İşçiye asgari ücretin altında maaş ödenmesi

Asgari ücretin altında işçi çalıştırılması

Asgari ücret, her yıl asgari ücret tespit komisyonunca belirlenen ve işçilere ödenebilecek en az maaş tutarı olarak tanımlanabilecek bir ücret türüdür. Yasalarımız gereği asgari ücretin altında bir ücretle işçi çalıştırmak yasak olmakla birlikte, bazı işçilerin uygulamada asgari ücretten daha az maaş aldıklarını görmekteyiz.

Asgari ücret kaç liradır?

Asgari ücretin hem brüt hem de net olarak miktarını şu yazımda daha önce anlatmıştım. 2016 yılı için net asgari ücret 1.300,99 TL olup bunun altında bir maaş belirlenmesi ise mümkün değildir. Bu asgari ücretin brüt tutarı ise 1.647,00 TL’dir.

Asgari ücretin altında ücret belirlemenin cezası

İş Kanununun 102nci maddesine göre işçisine asgari ücretin altında ödeme yapan bir işverene; bu durumdaki her işçisi ve her ay için 125,00 TL idari para cezası uygulanmaktadır. Örneğin 12 aydır çalışan bir işçisine asgari ücretin altında ücret ödeyen bir işveren, 125,00 × 12 = 1.500,00 TL idari para cezası ödeyecektir.

Yeni başlayan işçiye asgari ücretin altında maaş verilebilir mi?

İşverenlerin işçilerine genelde asgari ücretin altında maaş ödemediklerini görmekle beraber, yine de bazı durumlarda işçilerin asgari ücretten aşağıda maaş aldıklarını ve bunun da genelde işe yeni başlayan işçiler için geçerli olduğunu görüyoruz. İşçi ister işe yeni başlasın isterse sadece bir günlük çalışacak olsun, onun ücreti asgari ücretten aşağı belirlenemez. Bunun bir istisnası da bulunmamaktadır.

SONUÇ

asgari ucretten dusuk maas

İşçi işe yeni başlamış da olsa, deneme süresinde de olsa; ona asgari ücretten daha az maaş verilmesi mümkün değildir. Adından da anlaşılacağı üzere; işçiye ödenmesi gereken en az maaş tutarını gösteren bu yasal tabana bütün işverenler uymakla mükelleftir.

İşçinin işe yatkın olup olmadığının görülmesi, çalışmaya devam edip etmeyeceğinin anlaşılması, işçinin ciddiyetinin sorgulanması gibi geçersiz ve yanlış gerekçelere sığınarak böyle bir hataya düşülmemesi gerekir.

Asgari ücret hem bir kanuni yükümlülüktür hem de işçinin asgari seviyede hayatını idame ettirebilmesi için önem arz etmektedir. Bu tutarın da altında maaş belirlemek vicdanen ve ahlaken yanlış olduğu gibi ağır idari para cezalarını da gündeme getirecektir.

Ayrıca asgari ücretin altındaki ücretle çalışmış olan bir işçi, işten ayrıldıktan sonra iş mahkemesine dava açtığında; maaşı ile asgari ücret arasındaki farkı yasal faiziyle birlikte geri alabilecektir.


İşçi Dünyası
Zeynel Abidin Özkale
İşçi Dünyası'nın editörü olan olan yazarın, İş ve Sosyal Güvenlik hukuku üzerine yazdığı diğer yazılarına buradan ulaşabilirsiniz.

153 Yorum

 1. Ben ise yeni başladım 1 ay oldu elektirikcide çalışıyorum inşaatlarda oluyoruz buna rağmen günlük 50 lira verirken şimdi bugün itibariyle 40 lira alcagimi söyledi nasıl hakkım olanı alabilir ne yapmam gerekiyor acil yardımcı olun bana iyi gunler

  1. Sigortanız var mı? Ücretinizi elden mi alıyordunuz? İş sözleşmesi var mı? Bu soruların cevabına göre size vereceğim cevap da değişecektir.

 2. Sigortam var ucretimi elden alıyorum iş sözleşmesi yok küçük bir elektirik dükkanı patronla beraber çalışıyoruz.

  1. Bu durumda işten ayrılır ve haklarınızı talep edersiniz; ortada bir iş sözleşmesi olmadığından ve siz de ücretlerinizi elden aldığınızdan ücretinizin düştüğünü ispat etmeniz gerekir. Buna göre değerlendirmeniz lazım.

 3. Sonuç olarak şimdi napmam gerekiyor sözlü olarak ifade etmem yeterli değilmi telefonla konusmalarim var kısa bir çözüm yolu olarak cevap verebilir misiniz .beni arayıp bilgi verirseniz sevinirim.

  1. Olcay bey, işten ayrılacaksanız ihtarname çekerek ayrılmalı ve ayrılış gerekçenizi ayrıntılı olarak belirtmelisiniz. işveren haklarınızı ödemezse mahkemeye gitmeniz gerekecek. Bu durumda da bahsettiğiniz hususları ispat etmeniz gerekir. Daha fazla bir şey söylemem mümkün değil.

 4. ben 39 aydir kapicilik yapmaktayim asgari ucretten asagi maasimi veriyorlardi elden teslim aliyordum ne yillik izinlerimi veriyorlardi nede tazminatimi verdiler gecmise donuk eksik maaslarimi ve haklarmi alabilrmiyim

 5. Slm iş sözleşmesinde maaşımız 1200 tl olarak yazılmış haftalık 45 saat çalışma süresi 45 saat deniyor çalışma saatlerini kendilerine göre hesaplayıp ctesi günlerinde çalıştırıp herhangi bi ücret ödemiyorlar maaşımızı asgari ücret altında (1200 tl) yatırmaları ve çalışma saatlerini kendi hesaplaeifına göre hesaplamaları doğrumu
  Şimdiden teşk ederim

  1. Asgari ücretin altında maaş belirlenmesi mümkün değildir. Ayrıca fazla çalışma ücretlerinizin de ödenmesi gerekir.

  1. İşten ayrılmak istiyorsanız ihtarname çekerek bu gerekçelerle ayrılabilirsiniz. Çalışmaya devam edecekseniz, Alo 170’i arayarak şikayette bulunabilirsiniz.

 6. Merhaba ben 2 aydır inşaat malzemeleri üreten bir fabrikada çalışıyorum aylık kazancimi 1000 tl +mesai olarak belirlediler işimi seviyorum fakat hakkimdan az para kazanmak insanın canını sıkıyor ne yapmam gerekiyor .

