İşçiye deneme süresinde ücret ödenir mi?

Deneme süresinde ücret ödenir mi?

İlk bakışta basit gibi görünen bu soruyu birçok ziyaretçinin sorduğunu görüyorum. Bunun nedeni ise, deneme süresinde işten çıkarılan işçilerin ücretlerinin işverenler tarafından bazen ödenmemesidir. Deneme süresinde işçinin ücreti ödenmeyebilir mi? Bu sorunun cevabına birlikte bakalım.

Deneme süresi nedir?

Deneme süresi, adından da anlaşılacağı üzere tarafların birbirini tarttıkları ve çalışmaya devam edip etmemeye karar verdikleri bir dönemdir. Bu hak hem işçi için hem de işveren için vardır. Genel inanış; deneme süresinin işverenler için var olduğu yönünde olsa da, aslında işçinin de işi beğenmemesi ya da bu süre zarfında daha bir iş bulup işten ayrılması pekala mümkündür.

Deneme süresi normal şartlar altında en çok 2 ay olarak belirlenebilir. Normal şartlar altında diyorum; çünkü işyerinde uygulanmakta olan bir toplu iş sözleşmesi varsa bu süre 4 aya kadar çıkarılabilmektedir. Bu sürenin en önemli sonucu ise, işçinin ya da işverenin belirlenen dönem içerisinde iş sözleşmesini bildirimsiz olarak ve tazminat ödemeden feshedebilmesidir. Yani iş akdini fesheden taraf karşı tarafa ihbar tazminatı veya kıdem tazminatı ödemek zorunda kalmaz.

Deneme süresinde ücret ödenmeyebilir mi?

İşçinin bir saatlik ücreti nasıl hesaplanır?

Bu yazıya da göz atmak ister misiniz?

Uygulamada bu durum üç şekilde karşımıza çıkabilmektedir. İşçiye ücret hiç ödenmeyebilir, asgari ücretin altında belirlenebilir ya da deneme süresinin sonunda ödenmesi teklif edilebilir. Bunların tamamı yanlış uygulamalardır.

İşçinin ücretinin, tıpkı normal zamanlarda olduğu gibi deneme süresinde de, asgari ücretin altında olmamak kaydıyla belirlenmesi, zamanında ve eksiksiz ödenmesi gerekir. Deneme süresi, işçiye daha az maaş ödenmesi ya da hiç maaş ödenmemesi için belirlenmiş bir süre değildir. Bunun aksini iddia edenlere itibar edilmemesi gerekir.

SONUÇ

deneme süresinde maaş

Deneme süresi, işverenin işçiye daha az ücret ödemesi ya da hiç ücret ödememesi için belirlenmiş bir süre değildir. Deneme süresinin temel amacı; işçiye ve işverene birbirini tanımaları için zaman tanımak ve yanlış tercihte bulunduğunu düşünen tarafın, karşı tarafa tazminat ödemeden iş sözleşmesini feshedebilmesini sağlamaktır.

Deneme süresinde iş akdine son verilen işçiye ücret alacaklarının ödenmesi gerekir. Bu ödemenin ertelenmesi ya da ücretin asgari ücretten az belirlenmesi kesinlikle mümkün değildir. Bir gün bile olsa, çalışan işçinin hakkının verilmesi gerekir.


İşçi Dünyası
Zeynel Abidin Özkale
İşçi Dünyası'nın editörü olan olan yazarın, İş ve Sosyal Güvenlik hukuku üzerine yazdığı diğer yazılarına buradan ulaşabilirsiniz.

60 Yorum

 1. deneme süresi ücreti verilmelidir yazmışsınız ama bunu belirleyen bir kanun yasa varmı? ayrıca iş sözleşmesi yapılmadan çalışmaya başlaması yasal bir suçmudur

 2. Merhaba 63 gün çalıştım ve bir iş kazası geçirdim sonrasında işten çıkışım verildi 2haftalik iş arama hakkımı istedim deneme süreli feshi olduğunu söyledi çalıştığım ücreti verecekler bunun dışında haklarim varmı ne yapmam gerekiyor yardımcı olursanız sevinirim

  1. Hüseyin bey, deneme süresi en çok 2 ay olur. Bu süre geçmişse, deneme süresinden bahsedilemez.

   1. slm deneme süresi sonunda işden cıkarılması durumunda belirtilen maaş vede yol yemek üçretleride varmıdır.

 3. Merhaba,

  2018 Şubat ayı itibariyle çalışmış olduğum iş yerimden ayrılmış ve işsizlik ödeneği almaktayım.
  İş Kur üzerinden bir firmaya başvurdum ve işe alınacağım bildirilmiştir. işte çalışma koşulları 3 ay deneme süresi olacağı ve İşkur tarafından belli bir ücretin tarafıma yatırılacağı, geri kalanında da şirket tarafından yatırılarak toplamda 1.200,00 TL olarak tarafıma ödeneceği 3 ay sonra asgari ücrete yani 1.600,00 TL civarından alabileceğimi belirtilmişlerdir. sigortam da şirket tarafından yapılmayacağı ve İşkur tarafından yatırılacağı belirtilmiştir.
  1- Yasalarımızda böyle bir madde var mı, firmaya ne tür bir cevap verebilirim.
  2- Asgari ücretin altında maaş verebilirler mi,
  3- Şuan zaten işsizlik ödeneği altında zaten sigorta bedelim kesildiğine göre hem şirket bedeli hemde işsizlik ödeneği alabilir miyim. ( Şirket sigortamı ödemediği için )

 4. Deneme süresi içerisinde eğitim alındı ise eğitim o işi yapmak için gerekli bir belge ön şart ise bunun parasını hangi taraf öder.

  1. Melih bey, bununla ilgili sözleşmede bir hüküm olması gerekir. İş sözleşmesine bakmanızı öneririm.

 5. 20 gündür markette çalışıyorum ve işten çıkmak istediğimi söyledim bana verdikleri cevap 15 günlük kesinti olcağı maaşımda bu doğrumudur?

  1. Şule hanım, iş sözleşmenizde deneme süresi yoksa ve işten hemen çıkmak isterseniz 2 haftalık ücretiniz tutarında ihbar tazminatı istenmesi normaldir. Ama bunun yerine işyerine yazılı bildirim yaparak 2 hafta sonra işten ayrılacağınızı bildirebilir ve böylece ihbar tazminatı ödemekten kurtulabilirsiniz.

 6. Mardin meb .de işe başladım deneme süresi icinde iki tana tediye verildi bunu almaya hakkım varmi teşekürler

  1. Bilal bey, tediye kadrolu işçilere ödenmektedir. Kadrolu olarak mı görev yapıyorsunuz?

    1. O halde, deneme süresinde olmak, tediye almaya engel değildir. Önemli olan 4/d’li olarak görev yapıyor olmanızdır.

 7. Iplik fabrikasında 10 gün çalıştıktan sonra çıktım maaşım yatarmı mı birisi 1 ay çalışıp çıkarsan yatar demişti ama bilemiyorum sizin yorumunuz nedir

  1. Merhaba. 1 gün bile çalışmış olsanız, maaşınızın ödenmesi gerekir.

 8. Selam engelli surekli işçi olarak meb.de çalışıyorum bizde asalet tasdiki gerekiyormu bide baska bi şehire nakil imkanımız varmi varsa kaçıncı ayda mümkün cevaplarsaniz sevinirim

 9. 5 eylülde deneme süreci yapıcaz diyerek işe alındım aradan 2 hafta gecti işe alındığımı söylediler . bugun 20 ekim tam 46 gün oldu hiç maaş almadım askarı ücret konustuk sizce nekadar maaş verirler. deneme sürecinide alırmıyım?

  1. Merhaba. Maaşınız ne kadar belirlenmişse, onun üzerinden ücretiniz ödenmelidir. Elbette, deneme süresi için de ücret ödenmek zorundadır.

 10. Merhaba hocam. ise başlayalı 15 gün oldu ve işveren 2 aylik bir deneme süresi olduğundan yeni haberdar etti beni. Su ana kadar da herhangi bir bilgim alınmadı sigorta islemleri için. Ve herhangi bir sözleşme yapmadık. Bu iki aylık surecte maas alamayacak miyim ben ve eğer alamayacagim söylenirse ne yapmalıyım? şimdiden teşekkür ederim

  1. Merhaba. Deneme süresi, maaş almanıza engel değildir. Ödeme yapılmazsa, yasal yollara başvurarak hakkınızı arayabilirsiniz.

 11. Merhaba beş kasım da işe başladım ve bugün ayrıldım onlarda bana bizde deneme süresi yok 15 gün önceden haber vermen gerekirdi dediler. Benim şimdi kaç günlük para almam gerekiyor alamazsam ne yapabilirim ?

  1. Merhaba. Deneme süresi yoksa işveren sizden 14 günlük ücretiniz tutarında ihbar tazminatı talep edebilir. Ona göre hesabınızı yapabilirsiniz.

 12. merhaba 2 ay deneme süresinde eğitim ücretini işyeri talep edebilir mi? örneğin sözleşmede eğitim ücreti hükmü var fakat 2 ay deneme süresi sonuç itibarıyla hem işveren için hem de çalışan için.

 13. Merhabalar eskiden çalıştığım çağrı merkezi nde yeniden çalışmaya başladım . Ancak deneme sürecim oldu yine. Ailevi nedenlerden dolayı çıkmak zorunda kaldım 15 günlük deneme süreciydi 15 günün sonunda çıktım. Ücretimi verirler mi?

  1. Merhaba. Yazımızda da açıkladığımız üzere, 1 gün bile olsaydı, yine de ücretin ödenmesi gerekir.

 14. Merhaba ..6 Eylül’de asgari ücretle ise girdim deneme süreci iki hafta denildi ..iş yerim 3 ay maaşını iskur ödeyecek ardından kurumumuzdan maaş alicaksin dediler..12 Ekim’de işkur süreci başladı ..fakat öncesinde herhangi bir sözleşme imzalamadim 12 Ekim öncesindeki calistigim günlerin ücretini alabilir miyim

  1. Merhaba. Kimden almaktan bahsediyorsunuz? İşverenden mi yoksa İşkur’dan mı? Bu tarihten önce kaç gün çalışmışsanız, bunların ücretini işvereninizin size elbette ödemesi gerekir.

 15. Kurumdan ..ise girdim bir ay sonra başladı işkur ..işkur başlamadan önce bir ay çalıştım patronum 15 günü deneme suresiydi ücret talep edemezsin dedi burda çalıştığın resmiyette yok dedi

  1. Resmiyette olsun ya da olmasın, bir gün bile çalışmışsanız, bunun karşılığının ödenmesi gerekir. Diğer türlü bedavaya çalışmış olursunuz ki, bu hiçbir şekilde yasal değildir.

 16. Ben işe yeni başladım 15 oldu 3 ay demene süresinden önce işten çıkarsan 250 TL kıyafet ücreti kesilecek deyip kağıt imzalattılar buna hakları var mı

  1. Merhaba. İş sözleşmesinde böyle bir hüküm varsa, işveren talep edebilir. Ama siz haklı bir nedene dayanarak işten ayrılırsanız, bu ücreti ödemeniz gerekmez. İstifa etmeniz halinde, duruma göre ödemeniz gerekebilir.

   1. merhaba hocam iş sözleşmesinde böyle bir hüküm yoktu iş ağır olduğu için sürekli işe giriş ve çıkışlar oluyor ben işe başladıktan 1 hafta sonra bir kağıt getirip ayrı imlatılar yeni giren herkese yaptılar bunu

 17. 2 gun once girdigim is yerinden bugun kendi istegimle ayrilma karari aldim . Ama gitmedim sadece telefonla bildirdim . Kendim ayrildigim icin deneme sureci diyip para vermiyceklerini soylediler . Boyle bi haklari varmi

  1. Merhaba. Ortada resmi bir deneme süresi var mıydı? Bundan eminseniz, 2 günlük ücretiniz için arabulucuya başvurarak hakkınızı arayabilirsiniz. Ama deneme süresi yoksa, bu durumda habersiz işten ayrıldığınız için 2 haftalık ücretiniz kadar ihbar tazminatı ödemek zorunda kalabileceğinizi hatırlatırım.

 18. Merhabalar.Forum avmde kuaförde kasiyer olarak işe başladım,5 gün çalıştım deneme sürecindeydim fakat acil sağlık durumundan dolayı gidemedim fakat rapor gönderdim.Çıkışımı yapmışlar ücret talep etmeli miyim?

  1. Merhaba. Elbette, kaç gün çalışmışsanız, o kadar ücretinizin ödenmesi gerekir. Ama deneme süresinde olduğunuzu söyleseniz de, ortada yazılı bir iş sözleşmesi var mı? Yoksa, deneme süresi de yok demektir.

   1. Yazılı bir iş sözleşmesi var evet.Şimdi tekrar aynı işe alındım.Bir ayın sonunda maaşımı aldığımda çalışmadığım 5 günün ücretini keserek mi yatıracaklar hesabıma?

    1. Önceki iş sözleşmesinde deneme süresi varsa, bu durumda 5 günün ücretinin kesilmemesi ve ödenmesi gerekir.

 19. Merhaba 5 gün bir işletmede çalıştım sigortamı 1 veya 2 güne yapacakları söylediler haftalık iznimde kpss sınavı için şehir dışına çıktım dönüşte rahatsızlandım gidemedim, iş veren gelmene gerek yok dedi açıkçası ortada kaldım ve yeni mezunum kendi cebimden masraflarım oldu son bursumla işe gitmiştim alacağımı vermiyorlar bu durumda ne yapabilirim?

  1. Merhaba. Alacağınızın miktarı ne olursa olsun, izlemeniz gereken yol arabulucu başvurusu yapmak olacaktır. Sigortanız yapılmadıysa işler karışır ve ayrıca hizmet tespit davası da açmanız gerekir.

 20. Ağır iş iscisiyim işten bayramdan 1 hafta sonra ayrıldım toplamda 1bucuk ay çalıştım isverenim bayram tatilini maaşımdan dusuceginj söylüyor böyle bir hakkı var mı?

  1. Merhaba. Bayramda işçi çalışmasa bile ücrete hak kazanır. Böyle olunca, bu günlere ait ücretin hak edişinizden düşülmesi doğru olmaz.

 21. Merhaba, güvenlik olarak çalışıyorum. Deneme süresi adı altında çıkışımı verdiler. Ama maaş gününe 15 gün var beklemelimiyim? Yoksa, çıkardıkları gün alacaklarım vermeleri mi gerekir?

  1. Merhaba. Normalde hemen ödeme yapmaları gerekir. Ama maaş gününü beklemenizi öneririm. Böylece belki yasal sürece girmeden ödemenizi yapmış olurlar.

 22. 2 gün bir mağazada çalıştım işime son verdiler ve ücret vermediler sözleşme yapmadık ücret almak hakkım mı

  1. 1 gün bile çalışsanız hakkınızdır. Ödemeleri gerekir. Tekrar sorun firmaya. (Belki de belli bir ödeme günleri vardır o zaman öderler)

   1. Merhaba
    13gün bir mağazada çalıştım. 15.gün sigortam yapılacaktı ama şartları çok kötü olduğu için istifa ettim. Çıkışım üzerinden 21 gün geçti hala param ödenmedi. Bu durumla ilgili ne yapabilirim?

    1. Merhaba Bengisu hanım,
     işe başladığınız gün sigortanızın başlaması lazımdır. Böyle hukuksuz işler yapan iş yerlerinden mümkün oldukça uzak durmanızı tavsiye ederim. İş görüşmelerinde açık açık herşeyi konuşmalı ve takibini yapmalısınız. Böyle yerlerde çalışmaktansa bazen uzun vadede iş arayışında olmak inanın daha mantıklı.

     Öncelikle işyerini arayın ve ücret alacağınızı ısrarla talep edin, yoksaSGK başta olmak üzere tüm yasal merciilere şikayette bulunacağınızı ve yasal yollarla alacağınızı iletin. ALO 170’i arayın ve derhal şikayet kaydınızı oluşturun, İL/İlçe SGK’ya gidip sigortasız çalıştığınıza dair (Eminseniz sigorta yapılmadığından) şikayet dilekçesi doldurun (5 dakikalık bir iştir). 10 gün içerisnde bir değişiklik olmazsa arabulucuya başvurup destek almalısınız.

 23. Merhaba ben migrosta çalışıyorum işkur üzerinden girdiğim için az maaş alma ihtimalim varmış dogrumudur bide ben girerken başvuru formunu öğrenciyim diye işaretledim öğrenciye günlük 58 TL yatiyormus yani aylık 1700 civarına denk geliyo dogrumudur yoksa asgari ücret mi alacağım ? İlgilendiğiniz için teşekkürler

 24. Selam aleyküm deneme süre içerisinde 45 gün çalıştık biz yada is veren çıkışımızı aldimiz taktirde maaş ayni gün icerisindemi ödeme yapmalari lazimmi yoksa 15 gün sonramı bilgilendirebilirmisiniz

  1. Aleyküm selam, normal şartlar altında hemen ödenmesi gerekir. Ancak yine de normal maaş ödeme gününe kadar bekletilmesi de uygulamada rastlanan bir durumdur. Bunun haricinde 10 gün ya da 15 gün gibi belirli bir süre yoktur.

 25. İs yerinde is girisim ve cikisimi 1 gunde yaptilar benim istegimle ama sirket bu calistigim gun parasini vermiyecegini soyledi

Bir yorum yaz

E-posta hesabınız ve şehir bilgileriniz yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.