İşçiye bir ayda en çok kaç saat fazla mesai yaptırılabilir?

İşçi bir ayda en çok kaç saat fazla mesai yapabilir?

Fazla mesainin işçiler için iki açıdan büyük önemi vardır. İlk olarak fazla mesai; normal çalışma sürelerinin üzerinden bir çalışma gerektirirken, fiziksel ve ruhsal yıpranmayı da beraberinde getirmektedir. İkinci olarak ise; fazla mesai ücreti, normal saatlik ücretin en az bir buçuk katıdır. Peki işçilerin bir ayda yapabileceği en çok fazla mesai kaç saat olabilir?

Reklam

Fazla mesai kavramı

İş kanununa göre işçinin haftalık çalışma süresi en çok 45 saattir. İşte bu 45 saatin üzerinde yapılan çalışmalar, fazla çalışma olarak kabul edilmektedir. Fazla çalışma ne günlük ne de aylık olarak hesaplanmamaktadır, mutlaka haftalık hesaplanmalıdır.

Fazla mesaiye dair sınırlamalar

İşçinin onayının alınması sonucunda, işçiye fazla mesai yaptırılması mümkündür. Ancak yukarıda da belirttiğim gibi fazla mesai fiziksel ve ruhsal olarak yıpratıcı bir çalışma türü olduğundan, kanun koyucu bazı sınırlamalar getirmeyi uygun bulmuştur.

Fazla mesai onayı iptal dilekçesi

Bu yazı da ilginizi çekebilir

Her şeyden önce, bir yıllık zaman diliminde işçinin yapacağı fazla mesai süresi 270 saati aşamaz. Bu kesin bir kural olup bu sürenin üstüne çıkılması yasal değildir. Ayrıca bazı sektörler hariç olmak üzere, işçilere gece döneminde fazla çalışma yaptırılması mümkün değildir. Yine benzer şekilde, hiçbir işçi günlük 11 saatin üzerinde çalıştırılamaz.

Bir aylık fazla çalışma saati

işçiye ayda azami kaç saat mesai

Öncelikle şunu söylemem gerekir ki; işçilerin bir ay içinde yapabileceği fazla mesai saati ile ilgili olarak koyulmuş her hangi bir kural ya da sınırlama yoktur. Ancak diğer sınırlamalardan yola çıkarak, bir sonuca varmamız da mümkündür.

Şöyle ki; günlük 11 saati aşmamak kaydıyla işçinin haftanın 6 günü çalıştırılması mümkün olduğuna göre, işçi haftada 66 saat çalıştırılabilir ve böylece 21 saat fazla mesai yapabilir. Bunun anlamı ise bir aylık zaman diliminde işçiye yaklaşık olarak en çok 90 ila 100 saat civarında fazla mesai yaptırılabilmesidir.

SONUÇ

İşçinin bir ayda yapabileceği azami fazla mesai süresine dair bir sınırlama yoktur. Ancak işçinin günlük çalışma süresi sınırlandırılmıştır ve en çok 11 saattir. O halde, haftada bir gün tatil kullanan ve haftanın 6 günü çalışan bir işçi, bir haftada en çok 66 saat çalıştırılabilir.

Bunun anlamı ise haftalık 21 saat fazla mesaidir. Bir ayda yaklaşık olarak 4  ya da 4,5 hafta olduğunu varsayarsak, işçinin bir ay içinde yapabileceği en çok fazla mesai saatinin 90 saat ila 100 saat arasında değişebileceğini söyleyebiliriz.

Reklam
, , ,
İşçi Dünyası
Zeynel Abidin Özkale
İşçi Dünyası'nın editörü olan olan yazarın, İş ve Sosyal Güvenlik hukuku üzerine yazdığı diğer yazılarına buradan ulaşabilirsiniz.

44 Yorum

 1. Merhaba Mustafa bey. Dünyaya acilmis, isim yapmis kurumsal bir magazada vardiyali olarak kasiyer pozisyonunda calisiyorum.Toplam calisma surem 3 yili gecti.Haftalik mesailerimizi girdigimiz bir portal var. Mola saatleri otomatik olarak atiyor. Tabii sistemdeki molalari kullandigimiz soylenemez. 4 gun 8 saat, 2 gun ise 12 saat calisiyoruz. Sisteme otomatik olarak her hafta net 46 saat calisma yaziliyor. Yani her ay 4-5 saat fazla mesaim var. Bazi haftalar 3-4 full cektigimiz oluyor, fazla mesaimiz artiyor. Fakat bordroda hep 2 saat mesai yaziyor. Karsiliginda da 27 tl gibi bir rakam. Her yil basinda fazla mesai yazisi imzaliyoruz. Gecerli mazeretim yoksa, gereken durumlarda fazla mesaiye kalacagimiza dair bir yazi. Ucret yazmiyor. Sozlesmelerimizde de ucrete dair birsey yok. Sadece ise alinirken ik yoneticisi mesailerin ucret olarak yattigini soylemisti. Maasimda bayram, resmi tatil disinda hic mesai almiyorum.Bordroda yazan 2 saatlik mesai dahi yok. Hep asgari ucret veya altinda maas aldim.Simdi noter yoluyla is akdini feshetmek, tazminatimi fazla mesailerimi talep etmek istiyorum. Aklimi kurcalayan sey boyle buyuk bir firma bunun kilifini hazirlamis midir? Yilda ortalama 60-70 saat mesai olmasi gerekmez mi? Gorusleriniz benim icin cok onemli. Simdiden tesekkurler.

   1. Cevapladiginiz icin tesekkur ederim. Bahsettiginiz yaziyi okudum. Bordroyu merkeze imzasiz yollamadigimiz icin mecbur kaliyoruz. Imzali shiftlerde yaptigim fazla mesai saati yaziyor fakat telafi diye bir sutun var. Ornegin 4 saat fazla mesai 5 saat telafi yaziyor. Haliyle mesai sutunu -1 olarak gorunuyor. Yani ben sirkete borclu oluyorum. Fakat hicbir sekilde telafi izni kullandirilmiyor. Bunu sahitlerle ispatlayabilirim. Bosa ihtar cekip cikmak istemiyorum. Sanirim birebir danismanlik hizmeti alacagim. Tekrar cok tesekkur ederim.

    1. Gamze hanım, danışmanlık hizmeti almak isterseniz sitemizdeki canlı destek hattından bize ulaşabilirsiniz.

 2. Merhaba ,

  işten ayrılan bir çalışanın son ayki bordrosuna 270 saat fazla mesainin toplamı dahil edilebilir mi ?
  kişi daha önce herhangi bir fazla mesai ödemesi almamıştır.

  Teşekkürler

   1. dahil etmek istiyoruz zaten , soru şu

    aylık bir sınır var mıdır yoksa 270 saatin tamamnını ekleyebilir miyiz ?

    Teşekkürler.

    1. Burcu hanım bunun için elbette bir sınır yoktur. Tamamını ekleyebileceğinizi düşünüyorum. Sadece, muhasebecinize, geçmişe dönük toplu ödeme yapmanın SGK açısından ya da vergi dairesi için bir sıkıntı olup olmayacağını sorabilirsiniz.

 3. Zeynel Abidin Bey Merhaba.
  benim çalıştığım firmada bir personel 7 ay boyunca -işini kaybetmemek için- haftalık izin kullanmadan çalıştı.
  ben bu arkadaşın mesai alacaklarını aylık azami 22,5 saat üzerinden mi hesaplamak zorundayım. bu kişinin günlük fazla mesai saati 4 saat, aylık (ortalama) fazla mesai saati süresi 120 saat.
  bilgilendirirseniz sevinirim. durum davalık.

 4. Mustafa bey merhaba daha önce eşim için sizi rahatsız etmiştim şimdi ise kendim için ben 3 vardiya çalışıyorum 8/16 16/24 24/08 haftafa 6 gün pazar tatil fakat iş yeri benden sürekli her pazar gelmemi istiyor yoruldum bedenim kaldırmıyor bazen pazar sabahı 8 de işten çıktığımda ayni gün 16 da geleceksin diyorlar buna mecbur muyum zorunlusun diyorlar mukavviyet diye birşey imzalatiyorlar onunla tehdit ediyorlar bu benim bildiğim işveren ceza yemesin diye sanırım yani kisacasi benim dinlenmeye hakkim yokmu bazen 1 2 ay izin kullandirmiyorlar

  1. 1-2 ay 12 gibi olmuş yani beni işten cikartilarsa yada ben bunu mazaret gösterip cikabilirmiyim dava yolu açılsın

  2. Akın bey, ne imzalamış olursa olsun, işçi 7 gün üst üste çalıştırılamaz. Bu, tek başına sizin için bir haklı fesi sebebidir. Başka bir gerekçe bile gerekmez.

 5. İYİ GÜNLER HAFTALIK 60 SAAT ÇALIŞIYORUM VE İŞ SÖZLEŞMESİ İMZALAMADIK VE MESAİ ÜCRETİ DE ALMIYORUM HERHANGİ MESAİYLE ALAKALI Bİ ŞEY DE İMZALAMADIM ONAYIMDA ALINMADI CUMARTESİ 8-18 ARASI ÇALIŞIYORUM MESAİ HAK TALEP EDEBİLİR MİYİM AYRICA İŞ YERİM DEVİR YAPICAK 8 AYDIR ÇALIŞIYORUM TAZMİNAT İSTEME HAKKIM VAR MI ? BİLGİLENDİRİRSENİZ ÇOK MEMNUN KALIRIM ..

  1. Suzan hanım, işyerinin devredilmesi işçiye fesih hakkı vermez. Ama fazla çalışma ücretlerinin ödenmemesi haklı fesih yapma hakkı verir.

 6. Selamlar ben yilda 270 saaten fazla measai yapiyorum saglik durumundan dolayi karsilikli fesih yaptik kidem alacam ihbar alamicam kanuna gore ancak kidem tazminatimi hesaplarken mesaili ucretten mi hesaplamak zorundalar eger sadece maastan hesaplarlarsa tehlikeye girerlermi umarim anlatabilmisimdir teaekkurler

 7. Merhablar haftada toplamda 50 saat çalışıyorum çalıştıgım fazla mesailerin ücretini alıyorum fakat 3 yıl 8 ay oldu çalışalı hep böyledi evli cocuk sahibi oldugumdan fazla mesai ile çalışmak istemiyor aileme vakit ayıramıyorum gerekçesiyle ihtar çekmek istiyorm sizce haklı durumdamıyım teşekkürler

 8. Mustafa Bey merhaba bir işçi günlük 11 saat haftada 6gün market sektöründe 12 ay boyunca kendi rızası ve işyeri ile sözleşme yapsa mesai farkını işveren %50 üzerinden bodroda gösterse (verse) çalıştırabilirmi

  1. Nermin hanım, işçiye hiçbir şekilde bir yılda 270 saatten çok fazla mesai yaptırılamaz.

Bir yorum yaz

E-posta hesabınız, telefon ve şehir bilgileriniz yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.