İşçinin sağlık sorunları nedeniyle işten ayrılması

Sağlık nedeniyle işten ayrılma

Sağlık sorunu yaşayan bir işçi için birden çok ihtimal söz konusu olabilir. İşçi birkaç gün rapor alarak istirahat edebilir, her şeye rağmen çalışmaya devam edebilir, uzun vadeli bir rapor alabilir ya da işçi bu sağlık problemi nedeniyle işten ayrılmak isteyebilir. Bu yazımızın konusu, sağlık sorunu yaşayan işçinin bu nedenle işten ayrılması hakkında olacaktır.

Hastalık geçiren ya da sağlık problemi olan işçi

Yukarıda da belirttiğim üzere işçinin birkaç günlük ya da buna benzer kısa süreli rahatsızlıklar yaşaması sık rastlanan bir durumdur. Böyle bir durumda işçi bazen sağlık raporu alarak bazen de işvereninin bilgisi dahilinde dinlenerek sağlığına kavuşmaktadır. Ancak bu yazının konusu, işçinin uzun vadeli devam eden, işini yapmasını engelleyen bir hastalığının bulunması ya da işçinin çalışmaya devam etmesi halinde sağlık probleminin ilerlemesinin muhtemel olması halinde ne yapılabileceği ile ilgilidir. Ayrıca, sık sık rapor alan işçinin işveren tarafından işten çıkarılması konusunda şu yazıma da göz atabilirsiniz.

Hasta olan işçi kıdem tazminatını alarak işten ayrılabilir mi?

Sağlık sorunları, işçinin kıdem tazminatı alarak işten ayrılabileceği hallerden birisidir. Ancak her tür sağlık probleminin işçiye bu hakkı vereceğini söyleyemeyiz. Bu noktada elbette ki işverenin de sınırsız bir takdir hakkı yoktur. O halde bunun kriterleri nelerdir? İşçinin, yaşadığı sağlık problemi nedeniyle işten ayrılmak istemesi durumunda; rahatsızlığının İş Kanununun 24üncü maddesinin 1inci fıkrasında yazılı şu iki durumdan birine uyması gerekmektedir.

İşçinin yaptığı işin, işçinin sağlığı veya yaşayışı için tehlike oluşturması

İşçinin sık sık rahatsızlanması ya da dönemler itibariyle hastalıklar yaşaması nedeniyle kıdem tazminatını alarak işten ayrılabilmesi için ilk şart; işçinin yapmakta olduğu işin, niteliği itibariyle, işçinin sağlığı için ya da yaşamı için tehlike oluşturması durumudur.

İşverenin ya da başka bir işçinin bulaşıcı veya işçinin işi ile bağdaşmayan bir hastalığa tutulması

Bu durumu ikiye ayırmakta fayda görüyorum. Burada kastedilen işveren işçinin sürekli olarak yakından ve doğrudan buluşup görüştüğü işverendir. Yani eğer işçinin işverenine doğrudan bir yakınlaşması yoksa ya da onunla sürekli ve yakından görüşmüyorsa, bu işverenin hastalığı nedeniyle işten ayrılmak mümkün değildir.

İkincisi ise işyerinde çalışan başka bir işçinin hastalanması halidir. Hem işverenin hem de işçinin hastalanması hallerinde; bu hastalığın ya bulaşıcı bir hastalık olması gerekir ya da işçinin işi ile bağdaşmayan bir hastalık olması gerekir.

Sağlık raporu alınmalı

sağlık nedeniyle kıdem tazminatı

İşverenin ya da başka bir işçinin bulaşıcı hastalığı nedeniyle işten ayrılma durumunda elbette bir sağlık raporuna ihtiyaç yoktur. Çünkü bunlar işçinin iradesi dışında ve ondan bağımsız gerçekleşen hastalıklar olup üçüncü şahısların hastalıkları için işçinin rapor alması beklenemez.

Ancak kendi hastalığı nedeniyle çalışamayacağını iddia eden işçinin, işten ayrıldıktan sonra mağduriyet yaşamaması için, bu durumu bir sağlık raporuyla belgelendirmesinde fayda vardır. Neticede, sadece işçisinin beyanıyla işverenin ona kıdem tazminatını ödemesini beklemek çok da mümkün olmayacaktır. Alınacak sağlık raporunda; işçinin yapmakta olduğu işin, niteliği itibariyle, işçinin sağlığı için ya da yaşamı için tehlike oluşturduğuna dair bir ibarenin bulunması gerekecektir.

