İşçiye hakaret edilmesi

İşçiye hakaretin sonuçları

İşçi, iş sözleşmesine dayanarak ücret karşılığında çalışan kişidir. İş sözleşmesinde iki taraf olup bu taraflardan işçinin görevi işverene bağlı olarak iş görmek, işverenin görevi ise işçiye ücret ödemektir. İşçinin işverene bağlı olması, onun talimatlarını yerine getirmesi, koyduğu işyeri kurallarına uyması demektir. Buna işverenin yönetim hakkı denir.

Reklam

Yönetim hakkı nedir?

Yönetim hakkı; işverenin tek taraflı olarak işin şeklini, zamanını ve usulünü belirleme hakkı olarak ifade edilebilir. Genel çerçeveyi kanunun ve iş sözleşmesinin çizdiği sınırlar içinde işveren, işçiye tek taraflı talimatlar vermek ve bu talimatların işçi tarafından yerine getirilmesini beklemek hakkına sahiptir.

Ama işverene tanınan bu hak, onun sınırsız yetkilere sahip olduğunu göstermez. Hakaret de işverenin hak sınırına dahil olmayan kavramlardan biridir. İşveren işçisine elbette hakaret edemez. Bu işveren-işçi ilişkisinden öte insani ilişkilerin bir gereğidir. Sebebi ne olursa olsun, işçi haksız bile olsa, işverenin ona hakaret etmeye hakkı yoktur.

Bu yasağın yasal altyapısı ise İş Kanununun 24 üncü maddesinde belirlenmiştir. İşçinin haklı nedenle ve derhal fesih hakkının düzenlendiği ilgili maddede; işverenin işçinin veya ailesinden birinin şerefine ve namusuna dokunacak laflar söylemesi, davranışlarda bulunması veya işçiye cinsel tacizde bulunması halinde işçinin iş sözleşmesini sürenin bitmesinden önce ya da bildirim süresini beklemeden feshedebileceği ifade edilmektedir.

Bu durumu kanıtlamak için çeşitli deliller mahkemede öne sürülebilir: Güvenlik kamerası kayıtları, yasaya uygun ses kayıtları, tanıklar vb. Bunların içince tanık kısmı ayrıca önemlidir. Özellikle toplum içinde yapılan hakaret söz konusu olduğunda mahkemede dinletilecek şahitler davanın seyrini değiştirecektir.

Böyle bir durumla karşılaşan işçi;

 • Hakaretin yapıldığı tarihten itibaren 6 iş günü içinde, bu hakaret nedeniyle iş sözleşmesini İş Kanununun 24/2-b maddesinde dayanarak feshetmelidir.
 • Bu fesih bildirimini noter kanalıyla yapması ve fesih nedenini, olayın tarihini açıkça belirtmesi önemlidir.
 • Hakaretin üzerinden 6 iş günü geçince bu derhal fesih hakkı kanunen sona erer.
 • İşveren işçinin yüzüne karşı değil de, işçinin arkasından, başka işçilerin yanında işçiye hakaret etmişse 6 iş günlük sürenin işleyişi değişir. Bu durumda 6 iş günlük süre, işçinin bu hakareti her hangi bir yolla öğrenmesiyle başlar. Ama hakaretin üzerinden 1 yıl geçmişse, hiçbir şekilde bu hakaret dayanarak sözleşmesini feshedemez.

Olayı örneklerle somutlaştıralım:

Örnek 1: İşveren 03/01/2015 tarihinde diğer işçilerin yanında, işçi A yokken, A’ya hakaret etmiştir. Bu durumu işçi A’ya bir başka işçi 26/06/2015 tarihinde söylemiştir. İşçi A’nın iş sözleşmesini haklı nedenle feshetmesi için artık bu tarihten itibaren 6 iş günü süresi vardır.

