İşçiye asgari ücretin altında maaş ödenmesi

Asgari ücretin altında işçi çalıştırılması

Asgari ücret, her yıl asgari ücret tespit komisyonunca belirlenen ve işçilere ödenebilecek en az maaş tutarı olarak tanımlanabilecek bir ücret türüdür. Yasalarımız gereği asgari ücretin altında bir ücretle işçi çalıştırmak yasak olmakla birlikte, bazı işçilerin uygulamada asgari ücretten daha az maaş aldıklarını görmekteyiz.

Asgari ücret kaç liradır?

Asgari ücretin hem brüt hem de net olarak miktarını şu yazımda daha önce anlatmıştım. 2016 yılı için net asgari ücret 1.300,99 TL olup bunun altında bir maaş belirlenmesi ise mümkün değildir. Bu asgari ücretin brüt tutarı ise 1.647,00 TL’dir.

Asgari ücretin altında ücret belirlemenin cezası

İş Kanununun 102nci maddesine göre işçisine asgari ücretin altında ödeme yapan bir işverene; bu durumdaki her işçisi ve her ay için 125,00 TL idari para cezası uygulanmaktadır. Örneğin 12 aydır çalışan bir işçisine asgari ücretin altında ücret ödeyen bir işveren, 125,00 × 12 = 1.500,00 TL idari para cezası ödeyecektir.

Yeni başlayan işçiye asgari ücretin altında maaş verilebilir mi?

İşverenlerin işçilerine genelde asgari ücretin altında maaş ödemediklerini görmekle beraber, yine de bazı durumlarda işçilerin asgari ücretten aşağıda maaş aldıklarını ve bunun da genelde işe yeni başlayan işçiler için geçerli olduğunu görüyoruz. İşçi ister işe yeni başlasın isterse sadece bir günlük çalışacak olsun, onun ücreti asgari ücretten aşağı belirlenemez. Bunun bir istisnası da bulunmamaktadır.

SONUÇ

asgari ucretten dusuk maas

İşçi işe yeni başlamış da olsa, deneme süresinde de olsa; ona asgari ücretten daha az maaş verilmesi mümkün değildir. Adından da anlaşılacağı üzere; işçiye ödenmesi gereken en az maaş tutarını gösteren bu yasal tabana bütün işverenler uymakla mükelleftir.

İşçinin işe yatkın olup olmadığının görülmesi, çalışmaya devam edip etmeyeceğinin anlaşılması, işçinin ciddiyetinin sorgulanması gibi geçersiz ve yanlış gerekçelere sığınarak böyle bir hataya düşülmemesi gerekir.

Asgari ücret hem bir kanuni yükümlülüktür hem de işçinin asgari seviyede hayatını idame ettirebilmesi için önem arz etmektedir. Bu tutarın da altında maaş belirlemek vicdanen ve ahlaken yanlış olduğu gibi ağır idari para cezalarını da gündeme getirecektir.

Ayrıca asgari ücretin altındaki ücretle çalışmış olan bir işçi, işten ayrıldıktan sonra iş mahkemesine dava açtığında; maaşı ile asgari ücret arasındaki farkı yasal faiziyle birlikte geri alabilecektir.

Mustafa Baysal
Mustafa Baysal
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığında üç yıldan uzun süre İş Müfettişi olarak görev yapan yazarın, İş Kanunu Sorunları adında bir kitabı bulunmaktadır. İşçi Dünyası'nın kurucusu da olan yazarın, İş ve Sosyal Güvenlik hukuku üzerine yazdığı diğer yazılarına buradan ulaşabilirsiniz.

49 Yorum

 1. 5 ay önce girdim işte ilk ay bin tl çalıştım ve sigortam yoktu deneme süresi diye bin tl dendi. Bende kabul edip işe başladım yakın zaman da işten çıkıcam peki bu geri kalan 400 tl alma şansım var mı ? nasıl alabilirim

  1. Merhaba. Deneme süresinde bile olsa işçinin sigortası yapılmalı ve ona asgari ücretin altında maaş ödenmemelidir. Bu durumda evet 400 liranızı alabilirsiniz ama bunun için dava açtığınızda, sigortasız olduğunuz için, öncelikle mahkemeyi, aslında çalıştığınıza ikna etmeniz gerekir.

   1. iş yeri bana verdiği kağıtta başlama tarihimi yazmışlardı ve aynı iş yerinde çalışan arkadaşlarım da şahit olucaktır bu yeterlidir diye düşünüyorum…Sonuçlanması davanın uzun sürer mi ?

    1. İş mahkemelerinde bir süre standardı yoktur. Ama genelde 1 yıl ila 2 yıl arasında davalar sürmektedir.

     1. peki 1 mayıs 19 mayıs gibi bayramlar da çalıştım bunların ücretlerini ödenmedi bunları isteme hakkına sahibim öyle mi ?

     2. Elbette, genel tatil günlerinde yapılan çalışmaların karşılığı mutlaka ücret olarak ödenmelidir.

 2. Merhabalar bir Akaryakıt istasyonunda günde 12 saat haftada 5 gün çalışıyoruz. Sabah sekizde çıkmamıza rağmen (bazen ) o gün izinli sayılıyor ve 48 saat izin kullanıyoruz. İzinli olduğumuz günde çalışınca bize 50 tl veriyorlar ( resmiyette hesabımızı 53 tl bulmuşlar)
  Agi dahil 1750 tl saat bazında asgari ücretin altında değil mi ? 23 nisan mesaimiz yatmadı verilmeyecekmiş bayraö mesaiside yatmadı böyle şeyler mümkün mü ?

  1. Resmi tatillerde yapılan çalışmalarının ücretinin ödenmemesi mümkün değildir. Maaşınızla ilgili şunu söyleyebilirim; önemli olan haftada 45 saatin üzerindeki çalışmalarınızın fazla mesai olarak ödenmesidir.Buna göre değerlendirmeniz gerekir.

Bir yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir