İşçiye deneme süresinde ücret ödenir mi?

Deneme süresinde ücret ödenir mi?

İlk bakışta basit gibi görünen bu soruyu birçok ziyaretçinin sorduğunu görüyorum. Bunun nedeni ise, deneme süresinde işten çıkarılan işçilerin ücretlerinin işverenler tarafından bazen ödenmemesidir. Deneme süresinde işçinin ücreti ödenmeyebilir mi? Bu sorunun cevabına birlikte bakalım.

Deneme süresi nedir?

Deneme süresi, adından da anlaşılacağı üzere tarafların birbirini tarttıkları ve çalışmaya devam edip etmemeye karar verdikleri bir dönemdir. Bu hak hem işçi için hem de işveren için vardır. Genel inanış; deneme süresinin işverenler için var olduğu yönünde olsa da, aslında işçinin de işi beğenmemesi ya da bu süre zarfında daha bir iş bulup işten ayrılması pekala mümkündür.

Deneme süresi normal şartlar altında en çok 2 ay olarak belirlenebilir. Normal şartlar altında diyorum; çünkü işyerinde uygulanmakta olan bir toplu iş sözleşmesi varsa bu süre 4 aya kadar çıkarılabilmektedir. Bu sürenin en önemli sonucu ise, işçinin ya da işverenin belirlenen dönem içerisinde iş sözleşmesini bildirimsiz olarak ve tazminat ödemeden feshedebilmesidir. Yani iş akdini fesheden taraf karşı tarafa ihbar tazminatı veya kıdem tazminatı ödemek zorunda kalmaz.

Deneme süresinde ücret ödenmeyebilir mi?

Uygulamada bu durum üç şekilde karşımıza çıkabilmektedir. İşçiye ücret hiç ödenmeyebilir, asgari ücretin altında belirlenebilir ya da deneme süresinin sonunda ödenmesi teklif edilebilir. Bunların tamamı yanlış uygulamalardır.

İşçinin ücretinin, tıpkı normal zamanlarda olduğu gibi deneme süresinde de, asgari ücretin altında olmamak kaydıyla belirlenmesi, zamanında ve eksiksiz ödenmesi gerekir. Deneme süresi, işçiye daha az maaş ödenmesi ya da hiç maaş ödenmemesi için belirlenmiş bir süre değildir. Bunun aksini iddia edenlere itibar edilmemesi gerekir.

SONUÇ

deneme süresinde maaş

Deneme süresi, işverenin işçiye daha az ücret ödemesi ya da hiç ücret ödememesi için belirlenmiş bir süre değildir. Deneme süresinin temel amacı; işçiye ve işverene birbirini tanımaları için zaman tanımak ve yanlış tercihte bulunduğunu düşünen tarafın, karşı tarafa tazminat ödemeden iş sözleşmesini feshedebilmesini sağlamaktır.

Deneme süresinde iş akdine son verilen işçiye ücret alacaklarının ödenmesi gerekir. Bu ödemenin ertelenmesi ya da ücretin asgari ücretten az belirlenmesi kesinlikle mümkün değildir. Bir gün bile olsa, çalışan işçinin hakkının verilmesi gerekir.


İşçi Dünyası
Zeynel Abidin Özkale
İşçi Dünyası'nın editörü olan olan yazarın, İş ve Sosyal Güvenlik hukuku üzerine yazdığı diğer yazılarına buradan ulaşabilirsiniz.

13 Yorum

 1. deneme süresi ücreti verilmelidir yazmışsınız ama bunu belirleyen bir kanun yasa varmı? ayrıca iş sözleşmesi yapılmadan çalışmaya başlaması yasal bir suçmudur

 2. Merhaba 63 gün çalıştım ve bir iş kazası geçirdim sonrasında işten çıkışım verildi 2haftalik iş arama hakkımı istedim deneme süreli feshi olduğunu söyledi çalıştığım ücreti verecekler bunun dışında haklarim varmı ne yapmam gerekiyor yardımcı olursanız sevinirim

  1. Hüseyin bey, deneme süresi en çok 2 ay olur. Bu süre geçmişse, deneme süresinden bahsedilemez.

   1. slm deneme süresi sonunda işden cıkarılması durumunda belirtilen maaş vede yol yemek üçretleride varmıdır.

 3. Merhaba,

  2018 Şubat ayı itibariyle çalışmış olduğum iş yerimden ayrılmış ve işsizlik ödeneği almaktayım.
  İş Kur üzerinden bir firmaya başvurdum ve işe alınacağım bildirilmiştir. işte çalışma koşulları 3 ay deneme süresi olacağı ve İşkur tarafından belli bir ücretin tarafıma yatırılacağı, geri kalanında da şirket tarafından yatırılarak toplamda 1.200,00 TL olarak tarafıma ödeneceği 3 ay sonra asgari ücrete yani 1.600,00 TL civarından alabileceğimi belirtilmişlerdir. sigortam da şirket tarafından yapılmayacağı ve İşkur tarafından yatırılacağı belirtilmiştir.
  1- Yasalarımızda böyle bir madde var mı, firmaya ne tür bir cevap verebilirim.
  2- Asgari ücretin altında maaş verebilirler mi,
  3- Şuan zaten işsizlik ödeneği altında zaten sigorta bedelim kesildiğine göre hem şirket bedeli hemde işsizlik ödeneği alabilir miyim. ( Şirket sigortamı ödemediği için )

 4. Deneme süresi içerisinde eğitim alındı ise eğitim o işi yapmak için gerekli bir belge ön şart ise bunun parasını hangi taraf öder.

  1. Melih bey, bununla ilgili sözleşmede bir hüküm olması gerekir. İş sözleşmesine bakmanızı öneririm.

 5. 20 gündür markette çalışıyorum ve işten çıkmak istediğimi söyledim bana verdikleri cevap 15 günlük kesinti olcağı maaşımda bu doğrumudur?

  1. Şule hanım, iş sözleşmenizde deneme süresi yoksa ve işten hemen çıkmak isterseniz 2 haftalık ücretiniz tutarında ihbar tazminatı istenmesi normaldir. Ama bunun yerine işyerine yazılı bildirim yaparak 2 hafta sonra işten ayrılacağınızı bildirebilir ve böylece ihbar tazminatı ödemekten kurtulabilirsiniz.

Bir yorum yaz

E-posta hesabınız, telefon ve şehir bilgileriniz yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.

YouTube kanalımıza üye olan ziyaretçilerimizin yorumları öncelikle cevaplanmaktadır. Yorum yaptığınız kullanıcı adıyla YouTube kullanıcı adınızın aynı olması yeterlidir.