İşçinin maaşı haczedilebilir mi?

İşçi maaşına haciz koyulabilir mi?

İşçinin başkaca borçlarında dolayı hakkında icra takibi yapılabilir ve bu takip sonucunda maaşına haciz işlemi de uygulanabilir. Böyle bir şey mümkündür; ancak işçinin maaşının tamamına haciz koyulması işe mümkün değildir. O halde işçinin ücretinin ne kadarı haczedilebilir

Haciz nedir?

Haciz, icra müdürlüğü vasıtasıyla, borçlunun borcunun zorla tahsil edilmesidir. Bu bazen borçlya ait bir malın satılması yoluyla olduğu gibi bazen de maaşının belirli bir kısmının zorla kesilmesiyle olmaktadır. Böyle bir durumda işverene icra müdürlüğünden yazı gelmekte ve işveren de yazıda belirtilen kadar miktarı işçinin maaşından keserek icra müdürlüğünün hesabına yatırmaktadır.

İşçi maaşına haciz mümkün

Maaş, işçinin tek geçim kaynağı olsa da; borcundan dolayı işçinin maaşına haciz koyulması mümkündür. Ancak İş Kanunu, bu haczin miktarını sınırlamıştır. Buna göre işçinin maaşının en çok dörtte birine haciz koyulabilir. Bundan fazlasının haciz yoluyla kesilmesi yasal değildir. Bu hususta örnek bazı Yargıtay kararları şu şekildedir:

“O halde, mahkemece, 4857 Sayılı Kanunun 35 inci maddesine göre, işçinin almakta olduğu maaşının ancak 1/4’ü haczedilebileceğinden, öncelikle şikayetçi borçlunun işçi statüsünde çalışıp çalışmadığı araştırılarak, işçi olması halinde maaşının 1/4’ünden fazlası haczedilemeyeceğinden şikayetin kabulüne…” ( 12 Hukuk, 2010/33364 E.)

“4857 Sayılı Kanunun 35 inci maddesine göre, işçilerin aylık ücretlerinin dörtte birinden fazlası haczedilemez, maaş üzerinde birden fazla haciz bulunması halinde dahi kesinti ¼’ten fazla olamaz. Önceki dosya haczi sona ermeden sonraki haciz için kesinti yapılamaz. Görüldüğü üzere yasa, işçinin aylığının ¼ ünün haczine olanak vermektedir…” ( 12 Hukuk, 2009/20792 E.)

Kıdem ve ihbar tazminatının tamamı haczedilebilir

Burada kafa karıştıran bir husus da, kıdem ve ihbar tazminatlarının niteliğidir. Maaşın ancak dörtte birinin haciz edilebilmesinin sebebi, onun ücret niteliğinde bir ödeme olmasından kaynaklanmaktadır. İkramiye, prim ya da toplu sözleşme farklar da böyle kabul edilir.

Ancak kıdem tazminatı ve ihbar tazminatı ücret niteliğinde ödemeler değildir. Bu nedenle; işçinin kıdem ve ihbar tazminatlarının tamamı üzerine haciz işlemi uygulanabilir ve işverenler de böyle durumlarda gerekirse bu ödemelerin tamamını işçiye yapmak yerine icra müdürlüğüne göndermek zorundadır.

İşçi muvafakatname vermişse iş değişir

işçinin maaşı haczedilebilir mi

Burada önemli bir ayrıntıyı da hatırlatmak isterim. İcra hukukunda muvafakatname diye biline bir uygulama vardır. Bu uygulamada borçlu, maaşından belirli bir miktarda kesinti yapılmasına icra müdürlüğü nezdinde muvafakatname vermektedir.

Bu muvafakatnamenin önemi şudur; eğer işçi maaşına haciz geldikten sonra alacaklıya muvafakat vererek maaşından ¼ oranından fazla kesinti yapılmasına onay verirse, artık işçinin maaşının ¼ ünden fazlası da kesilebilir. Ancak işçi, daha maaşına haciz gelmeden önce bu muvafakatnameyi imzalamışsa, bu durumda muvafakatname geçersiz sayılır. Bir Yargıtay kararı şu şekildedir:

“Somut olayda işçi olan borçlu 23.10.2008 tarihinde evinde yapılan menkul haczi sırasında; maaşından her ay 400,00-TL. kesilmesine muvafakat etmiş ve 14.03.2009 tarihinde bu doğrultuda maaşına haciz konulmuştur. Bu muvafakat yukarıda belirtilen ilkeler çerçevesinde maaş haczinden önce (menkul mal haczi sırasında) olduğundan geçersizdir. O halde, şikayetin kabulüyle emekli maaşı üzerindeki haczin kaldırılmasına karar verilmesi gerekirken şikayetin reddine dair hüküm tesisi isabetsizdir.” ( 12 Hukuk, 2010/8484)

SONUÇ

Öncelikle sorumuzun cevabını verelim; evet işçi maaşı haczedilebilir. Ancak haciz miktarı, işçinin maaşının ¼ ünü geçemez. Yani işçinin kaç lira borcu olursa olsun, en çok maaşının dörtte birine haciz koyulabilir.

