İşçiye kaç gün haftalık izin verilmesi gerekir?

İşçinin hafta tatili kaç gün?

Hafta tatili, İş Kanununun işçilere tanıdığı önemli haklardan birisidir. Kanun bu hakkı o kadar önemsemiştir ki; her halde ve şartta kullandırılmasını istemiş ve işçinin, istese bile hafta tatili gününde çalıştırılamayacağını ifade etmiştir. Peki işçilerin hafta tatili kaç gün olmak zorundadır?

İşçiler için hafta tatili

İş Kanunu bu konuda çok net bir hüküm getirmiştir. İşçiye haftada en az 24 saat kesintisiz hafta tatili verilmesi gerekir. Basit gibi görünen bu husus, göründüğünden biraz daha karmaşıktır. Çünkü işçinin hafta tatiline hak kazanması bir şarta bağlanmıştır.

İşçi ne zaman hafta tatiline hak kazanır?

İş Kanununa göre, tatil gününden önceki iş günlerinin tamamında çalışan ya da çalışmış kabul edilen işçi hafta tatiline hak kazanır. O halde, işçinin mutlaka hafta tatili kullanacağını söyleyemeyiz. Önce, hafta tatilinin hak edilmesi gerekir. Bunun için de işçinin, hafta tatilinden önceki 6 iş günü boyunca işe gelmiş olması veya gelmemişse bile geçerli bir mazeretinin olması gerekir. Mazeretsiz devamsızlık yapan işçi, hafta tatiline hak kazanamayacağından, o hafta için toplam 2 günlük ücretinin kesilmesiyle de karşı karşıya kalacaktır.

Hafta tatili hangi gün?

İşçiler arasındaki genel inanış, işçinin hafta tatilinin pazar günü olduğu yönündedir. Halbuki böyle bir zorunluluk bulunmamaktadır. İşçiye, 6 günlük çalışması sonucunda 24 saat kesintisiz izin verildikten sonra, bunun hangi gün olduğunun önemi yoktur. Hafta içi bir gün de hafta tatili kullandırılabilir. Önemli olan, işçiye hafta tatili hakkının 7 günlük zaman dilimi içinde kullandırılmış olmasıdır.

Hafta tatilinde çalışan işçi

haftalık izin kaç gün olmalıdır?

Yukarıda belirttiğim gibi, işçi rıza gösterse bile hafta tatilinde çalıştırılmamalıdır. Bunun tespiti halinde, işverene idari para cezası uygulanacaktır. Peki buna rağmen çalıştırılırsa ne olur? Daha önceki bir yazımda da açıkladığım üzere, işçiye bu durumda toplam 2,5 günlük ücretinin ödenmesi gerekmektedir.

Hafta tatilinin toplu kullandırılması

Bu da uygulamada rastlanan bir durumdur. Özellikle şantiye gibi yerleşim yerlerine uzak işyerlerinde, hafta tatillerinin ay içinde birleştirilerek uygulanması mantıklı görünse de, İş Kanunu bakımından bu geçerli bir mazeret kabul edilmeyecektir. Hafta tatilinin mutlaka, haftası içinde kullandırılması gerekir.

SONUÇ

İşçiye hafta tatili kullandırılması zorunlu olup bunun süresi kesintisiz en az 24 saattir. Bir başka deyişle, işçinin hafta tatili en az bir gündür. İşveren dilerse, işçinin hafta tatili gününü artırabilirken; işçi ya da işveren istese dahi, işçiye hafta tatili kullandırılmaması mümkün değildir.


İşçi Dünyası
Zeynel Abidin Özkale
İşçi Dünyası'nın editörü olan olan yazarın, İş ve Sosyal Güvenlik hukuku üzerine yazdığı diğer yazılarına buradan ulaşabilirsiniz.

18 Yorum

 1. merhabalar;
  haftalık off tatili hakketmek mazeret (rapor) gün sayısı kaç günü geçmemesi gerekir.

 2. İyi günler ben3 yılı aşkın bir petrol istasyonununda çalışıyorum müdür işçiler arasında ayrım yapıyor 15 günde bir iznim var bazan 20 günde veriyorlar.bazı elemanlar izinlerini çok rahat bir şekilde fazlasılan kullanar biliyorlar bize gelince yok bu sebepten dolayı işten ayrılmak istiyorum ha bu arada hesaplarda ben sattığım yakıtın parasını teslim ediyorum açıgımada razıyım zaten. Ama bir genel hesap diye bir şey var o hesapta çıkan açıkları bizim maşımızdan kesiyorlar genel hesap ney diyom cevap yok şahitlik yapacak kimse yok çalışan zaten 9 kişiyiz ben işten ayrılıp hakkımı almak istiyorum. Hakkımı nasıl şahitsiz alabilirim.

