İşçiye bir ayda en çok kaç saat fazla mesai yaptırılabilir?

İşçi bir ayda en çok kaç saat fazla mesai yapabilir?

Fazla mesainin işçiler için iki açıdan büyük önemi vardır. İlk olarak fazla mesai; normal çalışma sürelerinin üzerinden bir çalışma gerektirirken, fiziksel ve ruhsal yıpranmayı da beraberinde getirmektedir. İkinci olarak ise; fazla mesai ücreti, normal saatlik ücretin en az bir buçuk katıdır. Peki işçilerin bir ayda yapabileceği en çok fazla mesai kaç saat olabilir?

Fazla mesai kavramı

İş kanununa göre işçinin haftalık çalışma süresi en çok 45 saattir. İşte bu 45 saatin üzerinde yapılan çalışmalar, fazla çalışma olarak kabul edilmektedir. Fazla çalışma ne günlük ne de aylık olarak hesaplanmamaktadır, mutlaka haftalık hesaplanmalıdır.

Fazla mesaiye dair sınırlamalar

İşçinin onayının alınması sonucunda, işçiye fazla mesai yaptırılması mümkündür. Ancak yukarıda da belirttiğim gibi fazla mesai fiziksel ve ruhsal olarak yıpratıcı bir çalışma türü olduğundan, kanun koyucu bazı sınırlamalar getirmeyi uygun bulmuştur.

Her şeyden önce, bir yıllık zaman diliminde işçinin yapacağı fazla mesai süresi 270 saati aşamaz. Bu kesin bir kural olup bu sürenin üstüne çıkılması yasal değildir. Ayrıca bazı sektörler hariç olmak üzere, işçilere gece döneminde fazla çalışma yaptırılması mümkün değildir. Yine benzer şekilde, hiçbir işçi günlük 11 saatin üzerinde çalıştırılamaz.

Bir aylık fazla çalışma saati

işçiye ayda azami kaç saat mesai

Öncelikle şunu söylemem gerekir ki; işçilerin bir ay içinde yapabileceği fazla mesai saati ile ilgili olarak koyulmuş her hangi bir kural ya da sınırlama yoktur. Ancak diğer sınırlamalardan yola çıkarak, bir sonuca varmamız da mümkündür.

Şöyle ki; günlük 11 saati aşmamak kaydıyla işçinin haftanın 6 günü çalıştırılması mümkün olduğuna göre, işçi haftada 66 saat çalıştırılabilir ve böylece 21 saat fazla mesai yapabilir. Bunun anlamı ise bir aylık zaman diliminde işçiye yaklaşık olarak en çok 90 ila 100 saat civarında fazla mesai yaptırılabilmesidir.

SONUÇ

İşçinin bir ayda yapabileceği azami fazla mesai süresine dair bir sınırlama yoktur. Ancak işçinin günlük çalışma süresi sınırlandırılmıştır ve en çok 11 saattir. O halde, haftada bir gün tatil kullanan ve haftanın 6 günü çalışan bir işçi, bir haftada en çok 66 saat çalıştırılabilir.

Bunun anlamı ise haftalık 21 saat fazla mesaidir. Bir ayda yaklaşık olarak 4  ya da 4,5 hafta olduğunu varsayarsak, işçinin bir ay içinde yapabileceği en çok fazla mesai saatinin 90 saat ila 100 saat arasında değişebileceğini söyleyebiliriz.

, , ,
Mustafa Baysal
Mustafa Baysal
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığında üç yıldan uzun süre İş Müfettişi olarak görev yapan yazarın, İş Kanunu Sorunları adında bir kitabı bulunmaktadır. İşçi Dünyası'nın kurucusu da olan yazarın, İş ve Sosyal Güvenlik hukuku üzerine yazdığı diğer yazılarına buradan ulaşabilirsiniz.

16 Yorum

 1. merhaba mustafa bey ben güvenlik görevlisiyim yıllık mesai sistemi bizdede aynımıdır 2 gece 2 gündüz 2 off çalışıyorum ancak biri işe gelmediği zaman onun yerine mesai çalışıyorum çalışma saatim 12 saat bizim için geçerlimidir senelik 270 saat çalışma süresi 270 saatten sonra mesaiye gitmesem sıkıntı olur mu

  1. Merhaba. Evet, en az bir saat ara dinlenmesi verilmek suretiyle 12 saat çalıştırılmanız mümkündür. Ama yıllık fazla mesai saati toplamınız yine de 270 saat aşamaz. Bu sınır aşılırsa, haklı fesih yaparak işten ayrılabilir ve kıdem tazminatınızı talep edebilirsiniz.

 2. Slm mustafa bey. Çalıştığım fabrika 1 ay içinde 26 saat fazla mesai yapma zorunluluğumüzun olduğunu söyleyip işçiyi çalıştırmak istiyor bunun is kanununda yeri varmidir

  1. Abdullah bey, fazla çalışma yapmak için peşinen onay verdiyseniz, günde 11 saati aşmamak kaydıyla çalıştırılabilir ve fazla mesai yapabilirsiniz. Önemli olan, işçiye bir yılda 270 saatin üzerinde fazla mesai yaptırılmamasıdır.

