İşçiye asgari ücretin altında maaş ödenmesi

Asgari ücretin altında işçi çalıştırılması

Asgari ücret, her yıl asgari ücret tespit komisyonunca belirlenen ve işçilere ödenebilecek en az maaş tutarı olarak tanımlanabilecek bir ücret türüdür. Yasalarımız gereği asgari ücretin altında bir ücretle işçi çalıştırmak yasak olmakla birlikte, bazı işçilerin uygulamada asgari ücretten daha az maaş aldıklarını görmekteyiz.

Asgari ücret kaç liradır?

Asgari ücretin hem brüt hem de net olarak miktarını şu yazımda daha önce anlatmıştım. 2016 yılı için net asgari ücret 1.300,99 TL olup bunun altında bir maaş belirlenmesi ise mümkün değildir. Bu asgari ücretin brüt tutarı ise 1.647,00 TL’dir.

Asgari ücretin altında ücret belirlemenin cezası

İş Kanununun 102nci maddesine göre işçisine asgari ücretin altında ödeme yapan bir işverene; bu durumdaki her işçisi ve her ay için 125,00 TL idari para cezası uygulanmaktadır. Örneğin 12 aydır çalışan bir işçisine asgari ücretin altında ücret ödeyen bir işveren, 125,00 × 12 = 1.500,00 TL idari para cezası ödeyecektir.

Maktu ücret nedir? Günlük ücret nedir?

Bu yazı da ilginizi çekebilir

Yeni başlayan işçiye asgari ücretin altında maaş verilebilir mi?

İşverenlerin işçilerine genelde asgari ücretin altında maaş ödemediklerini görmekle beraber, yine de bazı durumlarda işçilerin asgari ücretten aşağıda maaş aldıklarını ve bunun da genelde işe yeni başlayan işçiler için geçerli olduğunu görüyoruz. İşçi ister işe yeni başlasın isterse sadece bir günlük çalışacak olsun, onun ücreti asgari ücretten aşağı belirlenemez. Bunun bir istisnası da bulunmamaktadır.

SONUÇ

asgari ucretten dusuk maas

İşçi işe yeni başlamış da olsa, deneme süresinde de olsa; ona asgari ücretten daha az maaş verilmesi mümkün değildir. Adından da anlaşılacağı üzere; işçiye ödenmesi gereken en az maaş tutarını gösteren bu yasal tabana bütün işverenler uymakla mükelleftir.

İşçinin işe yatkın olup olmadığının görülmesi, çalışmaya devam edip etmeyeceğinin anlaşılması, işçinin ciddiyetinin sorgulanması gibi geçersiz ve yanlış gerekçelere sığınarak böyle bir hataya düşülmemesi gerekir.

Asgari ücret hem bir kanuni yükümlülüktür hem de işçinin asgari seviyede hayatını idame ettirebilmesi için önem arz etmektedir. Bu tutarın da altında maaş belirlemek vicdanen ve ahlaken yanlış olduğu gibi ağır idari para cezalarını da gündeme getirecektir.

Ayrıca asgari ücretin altındaki ücretle çalışmış olan bir işçi, işten ayrıldıktan sonra iş mahkemesine dava açtığında; maaşı ile asgari ücret arasındaki farkı yasal faiziyle birlikte geri alabilecektir.

Mustafa Baysal
Mustafa Baysal
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığında üç yıldan uzun süre İş Müfettişi olarak görev yapan yazarın, İş Kanunu Sorunları adında bir kitabı bulunmaktadır. İşçi Dünyası'nın kurucusu da olan yazarın, İş ve Sosyal Güvenlik hukuku üzerine yazdığı diğer yazılarına buradan ulaşabilirsiniz.

75 Yorum

 1. meraba 4 yildir avukat yaninda calisiyorum ama hala asgari ucret bile olmadi maasim ayrilmayi dusunuyorum hakkimi nasil alabilirim bana bi yol gosterebilirmisiniz istifa yazmadan ayrilsam veya istifayi yazsam sonradan bi hak sahibi olabilirmiyim

   1. Meehabalar yazinizi okudum 170 i de aradim istifa yazsam yada yazmasam bile dava acarak geriye dönük asgari ucret alamadgim miktarlarin tamaminin yasal faiziyle beraber odenebilecegini soylediler dogrumudur

    1. İstifa mektubu yazsanız bile elbette dava açıp haklarınızı talep edebilirsiniz. Ancak istifa mektubu işinizi zorlaştıracak ve tabiri caizse maça 1-0 geride başlayacaksınızdır. Yine de tercih sizin.