 3. Merhabalar belediyenin restorantinda calisiyoruz normalde haftalik iznimiz var ama 1 kişi hata yaptiginda herkesin.haftalik izinleri iptal ediliyor sefler ve müdürler tarafindan sizce bu yasal.mi ve diğer bi husus ise belediyemize ait olan.diger kafe ve restorantlarda.boyle bi uygulama.yok.sadece bizde uygulaniyor sizce ne yapmaliyiz

  1. Merhaba. Ozan bey, haftalık çalışma süreniz 45 saati geçtiğinde, bu süreden sonraki çalışmalar fazla mesai olarak ödenmelidir.

 4. Merhabalar 17 18 Aydır bir fabrikada güvenlik görevlisi olarak çalışmaktayım çalışmakta olduğum süre boyunca sürekli gece ve 12 saat çalışmaktayım yalnızca ayda 3 4 gün veya en fazla 1 hafta gündüzde kalma olanağımız oluyor bağzı aylar hiç gündüzde çalışmıyoruz ve haftalık izinlerimizi de düzenli olarak alamıyoruz 10 ila 15 günde bir izin alıyoruz şuan 01.03.2019 tarihi itibari ile 14 gündür haftalık iznimi kullanamıyorum personel yerersizliği olduğu için iş yerimden ayrılmak istiyorum bahsettiğim konuyla ilgili iş akdimi tek taraflı noter aracılığı ile fesih edip tazminat alma hakkım varmıdır ?

  1. Merhaba. Bahsettiklerinizi göz önüne alırsak, haklı fesih yapma hakkınız olduğu görülüyor. İyi bir ihtarname ile haklı fesih yapabilirsiniz.

 5. Ben iskenderunda bir tir şoförüyüm … diye bir sirketin taşeron işçileriyiz ama bize haftalık izin çok nadir veriyolar çoğu zamanda 2 ay bile vermedikleri oluyor izin istiyorsan git hastaneden rapor al diyolar bu rapor alma konusunda bir sıkıntı yaşarmışız birde ulusal ve dini bauramlarimizdada çalıştırıyorlar ve farkınıza vermiyorlar birde normal çalışma saatleri 8 saat ama biz liman içinde 12 saat çalışıyoruz ve çoğu zaman eleman olmadığı için 24 saate bırakıyorlar maaş artı sefer alıyoruz asgari ücret artı sefer 8 saatin fazlası mesaiye geçermi sizce ben bir avukatla konuştum avukat mesaiye geçmez sefer ücret ise mesaiden sayılır diyo beni aydinlatirsaniz sevinirim.

  1. Merhaba. Tam olarak ne yapmak istediğinizi söylerseniz yönlendirebiliriz. İşten çıkmak mı istiyorsunuz yoksa çalışma şartlarının düzeltilmesini mi?

 6. Merhaba 3 yıldır bir lojistik firmasında tır şoförü olarak çalışıyorum iki buçuk yıl hafta tatili mi kullandım son 5 aydır hafta tatili mi evimde kullanamıyorum hafta tatili mi evimde kullanmak istiyorum Bu nedenle iş yerinden çıkarsam tazminat alabilirmiyim teşekkür ederim

  1. Merhaba. Hafta tatilini evinizde kullanamıyorsanız, nerede kullanıyorsunuz? Ya da çalışmak zorunda mı kalıyorsunuz?

   1. Çalıştığım firma Uluslararası bir içecek firmasının Lojistik işini yapmaktadır bu firmanın izmir-adana Çorlu’da fabrikaları bulunmaktadır ilk yıllarda evime gönderiyordu hafta tatillerinde fakat geçtiğimiz 5 ay içerisinde hafta tatilini evimde kullanamıyorum �orlu İstanbul arasında çalıştığım için orada hafta tatili kullanıyorum ama evimde hafta tatili kullanmak istiyorum. Evim mersin tarsusta

    1. Eğer işyeri size kesintisiz 24 saat dinlenme imkanı veriyorsa, bu yasal olarak yeterlidir. Bu hafta tatilini nerede geçireceğiniz sizin takdirinizdedir. Evinize gitmeniz ya da gitmemeniz yasal olarak sonucu değiştirmez.

 7. Merhaba Zeynel bey, geriye dönük 5 yıllık haftalık tatil ücreti nasıl hesaplanıyor? Mesela yılda 52 hafta var, (52hafta x Günlük Brüt Ücret x 5yıl) şeklinde mi? Yıl boyunca her hafta çalıştım. Yıllık izin ve genel tatil izni de kullanamadım. Hesaplarken yıllık izin ve genel tatil izinlerine denk gelen günleri hesaba katmıyoruz diye okumuştum, doğru mu acaba?

  1. Merhaba. Çalıştığınız hafta tatilleri için hesaplama yapılırken, o dönem itibariyle maaşınız kaç liraysa onun üzerinden hesaplama yapılır. Yıllık izin vb. çalışmadığınız günler elbette hesaba dahil edilmez. Mahkeme kararıyla alacaksanız, mahkeme ayrıca büyük ihtimalle hakkaniyet indirimi de yapacaktır.

Bir yorum yaz

E-posta hesabınız, telefon ve şehir bilgileriniz yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.