İşçinin şikayetinden vazgeçmesi

İşçinin şikayetten vazgeçmesi

Çalışma koşullarından memnun olmayan ya da işyerinde kanunsuz uygulamalar olduğunu düşünen işçinin en temel haklarından birisi de şikayettir. Anayasanın da güvence altına aldığı dilekçe hakkı kapsamında, işçi işyeri hakkında şikayette bulanabilir. Ancak uygulamada, şikayette bulunan işçinin bir süre sonra, çeşitli nedenlerle, şikayetten vazgeçtiğini görüyoruz. Peki bu mümkün müdür? Mümkünse, hangi sonuçları doğurur?

İşçinin şikayet hakkı

Daha önce de yazdığımız gibi, işçinin şikayette bulunması için çeşitli seçenekler mevcuttur. Alo 170, Bimer, İşkur ya da İş Teftiş Kuruluna başvurulması bunlardan bazılarıdır. Bütün bu yöntemlerin içinde en çok tercih edilenin Alo 170 olduğu açıktır.

Hem ulaşımın kolay olması hem de sözlü olarak şikayetin belirtilebilmesi, işçilerin genelde bu hattı tercih etmelerine neden olmaktadır. Bimer de çok etkili bir şikayet yöntemi olup, şikayetlerin sonuçlarının Başbakanlık tarafından takip edilmesi, daha ciddi incelenmesini sağlamaktadır.

Ya da işçiler, bulundukları yerdeki İşkur müdürlüklerine doğrudan başvurarak, şikayet dilekçesi doldurabilmektedir. Benzer şekilde, çalışma hayatını denetleme yetkisine sahip olan İş Teftiş Kuruluna doğrudan dilekçe verilmesi de mümkündür.

İşçi şikayetinin sonuçları

Be şikayetlerin en doğal sonucu, işyerinde teftiş yapılmasıdır. Tabi burada kastedilen şikayetin, işçi çalışmaya devam ederken yapılan şikayet olduğunu hatırlatmak isterim. Aksi takdirde şikayet, sadece İşkur tarafından ve evrak üstünde yapılacaktır.

Çalışırken yapılan şikayet, şikayeti alan birim tarafından, şikayetin konusuna göre ilgili kurumlara gönderilir. Bu kurum ise; denetim elemanları vasıtasıyla işyerinde teftiş/denetim yapar ve bu teftişi bir sonuca bağlar. Sonuçtan hem işçi hem de işveren haberdar edilir.

İşçi şikayeti geri alınır mı?

işkur şikayetten vazgeçme

İşçinin işyerini şikayet etmesi nasıl en doğal hakkıysa, bundan vazgeçmesi de o kadar hakkıdır. Ama uygulamada bunun nasıl sonuçları olur? Eğer şikayet üzerine henüz işyerinde teftişe başlanmamışsa, bu vazgeçme isteği dikkate alınır ve şikayet incelenmez.

Çünkü işçi şikayeti neticede bireysel bir hakkın kullanımından ibarettir ve işçi istemedikten sonra, şikayetin incelenmesi doğru olmaz.

Ancak şikayet üzerine işyerinde teftişe başlanmışsa, artık şikayetin dönüşü söz konusu olmayacaktır. İşçi şikayetten vazgeçse bile, tefti yapılacak ve sonuca bağlanacaktır.

Şikayetten vazgeçmek isteyen işçi ne yapmalı?

Bunun en kolay yolu, hangi kanaldan şikayette bulunulmuşsa, oraya tekrar ulaşarak şikayetten vazgeçildiğinin belirtilmesidir. Örneğin Alo 170’i arayarak şikayette bulunan işçi, yine aynı numarayı arayarak şikayetten vazgeçtiğini bildirirse, bu talep ilgili kurumlara en kısa zamanda iletilecektir.

Ya da İşkur’a şikayet dilekçesi veren bir işçi, yine İşkur’a bir dilekçe vererek şikayetten vazgeçtiğini bildirmelidir.