İşçinin sağlık sorunlarına ilişkin örnekler

Durumu somutlaştırmak adına birkaç örnek vermek isterim. Birinci örneğimizde işçinin bel fıtığı olduğunu ve işyerindeki görevinin de sürekli eğilip kalkmayı ya da malzeme kaldırmayı gerektiren bir iş olduğunu varsayalım. Bu işçinin, fiilen yapmakta olduğu işin, sağlığı için tehlike oluşturduğuna dair bir rapor alması muhtemeldir ve böyle bir rapor alması halinde kıdem tazminatını alarak işten ayrılabilmesi gerekir.

Aynı işçinin masa başında muhasebe işi yaptığını varsayalım. Bu durumda bu işçinin yaptığı işin, sağlığı için tehlike oluşturduğunu söylemek pek de mümkün olmayacaktır. Ancak yine de, burada son sözün doktorlarda olduğunu düşünüyorum. İşçinin yaptığı işin sağlığı için tehlike oluşturduğunu söyleyen bir sağlık raporunu doğru kabul etmekte fayda vardır.

Sağlık nedeniyle işten ayrılan işçinin ihbar tazminatı

Yukarıda belirttiğim şartlarda, sağlık nedeniyle işten ayrılan işçinin kıdem tazminatını alma hakkı vardır. Ancak böyle bir durumda işçi, ihbar tazminatı alma hakkını kaybedecektir.

SONUÇ

İşçiye göre ne kadar ağır ve önemli olursa olsun; her sağlık problemi, işçiye kıdem tazminatını alarak işten ayrılma imkanı vermez. Burada temel kriter; işçinin fiilen yaptığı işin, onun sağlığı ya da yaşamı için tehlike oluşturmasıdır.

Böyle bir durumun sağlık raporuyla belgelenmesi halinde, işçinin kıdem tazminatının ödenmesi gerektiğini düşünüyorum. Buna rağmen sağlık raporu alan bir işçinin; işvereninin kıdem tazminatını ödememesi halinde ve işçinin bunu dava konusu yapması durumunda, yaptığı işin sağlığına olumsuz etkisini mahkemede yine de kanıtlaması gerekeceğini de unutmaması gerekir.

148 Yorum

 1. annem 7 yıldır bir firmada iişçi olara çalışıyor. işten kendi isteği ile ayrılmak istiyor. sağlık problemi olarak hastalık nedeni ile tek böbrekli ağır işlerde çalışamaz raporu mevcut, çalıştığı kurumda i iş aradaşları ile de problem yaşıyor. sağlık sorunuunu belirterek işten kıdem tazminatını alarak çıkış isteyebilir mi?

  1. Melek hanım, evet isteyebilir ama ödenmezse ne olur? Dava açmanız gerekir ve bu durumda sağlık raporunu ve diğer hususları değerlendirecek olan mahkemedir. Kesin cevap vermem mümkün olmaz.

 2. Merhaba;

  Annemin 5 yıldır çalıştığı iş yerinde yaklaşık 1 yıl önce almış olduğu tozlu işte çalıştırılmaması uygundur raporuna karşılık
  İş yerinde tozlu işlerden uzak tutulmuştur.
  İş yeri hekimi yaklaşık 1 hafta önce hastaneye rahatsızlandığı için sevk yazmış ve hastaneye gittik den sonra da sonuçlar henüz açıklanmadığı
  Halde tozlu işte çalışmaya verilmiştir ve bu zorunlu olarak yapılmıştır.
  İş yeri hekiminin ‘’her yerde toz var ve sağlığına problem olabilir’’ diye sevk ettiği halde iş yeri tazminat hakkını kaybetmesi için
  Yıldırıp işten kendi isteği ile çıkması için bu yola başvurmuştur.

  Tazminat hakkını ödemeleri durumunda işten ayrılacaktır ancak bu tazminat hakkı için nerelere başvurması gerekmektedir.

  Nasıl bir yol izlenmesi gerekiyor.

