İşçinin sağlık sorunları nedeniyle işten ayrılması

Sağlık nedeniyle işten ayrılma

Sağlık sorunu yaşayan bir işçi için birden çok ihtimal söz konusu olabilir. İşçi birkaç gün rapor alarak istirahat edebilir, her şeye rağmen çalışmaya devam edebilir, uzun vadeli bir rapor alabilir ya da işçi bu sağlık problemi nedeniyle işten ayrılmak isteyebilir. Bu yazımızın konusu, sağlık sorunu yaşayan işçinin bu nedenle işten ayrılması hakkında olacaktır.

Hastalık geçiren ya da sağlık problemi olan işçi

Yukarıda da belirttiğim üzere işçinin birkaç günlük ya da buna benzer kısa süreli rahatsızlıklar yaşaması sık rastlanan bir durumdur. Böyle bir durumda işçi bazen sağlık raporu alarak bazen de işvereninin bilgisi dahilinde dinlenerek sağlığına kavuşmaktadır. Ancak bu yazının konusu, işçinin uzun vadeli devam eden, işini yapmasını engelleyen bir hastalığının bulunması ya da işçinin çalışmaya devam etmesi halinde sağlık probleminin ilerlemesinin muhtemel olması halinde ne yapılabileceği ile ilgilidir. Ayrıca, sık sık rapor alan işçinin işveren tarafından işten çıkarılması konusunda şu yazıma da göz atabilirsiniz.

Hasta olan işçi kıdem tazminatını alarak işten ayrılabilir mi?

Sağlık sorunları, işçinin kıdem tazminatı alarak işten ayrılabileceği hallerden birisidir. Ancak her tür sağlık probleminin işçiye bu hakkı vereceğini söyleyemeyiz. Bu noktada elbette ki işverenin de sınırsız bir takdir hakkı yoktur. O halde bunun kriterleri nelerdir? İşçinin, yaşadığı sağlık problemi nedeniyle işten ayrılmak istemesi durumunda; rahatsızlığının İş Kanununun 24üncü maddesinin 1inci fıkrasında yazılı şu iki durumdan birine uyması gerekmektedir.

İşçinin yaptığı işin, işçinin sağlığı veya yaşayışı için tehlike oluşturması

İşçinin sık sık rahatsızlanması ya da dönemler itibariyle hastalıklar yaşaması nedeniyle kıdem tazminatını alarak işten ayrılabilmesi için ilk şart; işçinin yapmakta olduğu işin, niteliği itibariyle, işçinin sağlığı için ya da yaşamı için tehlike oluşturması durumudur.

İşverenin ya da başka bir işçinin bulaşıcı veya işçinin işi ile bağdaşmayan bir hastalığa tutulması

Bu durumu ikiye ayırmakta fayda görüyorum. Burada kastedilen işveren işçinin sürekli olarak yakından ve doğrudan buluşup görüştüğü işverendir. Yani eğer işçinin işverenine doğrudan bir yakınlaşması yoksa ya da onunla sürekli ve yakından görüşmüyorsa, bu işverenin hastalığı nedeniyle işten ayrılmak mümkün değildir.

İkincisi ise işyerinde çalışan başka bir işçinin hastalanması halidir. Hem işverenin hem de işçinin hastalanması hallerinde; bu hastalığın ya bulaşıcı bir hastalık olması gerekir ya da işçinin işi ile bağdaşmayan bir hastalık olması gerekir.

Sağlık raporu alınmalı

sağlık nedeniyle kıdem tazminatı

İşverenin ya da başka bir işçinin bulaşıcı hastalığı nedeniyle işten ayrılma durumunda elbette bir sağlık raporuna ihtiyaç yoktur. Çünkü bunlar işçinin iradesi dışında ve ondan bağımsız gerçekleşen hastalıklar olup üçüncü şahısların hastalıkları için işçinin rapor alması beklenemez.

