İşçinin maaşı haczedilebilir mi?

İşçi maaşına haciz koyulabilir mi?

İşçinin başkaca borçlarında dolayı hakkında icra takibi yapılabilir ve bu takip sonucunda maaşına haciz işlemi de uygulanabilir. Böyle bir şey mümkündür; ancak işçinin maaşının tamamına haciz koyulması işe mümkün değildir. O halde işçinin ücretinin ne kadarı haczedilebilir

Reklam

Haciz nedir?

Haciz, icra müdürlüğü vasıtasıyla, borçlunun borcunun zorla tahsil edilmesidir. Bu bazen borçlya ait bir malın satılması yoluyla olduğu gibi bazen de maaşının belirli bir kısmının zorla kesilmesiyle olmaktadır. Böyle bir durumda işverene icra müdürlüğünden yazı gelmekte ve işveren de yazıda belirtilen kadar miktarı işçinin maaşından keserek icra müdürlüğünün hesabına yatırmaktadır.

İşçi maaşına haciz mümkün

Maaş, işçinin tek geçim kaynağı olsa da; borcundan dolayı işçinin maaşına haciz koyulması mümkündür. Ancak İş Kanunu, bu haczin miktarını sınırlamıştır. Buna göre işçinin maaşının en çok dörtte birine haciz koyulabilir. Bundan fazlasının haciz yoluyla kesilmesi yasal değildir. Bu hususta örnek bazı Yargıtay kararları şu şekildedir:

“O halde, mahkemece, 4857 Sayılı Kanunun 35 inci maddesine göre, işçinin almakta olduğu maaşının ancak 1/4’ü haczedilebileceğinden, öncelikle şikayetçi borçlunun işçi statüsünde çalışıp çalışmadığı araştırılarak, işçi olması halinde maaşının 1/4’ünden fazlası haczedilemeyeceğinden şikayetin kabulüne…” ( 12 Hukuk, 2010/33364 E.)

“4857 Sayılı Kanunun 35 inci maddesine göre, işçilerin aylık ücretlerinin dörtte birinden fazlası haczedilemez, maaş üzerinde birden fazla haciz bulunması halinde dahi kesinti ¼’ten fazla olamaz. Önceki dosya haczi sona ermeden sonraki haciz için kesinti yapılamaz. Görüldüğü üzere yasa, işçinin aylığının ¼ ünün haczine olanak vermektedir…” ( 12 Hukuk, 2009/20792 E.)

Kıdem ve ihbar tazminatının tamamı haczedilebilir

Burada kafa karıştıran bir husus da, kıdem ve ihbar tazminatlarının niteliğidir. Maaşın ancak dörtte birinin haciz edilebilmesinin sebebi, onun ücret niteliğinde bir ödeme olmasından kaynaklanmaktadır. İkramiye, prim ya da toplu sözleşme farklar da böyle kabul edilir.

Ancak kıdem tazminatı ve ihbar tazminatı ücret niteliğinde ödemeler değildir. Bu nedenle; işçinin kıdem ve ihbar tazminatlarının tamamı üzerine haciz işlemi uygulanabilir ve işverenler de böyle durumlarda gerekirse bu ödemelerin tamamını işçiye yapmak yerine icra müdürlüğüne göndermek zorundadır.

İşçi muvafakatname vermişse iş değişir

işçinin maaşı haczedilebilir mi

Burada önemli bir ayrıntıyı da hatırlatmak isterim. İcra hukukunda muvafakatname diye biline bir uygulama vardır. Bu uygulamada borçlu, maaşından belirli bir miktarda kesinti yapılmasına icra müdürlüğü nezdinde muvafakatname vermektedir.

Bu muvafakatnamenin önemi şudur; eğer işçi maaşına haciz geldikten sonra alacaklıya muvafakat vererek maaşından ¼ oranından fazla kesinti yapılmasına onay verirse, artık işçinin maaşının ¼ ünden fazlası da kesilebilir. Ancak işçi, daha maaşına haciz gelmeden önce bu muvafakatnameyi imzalamışsa, bu durumda muvafakatname geçersiz sayılır. Bir Yargıtay kararı şu şekildedir:

“Somut olayda işçi olan borçlu 23.10.2008 tarihinde evinde yapılan menkul haczi sırasında; maaşından her ay 400,00-TL. kesilmesine muvafakat etmiş ve 14.03.2009 tarihinde bu doğrultuda maaşına haciz konulmuştur. Bu muvafakat yukarıda belirtilen ilkeler çerçevesinde maaş haczinden önce (menkul mal haczi sırasında) olduğundan geçersizdir. O halde, şikayetin kabulüyle emekli maaşı üzerindeki haczin kaldırılmasına karar verilmesi gerekirken şikayetin reddine dair hüküm tesisi isabetsizdir.” ( 12 Hukuk, 2010/8484)

SONUÇ

Öncelikle sorumuzun cevabını verelim; evet işçi maaşı haczedilebilir. Ancak haciz miktarı, işçinin maaşının ¼ ünü geçemez. Yani işçinin kaç lira borcu olursa olsun, en çok maaşının dörtte birine haciz koyulabilir.

Ama işçi, maaşına haciz koyulduktan sonra, daha çok miktarın kesilmesi için muvafakatname imzalamışsa bu durumda ¼ ünden fazlası da haczedilebilir.

Son olarak; kıdem ve ihbar tazminatlarının bu kurallara tabi olmadığını ve tamamının haczedilebileceğini söylemem gerekir.

Reklam
,
İşçi Dünyası
Zeynel Abidin Özkale
İşçi Dünyası'nın editörü olan olan yazarın, İş ve Sosyal Güvenlik hukuku üzerine yazdığı diğer yazılarına buradan ulaşabilirsiniz.
Reklam

24 Yorum

 1. İyi günler. Ücretli Öğretmenlik yapıyorum. Maaşım her ay değişmekle birlikte asgari ücretin altında bir maaş alıyorum. Buna rağmen maaşım haciz var. 1.320 tl maaş aldığım halde 1/4 kesiliyor. Elime de çok komik bir rakam kalıyor. Sizce ne yapmalıyım? Asgari ücretin altındaki maaşlara da haciz konulabiliyor mu?

  1. İrfan bey, aldığınız ücret ne ise, onun 1/4’üne kadar kesilmesi yasaldır.

 2. merhaba zeynel abidin özkale ben günlük işlerde yani yomiyeli çalışıyorum ayda 20 gün kadar aylık gelirim askari ücret dahi olmuyor haciz gelir mi teş

  1. Rüstem bey, borcunuz varsa haciz elbette gelebilir. Bir avukata danışırsanız, daha iyi olur.

 3. benim de bir dosyam var daha maaşıma haciz işlemi gerçekleşmedi uyarı geldi ne yapmam gerekiyor asgari ücret alıyorum yardımcı olursanız çok sevinirim

  1. Merhaba. Haciz gelirse yapabileceğiniz bir şey yok. Maaşınızın 1/4’üne kadar olan kısmı haczedilebilir.

 4. Merhaba. Özel bir şirkette maaşlı olarak çalışıyorum. Bundan 3 ay önce maaş hesabımda bulunan bir miktar paraya vergi dairesine olan borcumdan dolayı bloke koyuldu. Vergi dairesine gittim konuşmak için bana blokenin kalkması için dilekçe yazmamı ve maaş haczi talebinde bulunmamı söylediler aksi takdirde bloke kalkmaz dediler bende dedikleri gibi yaptım maaş haczim için dilekçe yazdım. Fakat iş yerime gelen haciz kagıdında mesailerim dahil 3/1 ine haciz konulması demiş. Ayrıca alacagım ikramiye ve primlerin hepsinin haciz yoluyla kendilerine yatmasını talep etmiş iş yerimden. Maaşım 1900 tl artı agi ve sosyal yardımlar ikramiyem dahil 2500 tl ve artı mesai alıyorum yani aylık 3500 tl falan oluyor. Bu 3/1 kesintiye tekrardan bir dilekçeyle itiraz edip 4/1 yaptirabilirmiyim. Teşekkürler.

  1. Tarık bey bir avukata danışmanızı öneririm. Ama bildiği kadarıyla, borçlu taahhüt verdiğine, artık 1/4 kuralı işlemiyor ve daha fazlasına da haciz koyulabiliyor.

