İşçiye bir ayda en çok kaç saat fazla mesai yaptırılabilir?

İşçi bir ayda en çok kaç saat fazla mesai yapabilir?

Fazla mesainin işçiler için iki açıdan büyük önemi vardır. İlk olarak fazla mesai; normal çalışma sürelerinin üzerinden bir çalışma gerektirirken, fiziksel ve ruhsal yıpranmayı da beraberinde getirmektedir. İkinci olarak ise; fazla mesai ücreti, normal saatlik ücretin en az bir buçuk katıdır. Peki işçilerin bir ayda yapabileceği en çok fazla mesai kaç saat olabilir?

Fazla mesai kavramı

İş kanununa göre işçinin haftalık çalışma süresi en çok 45 saattir. İşte bu 45 saatin üzerinde yapılan çalışmalar, fazla çalışma olarak kabul edilmektedir. Fazla çalışma ne günlük ne de aylık olarak hesaplanmamaktadır, mutlaka haftalık hesaplanmalıdır.

Fazla mesaiye dair sınırlamalar

İşçinin onayının alınması sonucunda, işçiye fazla mesai yaptırılması mümkündür. Ancak yukarıda da belirttiğim gibi fazla mesai fiziksel ve ruhsal olarak yıpratıcı bir çalışma türü olduğundan, kanun koyucu bazı sınırlamalar getirmeyi uygun bulmuştur.

Her şeyden önce, bir yıllık zaman diliminde işçinin yapacağı fazla mesai süresi 270 saati aşamaz. Bu kesin bir kural olup bu sürenin üstüne çıkılması yasal değildir. Ayrıca bazı sektörler hariç olmak üzere, işçilere gece döneminde fazla çalışma yaptırılması mümkün değildir. Yine benzer şekilde, hiçbir işçi günlük 11 saatin üzerinde çalıştırılamaz.

Bir aylık fazla çalışma saati

işçiye ayda azami kaç saat mesai

Öncelikle şunu söylemem gerekir ki; işçilerin bir ay içinde yapabileceği fazla mesai saati ile ilgili olarak koyulmuş her hangi bir kural ya da sınırlama yoktur. Ancak diğer sınırlamalardan yola çıkarak, bir sonuca varmamız da mümkündür.

Şöyle ki; günlük 11 saati aşmamak kaydıyla işçinin haftanın 6 günü çalıştırılması mümkün olduğuna göre, işçi haftada 66 saat çalıştırılabilir ve böylece 21 saat fazla mesai yapabilir. Bunun anlamı ise bir aylık zaman diliminde işçiye yaklaşık olarak en çok 90 ila 100 saat civarında fazla mesai yaptırılabilmesidir.

SONUÇ

İşçinin bir ayda yapabileceği azami fazla mesai süresine dair bir sınırlama yoktur. Ancak işçinin günlük çalışma süresi sınırlandırılmıştır ve en çok 11 saattir. O halde, haftada bir gün tatil kullanan ve haftanın 6 günü çalışan bir işçi, bir haftada en çok 66 saat çalıştırılabilir.

Bunun anlamı ise haftalık 21 saat fazla mesaidir. Bir ayda yaklaşık olarak 4  ya da 4,5 hafta olduğunu varsayarsak, işçinin bir ay içinde yapabileceği en çok fazla mesai saatinin 90 saat ila 100 saat arasında değişebileceğini söyleyebiliriz.


İşçi Dünyası
Zeynel Abidin Özkale
İşçi Dünyası'nın editörü olan olan yazarın, İş ve Sosyal Güvenlik hukuku üzerine yazdığı diğer yazılarına buradan ulaşabilirsiniz.