  1. Bu durumda yapabileceğiniz fazla bir şey yok. Asgari ücretin altında ücret ödenmesi yasal değildir ve siz bu gerekçeyle işten ayrılıp haklarınızı talep edebilirsiniz.

 7. Merhabalar 9 yıldır bir firmada tezgahtar olarak çalışıyorum yıllık izin ve resmi günlerde dahil olmak üzere hiç izin kullanmadım ve ayrıca şuanda işi birakmami istiyorlar askeri ücretin altında maaş alıyorum maaşların bankaya yatacağini soyleyip hesap numarası istediler aldık ama yinede bir ödeme yapılmadı ne yapmam gerekir şikayette bulunsam ve çalışmaya devam etsem bir problemle karsilasirmiyim

  1. Bence çalışmaya devam edin ve istifa etmeyin. İşverenin sizi işten çıkarması her zaman yararınıza olacaktır. İşveren sizi çıkarırsa tekrar yazarsanız, yine yönlendirmeye çalışırım.

 8. İyi günler ben 1 ay 6 gün iş yerinde çalıştım sigortayı sordum hep erteledi toplantı da işten çıkarıcam küçülmeye gidicem dedi ertesi gün ofise bayan eleman geldi sgk ya şikayet ettim kanıtlarımla beraber ben bu iş yerinden yaklaşık kaç para alabilirim ?

 9. Merhaba bende kuaförde çalışıyorum 8yil oldu.fakat son 3yildan beri sigortam oluyor ve maaşında 700ne yapmam gerekir çok sıkıldım

  1. Ya bu gerekçelerle işten ayrılmalısınız ya da çalışmaya devam etmelisiniz. Pratikte başkaca bir çözüm yolu ne yazık ki yok.

 10. Ben yedi yildir çalişiyorum market ama bizim patrun lar askeri ücret bankaya yatiriyor ve biz bakada çekin ce bizden iki yüz tele geri aliyor diyor vermesen çik ne yapmam lazim lütfen yardimci olun bize

  1. Bu durum ne yazık ki çalışma hayatının kanayan yarası. Patronların vicdanına kalmış bir mesele. O yüzden sizi bu konuda yönlendirmem çok zor.

 11. Yaklaşık 8 aydır bir fabrikada çalışıyorum. Maaşlarimiz brüt üzerinden yatıyor. Asgari ücretle ise başladım. Kasım ayında net maaşım 1000 liraya dustu vergi dilimine girdigim icin denildi. Asgari ücretin altında düşüş olması mümkün mu? Ayrıca maaş bordrolarini vermiyorlar. Maaş bordrolarinin verilmemesi gibi bir durum var mı?

 12. sağlık ocağında hemşire olarak çalışıyorum . şirket elemanıyım sekiz beş çalışıyorum maaşım 1050 lira ve asgari ücret vermiyorlar. mesai yi doldurmadığımız için dediler . şikayet etsek haklı çıkarmıyız

  1. Böyle bir şey olabilir mi? Hiçbir işçiye asgari ücretin altında maaş ödenemez. Ama kısmi süreli iş sözleşmesiyle çalışıyorsanız, o zaman başka. Buna göre değerlendirmeniz gerekir.

   1. haftalık çalışma saati 45 saat biz 40 saatte kalıyoruz mecburen bunu gerekçe gösteriyolar. yaklaşık 3 yıldır çalışıyorum . kısmi süreli sözleşme bu süreyi kapsarmı . şikayet etmek için ne yapmamız gerekir

    1. Evet, haftalık çalışma süresinin 30 saatten çok ve 45 saatten az olması gerekir. Bu durumda siz, kısmi süreli çalışıyor olabilirsiniz. Şikayetten önce bu hususu araştırmanızı tavsiye ederim.

  1. Emre bey bu durumda Alo 170’i arayabilirsiniz. Ama eğer bankadan size asgari ücret yatırılıyorsa ve elden bir kısmını geri veriyorsanız, ispat etmeniz zor olacaktır. Yine de hakkınızı aramalısınız.

 13. 2,5 yildir ozel bir anaokulunda asgari ucretten calisiyorum yanimda cocugumda var burslu olarak egitimini aliyor fakat patronum bu sene benden asgari ucrete gelen zammi benden geri istiyor cocugun masraflari diye ne yapabilirim bu kanuda bana yardimci olabilir misiniz

  1. Emine hanım hiçbir işçiye asgari ücretin altında maaş ödenemez. Ama işveren sizden, çocuğunuz için ayrıca para istiyorsa bu konuda bir şey söylemem zor. Çünkü işyeri sahibi olarak, işyerinde sunulan bir hizmeti size ücretsiz verme mecburiyeti bulunmamaktadır.

 14. Mrb bayan kuaforende calisiyorum 2 yildir 1000 lira maas aliyorum bankaya yatiyor ama 1400 den yatiyor maas kartlarimiz dukkan sahibinde o cekip 1000 tl veriyor ama her ay dukkanda 1000 tl aldigima dair imza atiyorum napabilirim

  1. Merhaba. Sizin durumunuzda olan birçok işçi var. Ne yazık ki bunun ispatı çok zor. Görüntülü veya sesli resmi kayıtlarla ancak ispat edilebilir. Yine de bir gün işten ayrılırsanız, hakkınızı mahkemede arayabilirsiniz.

 15. Özel bir çağrı merkezinde çağrı merkezi elemanı olarak çalışıyorum. Bizim ücretlerimiz gün olarak değil saat olarak hesaplanmakta. Ocak ayında maaş olarak 14o4 tl asgrai ücretin altında yattı. İşverenin çalışanlarına saatlik olarak çalışıldığını ve buna göre ücret alacağını söylemesi yasal bir durummudur. Günlük 7,5 saat çalışma artı bir saat toplam olmak üzere mola hakkımız var. Ay sonuna yaklaştığında ücreti az ödemek için erken çıkış veriyorlar. Bizim bu durumda hakkımız nedir? Yardımcı olursanız sevinirim, teşekkürler.

  1. Hilal hanım, işçinin maaşı yeri geldiğinde asgari ücretin altında da yatabilir. Neden? Çünkü o ay, daha az çalışmış da olabilirsiniz. Burada önemli olan husus şudur: İşçinin çalışmış olduğu her bir saatin ücreti asla ama asla asgari ücretin bir saatlik karşılığından az olamaz. Maaşınızı buna göre değerlendirmelisiniz.