 3. Merhaba Mustafa bey eşim haftanin 6 günü çalışıyor 2 gece 2 gunduz 2 tam gün gündüz mesaileri 9-21 (nadir 9-18)tam günler 13-01(nadir 18-01) gece 00:30-09:00 çalışma saatleri fazla dendiği Zaman yemek molalarini 30 dk kullansa bile 1:30 gösterdikleri oluyor. Yıllık izinden döndü yine 12 12 saat yazmışlar izin gunlerinizde 6saat mesai yazilio ondan hep 12 geleceksin mesai yazilmayacak denmiş. denmiş bu konuda ne yapabiliriz 6saat göstermesi uygunmudur. Birde bayram larda 10 saat çalıştırıp 7.5 saat mesai yazmışlar 2.5 saat yaniyor denmiş o parayi alamiyor.

  1. Akın bey öncelikle ne yapmak istediğinize karar vermeniz gerekir. Bu gerekçelerle işten ayrılmak mı istersiniz yoksa bu usulsüzlüklerin düzeltilmesini ve çalışmaya devam etmek mi? Vereceğim cevap buna göre değişecektir.

   1. Mustafa Bey öncelikle ilgi ve alakaniz için teşekkür ederim. Konuya gelecek olursa kimse işsiz kalmak istemez,peki bu usulsüzlükler nasıl duzelir

    1. Bunun için Alo 170’i arayarak şikayette bulunmanız gerekir. Ancak ne yazık ki, bu durumda bile her şey düzelmeyebilir. İşverene idari para cezası uygulansa bile işveren bu cezayı kabullenip aynı sistem çalışmaya devam edebilir. Ya da işyerine gelen müfettiş, kanuna aykırı hususları tespit edemeyebilir. Ama hem çalışmak hem de bu sorunları düzeltmek istiyorsanız, tek çare şikayette bulunmaktır.

     1. Peki Mustafa Bey çıkmak istersek nasıl Bir yol izlenmeli. Tazminat hakkimizi alabilirmiyiz.

     2. Bunun için en doğru yol ihtarname çekerek işten ayrılmaktır. Tazminatınızı alabilir misiniz? İşveren size ödeme yapmazsa dava açmanız gerekecek. Bu hususları mahkemede ispat edebilirseniz, elbette ki haklarınızı alabilirsiniz.

 4. 6 kişilik güvenlik taşeron projesinde her gün denk gelen vardiya 12 saat çalışıyoruz. Normal çalışma günlük 8 saat 2 2 2 proje çalışmalarında iki gün dinlenme varken yine 12 saat üzerinden 12 gün gece 1 gün izi iki gün gündüz tekrar 4-5 gün gece düzensiz vardiya sistemi ile resmi dini bayram izin kullanmadan çalışma sonucu ayak sağlık sorunlarım oluştuğu gibi bedenen vücut artık yeter dedi.Fazla mesai kağıdı imza etsekte insanı çalışma şartları olusmadigi rahatsızlık sebebi 1 yıl süre çalıştığım yerden ayrıldım. Çünkü karşınizda muhatap yok en son muhasebeci tanımadığımız kişiler ile görüştük onlarda seni işten çıkarma işi procedure koyma derdinde iskur fazla mesai bayramlarda % 100 diyor işyeri muhasebecisi kabul etmiyor. Bu bir ihbar bütün güvenlik şirketleri fazla çalışma mesai bayram incelendiğinde detaylar açık ve net çıkacaktır.

 5. Merhaba Mustafa Bey Benim çalıştığım yer Hususi araçlarla servis çeken bir firma burada şoför olarak çalışıyorum hafta içleri Saat 10 ile 18 arası sabit tek bir kişiyi getir götür yaparken 18 den sonra da 18:30 20:00 arası servis atıyorum cumartesi gününü normal de çalışma günü saymazken yine de servis yazıp taşıma yaptırıyorlar ama cumartesiyi mesai de saymıyorlar calışma saatleri de farklılık gösteriyor cumartesi günleri bazen işe 12 de başlarken bazen de 2 de başlayabiliyorsun ayrıca servis tek olmayıp 2 3 defa git gel yapıyorsun bu süreler de farklılık gösteriyor örneğin sabah 8 ile 10 arası servisin varken 2. servisin 1 ile 2 arasında olabiliyor ben burda çalışma süresi olarak saat mi baz almalıyım yoksa o gün 8 de işe başlamıs 2 de bitirmiş mi saymalıyım mesaiyi nasıl hesaplamalıyım

  1. Uğur bey, bekleme sürelerinde ne yapıyorsunuz? Bu süreleri serbestçe değerlendirebiliyorsanız, bunlar çalışma süresinden sayılmazlar. Ama bir başka temel kural daha vardır. Siz akşam işten çıktıktan sonra, bir sonraki gün işe gelmeden önce en az 11 saat dinlenmiş olmalısınız. Sonuç olarak, haftalık çalışma süreniz 45 saati aşıyorsa, bunun karşılığında size fazla mesai ücretinin ödenmesi gerekir.

 6. bır kamuda taşeronda teknısyen olarak çalışmaktayım eşim [ALS]hatası yüzde 90 agır özurlu raporumuz var bu durumda gece vardıyasında çalıştırılıyorum ve çalışma saatlerımız 12 saatır bu durum karşısında ne yapmalıyım.yanı kısaca gece veya gunduz vardıyasında 12 saat üzerınden çalıştırabılırlemı.+bızım amırlerımızde kamunun persolenıdır bu durumda ne yapabılırım .teşekkurler şımdıden

Bir yorum yaz

E-posta hesabınız, telefon ve şehir bilgileriniz yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.