İşçinin istifası kabul edilmeyebilir mi?

İşçinin istifası kabul edilmezse ne olur?

İşçi iki şekilde işyerinden ayrılabilir. İlkinde işveren onu işten çıkarırken, ikincisinde işçi kendisi işten çıkabilir. İşçinin kendisinin işten ayrıldığı durumlardan birisi de istifadır. Ama işveren işçinin istifasını kabul etmeyebilir. İşçiye ihtiyacı olduğunu ya da işin yarım kaldığını iddia edebilir. Böyle bir durumda ne olur? İşçinin istifası kabul edilmek zorunda mıdır?

İşçi ile işveren arasındaki ilişki

Bu ilişki temel olarak İş Kanunuyla ve bu kanunda yer almayan hükümler söz konusu olduğunda Türk Borçlar Kanunuyla düzenlenir. İş Kanunu, işçinin ya da işverenin iş sözleşmesini aniden feshetmemesi ve karşı tarafı zor durumda bırakmaması için özel hükümler getirmiştir. Ortada haklı bir neden olmadıkça, tarafların ansızın iş akitlerini feshetmelerini çeşitli yaptırımlara bağlamıştır.

Çünkü işçi ile işveren arasındaki ilişki nihayetinde bir özel hukuk ilişkisidir. Devletin bu ilişkiye müdahalesi de sınırlı olmalıdır. Kuralları koyan devlet, mali yaptırımlar öngörse de; iki taraf arasındaki ilişkinin asıl belirleyicisi en sonunda tarafların kendisi olacaktır.

İşçinin istifa etmesi

İşçi alacaklarında faiz başlangıcı ve oranları

Bu yazıya da göz atmak ister misiniz?

Buradaki istifadan kasıt, işçinin ortada haklı bir nedeni yokken, âdeta öylesine işten ayrılmasıdır. İşçi işi beğenmemiş olabilir, yeni bir iş bulmuş olabilir ya da artık çalışmak istemeyebilir. Böyle bir durumda işveren bir istifa mektubu vererek işten ayrılmak istediğini ifade eder.

Daha önce de yazdığım gibi, istifa eden işçi kıdem tazminatı hakkını yitirir. Bu nedenle, işçinin istifa etmesi aslında işveren için maddi anlamda iyi bir sonuçtur. Böylece işveren kıdem ve ihbar tazminatı ödeme yükümlülüğünde kurtulmuş olur. Yine de işveren için, işçinin istifası bazen olumsuz sonuçlar da doğurabilir. Bu durumda işveren işçisinin istifasını kabul etmeyebilir.

İşçinin istifasının kabul edilmemesi

istifanın kabul edilmemesi

İstifa eden işçinin önemli bir yükümlülüğü vardır: İhbar sürelerine uymak. İşçinin kıdemine göre belirlenen ihbar süreleri 2, 4, 6 ya da 8 hafta olarak belirlenmiştir. İstifa eden bir işçinin bu sürelere uyması ve en az bu süreler kadar önceden işverene fesih bildiriminde bulunması gerekir.

Ancak işçi dilerse, bu süreleri beklemez ve bu süreler kadar belirlenen ihbar tazminatını işverene ödeyerek işten derhal de ayrılabilir.

Hiçbir işverenin bir işçiyi zorla işyerinde tutma hakkı yoktur. İki taraf da hür iradesiyle diledikleri gibi hareket edebilir. Bu hareketlerin iş ahlakına uymaması halinde doğacak maddi yaptırımları İş Kanunu zaten belirlemiştir. Dolayısıyla, maddi yaptırımları ödemeyi göze alan tarafı, diğer taraf hukuken engelleyemez.

SONUÇ

İşçinin istifasının işveren tarafından kabul edilmemesi diye bir şey olamaz. Uygulamada işveren böyle bir tavır alsa bile, bunun hukuken hiçbir önemi yoktur. İşyerinde çalışmak istemeyen bir işçiyi o işyerinde tutacak bir yasal güç bulunmamaktadır.

İstifası kabul edilmeyen işçi sakin olmalı ve mümkünse notere giderek bir fesih ihtarnamesi çekmelidir. Bu ihtarnamede işten istifa ettiğini belirtmeli ve ardından ihbar süreleri kadar çalışmaya devam etmelidir.

İşçi ihbar sürelerini de beklemek istemiyorsa, yani derhal işten ayrılacaksa bu da mümkündür. Ama bu durumda işçi ihbar tazminatı ödemesi gerekeceğini bilmelidir.


İşçi Dünyası
Zeynel Abidin Özkale
İşçi Dünyası'nın editörü olan olan yazarın, İş ve Sosyal Güvenlik hukuku üzerine yazdığı diğer yazılarına buradan ulaşabilirsiniz.

6 Yorum

  1. ben 2 hafta önce istifamı verdim ama bugün bana çıkışım verilmedi istifamın kabul edilmediği söylendi ve 20 gün daha çalışmak zorunda olduğum söylendi ama ben çalışmak istemiyorum ne yapmalıyım

    1. Bu durumda ihbar süresini beklemeniz gerekir. Beklemezseniz, ihbar tazminatı ödemek zorunda kalabilirsiniz.

  2. İki ay öncesine kadar işverene işten ayrılacağını söyledim hatta iş aradığımı bildikleri için çalıştığım süre içinde iş yerinden izin alıp iş görüşmelerine. Bile gittim işi buldum ve istifamiı verdim istihfama bölge sorumlusunun adını yazdım onun yüzünden işten ayrılıyorum diye o gün başka bir iş yerine başladım sigorta girişim yapıldı ama eski iş yerim benim istifa kağıdını vermemiş 3 gün ise gelmedi diye iş çıkışını vermiş ama ben o süre içinde diğer iş yerinde çalışıyordum napmaliyim

    1. Rabia hanım, bunun sizin açınızdan tek bir olumsuz yanı olabilir. O da, işveren sizden ihbar tazminatı talep etme yoluna gidebilir. Böyle bir durumda da, gerekirse mahkemede, bu hususları izah edersiniz.

  3. Merhabalar ben çalıştığım işten istifamı yazarak bildirdim yazdığım istifamı mülki amirim resmini dolaptan alarak çekmiş ve kendi işverenime çalışanınız çıkış yapıyor ilgilenin diye mail atmış yazmış olduğum istifamı kendi şirketim aldı çıkışı sorduğumda çıkısımın olmadığını belirtti hala aynı yerde çalışmaktayım sormak istediğim ileride yazmış olduğum dilekçeyi kullanarak çıkış verebilirlermi istedikleri gibi?

    1. Merhaba. Buna net cevap vermek çok zor. Dilekçenizde tarih varsa, ileride kullanılması çok mantıklı olmayacaktır.

Bir yorum yaz

E-posta hesabınız, telefon ve şehir bilgileriniz yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.

Sitemizin en üstünde yer alan KİRACILARA MÜJDE başlıklı REKLAMI tıklayan ve ziyaret ettikleri sitede FORM dolduran okuyucularımızın yorumları ÖNCELİKLE cevaplanmaktadır.