İşçiye asgari ücretin altında maaş ödenmesi

Asgari ücretin altında işçi çalıştırılması

Asgari ücret, her yıl asgari ücret tespit komisyonunca belirlenen ve işçilere ödenebilecek en az maaş tutarı olarak tanımlanabilecek bir ücret türüdür. Yasalarımız gereği asgari ücretin altında bir ücretle işçi çalıştırmak yasak olmakla birlikte, bazı işçilerin uygulamada asgari ücretten daha az maaş aldıklarını görmekteyiz.

Asgari ücret kaç liradır?

Asgari ücretin hem brüt hem de net olarak miktarını şu yazımda daha önce anlatmıştım. 2016 yılı için net asgari ücret 1.300,99 TL olup bunun altında bir maaş belirlenmesi ise mümkün değildir. Bu asgari ücretin brüt tutarı ise 1.647,00 TL’dir.

Asgari ücretin altında ücret belirlemenin cezası

İş Kanununun 102nci maddesine göre işçisine asgari ücretin altında ödeme yapan bir işverene; bu durumdaki her işçisi ve her ay için 125,00 TL idari para cezası uygulanmaktadır. Örneğin 12 aydır çalışan bir işçisine asgari ücretin altında ücret ödeyen bir işveren, 125,00 × 12 = 1.500,00 TL idari para cezası ödeyecektir.

Yeni başlayan işçiye asgari ücretin altında maaş verilebilir mi?

İşverenlerin işçilerine genelde asgari ücretin altında maaş ödemediklerini görmekle beraber, yine de bazı durumlarda işçilerin asgari ücretten aşağıda maaş aldıklarını ve bunun da genelde işe yeni başlayan işçiler için geçerli olduğunu görüyoruz. İşçi ister işe yeni başlasın isterse sadece bir günlük çalışacak olsun, onun ücreti asgari ücretten aşağı belirlenemez. Bunun bir istisnası da bulunmamaktadır.

SONUÇ

asgari ucretten dusuk maas

İşçi işe yeni başlamış da olsa, deneme süresinde de olsa; ona asgari ücretten daha az maaş verilmesi mümkün değildir. Adından da anlaşılacağı üzere; işçiye ödenmesi gereken en az maaş tutarını gösteren bu yasal tabana bütün işverenler uymakla mükelleftir.

İşçinin işe yatkın olup olmadığının görülmesi, çalışmaya devam edip etmeyeceğinin anlaşılması, işçinin ciddiyetinin sorgulanması gibi geçersiz ve yanlış gerekçelere sığınarak böyle bir hataya düşülmemesi gerekir.

Asgari ücret hem bir kanuni yükümlülüktür hem de işçinin asgari seviyede hayatını idame ettirebilmesi için önem arz etmektedir. Bu tutarın da altında maaş belirlemek vicdanen ve ahlaken yanlış olduğu gibi ağır idari para cezalarını da gündeme getirecektir.

Ayrıca asgari ücretin altındaki ücretle çalışmış olan bir işçi, işten ayrıldıktan sonra iş mahkemesine dava açtığında; maaşı ile asgari ücret arasındaki farkı yasal faiziyle birlikte geri alabilecektir.

35 Yorum

 1. Özel bir çağrı merkezinde çağrı merkezi elemanı olarak çalışıyorum. Bizim ücretlerimiz gün olarak değil saat olarak hesaplanmakta. Ocak ayında maaş olarak 14o4 tl asgrai ücretin altında yattı. İşverenin çalışanlarına saatlik olarak çalışıldığını ve buna göre ücret alacağını söylemesi yasal bir durummudur. Günlük 7,5 saat çalışma artı bir saat toplam olmak üzere mola hakkımız var. Ay sonuna yaklaştığında ücreti az ödemek için erken çıkış veriyorlar. Bizim bu durumda hakkımız nedir? Yardımcı olursanız sevinirim, teşekkürler.

  1. Hilal hanım, işçinin maaşı yeri geldiğinde asgari ücretin altında da yatabilir. Neden? Çünkü o ay, daha az çalışmış da olabilirsiniz. Burada önemli olan husus şudur: İşçinin çalışmış olduğu her bir saatin ücreti asla ama asla asgari ücretin bir saatlik karşılığından az olamaz. Maaşınızı buna göre değerlendirmelisiniz.

