İşçiye cuma namazı izni var mı?

İşçiye cuma namazı için izin verilmesi

Ülkemiz uygulamasında genel olarak işçilere cuma namazı için izin verildiğini söyleyebiliriz. Özellikle çalışma saatlerinin esnek olduğu ya da kadın işçilerce işlerin cuma namazı vakti boyunca yürütülebildiği işlerde işçilere cuma namazı için izin verilmektedir. Ama bunun yanında üretimin durmaması, hizmetin yürümesi gerektiği durumlarda işçilere izin verilemediği görülmektedir. Bu durumda işçi ne yapmalıdır?

İş Kanununda cuma namazı izni

İş Kanununda işçiler için çeşitli izinler öngörülmüş olup bunlar ücretli ve ücretsiz izinler olarak ikiye ayrılabilir. Ücretli izinler ise kendi içinde yıllık ücretli izinler ile ücretli mazeret izinleri olarak ikiye ayrılabilir. İşte cuma namazı iznini aramamız gereken yer bu mazeret izinleri içinde olmalıdır. Babalık izni, ölüm izni ya da evlilik izni gibi bu izinler arasında ne yazık ki cuma namazına dair bir izin yoktur.

İşveren cuma namazı için izin vermezse ne olur?

Bu sorunun cevabını bir Yargıtay kararından okuyalım. “…davacının mekanik bakım görevlisi olarak iş yerindeki makinelerda arıza olduğunda arızalara müdahale ettiği, iş yerinde arızanın hangi saatte olacağının, hangi makinede arıza yapacağının bilinmesinin mümkün olmadığı, davacının cuma namazı için kendisine izin verildiği takdirde namaza gitmeyen 3 teknik elemanın iş yerinde bulunduğunu, onların arızaya müdahale edebileceğini iddia etmiş ise de makinedeki arızalanan neler olabileceği, dava dilekçesinde belirttiği üzere dokuzyüzelli kadar işçi çalışan iş yerinde birden fazla makinenin arıza yapmayacağının garantisinin kimse veremeyeceği, doğal olarak cuma namazı ve diğer ihtiyaçlara ilişkin işverence izin vermelerinin bir statüye tabi tutulmasının ve yeterli personel var ise kendi tasarrufunda olmak üzere iş yeri mesai saatleri içerisinde izin verme yetkisine işverenin yetkilendirdiği amirler oldukları, iş yerinde keyfiliğin söz konusu olamayacağı, her isteyen işçinin istediği saatlerde benim bölümümde iş yok diyerek izin talebinin ve bu talebinin yerinde görülmesinin işverenden beklenemeyeceği, işyerinde davacının iddia ettiği şekilde ibadet özgürlüğüyle ilgili bir baskının söz konusu olmadığı…”. (Yargıtay 9. Hukuk, 26.02.2015, 2014/3660 E.)

İşe girerken hangi evraklar istenir?

Bu yazıya da göz atmak ister misiniz?

Cuma namazı için izin zorunlu değil

kıdem tazminatı

Yukarıdaki karardan da görüleceği üzere işverenin işçisinin, şartlar oluştuğunda cuma namazına gitmesine karışamayacaktır. Ancak; işçinin cuma namazına gitmesi halinde işin yürümemesi ya da yavaşlaması vb. sonuçların ortaya çıkacak olması durumunda, işveren işçisine cuma namazı için izin vermeyebilecektir.

SONUÇ

İşyerinde mesai saatleri içerisinde işçilere izin verme yetkisinin işverenini yönetim hakkı kapsamında ve takdiri yetkisi dahilinde olduğu unutulmamalıdır. Ayrıca işçinin işyerini cuma namazı vakti boyunca terk etmesi durumunda işyerinin işleyişinin bozulması veya yavaşlaması gibi sonuçların görülebilecek olması halinde işveren işçisine cuma namazı için izin vermeyebilecektir.

Böyle bir durumda kendisine cuma namazı izni verilmediği gerekçesiyle iş akdini fesheden işçi bir takım hak kayıplarına uğrayabilecektir. Bunun başında da yıllar boyunca yaptığı çalışmaların karşılığı olan kıdem tazminatından olabilecektir.

Cuma namazına gidemediği için işten ayrılmayı düşünen işçinin yukarıda belirtilen hususları göz önünde bulundurması ve fesih işlemini ona göre yapması gerekmektedir. Asıl doğru olan ise işverenlerin bu konuda talepleri olan işçilerin taleplerini karşılamak üzere çaba sarf etmeleri ve işçi ile işveren arasındaki ilişkinin karşılıkla anlayışa dayanıyor olmasıdır.


İşçi Dünyası
Zeynel Abidin Özkale
İşçi Dünyası'nın editörü olan olan yazarın, İş ve Sosyal Güvenlik hukuku üzerine yazdığı diğer yazılarına buradan ulaşabilirsiniz.

3 Yorum

  1. bir müslüman olarak ibadet hakkını bile yapmadığımız bu zamanda haftanın bir günü sanki on saat cuma sürecek yahu toplam bir saati geçmez işverenin rızasına bırakılmamalı zaten cuma saati yapılan çalışmanın alışverişin haram olduğu vakittir işvreninmi yoksa ALLAHIN rızasımı doğru olan şu kısacık ömürde ibadetleri yapmayıpda öldüğümüz zaman çok geç olacak o zaman ne yapacağız.

  2. yazıklar olsun pazar gunlaerı zorunlu mesai demesını bıloyosunuz cuma gunu 1 saat makınen durmus cokmu hakkım helal degıil buna mudahele etmeyen her kım varsa

  3. Müslümanlar birlik olsa, iş yerlerindeki tüm erkekler aynı anda cuma vakti işi bırakıp amirinden memuruna, işçisinden şefine kadar herkes birlik olsa hep birlikte cuma namazına gitse iş veren de kendisini ona göre ayarlamak zorunda kalacaktır. Çalışan herkesi işten çıkarmayı hiçbir işveren göze alamaz bu mümkün değildir. İhtiyaç duyulan bir pozisyona bir tane eleman bulmak için neler çekiyorlar kaldı ki bulduğun elemana işi öğretene kadar geçen süre oldukça fazla. Bu durumda işveren hiç kimseyi işten çıkaramaz tek yapmamız gereken şey birlik olmak zaten cumanın maksadı da birlik olmayı sağlamaktır.

Bir yorum yaz

E-posta hesabınız, telefon ve şehir bilgileriniz yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.