İşçinin Ücreti Zamanında Ödenmezse Ne Olur?

İşçi ücretinin zamanında ödenmemesi

4857 sayılı İş Kanununun Ücret ve ücretin ödenmesi başlıklı 32 nci maddesine göre genel olarak ücret bir kişiye yaptığı bir iş karşılığında işveren ya da 3. kişiler tarafından sağlanan ve parayla ödenen tutardır. Yine aynı maddede; ücretin en geç ayda bir ödeneceği, iş sözleşmeleriyle ya da toplu iş sözleşmeleriyle ödeme süresinin en az 1 haftaya kadar indirilebileceği söylenmektedir.

Aynı kanunun Ücretin gününde ödenmemesi başlıklı 34 üncü maddesinde; ücreti ödeme gününden itibaren 20 gün içinde zorunlu bir neden olmaksızın ödenmeyen işçinin, iş görme borcunu yerine getirmekten kaçınabileceği, bu nedenle her birinin kişisel kararlarına dayanarak iş görme borcunu yerine getirmemelerinin işçilerin geneli açısından toplu bir nitelik kazansa bile grev olarak nitelendirilemeyeceği, gününde ödenmeyen bu ücretler için mevduata uygulanmakta olan en yüksek faiz oranının uygulanacağı ifade edilmektedir.

Ayrıca Kanunun 24 üncü maddesinde; işveren tarafından işçinin ücretinin doğru olarak hesap edilmemesi veya ödenmemesi halinde, işçinin iş sözleşmesini derhal feshetme hakkının olduğu belirtilmektedir. İşçi, bu sebeple sözleşmesini tek taraflı feshederse kıdem tazminatına hak kazanırken ihbar tazminatı alamaz.

Buna göre; sözleşmeyle belirlenen ödeme günü geçmesine rağmen ücreti ödenmeyen işçi, bu nedene dayanarak iş sözleşmesini tek taraflı olarak feshedebilir ve kıdem tazminatını da alır. Tek geçim kaynağı “ücret” olan işçinin bu ödemeyi almaksızın yaşamına devam etmesini beklemek, hayatın olağan akışına aykırıdır.

Kapıcılar asgari geçim indirimi alabilir mi?

Bu yazıya da göz atmak ister misiniz?

Ancak, ücreti ödenmeyen işçinin, işten ayrılmayıp “iş görme borcunu yerine getirmekten kaçınması” için iki hususun birlikte varlığı aranır. Buna göre;
– İşveren ücretleri zorunlu sebep dışında ödemiyor olmalıdır.
– Ücretin ödeme gününden itibaren 20 gün geçmiş olmalıdır.

Peki, ücretin ödeme günü sözleşmeyle kararlaştırılmamışsa ne olur? Bu durumda işçinin ücretinin en geç ayda bir ödeneceği ana kuralı gereği; bir ay boyunca çalışan işçinin ücretinin ödeme tarihi, takip eden ayın başı kabul edilir. Bu anlamda, takip eden ayın ilk günlerinde ücretin ödenmemesi halinde de işçi için ücretin zamanında ödenmemesi sonucu yeni haklar meydana gelir.


İşçi Dünyası
Zeynel Abidin Özkale
İşçi Dünyası'nın editörü olan olan yazarın, İş ve Sosyal Güvenlik hukuku üzerine yazdığı diğer yazılarına buradan ulaşabilirsiniz.

2 Yorum

  1. MERHABALAR BEN İZMİR DEN MUSTAFA KOLUKISA ŞUNDA CALIŞMAKTA OLDUĞUM İTANBUL MERKEZLİ OLAN İZMİRDE SUBELERİ BULUNAN … ŞİRKETINDE ÇALIŞMAMTAYIM İŞE BAŞLARKEN BEN DEN HERHANGİ BİR SÖZLEŞME YAPILMADI DİREK NÜFUS CÜZDANI ,LE BAŞLADIM SSK VAR YEMEK KARTIM VAR VE AYLIK 1400 MAAŞ VAR FAKAT BUNLARIN YANI SIRA HAFTALIK TATILIM YOK VE AYRICADA MAAŞIMI ALAMIYORUM MAAŞ GUNUM 15 İLE 20 ARASINDAYDI ŞUNADA 15 GEÇTİ BUNUN LA İLGİLİ ŞİKAYETTE BULUNDUM 170 E FAKAT SONUCU NE OLUR ACABA TEŞEKÜRLER

    1. Mustafa bey merhaba. Şikayetin sonucunu bilmemiz mümkün olmaz. Ücreti zamanında ödenmeyen işçinin haklarını ise yazıda belirtmiştik. Buna göre hareket edebilirsiniz.

Bir yorum yaz

E-posta hesabınız, telefon ve şehir bilgileriniz yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.