 5. merhaba zeynel bey ben apartman gorevlisiyim 2014 te bir araba aldım senetle borcumu odedım senedımı ıstedım kaybettik dükkanı tasıdık o esnada kayboldu denildi sıkıntı olmaz meraklanma dediler ve bende guvendım borcuma karsılık yazı alamadım gecen sene aram acıldı bu sahısla ve bugun bana 4600 tl seneti icraya vermis ve 2014 yılından ıtıbaren faiz konulmus avukat parasıyla 7000 tl olmus benim bunu odemem zoruma gidiyor ne yapmam lazım parayı elden verdim verdigime dek hic bir kanıtım yok sahidimde yok ayrıca bankadan ipotekli kredili evim var buna haciz konulurmu ayrı yetten 2 adet ihtiyac kredilerim var maasa haciz geldigi zaman bu krediler de hesaplanır ona goremı hesaplanır odenecek tutar en kısa zamanda yardımcı olursanız sevinırım cunku 5 gunum var itiraz etmeme simdiden tesekkürler

  1. Yasin bey konu icrayla ilgili ve bizim uzmanlık alanımız dışında. Bir avukatla görüşmelisiniz.

 6. Merhaba,
  Kamuda işçi olarak çalışmaktayım. Maaşımda 1600 TL nafaka, 750 TL muvafakat verilmiş haciz, 1000 TL noterden verilmiş temlikname (borca karşılık) var. (net maaş 3500 TL)Elime neredeyse hiç para geçmiyor ve takdir edersiniz ki geçim zorluğu çekiyorum. Nasıl bir yol izlemem gerekir? Cevabınız için şimdiden teşekkür ederim.

 7. Merhabalar ozel sektorde çalışıyorum maaşıma bu ay haciz geldi net aldigim maaş 2100 lira fakat yatan maasim 754 lira 4/1 inden cok fazla kesilmiş nasıl bir yol izlemeliyim.saygilarimla.

  1. Cihan bey, bu tutarın tamamı ücretiniz ise, yapılan uygulama yanlıştır. Ya da daha önce icra dairesine taahhüt imzaladınız mı?

    1. Bu durumda işyerine dilekçe vermenizi ve mümkünse İcra Dairesinden gelen yazıyı incelemenizi öneririm. Yazı içeriğinde ne kadarlık bir kesinti yapılması istenmiş?

 8. merhaba bir soru yöneltmek istiyorum cevaplayana çok teşekkür ederim,
  maaşın 4/1 den fazla kesinti yapılabilir mi ? fazla mesai nin tamanını haczedilmiş bu normal mi ?

 9. Mrb öncelikle kolay gelsin benim maasimda haciz var 8 ve 9 ayda yeni dosya olarak kesilmeye baslandi yalniz benim maasim 8 nci ay en fazla 2.050 lira iken 851 lira kesildi 9 ncu ay ise enflasyon zammı ile maasim 2.142 lira oldu ama 1.240 lira maas aldım bodromu daha goremedigimden ne kadar kesildi bilmiyorum ama yine 4/1 den fazla olduğu kesin insan kaynaklarına sorduğumda dosya nda sendikadan gelen tüm paranın alınır diye bir ibare var dedi bu mumkun mu yani yakacak olsun bayram parası olsun yani hepsini alabilir mi onlarında 4/1 alması gerekmez mi sizce bu yasal mi ?

   1. Sendika ikramiyesi yakacak gece zammı yani sosyal hakların sendika sözleşmesinde olan herşeyi ediyorlarmış benim bu ayki sosyal haklarim dahil net maasim 2.142 lira ama 797 lira icra kesintisi olmuş

    1. Normalde kesilmemesi gerekir. Ama icra müdürlüğünden gelen yazının içeriğine bakmak gerekir. Orada, bu ödemelerin tamamının haczedilmesi istenmişse, bir avukata danışmanızı öneririm.

 10. Efendim kolay gelsin iyi çalışmalar özel sektörde asgari ücret li olarak çalışmaktayım maaşımin 4/1 haczedilmekte ve icra dairesine ödenmektedir benim sorum çalıştığım işyerinde prim sistemi ugulamasi vardır eğer kotayı tutturuksak prim alıyoruz kazandığım prim parasından kesinti olurmu.yani primimden kesinti yapılırmı.

Bir yorum yaz

E-posta hesabınız, telefon ve şehir bilgileriniz yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.