  Yardımcı olur musunuz ?

  Teşekkürler.

  1. Merhaba. Erkan bey böyle bir durumda işçinin iki seçeneği vardır. Ya çalışmaya devam eder ya da işten ayrılarak kıdem tazminatını talep eder. İkinci yol seçilecekse mutlaka noterden ihtarname göndererek işten ayrılmak ve bu ihtarnamede işten ayrılış gerekçesini açıkça belirtmek gerekir. Anneniz de ihtarname göndermeli ve beklemelidir. Süresi içinde kıdem tazminatı ödenmezse dava açması gerekir. Dava aşamasında mahkeme sağlık raporu başta olmak üzere tanıkları ve diğer delilleri değerlendirerek bir sonuca varacaktır.

 3. Mustafa Bey merabalar;

  ozel sektorde kurumsal bir firmada sevkiyatcilik pozisyonunda 2 yildir calismaktayim gectigimiz ay siddetli bel agrisi sebebiyle beyin ve sinir cerrahisi kliniginde muayene oldum emar sonuclarina gore iki adet bel fitigim oldugu sonucuna varildi cerrahi mudahalenin yasim itibariyle fazla gerekmedigi fizik tedavi ve istirahatla iyilesebilecegim tezine varildi
  Ne yazik ki benim bel agrilarim halen devam ediyor benim rahatsizligim meslek hastaligi kategorisene girermi
  Is verenimden talebim beni baska bir bolumde calismaya devam etmem yonunde oldu fakat kadro olmadigi one surulerek var olan haklarimi (kidem tazminati – yillik ucretli izin ) tarafima odeyerek is akdimi fesetmem yonunde oldu
  Bundan sonraki surecte nasil bir yol izlemem gerektiği hususunda sizden bilgi istiyor gerekirse maddi tazminat davasi acilmasi hakkında beni bilgilendirmenizi rica ediyorum

  1. Caner bey geçmiş olsun. Açıkçası, işverenin tutumunun hukuki ve doğru olduğu kanaatindeyim. Bu durumda birçok işyeri, kıdem tazminatı ödeme taraftarı değilken, aslında işvereniniz ödemek zorunda olmadığı halde tazminatınızı ödemiş. Buna göre değerlendirmenizde fayda var. Yine de işe iade davası açabilirsiniz.

 4. Merhaba kolay gelsin. Zincir marketlerde calisiyorum 2 ay once ameliyat oldum. 45:gun rapor aldım . Şimdi tekrar basladim. 2 tane bel fıtığım vardı birini aldirdim. 1 daha var kucukmus. Bel fıtığindan ameliyat olmak is akdi fesih icin yeterlimidir. Kolay gelsin

  1. Muammer bey, bu sorunun kesin bir cevabı yok. Çünkü önemli olan, hastalığınızla yaptığınız iş arasında bağ kurulmasıdır. Bunu da benim bilmem ne yazık ki mümkün değil.

 5. Merhaba Mustafa bey,

  Bana MS teşhisi konuldu.şuan için fiziksel bir rahatsızlığım yok ancak psikolojik olarak biraz yıprandım.İşyerimde bazen aşırı yorgunluk yaşıyorum işlerimi aksatmama sebep oluyor.MS hastası olduğuma dair doktor raporum var.Bu rapora istinaden işten çıkmak istesem tazminatımı alabilirmiyim.

  Teşekkürler

  1. Engin bey, bu raporda hastalığınızla yaptığınız iş arasında bağlantı kurulması gerekir.

 6. iyi de bu raporu nerden nasııl alıyoruz. dokturun takdiri mi nedir ne değildir bunlardan bahsetmiyorsunuz…

  1. Raporu her hangi bir hastaneden alabilirsiniz. Elbette doktorun takdiri olacaktır, neticede rahatsızlığın varlığına ve çalışma şartlarınıza göre karar verecek olan odur.

 7. merhaba 360 gundur depo gorevlisi olarak calisiyorum.agir kaldirip soguk havaya maruz kaliyorum.yarin m ar a giricem. agir kaldiramadigim ve egilip kalkamadigim icin senelik izne ayrildim.yarin bitiyo ise gidicem mecburen yarin is basi yapcam ama halen agrilarim var ne yapacagimi bilmiyorum.