 2. Mrb bayan kuaforende calisiyorum 2 yildir 1000 lira maas aliyorum bankaya yatiyor ama 1400 den yatiyor maas kartlarimiz dukkan sahibinde o cekip 1000 tl veriyor ama her ay dukkanda 1000 tl aldigima dair imza atiyorum napabilirim

  1. Merhaba. Sizin durumunuzda olan birçok işçi var. Ne yazık ki bunun ispatı çok zor. Görüntülü veya sesli resmi kayıtlarla ancak ispat edilebilir. Yine de bir gün işten ayrılırsanız, hakkınızı mahkemede arayabilirsiniz.

 3. 2,5 yildir ozel bir anaokulunda asgari ucretten calisiyorum yanimda cocugumda var burslu olarak egitimini aliyor fakat patronum bu sene benden asgari ucrete gelen zammi benden geri istiyor cocugun masraflari diye ne yapabilirim bu kanuda bana yardimci olabilir misiniz

  1. Emine hanım hiçbir işçiye asgari ücretin altında maaş ödenemez. Ama işveren sizden, çocuğunuz için ayrıca para istiyorsa bu konuda bir şey söylemem zor. Çünkü işyeri sahibi olarak, işyerinde sunulan bir hizmeti size ücretsiz verme mecburiyeti bulunmamaktadır.

  1. Emre bey bu durumda Alo 170’i arayabilirsiniz. Ama eğer bankadan size asgari ücret yatırılıyorsa ve elden bir kısmını geri veriyorsanız, ispat etmeniz zor olacaktır. Yine de hakkınızı aramalısınız.

 4. sağlık ocağında hemşire olarak çalışıyorum . şirket elemanıyım sekiz beş çalışıyorum maaşım 1050 lira ve asgari ücret vermiyorlar. mesai yi doldurmadığımız için dediler . şikayet etsek haklı çıkarmıyız

  1. Böyle bir şey olabilir mi? Hiçbir işçiye asgari ücretin altında maaş ödenemez. Ama kısmi süreli iş sözleşmesiyle çalışıyorsanız, o zaman başka. Buna göre değerlendirmeniz gerekir.

   1. haftalık çalışma saati 45 saat biz 40 saatte kalıyoruz mecburen bunu gerekçe gösteriyolar. yaklaşık 3 yıldır çalışıyorum . kısmi süreli sözleşme bu süreyi kapsarmı . şikayet etmek için ne yapmamız gerekir

    1. Evet, haftalık çalışma süresinin 30 saatten çok ve 45 saatten az olması gerekir. Bu durumda siz, kısmi süreli çalışıyor olabilirsiniz. Şikayetten önce bu hususu araştırmanızı tavsiye ederim.

 5. Yaklaşık 8 aydır bir fabrikada çalışıyorum. Maaşlarimiz brüt üzerinden yatıyor. Asgari ücretle ise başladım. Kasım ayında net maaşım 1000 liraya dustu vergi dilimine girdigim icin denildi. Asgari ücretin altında düşüş olması mümkün mu? Ayrıca maaş bordrolarini vermiyorlar. Maaş bordrolarinin verilmemesi gibi bir durum var mı?

 6. Ben yedi yildir çalişiyorum market ama bizim patrun lar askeri ücret bankaya yatiriyor ve biz bakada çekin ce bizden iki yüz tele geri aliyor diyor vermesen çik ne yapmam lazim lütfen yardimci olun bize

  1. Bu durum ne yazık ki çalışma hayatının kanayan yarası. Patronların vicdanına kalmış bir mesele. O yüzden sizi bu konuda yönlendirmem çok zor.

 7. Merhaba bende kuaförde çalışıyorum 8yil oldu.fakat son 3yildan beri sigortam oluyor ve maaşında 700ne yapmam gerekir çok sıkıldım

  1. Ya bu gerekçelerle işten ayrılmalısınız ya da çalışmaya devam etmelisiniz. Pratikte başkaca bir çözüm yolu ne yazık ki yok.

 8. İyi günler ben 1 ay 6 gün iş yerinde çalıştım sigortayı sordum hep erteledi toplantı da işten çıkarıcam küçülmeye gidicem dedi ertesi gün ofise bayan eleman geldi sgk ya şikayet ettim kanıtlarımla beraber ben bu iş yerinden yaklaşık kaç para alabilirim ?

 9. Merhabalar 9 yıldır bir firmada tezgahtar olarak çalışıyorum yıllık izin ve resmi günlerde dahil olmak üzere hiç izin kullanmadım ve ayrıca şuanda işi birakmami istiyorlar askeri ücretin altında maaş alıyorum maaşların bankaya yatacağini soyleyip hesap numarası istediler aldık ama yinede bir ödeme yapılmadı ne yapmam gerekir şikayette bulunsam ve çalışmaya devam etsem bir problemle karsilasirmiyim

  1. Bence çalışmaya devam edin ve istifa etmeyin. İşverenin sizi işten çıkarması her zaman yararınıza olacaktır. İşveren sizi çıkarırsa tekrar yazarsanız, yine yönlendirmeye çalışırım.

 10. Merhaba ben 2 aydır inşaat malzemeleri üreten bir fabrikada çalışıyorum aylık kazancimi 1000 tl +mesai olarak belirlediler işimi seviyorum fakat hakkimdan az para kazanmak insanın canını sıkıyor ne yapmam gerekiyor .

  1. Bu durumda yapabileceğiniz fazla bir şey yok. Asgari ücretin altında ücret ödenmesi yasal değildir ve siz bu gerekçeyle işten ayrılıp haklarınızı talep edebilirsiniz.

  1. İşten ayrılmak istiyorsanız ihtarname çekerek bu gerekçelerle ayrılabilirsiniz. Çalışmaya devam edecekseniz, Alo 170’i arayarak şikayette bulunabilirsiniz.

 11. Slm iş sözleşmesinde maaşımız 1200 tl olarak yazılmış haftalık 45 saat çalışma süresi 45 saat deniyor çalışma saatlerini kendilerine göre hesaplayıp ctesi günlerinde çalıştırıp herhangi bi ücret ödemiyorlar maaşımızı asgari ücret altında (1200 tl) yatırmaları ve çalışma saatlerini kendi hesaplaeifına göre hesaplamaları doğrumu
  Şimdiden teşk ederim

  1. Asgari ücretin altında maaş belirlenmesi mümkün değildir. Ayrıca fazla çalışma ücretlerinizin de ödenmesi gerekir.

 12. ben 39 aydir kapicilik yapmaktayim asgari ucretten asagi maasimi veriyorlardi elden teslim aliyordum ne yillik izinlerimi veriyorlardi nede tazminatimi verdiler gecmise donuk eksik maaslarimi ve haklarmi alabilrmiyim

 13. Sonuç olarak şimdi napmam gerekiyor sözlü olarak ifade etmem yeterli değilmi telefonla konusmalarim var kısa bir çözüm yolu olarak cevap verebilir misiniz .beni arayıp bilgi verirseniz sevinirim.

  1. Olcay bey, işten ayrılacaksanız ihtarname çekerek ayrılmalı ve ayrılış gerekçenizi ayrıntılı olarak belirtmelisiniz. işveren haklarınızı ödemezse mahkemeye gitmeniz gerekecek. Bu durumda da bahsettiğiniz hususları ispat etmeniz gerekir. Daha fazla bir şey söylemem mümkün değil.

 14. Sigortam var ucretimi elden alıyorum iş sözleşmesi yok küçük bir elektirik dükkanı patronla beraber çalışıyoruz.

  1. Bu durumda işten ayrılır ve haklarınızı talep edersiniz; ortada bir iş sözleşmesi olmadığından ve siz de ücretlerinizi elden aldığınızdan ücretinizin düştüğünü ispat etmeniz gerekir. Buna göre değerlendirmeniz lazım.

 15. Ben ise yeni başladım 1 ay oldu elektirikcide çalışıyorum inşaatlarda oluyoruz buna rağmen günlük 50 lira verirken şimdi bugün itibariyle 40 lira alcagimi söyledi nasıl hakkım olanı alabilir ne yapmam gerekiyor acil yardımcı olun bana iyi gunler

  1. Sigortanız var mı? Ücretinizi elden mi alıyordunuz? İş sözleşmesi var mı? Bu soruların cevabına göre size vereceğim cevap da değişecektir.

Bir yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir