İşçiye edilen her hakaret mobbing midir?

İşçiye hakaret edilmesi mobbing midir?

Mobbing günümüz çalışma hayatında rastlanabilen sorunlardan birisidir. İşçiye karşı uygulanan bu yıldırma süreci; hakaret, kavga, iş yükünü artırma ve baskı şeklinde kendini gösterebilmektedir. Ancak bazı kavramların işçiler tarafından karıştırıldığına şahit olmaktayım. Örneğin işçiye hakaret edilmesi mobbing sayılır mı?

Mobbingin tanımı ve unsurları

Mobbing kavramı dayanağını Borçlar Kanunundan almaktadır. Psikolojik taciz olarak da bilinen mobbing; çeşitli davranışlarla işçiyi yıldırmak ve onu psikolojik olarak taciz etmek olarak tanımlanabilir. Mobbingin unsurları ise şunlardır:

  • İşçiye karşı yapılan eylemler uzun bir süredir devam etmelidir
  • Bu eylemler sistematik biçimde tekrarlanıyor olmalıdır
  • Belirli bir amaçla işçi hedefe alınmış olunmalı ve onunla devamlı uğraşılmalıdır
  • İşçi yıldırılmaya çalışıyordur
  • Bu amaçlarla fiziksel ya da psikolojik şiddet uygulanmaktadır.

Her hakaret mobbing değildir

Okuyuculardan gelen sorulardan, işçiye hakaret edilmesinin ya da ona ağır işler verilmesinin mobbing olarak algılandığını anlıyorum. Oysa burada bir ayrımı çok iyi yapmak gerekir.

Görev Tanımı Nedir? Niçin Önemlidir?

Bu yazıya da göz atmak ister misiniz?

Evet, işçiye hakaret edilmesi işçi için bir haklı fesih nedenidir. Nitekim İş Kanununun 24üncü maddesinin II-b fıkrasına göre işçinin ya da aile üyelerinden birisinin şerefine ve namusuna dokunacak şekilde sözler söylenmesi ya da davranışlarda bulunulması, işçiye haklı nedenle işten ayrılma imkanı vermektedir.

İşte hakaretin mobbing olarak değerlendirilmesi için, sistematik olarak ve uzun süredir yapılıyor olması gerekir. Bunu iki örnekle açıklayalım.

hakaret psikolojik taciz

İlk örneğimizde işletme müdürü, işçiye bir siparişi yetiştiremediği için küfür etmiş olsun. Bu küfür, tek başına işçi için bir haklı fesih sebebidir. İşçi işten ayrılabilir ve kıdem tazminatını işverenden talep edebilir.

İkinci örneğimizde işletme müdürü, işçiyle uğraşmakta ve ona her fırsatta hakaret etmektedir. Bu eylemini de aylardır devam ettirmektedir. İşçinin işten ayrılmasını istemekte ve bu hareketleriyle onu adeta işi bırakmaya zorlamaktadır. Buradaki hakaretler bütünü bit mobbing vakası olarak değerlendirilmelidir.

SONUÇ

İşçiye hakaret edilmesi, İş Kanununun 24/II-b maddesi gereğince haklı nedenle fesih imkanı verir. Ancak mobbingten bahsedebilmemiz için; hakaretlerin uzun süredir devam ediyor olması, sistematik biçimde gerçekleşmesi ve işçiyi yıpratmaya yönelik olması gerekir.

İşçiye hakaret edildiğinde bunun mobbing olduğu kanısına hemen varmamak ve yukarıdaki hususlara göre durumu değerlendirmek önem arz eder.


İşçi Dünyası
Zeynel Abidin Özkale
İşçi Dünyası'nın editörü olan olan yazarın, İş ve Sosyal Güvenlik hukuku üzerine yazdığı diğer yazılarına buradan ulaşabilirsiniz.

4 Yorum

  1. MRB BEN 10 YILDIR BIR FIRMADA CALISIYORUM BUNUN YEDI YILI SIGORTASIZ SON 3 YILI SIGORTALI OLARAK LAKIN ALDIGIM MAAS ASGARI UCRET GOSTERILIYOR YILLIK IZIN 10 VERILIYOR RESMI TATILLER VERILMIYOR KURBAN VE RAMAZAN HARIC AGI VERILMIYOR HAFTALIK CALISMA SAATI65 SAAT OLARAK CALISIYORUM LAKIN MESAI UCRETI VERILMIYOR BEN BU DURUMDA FESIH HAKKIMI KULANAN BILIRMIYIM TESEKKURLER

    1. Merhaba. Hakan bey, haklı fesih için birçok nedeniniz olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim.

  2. MERHABALAR ÖZELL BİR SEKTÖRDE 3 YİLDİR CALİSİYORUM 2 KİSİLİK YAPMAM GEREKEN İSLERİ TEK BASİMA YAPİYORUM VE ELEMAN İSTEDİGİMDE DE VERMİYORLAR. BİR GÜN 2 KİSİLİK YAPMAM GEREKEN BİR İSİ TEK BASIMA YAPTİGİM İCİN TUTANAK YEDİM VE MAASİMA ZAM İSTEDİGİM GÜNDEN BERİ YANİMDAKİ ELEMANİ ALDİLAR VE TEK CALİSİYORUM CVP ALABİLİRMİYİM BU MOBİNGMİDİR. SAH,İTLER DE VARDİR.

  3. 4 senedir calıstıgım iş yerinde son bir 1 yıldır sefimden pisikolojik baskı görmekteyim bir bayan olarak gördüğüm bu baskı beni calışmadan bezdirdi 10 gun once iş yerine ihbarname cektim noter aracılıgı ile ban 3gün sonra olaylarla ilgili daha acıklayıcı bilgi vermemizi talep ettiler bende yasadıgım herseyi tek tek anlattım,şuan cevap bekliyoruz kısacası 4 yıllık calısmamı alıp cıkmak istiyorum sizce sonuc ne cıkabilir hocam cevap verirseniz sevinirim

Bir yorum yaz

E-posta hesabınız ve şehir bilgileriniz yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.