 2. merhaba öncelikle ben kurumsal bir firmada prim sistemi ile çalışıyorum bana 3-4 aydır 1404 ün altında maaş yatıyo hatta bu ay yatan para 1290 tl ayın 30 ve 31 fazla mesai olmasına rağmen maaş bordrosunda net kazanç 1344 tl yazıyo ve bana vergi diliminedn etkilenmissindir yada devlet kesiyodur gibi cümleler söyleniyo hatta prim sistemi olduğu için asgari ücretin altında maaş alınması normalmiş denildi bordrom elimde ama hiç bir şey anlıyamıyorum bana yardımcı olurmusunuz iyi günler

  1. Olay biraz tuhaf geldi bana işi açıkçası. Sebep her ne olursa olsun eksik gününüz yoksa asgari ücretin atında ücret almamalısınız. Bekarsanız AGİ dahil minimum 1404 TL. almanız gerekli. (Resmi tatiller işlenmemiş haliyle)

 3. Merhaba,

  Ben bir kurumsal şirkette çalışıyorum, maaşım brüt 2,126 TL ama son bir kaç aydır asgari ücretin altında alıyorum (1404 TL’nin altında maaş yatıyor) sizce bu yasal mı yada yasal değilse ne yapabilirim? rica etsem yardımcı olabilir misiniz?

  1. Bu nasıl bir kurumsal şirket?
   Bunun hiçbir şekilde açıklaması olamaz. Derhal ücret bordronuzu görmek ve imzalamak isteyin. Hatta bir ücret hesap pusulası da talep edin Eksikliğin sebebini mutlaka sorun ve açıklama bekleyin. (Part Time / Yarı zamanlı çalıştırılıp çalıştırılmadığınızı özellikle sorun)

   1. fatihhh arkadaşın dediği gibi bende kurumsal bi firmada çalışıyorum ve bana 3 aydır 1404 ün baya altında maaş yatıyor ve dedikleri ise devlet kesiyodur yada kesintin fazladır ben bu işe gireli 1 sene olmadı sizce bu mümkünmü ?

    1. Vergi kesintisi vb. yasal kesintiler de dahil olsa 1404 TL. nin altında ücret alamazsınız arkadaşlar. Yazımızda da bu husus önemle belirtilmiştir, işverenlerinize bu konuyu hatırlatıp gerekirse ALO 170’i arayın. Ciddi bir hata var gibi ortada…

 4. merhaba 20.11.2015 tarihi itibariyle bir inş.şirketinde sekreter olarak çalışmaktayım.Bordroda yazan miktarı almıyorum ve bugüne kadar bordro üzerine imza atmadım.işten ayrılmak istiyorum.istifa dilekçesi yazdım,verip vermemek arasında kaldım. yanlış yapmak istemedim.geriye dönük tüm haklarımı alabilrmiyim? çalışıyorken mi gideyim çalışma bakanlığına bilemedim.şimdiden teşekkür ediyorum cevabınızı bekliyorum.

  1. Mesude hanım, bu durumda istifa mektubu yazmamalısınız. İş akdinizi haklı gerekçeyle ve mümkünse ihtarname çekerek feshetmelisiniz. Sonrasında dava aşamasında tanık vb. delillerinize göre sonuç almanız mümkün olabilir.

 5. 4senedir bi işte çalışıyorum maaşım ilk sene 800 di şimdi 1100 ayrıca sigorta da yok yıllık izinde yok 19mayıs gibi öyle tatillerde yok birde 12 SAaT çalışııyorum ne yapmak gerekk

  1. Sizin orada halen durmanız hata. Yerinizde olsam tüm bu anlattıklarınızı bir ihtar yazısına döker, noterde soluğu alır ve tüm haklarımı talep ederekten derhal haklı sebeple iş akdimi feshederdim.

 6. MERHABA İYİ GÜNLER DİLERİM ÖNCELİKLE.
  BEN 7 AY ÖNCE BİR FABRİKA DA İŞE BAŞLADIM.4 AY SONRA SİGORTAM YAPILDI.VE BENİM MAAŞIM NORMALDE ASGARİ ÜCRET OLMASI LAZIM. AYRICA TEK BİR FABRİKADA DEĞİL 2 FABRİKANIN MUHASEBESİNE BAKIYORUM. ÇALIŞTIĞIMIN KARŞILIĞI 1.200 TL VE ÇEKMEDİĞİM EZİYET YEMEDİĞİM LAFLAR KALMIYOR. BANA AYLIK ÜCRET BORDROSU GELİYOR RESMİ MUHASEBEDEN BENİM MAAŞIM ORDA 1.404 TL OLARAK GÖZÜKÜYOR SORDUM BU NEDEN BÖYLE DİYE YARISI SENİN SİGORTANA GİDİYOR DENİLDİ. ÇOK ŞAÇMA BEN İŞVEREN DEĞİLİM KENDİSİ VERMESİ LAZIM DİYE BİLİYORUM. BEN ÇOK ACİL BİR YARDIM İSTİYORUM ÇALIŞMAK ZORUNDA OLMASAM ZATEN HİÇ ÇALIŞMAM GİDER ÜNİVERSİTEMİ OKURUM KENDİMİ GELİŞTİRİRİM EN AZINDAN . BU PARAYLA BEN AİLEME YARDIMCI OLAMIYORUM. YARISI BENİM MASRAFLARIMA GİDİYOR ZATEN.

  TEŞEKKÜR EDERİM
  İYİ GÜNLER…

  1. Merhaba Merve hanım. Tam zamanlı çalışan bir işçiye, hiçbir şekilde aylık 1.404 TL’nin altında maaş ödenemez. Sigorta parası ya da başka bir adla kesinti yapılamaz. İşe mazeretsiz devamsızlık yapmışsanız, gitmediğiniz günler kadar maaşınız düşebilir ama bunun dışında almanız gereken maaş en az 1.404 TL olmalıdır.

  1. Bir ücret bordrosu imzalıyor musunuz? Size bir pusula veriliyor mu? Nedir net ele geçen tutar? Kesintiniz var mı hiç? Bunları iletirseniz sağlıklı yönlendirme yapabiliriz. Teşekkürler….

 7. eşim 13 yıldır çalışmakta ve asgeri ücretin altında alıyor maaşı elden alıyor nasıl bir yol izlememiz lazım

  1. Mert bey, eşiniz maaşını elden alsa da, büyük ihtimalle bir maaş kartı vardır ve bu kart da işverenin elindedir. Buradan çekilen maaşın bir kısmı eşinize veriliyordur. Öyle mi? Öyleyse, yapılacak fazla bir şey olmadığını söylemem gerekir.

 8. annem ve kız kardeşim aynı yerde çalışıyorlar ve iki posta maaş yüklüyorlar biri beşinde biri yirmisinde beşinde bin lira yüklüyorlar yirmisindede 500 tl 12 saat çalışıyorlar bunun bir açıklaması olabilir mi yoksa asgari ücrete giriyor mu iki posta maaş alma sistemi…

  1. Onur bey, iki postadan kastınız 12-12 çalışmaksa ve bu devamlı oluyorsa, yasal değildir. Bir işyerinde 24 saat boyunca kesintisiz çalışma varsa, 8’er saatlik 3 vardiya yapılması şarttır. Ayrıca, sürekli 12 saat çalışan bir işçinin fazla mesai ücreti alması da gerekecektir.

 9. 5 ay önce girdim işte ilk ay bin tl çalıştım ve sigortam yoktu deneme süresi diye bin tl dendi. Bende kabul edip işe başladım yakın zaman da işten çıkıcam peki bu geri kalan 400 tl alma şansım var mı ? nasıl alabilirim

  1. Merhaba. Deneme süresinde bile olsa işçinin sigortası yapılmalı ve ona asgari ücretin altında maaş ödenmemelidir. Bu durumda evet 400 liranızı alabilirsiniz ama bunun için dava açtığınızda, sigortasız olduğunuz için, öncelikle mahkemeyi, aslında çalıştığınıza ikna etmeniz gerekir.

   1. iş yeri bana verdiği kağıtta başlama tarihimi yazmışlardı ve aynı iş yerinde çalışan arkadaşlarım da şahit olucaktır bu yeterlidir diye düşünüyorum…Sonuçlanması davanın uzun sürer mi ?

    1. İş mahkemelerinde bir süre standardı yoktur. Ama genelde 1 yıl ila 2 yıl arasında davalar sürmektedir.

     1. peki 1 mayıs 19 mayıs gibi bayramlar da çalıştım bunların ücretlerini ödenmedi bunları isteme hakkına sahibim öyle mi ?

     2. Elbette, genel tatil günlerinde yapılan çalışmaların karşılığı mutlaka ücret olarak ödenmelidir.

   2. Suan çalışmakta olduğum işyerinden bodro aldım bodroda maaşım 1404 TL NİN ALTİNDA GOZUKUYOR YANİ 1375 BU YASAL MİDİR YASAL DEGİL İSE HAKKİMİ NASİL ARARİM

    1. Necmi bey, normalde yasal değildir. Ama iyi bakmanızı öneririm, eksik gününüz olduğu için maaşınız 1.404 TL’nin altına inmiş olabilir. Bu durum normaldir.

 10. Merhabalar bir Akaryakıt istasyonunda günde 12 saat haftada 5 gün çalışıyoruz. Sabah sekizde çıkmamıza rağmen (bazen ) o gün izinli sayılıyor ve 48 saat izin kullanıyoruz. İzinli olduğumuz günde çalışınca bize 50 tl veriyorlar ( resmiyette hesabımızı 53 tl bulmuşlar)
  Agi dahil 1750 tl saat bazında asgari ücretin altında değil mi ? 23 nisan mesaimiz yatmadı verilmeyecekmiş bayraö mesaiside yatmadı böyle şeyler mümkün mü ?

  1. Resmi tatillerde yapılan çalışmalarının ücretinin ödenmemesi mümkün değildir. Maaşınızla ilgili şunu söyleyebilirim; önemli olan haftada 45 saatin üzerindeki çalışmalarınızın fazla mesai olarak ödenmesidir.Buna göre değerlendirmeniz gerekir.

Bir yorum yaz

E-posta hesabınız, telefon ve şehir bilgileriniz yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.