 8. ben bir sirkette 6 yıldır calısıyorum ilk işe girişim hiç bir hastalığım yoktu 2 yıl sonra bu şirkette stres ve sıkıntıdan dolayı epilepsi hastası oldum .Depo personeli olarak çalışıyorum doktroum depoda çalışmamın uygun olmayacağını dair rapor yazdı ama patronum raporu dinlemedi. Beni hala depoda çalıştırıyor.Bu durumda ben ne yapmalıyım

  1. Mehmet bey, yapabileceğiniz tek şey rapora dayanarak haklı fesih yaparak işten ayrılmaktır. Raporu da çalışma koşullarını da mahkeme takdir edecek ve karar verecektir.

 9. astım hastasıyım… mağazada çalışıyorum mağazamız çok tozlu toza karşı alerjim gelişti ve nefes darlığı yaşamaktayım… ilaçlarımı değiştirdi doktorum pulmıcort vb ilaçları verdi buna istinaden sağlık problemimi bu ay içerisinde şiddetlendi astım durumum kritik seviyeye geldi sürekli askırma ve burun kaşıntısı bunu bağlı olarak ciğerlerimde bir ağrı söz konusu astımım dönem dönem mağazada tetiklenmeye başladı… bu ay içerisinde yaklaşık 4 iş günü kadar rapor aldım…önceki aylarda da bunu sıklıkla yaşamaya başladım yaklaşık 5 ay kadar öncesi de bu durum aynı seyirini gösterdi fakat iş değişikliği yapmak istiyorum. iş den ayrılmak istiyorum hastaneden doktordan bir yazı alsam şirketime bildirsem kıdem tazminatına tabi olur muyum teşekkür ederim şimdiden.

  1. Sorunuzun net bir cevabı yok. Ama sağlık raporu sonunda kıdem tazminatınız ödenmezse dava açabilirsiniz. Mahkeme hem raporu hem de diğer hususları değerlendirerek bir karara varacaktır. Bunun için de gerekirse bilirkişi atayarak mağazanın çalışma ortamını bile inceletebilir. Sonuç olarak, size net cevap vermem mümkün olmaz.

 10. Mustafa Bey, Merhabalar. 02.02.2017 Tarihinde, iş yerimde çalışırken pıhtı atması sonucu kısmi felç geçirdim. Yaklaşık 12 yıldır çalıştığım iş yerimde, Aralık, Ocak, Şubat aylarına ait maaşım yatırılmadı. Ayrıca çalışma süremin tümüne ait olan tazminatımı ödemek için bize taksit seçeneği sunuldu. Başlangıç tarihi 01.01.2017 olacak şekilde 24 ay içerisinde ödeme yapacaklarına dair bir sözleşme imzalattılar bizlere. Ancak biz bu sözleşmenin altına ”başlangıç tarihinden itibaren ödeme yapılmaması durumunda bu sözleşme geçersizdir” diye not düştük ve imzalar atıldı. Son 3 ay içerisinde ne maaş ödemem yapıldı ne de tazminat ödemem yapıldı. Tedavi gördüğüm hastane sadece 30 günlük rapor verdi. Raporun süresi de 17.03.2017 tarihinde doldu ve ek olarak rapor vermeyeceklerini söylediler. Şu an fiziki olarak çalışabilecek durumda değilim. Vücudumun sağ kısmını kullanamıyorum. İşten ayrılmak yerine onların beni işten çıkarmasını sağlayabilme şansım var mı ? Ayrıca bu iş yerimden kalan maaşımı, tazminatımı ve SGK’dan işsizlik maaşı almak için ne yapmam gerekiyor? Teşekkür ederim.

  1. Mustafa bey geçmiş olsun. İşten ayrıldınız mı ayrılmadınız mı? Orasını tam anlayamadım.

 11. Eşim kanser hastası işten çıkmak zorundayım bakmak durumdayım. 6 yıldır çalıştığım iş yerinden kıdem Tazimatını alabilir miyim zorunlu sebeplerden dolayı çıkacağım?