 16. merhaba Mustafa bey, ben 45 yaşında 3 çocuk annesi bir bayanın 1 yıldır börekçide çalışıyorum.ilk girdiğimde 3 aylık sigortamı yatırmadılar. ve de aylık 1200 tl ye çalışıyorum.günlük elden alıyorum iş çıkışı.asgari altında çalışmaktayım.3-4 ay önce bankaya asgari yatırıp geri çekiyordu kendisi adıma banka kartı çıkarmıştı .şimdi tekrar elden vermeye başladı bankaya yatırmıyor.bu durumu nasıl ispat edebilirim. 170 i arasam kontrole gelseler iş yerime .benim ihbar ettiğim belli olur mu?.ispat konusu da söylerseniz çok sevinirim nasıl edebilirim.bir yol gösterin lütfen.1 yıldır işe başladığımdan beri elimde günlük yövmiyemi tarihli bir şekilde yazıyorum işten gelince.o defter bir işe yarar mı aklıma delil olark başka birşey gelmiyor.

  1. Zümrüt hanım, defterinizin hukuki bir delil niteliği olmaz. Ama açık konuşmak gerekirse, durumunuzu düzeltmenin zor olduğunu söylemeliyim. Çünkü siz şikayette bulunsanız ne olacak? Büyük ihtimalle işveren sizi işten çıkaracak. Ama siz işten çıkmayı göze almışsanız, öncesinde mutlaka şikayette bulunun, yapılacak bir teftiş sizin lehinize olacaktır.

 17. Merhabalar, benim sözleşmemde 1500 net maaş yazmakta fakat işveren agiyi bunun içinde göstererek net maaşı 1370 civarında göstermiş. Agimi istedim fakat oyaladılar ve maaş bordrosuna göre benim net maaşım asgari ücretin de altında. Tek sorun bunları yeni öğrendiğim için maaş bordrolarını imzalamış olmam. Bu süreçte ne yapabilirim? Teşekkürler.

  1. Maaş bordrosunu imzalamış olsanız da, gerçekten de ücretiniz asgari ücretin altındaysa, her zaman aradaki farkı talep edebilirsiniz. Ama bunun yolu ne yazık ki dava açmaktır ve dava açınca da işten çıkmayı göze almak gerekir. Ya da beklersiniz ve işten ayrıldığınız gün, geriye dönük buna benzer alacaklarınız için dava açarsınız. Burada da ücretler bakımından 5 yıllık zamanaşımı söz konusu olacaktır.

 18. Merhaba iyi akşamlar benim tanıdığım apartman görevlisi var gaziantepde ve aylık maaşı 500 lira nasıl şikayet edilebilir bu durum nasıl düzeltilebilir

  1. Mehmet bey, şikayetin işçinin kendisi tarafından yapılması gerekir. Aksi takdirde işleme alınmamaktadır. Ama ihbar etmek istiyorsanız, ihbarda bulunduğunu da belirterek Alo 170’i arayabilirsiniz.

 19. Merhabalar bir Akaryakıt istasyonunda günde 12 saat haftada 5 gün çalışıyoruz. Sabah sekizde çıkmamıza rağmen (bazen ) o gün izinli sayılıyor ve 48 saat izin kullanıyoruz. İzinli olduğumuz günde çalışınca bize 50 tl veriyorlar ( resmiyette hesabımızı 53 tl bulmuşlar)
  Agi dahil 1750 tl saat bazında asgari ücretin altında değil mi ? 23 nisan mesaimiz yatmadı verilmeyecekmiş bayraö mesaiside yatmadı böyle şeyler mümkün mü ?

  1. Resmi tatillerde yapılan çalışmalarının ücretinin ödenmemesi mümkün değildir. Maaşınızla ilgili şunu söyleyebilirim; önemli olan haftada 45 saatin üzerindeki çalışmalarınızın fazla mesai olarak ödenmesidir.Buna göre değerlendirmeniz gerekir.

 20. 5 ay önce girdim işte ilk ay bin tl çalıştım ve sigortam yoktu deneme süresi diye bin tl dendi. Bende kabul edip işe başladım yakın zaman da işten çıkıcam peki bu geri kalan 400 tl alma şansım var mı ? nasıl alabilirim

  1. Merhaba. Deneme süresinde bile olsa işçinin sigortası yapılmalı ve ona asgari ücretin altında maaş ödenmemelidir. Bu durumda evet 400 liranızı alabilirsiniz ama bunun için dava açtığınızda, sigortasız olduğunuz için, öncelikle mahkemeyi, aslında çalıştığınıza ikna etmeniz gerekir.

   1. iş yeri bana verdiği kağıtta başlama tarihimi yazmışlardı ve aynı iş yerinde çalışan arkadaşlarım da şahit olucaktır bu yeterlidir diye düşünüyorum…Sonuçlanması davanın uzun sürer mi ?

    1. İş mahkemelerinde bir süre standardı yoktur. Ama genelde 1 yıl ila 2 yıl arasında davalar sürmektedir.

     1. peki 1 mayıs 19 mayıs gibi bayramlar da çalıştım bunların ücretlerini ödenmedi bunları isteme hakkına sahibim öyle mi ?

     2. Elbette, genel tatil günlerinde yapılan çalışmaların karşılığı mutlaka ücret olarak ödenmelidir.

   2. Suan çalışmakta olduğum işyerinden bodro aldım bodroda maaşım 1404 TL NİN ALTİNDA GOZUKUYOR YANİ 1375 BU YASAL MİDİR YASAL DEGİL İSE HAKKİMİ NASİL ARARİM

    1. Necmi bey, normalde yasal değildir. Ama iyi bakmanızı öneririm, eksik gününüz olduğu için maaşınız 1.404 TL’nin altına inmiş olabilir. Bu durum normaldir.

 21. annem ve kız kardeşim aynı yerde çalışıyorlar ve iki posta maaş yüklüyorlar biri beşinde biri yirmisinde beşinde bin lira yüklüyorlar yirmisindede 500 tl 12 saat çalışıyorlar bunun bir açıklaması olabilir mi yoksa asgari ücrete giriyor mu iki posta maaş alma sistemi…

  1. Onur bey, iki postadan kastınız 12-12 çalışmaksa ve bu devamlı oluyorsa, yasal değildir. Bir işyerinde 24 saat boyunca kesintisiz çalışma varsa, 8’er saatlik 3 vardiya yapılması şarttır. Ayrıca, sürekli 12 saat çalışan bir işçinin fazla mesai ücreti alması da gerekecektir.

 22. eşim 13 yıldır çalışmakta ve asgeri ücretin altında alıyor maaşı elden alıyor nasıl bir yol izlememiz lazım

  1. Mert bey, eşiniz maaşını elden alsa da, büyük ihtimalle bir maaş kartı vardır ve bu kart da işverenin elindedir. Buradan çekilen maaşın bir kısmı eşinize veriliyordur. Öyle mi? Öyleyse, yapılacak fazla bir şey olmadığını söylemem gerekir.

  1. Bir ücret bordrosu imzalıyor musunuz? Size bir pusula veriliyor mu? Nedir net ele geçen tutar? Kesintiniz var mı hiç? Bunları iletirseniz sağlıklı yönlendirme yapabiliriz. Teşekkürler….

 23. MERHABA İYİ GÜNLER DİLERİM ÖNCELİKLE.
  BEN 7 AY ÖNCE BİR FABRİKA DA İŞE BAŞLADIM.4 AY SONRA SİGORTAM YAPILDI.VE BENİM MAAŞIM NORMALDE ASGARİ ÜCRET OLMASI LAZIM. AYRICA TEK BİR FABRİKADA DEĞİL 2 FABRİKANIN MUHASEBESİNE BAKIYORUM. ÇALIŞTIĞIMIN KARŞILIĞI 1.200 TL VE ÇEKMEDİĞİM EZİYET YEMEDİĞİM LAFLAR KALMIYOR. BANA AYLIK ÜCRET BORDROSU GELİYOR RESMİ MUHASEBEDEN BENİM MAAŞIM ORDA 1.404 TL OLARAK GÖZÜKÜYOR SORDUM BU NEDEN BÖYLE DİYE YARISI SENİN SİGORTANA GİDİYOR DENİLDİ. ÇOK ŞAÇMA BEN İŞVEREN DEĞİLİM KENDİSİ VERMESİ LAZIM DİYE BİLİYORUM. BEN ÇOK ACİL BİR YARDIM İSTİYORUM ÇALIŞMAK ZORUNDA OLMASAM ZATEN HİÇ ÇALIŞMAM GİDER ÜNİVERSİTEMİ OKURUM KENDİMİ GELİŞTİRİRİM EN AZINDAN . BU PARAYLA BEN AİLEME YARDIMCI OLAMIYORUM. YARISI BENİM MASRAFLARIMA GİDİYOR ZATEN.

  TEŞEKKÜR EDERİM
  İYİ GÜNLER…

  1. Merhaba Merve hanım. Tam zamanlı çalışan bir işçiye, hiçbir şekilde aylık 1.404 TL’nin altında maaş ödenemez. Sigorta parası ya da başka bir adla kesinti yapılamaz. İşe mazeretsiz devamsızlık yapmışsanız, gitmediğiniz günler kadar maaşınız düşebilir ama bunun dışında almanız gereken maaş en az 1.404 TL olmalıdır.

 24. 4senedir bi işte çalışıyorum maaşım ilk sene 800 di şimdi 1100 ayrıca sigorta da yok yıllık izinde yok 19mayıs gibi öyle tatillerde yok birde 12 SAaT çalışııyorum ne yapmak gerekk

  1. Sizin orada halen durmanız hata. Yerinizde olsam tüm bu anlattıklarınızı bir ihtar yazısına döker, noterde soluğu alır ve tüm haklarımı talep ederekten derhal haklı sebeple iş akdimi feshederdim.

 25. merhaba 20.11.2015 tarihi itibariyle bir inş.şirketinde sekreter olarak çalışmaktayım.Bordroda yazan miktarı almıyorum ve bugüne kadar bordro üzerine imza atmadım.işten ayrılmak istiyorum.istifa dilekçesi yazdım,verip vermemek arasında kaldım. yanlış yapmak istemedim.geriye dönük tüm haklarımı alabilrmiyim? çalışıyorken mi gideyim çalışma bakanlığına bilemedim.şimdiden teşekkür ediyorum cevabınızı bekliyorum.

  1. Mesude hanım, bu durumda istifa mektubu yazmamalısınız. İş akdinizi haklı gerekçeyle ve mümkünse ihtarname çekerek feshetmelisiniz. Sonrasında dava aşamasında tanık vb. delillerinize göre sonuç almanız mümkün olabilir.

 26. Merhaba,

  Ben bir kurumsal şirkette çalışıyorum, maaşım brüt 2,126 TL ama son bir kaç aydır asgari ücretin altında alıyorum (1404 TL’nin altında maaş yatıyor) sizce bu yasal mı yada yasal değilse ne yapabilirim? rica etsem yardımcı olabilir misiniz?

  1. Bu nasıl bir kurumsal şirket?
   Bunun hiçbir şekilde açıklaması olamaz. Derhal ücret bordronuzu görmek ve imzalamak isteyin. Hatta bir ücret hesap pusulası da talep edin Eksikliğin sebebini mutlaka sorun ve açıklama bekleyin. (Part Time / Yarı zamanlı çalıştırılıp çalıştırılmadığınızı özellikle sorun)

   1. fatihhh arkadaşın dediği gibi bende kurumsal bi firmada çalışıyorum ve bana 3 aydır 1404 ün baya altında maaş yatıyor ve dedikleri ise devlet kesiyodur yada kesintin fazladır ben bu işe gireli 1 sene olmadı sizce bu mümkünmü ?

    1. Vergi kesintisi vb. yasal kesintiler de dahil olsa 1404 TL. nin altında ücret alamazsınız arkadaşlar. Yazımızda da bu husus önemle belirtilmiştir, işverenlerinize bu konuyu hatırlatıp gerekirse ALO 170’i arayın. Ciddi bir hata var gibi ortada…

 27. merhaba öncelikle ben kurumsal bir firmada prim sistemi ile çalışıyorum bana 3-4 aydır 1404 ün altında maaş yatıyo hatta bu ay yatan para 1290 tl ayın 30 ve 31 fazla mesai olmasına rağmen maaş bordrosunda net kazanç 1344 tl yazıyo ve bana vergi diliminedn etkilenmissindir yada devlet kesiyodur gibi cümleler söyleniyo hatta prim sistemi olduğu için asgari ücretin altında maaş alınması normalmiş denildi bordrom elimde ama hiç bir şey anlıyamıyorum bana yardımcı olurmusunuz iyi günler

  1. Olay biraz tuhaf geldi bana işi açıkçası. Sebep her ne olursa olsun eksik gününüz yoksa asgari ücretin atında ücret almamalısınız. Bekarsanız AGİ dahil minimum 1404 TL. almanız gerekli. (Resmi tatiller işlenmemiş haliyle)

 28. meraba 4 yildir avukat yaninda calisiyorum ama hala asgari ucret bile olmadi maasim ayrilmayi dusunuyorum hakkimi nasil alabilirim bana bi yol gosterebilirmisiniz istifa yazmadan ayrilsam veya istifayi yazsam sonradan bi hak sahibi olabilirmiyim

   1. Meehabalar yazinizi okudum 170 i de aradim istifa yazsam yada yazmasam bile dava acarak geriye dönük asgari ucret alamadgim miktarlarin tamaminin yasal faiziyle beraber odenebilecegini soylediler dogrumudur

    1. İstifa mektubu yazsanız bile elbette dava açıp haklarınızı talep edebilirsiniz. Ancak istifa mektubu işinizi zorlaştıracak ve tabiri caizse maça 1-0 geride başlayacaksınızdır. Yine de tercih sizin.

     1. Iyi gunler 2017 temmuz ayinda ise hirdim 1300 lira maas ile 1 ay deneme.surecinin ardindan sigortam basladi.bu 2018 de yapilan zam hesabima yatti 1540 lira fakat ertesi gunu benden 240 lirasi istendi sebebini sorsugumda ise siz bir yili doldurmadiniz dendi yami sigorta asgeri ucret gorunuyo maasda asgeri yatiyo fakat fazlasi elimden alindi ne yapmam lazim

     2. Zehra hanım böyle bir şey yasal değildir. Bu durumda haklı nedenle fesih yaparak işten ayrılabilirsiniz.

 29. merabalar ben 4 aydır sigortasız ve 1200 lira maasşla çalılyorum zam yapmıyo sigorta yap maasıı düşür diyorum sigorta benim için önemli işliklik maaşı için onuda kabul etmiyo işine gelirse diyo çalışmak zorundayım iki çocugum var ama yetiştiremiyorum benim hakkım nedir bilmiyorum işten çıkarsam iş bulamam belkide işliklk parası almamm için 200 güne ihtiyacım vardı ama sigortasız oldugum için onuda kaybettim ne yapacam bilmiyorum ne sigorta yapıyo ne zam bide yemek parasıda bna ait oda yok yani ev yakın diye yürüyerek gidip geliyorum bilgi verin lütfen tşk

  1. Candan hanım, bizim yapabileceğimiz bir şey yok. Alo 170’i arayarak şikayette bulunmanız en doğrusu olacaktır. SGK’dan denetmenler geldiğinde işyerinde olursanız, belki geriye dönük sigortanızı yaptırabilirler.

   1. kardeşim bu memlekette hep asgari ücretin altinda maaşla çaliştiriyorlar denetim yok maalesef ayni zamanda sigortasiz

 30. Merhabalar kolay gelsin.
  Ben SMMM’de 15.11.2014 tarihinde işe girdim.21.08.2016’da işten çıktım.Bu süre zarfında 1 yıl boyuna aylık 500 lira ile işe devam ettim.Aradan 1 sene geçtikten sonra maaşım aylık 1.000 lira oldu.Maaşımı elden aldım.Fakat sigorta yapılmadığından ve yemek ücretini vermediği için işten çıktım.Çıktıntan sonra Yapı denetim firmasında 4 ay çalıştıktan sonra eski iş yerim SMMM Tekrardan işe başlamamı söyledi.Sigorta ve düzgün maaş ödeyeceğini söyledi.Ben buna bağlı olarak işe girdim.Ve Sigortam hala yapılmadı.Bende iki patron vardı biri SMMM’nin belgesinden yararlanıyordu bunlar benim maaşlarımı yarı yarıya veriyorlardı.Diğer patron mükelleflerinden birinin SGK yapılanmasından ödediği parayı cebine atmıştı yaklaşık 45.000 lira.Bende bundan dolayı işten çıktım başım yanar diye.Ve 23.07.2017 tarihinde işten tamamen çıktım.Şimdi içeride alacağım var 1.960 lira ve bunu hala vermediler.
  Sorum Şu ; Bu işyeri toplam ne kadar ücretle Ceza yer.Benim tazminat hakkım var mı ?
  Elimde ki belgeler; E-posta adresimde SMMM’nin bana attığı ilk mail tarihiyle,mükellef vekaletnamelerimde ismim,Gelen tebligatlarda adım soyadım,Mükellef(Banka vergi tahsilat dekontunda ismin soyismim,whatsap muhasebe grubu,Mükelleflerin Vergi inceleme tutanağında ismim ve imzalarım var.
  Genel olarak durum böyle.
  Ve ben şu kadar ücret verirseniz şikayet etmem diyebilir miyim?

  1. Merhaba. Pazarlık yapacaksanız, benim buradan rakam vermem mümkün olmaz. Ama dava açarak, geriye dönük sigortalarınızın yatırılmasını sağlayabilirsiniz.

 31. Asgari ücret 1404 olmuştur.Bu mıktarın altında devlet kesintisi varsa ücret yatırabılırler mı ?Yardımlarınız ıcın teşekkürler.

  1. Oktay bey, icra kesintisinden mi bahsediyorsunuz? O halde, dörtte birini aşmamak kaydıyla kesinti yapılabilir.

 32. İyi geceler!

  Merhabalar
  21.09.2017 Tarihlerinde işe giriş yaparken senin sigortanı yapacağını söylemiş bulunmuştu ve sigortam yatmadı ve beni askeri üçret altında çalıştırdı 900 YTL Almış bulunuyordum. 29.12.2017 Tarihlerinde benim işime son verildi sebebsiz yere. Alo 170 arayarak şikayette bulundum sigortasız ve askeri ücret aldın’da aldığımı ve bu işlemin başlatılması için denetlemeye gidebilirler. Herhan gibi hiç bir şey çıkmasa bile sigorta birliğine gidip telefonumda her şey kaytlı çalışdığıma dağil bunlar işe yarar mı ?

 33. bizim işyerinde askeri ücrete zam gelince yapıyorlar ama biz teknik çalışanlara çok az yapıyorlar 2002 de işe başladığımda 300 lira alırken ben .güvenlikler ve kapıcılar170 lira alıyordu şimdi neredeyse aynı maaşı alır olduk işimiz tehlikeli olduğu halde bunun bir yaptırımı yokmu resmen bizden kesilen askeri ücrete verilmiş gibi bişey oldu

 34. Ekim 2017 anaokulunda işe girdim ve 1450 lira ücretle anlastık asgari ücretin biraz üstü şimdide 2018de asgari ücret 1603 lira oldu bu benim içinde gecerli midir ? Sonuçta asgari ücretin altında çalıştırabilir mi?

  1. Ecem hanım, işçi hiçbir şekilde asgari ücretin altında bir ücretle çalıştırılamaz. Bu artış elbette sizin için de geçerli olacaktır.

 35. Merhaba;
  5.12.2017 de işe başladım. 1400 olarak anlaştık. Konuşurken asgeri ücret diye konuşmadık sadece 1400 dendi. ama zaten asgeri 1400 liraydı şimdi bu artış benim için geçerli olacak mı?

 36. Merhaba, ben bir firmada 2017 kasımda 1500 tl ile çalışmaya başladım. Şuan asgari ücretin artmasıyla 1603 Tl hesabıma yatırıldı ve ertesi gün 103 lirası elden teslim edilmek üzere benden istendi. Elden teslim edersem bu kanunsuzluğu tespit ettiremem diye bana yatırılan hesaba 103 lirayı göndersem bu benim için kanıt niteliğinde sayılır mı?

  1. Merhaba. Elbette, özellikle bu durumun düzenli olarak devam etmesi lehinize olur. Ama işverenin bu parayı elden isteyeceğini tahmin ediyorum.

 37. Meraba ben özel sektörde on muhasebe elamanı olarak ise başladım şuan 25 +2 hamileyim sabah 8 buçuk akşam 6 buçuk çalışıyorum bu durumda 7 buçuk saatten fazla çalışmış oluyorum ve iş verenim 1300 tl maaş veriyo tabi bunuda haftalık olarak elden 325 olarak veriyo ilk giriştede 22 gün sigortamı yapmadı benim yasal olarak haklarım neler ve nasıl alabilirim bilgi verirseniz sevinirim

  1. Rabia hanım, haklı fesih yaparak işten ayrılabilir ve kıdem tazminatınızı talep edebilirsiniz.

   1. Zeynel bey dogum izinime az kaldı ve işten çıkarsam başka bi işe alınmam sanırım budurumda doğum izninin sonunda bu işlemi yapsam yada doğum iznine çıkacağım zaman illa bana kağıt imzalatmak istiycek istifa icin ozaman yapsamda haklarımı alırmıyım verdiğimiz bilgiler icin şimdiden tesekkurler

    1. Çalışma koşullarınız böyle devam ederse, gebeliğiniz boyunca ne zaman ayrılsanız, aynı haklara sahip olursunuz.

 38. merhaba
  suan calismakta oldugum is yerinde 1550 tl maas ve 200 tl yemek parasi olarak calisiyorum
  bunu banka havalesi ile aliyorum ve havale kismina bu sekilde aciklama yapsam
  muhasebe kayitlarinda gorundugunde farkini alabilir miyim?
  ayrica havaleyi esimin hesabina yapiyorum
  bunun sakincasi olur mu?

  1. Merhaba. İşyerinden maaş alıyorsanız, havaleyi de işyeri yapıyor olsa gerek. Bu durumda nasıl havale açıklaması yapacaksınız?

 39. Çalıştığım yerde çalışma saatine gore ücret vermekteler şubat ayı 28 gun olduğu için asgari ucretin altinda para yatırıldı bu normal midir yoksa asgari ücret vermeleri gerekiyor mu

  1. Safiye hanım, asgari ücret günlük belirlendiği için olabilir. Ama bunu yapan işveren size mart, mayıs gibi 31 çeken aylarda da 31 günlük ücret ödemelidir. Öyle yapıyor mu?

 40. Merhaba benim çalıştığım yerde et ücretim 1306 lira olarak görünüyor şuan asgari ücret 1604 lira fabrikada alan tazminatı kıdem tazminatı eklenince 1604 lirayı buluyor bu yasalmıdır ayrıca çalıştığım yerde mesai yaptığım zamanda ücretim 1306 lira olduğu için mesai ücretimde düşük yatırılıyor bunun hakkında bilgi almam mümkünmü acaba asgari ücretin altında ücret net olarak bordromda gösteriliyor ve mesai ücretlerimiz çok düşük yatıyor bu yasalmı yani alan tazminatı kıdem tazminatı eklenerek asgari ücret üstünde veriliyor diyorlar böyle bi işlem yasalmı teşekkür ederim

  1. Okan bey maaş bordronuzu görmeden bir şey diyemem. Belki de, resmiyette maaşınız asgari ücret olarak görünüyordur. Hiçbir firma kolay kolay resmi maaşı asgari ücretin altında göstermek gibi bir hata yapmaz.

 41. Merhaba ben zonguldak caycumada oturuyorum yaşadığım yerde işverenlerin hicbirtanesi ssk ve asgari ücret vermiyor 5 aydır is arıyorum birtane işçi haklarına uyan işveren ile karsilaşmadım .insanlara ssk yapılmıyor ve en fazla bin lira maas veriliyor saatlerde 8 9 10 ve üzeri ben bunu şikayet etmek istedim burası küçük yer denetimde yok denilip işveren istediği gibi çalıştiriyor işçileri imkanlar kısıtlı olduğu için insanlarda buna birsey diyemiyor gerçekten bu çok üzücü

 42. Kolay gelsin 3 senedir aynı şirkette çalışyorum ilk 6 ay sigortami yapmadılar bunu hak talep edebilirmiyim. Ve başka bisey daha çalıştığım gündendir asgari ücretin altında maaş veriyorlar bu durumdan dolayı işten ayrılmak istiyorum bu durumdan dolayı ayrılınca kıdem tazminatı alabiliyormuyum

  1. Asgari ücretin altında ücret ödenmesi haklı fesih nedenidir. Ama bunu nasıl ispatlamayı düşünüyorsunuz?

 43. Meraba
  Özel bi kreşte işe başladım verdikleri ücretin 1000tl ve sigorta olduğu söylendi ancak sözleşmede ücret yazılmadan imzalatıldı şüphede kaldım ücret asgari ücret şeklinde gösterilip bukadar ucreti verip çalıştırmak yasal mı sigortaya vs aldığım ucreti farklı gösterdiklerini nasıl ogrenebilirim Teşekkürler.

  1. Esra hanım, hiçbir işçi için aylık asgari ücretin altında maaş belirlenemez. Sizden büyük ihtimalle, bankaya tam yatırdıkları asgari ücretin bir kısmını elden geri isteyeceklerdir.

 44. merhaba 1 senedir 1000 tl aylık ücretle çalışıyorum ve maaşımı elden veriyolar asgari ücret altında çalıştırdıkları için şikayet etsem param ödenirmi

  1. Selma hanım, bu elbette yasal değildir. Ama önemli olan bu durumu nasıl ispat edebileceğinizdir.

 45. Bende 13 06 2013 ten 20 10 2014 e kadar bi su şirketinde aylıkçı olarak çalıştım orada bana bir ayda 500 tl para veriyolardı işten ayrildık sonra bir sene o sirkette hiç calısmadım bir sene sonra tekrar aynı sirkette yömiyeçi olarak çalışmaya başladım hafta 4 gün gidiyordum ve bana aylık 600 tl veriyolardi ve ben bu iş yerinde 22, ay çalıştım işten ayrılmadan önce koltrol edip alo 170 hattına hem askeri üçret altında hemde sigortasız olarak calıstırıldım diye sikayet ettim ve sikayet ettiğimi duyan sirket sahibi beni isten kovdu ve müfetişlerde köylerde olduğum icin beni şirkette görmediler ve 23 05 2018 de üçünçü mahkemeye çıkaçaz mahkemeyi kazanırsam kac para alabilirim bana lütfen yardım edin

  1. Uğur bey, yardımcı olmak istesem de, ne kadar alabileceğinizi bilmem mümkün değildir.

 46. Ben daha ise yeni başladım ayin 2sinde başladım ve 1 gün izin yaptım. Ama benim maasimdan 2 günü keseceklermis 1 gün izin ve ayin 1 ini keseceklermis. İzin günümü anladım da neden daha çalışmadan ayin 1 ini nasıl kesebilirler? Böyle birşey kul hakkına girmez mi ?

 47. Merhaba zeynel bey ben iki aydır özel bir kreste çalışıyorum asgari ücretin altında maaş alıyorum sözleşmede işten ayrılırsak tazminat ödersiniz yazıyor maaş nedeniyle ve çalışma koşulları yüzünden ayrılmak istiyorum tazminat odermiyim bu durumda ?

  1. Hazal hanım, elbette ödemezsiniz. İşçi haklı fesih yaptığında, bu tür maddeler hükümsüz kalır. Önemli olan, olası bir dava aşamasında, bu durumların varlığını ispat edebilmenizdir.

 48. Ben sporcuyum ve sözleşme imzaladım 500 yl fakat 250 tl verildi ve elden hiç bir belge imzalatıldı bende bu hakka sahipmiyim bu durumda bende davacı olabilirmiyim

 49. Slm eşim 5 yıldır çalışıyor ama maaşı asgari ücretin altında 1000 lira alıyor elden alıyor maaşını hiç yıllık izinde kullanmadı bunun yanında hiçbir bodroya ve izin kağıdına imza atmadı ne yapmamız lazım şimdiden teşekkür ederim

  1. Ergin bey ne yapmak istiyorsunuz? Çalışmaya devam etmek mi yoksa ayrılıp hakları almak mı?

 50. Merhaba zeynel bey. Ben özel bir kreşte çalışıyorum. Ama artık çıkmak istiyorum. Yapılan haksızlıklardan dolayı. Örnegin bizi asgari ucretle çalışıyor gösteriyor ama 915 tl maas veriyorlar. Haftsonu calisamam demistim simdi cumartesi gunu de cagiriyor krese.Müdürle bu durumu konustuk. Çıkamazsin 20 bin tl tazminat odersin diyor. Var mı böyle tazminat ödeme durumu? Odetirler mi?

  1. Hazal hanım, siz haklı fesih yaptıktan sonra hiçbir şey ödetemezler. Ama önemli olan, olası bir mahkeme aşamasında, haklı olduğunuzu ortaya koyabilmenizdir.

 51. Öncelikle bizleri aydınlattığınız için şimdiden teşekkür ederim.

  Ben yaklaşık 9 aydır kurumsal bir firmada çalışıyorum ve bir ay hariç her ay ben asgari ücretin altında maaş aldım. Bunların bordrosu falan var resmî tatilin olduğu ay benim tercihim olmadan vardiya verilmeden resmî tatilde kesintide yapıldı. İş yerinden çıkan ya da çıkarılan Kişiler gerekli nedenlerle tazminat alamıyorlar. Bir çok arkadaşım yerleri değiştirilerek istifaya zorlandı ve çalıştığım şirket genel olarak haklarını bilmeyen gençler ile çalışıyor, şirket elinde 1-1.5 seneden fazla çalışanı tutmuyor onun yeriyle oynuyor. Neyse dediğim gibi bana her ay asgari ücretin altında maaş yatıyor ne yapmam lazım bordrolarla mı bir yeremi gideyim yoksa intertenten ya da telefonla herhangi bi kuruma şikayet mi açayım?

 52. Evet maaş banka hesabıma yatıyor. 7 mayısta maaşım yattı bu seferde 1497 tl aldım ne yazık ki

  1. Bu durumu rahatlıkla ispat edebileceğiniz anlamına gelir. Haklı fesi yapabilir ve haklarınızı talep edebilirsiniz.

 53. Merhaba zeynel bey ben yaklaşık 1 yıldır bi işde çalışıyorum asgari ücretin altında elden veriyolardı bu ay aylığa geçti benden fazlalığı geri isticeklermiş işden çıkıcam ve o yatan asgari ücretide vermeyi düşünmüyorum benden şikayetde bulunma gibi hakları varmıdır acaba

  1. Mehmet bey hangi fazlalıktan bahsediyorsunuz? Zaten asgari ücretin altında maaş almıyor musunuz?

 54. Merhaba ben konfeksiyonda calisiyorum ve sigortam yatıyor ama asgari ucretin altinda maas alıyorum ve ben bunun yasal olmadigini dile getirdiğimde ise oyle birşey yok sigortali insana asgari ucret mecburiyeti nerden cikarilmis diye gülüp geçti aslinda orada hic kimse dikkqte almadigi icin biyle şeyleri herkesi aptal yerine koyuyorlar. Hakkımız olan 1 mayısta çalıştık neden çünkü orasi resmi bir kurum değilmiş ama sigortasi olan bir bireyin 1 mayıs tatili hakki degil mi ? Beni biraz aydınlatır mısınız bu konu hakkında

  1. Nurten hanım iki konuda da haklısınız. İşçinin maaşı asla asgari ücretin altında belirlenemez ve elbette ki her işçi için 1 mayıs tatildir. 1 Mayısta çalıştırılan işçiye mutlaka bir yevmiye fazladan ödenmesi gerekir.

 55. 4 yıl boyunca bir tekstil firmasında çırak olarak görev aldım. 3 yıla yakın beni sigortalı olarak gösterdiler.. yalnız sigortam olmasına rağmen bana asgari ücret vermediler .. asgari ücret altında çalıştırdılar . iş yerinde çıkışımı verdiler beni işten attılar …sigorta çıkışımıda verdiler … haklarımı nasıl savunabilirim .

 56. Merhabalar.. İşyeri bana 4 ay boyunca asgarinin altında elden para verdi. 1 ay önce banka hesabı açtırdık ve bir kere asgari maaş aldın. Dava açsam bunu nasıl ıspatlayabilirim

 57. Merhaba; işyerimden istifa ettim. Tüm alacaklarımı eksiksiz aldım diye bana kağıt imzalattılar sonrasında bankaya maaş olarak 1603 tl yerine 398 tl maaş ödemesi yatırmışlar. 500 tl elden almam gereken primi de vermediler. Gerekçe olarakta çalıştığım dönemde satış yaptığım müşterinin borcunu ödememesi sebebiyle müşterinin borcunu benden tahsil ettiklerini söylediler. Konuyla ilgili nasıl bir yol izlemeliyim iyi çalışmalar.

  1. Zekai bey, yasa gereği arabulucuya başvurarak süreci başlatmanız gerekir. Uzlaşamazsanız, mecburen iş mahkemesine dava açmanız gerekecektir.

 58. Merhabalar ben gazetede çalışıyordum işkurla başlatıldım ilk üç ay işkur ödememi yaptı daha sonra işverenden ücret almaya başladığımda ise banka hesabı açtırıp hesap kartımı elimden aldı diğer çalışanlarada bunu yaptığı için sesimi çıkaramadım asgari ücreti hesaba yatırıp kendi çekiyor bizede kendi belirlediği miktarı veriyor iki ay yatırıp çekti elden verdi üçüncü ayımı da yatırmak zorunda işkur süresinde olduğum için şu an izinliyim gitmeme durumum var bende kartımı iptal ettirdim parayı yatırıp çekemesin diye bununla beraber nerelere şikayet edebilir ve bu adamın herkesin hakkını yediğini nasıl ispatlayabilirim

 59. iyi günler 09 mayıs 2018 de işe başladım 26 mayıs 2018 de sirket 23 gunluk ücretsiz izine çıkardı bu sürede hesabıma yatan para 586,43 TL asgari ücretin altında maaş yatmis ayrıca girdim iş çağrı merkezi ve ben o ise engelli olarak başvuru yaptım buna nasıl bir çözüm bulunabilir

 60. Mrblar ben özel sektörde (mağaza) çalışıyordum ve bi haftam doldu çıktım çünkü şartları çok agırdı. 12 13 saat çalişıyoduk ve bunun karşılığında ne asgari ücret ne de sigorta vardı. 1400 TL ile giriş yapılmişti ama insancıl bir muamele de olmayınca dayanamadım çıktım. Ve o kadar çalışmama ragmen hakkımı da alamadım atın 4inde girip 11inin gecesinde çıkış yaptım bu emegimin karşılığında da 233 TL verdiler ama elden. Bu adaletsizlik için ne yapabilirim? Lütfen yardımcı olabilir misiniz 🙁

 61. merhabalar.mai müşavirin yanında 11.04 .2018 de işe basladım.maaşı elden alıyorum.1000 tl verıyorlar. nısan ayı bordrosunu ımzalamadm.ama mayısla hazıran ayını ımzalattılar.hıcbırsey dıyemedım.ilerde bigün işten cıkarırlarsa delil olarak ne kullanacgım?

 62. Ben yarı özel yarı kurum bir üniversite de çalışan ım netim asgari ücret altında 1530 tl alıyorum bu ücret doğrusudur sizce

  1. Caner bey, işe gelmediğiniz günler kesilmiş ya da icra vb. kesinti yapılıyor olabilir. Yoksa, asgari ücretin altında maaş ödenmemesi gerekir.

 63. Mrb ben 2013 .03.23 de girdigim isyerinde hala calismaktayim ahçı olarak. maasim 1300 tl ve elden aliyorum asgarinin altinda maas kartim yok. sigortam 2060 tl yatiyor ne yapmaliyim

 64. Merhaba ben iki yıldır özel turta çalışıyorum ve 1000 elden veriyorlar sigortam ödeniyor askeri üçretten görünüyorum Ban aracele okumadan bı kağıt imzalattılar hakkımı nasıl aramam gerekiyor çıkışını 6apmıyolar sen istifa et diyorlar yapmam lazım

  1. Merhaba, bu konuda yapmanız gereken bir ihtarname hazırlamak ve işyerine göndererek haklı fesih yapmaktır. Ardından talepleriniz karşılanmazsa, arabulucu başvurusu ile birlikte kanuni süreci başlatırsınız. Maaşınız hiç bankaya yatmadı mı? İşyerinde kaç kişi vardı?

 65. Bı tek ben sigortalı gözüküyordu gececi var oda emekli hiç bankaya yatmadı elden aldım defter var ona yazıyoruz

  1. İşyerinde çalışan işçi sayısı 5’ten az ise, işveren elden ödeme yapabilir. Bu durumda eğer siz maaşınızı tam almış gibi imza attıysanız, açıkçası işinizin çok zor olduğunu söylemem gerekir.

 66. Merhaba ben 17 yıl aparman göreflisiyim hep asgari üşretin altında alıyorum elden veriyorlar makemeye versem geriye dönük eksik aldıgım paranın üsdünü alabilirmiyim

  1. Murat bey en çok 5 yıla kadar alabilirsiniz ama bu durumu mahkemede nasıl ispat etmeyi düşünüyorsunuz?

 67. Tam mesai başladığım, temizlik şirketi, partime düşürdü, asgari ücretmi yatacak dediğim de, evet dediler, şimdi yan çiziyor lar, asgari ücret altın da maaşmyatırmışlar, şikayet etme hakkım varmıdır, teşekkürler

  1. Gökmen bey kısmi süreli çalışmaya başlamışsanız, oransal olarak asgari ücretin altında maaş ödenmesi normaldir. Ama part -time çalışmaya geçmek için onay vermemişseniz, sizi bu şekilde çalıştıramazlar.

 68. Ben yapi denetim firmasinda çalışıyorum 1yildir ilk 3ay sigortami yapmadılar sonra 2ayda 15gunluk sigorta yaptilar son 7aydir tüm yatıyor sigortam ama ise girdiğim günden beri asgari ucretten az maaş alıyorum bankaya asgari yatırıyor lar geri elden veriyorum napabilirim bu konuda ve nasıl ispat edebilirim

Bir yorum yaz

E-posta hesabınız, telefon ve şehir bilgileriniz yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.

YouTube kanalımıza üye olan ziyaretçilerimizin yorumları öncelikle cevaplanmaktadır. Yorum yaptığınız kullanıcı adıyla YouTube kullanıcı adınızın aynı olması yeterlidir.