68 Yorum

 1. bır kamuda taşeronda teknısyen olarak çalışmaktayım eşim [ALS]hatası yüzde 90 agır özurlu raporumuz var bu durumda gece vardıyasında çalıştırılıyorum ve çalışma saatlerımız 12 saatır bu durum karşısında ne yapmalıyım.yanı kısaca gece veya gunduz vardıyasında 12 saat üzerınden çalıştırabılırlemı.+bızım amırlerımızde kamunun persolenıdır bu durumda ne yapabılırım .teşekkurler şımdıden

 2. Merhaba Mustafa Bey Benim çalıştığım yer Hususi araçlarla servis çeken bir firma burada şoför olarak çalışıyorum hafta içleri Saat 10 ile 18 arası sabit tek bir kişiyi getir götür yaparken 18 den sonra da 18:30 20:00 arası servis atıyorum cumartesi gününü normal de çalışma günü saymazken yine de servis yazıp taşıma yaptırıyorlar ama cumartesiyi mesai de saymıyorlar calışma saatleri de farklılık gösteriyor cumartesi günleri bazen işe 12 de başlarken bazen de 2 de başlayabiliyorsun ayrıca servis tek olmayıp 2 3 defa git gel yapıyorsun bu süreler de farklılık gösteriyor örneğin sabah 8 ile 10 arası servisin varken 2. servisin 1 ile 2 arasında olabiliyor ben burda çalışma süresi olarak saat mi baz almalıyım yoksa o gün 8 de işe başlamıs 2 de bitirmiş mi saymalıyım mesaiyi nasıl hesaplamalıyım

  1. Uğur bey, bekleme sürelerinde ne yapıyorsunuz? Bu süreleri serbestçe değerlendirebiliyorsanız, bunlar çalışma süresinden sayılmazlar. Ama bir başka temel kural daha vardır. Siz akşam işten çıktıktan sonra, bir sonraki gün işe gelmeden önce en az 11 saat dinlenmiş olmalısınız. Sonuç olarak, haftalık çalışma süreniz 45 saati aşıyorsa, bunun karşılığında size fazla mesai ücretinin ödenmesi gerekir.

 3. 6 kişilik güvenlik taşeron projesinde her gün denk gelen vardiya 12 saat çalışıyoruz. Normal çalışma günlük 8 saat 2 2 2 proje çalışmalarında iki gün dinlenme varken yine 12 saat üzerinden 12 gün gece 1 gün izi iki gün gündüz tekrar 4-5 gün gece düzensiz vardiya sistemi ile resmi dini bayram izin kullanmadan çalışma sonucu ayak sağlık sorunlarım oluştuğu gibi bedenen vücut artık yeter dedi.Fazla mesai kağıdı imza etsekte insanı çalışma şartları olusmadigi rahatsızlık sebebi 1 yıl süre çalıştığım yerden ayrıldım. Çünkü karşınizda muhatap yok en son muhasebeci tanımadığımız kişiler ile görüştük onlarda seni işten çıkarma işi procedure koyma derdinde iskur fazla mesai bayramlarda % 100 diyor işyeri muhasebecisi kabul etmiyor. Bu bir ihbar bütün güvenlik şirketleri fazla çalışma mesai bayram incelendiğinde detaylar açık ve net çıkacaktır.

 4. Merhaba Mustafa bey eşim haftanin 6 günü çalışıyor 2 gece 2 gunduz 2 tam gün gündüz mesaileri 9-21 (nadir 9-18)tam günler 13-01(nadir 18-01) gece 00:30-09:00 çalışma saatleri fazla dendiği Zaman yemek molalarini 30 dk kullansa bile 1:30 gösterdikleri oluyor. Yıllık izinden döndü yine 12 12 saat yazmışlar izin gunlerinizde 6saat mesai yazilio ondan hep 12 geleceksin mesai yazilmayacak denmiş. denmiş bu konuda ne yapabiliriz 6saat göstermesi uygunmudur. Birde bayram larda 10 saat çalıştırıp 7.5 saat mesai yazmışlar 2.5 saat yaniyor denmiş o parayi alamiyor.

  1. Akın bey öncelikle ne yapmak istediğinize karar vermeniz gerekir. Bu gerekçelerle işten ayrılmak mı istersiniz yoksa bu usulsüzlüklerin düzeltilmesini ve çalışmaya devam etmek mi? Vereceğim cevap buna göre değişecektir.

   1. Mustafa Bey öncelikle ilgi ve alakaniz için teşekkür ederim. Konuya gelecek olursa kimse işsiz kalmak istemez,peki bu usulsüzlükler nasıl duzelir

    1. Bunun için Alo 170’i arayarak şikayette bulunmanız gerekir. Ancak ne yazık ki, bu durumda bile her şey düzelmeyebilir. İşverene idari para cezası uygulansa bile işveren bu cezayı kabullenip aynı sistem çalışmaya devam edebilir. Ya da işyerine gelen müfettiş, kanuna aykırı hususları tespit edemeyebilir. Ama hem çalışmak hem de bu sorunları düzeltmek istiyorsanız, tek çare şikayette bulunmaktır.