SONUÇ

Şikayette bulunmak işçinin kanuni hakkı olduğu gibi, bu şikayetten vazgeçmek de en doğal hakkıdır. Çünkü şikayet bireysel bir hak olup, işçinin bundan vazgeçmesi her zaman mümkündür. Ancak, şikayet üzerine işyerinde teftişe başlandıktan sonra, vazgeçme talebi dikkate alınmayacaktır.

İşçi, henüz şikayet konusu incelenmeye başlanmadan vazgeçme beyanında bulunursa, bu şikayet artık incelenmeyecektir. Bu konuda işçiye her hangi bir yaptırım ya da ceza da uygulanmayacaktır.


İşçi Dünyası
Zeynel Abidin Özkale
İşçi Dünyası'nın editörü olan olan yazarın, İş ve Sosyal Güvenlik hukuku üzerine yazdığı diğer yazılarına buradan ulaşabilirsiniz.

9 Yorum

 1. Merhaba, kurumsal bir firmada teknikerim. İşlerimizi ekip olarak daha fazla iş yapmaktayız. Amirimiz daha fazla iş için zorlamaktadır buda onun amir olarak hakkı olarak düşünüyoruz. Ancak yapılmadıgı taktirde telefondan tehdit edici sözler var. Örnek; “Şu kadar iş yapmazsanız şunu yapmazsanız sizi işten attırırım veya şu ilçeye & şu köye sürerim sizi” gibi tehdit telefonları devamlı gelmektedir. Akıllı telefonların kendi özelliği olan ses kayıt etme özelliği mevcut. Bu ses kayıtları elimizde var bu ses kayıtları ile SGK veya Mahkemeye başvursak sonuç alabilir miyiz ?

  Şunu düşünüyorum, iş yapılmadıgı taktirde tutanak tutulur, gerekirse maaşdan kesilir. En kötü işten kovulursun. Ancak bu tehdit sözler insanın zoruna gitmektedir. Bu konu hakkında yardımcı olur musunuz ?

  1. Merhaba. Açıkçası bu sorunun kesin bir cevabı yok. Bazı Yargıtay kararlarında, işçinin başka çaresi olmaması durumunda bu tür ses kayıtları delil kabul edilmiş. Ama aksine kararlar da var. En net bilgiyi bir avukattan alabileceğinizi düşünüyorum.

 2. Mrb ben bir is yerinde çalışan arkadaşların sigortasız ve asgarî ucretin altında çalıştığı için şikayette bulundum,ancak şikayet ettiğim kişiler iş ten ayrıldı denetmenler işçiler ayrıldıktan sonra denetime gitmiş,bende yazılı beyanatta bulundum..işçiler sigortasız ve asgarî ücretin altında çalıştıklarını kabul etmezse sonuç nasıl olur,ama gerçekten sigortasız ve asgari ücret altında calisiyorlardi

  1. Merhaba. Bu durum tamamen denetmenlerin kanaatine göre değişir. Bu nedenle, sorunuza kesin bir cevap veremeyiz.

 3. Merhaba işvereni şikayet Edip şikayet iptali halinde aynı konuyla ilgili tekrar şikayet mümkün mü teşekkür ederim

  1. Merhaba. Evet mümkündür; ama şikayeti inceleyecek olan merci bazen bu durumu incelemeyebilir. Yine de teknik olarak, bu durum mümkündür.

 4. 2 sene bir şirkette şoför olarak çalıştım ağır vasıta kamyon şoförü 2019 dan hiç maaş vermediler işe caydırmadılar uzunca bir süre 6. Ayın 14 ünde işten cikarildigimizi söylediler ne biriken maaşlarımı nede 2 senelik tazminatımı verdiler telefonla aradığımda hep bugün yarın oyaliyorlar yakin zamanda telefonlarada bakmamaya başladılar ne yapabilirim

 5. İyi günler, bir kuruma dair sigorta girişi yapılmamasına istinaden 189’a bir şikayette bulundum, fakat olayın bir kısmı kötü bir söylenti çıktı, kalanı da düzeltildi, sigorta girişi ve imzalar başladı ama hiçbir mecradan ihbarımı geri çekemiyorum.Sorun giderildiği için ben kanunen töhmet altında kalacağım, ne yapabilirim?

Bir yorum yaz

E-posta hesabınız ve şehir bilgileriniz yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.