İşçinin yıllık izni ne zaman kullandırılır?

Yıllık izin ne zaman kullandırılmalıdır?

Yıllık ücretli izin, işçilerin en temel haklarından olup İş Kanununda ayrıntılı bir şekilde düzenlenmiştir. İşçilerin hak ettikleri izin sürelerinden tutun da iznin hangi biçimde kullanılabileceğine kadar birçok husus detaylarıyla belirlenmiştir. Bunlardan birisi de, işçinin izninin ne zaman kullandırılması gerektiğidir.

Yıllık izin süreleri

Konumuz hakkında bilgi vermeden önce kısaca yıllık izin sürelerinden bahsetmekte fayda görüyorum. İşçinin işyerindeki kıdemine göre belirlenen bu süreler en az aşağıdaki gibidir:

 • 1 yıldan 5 yıla kadar (5 yıl dahil) kıdemi olanlara on dört iş günü
 • 5 yıldan fazla 15 beş yıldan az kıdemi olanlara 20 iş günü,
 • 15 yıl (dahil) ve daha fazla kıdemi olanlara 26 iş günü

Yer altı işlerindeki işçilerin yıllık izin süreleri 4’er gün arttırılarak uygulanmalıdır. Ayrıca 18 ve daha küçük yaştaki işçiler ile 50 ve daha üst yaştaki işçilere verilecek yıllık izin süresi 20 günden az olamamaktadır.

Yıllık izin ne zaman kullanılır?

Yıllık izin kullandırmamanın cezası ne kadar?

Bu yazıya da göz atmak ister misiniz?

Beni bu yazıyı yazmaya iten neden, bir okuyucumun sorusu oldu. Okuyucumun çalıştığı işyeri; ilk işe giriş tarihi bir ARALIK ayna rastlayan işçiden, yıllık iznini mutlaka her yıl aralık ayında kullanmasını istemekteydi. Son derece mantıksız olan bu talep aslında kanunun yanlış yorumlanmasından kaynaklanmaktadır.

İş Kanununun 54üncü maddesinde “işçinin, her hizmet yılına karşılık gelen yıllık iznini gelecek hizmet yılı içinde kullanacağı” ifade edilmektedir. Bu hükümden anlaşılması gereken ise; işçinin yıllık ücretli iznini hemen hak eder hak etmez kullanması gerektiği olmamalıdır. Bilakis işçiye hak ettiği izni kullandırmak için işverenin önünde bir tam yıl bulunmaktadır.

yillik izin kullanma donemi

SONUÇ

İşçinin işe başladığı tarihten itibaren bir yıl geçince işçi yıllık ücretli izne hak kazanmaktadır. Bu izin işçiye, mutlaka bu tarihi takip eden bir yıl içinde kullandırılmalıdır.

Bunu bir örnekle netleştirelim. İşe giriş tarihi 26.06.2016 olan işçi, yıllık izin hakkına 26.06.2017 tarihi itibariyle kavuşacak ve bu işçiye hak etiği izin 27.06.2017 – 26.06.2018 tarihleri arasında kullandırılacaktır.


İşçi Dünyası
Zeynel Abidin Özkale
İşçi Dünyası'nın editörü olan olan yazarın, İş ve Sosyal Güvenlik hukuku üzerine yazdığı diğer yazılarına buradan ulaşabilirsiniz.

12 Yorum

 1. Merhaba isveren izin tarihlerini belli zaman dilimine koyabilir mi ? ornek olarak isveren giris tarihlerine bakmadan “bizim firmamizin yillik izin kullanim tarihleri 01.06.2016 -30.08.2016 arasinda kullanilacak ” diyebiliyor mu ?

  1. Evet, işverenin böyle bir hakkı bulunmaktadır. Bunu belirlemek, işverenin yönetim hakkının bir sonucudur.

 2. Ben 10 yildan beri çifçi malları korumada kır bekciligi yapiyorum.girdigim gunden beri cumartesi pazar her gun sabah 8.30 akşam hava kararana dek işteyim sadece bayram izinlerinde işe gitmiyorum izin istedigimde izin hakkim olmadigini soyluyorlar acaba izin hakkım varmi calisma saatlerim özluk haklarim nelerdir yardimci olursaniz sevinirim.

  1. Elbette ki izin hakkınız vardır. Haftada 2 gün işe gidiyorsanız bile izin hakkınız vardır.

 3. Merhaba, 01.01.2015 tarihinde işe başlayan bir işçinin bir yılını doldurduğu tarihi 31.12.2015 olarak düşünürsek 01.01.2016 günü izin kullanabilmesi gerekmez mi? Bu iznin hangi yılın izni olduğundan emin olmak için soruyorum.

  1. İşçinin iznin kullanması için bir yılını doldurması gerekir. Kanaatimce bu durumda 02.01.2016 tarihinden itibaren izin kullanılabilir.

 4. Merhaba çsgb na bağlı huzurevi taşeron firma çalışanlarının yıllık izin kullandirilmasi hakkında yeni bir kanun yada KHK var mı acaba daha önce bir ay öncesinden yönetime bildirilip yıllık izin kullanilabiliyordu ancak şimdi altı ay içi de bir hafta izin kullanma şartı getirilmiş böyle bişey varmı yoksa yönetimin kendi uygulaması mi

  1. Böyle bir yasal düzenleme bulunmamaktadır. Tahmin ediyorum, kurumun kendi uygulaması olsa gerek.

 5. ben 2015 yılı eylül ayında işe girdim.yıllık iznimi her yıl eylülden sonra mı kullanmak zorundayım.
  öncesinde kullanamazmıyım.haziran yada temmuz ayında kullanabilirmiyim?

  1. Merhaba. Her sene Eylül ayında yeni izninizi hak edersiniz ve bir sonraki eylül ayına kadar dilenen zamanda izniniz kullandırılabilir. Yani illa ki Eylül ayında kullanmanız gerekmez. Önemli olan, bir sonraki Eylül’e kadar işçiye izninin kullandırılmış olmasıdır.

Bir yorum yaz

E-posta hesabınız, telefon ve şehir bilgileriniz yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.