     1. Peki Mustafa Bey çıkmak istersek nasıl Bir yol izlenmeli. Tazminat hakkimizi alabilirmiyiz.

     2. Bunun için en doğru yol ihtarname çekerek işten ayrılmaktır. Tazminatınızı alabilir misiniz? İşveren size ödeme yapmazsa dava açmanız gerekecek. Bu hususları mahkemede ispat edebilirseniz, elbette ki haklarınızı alabilirsiniz.

 5. Slm mustafa bey. Çalıştığım fabrika 1 ay içinde 26 saat fazla mesai yapma zorunluluğumüzun olduğunu söyleyip işçiyi çalıştırmak istiyor bunun is kanununda yeri varmidir

  1. Abdullah bey, fazla çalışma yapmak için peşinen onay verdiyseniz, günde 11 saati aşmamak kaydıyla çalıştırılabilir ve fazla mesai yapabilirsiniz. Önemli olan, işçiye bir yılda 270 saatin üzerinde fazla mesai yaptırılmamasıdır.

 6. merhaba mustafa bey ben güvenlik görevlisiyim yıllık mesai sistemi bizdede aynımıdır 2 gece 2 gündüz 2 off çalışıyorum ancak biri işe gelmediği zaman onun yerine mesai çalışıyorum çalışma saatim 12 saat bizim için geçerlimidir senelik 270 saat çalışma süresi 270 saatten sonra mesaiye gitmesem sıkıntı olur mu

  1. Merhaba. Evet, en az bir saat ara dinlenmesi verilmek suretiyle 12 saat çalıştırılmanız mümkündür. Ama yıllık fazla mesai saati toplamınız yine de 270 saat aşamaz. Bu sınır aşılırsa, haklı fesih yaparak işten ayrılabilir ve kıdem tazminatınızı talep edebilirsiniz.

 7. Merhabalar Mustafa bey;
  Makalenizde “hiçbir işçi günlük 11 saatin üzerinde çalıştırılamaz.” deniyor. Bu süre Toplu İş Sözleşmesi ile artırılabilir mi?
  Çünkü TİS 94. Maddesinde “Ulusal bayram, hafta ve genel tatil günlerindeki çalışmalarda normal mesai dışında ve (3) saate kadar olan çalışmalara ait ücret, normal çalışma ücretinin iki katı olarak ödenir.” denilmektedir. Bu durumda günlük 9 saat çalışan ve 3 saat fazla mesai yapan kişi, günlük toplam 12 saat çalışmış oluyor.
  Bu durumda ne yapmak icap eder.
  Saygılarımla…

  1. Bahadır bey TİS büyük ihtimalle günlük çalışma süresini daha az esas almıştır. Ama öyle de olsa, böyle de olsa; hiçbir evrak işçiyi günde 11 saatten çok çalıştırmaya gerekçe olamaz. Bu çok nettir.

 8. Merhaba Mustafa Bey bir işçi ayda 225 saat normal çalışma saati 270 saatte mesai dahil çalışma saati ise 270-225=45 saatlik mesaiyi haftaya bölmek istersek nasıl bir yol izlemek lazım bu arada haftanın 5 günü günlük 9 saat çalışma yapılıyor yani 9*5=45 saat haftalık çalışma var ve ayrıca bazen c.tesi günleri tam gün ya da yarım gün mesai yapılmakta yardımınız için şimdiden çok teşekkür ederim

 9. Yılda 270 saat ise fazla mesai sınırı bir işçi sürekli haftada 60 saat yani haftada 15 saat fazla mesai yaparak çalıştırılamaz denebilir mi??? yoksa fazla mesai kuruşu kuruşuna ödeniyorsa işçide kabul ediyorsa yıllık süre bu hesapla aşılsa da çalıştırılabilinir mi??? Yasal sorumluluğu nedir???

  1. Erdem bey, 270 saati aşan fazla mesai yaptırılamaz; ama yaptırılırsa parasının mutlaka ödenmesi gerekir. İşçi kabul etse de, mesai tam ödense de, bu durum yasal değildir ve işçiye haklı fesih imkanı verir.