  1. Çok geçmiş olsun. Dilerim eşiniz en kısa zamanda sağlığına kavuşur. Ancak ne yazık ki İş Kanununda böyle bir hak bulunmamaktadır. Yani bu gerekçeyle işten ayrılırsanız, kıdem tazminatı hak edemezsiniz.

 12. merhaba.ben.6.yıldır.bir.iş.yerinde.çalışıyorum.doktora.gittim.rapor.verdi.çalıştığım.ortam.çok.tozlum
  .ve.kimyasal.iş.yerinden.tazminatımı.alıp.çıkabilirmiyim.

  1. Diğer yorumlarda da belirttiğim gibi, sorunuzun kesin bir cevabı yoktur. Raporda, çalışma ortamınızın sağlığınıza etkisine dair kesin sonuçlar varsa olabilir. Yine de işveren kıdem tazminatınızı ödemezse son kararı mahkeme verecektir.

 13. merhaba mustafa bey çalıştığım kurum belediyeye ait şirket burada sağlık nedenlerimen dolayı tedavi ve ameliyat olma durumumdan dolayı önce tedavi daha sonra ise tedavi süreci iyi geçmez ise ameliyat durumu söz konusu çalıştığım yerde ise depo görevi indir kaldır ve soğuk havaya mağruz kalıyoruz buda şuanki mevcut hastalığımı ciddi manada tehdit ediyor oyüzden işe 4 veya 5 ay ara vererek tedavi sürecini gerçekleştirmek istiyorum bu yüzden dolayı işsizlik maaşı alabilirmiyim işten ayrılma durumum söz konusu değil sadece işe tedavi ve tetkitler için ara verecem işsizlik maaşı almam sözkonusumu acil cevap veririrseniz sevinirim

  1. Uğur bey, işsizlik maaşı almanın ilk şartı işten ayrılmış olmaktır. İşe ara verip aynı zamanda işsizlik maaşı almak mümkün değildir.

 14. Mustafa bey 4 yıldır çalıştığım iş yerinde 3 tane bel fıtığına yakalandim çıkmak istiyorum tazminatımı alabilir miyim

  1. Özel veya devlet hastahanesine giderek göründüğün doktorun tahliller mr sonuçlarına göre ağır iş yapamaz yazısını alman lazım o raporu çalıştığın kuruma götürerek doktordan kaşeli yazı veya rapor aldım ağır işlerde çalışmam uygun değil işi bırakmak istiyorum demen yeterli olur.eğer patronun veya müdürün işten çıkartmiyorum hafif işlere seni vereceğiz derse zaten antlaşma içine girmiş oluyorsun aksine hafif iş yapabileceğin bir bölüm yoksa tazminat hakkını alıp işten ayrilabilirsin.devlet hastahanesine gidersen konu çok uzar heyet raporu alman lazım özel hastahaneye giderek iyi bir beyin cerrahisine görünüp hastalığın sebebiyle ağır iş yapamaz raporu alman yeterli olur bu iş sana yaklaşık 200 300 TL gibi bir rakama mal olur ama işini erken bitirirsin geçmiş olsun.

 15. merhaba ben bi fabrikada soğuk ha ada çalışıyorum bel fitigim var ayricakuyruk sokumumda kistim var ve bu is yerinegirdigimfen berisürekli hastayım butun eklem yerlerim agriyo surekli bogazlarim agriyo rapor aliyorum bolumumu de degistirmiyolar isine gelmiyosa isten cik diyolar iki bucuk yildir calisisiyorum ne yaparsam kidem tazminatimi alabilirim

 16. Merhaba Mustafa bey mağazacılık sektöründe çalışıyorum mağazamız aşırı soğuk olduğundan dolayı 4 aydır öksürük ten başlayarak akciğer sönmesi oldu 6 gün hastanede yatarak tüp bağlandı ve taburcu edilirken poliklinik tedavisi ölse taburcu edildi hala belirtiler var ve şuan tekrarlıyor çalıştığımız yer avm olduğundan dolayı mağaza benim hastaneye yattigimdan sonra konu ile aşırı bir ilgi başlattı isi konusunda ısıyı ölçmek için teknik klimalar için ekip getirmişler ama hala yinede sorun.var raporum devam.ediyor hala işten ayrılsam. Kidem tazminatimi veya başka şekilde tazminat talep edebilirsiniz.?

Bir yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir