İşçinin izninin yarıda kesilmesi

Yıllık iznin yarıda kesilmesi

Yıllık izne ayrılan işçinin, bu iznini yarıda kesmek zorunda kalması ihtimal dahilindedir. Sebebi ne olursa olsun iznini yarıda kesen ve işe dönen işçinin kullanmadığı izinler ne olacaktır? Bilindiği üzere devlet memurlarının izinlerini yarıda keserek göreve başlamaları durumunda, kullanmadıkları izinleri yanmıyor ve mevcut izinlerinin üzerine eklenmektedir. İşçiler için durum nasıldır?

Yıllık izin süreleri

Kısaca bahsetmek gerekirse işçilerin yıllık izinlerinin, kıdemlerine göre belirlendiğini söyleyebiliriz. İşyerindeki kıdemi 1-5 yıl arasında olan işçiye 14, 5-15 yıl arasında olan işçiye 20 ve 15 yıldan çok olan işçiye 26 iş günü izin verilmesi gerekmektedir. Bu izin süreleri en az olup iş sözleşmeleriyle ya da toplu iş sözleşmeleriyle elbette artırılabilmektedir.

İznin yarıda kesilmesi

Hangi gerekçeyle olursa olsun işçi, yıllık ücretli iznini kullanmaktayken işe dönmeye karar verebilir. İzinin kullanılmakta olduğu dönem sonu beklenmeden işe başlama anlamına gelen bu durum genelde acil ve beklenmedik vakalar sonucunda gerçekleşir. Bir yakının vefat etmesi, hastalık ya da doğum gibi nedenler dışında işçi, ortada bir sebep yokken de iznini yarıda kesip iş başı yapmak isteyebilir.

İşçilerin refakat izni hakkı

Bu yazıya da göz atmak ister misiniz?

Kalan izinler ne olacak?

yıllık izinden dönmek

Böyle bir durumda, işçinin yıllık iznini aldığı ve dolayısıyla kullansa da kullanmasa da bu hakkının sona erdiği söylenebilir mi? Bunun cevabını bulmak için iş mevzuatına baktığımıza açık bir hüküm görememekteyiz. Ancak şunu rahatlıkla söyleyebiliriz ki; işçinin yarda kestiği yıllık izninin kalan süresi elbette yanmayacak ve işçinin izin süreleri toplamına eklenecektir.

SONUÇ

Yıllık izne ayrılan işçinin iznini yarıda keserek işe dönmesi durumunda, bu işçinin kullanmadığı izinleri yanmaz. İşverenin, bu izinlerin onaylarının peşin olarak alındığını ve izin defterine işlendiğini ifade etmesi de sonucu değiştirmeyecektir. Yıllık iznin tamamlanmadan işe dönülmesi durumunda, tıpkı devlet memurlarında olduğu gibi kalan izinler işçinin toplam izin sürelerine eklenecektir.


İşçi Dünyası
Zeynel Abidin Özkale
İşçi Dünyası'nın editörü olan olan yazarın, İş ve Sosyal Güvenlik hukuku üzerine yazdığı diğer yazılarına buradan ulaşabilirsiniz.

5 Yorum

  1. Yarım günüm ramazan bayramında aldım kalan iznim 4.5 gün vardı onuda 2020 verdi 5 güne tamamladı bu sıkıntı yaratırmı yoksa 4.5 olarak kullanılır pazartesi tam gün saydılar

  2. Şöyle diyeyim kalan 4.5 gündü bidaki seneden yarım gün koyup 5gün yaptılar problem yaratırmı bilgi verirseniz sevinirim ben öncesinde ramazan bayramında yarım gün kullandım bu sene yaz iznimi 2020 üzerine eklediler yarım gün olarak

    1. Merhaba. Sorunuzu tam anlayamadım. Seneye olan izninizden yarım günü alıp bu senenin izninin üstüne mi koydular?

    1. Teknik olarak, sonraki senenin izni bu seneden kullandırılamaz. Ama yarım gün söz konusu ise, bu durumun önemli olmaması gerekir. Yanlış mı düşünüyorum? Burada sıkıntı ettiğiniz bir şey mi var?

Bir yorum yaz

E-posta hesabınız ve şehir bilgileriniz yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.