Ancak kendi hastalığı nedeniyle çalışamayacağını iddia eden işçinin, işten ayrıldıktan sonra mağduriyet yaşamaması için, bu durumu bir sağlık raporuyla belgelendirmesinde fayda vardır. Neticede, sadece işçisinin beyanıyla işverenin ona kıdem tazminatını ödemesini beklemek çok da mümkün olmayacaktır. Alınacak sağlık raporunda; işçinin yapmakta olduğu işin, niteliği itibariyle, işçinin sağlığı için ya da yaşamı için tehlike oluşturduğuna dair bir ibarenin bulunması gerekecektir.

İşçinin sağlık sorunlarına ilişkin örnekler

Durumu somutlaştırmak adına birkaç örnek vermek isterim. Birinci örneğimizde işçinin bel fıtığı olduğunu ve işyerindeki görevinin de sürekli eğilip kalkmayı ya da malzeme kaldırmayı gerektiren bir iş olduğunu varsayalım. Bu işçinin, fiilen yapmakta olduğu işin, sağlığı için tehlike oluşturduğuna dair bir rapor alması muhtemeldir ve böyle bir rapor alması halinde kıdem tazminatını alarak işten ayrılabilmesi gerekir.

Aynı işçinin masa başında muhasebe işi yaptığını varsayalım. Bu durumda bu işçinin yaptığı işin, sağlığı için tehlike oluşturduğunu söylemek pek de mümkün olmayacaktır. Ancak yine de, burada son sözün doktorlarda olduğunu düşünüyorum. İşçinin yaptığı işin sağlığı için tehlike oluşturduğunu söyleyen bir sağlık raporunu doğru kabul etmekte fayda vardır.

Sağlık nedeniyle işten ayrılan işçinin ihbar tazminatı

Yukarıda belirttiğim şartlarda, sağlık nedeniyle işten ayrılan işçinin kıdem tazminatını alma hakkı vardır. Ancak böyle bir durumda işçi, ihbar tazminatı alma hakkını kaybedecektir.

SONUÇ

İşçiye göre ne kadar ağır ve önemli olursa olsun; her sağlık problemi, işçiye kıdem tazminatını alarak işten ayrılma imkanı vermez. Burada temel kriter; işçinin fiilen yaptığı işin, onun sağlığı ya da yaşamı için tehlike oluşturmasıdır.

Böyle bir durumun sağlık raporuyla belgelenmesi halinde, işçinin kıdem tazminatının ödenmesi gerektiğini düşünüyorum. Buna rağmen sağlık raporu alan bir işçinin; işvereninin kıdem tazminatını ödememesi halinde ve işçinin bunu dava konusu yapması durumunda, yaptığı işin sağlığına olumsuz etkisini mahkemede yine de kanıtlaması gerekeceğini de unutmaması gerekir.


,
İşçi Dünyası
Zeynel Abidin Özkale
İşçi Dünyası'nın editörü olan olan yazarın, İş ve Sosyal Güvenlik hukuku üzerine yazdığı diğer yazılarına buradan ulaşabilirsiniz.

306 Yorum

 1. Merhaba. Ben 15 yıldır textil firmasında masa başı çalışmaktayım. 4ay önce yandaki işyerini de alarak şirketi büyüttüler. Bu esnada yaklaşık 1ay kadar duvar kırma, kaynak, boya badana işleri sürdü. Ve ben molozların içinde yıkım esnasında çıkan beton tozlarının içinde ve mecburen camlar açık kış günü montla kazakla çalışmak zorunda kaldım. Sonrasında ciddi bir gribe yakalandım çünki şiddetli ceryanda kaldım ve 3gun yataktan çıkamadım. Sonra yine gelip aynı inşaat ortamında yine çalışmaya devam ettim. 1 ay sonra inşaat bitti ama benim hastalığım şiddetlenerek devam etti. Önce belim tutuldu bel fıtığı sandım Mr çektirdim, değil. 5 veya 6 bölüme gittim birşey çıkmadı ve yaklaşık 4 aydır yürüyemiyorum ve vucudumdaki bütün kemikler ağrıyor. En son fizik tedaviye gittim ve romatizma belirtisi dedi. Şimdi yeni kan tahlili ve MR sonucu bekliyorum. 1 aydır Voltaren 75 verdi onu kullanıyorum vücudumdaki ağrılar %50 azaldı ama eskisi gibi değilim. Bu sürede araştırdım romatizma yel girmesinden ortaya çıkarmış ve benimde öyle oldu. Belki o şartlarda çalışmasam şu anda bu hastalık bende değildi. Çok üzgünüm daha yaşım 39. Ilaci 2saat geç içince vucumdaki ağrılar dayanılmaz hale geliyor çorap dahi giymek için eğilemiyorum. Geçen yıl kıdem tazminatımı almış tim. Acaba bu hastalığa yakalanmama sebep olduğu için şirkete farklı bir dava açma şansım varmı. Çünki romatizma hayat boyu çekilen ve iyileşmeyen bir hastalık ve bundan sonraki hayatım çok kötü olacak. Çalışmak ıçimden gelmiyor ve fiziksel olarakda güçsüz hissediyorum ama borcum var en az 1 yıl daha çalışmak zorundayım. 1 yıl dayanırım umarım. Şimdiden teşekkür ederim

  1. Merhaba. Öncelikle geçmiş olsun. Açıkçası bahsettiğiniz durum, iş hukukundan ziyade genel bir tazminat davasını ilgilendiriyor. Bir avukatla görüşerek fikir almanızı öneririm.

 2. ben miyde fıtıkında amiliyaaat oltum ve heyet raporu var agır iş yapamaz ben kendi isteyimle iş den hayrılsam tasminatımı ala bilirmiyim

  1. Volkan bey, daha önce de açıkladığımız üzere, bu sorunun kesin bir cevabı yoktur. Yazıyı okuyarak sizin bir karara varmanız gerekir.

 3. Ben iş kazası geçirdim ve belimde kirik var çalıştığım iş yerinde ağır iş yapmaktayım dr 45 gün rapor verdi doktor rapor bittikten sonrada ağır işlerde çalışamaz raporu vereceğini söyledi doğal olarak bu üzerindede çalışamayacağım ne yapmam gerekli tazminat alabilirmiyim

  1. Sedat bey bu durumda işverenle görüşmenizi öneririm. Kabul etmezlerse, bir ihtarname çekerek ve raporu da ekleyerek yazıda belirtilen kanun maddesini gerekçe gösterin ve haklı fesih yapın.

 4. Merhabalar 2013 yılından bu yana aynı şirkette çalışmaktayım lakin sürekli oturdugum için belimdede ağrı oluşmaya basladi ve başım eğik bir şekilde calistigim için boyun fıtığı tespiti konuldu ellerimde sinir sinir sıkışmasına saptandı rapor alma imkanım sizce var mı ? Ve ben özel hastanede yaptirmis idim tedavi mi devlet hastanesinde bütün tenkitlerimi tekrar yaptirdigim vakit kaç günde heyet raporu alma imkanım olur .. agrilara dayanamiyorum
  İyi çalışmalar dilerim…

 5. Merhaba
  Ben bursada bi otomobil fabrikasında çalışmaktayım ağır işte çalışıyorum geçen sene bel fıtığı başlangıcı vardı fizik tedavi sürecince iyileşti gibi birşey bu sene sol omuz ve sağ omuzda ödem ve yırtık oluştu sağ omuzum fizik tedaviye yanıt vermedi ve ameliyat oldum raporlarım bittikten sonra aynı ise kaldığım yerden devam edicem ve doktorun demesi sol omuzada ilerleyen zamanlarda operasyon gerekebilir diyor sağlık problemlerim sonucunda tazminatlı çıkış alabilir miyim saygılar

Bir yorum yaz

E-posta hesabınız, telefon ve şehir bilgileriniz yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.