Ama işçi, maaşına haciz koyulduktan sonra, daha çok miktarın kesilmesi için muvafakatname imzalamışsa bu durumda ¼ ünden fazlası da haczedilebilir.

Son olarak; kıdem ve ihbar tazminatlarının bu kurallara tabi olmadığını ve tamamının haczedilebileceğini söylemem gerekir.


İşçi Dünyası
Zeynel Abidin Özkale
İşçi Dünyası'nın editörü olan olan yazarın, İş ve Sosyal Güvenlik hukuku üzerine yazdığı diğer yazılarına buradan ulaşabilirsiniz.

67 Yorum

 1. Efendim kolay gelsin iyi çalışmalar özel sektörde asgari ücret li olarak çalışmaktayım maaşımin 4/1 haczedilmekte ve icra dairesine ödenmektedir benim sorum çalıştığım işyerinde prim sistemi ugulamasi vardır eğer kotayı tutturuksak prim alıyoruz kazandığım prim parasından kesinti olurmu.yani primimden kesinti yapılırmı.

 2. Mrb öncelikle kolay gelsin benim maasimda haciz var 8 ve 9 ayda yeni dosya olarak kesilmeye baslandi yalniz benim maasim 8 nci ay en fazla 2.050 lira iken 851 lira kesildi 9 ncu ay ise enflasyon zammı ile maasim 2.142 lira oldu ama 1.240 lira maas aldım bodromu daha goremedigimden ne kadar kesildi bilmiyorum ama yine 4/1 den fazla olduğu kesin insan kaynaklarına sorduğumda dosya nda sendikadan gelen tüm paranın alınır diye bir ibare var dedi bu mumkun mu yani yakacak olsun bayram parası olsun yani hepsini alabilir mi onlarında 4/1 alması gerekmez mi sizce bu yasal mi ?

   1. Sendika ikramiyesi yakacak gece zammı yani sosyal hakların sendika sözleşmesinde olan herşeyi ediyorlarmış benim bu ayki sosyal haklarim dahil net maasim 2.142 lira ama 797 lira icra kesintisi olmuş

    1. Normalde kesilmemesi gerekir. Ama icra müdürlüğünden gelen yazının içeriğine bakmak gerekir. Orada, bu ödemelerin tamamının haczedilmesi istenmişse, bir avukata danışmanızı öneririm.

 3. merhaba bir soru yöneltmek istiyorum cevaplayana çok teşekkür ederim,
  maaşın 4/1 den fazla kesinti yapılabilir mi ? fazla mesai nin tamanını haczedilmiş bu normal mi ?

 4. Merhabalar ozel sektorde çalışıyorum maaşıma bu ay haciz geldi net aldigim maaş 2100 lira fakat yatan maasim 754 lira 4/1 inden cok fazla kesilmiş nasıl bir yol izlemeliyim.saygilarimla.

  1. Cihan bey, bu tutarın tamamı ücretiniz ise, yapılan uygulama yanlıştır. Ya da daha önce icra dairesine taahhüt imzaladınız mı?

    1. Bu durumda işyerine dilekçe vermenizi ve mümkünse İcra Dairesinden gelen yazıyı incelemenizi öneririm. Yazı içeriğinde ne kadarlık bir kesinti yapılması istenmiş?

 5. Merhaba,
  Kamuda işçi olarak çalışmaktayım. Maaşımda 1600 TL nafaka, 750 TL muvafakat verilmiş haciz, 1000 TL noterden verilmiş temlikname (borca karşılık) var. (net maaş 3500 TL)Elime neredeyse hiç para geçmiyor ve takdir edersiniz ki geçim zorluğu çekiyorum. Nasıl bir yol izlemem gerekir? Cevabınız için şimdiden teşekkür ederim.

 6. merhaba zeynel bey ben apartman gorevlisiyim 2014 te bir araba aldım senetle borcumu odedım senedımı ıstedım kaybettik dükkanı tasıdık o esnada kayboldu denildi sıkıntı olmaz meraklanma dediler ve bende guvendım borcuma karsılık yazı alamadım gecen sene aram acıldı bu sahısla ve bugun bana 4600 tl seneti icraya vermis ve 2014 yılından ıtıbaren faiz konulmus avukat parasıyla 7000 tl olmus benim bunu odemem zoruma gidiyor ne yapmam lazım parayı elden verdim verdigime dek hic bir kanıtım yok sahidimde yok ayrıca bankadan ipotekli kredili evim var buna haciz konulurmu ayrı yetten 2 adet ihtiyac kredilerim var maasa haciz geldigi zaman bu krediler de hesaplanır ona goremı hesaplanır odenecek tutar en kısa zamanda yardımcı olursanız sevinırım cunku 5 gunum var itiraz etmeme simdiden tesekkürler

  1. Yasin bey konu icrayla ilgili ve bizim uzmanlık alanımız dışında. Bir avukatla görüşmelisiniz.

 7. Merhaba. Özel bir şirkette maaşlı olarak çalışıyorum. Bundan 3 ay önce maaş hesabımda bulunan bir miktar paraya vergi dairesine olan borcumdan dolayı bloke koyuldu. Vergi dairesine gittim konuşmak için bana blokenin kalkması için dilekçe yazmamı ve maaş haczi talebinde bulunmamı söylediler aksi takdirde bloke kalkmaz dediler bende dedikleri gibi yaptım maaş haczim için dilekçe yazdım. Fakat iş yerime gelen haciz kagıdında mesailerim dahil 3/1 ine haciz konulması demiş. Ayrıca alacagım ikramiye ve primlerin hepsinin haciz yoluyla kendilerine yatmasını talep etmiş iş yerimden. Maaşım 1900 tl artı agi ve sosyal yardımlar ikramiyem dahil 2500 tl ve artı mesai alıyorum yani aylık 3500 tl falan oluyor. Bu 3/1 kesintiye tekrardan bir dilekçeyle itiraz edip 4/1 yaptirabilirmiyim. Teşekkürler.

  1. Tarık bey bir avukata danışmanızı öneririm. Ama bildiği kadarıyla, borçlu taahhüt verdiğine, artık 1/4 kuralı işlemiyor ve daha fazlasına da haciz koyulabiliyor.

 8. benim de bir dosyam var daha maaşıma haciz işlemi gerçekleşmedi uyarı geldi ne yapmam gerekiyor asgari ücret alıyorum yardımcı olursanız çok sevinirim

  1. Merhaba. Haciz gelirse yapabileceğiniz bir şey yok. Maaşınızın 1/4’üne kadar olan kısmı haczedilebilir.

 9. merhaba zeynel abidin özkale ben günlük işlerde yani yomiyeli çalışıyorum ayda 20 gün kadar aylık gelirim askari ücret dahi olmuyor haciz gelir mi teş

  1. Rüstem bey, borcunuz varsa haciz elbette gelebilir. Bir avukata danışırsanız, daha iyi olur.

 10. İyi günler. Ücretli Öğretmenlik yapıyorum. Maaşım her ay değişmekle birlikte asgari ücretin altında bir maaş alıyorum. Buna rağmen maaşım haciz var. 1.320 tl maaş aldığım halde 1/4 kesiliyor. Elime de çok komik bir rakam kalıyor. Sizce ne yapmalıyım? Asgari ücretin altındaki maaşlara da haciz konulabiliyor mu?

  1. İrfan bey, aldığınız ücret ne ise, onun 1/4’üne kadar kesilmesi yasaldır.

 11. Merhaba.ben hastanede tasorende calisordum.su an hastaneye isci daim edildik.tasoren kan maasimin1/4 u kesiliyodu.garanti bankasindan icraliktim.taseron sirketin muhasebesi 1.4 ini kesip geri kalan parayi bankaya yatirip maasimi cekiyodum.simdi kadrolu oldum .sirket yok.benim maasimi kim keser.hastanemi yoksa bankami.beni aydinlatrsaniz cok sewinirim.tesekkurler.

  1. Mustafa bey, maaşınızı hangi birim ödeyecekse, kesintiyi de o yapacaktır. Şirket ile artık bir bağlantınız kalmayacak.

  1. Evet Hasan bey, borcunuz ne kadar olursa olsun, her ay en çok 1/4’ünü kesebilirler.

 12. İyi günler Mustafa bey benim birikmiş nafaka borcum var 7376tl özel sektörde askeri ücretle çalışıyorum iş yerime yazı geldi her ay 209 tl ve maaşımın 4/1 kesilecek yazıyor benden nekadar kesinti yapılır

 13. 2 vergi dairesine totalde 35 bin tl borcum var maaş hesabım dahil bütün heswaplarıma e haciz geldi ve maaşımı çekemiyorum bunun için nereye itiraz etmem gerekiyor hangi yolu kullanmam gerekiyor.Vergi dairesini arayıp bunun yasal olmadıgını söylediğimde yasal masal bilmem itiraz et o zaman diyor.

  1. Merhaba. Ne yazık ki bu yasal bir durumdur. Vergi dairesine gidip süreç hakkında yüz yüze bilgi almanızı öneririm.

 14. Merhaba kolay gelsin ben senetle yaptığım bi alışverişten maaş haciz aldım maaşım1750toplam borcum 1091 tl masimin 4/1kesilecegi söylendi yanlız 20 günlük bi çalışmış ligim var bu Ay isten ayrıldım toplamda 20 günlük para alacağım 1405 tl kadar benim anlamadigim yatacak maaşımin 4_1 imi yoksa avans ödemesi dahilmi

  1. Merhaba. Ne kadar alacağınız varsa, bunun 1/4’ünü kesip icra müdürlüğüne gönderebilirler.

 15. Maasima bu ay haciz geldi.maasim 2500.1000 lira ay icinde avans aldim.1500 kalan alacagim.2500 uzerinden mi yoksa yatacak 1500 uzeendenmi kesnti olucak

  1. Aykut bey, 2500 liranın 1/4’üne kadar kesinti yapılabilir. Kalan alacağınız için de aynı oran geçerlidir. Ama tazminat alacaklarınız varsa, bunların tamamın el koyulabilir.

 16. Merhabalr maasımda haciz var 4de1 kesiliyor fakat ben işi bırakmak istedim ..muhasebecisi dediki son maaşın tamammini icra ya yatiracagim ..yani 17 günlük maaşımı ..
  Tamamını keseceklermis doğrumu efendim acaba ..tamamı kesilebilrmi

  1. Merhaba. Böyle bir şey yapılamaz. Ancak tazminat haklarınız varsa, bunların tamamı haczedilebilir.

 17. Asgari ücretle çalışıyorum. Bana haber verilmeden.. İş yerime bildirim yapılmadan maşımın. 4/1 i kesildi. Üstüne üstlük yaptığım mesailer ve agimi de katarak 4/1 ini haczetmişler..maaş. Bodromda kesinti gözükmüyor..işyerimin haberi yok.. Bu yasalmı.. Mesai ve agiminde 4/1 inide haczedebilirlermi

  1. Hakan bey, kesintiden işverenin haberi yoksa 1/4 oranında bu kesinti nerede yapılmış? Hangi aşamada para tahsil edilmiş?

 18. Merhabalar kredi kartından dolayı maaş haczi olacağına dair tarafıma kağıt geldi… maaşımı aldığım banka hesabımda 6 bin tl tutarında bloke koyuldu nekadar yatarsa okadar hesapdan düşüyo… borcum olan banka ayrı maaş aldığım banka ayrı bununla ilgili ne yapmam lazım…

 19. Merhaba mustafa bey benim bir bankaya 47 bin tl borcum var yanlız bu borç maaşımdan kesilirken yol parası ve yan gelirlerim hesaba dahil edilirmi yoksa sadece brüt üzerindenmi kesilir bodromda kesintisiz hali brüt olarak 2049.00 görünüyo acil cvp verirseniz sevinirim

  1. Nimet hanım, size ücret olarak net ne kadar ödeme yapılacaksa, bunun dörtte biri kesilecektir.

 20. 2110 TL maaşım ( 228 TL agi ve 300 TL yemek yol çocuk yakacak ) bu ek ödemeler ile birlikte 2110 maaşım icra kesintisi miktarı aylık nedir

 21. Iyi günler ben esimden ayrildim is yerinden den ayrıldım isyerimden 75.000 bin tl tazminat alacağım var bunu ayrıldığım esimde benimde hakkım var diye dava actı bunu ala bilirmi eski esim beni aydinlatirsanin cok memnun olurum.

  1. Mehmet bey, bu durum medeni hukukla ilgili ve benim uzmanlık alanım değil. O nedenle yardımcı olamayacağım.

 22. Merhaba.ben hastanede tasorende calisordum.su an hastaneye işçi kadrosuna geçtim.maaşımda haciz vardı haciz yazım kuruma ulaştı. Bu ay ikramiye verilecek haciz işlemi ikramiyenin tamamına mı yoksa 1/4 mi uygulanır.

 23. Merhaba Mustafa bey benim bir bankaya 5200 TL borcum var maaışıma geçen ay haciz geldi ve 1/4 kesinti yapılıyor fakat banka avukatı beni arayarak tamamını yatırmamı ve dosyayı kapatmamı istiyor aksi taktirde evdeki bazı eşyalara haciz memuru göndereceğini söylüyor böyle bir şey yapabilirmi SAYGILARIMLA.

  1. Raşit bey, bu durum icra hukukuyla ilgili ve açıkçası uzmanlık alanımız değil. Bir avukata danışmalısınız.

 24. Mustafa bey kamuda kadrolu işçiyim bankaya borcumdan dolayı maaşımın 1/4 üne icra konuldu. Lakin 52 günlük tediye ikramiyeminde tamamına el konuldu. İkramiyemin tamamına el konulması yasalmı eğer değilse ben bunu nasıl değiştiririm.

 25. Merhaba, işveren maaşımın bir kısmını elden makbuzla veriyor. 2 sorum var;
  1-) Noter onaylı haklı fesih ihbarıyla iş ten anında ayrılabilir miyim?

  2-)Emeği geçen bir kurum olduğu için sadece noter ihbarını verip ayrıldıktan sonra ben herhangi bir mahkeme süreci başlatmak zorunda mıyım? İçerde kalan maaşımı da hibe ederek işten ayrılırsam…
  Daha sonrasında işveren sözleşmemde yer alan bir maddeyi öne sürerek benden tazminat talep edebilir mi?
  (Nitelikli bir iş olması sebebiyle 20000 liralık tazminat maddesi bulunmaktadır.) Bu talebi haklı feshim, direk fesh edecek midir?

  Teşekkürler

 26. merhaba, maasim uzerinden birden fazla haciz var net maasim 2600 lira ancak her ay elime 4/2si kesilmis sekilde maas geciyor. yasal hak 4/1 olmasina ragmen durum bu olduguna gore, bu durumu nasil bertaraf edebilir, maasimi nasil 4/1 kesintili hale getirebilirim? yardiminiza ihtiyacim var, simdiden tesekkürler.

  1. Mert bey, ikiden fazla da koyulabilir. Ama maaşınızın dörtte birinden fazlası haczedilemez. Yalnız, icra müdürlüğü nezdinde muvafakat verdiyseniz, durum değişir.

 27. Merhaba benim iki banka kredi karti ve sekiz avm toplam 10 yerle icraligim simdi maas haczi gelirse asgari ucretim olan 1600 agi dahil 1725 tl den ne kadar elime gecer bir diger sorumda ikiden fazlada haciz konur demissiniz biri bitmeden diger alacakli maas haczi uygulayabilirmi son olarak maas haczi yasarken diger alacaklilar ev haczi vs gibi bir islem yapabilirmi cevaplarsaniz sevinirim

  1. Serkan bey ev haczi elbette olabilir. Ama kaç haciziniz olursa olsun, maaşınızın en çok dörtte biri haczedilebilir.

 28. İyi günler benim çalıştığım son şirkette maaşıma haciz konulmuştu aldığım maaş 1818 lira maaş alıyodum kesinti olduğu için hacizden dolayı şirket 1043 lira yatırıyodu yani 774 lira kesiyodu fakat bu 4 1 değil fazla kesiliyodu bi yere sordum dedilerki bürütten hesapla öylede hesaplıyodum 635 lira kesilmesi gerekiyoken fazla kesiliyodu ve ben kesinlikle bi talimat vermedim nedendir muhasebede mi sıkıntı var yoksa başka kanun mu var

  1. Adem bey daha önce borcunuz için icra dairesinde muvafakat vermediyseniz, icra müdürlüğüne dilekçe vererek kesintinin durumunu sorun.

 29. Merhaba alacağım için 13 ağustos itibariyle icra takibi başlattım, bundan sonraki süreç nasıl işler? karşı tarafa tebligatın gitmesi ve eline geçtikten sonra bir süre geçmesi gerekiyor mu? eğer bir süre varsa ve bu süre dolduğunda ben ne yapmalıyım?

  1. Hilal hanım sorunuz icra hukukunu ilgilendiriyor ve bu konuda ne yazık ki bileğimiz yok. Bir avukattan profesyonel destek almanız iyi olurdu.

Bir yorum yaz

E-posta hesabınız, telefon ve şehir bilgileriniz yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.

YouTube kanalımıza üye olan ziyaretçilerimizin yorumları öncelikle cevaplanmaktadır. Yorum yaptığınız kullanıcı adıyla YouTube kullanıcı adınızın aynı olması yeterlidir.