İşçiye asgari ücretin altında maaş ödenmesi

Asgari ücretin altında işçi çalıştırılması

Asgari ücret, her yıl asgari ücret tespit komisyonunca belirlenen ve işçilere ödenebilecek en az maaş tutarı olarak tanımlanabilecek bir ücret türüdür. Yasalarımız gereği asgari ücretin altında bir ücretle işçi çalıştırmak yasak olmakla birlikte, bazı işçilerin uygulamada asgari ücretten daha az maaş aldıklarını görmekteyiz.

Reklam

Asgari ücret kaç liradır?

Asgari ücretin hem brüt hem de net olarak miktarını şu yazımda daha önce anlatmıştım. 2016 yılı için net asgari ücret 1.300,99 TL olup bunun altında bir maaş belirlenmesi ise mümkün değildir. Bu asgari ücretin brüt tutarı ise 1.647,00 TL’dir.

Asgari ücretin altında ücret belirlemenin cezası

İş Kanununun 102nci maddesine göre işçisine asgari ücretin altında ödeme yapan bir işverene; bu durumdaki her işçisi ve her ay için 125,00 TL idari para cezası uygulanmaktadır. Örneğin 12 aydır çalışan bir işçisine asgari ücretin altında ücret ödeyen bir işveren, 125,00 × 12 = 1.500,00 TL idari para cezası ödeyecektir.

Yeni başlayan işçiye asgari ücretin altında maaş verilebilir mi?

İşverenlerin işçilerine genelde asgari ücretin altında maaş ödemediklerini görmekle beraber, yine de bazı durumlarda işçilerin asgari ücretten aşağıda maaş aldıklarını ve bunun da genelde işe yeni başlayan işçiler için geçerli olduğunu görüyoruz. İşçi ister işe yeni başlasın isterse sadece bir günlük çalışacak olsun, onun ücreti asgari ücretten aşağı belirlenemez. Bunun bir istisnası da bulunmamaktadır.

SONUÇ

asgari ucretten dusuk maas

İşçi işe yeni başlamış da olsa, deneme süresinde de olsa; ona asgari ücretten daha az maaş verilmesi mümkün değildir. Adından da anlaşılacağı üzere; işçiye ödenmesi gereken en az maaş tutarını gösteren bu yasal tabana bütün işverenler uymakla mükelleftir.

İşçinin işe yatkın olup olmadığının görülmesi, çalışmaya devam edip etmeyeceğinin anlaşılması, işçinin ciddiyetinin sorgulanması gibi geçersiz ve yanlış gerekçelere sığınarak böyle bir hataya düşülmemesi gerekir.

Asgari ücret hem bir kanuni yükümlülüktür hem de işçinin asgari seviyede hayatını idame ettirebilmesi için önem arz etmektedir. Bu tutarın da altında maaş belirlemek vicdanen ve ahlaken yanlış olduğu gibi ağır idari para cezalarını da gündeme getirecektir.

Ayrıca asgari ücretin altındaki ücretle çalışmış olan bir işçi, işten ayrıldıktan sonra iş mahkemesine dava açtığında; maaşı ile asgari ücret arasındaki farkı yasal faiziyle birlikte geri alabilecektir.

Reklam
İşçi Dünyası
Zeynel Abidin Özkale
İşçi Dünyası'nın editörü olan olan yazarın, İş ve Sosyal Güvenlik hukuku üzerine yazdığı diğer yazılarına buradan ulaşabilirsiniz.

86 Yorum

 1. Ekim 2017 anaokulunda işe girdim ve 1450 lira ücretle anlastık asgari ücretin biraz üstü şimdide 2018de asgari ücret 1603 lira oldu bu benim içinde gecerli midir ? Sonuçta asgari ücretin altında çalıştırabilir mi?

  1. Ecem hanım, işçi hiçbir şekilde asgari ücretin altında bir ücretle çalıştırılamaz. Bu artış elbette sizin için de geçerli olacaktır.

 2. bizim işyerinde askeri ücrete zam gelince yapıyorlar ama biz teknik çalışanlara çok az yapıyorlar 2002 de işe başladığımda 300 lira alırken ben .güvenlikler ve kapıcılar170 lira alıyordu şimdi neredeyse aynı maaşı alır olduk işimiz tehlikeli olduğu halde bunun bir yaptırımı yokmu resmen bizden kesilen askeri ücrete verilmiş gibi bişey oldu

 3. İyi geceler!

  Merhabalar
  21.09.2017 Tarihlerinde işe giriş yaparken senin sigortanı yapacağını söylemiş bulunmuştu ve sigortam yatmadı ve beni askeri üçret altında çalıştırdı 900 YTL Almış bulunuyordum. 29.12.2017 Tarihlerinde benim işime son verildi sebebsiz yere. Alo 170 arayarak şikayette bulundum sigortasız ve askeri ücret aldın’da aldığımı ve bu işlemin başlatılması için denetlemeye gidebilirler. Herhan gibi hiç bir şey çıkmasa bile sigorta birliğine gidip telefonumda her şey kaytlı çalışdığıma dağil bunlar işe yarar mı ?

 4. Asgari ücret 1404 olmuştur.Bu mıktarın altında devlet kesintisi varsa ücret yatırabılırler mı ?Yardımlarınız ıcın teşekkürler.

  1. Oktay bey, icra kesintisinden mi bahsediyorsunuz? O halde, dörtte birini aşmamak kaydıyla kesinti yapılabilir.

 5. Merhabalar kolay gelsin.
  Ben SMMM’de 15.11.2014 tarihinde işe girdim.21.08.2016’da işten çıktım.Bu süre zarfında 1 yıl boyuna aylık 500 lira ile işe devam ettim.Aradan 1 sene geçtikten sonra maaşım aylık 1.000 lira oldu.Maaşımı elden aldım.Fakat sigorta yapılmadığından ve yemek ücretini vermediği için işten çıktım.Çıktıntan sonra Yapı denetim firmasında 4 ay çalıştıktan sonra eski iş yerim SMMM Tekrardan işe başlamamı söyledi.Sigorta ve düzgün maaş ödeyeceğini söyledi.Ben buna bağlı olarak işe girdim.Ve Sigortam hala yapılmadı.Bende iki patron vardı biri SMMM’nin belgesinden yararlanıyordu bunlar benim maaşlarımı yarı yarıya veriyorlardı.Diğer patron mükelleflerinden birinin SGK yapılanmasından ödediği parayı cebine atmıştı yaklaşık 45.000 lira.Bende bundan dolayı işten çıktım başım yanar diye.Ve 23.07.2017 tarihinde işten tamamen çıktım.Şimdi içeride alacağım var 1.960 lira ve bunu hala vermediler.
  Sorum Şu ; Bu işyeri toplam ne kadar ücretle Ceza yer.Benim tazminat hakkım var mı ?
  Elimde ki belgeler; E-posta adresimde SMMM’nin bana attığı ilk mail tarihiyle,mükellef vekaletnamelerimde ismim,Gelen tebligatlarda adım soyadım,Mükellef(Banka vergi tahsilat dekontunda ismin soyismim,whatsap muhasebe grubu,Mükelleflerin Vergi inceleme tutanağında ismim ve imzalarım var.
  Genel olarak durum böyle.
  Ve ben şu kadar ücret verirseniz şikayet etmem diyebilir miyim?

  1. Merhaba. Pazarlık yapacaksanız, benim buradan rakam vermem mümkün olmaz. Ama dava açarak, geriye dönük sigortalarınızın yatırılmasını sağlayabilirsiniz.

 6. merabalar ben 4 aydır sigortasız ve 1200 lira maasşla çalılyorum zam yapmıyo sigorta yap maasıı düşür diyorum sigorta benim için önemli işliklik maaşı için onuda kabul etmiyo işine gelirse diyo çalışmak zorundayım iki çocugum var ama yetiştiremiyorum benim hakkım nedir bilmiyorum işten çıkarsam iş bulamam belkide işliklk parası almamm için 200 güne ihtiyacım vardı ama sigortasız oldugum için onuda kaybettim ne yapacam bilmiyorum ne sigorta yapıyo ne zam bide yemek parasıda bna ait oda yok yani ev yakın diye yürüyerek gidip geliyorum bilgi verin lütfen tşk

  1. Candan hanım, bizim yapabileceğimiz bir şey yok. Alo 170’i arayarak şikayette bulunmanız en doğrusu olacaktır. SGK’dan denetmenler geldiğinde işyerinde olursanız, belki geriye dönük sigortanızı yaptırabilirler.

   1. kardeşim bu memlekette hep asgari ücretin altinda maaşla çaliştiriyorlar denetim yok maalesef ayni zamanda sigortasiz

 7. meraba 4 yildir avukat yaninda calisiyorum ama hala asgari ucret bile olmadi maasim ayrilmayi dusunuyorum hakkimi nasil alabilirim bana bi yol gosterebilirmisiniz istifa yazmadan ayrilsam veya istifayi yazsam sonradan bi hak sahibi olabilirmiyim

   1. Meehabalar yazinizi okudum 170 i de aradim istifa yazsam yada yazmasam bile dava acarak geriye dönük asgari ucret alamadgim miktarlarin tamaminin yasal faiziyle beraber odenebilecegini soylediler dogrumudur

    1. İstifa mektubu yazsanız bile elbette dava açıp haklarınızı talep edebilirsiniz. Ancak istifa mektubu işinizi zorlaştıracak ve tabiri caizse maça 1-0 geride başlayacaksınızdır. Yine de tercih sizin.

Bir yorum yaz

E-posta hesabınız, telefon ve şehir bilgileriniz yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.