Örnek 2: İşveren 03/01/2015 tarihinde işçi A’nın yüzüne karşı ona hakaret etmiştir. Bu tarihten itibaren 6 iş günü içinde işçi iş sözleşmesini haklı nedenle feshetmek zorundadır.

Örnek 3: İşveren 03/01/2015 tarihinde diğer işçilerin yanında, işçi A yokken, A’ya hakaret etmiştir. İşçi A’ya bu durumu bir başka işçi 08/01/2016 tarihinde söylemiştir. Hakaretin üzerinden 1 yıl geçtiğinden işçi A’nın artık bu nedene dayanarak haklı nedenle derhal fesih hakkı kalmamıştır.

Reklam
İşçi Dünyası
Zeynel Abidin Özkale
İşçi Dünyası'nın editörü olan olan yazarın, İş ve Sosyal Güvenlik hukuku üzerine yazdığı diğer yazılarına buradan ulaşabilirsiniz.

45 Yorum

 1. Merhaba ben kurumsal bi şirkette markette personel olarak çalışıyorum. Mağaza sorumlumuz gerçekten iş ahlaki olmayan bir insan sürekli hakaret te bulunup aşağılayıcı küçük düşürücü konuşmalar geçiyor aramızda bu durum artık huzursuz etmeye başladığı için bölge sorumlusuna bildirdim ve oda pek ilgilenmeyip mağaza sorumlusuna hak verdi çalışmak istemiyorsan istifanı verebilirsin dedi bu durumda ne yapmalıyım

 2. Merhaba. Yaklaşık iki yıldır kurumsal gözüken ama maalesef kurumsal olmayan öncü bir tekstil firmasında üretim planlama sorumlusu olarak çalışmaktayım. Son altı aydır işverenin sürekli bağırarak hakaret ederek gergin huzursuz bir ortamda çalışmaktayız. Hakaret ve davranışları direkt yüzüme karşı değil ortada isim vermeden ama direkt ben ve benim gibi bir kişiyi hedef almakta. Ben direkt yüzüme karşı olmadığından cevap vermiyor ve tepki vermiyorum. Taa ki direkt isim ve yüzüme karşı bir hakaret davranış yaparsa noterden ihtarname çekmeyi düşünüyorum. Bunun yanı sıra kendisini haklı çıkarmak adına benim dahil olduğum her iş akışında problem çıkartarak benim işimi yerime getirmediğimi insanlara lanse etmeye çalışmaktadır. Lakin işimi layıkiyle yerine getirmekteyim ve sakinliğimi korumaya çalışmaktayım. İzlediğim yol doğru mudur ? Çünkü artık çok agresifleştim sabrım kalmamakta. Yeni evlendiğim için de çalışmak zorundayım. Acaba daha farklı bir yol izlemem gerekli midir ?
  Şimdiden teşekkür ederim…

 3. Mehaba.isyerinde kalite kontrol sorumlusuyla tartisirken hakarete ugradim.genel müdür tarafindan tazminatsiz işten atılmakla tehdit edildim. Ne yapmam gerekiyor. Olay 09 03 2017 de oldu.

  1. Ali bey, şu an için yapılabilecek bir şey yoktur. Ancak işten çıkarılma durumunuz olursa, tekrar yazarsanız yol göstermeye çalışırım.

 4. Ben engelli calisanim bunda 1 sene once vardiya sefi bana kufur hakaret ve englli oldugum ayagima tekme atti isci mahkemesini versem ne elde edebilirim bu sonucla

    1. Bu durumda iş mahkemesine başvurmanızı gerektiren bir durum yoktur. Genel mahkemelerde dava açmanız gerekir. En doğru bilgiyi de bir avukattan alabilirsiniz.

 5. Merhaba 1 yıldır çalıştıgım işyerinde mesai arkadasım bana agıza alınmayacak hakarette bulundu bende çıkış verdim ama bunu beyan etmedim anlık sinirle tanık var ama tazminat alabilir miyim?

  1. Aslında bu durumdan önce işvereni haberdar etmeniz, önlem alınmazda ya da gereği yapılmazsa ayrılmanız gerekirdi. Yine de hakkınızı mahkeme kanalıyla arayabilirsiniz.

 6. Merhaba Mustafa Bey ;

  Çalıştığım iş yerindeki yöneticim, ofisime gelip sebepsiz olarak işimin sonlandırıldığını söyledi ve bu sırada ses kaydını almış bulundum. herhangi birşey imzalamadım.bir sonraki gün ihtar çektim.çalışmış olduğum 2 günü ve bu sözlü beyanlarından sonraki günü mazaretsiz gelmediğimi belirtir bir şekilde gerçekle alası olmayarak çıkışım verildi.bu ses kaydı açtığım davada işe yararmı? teşekkürler

  1. İşe yaramayacağı gibi hukuksuz dinlemeden dolayı başınız derde girebilir. Siz önceden ihtarname çektiğiniz için zaten avantajlısınız. Normal şekilde hakkınızı aramanızda yarar ver.

 7. Merhabalar

  Ben işten atıldım ve geri dönüş mahkemesini kazanarak işime geri iade edildim tekrar çalışmaya başladım yalniz; iş yerim benim yeni bir işçi gibi ise aldı gözüküyor ve mahkeme kararıyla belirlenen tazminatımi ödemediler bende çalıştığım için isteyemiyorum ise geri dönüşüm 3 yıl oldu tek taraflı sözleşme feshedebilirmiyim haklarım neler. nasıl hareket edebilirim .
  Teşekkürler

  1. Merhaba. Geri dönüşünüz üzerinden 3 yıl geçmiş, haklı bir sebebiniz yokken işten ayrılırsanız kıdem tazminatı alamazsınız.

 8. Merhaba. İşverenin bugün müşteriler ve çalışanlar yanında üstüme yürüyüp beni tehdit etti. Sebebi ise bir önceki gün raporlu olmam. Kamera kayıt ları var fakat vermezler ve iş arkadaslarimda tanıklık yapmayqcaklardir. Nasıl bir yol izlemek gerekir yardımcı olurmusunuz.

  1. Bu gerekçeyle işten ayrılırsanız, öyle ya da böyle bu durumu ispat etmeniz gerekecektir. Bunun yolu da ya kameralar ya da tanıklardır. Buna göre değerlendirmenizi tavsiye ederim.

 9. Merhaba
  Kyruluşundan beri çalıştığım firmada insan kaynakları ve planlama uzmanıydım. Personel haklarını savunduğumdan 5 aydır psikolojik baskı ve hakarettten dolayı yıpratma politikası uyguladılar. En son maaş zamanı hiç ilgisi yokken haksuz kesintiler yapıp istifa ettirdiler. İki senelik çalışmam sonucu bir hakkımın olmadığını belirtip gönderdiler. Olayla ilgiki nasıl bir yol izlemeliyim

  1. Bir an önce noterden ihtarname çekmelisiniz. Alacaklarınızı talep etmeli ve ödenmezse dava açmalısınız.

 10. Merhaba bnde çalışıyorum özellikle bazı müşterilerden çok şikayetçiyiz ekip olarak insan yerine koydukları yok bizi çalışıyoruz diye kimsenin kimseyi ezmeye hakkı yok o kadar bunaltim ki psikolojim bozuldu üst desen onlar ayrı ne anlıyorlar bizi nede umurlarında artık işçinin de bir hakkı savunması olsun ne böyle var mı acaba böyle bir hak yardımcı olursanız çok sevinirim

  1. Sizi anlıyorum ancak böyle bir durum için yapılabilecek bir şey yok. Sadece, işçinin çalışma koşulları kanuna uygun olmazsa, işten haklı nedenle ayrılma hakkı bulunmaktadır.

Bir yorum yaz

E-posta hesabınız, telefon ve şehir bilgileriniz yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.