 10. Mustafa bey merhaba Özel bir şirkette 18 senedir çalışıyorum,ayda 15 gün çalışmaktayım.çalışma saatlerim Akşam 16:00-sabah 06:00 arasıdır.bu şekilde bir gün işteyim ,bir gün evdeyim.Haftalık iznim yok,yöneticiler değiştikçe kullanmadığım haftalık izin yerine yazılan mesailerde değişiyor. şu an ayda 16 saat haftalık izin yerine mesai veriliyor.Bu şekilde çalışmama göre ayda kaç saat mesai verilmesi gerek,kullanmadığım haftalık izinler yerine .
  Bilgileriniz rica ederim

  Saygılarımla.

 11. Mustafa Bey merhaba bir işçi günlük 11 saat haftada 6gün market sektöründe 12 ay boyunca kendi rızası ve işyeri ile sözleşme yapsa mesai farkını işveren %50 üzerinden bodroda gösterse (verse) çalıştırabilirmi

  1. Nermin hanım, işçiye hiçbir şekilde bir yılda 270 saatten çok fazla mesai yaptırılamaz.

 12. Merhablar haftada toplamda 50 saat çalışıyorum çalıştıgım fazla mesailerin ücretini alıyorum fakat 3 yıl 8 ay oldu çalışalı hep böyledi evli cocuk sahibi oldugumdan fazla mesai ile çalışmak istemiyor aileme vakit ayıramıyorum gerekçesiyle ihtar çekmek istiyorm sizce haklı durumdamıyım teşekkürler

 13. Selamlar ben yilda 270 saaten fazla measai yapiyorum saglik durumundan dolayi karsilikli fesih yaptik kidem alacam ihbar alamicam kanuna gore ancak kidem tazminatimi hesaplarken mesaili ucretten mi hesaplamak zorundalar eger sadece maastan hesaplarlarsa tehlikeye girerlermi umarim anlatabilmisimdir teaekkurler

 14. İYİ GÜNLER HAFTALIK 60 SAAT ÇALIŞIYORUM VE İŞ SÖZLEŞMESİ İMZALAMADIK VE MESAİ ÜCRETİ DE ALMIYORUM HERHANGİ MESAİYLE ALAKALI Bİ ŞEY DE İMZALAMADIM ONAYIMDA ALINMADI CUMARTESİ 8-18 ARASI ÇALIŞIYORUM MESAİ HAK TALEP EDEBİLİR MİYİM AYRICA İŞ YERİM DEVİR YAPICAK 8 AYDIR ÇALIŞIYORUM TAZMİNAT İSTEME HAKKIM VAR MI ? BİLGİLENDİRİRSENİZ ÇOK MEMNUN KALIRIM ..

  1. Suzan hanım, işyerinin devredilmesi işçiye fesih hakkı vermez. Ama fazla çalışma ücretlerinin ödenmemesi haklı fesih yapma hakkı verir.

 15. Mustafa bey merhaba daha önce eşim için sizi rahatsız etmiştim şimdi ise kendim için ben 3 vardiya çalışıyorum 8/16 16/24 24/08 haftafa 6 gün pazar tatil fakat iş yeri benden sürekli her pazar gelmemi istiyor yoruldum bedenim kaldırmıyor bazen pazar sabahı 8 de işten çıktığımda ayni gün 16 da geleceksin diyorlar buna mecbur muyum zorunlusun diyorlar mukavviyet diye birşey imzalatiyorlar onunla tehdit ediyorlar bu benim bildiğim işveren ceza yemesin diye sanırım yani kisacasi benim dinlenmeye hakkim yokmu bazen 1 2 ay izin kullandirmiyorlar

  1. 1-2 ay 12 gibi olmuş yani beni işten cikartilarsa yada ben bunu mazaret gösterip cikabilirmiyim dava yolu açılsın

  2. Akın bey, ne imzalamış olursa olsun, işçi 7 gün üst üste çalıştırılamaz. Bu, tek başına sizin için bir haklı fesi sebebidir. Başka bir gerekçe bile gerekmez.

 16. Zeynel Abidin Bey Merhaba.
  benim çalıştığım firmada bir personel 7 ay boyunca -işini kaybetmemek için- haftalık izin kullanmadan çalıştı.
  ben bu arkadaşın mesai alacaklarını aylık azami 22,5 saat üzerinden mi hesaplamak zorundayım. bu kişinin günlük fazla mesai saati 4 saat, aylık (ortalama) fazla mesai saati süresi 120 saat.
  bilgilendirirseniz sevinirim. durum davalık.

 17. Merhaba ,

  işten ayrılan bir çalışanın son ayki bordrosuna 270 saat fazla mesainin toplamı dahil edilebilir mi ?
  kişi daha önce herhangi bir fazla mesai ödemesi almamıştır.

  Teşekkürler

   1. dahil etmek istiyoruz zaten , soru şu

    aylık bir sınır var mıdır yoksa 270 saatin tamamnını ekleyebilir miyiz ?

    Teşekkürler.

    1. Burcu hanım bunun için elbette bir sınır yoktur. Tamamını ekleyebileceğinizi düşünüyorum. Sadece, muhasebecinize, geçmişe dönük toplu ödeme yapmanın SGK açısından ya da vergi dairesi için bir sıkıntı olup olmayacağını sorabilirsiniz.

 18. Merhaba Mustafa bey. Dünyaya acilmis, isim yapmis kurumsal bir magazada vardiyali olarak kasiyer pozisyonunda calisiyorum.Toplam calisma surem 3 yili gecti.Haftalik mesailerimizi girdigimiz bir portal var. Mola saatleri otomatik olarak atiyor. Tabii sistemdeki molalari kullandigimiz soylenemez. 4 gun 8 saat, 2 gun ise 12 saat calisiyoruz. Sisteme otomatik olarak her hafta net 46 saat calisma yaziliyor. Yani her ay 4-5 saat fazla mesaim var. Bazi haftalar 3-4 full cektigimiz oluyor, fazla mesaimiz artiyor. Fakat bordroda hep 2 saat mesai yaziyor. Karsiliginda da 27 tl gibi bir rakam. Her yil basinda fazla mesai yazisi imzaliyoruz. Gecerli mazeretim yoksa, gereken durumlarda fazla mesaiye kalacagimiza dair bir yazi. Ucret yazmiyor. Sozlesmelerimizde de ucrete dair birsey yok. Sadece ise alinirken ik yoneticisi mesailerin ucret olarak yattigini soylemisti. Maasimda bayram, resmi tatil disinda hic mesai almiyorum.Bordroda yazan 2 saatlik mesai dahi yok. Hep asgari ucret veya altinda maas aldim.Simdi noter yoluyla is akdini feshetmek, tazminatimi fazla mesailerimi talep etmek istiyorum. Aklimi kurcalayan sey boyle buyuk bir firma bunun kilifini hazirlamis midir? Yilda ortalama 60-70 saat mesai olmasi gerekmez mi? Gorusleriniz benim icin cok onemli. Simdiden tesekkurler.

   1. Cevapladiginiz icin tesekkur ederim. Bahsettiginiz yaziyi okudum. Bordroyu merkeze imzasiz yollamadigimiz icin mecbur kaliyoruz. Imzali shiftlerde yaptigim fazla mesai saati yaziyor fakat telafi diye bir sutun var. Ornegin 4 saat fazla mesai 5 saat telafi yaziyor. Haliyle mesai sutunu -1 olarak gorunuyor. Yani ben sirkete borclu oluyorum. Fakat hicbir sekilde telafi izni kullandirilmiyor. Bunu sahitlerle ispatlayabilirim. Bosa ihtar cekip cikmak istemiyorum. Sanirim birebir danismanlik hizmeti alacagim. Tekrar cok tesekkur ederim.

    1. Gamze hanım, danışmanlık hizmeti almak isterseniz sitemizdeki canlı destek hattından bize ulaşabilirsiniz.

 19. Bir işletmede kış sezonunda 10 saat çalıştırılıp 1.5 saat mola süresi düşüp 1 saat fazla mesai yaptirilip asgari ücret üzerinden mesai ücreti ödüyorlar yaz sezonu isler sıkışık olduğu zaman 12 saat çalıştırılıp ayni 1.5 saat mola düşüp 1saat fazla mesaili ücret üzerinden 2 saat olarak gösteriyorlar bu kanunen doğru mudur yani 1 saat fazla mesai ile 1800 TL ödenirken 12 saat çalıştırılıp 1800 TL üzerinden 2 saat fazla mesaiyi hesapliyorlar

 20. Merhaba bn bişey merak ediyorum mesela bn 4-12 çalışıyorum ondan sonra kac saat mesai yapılır yada yasalmı yada işveren sabaha kadar mesai var diyebilir mi şimdiden teşekkürler

 21. Merhaba Zeynel Abidin Bey;

  İçerisinde bulunduğum durumu anlatacağım. Yardımcı olursanız çok sevinirim.
  9 Ekim 2014 tarihinde başladığım iş yerinde çalışma şartlarını size yazacağım.

  8:30 iş başlangıcı,
  19:30 iş bitişi,
  Günde 11 saat.
  Öğle molası veya yemek arası dinlenme saati kavramı yok. Bütün çalışanlar 10 dk içerisinde yemeğini yer ve çıkar.
  Resmi tatil günlerinin hepsinde çalışılır.( Haftalık izin gününüze rastlarsa izin kullanırsınız.)
  Dini bayramlar olan Kurban ve Ramazan Bayramlarında 1 gün çalışırsınız.
  Senelik izin 12 gündür.

  Bütün bu çalışma koşullarına rağmen işverenimiz kimseye bir saat bile mesai ücreti ödemez.

  İşverenimiz çalışma saatinin 20:00 da biteceğini söyledi. İtiraz ettim. Bana işine geliyorsa çalış, gelmiyorsa kendine başka bir iş bul cevabını verdi.

  İşten ayrılmam halinde geriye dönük mesai ücretlerimi, tazminatımı alabilir miyim?
  Nasıl bir yol izlemeliyim.

  Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler…

  1. Merhaba. Bahsettiğiniz duruma göre elbette alabilirsiniz. Ama mutlaka ihtarname göndererek haklı fesih yapın ve ihtarname içeriğini doğru ve ayrıntılı hazırlayın.

 22. Merhaba
  Doğal gaz boru hattında çalışıyorum sabah otelden 06:00 da çıkıyoruz akşam sahada 17:30 işi bırakıyoruz cumartesi günleride aynı şekilde çalışıyoruz. Bir pazar çalışıp bir pazar dinleniyoruz çalıştığımız pazar ve resmi tatilleri 1.5 gün izin yazıyorlar. Şimdi şirkete göre mesai 17:30 dan sonra başlıyor 17:30 dan öncesine mesai yazmıyorlar ben bu iş bitiminde şirketi mahkemeye vermeyi düşünüyorum sizce bi hak kazanır mıyım?
  Bide ben bazen aralıksız sahada 36 saat çalışıyorum kaç saat mesai yazılması gerekiyor? Bana 12 saat yazıyorlar normal mi?

  1. Çağrı bey, hesabınızı günlük değil haftalık yapın. Bir haftalık zaman diliminde, çalışma süreleriniz 45 saati aşıyorsa, 45 saatin üzerindeki kısmın ayrıca fazla mesai ücreti olarak ödenmesi gerekir.

 23. Merhaba zeynel bey ben türkiye çapında büyük bir firmada forklift operatörü olarak çalışıyorum 3 yıldır bu sektördeyim haftanın 6 günü 12 saat çalışmaktayız ise girerken fazla mesaili çalışmayı kabul ediyorum adı altında bir sözleşmeye imza atıyoruz sorum su ben bu mesaiye hergun kalmak zorundamıyım kalmazsam şayet tazminatsız işten çıkartabilirlermi yazınızda dediğiniz gibi 280 saatlik senelik mesai saatimi fazlasıyla dolduruyorum isim açıkçası yönergeleri bilmediğim için işten tazminatsız şekilde cikarilmaktan korkuyorum simdiden tsk ederim

 24. Merhabalar petrol istasyonunda hergün 12 saat çalışıyorum ve fazla mesai ücretimi eksik alıyorum aylık 2 gün iznim var 4 gün vardiya değişimim oluyor gündüz 11 gece 13 saat çalışıyorum işten ayrılırken tazminat hakkım olurmu alabilirmiyim fazla mesai yapmayı kabul ettim lakin hakkımı gerçek manada alamıyorum aylık en az toplamda 288 saat çalışıyorum senelik 270 saati aşıyor hak talep edebilirmiyim sürekli olarak günlük 12 saat çalışmak yasalmı

  1. Murat bey, yıl içinde fazla mesai süreniz toplamda 270 saati aşıyorsa bu tek başına bir haklı fesih nedenidir. İmza atmış olmanız sonucu değiştirmez. Size tavsiyem, işten ayrılacaksanız, bunu ihtarname çekerek yapın.

 25. merhaba ben garsonluk yapiyorum sabah 11 aksam 10nda cikiyorum haftada bir gun izin yapiyorum 2050 tl maas aliyorum sizce almam gereken mesailer ile bukadar mi patrona sordugumda bukadar diyor

 26. Merhaba benim sorum şu ben vardiya sistemi çalışıyorum bir hafta gündüz bir hafta gece. Gündüz 11 saat çalışıyoruz gece gece 13 saat sadece öğlen 1 saat yemek molası var başka ara öğün dinlenme yok. Asgari ücretle çalışıyorum maaşım normalde 1600 tl ayda 90 saat mesai yapıyoruz bununla maaşım 2620 ye geliyo benim bi hak talep etme hakkım varmı bunu öğrenmek istiyorum teşekkür ederim.

  1. Ozan bey, yıllık fazla mesai süreniz 270 saati aşıyorsa, ücreti ödeniyor olsa bile, haklı fesih yapma hakkınız vardır.

 27. Merhaba ben yaklaşık birbuçuk aydır sabah 8 akşam 11 çalışmaktayım hafta sonu iznimde yok tazminatımı alıp işi bırakabilmek için ne yapmam lazım

 28. Sayın Yetkili,

  Çalışmakta olduğum kurumda, ayda 20 saatten fazla mesai yazılmasına engel olunmakta, 20 saati aşan mesailerin, örneğin 25 saat ise 5 saati ödenmemekte, fazla mesai formları personele 20 saatten fazla bile olsa 20 saat olarak doldurtulmaktadır.

  İdari amirin aylık mesai süresini ilgili kanun gereğince 20 saat olarak sınırlandırması mümkün müdür ?

 29. Merhaba ben haftada 2 gün 16 saat çalışıyorum istemediğim halde mecbur bırakıyorlar bazı günler bunu birgün arayla yani birkaç saat aralıkla tekrarliyorum çok yoruluyorum ayaklarım vücudum çok ağrıyor ve sürekli aldığım parada kesinti oluyor ne yapabilirim.henüz işe başlayalı 6 ay oldu.

  1. Gülseren hanım yapabileceğiniz şey bu gerekçeyle işten ayrılmak ve ödenmemişse fazla mesai alacaklarınız için arabulucu başvurusu yapmaktır.

 30. Merhaba geçen ay 80 saat fazla mesai yaptım fakat iş yeri bunun 22 saatini fazla mesai olarak göstermiş.Geriye kalan ücreti ikramiye olarak göstermiş ve bu paranın da vergiye tabi olduğunu söyledi ve ciddi bir vergi kesintisi olmuş.Yapılan bu uygulama doğru mu?
  Ayrıca maaşımı da net rakam üzerinden alıyorum.Yani yıl içinde hiçbir vergi kesintisi olmuyordu.Tesekkür ederim.

  1. Şerif bey bunun ikramiye olarak gösterilmesi doğru değil. Ancak maddi açıdan bir şey fark etmez çünkü fazla mesai ücreti de tıpkı ikramiye gibi vergiye tabi olacaktır.

 31. 270 saatten fazla mesai yapilamaz denmis 1 sende peki bu mesailere hafta tatili mesaisi bayram mesaileri resmi calismalar dahilmidir

  1. Zafer bey bayram ya da resmî tatil çalışmaları ile fazla mesai kavramı birbirinden farklıdır.

Bir yorum yaz

E-posta hesabınız, telefon ve şehir bilgileriniz yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.

YouTube kanalımıza üye olan ziyaretçilerimizin yorumları öncelikle cevaplanmaktadır. Yorum yaptığınız kullanıcı adıyla YouTube kullanıcı adınızın aynı olması yeterlidir.