gebelik nedeniyle doğrudan veya dolaylı farklı işlem yapamayacağını açıklamıştım. Görüleceği üzere, bir işçi sadece gebe olduğu için işten çıkarılırsa; bu durum işverenin eşit davranma yükümlülüğünün açık bir ihlali olacaktır.

Hamile olduğu için işten çıkarılan işçi ne yapmalı?

Bu durumu daha anlaşılır hale getirmek için maddeler halinde sıralamak istiyorum. Hamileyken işten çıkarılan bir işçi aşağıdaki hususları dikkate alarak hareket etmelidir.

 • İşçinin işten çıkarılmasının başkaca ve somut bir nedeni olmamalıdır. Örneği işçinin mazeretsiz olarak belli gün sayısınca işe gelmemesi, işyerinde kavga etmesi, yapması gereken bir işi yapmamakta ısrar etmesi vb. bir durum yaşanmamış olmalıdır.
 • Bütün bu haklı nedenlerden biri ortada yokken işten çıkarıldığını düşünen hamile işçi, dava açtığında bu durumu tanık beyanlarıyla ve doktor raporuyla ortaya koymalıdır.
 • Böylece, eşit davranma ilkesine aykırı davranmadığını ispat etme yükümlülüğü işverene geçecektir.

SONUÇ

gebe işçi feshedilmesi

İşçinin hamileyken işten çıkarılmasının, her zaman eşitlik ilkesine aykırılık doğurmayacağını öncelikle anlamak gerekir. Hamile işçinin hiçbir şekilde işten çıkarılamayacağını ya da onun dokunulmaz olduğunu düşünmek yanıltıcı olacaktır. Hamile bir işçi; İş Kanununun kendisine yüklediği sorumlulukları yerine getirmez ya da işten çıkarılmasına neden olacak bir davranışta bulunursa, elbette işten çıkarılabilecektir.

Ancak; bir işçinin sadece hamile olduğu için işten çıkarılması mümkün değildir. İşten çıkarılan ve dava açan gebe işçinin tanık beyanlarına ve doktor raporlarına dayanması halinde; mahkeme işverenden işten çıkarma sebebinin açık biçimde ortaya koymasını talep edecektir.

Sonuç olarak; kendisini sadece gebe olduğu için işten çıkaran işveren karşısında işçi; hem eşit davranma ilkesine aykırılık tazminatını almaya hak kazanacak hem de talep etmesi halinde diğer tazminatlarını alabilecektir.

48 Yorum

 1. İş yeri evrakta usulsüzlük yapmam iddiasıyla beni işten çıkardı . 3 aylık hamileyim herhangi bir dava hakkım var mı

  1. Sema hanım elbette var. Yazıda belirtilen tüm haklarınızı talep edebilirsiniz. Önemli olan, evrakta usulsüzlük yapmadığınızı mahkemede ispatlamanız ya da karşı tarafın bunu ispatlayamamasıdır.

 2. merhaba,

  6 yıldır aynı iş yerinde çalışıyorum. 2 ay kadar önce patronumla iş ile ilgili sorun yaşadık ve çalışmamı beğenmiyorsa başka birini bulmasını söyledim ve bakıcam gibi bir yanıt aldım. aradan 2 ay geçmesine rağmen hiç bir şekilde bu konu ile ilgili konuşmadık ve normal çalışmaya devam ettim. 2 ay sonunda da hamile olduğumu öğrendim ve iş yerinde herkese ve patronuma da söyledim. Hamile olduğumu söyledikten 1 hafta sonra beni işten çıkaracağını söyledi. Gerekçe olarak da 2 ay önce konuştuklarımızı gösterdi. Bende bu kadar zaman bekleyip hamile olduğumu öğrenince işten çıkarıyorsunuz dedim. Benim şuan kıdem tazminatı dışındaki haklarım tam olarak nelerdir ve nasıl hesaplamam gerekir yardımcı olabilir misiniz? Çok teşekkür ederim.

  1. Merhaba, sorunuzun cevabı zaten yazımda var. Ama işveren sizi hangi gerekçeyle çıkarırsa çıkarsın, hamileyken çıkarılırsanız bazı avantajlarınız olacaktır. Mutlaka dava açmanızı ve haklarınızı aramanızı öneririm.

 3. merhabalar,
  09/2016 tarıhınde ıse gırısım bulunmakdadır.
  Suan hamıleyım ve en fazla 7,5 saatlık calısma surecınden fazla calıstırıyorlar.
  çalısmayacagımı soyledıgımde ıse ısten cıkarılacagımı soyluyorlar.
  ne yapmalıyım?

  1. Elif hanım ne yazık ki, devlet çalışma hayatına bir yere kadar müdahil olabiliyor. Bunun anlamı şudur: bu şartlar altında yani kanuna aykırı olarak çalıştırılıyorsanız yapabileceğiniz şey, haklı nedenle iş sözleşmenizi feshetmek ve hakkınızı gerekirse dava yoluyla aramaktır.

 4. mustafa bey ben şok marketlerde 3 aydır kasiyer olarak çalışıyorum. 6 haftalık hamileyım. bölge sorumlumuz hamile olduğumu öğrenince cam sildirin koli taşıttırın işten çıkmasını sağlayın demiş. yapmazsa hemen tutanak yazıp çıkartırız işten demiş. dedikleri işleri yapıyorum kameralar şahidim. ama bebeğime bir zarar gelecek diye çok korkuyorum ve çok huzursuzum. sitresten yemek bile yiyemiyorum doğru düzdün. bir de doktordan gebe olduğuma dair rapor aldım mesai yapmamam lazım ama haftada bir 12 saat çalıştırıyorlar ne yapmam gerekiyor.

Bir yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir