İşçiye asgari ücretin altında maaş ödenmesi

Asgari ücretin altında işçi çalıştırılması

Asgari ücret, her yıl asgari ücret tespit komisyonunca belirlenen ve işçilere ödenebilecek en az maaş tutarı olarak tanımlanabilecek bir ücret türüdür. Yasalarımız gereği asgari ücretin altında bir ücretle işçi çalıştırmak yasak olmakla birlikte, bazı işçilerin uygulamada asgari ücretten daha az maaş aldıklarını görmekteyiz.

Asgari ücret kaç liradır?

Asgari ücretin hem brüt hem de net olarak miktarını şu yazımda daha önce anlatmıştım. 2019 yılı için net asgari ücret 2.020,90 TL olup bunun altında bir maaş belirlenmesi ise mümkün değildir. Bu asgari ücretin brüt tutarı ise 2.558,40 TL’dir.

Asgari ücretin altında ücret belirlemenin cezası

İş Kanununun 102nci maddesine göre işçisine asgari ücretin altında ödeme yapan bir işverene; bu durumdaki her işçisi ve her ay için 125,00 TL idari para cezası uygulanmaktadır. Örneğin 12 aydır çalışan bir işçisine asgari ücretin altında ücret ödeyen bir işveren, 125,00 × 12 = 1.500,00 TL idari para cezası ödeyecektir.

İşçinin bir saatlik ücreti nasıl hesaplanır?

Bu yazıya da göz atmak ister misiniz?

Yeni başlayan işçiye asgari ücretin altında maaş verilebilir mi?

İşverenlerin işçilerine genelde asgari ücretin altında maaş ödemediklerini görmekle beraber, yine de bazı durumlarda işçilerin asgari ücretten aşağıda maaş aldıklarını ve bunun da genelde işe yeni başlayan işçiler için geçerli olduğunu görüyoruz. İşçi ister işe yeni başlasın isterse sadece bir günlük çalışacak olsun, onun ücreti asgari ücretten aşağı belirlenemez. Bunun bir istisnası da bulunmamaktadır.

SONUÇ

asgari ucretten dusuk maas

İşçi işe yeni başlamış da olsa, deneme süresinde de olsa; ona asgari ücretten daha az maaş verilmesi mümkün değildir. Adından da anlaşılacağı üzere; işçiye ödenmesi gereken en az maaş tutarını gösteren bu yasal tabana bütün işverenler uymakla mükelleftir.

İşçinin işe yatkın olup olmadığının görülmesi, çalışmaya devam edip etmeyeceğinin anlaşılması, işçinin ciddiyetinin sorgulanması gibi geçersiz ve yanlış gerekçelere sığınarak böyle bir hataya düşülmemesi gerekir.

Asgari ücret hem bir kanuni yükümlülüktür hem de işçinin asgari seviyede hayatını idame ettirebilmesi için önem arz etmektedir. Bu tutarın da altında maaş belirlemek vicdanen ve ahlaken yanlış olduğu gibi ağır idari para cezalarını da gündeme getirecektir.

Ayrıca asgari ücretin altındaki ücretle çalışmış olan bir işçi, işten ayrıldıktan sonra iş mahkemesine dava açtığında; maaşı ile asgari ücret arasındaki farkı yasal faiziyle birlikte geri alabilecektir.


İşçi Dünyası
Zeynel Abidin Özkale
İşçi Dünyası'nın editörü olan olan yazarın, İş ve Sosyal Güvenlik hukuku üzerine yazdığı diğer yazılarına buradan ulaşabilirsiniz.

263 Yorum

 1. Ben ise yeni başladım 1 ay oldu elektirikcide çalışıyorum inşaatlarda oluyoruz buna rağmen günlük 50 lira verirken şimdi bugün itibariyle 40 lira alcagimi söyledi nasıl hakkım olanı alabilir ne yapmam gerekiyor acil yardımcı olun bana iyi gunler

  1. Sigortanız var mı? Ücretinizi elden mi alıyordunuz? İş sözleşmesi var mı? Bu soruların cevabına göre size vereceğim cevap da değişecektir.

   1. 09.06.2018 DE İŞE BAŞLADIM ASGARİ ÜCRETTEN 100 TL FAZLA ALIYORDUM. PATRONLARIM BANA İŞE GİRELİ 6 AY OLDU ŞUANDA İŞLERDE DURGUN ESKİ MAAŞTAN DEVAM ETTİRECEKLERİNİ SÖYLEDİLER YALNIZ BEN BUNU KABUL ETMEK İSTEMİYORUM DAVA EDEBİLMEM İÇİN DE EN AZ 1 AY ASGARİ ÜCRETTEN DÜŞÜK ALDIĞIMI KANITLAMAM GEREKİR BUNU KANITLAYIP DAVA AÇARSAM ÇALIŞTIĞIM 8 AYLIK TAZMİNATIMI ALABİLİR MİYİM ?.

    1. Merhaba. Evet, dediğiniz gibi en az 1 ay çalışmalısınız ki, öncelikle maaşınız eksik yatsın ve haklı fesih hakkınız olsun. Ancak burada şöyle bir sıkıntı var ki; haklı fesih yapsanız bile herhangi bir tazminat hak edemezsiniz. Çünkü kıdem tazminatı için en az 1 yıllık kıdeminiz olması gerekir. Sadece bu şekilde, ihbar tazminatı ödemekten kurtulabilirsiniz.

     1. Bende suan aynı durumdayım. 6 ağustos 2018 de işe girdim 1800 basladım asgari ücrete zam geldi lakın sözleşme olmamasına rağmen yukseltmıyolar. Kuaför oldugunu özel sektörde böle bişe söz konusu olmadıgını iatersem işten cokabılcegımı sölüyolar ayrıyetten ıkı aylık sigortam da yatmafı geriye dönük yatırmak istemıyolar. Elden maaşımı alıyorum nasıl kanıtlayabilirim bunu ?

 2. Sigortam var ucretimi elden alıyorum iş sözleşmesi yok küçük bir elektirik dükkanı patronla beraber çalışıyoruz.

  1. Bu durumda işten ayrılır ve haklarınızı talep edersiniz; ortada bir iş sözleşmesi olmadığından ve siz de ücretlerinizi elden aldığınızdan ücretinizin düştüğünü ispat etmeniz gerekir. Buna göre değerlendirmeniz lazım.

 3. Sonuç olarak şimdi napmam gerekiyor sözlü olarak ifade etmem yeterli değilmi telefonla konusmalarim var kısa bir çözüm yolu olarak cevap verebilir misiniz .beni arayıp bilgi verirseniz sevinirim.

  1. Olcay bey, işten ayrılacaksanız ihtarname çekerek ayrılmalı ve ayrılış gerekçenizi ayrıntılı olarak belirtmelisiniz. işveren haklarınızı ödemezse mahkemeye gitmeniz gerekecek. Bu durumda da bahsettiğiniz hususları ispat etmeniz gerekir. Daha fazla bir şey söylemem mümkün değil.

   1. Ben 15 senedir çalışıyorum fabrikada 3 ay oldu sigortamı başlattılar 1 milyar aylık veriyolar ne yapmam lazım mahkemeye gitsem şahit istiyolar kimse şahitlik yapmiyo benim ne yapmam lazim

    1. Merhaba. 15 senedir aynı işyerinde mi çalışıyorsunuz? Hakkınızı aramak tek çarenizdir. Öyle ya da böyle hakkınızı yasal yollarla aramayacaksanız, belki Alo 170’i aramak ve işyerinde denetim istemek bir çözüm olabilir.

 4. ben 39 aydir kapicilik yapmaktayim asgari ucretten asagi maasimi veriyorlardi elden teslim aliyordum ne yillik izinlerimi veriyorlardi nede tazminatimi verdiler gecmise donuk eksik maaslarimi ve haklarmi alabilrmiyim

 5. Slm iş sözleşmesinde maaşımız 1200 tl olarak yazılmış haftalık 45 saat çalışma süresi 45 saat deniyor çalışma saatlerini kendilerine göre hesaplayıp ctesi günlerinde çalıştırıp herhangi bi ücret ödemiyorlar maaşımızı asgari ücret altında (1200 tl) yatırmaları ve çalışma saatlerini kendi hesaplaeifına göre hesaplamaları doğrumu
  Şimdiden teşk ederim

  1. Asgari ücretin altında maaş belirlenmesi mümkün değildir. Ayrıca fazla çalışma ücretlerinizin de ödenmesi gerekir.

  1. İşten ayrılmak istiyorsanız ihtarname çekerek bu gerekçelerle ayrılabilirsiniz. Çalışmaya devam edecekseniz, Alo 170’i arayarak şikayette bulunabilirsiniz.

 6. Merhaba ben 2 aydır inşaat malzemeleri üreten bir fabrikada çalışıyorum aylık kazancimi 1000 tl +mesai olarak belirlediler işimi seviyorum fakat hakkimdan az para kazanmak insanın canını sıkıyor ne yapmam gerekiyor .

  1. Bu durumda yapabileceğiniz fazla bir şey yok. Asgari ücretin altında ücret ödenmesi yasal değildir ve siz bu gerekçeyle işten ayrılıp haklarınızı talep edebilirsiniz.

 7. Merhabalar 9 yıldır bir firmada tezgahtar olarak çalışıyorum yıllık izin ve resmi günlerde dahil olmak üzere hiç izin kullanmadım ve ayrıca şuanda işi birakmami istiyorlar askeri ücretin altında maaş alıyorum maaşların bankaya yatacağini soyleyip hesap numarası istediler aldık ama yinede bir ödeme yapılmadı ne yapmam gerekir şikayette bulunsam ve çalışmaya devam etsem bir problemle karsilasirmiyim

  1. Bence çalışmaya devam edin ve istifa etmeyin. İşverenin sizi işten çıkarması her zaman yararınıza olacaktır. İşveren sizi çıkarırsa tekrar yazarsanız, yine yönlendirmeye çalışırım.

 8. İyi günler ben 1 ay 6 gün iş yerinde çalıştım sigortayı sordum hep erteledi toplantı da işten çıkarıcam küçülmeye gidicem dedi ertesi gün ofise bayan eleman geldi sgk ya şikayet ettim kanıtlarımla beraber ben bu iş yerinden yaklaşık kaç para alabilirim ?

 9. Merhaba bende kuaförde çalışıyorum 8yil oldu.fakat son 3yildan beri sigortam oluyor ve maaşında 700ne yapmam gerekir çok sıkıldım

  1. Ya bu gerekçelerle işten ayrılmalısınız ya da çalışmaya devam etmelisiniz. Pratikte başkaca bir çözüm yolu ne yazık ki yok.

 10. Ben yedi yildir çalişiyorum market ama bizim patrun lar askeri ücret bankaya yatiriyor ve biz bakada çekin ce bizden iki yüz tele geri aliyor diyor vermesen çik ne yapmam lazim lütfen yardimci olun bize

  1. Bu durum ne yazık ki çalışma hayatının kanayan yarası. Patronların vicdanına kalmış bir mesele. O yüzden sizi bu konuda yönlendirmem çok zor.

 11. Yaklaşık 8 aydır bir fabrikada çalışıyorum. Maaşlarimiz brüt üzerinden yatıyor. Asgari ücretle ise başladım. Kasım ayında net maaşım 1000 liraya dustu vergi dilimine girdigim icin denildi. Asgari ücretin altında düşüş olması mümkün mu? Ayrıca maaş bordrolarini vermiyorlar. Maaş bordrolarinin verilmemesi gibi bir durum var mı?

 12. sağlık ocağında hemşire olarak çalışıyorum . şirket elemanıyım sekiz beş çalışıyorum maaşım 1050 lira ve asgari ücret vermiyorlar. mesai yi doldurmadığımız için dediler . şikayet etsek haklı çıkarmıyız

  1. Böyle bir şey olabilir mi? Hiçbir işçiye asgari ücretin altında maaş ödenemez. Ama kısmi süreli iş sözleşmesiyle çalışıyorsanız, o zaman başka. Buna göre değerlendirmeniz gerekir.

   1. haftalık çalışma saati 45 saat biz 40 saatte kalıyoruz mecburen bunu gerekçe gösteriyolar. yaklaşık 3 yıldır çalışıyorum . kısmi süreli sözleşme bu süreyi kapsarmı . şikayet etmek için ne yapmamız gerekir

    1. Evet, haftalık çalışma süresinin 30 saatten çok ve 45 saatten az olması gerekir. Bu durumda siz, kısmi süreli çalışıyor olabilirsiniz. Şikayetten önce bu hususu araştırmanızı tavsiye ederim.

  1. Emre bey bu durumda Alo 170’i arayabilirsiniz. Ama eğer bankadan size asgari ücret yatırılıyorsa ve elden bir kısmını geri veriyorsanız, ispat etmeniz zor olacaktır. Yine de hakkınızı aramalısınız.

 13. 2,5 yildir ozel bir anaokulunda asgari ucretten calisiyorum yanimda cocugumda var burslu olarak egitimini aliyor fakat patronum bu sene benden asgari ucrete gelen zammi benden geri istiyor cocugun masraflari diye ne yapabilirim bu kanuda bana yardimci olabilir misiniz

  1. Emine hanım hiçbir işçiye asgari ücretin altında maaş ödenemez. Ama işveren sizden, çocuğunuz için ayrıca para istiyorsa bu konuda bir şey söylemem zor. Çünkü işyeri sahibi olarak, işyerinde sunulan bir hizmeti size ücretsiz verme mecburiyeti bulunmamaktadır.

 14. Mrb bayan kuaforende calisiyorum 2 yildir 1000 lira maas aliyorum bankaya yatiyor ama 1400 den yatiyor maas kartlarimiz dukkan sahibinde o cekip 1000 tl veriyor ama her ay dukkanda 1000 tl aldigima dair imza atiyorum napabilirim

  1. Merhaba. Sizin durumunuzda olan birçok işçi var. Ne yazık ki bunun ispatı çok zor. Görüntülü veya sesli resmi kayıtlarla ancak ispat edilebilir. Yine de bir gün işten ayrılırsanız, hakkınızı mahkemede arayabilirsiniz.

 15. Özel bir çağrı merkezinde çağrı merkezi elemanı olarak çalışıyorum. Bizim ücretlerimiz gün olarak değil saat olarak hesaplanmakta. Ocak ayında maaş olarak 14o4 tl asgrai ücretin altında yattı. İşverenin çalışanlarına saatlik olarak çalışıldığını ve buna göre ücret alacağını söylemesi yasal bir durummudur. Günlük 7,5 saat çalışma artı bir saat toplam olmak üzere mola hakkımız var. Ay sonuna yaklaştığında ücreti az ödemek için erken çıkış veriyorlar. Bizim bu durumda hakkımız nedir? Yardımcı olursanız sevinirim, teşekkürler.

  1. Hilal hanım, işçinin maaşı yeri geldiğinde asgari ücretin altında da yatabilir. Neden? Çünkü o ay, daha az çalışmış da olabilirsiniz. Burada önemli olan husus şudur: İşçinin çalışmış olduğu her bir saatin ücreti asla ama asla asgari ücretin bir saatlik karşılığından az olamaz. Maaşınızı buna göre değerlendirmelisiniz.

 16. merhaba Mustafa bey, ben 45 yaşında 3 çocuk annesi bir bayanın 1 yıldır börekçide çalışıyorum.ilk girdiğimde 3 aylık sigortamı yatırmadılar. ve de aylık 1200 tl ye çalışıyorum.günlük elden alıyorum iş çıkışı.asgari altında çalışmaktayım.3-4 ay önce bankaya asgari yatırıp geri çekiyordu kendisi adıma banka kartı çıkarmıştı .şimdi tekrar elden vermeye başladı bankaya yatırmıyor.bu durumu nasıl ispat edebilirim. 170 i arasam kontrole gelseler iş yerime .benim ihbar ettiğim belli olur mu?.ispat konusu da söylerseniz çok sevinirim nasıl edebilirim.bir yol gösterin lütfen.1 yıldır işe başladığımdan beri elimde günlük yövmiyemi tarihli bir şekilde yazıyorum işten gelince.o defter bir işe yarar mı aklıma delil olark başka birşey gelmiyor.

  1. Zümrüt hanım, defterinizin hukuki bir delil niteliği olmaz. Ama açık konuşmak gerekirse, durumunuzu düzeltmenin zor olduğunu söylemeliyim. Çünkü siz şikayette bulunsanız ne olacak? Büyük ihtimalle işveren sizi işten çıkaracak. Ama siz işten çıkmayı göze almışsanız, öncesinde mutlaka şikayette bulunun, yapılacak bir teftiş sizin lehinize olacaktır.

 17. Merhabalar, benim sözleşmemde 1500 net maaş yazmakta fakat işveren agiyi bunun içinde göstererek net maaşı 1370 civarında göstermiş. Agimi istedim fakat oyaladılar ve maaş bordrosuna göre benim net maaşım asgari ücretin de altında. Tek sorun bunları yeni öğrendiğim için maaş bordrolarını imzalamış olmam. Bu süreçte ne yapabilirim? Teşekkürler.

  1. Maaş bordrosunu imzalamış olsanız da, gerçekten de ücretiniz asgari ücretin altındaysa, her zaman aradaki farkı talep edebilirsiniz. Ama bunun yolu ne yazık ki dava açmaktır ve dava açınca da işten çıkmayı göze almak gerekir. Ya da beklersiniz ve işten ayrıldığınız gün, geriye dönük buna benzer alacaklarınız için dava açarsınız. Burada da ücretler bakımından 5 yıllık zamanaşımı söz konusu olacaktır.

 18. Merhaba iyi akşamlar benim tanıdığım apartman görevlisi var gaziantepde ve aylık maaşı 500 lira nasıl şikayet edilebilir bu durum nasıl düzeltilebilir

  1. Mehmet bey, şikayetin işçinin kendisi tarafından yapılması gerekir. Aksi takdirde işleme alınmamaktadır. Ama ihbar etmek istiyorsanız, ihbarda bulunduğunu da belirterek Alo 170’i arayabilirsiniz.

 19. Merhabalar bir Akaryakıt istasyonunda günde 12 saat haftada 5 gün çalışıyoruz. Sabah sekizde çıkmamıza rağmen (bazen ) o gün izinli sayılıyor ve 48 saat izin kullanıyoruz. İzinli olduğumuz günde çalışınca bize 50 tl veriyorlar ( resmiyette hesabımızı 53 tl bulmuşlar)
  Agi dahil 1750 tl saat bazında asgari ücretin altında değil mi ? 23 nisan mesaimiz yatmadı verilmeyecekmiş bayraö mesaiside yatmadı böyle şeyler mümkün mü ?

  1. Resmi tatillerde yapılan çalışmalarının ücretinin ödenmemesi mümkün değildir. Maaşınızla ilgili şunu söyleyebilirim; önemli olan haftada 45 saatin üzerindeki çalışmalarınızın fazla mesai olarak ödenmesidir.Buna göre değerlendirmeniz gerekir.

 20. 5 ay önce girdim işte ilk ay bin tl çalıştım ve sigortam yoktu deneme süresi diye bin tl dendi. Bende kabul edip işe başladım yakın zaman da işten çıkıcam peki bu geri kalan 400 tl alma şansım var mı ? nasıl alabilirim

  1. Merhaba. Deneme süresinde bile olsa işçinin sigortası yapılmalı ve ona asgari ücretin altında maaş ödenmemelidir. Bu durumda evet 400 liranızı alabilirsiniz ama bunun için dava açtığınızda, sigortasız olduğunuz için, öncelikle mahkemeyi, aslında çalıştığınıza ikna etmeniz gerekir.

   1. iş yeri bana verdiği kağıtta başlama tarihimi yazmışlardı ve aynı iş yerinde çalışan arkadaşlarım da şahit olucaktır bu yeterlidir diye düşünüyorum…Sonuçlanması davanın uzun sürer mi ?

    1. İş mahkemelerinde bir süre standardı yoktur. Ama genelde 1 yıl ila 2 yıl arasında davalar sürmektedir.

     1. peki 1 mayıs 19 mayıs gibi bayramlar da çalıştım bunların ücretlerini ödenmedi bunları isteme hakkına sahibim öyle mi ?

     2. Elbette, genel tatil günlerinde yapılan çalışmaların karşılığı mutlaka ücret olarak ödenmelidir.

   2. Suan çalışmakta olduğum işyerinden bodro aldım bodroda maaşım 1404 TL NİN ALTİNDA GOZUKUYOR YANİ 1375 BU YASAL MİDİR YASAL DEGİL İSE HAKKİMİ NASİL ARARİM

    1. Necmi bey, normalde yasal değildir. Ama iyi bakmanızı öneririm, eksik gününüz olduğu için maaşınız 1.404 TL’nin altına inmiş olabilir. Bu durum normaldir.

 21. annem ve kız kardeşim aynı yerde çalışıyorlar ve iki posta maaş yüklüyorlar biri beşinde biri yirmisinde beşinde bin lira yüklüyorlar yirmisindede 500 tl 12 saat çalışıyorlar bunun bir açıklaması olabilir mi yoksa asgari ücrete giriyor mu iki posta maaş alma sistemi…

  1. Onur bey, iki postadan kastınız 12-12 çalışmaksa ve bu devamlı oluyorsa, yasal değildir. Bir işyerinde 24 saat boyunca kesintisiz çalışma varsa, 8’er saatlik 3 vardiya yapılması şarttır. Ayrıca, sürekli 12 saat çalışan bir işçinin fazla mesai ücreti alması da gerekecektir.

 22. eşim 13 yıldır çalışmakta ve asgeri ücretin altında alıyor maaşı elden alıyor nasıl bir yol izlememiz lazım

  1. Mert bey, eşiniz maaşını elden alsa da, büyük ihtimalle bir maaş kartı vardır ve bu kart da işverenin elindedir. Buradan çekilen maaşın bir kısmı eşinize veriliyordur. Öyle mi? Öyleyse, yapılacak fazla bir şey olmadığını söylemem gerekir.

  1. Bir ücret bordrosu imzalıyor musunuz? Size bir pusula veriliyor mu? Nedir net ele geçen tutar? Kesintiniz var mı hiç? Bunları iletirseniz sağlıklı yönlendirme yapabiliriz. Teşekkürler….

 23. MERHABA İYİ GÜNLER DİLERİM ÖNCELİKLE.
  BEN 7 AY ÖNCE BİR FABRİKA DA İŞE BAŞLADIM.4 AY SONRA SİGORTAM YAPILDI.VE BENİM MAAŞIM NORMALDE ASGARİ ÜCRET OLMASI LAZIM. AYRICA TEK BİR FABRİKADA DEĞİL 2 FABRİKANIN MUHASEBESİNE BAKIYORUM. ÇALIŞTIĞIMIN KARŞILIĞI 1.200 TL VE ÇEKMEDİĞİM EZİYET YEMEDİĞİM LAFLAR KALMIYOR. BANA AYLIK ÜCRET BORDROSU GELİYOR RESMİ MUHASEBEDEN BENİM MAAŞIM ORDA 1.404 TL OLARAK GÖZÜKÜYOR SORDUM BU NEDEN BÖYLE DİYE YARISI SENİN SİGORTANA GİDİYOR DENİLDİ. ÇOK ŞAÇMA BEN İŞVEREN DEĞİLİM KENDİSİ VERMESİ LAZIM DİYE BİLİYORUM. BEN ÇOK ACİL BİR YARDIM İSTİYORUM ÇALIŞMAK ZORUNDA OLMASAM ZATEN HİÇ ÇALIŞMAM GİDER ÜNİVERSİTEMİ OKURUM KENDİMİ GELİŞTİRİRİM EN AZINDAN . BU PARAYLA BEN AİLEME YARDIMCI OLAMIYORUM. YARISI BENİM MASRAFLARIMA GİDİYOR ZATEN.

  TEŞEKKÜR EDERİM
  İYİ GÜNLER…

  1. Merhaba Merve hanım. Tam zamanlı çalışan bir işçiye, hiçbir şekilde aylık 1.404 TL’nin altında maaş ödenemez. Sigorta parası ya da başka bir adla kesinti yapılamaz. İşe mazeretsiz devamsızlık yapmışsanız, gitmediğiniz günler kadar maaşınız düşebilir ama bunun dışında almanız gereken maaş en az 1.404 TL olmalıdır.

 24. 4senedir bi işte çalışıyorum maaşım ilk sene 800 di şimdi 1100 ayrıca sigorta da yok yıllık izinde yok 19mayıs gibi öyle tatillerde yok birde 12 SAaT çalışııyorum ne yapmak gerekk

  1. Sizin orada halen durmanız hata. Yerinizde olsam tüm bu anlattıklarınızı bir ihtar yazısına döker, noterde soluğu alır ve tüm haklarımı talep ederekten derhal haklı sebeple iş akdimi feshederdim.

 25. merhaba 20.11.2015 tarihi itibariyle bir inş.şirketinde sekreter olarak çalışmaktayım.Bordroda yazan miktarı almıyorum ve bugüne kadar bordro üzerine imza atmadım.işten ayrılmak istiyorum.istifa dilekçesi yazdım,verip vermemek arasında kaldım. yanlış yapmak istemedim.geriye dönük tüm haklarımı alabilrmiyim? çalışıyorken mi gideyim çalışma bakanlığına bilemedim.şimdiden teşekkür ediyorum cevabınızı bekliyorum.

  1. Mesude hanım, bu durumda istifa mektubu yazmamalısınız. İş akdinizi haklı gerekçeyle ve mümkünse ihtarname çekerek feshetmelisiniz. Sonrasında dava aşamasında tanık vb. delillerinize göre sonuç almanız mümkün olabilir.

 26. Merhaba,

  Ben bir kurumsal şirkette çalışıyorum, maaşım brüt 2,126 TL ama son bir kaç aydır asgari ücretin altında alıyorum (1404 TL’nin altında maaş yatıyor) sizce bu yasal mı yada yasal değilse ne yapabilirim? rica etsem yardımcı olabilir misiniz?

  1. Bu nasıl bir kurumsal şirket?
   Bunun hiçbir şekilde açıklaması olamaz. Derhal ücret bordronuzu görmek ve imzalamak isteyin. Hatta bir ücret hesap pusulası da talep edin Eksikliğin sebebini mutlaka sorun ve açıklama bekleyin. (Part Time / Yarı zamanlı çalıştırılıp çalıştırılmadığınızı özellikle sorun)

   1. fatihhh arkadaşın dediği gibi bende kurumsal bi firmada çalışıyorum ve bana 3 aydır 1404 ün baya altında maaş yatıyor ve dedikleri ise devlet kesiyodur yada kesintin fazladır ben bu işe gireli 1 sene olmadı sizce bu mümkünmü ?

    1. Vergi kesintisi vb. yasal kesintiler de dahil olsa 1404 TL. nin altında ücret alamazsınız arkadaşlar. Yazımızda da bu husus önemle belirtilmiştir, işverenlerinize bu konuyu hatırlatıp gerekirse ALO 170’i arayın. Ciddi bir hata var gibi ortada…

 27. merhaba öncelikle ben kurumsal bir firmada prim sistemi ile çalışıyorum bana 3-4 aydır 1404 ün altında maaş yatıyo hatta bu ay yatan para 1290 tl ayın 30 ve 31 fazla mesai olmasına rağmen maaş bordrosunda net kazanç 1344 tl yazıyo ve bana vergi diliminedn etkilenmissindir yada devlet kesiyodur gibi cümleler söyleniyo hatta prim sistemi olduğu için asgari ücretin altında maaş alınması normalmiş denildi bordrom elimde ama hiç bir şey anlıyamıyorum bana yardımcı olurmusunuz iyi günler

  1. Olay biraz tuhaf geldi bana işi açıkçası. Sebep her ne olursa olsun eksik gününüz yoksa asgari ücretin atında ücret almamalısınız. Bekarsanız AGİ dahil minimum 1404 TL. almanız gerekli. (Resmi tatiller işlenmemiş haliyle)

 28. meraba 4 yildir avukat yaninda calisiyorum ama hala asgari ucret bile olmadi maasim ayrilmayi dusunuyorum hakkimi nasil alabilirim bana bi yol gosterebilirmisiniz istifa yazmadan ayrilsam veya istifayi yazsam sonradan bi hak sahibi olabilirmiyim

   1. Meehabalar yazinizi okudum 170 i de aradim istifa yazsam yada yazmasam bile dava acarak geriye dönük asgari ucret alamadgim miktarlarin tamaminin yasal faiziyle beraber odenebilecegini soylediler dogrumudur

    1. İstifa mektubu yazsanız bile elbette dava açıp haklarınızı talep edebilirsiniz. Ancak istifa mektubu işinizi zorlaştıracak ve tabiri caizse maça 1-0 geride başlayacaksınızdır. Yine de tercih sizin.

     1. Iyi gunler 2017 temmuz ayinda ise hirdim 1300 lira maas ile 1 ay deneme.surecinin ardindan sigortam basladi.bu 2018 de yapilan zam hesabima yatti 1540 lira fakat ertesi gunu benden 240 lirasi istendi sebebini sorsugumda ise siz bir yili doldurmadiniz dendi yami sigorta asgeri ucret gorunuyo maasda asgeri yatiyo fakat fazlasi elimden alindi ne yapmam lazim

     2. Zehra hanım böyle bir şey yasal değildir. Bu durumda haklı nedenle fesih yaparak işten ayrılabilirsiniz.

 29. merabalar ben 4 aydır sigortasız ve 1200 lira maasşla çalılyorum zam yapmıyo sigorta yap maasıı düşür diyorum sigorta benim için önemli işliklik maaşı için onuda kabul etmiyo işine gelirse diyo çalışmak zorundayım iki çocugum var ama yetiştiremiyorum benim hakkım nedir bilmiyorum işten çıkarsam iş bulamam belkide işliklk parası almamm için 200 güne ihtiyacım vardı ama sigortasız oldugum için onuda kaybettim ne yapacam bilmiyorum ne sigorta yapıyo ne zam bide yemek parasıda bna ait oda yok yani ev yakın diye yürüyerek gidip geliyorum bilgi verin lütfen tşk

  1. Candan hanım, bizim yapabileceğimiz bir şey yok. Alo 170’i arayarak şikayette bulunmanız en doğrusu olacaktır. SGK’dan denetmenler geldiğinde işyerinde olursanız, belki geriye dönük sigortanızı yaptırabilirler.

   1. kardeşim bu memlekette hep asgari ücretin altinda maaşla çaliştiriyorlar denetim yok maalesef ayni zamanda sigortasiz

 30. Merhabalar kolay gelsin.
  Ben SMMM’de 15.11.2014 tarihinde işe girdim.21.08.2016’da işten çıktım.Bu süre zarfında 1 yıl boyuna aylık 500 lira ile işe devam ettim.Aradan 1 sene geçtikten sonra maaşım aylık 1.000 lira oldu.Maaşımı elden aldım.Fakat sigorta yapılmadığından ve yemek ücretini vermediği için işten çıktım.Çıktıntan sonra Yapı denetim firmasında 4 ay çalıştıktan sonra eski iş yerim SMMM Tekrardan işe başlamamı söyledi.Sigorta ve düzgün maaş ödeyeceğini söyledi.Ben buna bağlı olarak işe girdim.Ve Sigortam hala yapılmadı.Bende iki patron vardı biri SMMM’nin belgesinden yararlanıyordu bunlar benim maaşlarımı yarı yarıya veriyorlardı.Diğer patron mükelleflerinden birinin SGK yapılanmasından ödediği parayı cebine atmıştı yaklaşık 45.000 lira.Bende bundan dolayı işten çıktım başım yanar diye.Ve 23.07.2017 tarihinde işten tamamen çıktım.Şimdi içeride alacağım var 1.960 lira ve bunu hala vermediler.
  Sorum Şu ; Bu işyeri toplam ne kadar ücretle Ceza yer.Benim tazminat hakkım var mı ?
  Elimde ki belgeler; E-posta adresimde SMMM’nin bana attığı ilk mail tarihiyle,mükellef vekaletnamelerimde ismim,Gelen tebligatlarda adım soyadım,Mükellef(Banka vergi tahsilat dekontunda ismin soyismim,whatsap muhasebe grubu,Mükelleflerin Vergi inceleme tutanağında ismim ve imzalarım var.
  Genel olarak durum böyle.
  Ve ben şu kadar ücret verirseniz şikayet etmem diyebilir miyim?

  1. Merhaba. Pazarlık yapacaksanız, benim buradan rakam vermem mümkün olmaz. Ama dava açarak, geriye dönük sigortalarınızın yatırılmasını sağlayabilirsiniz.

 31. Asgari ücret 1404 olmuştur.Bu mıktarın altında devlet kesintisi varsa ücret yatırabılırler mı ?Yardımlarınız ıcın teşekkürler.

  1. Oktay bey, icra kesintisinden mi bahsediyorsunuz? O halde, dörtte birini aşmamak kaydıyla kesinti yapılabilir.

 32. İyi geceler!

  Merhabalar
  21.09.2017 Tarihlerinde işe giriş yaparken senin sigortanı yapacağını söylemiş bulunmuştu ve sigortam yatmadı ve beni askeri üçret altında çalıştırdı 900 YTL Almış bulunuyordum. 29.12.2017 Tarihlerinde benim işime son verildi sebebsiz yere. Alo 170 arayarak şikayette bulundum sigortasız ve askeri ücret aldın’da aldığımı ve bu işlemin başlatılması için denetlemeye gidebilirler. Herhan gibi hiç bir şey çıkmasa bile sigorta birliğine gidip telefonumda her şey kaytlı çalışdığıma dağil bunlar işe yarar mı ?

 33. bizim işyerinde askeri ücrete zam gelince yapıyorlar ama biz teknik çalışanlara çok az yapıyorlar 2002 de işe başladığımda 300 lira alırken ben .güvenlikler ve kapıcılar170 lira alıyordu şimdi neredeyse aynı maaşı alır olduk işimiz tehlikeli olduğu halde bunun bir yaptırımı yokmu resmen bizden kesilen askeri ücrete verilmiş gibi bişey oldu

 34. Ekim 2017 anaokulunda işe girdim ve 1450 lira ücretle anlastık asgari ücretin biraz üstü şimdide 2018de asgari ücret 1603 lira oldu bu benim içinde gecerli midir ? Sonuçta asgari ücretin altında çalıştırabilir mi?

  1. Ecem hanım, işçi hiçbir şekilde asgari ücretin altında bir ücretle çalıştırılamaz. Bu artış elbette sizin için de geçerli olacaktır.

 35. Merhaba;
  5.12.2017 de işe başladım. 1400 olarak anlaştık. Konuşurken asgeri ücret diye konuşmadık sadece 1400 dendi. ama zaten asgeri 1400 liraydı şimdi bu artış benim için geçerli olacak mı?

 36. Merhaba, ben bir firmada 2017 kasımda 1500 tl ile çalışmaya başladım. Şuan asgari ücretin artmasıyla 1603 Tl hesabıma yatırıldı ve ertesi gün 103 lirası elden teslim edilmek üzere benden istendi. Elden teslim edersem bu kanunsuzluğu tespit ettiremem diye bana yatırılan hesaba 103 lirayı göndersem bu benim için kanıt niteliğinde sayılır mı?

  1. Merhaba. Elbette, özellikle bu durumun düzenli olarak devam etmesi lehinize olur. Ama işverenin bu parayı elden isteyeceğini tahmin ediyorum.

 37. Meraba ben özel sektörde on muhasebe elamanı olarak ise başladım şuan 25 +2 hamileyim sabah 8 buçuk akşam 6 buçuk çalışıyorum bu durumda 7 buçuk saatten fazla çalışmış oluyorum ve iş verenim 1300 tl maaş veriyo tabi bunuda haftalık olarak elden 325 olarak veriyo ilk giriştede 22 gün sigortamı yapmadı benim yasal olarak haklarım neler ve nasıl alabilirim bilgi verirseniz sevinirim

  1. Rabia hanım, haklı fesih yaparak işten ayrılabilir ve kıdem tazminatınızı talep edebilirsiniz.

   1. Zeynel bey dogum izinime az kaldı ve işten çıkarsam başka bi işe alınmam sanırım budurumda doğum izninin sonunda bu işlemi yapsam yada doğum iznine çıkacağım zaman illa bana kağıt imzalatmak istiycek istifa icin ozaman yapsamda haklarımı alırmıyım verdiğimiz bilgiler icin şimdiden tesekkurler

    1. Çalışma koşullarınız böyle devam ederse, gebeliğiniz boyunca ne zaman ayrılsanız, aynı haklara sahip olursunuz.

 38. merhaba
  suan calismakta oldugum is yerinde 1550 tl maas ve 200 tl yemek parasi olarak calisiyorum
  bunu banka havalesi ile aliyorum ve havale kismina bu sekilde aciklama yapsam
  muhasebe kayitlarinda gorundugunde farkini alabilir miyim?
  ayrica havaleyi esimin hesabina yapiyorum
  bunun sakincasi olur mu?

  1. Merhaba. İşyerinden maaş alıyorsanız, havaleyi de işyeri yapıyor olsa gerek. Bu durumda nasıl havale açıklaması yapacaksınız?

 39. Çalıştığım yerde çalışma saatine gore ücret vermekteler şubat ayı 28 gun olduğu için asgari ucretin altinda para yatırıldı bu normal midir yoksa asgari ücret vermeleri gerekiyor mu

  1. Safiye hanım, asgari ücret günlük belirlendiği için olabilir. Ama bunu yapan işveren size mart, mayıs gibi 31 çeken aylarda da 31 günlük ücret ödemelidir. Öyle yapıyor mu?

 40. Merhaba benim çalıştığım yerde et ücretim 1306 lira olarak görünüyor şuan asgari ücret 1604 lira fabrikada alan tazminatı kıdem tazminatı eklenince 1604 lirayı buluyor bu yasalmıdır ayrıca çalıştığım yerde mesai yaptığım zamanda ücretim 1306 lira olduğu için mesai ücretimde düşük yatırılıyor bunun hakkında bilgi almam mümkünmü acaba asgari ücretin altında ücret net olarak bordromda gösteriliyor ve mesai ücretlerimiz çok düşük yatıyor bu yasalmı yani alan tazminatı kıdem tazminatı eklenerek asgari ücret üstünde veriliyor diyorlar böyle bi işlem yasalmı teşekkür ederim

  1. Okan bey maaş bordronuzu görmeden bir şey diyemem. Belki de, resmiyette maaşınız asgari ücret olarak görünüyordur. Hiçbir firma kolay kolay resmi maaşı asgari ücretin altında göstermek gibi bir hata yapmaz.

 41. Merhaba ben zonguldak caycumada oturuyorum yaşadığım yerde işverenlerin hicbirtanesi ssk ve asgari ücret vermiyor 5 aydır is arıyorum birtane işçi haklarına uyan işveren ile karsilaşmadım .insanlara ssk yapılmıyor ve en fazla bin lira maas veriliyor saatlerde 8 9 10 ve üzeri ben bunu şikayet etmek istedim burası küçük yer denetimde yok denilip işveren istediği gibi çalıştiriyor işçileri imkanlar kısıtlı olduğu için insanlarda buna birsey diyemiyor gerçekten bu çok üzücü

 42. Kolay gelsin 3 senedir aynı şirkette çalışyorum ilk 6 ay sigortami yapmadılar bunu hak talep edebilirmiyim. Ve başka bisey daha çalıştığım gündendir asgari ücretin altında maaş veriyorlar bu durumdan dolayı işten ayrılmak istiyorum bu durumdan dolayı ayrılınca kıdem tazminatı alabiliyormuyum

  1. Asgari ücretin altında ücret ödenmesi haklı fesih nedenidir. Ama bunu nasıl ispatlamayı düşünüyorsunuz?

 43. Meraba
  Özel bi kreşte işe başladım verdikleri ücretin 1000tl ve sigorta olduğu söylendi ancak sözleşmede ücret yazılmadan imzalatıldı şüphede kaldım ücret asgari ücret şeklinde gösterilip bukadar ucreti verip çalıştırmak yasal mı sigortaya vs aldığım ucreti farklı gösterdiklerini nasıl ogrenebilirim Teşekkürler.

  1. Esra hanım, hiçbir işçi için aylık asgari ücretin altında maaş belirlenemez. Sizden büyük ihtimalle, bankaya tam yatırdıkları asgari ücretin bir kısmını elden geri isteyeceklerdir.

 44. merhaba 1 senedir 1000 tl aylık ücretle çalışıyorum ve maaşımı elden veriyolar asgari ücret altında çalıştırdıkları için şikayet etsem param ödenirmi

  1. Selma hanım, bu elbette yasal değildir. Ama önemli olan bu durumu nasıl ispat edebileceğinizdir.

 45. Bende 13 06 2013 ten 20 10 2014 e kadar bi su şirketinde aylıkçı olarak çalıştım orada bana bir ayda 500 tl para veriyolardı işten ayrildık sonra bir sene o sirkette hiç calısmadım bir sene sonra tekrar aynı sirkette yömiyeçi olarak çalışmaya başladım hafta 4 gün gidiyordum ve bana aylık 600 tl veriyolardi ve ben bu iş yerinde 22, ay çalıştım işten ayrılmadan önce koltrol edip alo 170 hattına hem askeri üçret altında hemde sigortasız olarak calıstırıldım diye sikayet ettim ve sikayet ettiğimi duyan sirket sahibi beni isten kovdu ve müfetişlerde köylerde olduğum icin beni şirkette görmediler ve 23 05 2018 de üçünçü mahkemeye çıkaçaz mahkemeyi kazanırsam kac para alabilirim bana lütfen yardım edin

  1. Uğur bey, yardımcı olmak istesem de, ne kadar alabileceğinizi bilmem mümkün değildir.

 46. Ben daha ise yeni başladım ayin 2sinde başladım ve 1 gün izin yaptım. Ama benim maasimdan 2 günü keseceklermis 1 gün izin ve ayin 1 ini keseceklermis. İzin günümü anladım da neden daha çalışmadan ayin 1 ini nasıl kesebilirler? Böyle birşey kul hakkına girmez mi ?

 47. Merhaba zeynel bey ben iki aydır özel bir kreste çalışıyorum asgari ücretin altında maaş alıyorum sözleşmede işten ayrılırsak tazminat ödersiniz yazıyor maaş nedeniyle ve çalışma koşulları yüzünden ayrılmak istiyorum tazminat odermiyim bu durumda ?

  1. Hazal hanım, elbette ödemezsiniz. İşçi haklı fesih yaptığında, bu tür maddeler hükümsüz kalır. Önemli olan, olası bir dava aşamasında, bu durumların varlığını ispat edebilmenizdir.

 48. Ben sporcuyum ve sözleşme imzaladım 500 yl fakat 250 tl verildi ve elden hiç bir belge imzalatıldı bende bu hakka sahipmiyim bu durumda bende davacı olabilirmiyim

 49. Slm eşim 5 yıldır çalışıyor ama maaşı asgari ücretin altında 1000 lira alıyor elden alıyor maaşını hiç yıllık izinde kullanmadı bunun yanında hiçbir bodroya ve izin kağıdına imza atmadı ne yapmamız lazım şimdiden teşekkür ederim

  1. Ergin bey ne yapmak istiyorsunuz? Çalışmaya devam etmek mi yoksa ayrılıp hakları almak mı?

 50. Merhaba zeynel bey. Ben özel bir kreşte çalışıyorum. Ama artık çıkmak istiyorum. Yapılan haksızlıklardan dolayı. Örnegin bizi asgari ucretle çalışıyor gösteriyor ama 915 tl maas veriyorlar. Haftsonu calisamam demistim simdi cumartesi gunu de cagiriyor krese.Müdürle bu durumu konustuk. Çıkamazsin 20 bin tl tazminat odersin diyor. Var mı böyle tazminat ödeme durumu? Odetirler mi?

  1. Hazal hanım, siz haklı fesih yaptıktan sonra hiçbir şey ödetemezler. Ama önemli olan, olası bir mahkeme aşamasında, haklı olduğunuzu ortaya koyabilmenizdir.

 51. Öncelikle bizleri aydınlattığınız için şimdiden teşekkür ederim.

  Ben yaklaşık 9 aydır kurumsal bir firmada çalışıyorum ve bir ay hariç her ay ben asgari ücretin altında maaş aldım. Bunların bordrosu falan var resmî tatilin olduğu ay benim tercihim olmadan vardiya verilmeden resmî tatilde kesintide yapıldı. İş yerinden çıkan ya da çıkarılan Kişiler gerekli nedenlerle tazminat alamıyorlar. Bir çok arkadaşım yerleri değiştirilerek istifaya zorlandı ve çalıştığım şirket genel olarak haklarını bilmeyen gençler ile çalışıyor, şirket elinde 1-1.5 seneden fazla çalışanı tutmuyor onun yeriyle oynuyor. Neyse dediğim gibi bana her ay asgari ücretin altında maaş yatıyor ne yapmam lazım bordrolarla mı bir yeremi gideyim yoksa intertenten ya da telefonla herhangi bi kuruma şikayet mi açayım?

 52. Evet maaş banka hesabıma yatıyor. 7 mayısta maaşım yattı bu seferde 1497 tl aldım ne yazık ki

  1. Bu durumu rahatlıkla ispat edebileceğiniz anlamına gelir. Haklı fesi yapabilir ve haklarınızı talep edebilirsiniz.

 53. Merhaba zeynel bey ben yaklaşık 1 yıldır bi işde çalışıyorum asgari ücretin altında elden veriyolardı bu ay aylığa geçti benden fazlalığı geri isticeklermiş işden çıkıcam ve o yatan asgari ücretide vermeyi düşünmüyorum benden şikayetde bulunma gibi hakları varmıdır acaba

  1. Mehmet bey hangi fazlalıktan bahsediyorsunuz? Zaten asgari ücretin altında maaş almıyor musunuz?

 54. Merhaba ben konfeksiyonda calisiyorum ve sigortam yatıyor ama asgari ucretin altinda maas alıyorum ve ben bunun yasal olmadigini dile getirdiğimde ise oyle birşey yok sigortali insana asgari ucret mecburiyeti nerden cikarilmis diye gülüp geçti aslinda orada hic kimse dikkqte almadigi icin biyle şeyleri herkesi aptal yerine koyuyorlar. Hakkımız olan 1 mayısta çalıştık neden çünkü orasi resmi bir kurum değilmiş ama sigortasi olan bir bireyin 1 mayıs tatili hakki degil mi ? Beni biraz aydınlatır mısınız bu konu hakkında

  1. Nurten hanım iki konuda da haklısınız. İşçinin maaşı asla asgari ücretin altında belirlenemez ve elbette ki her işçi için 1 mayıs tatildir. 1 Mayısta çalıştırılan işçiye mutlaka bir yevmiye fazladan ödenmesi gerekir.

 55. 4 yıl boyunca bir tekstil firmasında çırak olarak görev aldım. 3 yıla yakın beni sigortalı olarak gösterdiler.. yalnız sigortam olmasına rağmen bana asgari ücret vermediler .. asgari ücret altında çalıştırdılar . iş yerinde çıkışımı verdiler beni işten attılar …sigorta çıkışımıda verdiler … haklarımı nasıl savunabilirim .

 56. Merhabalar.. İşyeri bana 4 ay boyunca asgarinin altında elden para verdi. 1 ay önce banka hesabı açtırdık ve bir kere asgari maaş aldın. Dava açsam bunu nasıl ıspatlayabilirim

 57. Merhaba; işyerimden istifa ettim. Tüm alacaklarımı eksiksiz aldım diye bana kağıt imzalattılar sonrasında bankaya maaş olarak 1603 tl yerine 398 tl maaş ödemesi yatırmışlar. 500 tl elden almam gereken primi de vermediler. Gerekçe olarakta çalıştığım dönemde satış yaptığım müşterinin borcunu ödememesi sebebiyle müşterinin borcunu benden tahsil ettiklerini söylediler. Konuyla ilgili nasıl bir yol izlemeliyim iyi çalışmalar.

  1. Zekai bey, yasa gereği arabulucuya başvurarak süreci başlatmanız gerekir. Uzlaşamazsanız, mecburen iş mahkemesine dava açmanız gerekecektir.

 58. Merhabalar ben gazetede çalışıyordum işkurla başlatıldım ilk üç ay işkur ödememi yaptı daha sonra işverenden ücret almaya başladığımda ise banka hesabı açtırıp hesap kartımı elimden aldı diğer çalışanlarada bunu yaptığı için sesimi çıkaramadım asgari ücreti hesaba yatırıp kendi çekiyor bizede kendi belirlediği miktarı veriyor iki ay yatırıp çekti elden verdi üçüncü ayımı da yatırmak zorunda işkur süresinde olduğum için şu an izinliyim gitmeme durumum var bende kartımı iptal ettirdim parayı yatırıp çekemesin diye bununla beraber nerelere şikayet edebilir ve bu adamın herkesin hakkını yediğini nasıl ispatlayabilirim

 59. iyi günler 09 mayıs 2018 de işe başladım 26 mayıs 2018 de sirket 23 gunluk ücretsiz izine çıkardı bu sürede hesabıma yatan para 586,43 TL asgari ücretin altında maaş yatmis ayrıca girdim iş çağrı merkezi ve ben o ise engelli olarak başvuru yaptım buna nasıl bir çözüm bulunabilir

 60. Mrblar ben özel sektörde (mağaza) çalışıyordum ve bi haftam doldu çıktım çünkü şartları çok agırdı. 12 13 saat çalişıyoduk ve bunun karşılığında ne asgari ücret ne de sigorta vardı. 1400 TL ile giriş yapılmişti ama insancıl bir muamele de olmayınca dayanamadım çıktım. Ve o kadar çalışmama ragmen hakkımı da alamadım atın 4inde girip 11inin gecesinde çıkış yaptım bu emegimin karşılığında da 233 TL verdiler ama elden. Bu adaletsizlik için ne yapabilirim? Lütfen yardımcı olabilir misiniz 🙁

 61. merhabalar.mai müşavirin yanında 11.04 .2018 de işe basladım.maaşı elden alıyorum.1000 tl verıyorlar. nısan ayı bordrosunu ımzalamadm.ama mayısla hazıran ayını ımzalattılar.hıcbırsey dıyemedım.ilerde bigün işten cıkarırlarsa delil olarak ne kullanacgım?

 62. Ben yarı özel yarı kurum bir üniversite de çalışan ım netim asgari ücret altında 1530 tl alıyorum bu ücret doğrusudur sizce

  1. Caner bey, işe gelmediğiniz günler kesilmiş ya da icra vb. kesinti yapılıyor olabilir. Yoksa, asgari ücretin altında maaş ödenmemesi gerekir.

 63. Mrb ben 2013 .03.23 de girdigim isyerinde hala calismaktayim ahçı olarak. maasim 1300 tl ve elden aliyorum asgarinin altinda maas kartim yok. sigortam 2060 tl yatiyor ne yapmaliyim

 64. Merhaba ben iki yıldır özel turta çalışıyorum ve 1000 elden veriyorlar sigortam ödeniyor askeri üçretten görünüyorum Ban aracele okumadan bı kağıt imzalattılar hakkımı nasıl aramam gerekiyor çıkışını 6apmıyolar sen istifa et diyorlar yapmam lazım

  1. Merhaba, bu konuda yapmanız gereken bir ihtarname hazırlamak ve işyerine göndererek haklı fesih yapmaktır. Ardından talepleriniz karşılanmazsa, arabulucu başvurusu ile birlikte kanuni süreci başlatırsınız. Maaşınız hiç bankaya yatmadı mı? İşyerinde kaç kişi vardı?

 65. Bı tek ben sigortalı gözüküyordu gececi var oda emekli hiç bankaya yatmadı elden aldım defter var ona yazıyoruz

  1. İşyerinde çalışan işçi sayısı 5’ten az ise, işveren elden ödeme yapabilir. Bu durumda eğer siz maaşınızı tam almış gibi imza attıysanız, açıkçası işinizin çok zor olduğunu söylemem gerekir.

 66. Merhaba ben 17 yıl aparman göreflisiyim hep asgari üşretin altında alıyorum elden veriyorlar makemeye versem geriye dönük eksik aldıgım paranın üsdünü alabilirmiyim

  1. Murat bey en çok 5 yıla kadar alabilirsiniz ama bu durumu mahkemede nasıl ispat etmeyi düşünüyorsunuz?

 67. Tam mesai başladığım, temizlik şirketi, partime düşürdü, asgari ücretmi yatacak dediğim de, evet dediler, şimdi yan çiziyor lar, asgari ücret altın da maaşmyatırmışlar, şikayet etme hakkım varmıdır, teşekkürler

  1. Gökmen bey kısmi süreli çalışmaya başlamışsanız, oransal olarak asgari ücretin altında maaş ödenmesi normaldir. Ama part -time çalışmaya geçmek için onay vermemişseniz, sizi bu şekilde çalıştıramazlar.

 68. Ben yapi denetim firmasinda çalışıyorum 1yildir ilk 3ay sigortami yapmadılar sonra 2ayda 15gunluk sigorta yaptilar son 7aydir tüm yatıyor sigortam ama ise girdiğim günden beri asgari ucretten az maaş alıyorum bankaya asgari yatırıyor lar geri elden veriyorum napabilirim bu konuda ve nasıl ispat edebilirim

   1. Yalnız elden odeme yapılmıyor ben maasimi asgari ücret olarak bankadan çekiyorum geri 300tlsini patronuma elden veriyorum bunu nasil ispat edebilir um bu konuda bilhilendirirseniz

 69. Merhaba ben sigortali calisanim maaşım asgari ücretin altında. Ödeniyor 3 çocuğum var ne agi veriyorlar nede mesai nede izin günlerim var ne yapmam gerekiyor?

 70. Merhabalar , Okul öncesi ögretmeniyim ,bu sene mezun oldum ve iş arayışım sonucunda çok da istediğim gibi bir olmasa da yeni açılan bir anaokulunda iş buldum , işveren çok tatli iyi birine benziyor ama napsam da ücreti birtürlü kaldırmadı 1000 lira ve sigorta diyor , okullar artık açılıyor başka bir yerden kolay kolay bulmam şimdilik mümkün olmadigi icin kabul ettim maalesef . Enazindan 1300 -1400 olsun dedim ama yapmadı, sigortam olmasin maasim yuksek olsun dedim o şekilde olamazmiş suçmuş ,bu yaptığı da suc ise neden yapıyor ,bunun için nereye başvurabilim şikayet etsem de işsiz kalıcam .

 71. Slm bende 6 aydan beri asgari ücret altı ve 12 saat çalıştırılıyor um patron az maaş vermesini dükkanın düşük ciro yapmasını sebep gösteriyor 170 aradım ama ses yok başka ne yapabilirim

  1. Hatice hanım Alo 170’i de aradıysanız, yapabileceğiniz tek şey haklı fesih yaparak işten ayrılmak olabilir. Yine de bir de CİMER’e yazmayı deneyebilirsiniz.

 72. Ben 3 sene çalıştığım yerde 1 sene sigortamı yapmadı ve elden aldığım maaşımı asgari ücretten vermedi düşük verdi haklarımı nasıl alabilirim sadece şahit göstermem yeterli midir ?

 73. Merhaba bir firmada adları ücretle çalışıyorum ve servis yok en kısa zaman da servis çıkarıcaz diyor firma ve ben evli iki çocuk babasıyım normal şartlarda benim maaşım ağı dahil 1675 civarı olması gerekirken 2 lira yukarı ve ya aşağı iki defa arabaya biniyorum ve yol parası 340 TL 1800- 340=1460 TL aylığım geliyor iyileştirme yapıcam diyor ben servisi işte çalışsam 1675 kalır ama burada maalesef peki kanunlar nediyor bu olaya patrondan mı yana ve yeni işçi girdi o da 1800 TL alıyor ve bekar 🙂 ben ise evli iki çocuklu sözde 1800 alıyorum sinirden gülüyorum

 74. Selamın aleyküm ben MEBe bağlı bir kuur da okul öncesi öğretmeniyim . 31.05. 16 tarihinde işe girdim. O zamanki asgari ücret ile başflım 2017nin 2.ayında da aynı ücret verildi sözleşmem de 1 yıl sonrasında yeni asgari ücretin verliceği söylendi. Gerçeklik payı var mıdır? Devletin ön gördüğü ücret farklıylen yılın ilk 6 ayı 1400 diğer 6 ayı 1600 aldım.. Mesai saatleri dışarısında da okulda bulunduğumuz zaman dilimleri oluyor. Ne yapmalıyım?

 75. Mrb ben şuan asgari ücretten fazla maaş alıyorum fakat ben Şubat 15 te askerlik sebebi ile cikisimi vericem fabrika bana asgari ücrete gelen zammı vermeme gibi bir hakkı varmı

  1. Merhaba. Maaşınız asgari ücret olmadığına göre, asgari ücrete gelen zammın size yapılması gerekmez. Ama sözleşmenizde zamma ilişkin özel hükümler varsa, buna göre zam yapılması elbette gerekir.

 76. Biz taserondan kadroya geçen işçileriz.
  Bu sene asgari ücret zammını alamayacağımız ve %4 ile devam edeceğimiz söyleniyor.
  Böyle bir durumda asgari ücrete %15-20 zam geldiği takdirde asgari ücret altında bizi çalıştıran kurum suç işlemiş olacakmı ?
  Çözüm nedir sizce

 77. Büro işçisi olarak çalışmaktayım ve asgari ücretin altında çalışıyorum ve maaşımı haftalık elden alıyorum.
  sigortam normal olarak yatıyor, benim asgari ücret almadıgımı nasıl kanıtlayacam peki . avukatla görüşmemde avukat bana şahit olması gerektiğini söyledi.
  iş veren asgari ücret verdigini kanıtlasın dediğimde mahkeme senden şahit ister dedi .

 78. Merhaba benim çalıştığım iş yerinde asgari ücretle çalışacam diye anlaştık ama asgari ücret yukselince iş sahibi asgari ücret vermiyorum diyor ne yapmalıyım

  1. Merhaba. Bu durum sizin için bir haklı fesih sebebi olur. Ama öncesinde en azından bir maaş almayı beklemelisiniz. Böylece maaşınızın gerçekten asgari ücretin altında kalıp kalmayacağını görmüş olursunuz.

 79. Özel bir şirkette sözleşmeli personel olarak 1650 tl alıyorum . bir yıllıkta sözleşmem var. Asgari ücretin artmasıyla maaşımdada bir artış olur mu? Yoksa sözleşmem bitene kadar aynı ücrettenmi çalışmak zorundayım.

  1. Merhaba. Hiçbir işçi asgari ücretin altında ücretle çalıştırılamaz. Buna göre maaşın güncellenmesi gerekir.

 80. merhaba mustafa bey,
  kızım ve üç arkadaşı özel bir etüd merkezinde eylül ayında 1 yıllık askeri ücretle öğretmenlik sözleşmesi imzalayıp çalışmaktadır, bu yılbaşında eski askeri ücretlenmi yoksa yeni askeri ücret üzerinden maaş almaları gereken yasalı nedir,
  bilgilerinize,
  saygılarımla;

  1. Merhaba. Asgari ücret, işçiye ödenmesi gereken en az ücreti ifade eder. Dolayısıyla maaşın elbette güncellenmesi gerekir.

   1. günaydın zeynel bey,
    bilgilendirme için teşekkür eder iyi çalışmalar dilerim,
    saygılarımla;

 81. İyi aksamlar suanda kafam oyle karisik ki ben suanda ozelde calisiyorum maasim 2200 tl agiyle birlikte 2468 o civarlarda aliyorum iki cocugum var simdi esimde yeni bi ise girdi asgeri ucret agiyle 2020 tl diyolar fakat agi iki kisi calisiyorsa ailede tek bir kisiye veriliyormus simdi ben agi aldigima gore esim agi alamicak o zaman 2020 degilde 1824 tl mi agi dusmus hakiyle mi alcak hic birsey anlamadim

  1. Merhaba. Hayır, yanlış yorumluyorsunuz. İkiniz de çalıştığınız için, çocukların AGİ’leri açısından sadece biriniz yararlanabilirsiniz. Diğeri ise sadece kendisi için AGİ almaya devam eder ve maaşı da 2.020 TL olur. Böylece biriniz 2.020 TL alırken diğeri çocukların AGİ’siyle beraber biraz daha yüksek alır.

 82. MERHABA DÜN İTİBARİYLE ASGARİ ÜCRETE ZAM GELDİ.BU SENEKİ ASGARİ ÜCRETİN ALTINDA ÇALIŞAN KİŞİLERİN DE MAAŞI ARTACAK MI?ÖRNEĞİN;İKİ YILDIR BİR KURUMDA ÇALIŞAN 1800 TL MAAŞ ALAN KİŞİNİN MAAŞI ASGARİ ÜCRETE GELEN ZAMDAN ETKİLENECEK Mİ?MAAŞINDA ARTIŞ OLACAK MI?
  İKİNCİ SORUM ŞU; BEN 3 YILDIR BİR KURUMDA HEMŞİRE OLARAK ÇALIŞMAKTAYIM.MAAŞIM 2450 TL BU ASGARİ ÜCRETE GELEN ZAMDAN DOLAYI BEN DE ZAM İSTEYEBİLİR MİYİM?

 83. Mrb kolay gelsın çalıstıgım firma askeri üçretin altında maaş teklıf edıyor işi bıraksam çıkış parası alabılırmıyım yardımcı olursanız sevınırm tesekkürler

  1. Merhaba. Maaşınız asgari ücretin altına düşürülürse ve bu şekilde maaş ödemesi yapılırsa, evet bu durum bir haklı fesih sebebidir Hacı bey.

 84. Mrb ben 2500 TL maaş alıyorum ağı içinde eşim de asgari ücret alıyo 2 çocugumu z var eşim 2020 TL mi yoksa 2çocuk olduğu için yoksa 2078 TL mi alıcak

  1. Merhaba. Sizin maaş bordronuzda yer alan AGİ’niz sizi ve 2 çocuğu mu kapsıyor yoksa sadece sizin AGİ’niz mi var?

 85. Selamün aleyküm.Asgari ücretle çalışan çoğu işci’den işverenin devlete ödediği yasal kesintiler çoğu firmalarda bazı oyun ve hilelerle geri alınıyor.Mesela avans almış gibi gösteriliyor.Bankaya yatırmak zorunda olduğu asgari ücret yatırılıyor ama yasal kesintiler elle geri alınınca kanunen asgari ücret ödenmiş göründüğünden böyle bir hırsızlık oluyor. Maalesef işsiz kalmamak adına çalışanda bu duruma boyun eğiyor.Acaba bu durum nasıl deşifre edilebilir haklarımızı nasıl arayabiliriz.Bu hırsızlığı açığa çıkaracak bilgi ve belge nasıl olmalı.Teşekkürler kolay gelsin.

 86. Merhaba ben 25 şubesi olan bir market de çalışıyorum. Ama askeri ucret altında çalışıyorum. Sigortam var ama nasıl yasal yollar da beni askeri ucretli gösterebiliyor ve yasaları ayaklar altında alabiliyor. Ve aynı zamanda denetimler de temiz çıkabiliyor. Askeri ucret 1603 TL iken bana verdikleri maaş 1450 idi şimdi asgeri ucret oldu 2020 tl bana ne verecekler nasıl yine sahtekarlık yapıp beni askeri ucretli gösterecekler hukuken

 87. Merhaba özel okulla 1 yıllık sözleşmem var. 1800lira maaş alırken askeri ücrete zam geldi şimdi benim maaşım artacak mı aynı mı alacağım?

  1. Merhaba. Maaşın güncellenmesi gerekir; çünkü hiçbir işçi asgari ücretin altında bir maaşla çalıştırılamaz.

 88. Merhaba,
  Çalıştığım taşeron firma her sene mart ayın da sözleşme yenileyip zam yapıyor şimdiye kadar asgari üçretin altına düşmüyordu. 2018 senesi için maaş 1750 +agi+yol parası olarak yatıyor. Benim hesabıma göre 70 lira geride kalıyor, bu farkı alabilirmiyiz yoksa yol parası maaş a yatıyor diye vermezler mi.

 89. Asgari ücret 1600TL iken patronum bana 1750TL maaş veriyordu şimdi asgari ücret 2020TL oldu ve patronum bana 1900TL teklif ediyor. Eğer işten ayrılırsam Tazminat ve işsizlik maaşı alabilir miyim?

 90. Ben asgari ücretle çalışıyorum 3 ay oldu ne sigortami başlattılar nede asgari ucrete yapılan zam mi verecekler bana diyorlar ki biz 2 bin lira veremeyiz 1600 devam edeceksen çalış diyorlar ne yapmam lazım

  1. Merhaba. Bir tercih yapmanız lazım. Çalışmaya devam edebilir ve bu arada Alo 170’i arayarak sigortasız çalıştırıldığınızı beyan ederek işyerinde denetim isteyebilirsiniz ya da işten ayrılabilirsiniz. Neticede bu kararı sizin vermeniz gerekiyor.

 91. Ben tekstilde çalışıyorum nerdeyse her gün mesai oluyor mesai ücretini alıyoruz ama yine de zor geliyor birde doğru düzgün temelde vermiyor ne yapmalıyım şimdiden teşekkürler

 92. Merhaba kolay gelsin biz bi firmada kendi bünyesinde calisan 6 ozel guvenlik gorevlisiyiz biz 12saat uzerinden calisiyorduk maasimizda 2000tlnin uzerindeydi fakat simdi 8 saat 3 vardiyaya donup 2019 asgari ucret olan 2020 tlyi uygulayacagiz diyorlar ama bunun icine yol ve yemek ucretinide dahil ediyorlar bizim sozlesmemizde yoll ve yemekle ilgili bir madde yok bunu yapmalari yasalmi yani 2020 tlyi yol yemek icine dahil etmeleri hukuka aykiri degilmi

  1. Merhaba. Bunun anlamı, yol ve yemek ücretlerinin kaldırılması olur. Çünkü 2.020 TL zaten asgari ücretin kendisidir. Eğer daha önce ödendiği halde yol ve yemek ödemeleri iptal edilecekse, bu size haklı fesih hakkı verebilir.

 93. Onuda söyleyim yemegi sirketin kendi bünyesinden yiyoruz yoluda maasin icinde alioruz zaten sozlesmemizde bununla alakali bir madde yok sonucta calisma sistemizde 12 saatten 8 saate gecerse yeni bi sozkesme sunmasi gerekmezmi..yardiminiz icin tesekkur ederim

  1. Çalışma sistemi değiştiği için yeni sözleşme sunmaları gerekmez. Ancak yukarıda da söylediğim gibi, var olan haklarınız elinizden alınırsa, sizin de bazı haklarınız gündeme gelecektir.

 94. Ben haftada en az 60 saat calisip hicbir sosyal hakkimiz yok su an asgari ucretin altina dustu maasimiz patronda 2020 yi bile vermek istemiyor 15 yillik sigortali calisanim ne yapabilirim

 95. esım bır ayakkabı imalatında 1yıl calıstı calıstıgı fırma adres deyısıkligi ve ısım deyişikligi yaptı tazmınatını alamadı yenı adreste gırıs cıkıs yapılmıs bunlara solemeden ve askarı ucret veremıyeceklerenı soylemısler bıze nasıl yardımcı olabılırsınız tesekurler

 96. Sozlesmede asgari ucret gosterilirken odenen aylik 1.300 tl .hesaba asgari ucret yatiriliyor geri cekilip cekilen paradan 1.300 tl elden veriliyor bu nasil ispatlanabilir

 97. Arkadasim ozel kolejde ingilizce ogretmenligi yapmaya basladi.3 ay boyunca maasi iskur tarafindan karsilanacagi soylenildi.Su an 6 aylik sozlesmesinde maasinin 1750 lira oldugunu soyluyorlar ve asgari ucret degismesine ragmen ayni maasi vereceklerini soyluyorlar.Asgari ucretten daha dusuk maas verilmeyecegini nasil soyleyebiliriz.Arkadasim isini de kaybetmek istemiyor cunku.

  1. Merhaba. Bunun ayrıca söylenmesine gerek yok ki! İşçiye asgari ücretin altında maaş ödenmeyeceğini okul bilmiyor mu? Arkadaşınız ya böyle çalışmaya devam etmeli ya da haklı fesih yapmalıdır. Çalışacaksa ve maaş artmazsa, Alo 170’i arayarak şikayette bulunmasını tavsiye ederim.

 98. Merhabalar sözlüm bir tekstil fabrikasında (yaklaşık 100 işçi) 3 Aydan bu yana sigortalı olarak çalışmakta ilk ay maaşını vermediler nedeni ise ilk ayın maaşı içeride kalıyormuş çıkınca vereceklermiş 2. Ayın maaşı ise 900 tl verdiler Ocak ayı yanı bu ayın 24 de ise tekrar 900 tl vereceklermiş sizce böyle bir adalet olur mu sabah 8 akşam 6 ve çoğu zamanda mesai oluyor ki kalmak zorunlu. Burada çalışan insanlar çoğu köylü yani temiz saf insanlarımız benim sorum 900 tl ye asgari ücretin 2020tl olduğu bir zamanda işçi çalıştırılabilir mi bunu şikayet edebilir miyiz şikayet edebiliyorsakta nereye edeceğiz aynı zamanda hukuki haklarımız nelerdir cevaplarsanız çok sevinirim teşekkürler

 99. mrb babam emekli memurdu ve vefat etti aldigi aylik hak sahibi olarak annem aliyor.Emekli sandigi yeni yil zamiyla birlikde 1830. tl oduyor ve askeri ucretten az.Bu konuyla alakali bir bilgi verimisiniz acaba neden askeri ucretten dusuk.

 100. Merhaba avikat bey kolay gelsin benim bi davam vardi ve kazandim karsi taraf parayi ic taksitle odeyecegini bildirmis avukatima.avukatim devlet avukati yanliz benim toplam kazandigim tutar faizle beraber 26-27 bin civari az once avukat aradi 2 binlira avukata 5-6 bin lirada devlet kesintisi falan eline net 18 bin kusur para gecicek dio bu kesintiler ne ben anlayamadim bilgi verirseniz sevirim ne yapmam gerekio

 101. Selamun alekum şimdi biz sabah 8 akşam 6 çalışıyoruz cumartesi tatil değildir haftada 16 17 saat fazla calisyom sözleşme yok maaşı karta yatırıyorlar askeri ücret 1603 lidan yarıçaplarmış 2 3 ay boyunca sonra o askeri ücreti belgelermiş bodroda 2020 lira yazıyor ama bize 1603 liradan vercekler bunun için napmaliyim

 102. merhaba işyeri asgari ücretin altında maaş ödemesi yapıyor ve bunu kanıtlamak için ne yapmak gerekli bankaya asgari yatırıp kalan kısmını elden istiyor. ne yapılmalı?

 103. Maaşım 1650 çalıştığım işyeri asgari ücret yatırıyor sonra kalan parayı istiyor ne yapmam gerek teşekkürler

  1. Merhaba. Bu durumda ya işi haklı nedenle fesih yaparak bırakmanız ya da çalışmaya devam etmeniz gerekir. Açıkçası başka bir yol pratikte yok.

 104. Merhaba şu an çalıştım işte asgari ücretin altında maaş alıyorum Nisa’na kadar da böyle sürecekmiş fakat maaşım bankaya 2020 kira yatıyor pirimlerimden kesiyor kahpeler pirinleri de elden alıyoruz bankadan değil bu durumda hakkımı nasıl alabilirim 125 lira gibi komik bir ceza karşısında ne. Gibi bir şansım var ayrıca mesailerimi de alamıyorum ne Pirim olarak nede bankadan

 105. Merhaba şubat ayı 28 çekiyor diye asgari ücretin altında ücret yatırdılar sizce böyle birşey mümkün mü

 106. İyi günler 20 Kasım 2018 tarihinden beri çalışıyorum, ancak şu gün başlatacağız bu ay başlatacağız diye diye halen başlatmadılar üstelik maaşım 1600 tl , yani hem sigortasız hem de asgari ücretin altında çalıştırıyorlar.be halen de çalışıyorum. İş kazası geçirdim şükürler olsun bi sakatlığım yok ama yinede başlatmadılar. Kanıt olarak şirket kamerası ve İş arkadaşlarımın şahitliği var. Yasal yollardan ne yapmam gerekir ?

 107. Merhabalar
  2019 yılı için 1900tl+agi191,88tl toplamda 2091,88 personele ödeme yapmak doğru bir işlem midir?

  1. Merhaba. Bunun sakıncası yoktur; çünkü bu durumda asgari ücretin üzerinde maaş ödemiş oluyorsunuz.

 108. 2senedir asgari ücretin altında ve sigortasız çalışmaktayım. Her zaman maaşımın artacağını ve sigortamin yapılacağını söylüyorlardi. Ocak ayında iskurun işe başlama programına dahil edildim. Amaordan yatan parayı bile geri istediler. Bu durumda ne yapabilirim lütfen yardım edin.

 109. Merhabalar benim patronlarımda asgari ücret artınca beni odalarına aldılar sen ise gireli çok bir zaman olmuyor ve yaptığın yemek temizlik çay sana 20020 tl verip satış departmanında okadar veremeyiz yanlış olur bu dediler bana 1850 tl veriyorlar ama bodroda 20020 ye imza artırıyorlar ihtiyacım olduğundan da işten ayrılamıyorum ne yapmaliyim bana yardımcı olun lütfen

  1. Merhaba. Ya bu şekilde çalışmaya devam etmeli ya da bu nedenle işten ayrılmalısınız. Ne yazık ki, bu şekilde elden geri alınan ya da eksik ödenen ücretlerin ispatı çok zor olmaktadır.

 110. selam ben 3 yıla yakındır bi koparatifte calışıyorum magaşımı 1000 tl veriyorlar ama asgeri ücretten gösteriyolar napmam lazım bana bi yol gösterirmisiniz

 111. Merhaba Yaşım 17 Sigortalı İşçiyim Kırtasiyede Çalışıyorum Sigortam 2aydır var Maaşımı elden alıyorum 1600 tl acaba 18 yaş altı askeri ücrete tabiimidir değilmidir ?

 112. Merhabala bizim patron mesai saatinde alkol aliyor ve bizim şirket alkolle alakası olan bir şirket değil işten istifa etsem haklarimi alabilirmiyim

 113. Merhabalar benim sorum şu olacak
  Babam emekli aynı iş yerinde 21 yıldır çalışıyor (yazlık sitede işçi) 8 sene önce emekli oldu emekli olduğu zaman tazminat verdiler emekli olunca çalışmaya devam etti anlaşmamıza göre 2020 yılında Mayıs ayında çıkacaktı ama 1 ay önce sağlık sorunu oluştu şuan için çalışma gibi bir durum söz konusu değil ve bizi çalıştığı yerden çıkartmak istiyorlar
  İşe ilk girdiğinden bu güne kadar hep asgari ücretin altında çalıştırdılar
  Çalışma saati yoktu haftalık yıllık izni bayram tatili resmî tatili hiç olmadı
  Biz bu durumdan sonra bizim nasıl bi yol izlememiz lazım haklarımızı almak için
  Şimdiden teşekkür ederim

  1. Merhaba. Şu aşamada bir şey yapmanıza gerek yok. Eğer işten çıkarırlarsa, tekrar yazın, yardımcı olmaya çalışayım. Eğer, işveren çıkaracaksa ve haklı bir fesih nedeni yoksa, babanızın kıdem tazminatının ödenmesi gerek.

 114. Merhaba. Yazının sonunda yüksek idari para cezaları var demişsiniz ama yine aynı makalede cezanın işçi başına 125 tl olduğunu söylemişsiniz. (2019 için sanırımm 200 TL oldu)

  Ciddi idari para cezası nerede ben anlamadım? Resmen devlet teşvik ediyor işvereni. ”Keriz gibi işçinin hakkını verme sakın, ben sana ceza kessem bile yine karlı çıkarsın’ diyor.

  1. Merhaba. Ciddi kavramı elbette kişiden kişiye göre değişiklik gösterir; ancak onlarca işçiyi yıllarca bu şekilde çalıştırdığı tespit edilen bir işveren için, ceza her ay ve her işçi için ayrı ayrı uygulandığı için, ciddi rakamlara ulaşacaktır. Yine de size katılmamak elde değil; cezaların bence de caydırıcılık bakımından çok daha fazla olması gerekir.

 115. Kurumsal bi firmada calisiyorum saat ucretine tabitiz saat ucretimiz 13.09 haftada 45 saat calisiyoruz maas miz burut 2.356 tl ye geliyor arti sendikal haklarimiz var ama isveren bizi asgari ucretin altinda calistirabilirmi yani burut ucretimiz 2.356 liraya gelebilirmi

  1. Merhaba. Normalde gelemez; ama örneğin ay içinde bir gün eksik çalışmışsanız, elbette asgari ücretin altında maaş almanız teknik olarak mümkün olabilir.

 116. Merhabalar. Ben yeni mezun olarak özel bir anaolulunda işe girdim. öğretmen pozisyonundayım. 2 ay sonra sigortam olacakmış. maaşım 1600 olcakmış. en aşağı asgari ücret olması lazım dedim hayır dediler. yeni başlayanlara böyle fiyat biçiyoruz ayrıca çocugun çok fazla yok dediler. sonra ekon0mik kriz falan dediler. ne alaka yani. sırf mecburiyetten girdim işe.

  1. Merhaba. Ah ah, ne diyelim ki? Öğretmen olsun ya da olmasın, hiçbir işçi sigortasız 1 gün bile çalıştırılamaz. Üstelik maaşı ad asgari ücretin 1 lira altında belirlenemez. Bunlar yasal zorunluluklar, peki ya uygulama? Uygulamayı sizin sorunuz özetliyor olsa gerek.

 117. Merhabalar. Ben yeni mezun olarak özel bir anaolulunda işe girdim. öğretmen pozisyonundayım. 2 ay sonra sigortam olacakmış. maaşım 1600 olcakmış. en aşağı asgari ücret olması lazım dedim hayır dediler. yeni başlayanlara böyle fiyat biçiyoruz ayrıca çocugun çok fazla yok dediler. sonra ekonomik kriz falan dediler. ne alaka yani. sırf mecburiyetten girdim işe. Böyle bir şey mümkün mü acaba ?

 118. Merhaba ben resmi bir kurumda sözleşmeli olarak çalışmaktayım. Asgari ücret 2020 tl iken ben 1100 tl maaş aliyorum. İtiraz etsem işimden olacağım etmesemde maaşım bu şekilde devam edecek.Yani anlatmak istediğim iki derede bir arada kaldım. Ne yapmalıyım.?

 119. Asgari ücret hesabıma yatıyor işveren 520 lirasını geri elden alıyor ve işten ayrilacagim 9 aydır aynı iş yerinde çalışıyorum alamadığım parayı tazminat davası ile alabilir miyim

 120. Asgari ücretle çalışıyorum.ay 28 günse okadar para alıyorum.bu nekadar doğru ilk defa böyle birşeyle karşı karşıyayım ne yapmalıyım??

  1. Merhaba, ay 28 gün olduğunda size 28 günlük ücret ödeyen işveren 31 gün çeken aylarda kaç günlük ücret ödüyor?

  1. Maaşınız asgari ücretin altında mı? Öyleyse, elden paranın bir kısmını iade mi ediyorsunuz?

 121. 1600 tl maaş aliyorum isten cikmak istiyorum 1 bucuk senedir calisiyorum asgari ucretle aramdaki farki alabilirmiyim nereye basvurmam gerekiyor

  1. Merhaba, bunun için işten ayrılıp arabulucu başvurusu yapmanız gerekir. Bir avukata giderseniz, hem sizi daha doğru yönlendirir hem de iddianızı ne derece ispatlayabileceğiniz konusunda size bilgi verebilir.

 122. Ben 10 gündür gıda işletmesinde çalışıyorum.Sigortami yaptılar yövmiye 62 tl olarak çalışıyorum.Burada çok çalışanlar var onlar memnun.Bana azgeldigi için hakkımı nasıl ararım.

  1. Birsen hanım 10 günlük bir çalışmanın hakkı sadece alacağınız maaştır. Son çalışma gününüz dahil ücreti alır ve çıkarsınız. İK birimi ile görüşünüz konuyu

 123. Meehaba ablam konfeksiyon atolyesinde çalişiyor sigortasi var ama maaşi asgari ucretten az 2bin lira net boyle birsey yapmaya haklari var mi ve sikayet edebilir mi ederse nereye edebilir ?

 124. Ben 2019 ağustos ayinda bu ise girdim sigortami yapmadı birgun kendisi dukkana gelen memurlara iscisi olmadığını soyledi ve bni dukkanda gorduler bana dukkandan cikmami yandaki markete gidip beklememi sylerken memur hanim duydu ve diger memurlari cagirip sigortami yaptırdı. Agostos 2020 de bir yılım oldu ancak yıllık iznimi vermedi bni isten cikrtmaya kalkti bnde inat etrim çıkmadım. Suan 11 ay oldu sigortam bir ay daha bekliyorm. Yine vermezse ne yapmalıyım. Sigortami gec yaptigi icin bn 11 aylik calisan olarak görünüyorum. Bana daha onceden sigortami yarim odemesi gerektigini beni part time calisan olarak gostermek istedigini soyledi maasimi ayni vericegini syledi kabul etmedm. Bn ise ihtiyacm var diye 1700 tl ye girdm. Suan 1800 tl veriyor. 100 tl zam yapmasi normal mi

  1. Merhaba, yazdıklarınızda o kadar çok usulsüzlük var ki; hangisine cevap vereceğimi bilemedim. Eğer tam süreli çalışıyorsanız, maaşınız zaten asgari ücretin altında olamaz. Ayrıca tam olarak ne yapmak istiyorsunuz, ona göre cevap verelim.

 125. Merhabalar ben anaokulunda çalışıyorum. Biz anlaştığımızda deneme süreci bir ay oldugunda 1500 tl ile anlastık diğer aylarda iae asgari ücretle anlastık. 2 kez paramı 1500 olarak verdi. Ve cocuk sayısı az olduğu için bana 2000 tl vereceğini söyledi biz böyle anlasmamıstık. Ben sikayet etsem olumlu bir sonuc olur mu

Bir yorum yaz

E-posta hesabınız ve şehir bilgileriniz yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.